میرنیوز

«هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟

«هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟ 2022-04-06T10:35:52+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری هفته هنر انقلاب با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری و دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی و مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، صبح امروز چهارشنبه ۱۷ فروردین ماه در حوزه هنری برگزار شد.

هفته هنر انقلاب اسلامی هر سال در ایام شهادت شهید آوینی با محوریت حوزه هنری انقلاب اسلامی و سایر دستگاه‌های هنری برگزار و در فرآیند برگزاری آن «چهره سال هنر انقلاب» معرفی می‌شود.

پیش‌تر و در سال‌های گذشته چهره‌هایی مثل مرتضی سرهنگی، مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی کیا، وحید یامین پور و مسعود شجاعی طباطبایی به عنوان چهره سال هنر انقلاب انتخاب و معرفی شدند.

مجدالدین معلمی در ابتدای این نشست بیان کرد: شیوع کرونا غیر از اینکه فضای سلامت مردم را تهدید کرد، به فعالان عرصه فرهنگ و هنر و هم آسیب زد. هنر با تعامل با مردم است که شکل می‌گیرد و زمانی که اجتماعات را از دست می‌دهیم، فعالیت‌های فرهنگی دچار مشکل می‌شود. در دو سال گذشته فعالان عرصه هنر با سختی‌های زیادی رو به رو بودند، وقتی سینماها، گالری‌ها، تئاترها تعطیل می‌شود، عرصه فرهنگ و هنر دچار خدشه می‌شود و این ارتباط مردم و هنر را دشوار می‌کند. به همین دلیل بسیاری از جلوه‌گری‌ها در سال گذشته کمتر بود. اما تعامل هنرمندان و تولیدات هنری همچنان برقرار است.

وی ادامه داد: طبیعتاً برای فرهنگ جدیدی که شکل گرفته و اجتماعات کمرنگ شده است، باید فکر کنیم و به نحوی فعالیت‌ها شکل بگیرد تا مجدد مردم و هنرمندان با هم ارتباط بگیرند و از این موضوع محروم نشویم و فرهنگ گذشته تقویت شود. امسال برای انتخاب چهره سال هم دچار مشکلاتی بودیم. هر سال یکی از مهمترین شاخص‌ها برای انتخاب، اقبال عمومی، تأثیرگذاری عمومی و استقبال مردم بوده است. به همین دلیل امسال با سختی مواجه بودیم که بتوانیم چهره هنر سال را انتخاب کنیم و برخی شاخص‌های ما دچار خدشه شد.

معلمی افزود: ما برای هفته هنر انقلاب سه جنس فعالیت در نظر گرفته‌ایم؛ اولین اقدام تکریم هنرمندان و فعالان عرصه هنر و فرهنگ است که در سال گذشته تولید انجام دادند و اتفاقاً آثارشان مورد استقبال هم قرار گرفت. از یکشنبه تا پنجشنبه هفته آینده به مدت پنج شب در هر شب، یک رشته تخصصی را پیگیری می‌کنیم و همه هنرمندان و پیشکسوتان آن حوزه را از افطار به یک گعده دوستانه دعوت می‌کنیم. یکشنبه شب سینما و تئاتر، دوشنبه شب نویسندگان و پژوهشگران انقلاب، سه‌شنبه شب محققان و راویان انقلاب و دفاع مقدس، چهارشنبه شب موسیقی و شعر انقلاب و پنجشنبه شب هنرهای تجسمی، عکس و معماری انقلاب را خواهیم داشت.

وی توضیح داد: این برنامه‌ها با افطار شروع می‌شود و بنا داریم هر شب گزارشی از وضعیت این رشته‌های تخصصی بدهیم، در هر رشته هم از سه نفر تجلیل می‌کنیم. به جای معرفی کاندیدا از سه نفر در رشته‌های مختلف تقدیر می‌کنیم، اختتامیه را هم روز جمعه با معرفی چهره هنر انقلاب را برگزار می‌کنیم.

دبیر «هفته هنر انقلاب» ادامه داد: اتفاقی که امسال رخ داد و باعث تحکیم آکادمی «هفته هنر انقلاب» شد این بود که در هر رشته هیات علمی تشکیل دادیم که از آن‌ها نظرخواهی شد و نهایتاً امسال با سی برگزیده که از دل این لیست هیات علمی بیرون آمده، مراسم را برگزار می‌کنیم. مهمترین شاخص که هر سال برایمان مهم بوده و منجر به انتخاب چهره سال می‌شود این است که گستره مخاطب بالا باشد؛ مثلاً اینکه یک فیلم سینمایی زیاد فروش برود و دیده شود چون دیده شدن برایمان مهم است، سوابق هنرمند و گستراندن و تربیت هنرمند، فعالیت موثر، جریان سازی انقلابی در استان‌ها، واکنش هنرمندانه به جریان‌های معارض فرهنگی، کسب موفقیت و دریافت مقام از جشنواره‌ها نیز از دیگر شاخص‌های ماست.

وی گفت: برای عرضه فرهنگ و هنر باید زیرساخت‌ها در دل مردم ایجاد و امکان دیده شدن فراهم شود. در همین هفته هنر انقلاب، بیست سالن جدید سینمایی به چرخه اکران اضافه می‌کنیم، توسعه سینماها یکی از برنامه‌های حوزه هنری است تا بتوانیم در همه شهرها سینما داشته باشیم. در سه استان توسعه فضای نمایشگاهی و گالری را هم خواهیم داشت که فارس و یزد و… از آن جمله است. یک سری فعالیت‌های میدانی را هم انجام خواهیم داد که «یک شهر یک گالری» نام داد و در قالب آن کارهای گرافیکی را در سطح شهر خواهیم داشت. سینماهای کشور روز یکشنبه از افطار تا سحر نیم بها خواهد بود. همه سینماهای حوزه هنری نیم بها خواهد بود. روز یکشنبه کتابفروشی‌ها هم با ۲۵ درصد تخفیف کار می‌کنند. برای فضای عمومی از رسانه‌ها هم کمک می‌گیریم. یک برنامه برای صدا و سیما تدارک دیده شده است که در هفت شب و هفت موضوع مختلف از شبکه افق در قالب برنامه «عطف» پخش خواهد شد. سعی داریم نگاهمان را به عرصه هنر اصلاح و به هنر عمیق‌تر نگاه کنیم.

معلمی گفت: امسال مهمترین سیاست ما توجه به استان‌هاست، هر اقدامی که در تهران انجام دهیم همان را در استان‌ها هم خواهیم داشت مثلاً چهره هنر استان هم انتخاب می‌شود.

مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هم مطرح کرد: اتفاق خوب و مبارکی که افتاد این بود که امسال سی پوستر مبتنی بر دست‌نوشته‌های شهید آوینی تولید کردیم که از هنرمندان توانمند هنر تجسمی برای طراحی آن‌ها استفاده شد. آقای نجابتی هم بر فرآیند کار نظارت کردند. این پوسترها در همه مراکز استان‌ها به نمایش درمی‌آید. سردیس شهید آوینی هم با هنر قدرت‌الله معماریان تولید شده است و سی سردیس در مراکز استان‌ها نصب می‌شود.

وی افزود: یک اتفاق ویژه دیگر امسال هم‌افزایی با سایر دستگاه‌ها بود. مجموعه‌ای از ارگان‌ها در کنار هم این اتفاق را رقم می‌زنند، علاوه‌بر مراکز استان‌ها نمایشگاه‌هایی را هم افتتاح خواهیم کرد. در فرهنگسرای نیاوران هم نمایشگاهی داریم که کیفیت متفاوتی دارد. در حوزه هنری سه گالری داریم که به هنر مفهومی اختصاص دارد، در سطح شهر شاهد یک اتفاق بزرگ خواهیم بود که آن استفاده از ظرفیت بیلبوردها و … است که این امکان را فراهم کرده تا چهره‌های هنر انقلاب بیشتر معرفی شوند. این موضوعات باعث می‌شود نمایشگاه هنر انقلاب به خوبی دیده شود.

معلمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره طرح اکران افطار تا سحر گفت: ما فقط یک شب این طرح را اجرا می‌کنیم که هماهنگی‌های آن صورت گرفته است و بلیت‌ها نیم بها ارایه می‌شود.

دبیر هفته هنر انقلاب در پاسخ به سوالی درباره محدود بودن ارتباطات حوزه هنری با چهره‌های فرهنگی و هنری، گفت: از شما دعوت می‌کنم تا به بازدید از نمایشگاه‌ها بپردازید که یکی از افتخارات عرصه فرهنگ و هنر است سی نفر از برترین چهره‌های گرافیک فرهنگ و هنر و عمدتاً جوان آثاری ارایه داده‌اند که به تعبیر استادان این آثار کم‌نظیر بوده‌اند، نسل جدیدی از هنرمندان انقلاب به ما اضافه شده‌اند. ضمن اینکه هر دستگاهی سیاستگذاری‌ای دارد اما توجه به هنر انقلاب برایمان مهم است.

وی افزود: هنر انقلاب آن هنر سال ۵۷ نیست بلکه الان آن هنری است که با مردم ارتباط برقرار کند، با این حال درهای حوزه به روی همه باز است اما محدودیت بودجه برخی از محدودیت‌ها را برایمان ایجاد می‌کند. ضمن اینکه امسال حوزه هنری متولی ساخت چهار فیلم سینمایی بود و در این عرصه فعالیت‌هایمان توسعه هم پیدا می‌کند و سریال هم خواهیم داشت. امسال هشتمین دوره هفته هنر انقلاب برگزار می‌شود، بنابراین زمانی نیاز است تا گام‌های آن تثبیت شود، اما ما هم اهتمام بیشتری می‌کنیم. با این حال امسال دستگاه‌های جدیدی به ما اضافه شده‌اند حتی ارشاد هم پای کار آمده است که سال گذشته همکاری ارشاد را نداشته‌ایم. به نظرم توجه به این هفته آرام‌آرام افزایش پیدا می‌کند اما باید کمی زمان به آن بدهیم.

شجاعی طباطبایی هم گفت: سال گذشته نمایشگاهی برای آثار فاخر داشتیم در عین حال در فضای مجازی بسیاری از این آثار عرضه شد مثلاً برخی از این آثار بیش از یک‌میلیون بار دیده شده است.

این گزارش تکمیل می‌شود…

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

پژمان جمشیدی با «علفزار» به سینماها می‌آید/ اکران از ۲۸ اردیبهشت

پژمان جمشیدی با «علفزار» به سینماها می‌آید/ اکران از ۲۸ اردیبهشت
2022-05-16T18:38:16+04:30
دو فیلم «علفزار» و «چند می‌گیری گریه کنی ۲» از روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به نمایش در می‌آیند.

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟
2022-05-16T16:51:37+04:30
قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی به تشریح موضع قانونی این سازمان در قبال سینماهای متقاضی انحلال پرداخت.

آکشی کومار فرش قرمز کن را از دست داد/ ابتلا به کرونا برای بار دوم

آکشی کومار فرش قرمز کن را از دست داد/ ابتلا به کرونا برای بار دوم
2022-05-16T15:58:16+04:30
آکشی کومار ستاره سینمای بالیوود با مثبت شدن تست کرونایش از حضور در فرش قرمز جشنواره کن ۲۰۲۲ بازماند.

بهرام دهقانی در «سایه» تجلیل می‌شود/ گلایه از انتقادات دانشجویان

بهرام دهقانی در «سایه» تجلیل می‌شود/ گلایه از انتقادات دانشجویان
2022-05-16T15:44:57+04:30
محمدحسین یاوری دبیر جشنواره فیلم «سایه» بیان کرد که امسال بزرگداشت بهرام دهقانی را داریم که از تدوین‌گران خوب کشورمان هستند.

بدرقه وزیر فرهنگ لبنان از سوی رییس سازمان سینمایی کشور

بدرقه وزیر فرهنگ لبنان از سوی رییس سازمان سینمایی کشور
2022-05-16T15:04:57+04:30
رییس سازمان سینمایی کشور و بهمنی معاون رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، در در پاویون فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) وزیر...

لیام نیسن در «سرزمین مقدسان و گناهکاران» دیده شد

لیام نیسن  در «سرزمین مقدسان و گناهکاران» دیده شد
2022-05-16T12:51:36+04:30
نتفلیکس ۲ تصویر از بازی لیام نیسن در فیلم جدیدش را منتشر کرد.

انصراف گروه تئاتر «نقاب» از اجرا به دلیل نبود حمایت

انصراف گروه تئاتر «نقاب» از اجرا به دلیل نبود حمایت
2022-05-16T12:38:17+04:30
سرپرست گروه تئاتر «نقاب» اعلام کرد به دلیل نبود حمایت از سوی اداره‌کل هنرهای نمایشی از اجرای جدیدترین اثر گروه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر انصراف می‌دهد.

آشا محرابی به تئاتر کودک بازگشت/ تلاش بچه‌ها برای رهایی از فاگین

آشا محرابی به تئاتر کودک بازگشت/ تلاش بچه‌ها برای رهایی از فاگین
2022-05-16T09:31:37+04:30
روز گذشته یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه نمایش «بچه های تکِ استریت کارلو» به کارگردانی آشا محرابی و با حضور داریوش فرضیایی و تعدادی از هنرمندان تئاتر آغاز به کار کرد.

معاونت برون‌مرزی فعلا شبکه جدید تاسیس نمی‌کند/خیز برای آثار نمایشی

معاونت برون‌مرزی فعلا شبکه جدید تاسیس نمی‌کند/خیز برای آثار نمایشی
2022-05-16T08:38:17+04:30
معاون برون مرزی صداوسیما با اشاره به اقدامات این معاونت بیان کرد که تا اطلاع ثانوی بنایی برای راه‌اندازی و تاسیس شبکه یا کانال جدید ندارند.

ابراز تمایل بازیگران برای حضور در «رکسانا»/ شهبازی به فجر می‌رسد؟

ابراز تمایل بازیگران برای حضور در «رکسانا»/ شهبازی به فجر می‌رسد؟
2022-05-16T08:38:16+04:30
مسعود ردایی تهیه‌کننده سینما بیان کرد که عده‌ای از بازیگران هم خودشان ابراز تمایل کرده‌اند که در فیلم سینمایی «رکسانا» ایفای نقش داشته باشند که این موارد هم ...

«اژدها لازم می شود» امشب در شبکه سه سیما

«اژدها لازم می شود» امشب در شبکه سه سیما
2022-05-15T21:04:56+04:30
فیلم کوتاه تلویزیونی اژدها لازم می شود امشب ساعت ۲۲:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می شود.

«روی موج یکشنبه‌ها» جان می‌گیرد/ جهان تجسمی مبنای رویکرد اجرایی

«روی موج یکشنبه‌ها» جان می‌گیرد/ جهان تجسمی مبنای رویکرد اجرایی
2022-05-15T12:58:19+04:30
مازیار سیدی از اجرای نمایش «روی موج یکشنبه‌ها» در نیمه ابتدایی تابستان خبر داد.

فروش ۸۴۷ میلیون تومانی تئاتر شهر در ۲ ماه اول ۱۴۰۱

فروش ۸۴۷ میلیون تومانی تئاتر شهر در ۲ ماه اول ۱۴۰۱
2022-05-15T12:44:59+04:30
آمار فروش و تماشاگران نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر به تفکیک اجراها مشخص شد.

برنامه تازه‌ترین کنسرت‌های تهران و شهرهای دیگر اعلام شد

برنامه تازه‌ترین کنسرت‌های تهران و شهرهای دیگر اعلام شد
2022-05-15T12:18:19+04:30
تعدادی از گروه‌ها و هنرمندان فعال حوزه موسیقی طی روزهای آینده مجموعه کنسرت‌هایی را در تالارهای مختلف تهران و دیگر شهرهای کشور برگزار می‌کنند.

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شد

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شد
2022-05-15T10:44:58+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی، در حکمی مجید زین‌العابدین را به عنوان مشاور وزیر و مدیر عامل این بنیاد منصوب کرد.

تام کروز: ساخت «تاپ گان ۲» غیرمسئولانه و ستایش جنگ‌افروزی است

تام کروز: ساخت «تاپ گان ۲» غیرمسئولانه و ستایش جنگ‌افروزی است
2022-05-15T10:04:59+04:30
تام کروز ۳۰ سال قبل و بعد از ساخت فیلم «تاپ گان» اعلام کرده بود ساخت ادامه این فیلم ستایش جنگ‌افروزی است اما حالا قسم خورده که ارائه بهترین دنباله ممکن برای ...

همچنان پیگیر وضعیت رضا رویگری هستیم/ حفظ کرامت هنرمندان سیاست ماست

همچنان پیگیر وضعیت رضا رویگری هستیم/ حفظ کرامت هنرمندان سیاست ماست
2022-05-15T09:51:39+04:30
نیکنام حسینی پور مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان کرد که حفظ کرامت هنرمندان، مهمترین سیاست تمامی نهادهای دست اندرکار فرهنگ و هنر کشور است.

«وسان» در کانادا رونمایی می‌شود/ یاسر خاسب و اجرایی بین‌المللی

«وسان» در کانادا رونمایی می‌شود/ یاسر خاسب و اجرایی بین‌المللی
2022-05-15T09:51:38+04:30
یاسر خاسب در جدیدترین تجربه خود ویدئو پرفورمنس آرت «وسان» را همزمان با روز شاهنامه فردوسی، برای یک کمپانی هنری در کانادا اجرا می‌کند.

مجموعه انیمیشن «مینا» رونمایی شد/ فرصتی برای آموزش زبان فارسی

مجموعه انیمیشن «مینا» رونمایی شد/ فرصتی برای آموزش زبان فارسی
2022-05-15T07:11:39+04:30
مجموعه انیمیشن «مینا» با حضور معاون برون مرزی سازمان صداوسیما و نیز رئیس بنیاد سعدی، رونمایی شد.

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی
2022-05-14T22:18:19+04:30
مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و «شب بازیگر» با تجلیل از ۴ بازیگر پیشکسوت تئاتر و یادبود هنرمندان درگذشته در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد.

تودیع و معارفه مدیران شبکه‌های تلویزیون/ تحول چگونه رخ می‌دهد؟

تودیع و معارفه مدیران شبکه‌های تلویزیون/ تحول چگونه رخ می‌دهد؟
2022-05-14T16:04:58+04:30
معاون سیمای رسانه ملی بیان کرد که تحول با جابجایی معاونان و مدیران رخ نمی‌دهد بلکه به همت بدنه عظیم، کارآمد و انقلابی که در سازمان صداوسیما حضور دارد، رقم می...

گلدن گلوب فروخته می‌شود/ پیچیدگی و ابهام در وضعیت نهاد سینمایی

گلدن گلوب فروخته می‌شود/ پیچیدگی و ابهام در وضعیت نهاد سینمایی
2022-05-14T15:38:18+04:30
گلدن گلوب اعلام کرد که قصد دارد این مجموعه را به یک فرد بفروشد تا بتواند از این طریق مشکلات مربوط به نبودن تنوع را کم کند.

پرفورمنس خاستگاهی اجتماعی دارد/ ماجرای یک مشغله فراگیر

پرفورمنس خاستگاهی اجتماعی دارد/ ماجرای یک مشغله فراگیر
2022-05-14T13:11:39+04:30
امیر وارسته طراح و کارگردان پرفورمنس «شغل فراگیر» بیان کرد که این اجرا علاوه بر رویکردی نقادانه، بخشی از تجربه‌ زیست هنرمند به مثابه‌ یک شهروند را با مخاطبان...

پخش مستندی ویژه ناشنوایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند

پخش مستندی ویژه ناشنوایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند
2022-05-14T12:04:59+04:30
نسخه ویژه ناشنوایان «از زمین خاکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی از یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اولین تصاویر «آزادی مشروط» منتشر شد/ سریال کرونایی مسعود ده‌نمکی

اولین تصاویر «آزادی مشروط» منتشر شد/ سریال کرونایی مسعود ده‌نمکی
2022-05-14T11:38:18+04:30
همزمان با اولین روزهای تصویربرداری «آزادی مشروط» اولین تصاویر از این سریال به تازگی منتشر شده است.

ژولیت بینوش جایزه سن‌سباستین را دریافت می‌کند

ژولیت بینوش جایزه سن‌سباستین را دریافت می‌کند
2022-05-14T11:11:39+04:30
جایزه جشنواره سن‌سباستین ۲۰۲۲ به ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی اهدا می‌شود.

پخش مستندی ویژه نابینایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند

پخش مستندی ویژه نابینایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند
2022-05-14T10:58:18+04:30
نسخه ویژه ناشنوایان «از زمین خاکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی از یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اولین آلبوم گروه «وَنگِ وا» منتشر شد/ شنیدن «رجزخون» با صدای متفاوت

اولین آلبوم گروه «وَنگِ وا» منتشر شد/ شنیدن «رجزخون» با صدای متفاوت
2022-05-14T09:24:58+04:30
اولین آلبوم گروه موسیقی «وَنگِ وا» با عنوان «رجزخون» در قالبی اثری تلفیقی مبتنی‌بر موسیقی ایرانی و موسیقی نواحی مختلف کشورمان پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«رویای پرشکوه خالی» در مولوی/ بازگشت به کارگردانی بعد از ۴ سال

«رویای پرشکوه خالی» در مولوی/ بازگشت به کارگردانی بعد از ۴ سال
2022-05-14T08:18:32+04:30
حامد ادوای از اجرای نمایش «رویای پرشکوه خالی» در آینده ای نزدیک در تالار مولوی خبر داد.

برد پیت در «شهر گمشده» جایگزین کدام بازیگر شد؟

برد پیت در «شهر گمشده» جایگزین کدام بازیگر شد؟
2022-05-14T08:05:11+04:30
کارگردان‌های «شهر گمشده» فاش کردند که قصد داشتند کیانو ریوز را در نقش کوتاهی در این فیلم داشته باشند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)