میرنیوز

«تراس» یک فانتزی مینیمال است/ با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه ‌داشتیم

«تراس» یک فانتزی مینیمال است/ با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه ‌داشتیم 2022-01-18T14:45:21+03:30

بورژین عبدالرزاقی کارگردان تئاتر و سرپرست گروه «اندیشه یکم» که این روزها نمایش «تراس» را در مقام تهیه کننده در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه دارد، درباره شکل گیری این اثر نمایشی به خبرنگار مهر گفت: نمایش «تراس» حاصل کارگاه آموزشی «از ایده تا اجرا» است که با هنرجویانم در گروه تئاتر «اندیشه یکم» برگزار شد. این گروه به صورت مستقل از سال ۸۷ فعالیت می کند و این کارگاه نیز نزدیک به یک سال به طول انجامید و ماحصلش تبدیل به اجرای نمایش «تراس» شد.

وی درباره انتخاب این نمایشنامه ژان کلود کری‌یر که در ایران همانند متن‌های یاسمینا رضا محبوبیت دارد، عنوان کرد: متن «تراس» را من انتخاب نکردم و نمایشنامه توسط مجید اقبالی که یکی از شاگردان من است و قصد داشت این اثر را کارگردانی کند، انتخاب شد و من نیز در مقام مشاور و سرپرست گروه در کنارشان بودم و راهنمایی شان می کردم. همان زمان هم به بچه ها گفتم اگر کار به نقطه ای برسد که ارزش اجرا کردن داشته باشد از آنها حمایت می کنم و برایشان اجرای عموم می‌گیرم. البته من خودم علاقه زیادی به نمایشنامه های یاسمینا رضا دارم و می دانم که «تراس» نیز همان حال و هوای آثار رضا را دارد و نزد هنرمندان تئاتر محبوب است. اولین نمایشی هم که سال ۸۷ به صورت حرفه ای به صحنه بردم نمایش «گفتگوی های پس از یک خاکسپاری» یاسمینا رضا بود و بعد از آن هم ۲ نمایشنامه دیگر از این نویسنده را به صحنه بردم و نمایشنامه خوانی کردم.

عبدالرزاقی بیان کرد: متاسفانه این روزها وضعیت اجراهای تئاتر به نحوی شده که همه نهایتا یک ماه تمرین می کنند و اجرا می گیرند. نظارت درستی هم روی کار این جوان‌ها وجود ندارد در حالی که نحوه آموزش من در این کارگاه نقطه مقابل چنین رویکردی بود. برای برخی از هنرجویان هم کمی سخت بود که یک سال در کارگاهی آموزش ببینند و بعد برای اجرا اقدام کنند چون می بینند که همه به سرعت کارگاهی را برگزار می کنند و در مدت کمی هم اجرا می روند. اما تلاش من انجام یک کار درست و اصولی است که البته در این میان ریزش هم در بین هنرجویان داشتیم اما در نهایت با بچه هایی که علاقه مند بودند و حاضر شدند وقت بیشتری برای آموزش بگذارند و متوجه این بودند که برای اجرای یک تئاتر باید تلاش کرد و سختی کشید، کارگاه را ادامه دادیم و نمایش «تراس» هم شد ماحصل این کارگاه.

«تراس» یک فانتزی مینیمال است/ با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه ‌داشتیم

این کارگردان و مدرس تئاتر درباره ویژگی های اجرا توضیح داد: تلاش کردیم نمایش را به سمتی ببریم که نسبت به متن اصلی شاهد اجرای مدرن تری باشیم. چون نمایشنامه نزدیک به ۲۵ سال قبل نوشته شده است و فضای قدیمی تری نسبت به امروز دارد. نمایش «تراس» یک کمدی فانتزی است که در فضایی مدرن و امروزی اتفاق می افتد از این رو نمایش را می توان برداشتی از نمایشنامه یاسمینا رضا دانست البته داستان همان داستان است ولی نوع نگاه و شیوه اجرایی بسیار متفاوت شده است.

عبدارزاقی که طراحی صحنه نمایش را هم برعهده دارد درباره فضاسازی و شیوه اجرایی کار گفت: تلاش کردم در اجرا فضای نمایش به صورت کاملا مینیمال طراحی شود به شکلی که کل دکور نمایش از یک باکس و چند پودس تشکیل شده است و هیچ آکسسواری در صحنه نمی بینید. در نمایش یک دست وجود دارد که هر وقت احتیاج باشد از دل این باکس بیرون می آید و وسائل مورد نیاز کاراکترها را به آنها می دهد. این دست مثل یک روح است که همه آکسسوار را در اختیار بازیگران قرار می دهد و بعد هم خودش آنها را جمع می کند به شکلی که در پایان نمایش می بینیم که صحنه مثل ابتدای کار خالی است. کار بازیگر در این باکس بسیار سخت است چون چیزی نزدیک به ۶۵ دقیقه باید در این جعبه بنشیند و فقط دستش بیرون باشد.

وی درباره بازخورد مخاطبان بیان کرد: خوشبختانه تا امروز بازخورد تماشاگران خوب بود و تا به حال با موردی روبرو نشدیم که از دیدن کار ناراضی باشد. البته برخی، نکته های کوچکی را یادآور شده اند که طبیعی است و نظر این دوستان هم محترم اما در مجموع نمایش رضایت مخاطبان را به همراه داشته است که باعث خرسندی است چون بعد از یک سال تمرین برایم مهم بود که بچه های گروه مزد زحمتشان را بگیرند و تماشاگران کار را دوست داشته باشند.

«تراس» یک فانتزی مینیمال است/ با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه ‌داشتیم

عبدالرزاقی درباره اجرای نمایش در تماشاخانه دیوار چهارم توضیح داد: تماشاخانه دیوار چهارم را به شخصه در میان تماشاخانه های خصوصی خیلی دوست دارم به این دلیل که جدا از فضای هنری که در تماشاخانه جریان دارد، مدیران مجموعه هم اهل هنر و آرتیست هستند و شرایط هنرمندان را درک می کنند از این رو تلاششان این است که گروه های حرفه ای و کاربلد در آنجا اجرا بروند. اتفاق های خوبی قرار است در این تماشاخانه بیفتد و حتی قرار است ورک شاپ های مختلفی در تماشاخانه برگزار کنند. یکی دیگر از دلائلی که به اجرا در این تماشاخانه علاقه مند هستم، به دلیل احترامی است که برای مخاطب قائل هستند و همیشه برخورد خوبی با آنها دارند، اتفاقی که در خیلی از تماشاخانه‌ها شاهدش نیستیم.

وی درباره دیگر فعالیت هایش تصریح کرد: قرار است در همین تماشاخانه دیوار چهارم، ۲ و ۹ بهمن نمایشنامه خوانی «هتل پناهجویان» نوشته کارمن اگیره با ترجمه مازیار نیستانی را اجرا کنم که اثری درباره پناهجویان شیلیایی است که در کانادا جمع شده اند. همچنین نمایشنامه «بوته آزمایش» آرتور میلر را هم از اول اسفند ماه در مقام تهیه کننده به صحنه می برم که آن نمایش هم کاری از هنرجویانم است و علی مولایی از شاگردانم قدیمی ام کارگردانی کار را برعهده دارد.

این هنرمند در پایان صحبت هایش درباره شرایط این روزهای تئاتر متذکر شد: متاسفانه شرایط این روزها تئاتر خوب نیست و هزینه تولید نمایش از اجاره پلاتو گرفته تا تهیه پوستر و بروشور و مواد تبلیغاتی نیز آنقدر بالا رفته که نمی‌دانید قیمت بلیت را چند بگذارید. اما اگر قیمت بلیت را هم افزایش دهیم به تماشاگران فشار می آید، که درست نیست. امیدوارم حداقل یارانه هایی که در گذشته به تئاتر تعلق می گرفت، بازگردد چون الان خودمان باید هزینه کنیم و خودمان هم هزینه ها را بازگردانیم که نتیجه اش می‌شود اجرای کارهای مبتذل و سخیف که بتوانند به هر طریقی هزینه هایشان را بازگردانند و مخاطبان را جذب کنند. این اتفاق در نهایت به نابودی تئاتر منجر می شود. ما تا الان تلاش کردیم صورتمان را با سیلی سرخ نگه داریم و در حد و توانمان کاری شریف به تماشاگر ارائه دهیم.

نمایش «تراس» تا ۳۰ دی ماه ساعت ۲۱ در تماشاخانه‌ دیوار چهارم روی صحنه است.

عوامل این نمایش عبارتند از تهیه کننده: بورژین عبدالرزاقی، کارگردان: مجید اقبالی، طراح حرکت: فرنوش مرواری، نویسنده: ژان کلود کری‌یر، مترجم: اصغر نوری، بازیگران: (به ترتیب حروف الفبا) امیر آقاجان، رضا حجتی، شاهین زرگر، نیوشا شهریوری، میلاد صفوی، تیماه کلاته، دستیار کارگردان: زهرا پاکدل، مدیر صحنه: رضا اقبالی، دستیاران تهیه: علیرضا محمدیان، حامد خرم آبادی، طراح صحنه: بورژین عبدالرزاقی، طراح لباس: فرنوش مرواری، ساخت دکور: مانلی عبدالرزاقی، طراح پوستر و بروشور: علی جدیدی، لوگو تایپ: علی مولایی، عکس: مهرداد حسین زاده، ساخت تیزر: استودیو دانژه.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

طرح یک درخواست از فرزند مدیر فقید/ لطفا مراسم سالگرد برگزار نکنید

طرح یک درخواست از فرزند مدیر فقید/ لطفا مراسم سالگرد برگزار نکنید
2022-05-25T15:30:23+04:30
فرزند مرحوم علی مرادخانی معاون اسبق امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که خرداد سال گذشته دارفانی را وداع گفت در اولین سالگرد درگذشت پدر فقیدش متنی را منتش...

پیام تسلیت رئیس بنیاد روایت در پی درگذشت مریم کاظم‌زاده

پیام تسلیت رئیس بنیاد روایت در پی درگذشت مریم کاظم‌زاده
2022-05-25T15:17:04+04:30
رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح درگذشت مریم کاظم‌زاده را تسلیت گفت.

«گورکن» جلوی دوربین رفت/ روایتی از یک داستان معمایی در دهه ۵۰

«گورکن» جلوی دوربین رفت/ روایتی از یک داستان معمایی در دهه ۵۰
2022-05-25T14:37:02+04:30
فیلم کوتاه «گورکن» به کارگردانی داوود مرادیان جلوی دوربین رفت.

انتشار فراخوان دوره جدید ارسال طرح به خانه مستند

انتشار فراخوان دوره جدید ارسال طرح به خانه مستند
2022-05-25T13:57:03+04:30
خانه مستند فراخوان دوره جدید ارسال طرح را پس از ۲ سال منتشر کرد.

در فقدان هنرمندی که تا پایان عمر در خط انقلاب ماند

در فقدان هنرمندی که تا پایان عمر در خط انقلاب ماند
2022-05-25T13:43:42+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت مریم کاظم‌زاده نخستین بانوی عکاس جنگ تحمیلی و همسر شهید علی اصغر وصالی را تسلیت گفت.

نمایش‌ دعوت شده به جشنواره حرکت تفلیس گرجستان معرفی شد

نمایش‌ دعوت شده به جشنواره حرکت تفلیس گرجستان معرفی شد
2022-05-25T13:30:24+04:30
نمایش دعوت شده به جشنواره حرکت تفلیس گرجستان در حالی اعلام شد که از هم اکنون گروه‌های ایرانی متقاضی شرکت در جشنواره‌های تئاتری کشورهای ارمنستان و گرجستان می‌...

آغاز اجراهای «شب بخیر، مادر» در تماشاخانه سپند

آغاز اجراهای «شب بخیر، مادر» در تماشاخانه سپند
2022-05-25T13:30:23+04:30
نمایش «شب بخیر، مادر» به کارگردانی احسان حسینخانی از شامگاه سوم خرداد در تماشاخانه سپند روی صحنه رفت.

نماهنگ «پنجاه و نُه ۶۱» تماشایی شد/ «تو خرداد از نو شکوفا شدیم»

نماهنگ «پنجاه و نُه ۶۱» تماشایی شد/ «تو خرداد از نو شکوفا شدیم»
2022-05-25T13:03:43+04:30
نماهنگ «پنجاه و نُه ۶۱» از جمله آثار تصویری جدیدی است که همزمان با چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

اولین نشست «سایه روشن ارکستر ملی» برگزار شد/ تبارشناسی یک اصطلاح

اولین نشست «سایه روشن ارکستر ملی» برگزار شد/ تبارشناسی یک اصطلاح
2022-05-25T12:43:43+04:30
نخستین نشست تخصصی همایش سایه روشن ارکستر ملی با عنوان «برداشت‌ها از چیستی و جایگاه این ارکستر» سوم خرداد در تالار رودکی برگزار شد.

مرحوم کاظم زاده اسوه ای از یک بانوی رزمنده و هنرمند بود

مرحوم کاظم زاده اسوه ای از یک بانوی رزمنده و هنرمند بود
2022-05-25T12:43:42+04:30
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت مریم کاظم زاده نخستین عکاس زن در دوران دفاع مقدس را تسلیت گفت.

سامان احتشامی با «باغ ایران» می آید

سامان احتشامی با «باغ ایران» می آید
2022-05-25T12:30:25+04:30
تازه ترین آلبوم سامان احتشامی نوازنده و آهنگساز با عنوان «باغ ایران» طی روزهای پیش رو در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

انجمن سینمای جوانان بازوی اجرایی سازمان سینمایی در استان‌هاست

انجمن سینمای جوانان بازوی اجرایی سازمان سینمایی در استان‌هاست
2022-05-25T12:30:24+04:30
جلسه محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی و معاونان این سازمان با موضوع بررسی برنامه‌های انجمن در سال‌جاری برگزار شد.

رییس سازمان سینمایی پرتغال زیر چتر سینمای ایران قرار گرفت

رییس سازمان سینمایی پرتغال زیر چتر سینمای ایران قرار گرفت
2022-05-25T12:30:23+04:30
رئیس سازمان سینمایی پرتغال در چتر سینمای ایران در بازار کن حضور پیدا کرد و درباره تعاملات سینمایی بین ۲ کشور ایران و پرتغال گفتگو کرد.

هند سالن‌های سینما را زیاد می‌کند

هند سالن‌های سینما را زیاد می‌کند
2022-05-25T12:30:22+04:30
هند با وجود داشتن بزرگ‌ترین صنعت فیلم در جهان از نظر تولید، یکی از کم‌ترین تعداد پرده‌های سینما را دارد، اما قصد دارد تا این امر را تغییر دهد.

جراحی جمال اجلالی بازیگر پیشکسوت کنسل شد/ بهبود وضعیت جسمانی

جراحی جمال اجلالی بازیگر پیشکسوت کنسل شد/ بهبود وضعیت جسمانی
2022-05-25T10:57:02+04:30
سعیده خلیلی همسر جمال اجلالی بیان کرد که جراحی جمال اجلالی که به دلیل بیماری گوارشی بستری شده بود، کنسل شد.

خواننده پاپ و تولید یک آلبوم اختصاصی برای «پلیس»

خواننده پاپ و تولید یک آلبوم اختصاصی برای «پلیس»
2022-05-25T10:43:43+04:30
محسن توسلی از خوانندگان فعال حوزه تولید آثار انقلابی ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از تمرکز ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایرانی برای تولید آثار موضو...

جراحی جمال اجلالی کنسل شد/ بهبود وضعیت جسمانی

جراحی جمال اجلالی کنسل شد/ بهبود وضعیت جسمانی
2022-05-25T10:43:42+04:30
سعیده خلیلی همسر جمال اجلالی بیان کرد که جراحی جمال اجلالی که به دلیل بیماری گوارشی بستری شده بود، کنسل شد.

مریم کاظم‌زاده عکاس جنگ و همسر شهید اصغر وصالی درگذشت

مریم کاظم‌زاده عکاس جنگ و همسر شهید اصغر وصالی درگذشت
2022-05-25T09:50:22+04:30
مریم کاظم‌زاده عکاس جنگ و همسر شهید اصغر وصالی در ۶۶ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان، آسمانی شد.

مریم کاظم‌زاده عکاس جنگ و همسر شهید وصالی درگذشت

مریم کاظم‌زاده عکاس جنگ و همسر شهید وصالی درگذشت
2022-05-25T09:37:02+04:30
مریم کاظم‌زاده عکاس جنگ و همسر شهید اصغر وصالی در ۶۶ سالگی بر اثر ابتلابه سرطان، آسمانی شد.

روایت جزئیات شهادت شیرین ابو عاقله از زبان همکارش

روایت جزئیات شهادت شیرین ابو عاقله از زبان همکارش
2022-05-25T09:10:22+04:30
روایت دردناک به شهادت رسیدن شیرین ابو عاقله از زبان خبرنگاری که در زمان کشته شدن شیرین کنار او بود در پرس تی‌وی مطرح شد.

ماجراهای عجیب «دختری در قطار»/ تئاتر برای مسئولان ضرورت شود

ماجراهای عجیب «دختری در قطار»/ تئاتر برای مسئولان ضرورت شود
2022-05-25T08:17:02+04:30
حمیده مقدسی کارگردان نمایش «دختری در قطار» درباره ویژگی های این اثر نمایشی که این روزها در حوزه هنری روی صحنه است، توضیحاتی ارائه داد.

«ضد»، «هناس» و «شادروان»به کن رسید/ مذاکرات مثبت برای تولید مشترک

«ضد»، «هناس» و «شادروان»به کن رسید/ مذاکرات مثبت برای تولید مشترک
2022-05-25T06:30:23+04:30
الهه طاهایی مدیر مرکز بین‌الملل سازمان سینمایی سوره به ارایه توضیحاتی درباره بازار جشنواره فیلم کن پرداخت.

جزییات تازه از اولین ساخته سینمایی آهنگساز اسکاری «محمد(ص)»

جزییات تازه از اولین ساخته سینمایی آهنگساز اسکاری «محمد(ص)»
2022-05-24T16:57:01+04:30
رحمان گفت در ساخت موسیقی فیلم از تجربه‌اش در فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی بهره برد.

نشان ویژه فرهنگستان هنر به هادی حجازی‌فر رسید

نشان ویژه فرهنگستان هنر به هادی حجازی‌فر رسید
2022-05-24T15:50:22+04:30
در آستانه سالروز فتح خرمشهر فرهنگستان هنر طی مراسمی لوح ویژه خود را با عنوان «فَرِّ فرهنگستان هنر» به هادی حجازی‌فر برای فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» اهدا کرد.

شبکه خبر را برای «متروپل» به خط کردیم، گفتند بس است!/ تحت فشاریم

شبکه خبر را برای «متروپل» به خط کردیم، گفتند بس است!/ تحت فشاریم
2022-05-24T15:23:42+04:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شریف،‌ تأکید کرد که سند تحول سازمان صداوسیما خردادماه امسال منتشر خواهد شد.

افزایش سریال‌های بی‌کیفیت از ترس «ماهواره»/ سند تحول خرداد می‌رسد

افزایش سریال‌های بی‌کیفیت از ترس «ماهواره»/ سند تحول خرداد می‌رسد
2022-05-24T14:57:02+04:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شریف،‌ تأکید کرد که سند تحول سازمان صداوسیما خردادماه امسال منتشر خواهد شد.

«هیچ‌کس نخوابد» و «رخ» را می‌سازم/ یک مستند دیگر با موضوع ورزشی

«هیچ‌کس نخوابد» و «رخ» را می‌سازم/ یک مستند دیگر با موضوع ورزشی
2022-05-24T12:43:42+04:30
سام کلانتری می‌گوید در حال ساخت دو مستند «هیچ‌کس نخوابد» و «رخ» یکی با موضوع ورزشی و دیگری درباره یکی از نقاشان شناخته شده کشور را می‌سازد.

در قضاوت عدالت را مدنظر قرار دادیم/جذابیت‌های منحصر به فرد

در قضاوت عدالت را مدنظر قرار دادیم/جذابیت‌های منحصر به فرد
2022-05-24T12:30:24+04:30
فاطمه گودرزی عضو هیأت داوران بخش مسابقه ایران جشنواره پویانمایی بیان کرد که در قضاوت عدالت را مد نظر قرار دادیم.

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ در ساختار اداری باید جنگید

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ در ساختار اداری باید جنگید
2022-05-24T12:30:23+04:30
محسن برمهانی در دیداری صمیمانه با دانشجویان دانشگاه صداوسیما از آن‌ها خواست برای رفع مشکلات خود تلاش کنند.

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ شورش نه ولی تلاش کنید!

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ شورش نه ولی تلاش کنید!
2022-05-24T12:03:43+04:30
محسن برمهانی در دیداری صمیمانه با دانشجویان دانشگاه صداوسیما از آن‌ها خواست برای رفع مشکلات خود به جای شورش علیه سیستم،‌ تلاش کنند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)