میرنیوز

مقایسه شرایط جنگی امروز با دوره پهلوی/ امرای رضاخان از خودش زودتر فرار کردند!

مقایسه شرایط جنگی امروز با دوره پهلوی/ امرای رضاخان از خودش زودتر فرار کردند! 2020-01-08T11:35:11+03:30

خبرگزاری فارس ـ گروه تاریخ: خداوند شهادت را نصیب افراد خاص و مخلص خود می‌کند. شهدا نقش موثری در جهان دارند و این جهان را جای بهتر برای زیستن می‌کنند تا طاغوتیان اسب خود را هر گونه خواستند نتازانند و مستضعفین را زیر دست و پا لگدمال سم خود نکنند.

به دلیل شهادت سردار دل‌ها سپهبد قاسم سلیمانی با موسی حقانی رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر درباره نقش شهدا در تاریخ به گفتوگو نشستیم. امید است شمه‌ای از نقش شهدا را در تاریخ بیان کرده باشیم.   

* شهادت از منظر تاریخی دارای چه رمز و رازی است؟

با عرض تسلیت به مناسبت تسلیت سردار بزرگ اسلام، سردار سلیمانی و تبریک به محضر این شهید بزرگوار که افتخار شهادت پیدا کرد، این شهادت ابعاد ناشناخته و ناشکفته‌ای دارد. ناشناخته و ناشکفته از این جهت که اتفاقاتی در جهان، منطقه و کشور ما و در قلوب مردم در حال رخ دادن است که نمی‌شود آن را احصاء کرد؛ به خصوص در قلب و روح مردم مستضعف جهان و همپیمانان خودمان.

ما قادر به فهم همه اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، نیستیم. همین اندازه می‌دانیم که از قطره قطره خون سردار سلیمانی، صدها هزار سلیمانی خواهد رویید. این سنت الهی است و شعار نیست و همیشه به همین منوال بوده است.  گل‌های معطر از خون شهیدان خواهد رویید.  شهادت ظرفت جهان ممکن را ارتقا خواهد داد. 

*شهادت چیست و چه کسانی وارد عرصه شهادت می‌شوند؟

شهادت انتخاب است. کسی که وارد عرصه جهاد می‌شود، جزو اولیا خاص الهی قرار می‌گیرد. زمانی که انسان جزو بندگان خاص خدا قرار می‌گیرد به درجه رفیع شهادت نائل خواهد شد. 

در احادیث ما درباره به شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) آمده است که خداوند می‌خواهد تو را کشته، قتیل و شهید ببیند. حال باید دید و کشف کرد که چه رمزی در شهادت است که در جای جای تاریخ این چنین تأثیرگذار است. ۱۳۰۰ سال از حماسه عاشورا گذشت، اما هنوز نقش آفرین است، شما آثار خون سردار سلیمانی که سید حسن نصر الله ایشان را سید الشهدای مقاومت نام گذاشت را خواهید دید.

امام علی(ع) در خطبه ۲۷ نهج البلاغه می‌فرمایند: «جهاد درى است از درهاى بهشت که خداوند آن را به روى اولیاء خاصّ خود گشوده. جهاد جامه پرهیزگارى، زره استوار و سپر مطمئن خداست.» سردار سلیمانی مصداق این خطبه است. 

اگر نگاهی به زندگی قاسم سلیمانی بیندازیم، پی خواهیم برد که در ۴۱ سال اخیر مدام در حال جهاد و مبارزه با استکبار بوده است

مجاهدان بندگان خاص خداوند هستند. اگر نگاهی به زندگی قاسم سلیمانی بیندازیم پی خواهیم برد که در ۴۱ سال اخیر مدام در حال جهاد و مبارزه با استکبار بوده است. به همین دلیل جزو مجاهدین و افراد خاص نزد خداوند محسوب می‌شود.

*برخی از منتقدان معتقدند نباید ایران مسیر جهاد و تقابل با جهان را انتخاب کند. با این توضیح اگر جهادی صورت نمی‌گرفت، چه اتفاقی در کشور می‌افتاد؟

همانطور که امیرالمومنین در خطبه ۲۷ نهج البلاغه ذکر می‌کند، فردی که از جهاد بگریزد خداوند او را ذلیل خواهد کرد. اگر می‌بینید سردار سلیمانی امروز این اندازه عزت پیدا کرده است، این عزت را خداوند به او عطا کرده چون ما معتقد هستیم، عزت و ذلت را خداوند به بندگانش عطا می‌کند.

بنابراین اگر کسی از جهاد بگریزد، خداوند لباس ذلت بر تن او خواهد پوشاند و در طوفان بلا و فتنه سقوط خواهد کرد و در زیر چکمه فلاکت خرد و زبون می‌شود، عقل خود را از دست می‌دهد. 

برخی اکنون می‌خواهند خیلی عقلانی برخورد کنند. این در حالی است که شجاعت و عقلانیت مبنای انقلاب اسلامی ایران است، اما برخی با تکیه بر همین بعد عقلانیت قصد دارند شجاعت را فدا کنند. خطبه ۲۷ نهج البلاغه درباره مالک اشتر روایت شده است. مالک اشتر شباهت بسیاری با قاسم سلیمانی دارد. بسیاری از مجاهدان بزرگ ما نیز همینگونه هستند. در خانه نمی‌نشینند تا دشمن به سراغ آنها بیاید و ذلت را بر آنها تحمیل کند. 

*نقش تاریخی خون چه برکاتی برای انقلاب اسلامی ایران داشته است؟

خون شهدا در سخت‌ترین مقاطع تاریخی به کمک انقلاب اسلامی و کشور آمد. شهادت شخصیت‌های بزرگ، حیات و بقای کشور را تضمین می‌کند.  شهید شدن بزرگوارانی مانند مطهری، بهشتی، رجایی و باعث شد فتنه بزرگ گروهک مجاهدین خلق در خرداد ۱۳۶۰ از بین برود و مسیر انقلاب اسلامی هموار شود و کشور ما را در موقعیت باصلابت و قدرتمند امروزی در برابر استکبار قرار دهد.

امروزه نیز نخستین برکت خون سردار سلیمانی عیان شدن چهره استعماری آمریکا و نفرت از اقدامات استعماری او است. نفرت از آمریکا در ایران و منطقه گسترش یافته است. دولتمردان آمریکایی در طول تاریخ مرتکب جنایت‌های بزرگی شدند، اما همیشه سعی کردند با ابزار رسانه، مردم را بفریبند. 

صنعت‌ هالیوود نیز با ساختن فیلم‌های سفارشی که عموما از طریق پنتاگون و سیا سفارش داده می‌شود، افکار عمومی جهان را در جهت اهداف خود سوق می‌دادند و چهره جنایتکار خود را پنهان می‌کنند.

اما امروز برای مردم ایران، عراق، منطقه، جهان و خود آمریکا چهره جنایتکار آمریکا عیان شد که یک مقام رسمی ایرانی را که کشور ثالث (عراق) از او دعوت کرده، در نیمه‌های شب بزدلانه ترور می‌کند و با افتخار هم اعلام می‌کند ترور توسط او صورت گرفته است. نفرت از آمریکا عیان شده است. امروزه در کشمیر، هندوستان و پاکستان اعتراضات به ترور سردار سلیمانی صورت گرفته است. اعتراضات آثار خود را در جهان خواهد داشت و مردم جهان را علیه استکبار می‌شوراند. 

بله دقیقا، نفرت از آمریکا در منطقه تسری پیدا کرده و انسجام و وحدت در کشور ایران ایجاد کرد. در جهان نیز انسجام ضداستکباری ایجاد شده و مردم منطقه به خصوص کشورهای اسلامی باهم در ضدیت با استکبار به وحدت رسیدند.

البته ما با دولت‌های ترسو و محافظه‌کار منطقه کاری نداریم. هر چند بعضی از کشورهای منطقه موضع‌گیری کردند؛ حتی کشورهای اروپایی حاضر نشدند با اقدام آمریکا همراهی کنند.

متأسفانه ارتجاع عرب که از آل یهود تا سعودی با آمریکا همراهی داشتند به جایی رسیده که پامپئو در سخنرانی از همراهی نکردن کشورهای اروپایی انتقاد کرد.  من یکی از آثار این شهادت را بیداری اسلامی می‌بینم که اوج خواهد گرفت و مطمئنم که ما به زودی شاهد امواج بیداری اسلامی در منطقه خواهیم بود که علیه استکبار جهانی به خصوص آمریکا و صهیونیست به پا خواهند خاست.

مطمئنا از دیگر برکات آثار شهادت سردار سلیمانی، انسجام و وحدت در کشور عزیزمان ایران است. این انسجام در مقاطع خاصی مثل اوایل انقلاب و جنگ وجود داشت و در مقاطع دیگر به علت اختلاف دیدگاه و آراء چنین انسجام و وحدتی وجود نداشت. امروز اکثر گروه‌های سیاسی ترور سردار سلیمانی را تقبیح کردند؛ جز عده‌ای محدود که نه هویت دینی و نه هویت ملی دارند.

*ادعای پوچ مدعیان آزادی بعد از شهادت سردار سلیمانی نیز آشکار شد. برخی افراد در واکنش به سخنان محمود دولت‌آبادی، نویسنده ایرانی هر اتهامی را به او وارد کردند؟

دقیقا. برخی فقط دارای شناسنامه ایرانی هستند. نویسنده‌ای مثل محمود دولت آبادی نظر خودش را در حمایت  از سردار سلیمانی بیان می‌کند. ببینید چه هجمه‌هایی علیه این پیرمرد انجام دادند. برخی کسانی که زمانی در ایران داعیه روشنفکری و مبارزه با امپریالیسم داشتند و الان دوشادوش با ترامپ به دنبال تقبیح دولت آبادی هستند، همین نشان می‌دهد که آنها نه آزاداندیش‌اند و نه روشنفکر.

همانطور که عرض کردم اینها اقلیت هستند که به تحریک دولت‌های استعماری به دست و پا افتاده‌اند. اگر جمهوری اسلامی برای دستیابی به مولفه‌ها و نشانه‌هایی که گفته شد صدها عملیات انجام می‌داد، نمی‌توانست به اندازه‌ای که شهادت سردار بزرگ چنین دستاورد بزرگی که برای کشور به ارمغان آورد توفیق پیدا کند. 

تا دیروز، تمام ایرانیان یکصدا شده‌ بودند که دولت و نظام، پاسخ قاطع به اقدام آمریکا بدهند. هرچند برخی افراد دست و پا می‌زدند که جلوی پاسخ قاطع جمهوری اسلامی ایران را بگیرند. اینها همان‌هایی هستند که صبر می‌کنند تا دشمن به خانه آنها بیاید و آنگاه مقاومت کنند. خداوند به آنها به جای لباس تقوا بر تنشان، لباس حقارت می‌پوشاند. 

*با آغاز انقلاب اسلامی تقابل آشکار آمریکا با ایران شروع شده است 

آمریکا اگر می‌توانست غلطی انجام دهد تا الان انجام می‌داد. آمریکا کشوری است از یک سو ۱۶ کشور را واسطه کرد تا ایران پاسخ کوبنده و سخت ندهد و از سوی دیگر هم اعلام می‌کند که اگر ایران اقدامی علیه منافع آمریکا انجام دهد من ۵۲ نقطه حیاتی ایران را خواهم زد. از یک طرف تهدید می‌کند و از طرف دیگر دست به دامن ۱۶ کشور می‌شود که ایران پاسخی ندهد. من حرکات و رفتار ترامپ را می‌بینم، یاد فرمایش حضرت امام (ره) می‌افتم که آمریکا را به شیری پیر تشبیه کرده بود که با اینکه می‌غرد اما از ترس اختیاری بر خود ندارد.  

از دیگر آثار و برکات شهادت سردار سلیمانی، افزایش اقتدار ملی است که در نتیجه انسجام،‌ همدلی و همزبانی ملی رخ داد. هر چند کشوری که نیروهای مسلح قوی داشته باشد اگر اقتدار لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند وارد عمل شود.

در حال حاضر آمریکا جدیدترین سلاح‌های نظامی را در اختیار دارد، بمب اتم دارد، اما از قدرت نظامی ایران ترسیده و برای مواجهه با آن واسطه می‌فرستد. همین نشان‌دهنده پشتوانه مردمی ضعیف در آمریکا و قوی بودن این پشتوانه در ایران است. 

مومنین وقتی از دنیا می‌روند قدرت روحی بسیط تری پیدا می‌کنند. قدرت سردار سلیمانی هزار برابر بیشتر از زمان حیات اوست و می‌تواند به همه سردارانی که در نقاط دنیا در حال  مقابله با توطئه‌های آمریکا هستند، کمک کند. 

روح سردار سلیمانی و ابومهدی به سردار قاآنی و «هادی العامری» کمک خواهد کرد. شما می‌بینید سردار العامری در مراسم تشیع ابومهندس قسم خورد که آمریکا را از کشور عراق بیرون خواهم کرد.

شهادت سردار سلیمانی ظرفیت جبهه حق را در جهان ارتقا داد؛ به گونه‌ای که با ریخته شدن خون پاک شهدا پارلمان عراق  خروج آمریکا از عراق را تصویب کرد. حال این پرسش ایجاد می‌شود که برای خروج آمریکا از عراق، چه اندازه ایرانی‌ها و عراقی‌ها باید هزینه می‌کردند.

از دیگر برکات خون پاک سردار شهید رنگ باختن ادعای آزادی است. قبل از شهادت سردار مدعیان در بوق و کرنا کردند فضای مجازی برای تبادل اطلاعات امکان آزادتری را فراهم کرده است، اما امروز می‌بینیم به خاطر یک همدردی با شهید قاسم سلیمانی و انزجار از آمریکا صفحه را پاک می‌کنند. برخی افرادی تا پیش از شهادت سردار فکر میکردند این صفحات برای آزادی است. حالا به این نتیجه رسیده‌اند که بیشتر این شبکه‌ها دکان است که توسط استکبار اداره می‌شود. هر جا به نفع خودشان باشد هزاران دروغ را منتشر می‌کنند و اگر به نفع آنان نباشد، اجازه نمی‌دهند یک خبر منتشر شود.

نکته دیگر که نباید از آن غافل شد این است که ما به ابرقدرت لایزال که نصرت الهی است تکیه داریم. نصرت او در همه مقاطع تاریخی شامل حال کشور ما بود.

ایران به ابرقدرت لایزال تکیه دارد در حالی که امثال ترامپ، آمریکا و تمدن‌های نظیر آنها و اصولا جریان باطل به جایی تکیه ندارند. قرآن کریم در آیاتی اشاره می‌کند که ابهت و گردن کلفتی دشمنان ترسی در دل‌هایتان ایجاد نکند. این دبدبه و کبکبه، پوچ است. من معتقدم که خداوند سردار سلیمانی را انتخاب کرد؛ چون هر کسی به جز سردار سلیمانی به شهادت می‌رسید چنین ظرفیتی را در جهان ایجاد نمی‌کرد. خداوند در قرآن به نصرت الهی به مؤمنان تأکید دارد. در منابع تاریخی آمده است برخی مقاطع تاریخی به خاطر شدت مقابله‌ها و دشمنی‌ها نه تنها مومنین حتی رسولان نیز مایوس می‌شوند. آنجا نصرت الهی ظهور می‌کند. در شرایطی که کشور تحت تحریم ظالمانه آمریکاست، ایرانیان هم با اقتصاد مقاومتی در حال مقابله با تحریم هستند.

برخی اوقات خداوند اراده‌اش را از طریق طاغوت پیش می‌برد و دچار حماقتی می‌شود و حماقت جبهه باطل قدرت جبهه حق را چندین برابر می‌کند. به طور مثال حماقت رضاخان و رفتار ضددینی که با کمک بیگانگان انجام داد، موجب شد زمینه خیزش مومنین را فراهم کند تا این انقلاب بزرگ رخ بدهد.

رصد خودروی حامل حاج‌قاسم و زدن آن توسط پهپاد از نظر عملیات نظامی کار پیچیده‌ای نیست، اما جبهه باطل با تلاش رسانه‌ای سعی دارد انسجام درونی را که بعد از شهادت حاج قاسم پدید آمده است از بین ببرد. 

*یکی از ابزارهایی که دشمن به آن متوسل شده، فضای مجازی است. نقش این ابزار را در مقابله و مواجهه ایران و آمریکا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دشمن در فضای مجازی چند کار به صورت همزمان در حال انجام دادن است. نخست اینکه اقدامات نهادهای امنیتی ایران را زیر سوال می‌برد و ادعا دارد ایران برای گفتوگو و پذیرش پیش شرط آمریکا سردار را معامله کرد و در اختیار آمریکا قرار داد تا به شهادت برسد. اما وقتی پاسخ کوبنده از طرف ایران صورت گرفت، همه این پریشان‌گویی‌ها از بین رفت. البته وظیفه دوستان رسانه‌ای که در فضای مجازی حضور فعال دارند، این است که روشنگری کنند. مردم هم که با مشارکت بی‌سابقه و میلیونی در تشییع سردار دل‌ها، نشان دادند روشن هستند. پروژه دیگر دشمن، ترساندن مردم ایران است؛ دشمنی که رئیس‌جمور آن در یک مصاحبه ۴ دقیقه‌ای با ترس و لرز صحبت می‌کند و ۱۶ کشور را واسطه قرار می‌دهد که ایران محکم پاسخ ندهد.

پروژه دیگر دشمن، ترساندن مردم از قدرت آمریکا است تا بعد از اینکه شور و حرارت مردم خوابید زمینه برای مذاکره و گفت‌وگو فراهم شود. البته این صدا از  حلقوم‌های اندک به گوش می‌رسد. با این حال  آزاردهنده است. آزاردهنده از این منظر که چرا زمانی که در اوج قدرت هستیم و این خون پاک، قدرت را به ما داده است از سازش و تسلیم صحبت کنیم.

توطئه دیگر این است که نسبت به پاسخ ایران بزرگ‌نمایی کنند. البته پاسخ ایران سخت و کوبنده بود و تجربه ۴۰ ساله انقلاب اسلامی نشان داد هر چه انقلاب به آن گفت عمل کرده است. پاسخ کوبنده مطالبه مردم ما بود، اما بزرگ‌نمایی از این پاسخ برای این است که تصمیم‌گیرندگان را در محاسبه دچار اشتباه کنند.

البته با توجه به قدرت، درایت و هوشمندی رهبر انقلاب که در حال رصد کردن شرایط است، این اتفاق رخ نخواهد داد و رهبر انقلاب همانند گذشته بهترین تصمیم را خواهند گرفت، ولی باید مواظب ترفند دشمن باشیم تا با بزرگ‌نمایی مسئولان را دچار اشتباهات محاسباتی نکند.

برخی‌های دیگر در فضای مجازی ناتوانی نظام در پاسخ به استکبار جهانی را تبلیغ می‌کنند و حملات موشکی سپاه را کوچک می‌شمارند. اینها همان افرادی هستند که برخی‌ها در زمانی که آمریکا به افغانستان و عراق حمله کرد خیلی ذوق‌زده شدند و گفتند نوبت بعدی ایران است. اما استکبار بعد از حمله به منطقه نه تنها نتوانست علیه ایران اقدام کند، بلکه جایگاه خود را در منطقه نیز از دست داد. 

مسؤولان آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند. مردم از هزینه‌های ایران در منطقه ناراضی هستند. نخست باید روشنگری شود اگر کشور در منطقه هزینه‌ای می‌کند برای امنیت کشورش است. به فرمایش حضرت امیرعلی (ع) اگر بخواهی در خانه‌ات با دشمن بجنگی، شکست خواهی خورد.

استقبالی که مردم عراق و ایران از پیکر سرداران شهید کردند، نشانگر رنگ باختن شعار «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» بود. بنابراین این امر در تشییع پیکر «سردار دل‌ها» رفراندوم بزرگ به شمار می‌آید که در این رفراندوم مردم ایران و منطقه خواستار خروج آمریکا شدند. تشییع پیکر سردار سلیمانی نشان داد مردم کشور و منطقه برای سردار بزرگ که خون خود را برای منطقه به خصوص ایران و عراق داده است، احترام قائل هستند.

وقتی استکبار در موقعیت ضعف قرار بگیرد، چشمان خود را بر واقعیت‌ها می‌بندد و ادعا می‌کند که مردم ایران دل خوشی از سردار سلیمانی ندارند. اینها بهتر است برای فهم بهتر این واقعیت مراسم تشییع را ببینند. همین نشان می‌دهد استکبار به پست‌ترین موقعیت انسانی، تبلیغی و رفتاری خود رسیده است. امیدوارم این اقتداری که نظام دارد باعث برچیده شدن حضور آمریکا در منطقه شود. دشمن انسجام و اقتدار ما را با این اقدام هدف قرار داده است. در حوادث آبان فکر کرد موفق می‌شود. خون شهید آمد همه اهداف آمریکاییان را شست و کنار گذاشت. 

ان‌شالله بتوانیم با پشتکاری که از خودمان نشان می‌دهیم و با حمایت از مواضع رهبر عزیزمان و رزمندگان خواهیم داشت و همزمان با روشنگری که در فضای مجازی انجام می‌دهیم توطئه‌های دشمنان را از بین خواهیم برد و به پیروزی و تقویت جریان حق و مقاومت کمک خواهیم کرد. استکبار را از منطقه بیرون خواهیم کرد.

* رئیس جمهور آمریکا مدعی شد ایران در هیچ جنگی پیروز نشد، اما در مذاکره پیروز شد. این بی‌اطلاعی رئیس جمهور آمریکا را چگونه تحلیل می‌کنید؟

اتفاقا ترامپ از جنگندگی ایرانیان می‌ترسد که این حرف را می‌زند. ایرانیان ۸ سال در مقابل عراق که بیش از ۸۰ کشور جهان او را حمایت می‌کردند، جنگیدند و مقاومت کردند و در نهایت پیروز شدند.

عراق توسط  آمریکا و غرب به طور کامل حمایت می‌شد. انگلیسی‌ها تانکی که ایرانیان قبل از انقلاب خریده بودند را به ایرانیان تحویل نمی‌دادند اما در اختیار عراق قرار دادند. آلمان‌ها سلاح‌های شیمیایی در اختیار عراق گذاشتند و ارتجاع عرب به طور کامل از عراق حمایت می‌کردند. مردم ایران در جنگ هشت ساله با مقاومت و جنگیدن دلیرانه با عراقی که مورد حمایت همه جانبه جهان بود را شکست دادند.

 فتنه داعش را چه کسی از بین برد؟ چه کسی اسرائیل را از جنوب لبنان بیرون کرد؟ مقاومت ایران در برابر استکبار جهانی منطقه و ایران را به این موقعیت رسانده است.

شما تاریخ ایران را غیر از دوره پهلوی که ـ واقعاً دوره ذلت است ـ جستجو کنید. پیروزی‌های بسیاری مشاهده می‌کنید. ایران حتی در دوره قاجار در برابر استکبار مقاومت کرد. جنگ ایران و روس ۱۰ سال طول کشید. در آن جنگ ایران در عرصه سخت نظامی نباخت. اگر شکستی هم داشت در عرصه جنگ نرم بود. اتفاقاً عوامل نفوذی دشمن در داخل کشور موفقیت را برای اربابان خود رقم زدند و پادشاه قاجار اسیر دیپلماسی پیچیده اروپایی شد. الان هوشیاری و هوشمندی بسیار بالای در کشور وجود دارد.

به نظرم سخن ترامپ که ایران هیچ جنگی را پیروز نشده است، ترفند است. او در حال القاء به ایرانیان است که جنگ برای شما نتیجه ندارد. می‌خواهد این پیام را به ایران بدهد که من اهل مذاکره هستم. بیایید با من مذاکره کنید. به زعم خودش با شهادت سردار سلیمانی به ایران ضربه زد، ولی به ارکان آمریکا ضربه زده است. کره شمالی با آمریکا مذاکره کرد چه نتیجه از گفت‌وگو گرفت؟ رهبر کره شمالی گفت: گفت‌وگو با آمریکا هیچ فایده‌ای برای کره شمالی نداشته است. 

ایران در منطقه‌ای قرار دارد که از دو هزار سال پیش درگیر جنگ بود و تا الان هیچ نسلی نبوده است یک بار جنگ را تجربه نکرده باشد.

طبیعی است در جنگ‌هایی که ایران انجام داده است، هم پیروزی وجود داشته و هم شکست. آنچه اهمیت دارد این است که باوجود ۲ هزار سال جنگ و درگیری، ایران مانده است و در حال حاضر قدرت و نفوذ منطقه‌ای دارد. ایران جنگ‌طلب نیست. آمریکا از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر به منطقه ما آمده و به حریم ما تجاوز کرده است. طبیعتا ایران در برابر متجاوز مقاومت می‌کند. اتفاقا دیپلمات زیرکی هم هستیم. اگر خواستید گفت‌وگو کنید بدون پیش شرط و صادقانه جلو بیایید و فرض را بر این نگذارید که در گفت‌وگو با ایران را وادار به تسلیم کنید.

*عده‌ای در مقایسه عقبه استعماری در ایران با مقایسه سخت‌افزاری آمریکا با ایران، کشور را از پیش شکست خورده می‌دانند. این عقبه استعماری در طول تاریخ چه نقشی در ایران داشت؟

 جنگ ما با آمریکا جنگ کلاسیک نیست. ایران از ظرفیت بالایی در منطقه و کشور برخوردار است که آمریکا در آنجا آسیب‌پذیر است. ملت ایران از تصمیم‌گیرندگان سیاسی انقلابی‌تر و جلوتر بودند. منتها دولت‌های ما مخصوصاً در دوره قاجار به واسطه عملیات روانی گسترده‌ای که عوامل نفوذی آنها در ایران کردند دچار رعب و ترس در برابر بیگانه شدند. این رعب و ترس باعث شکست ایران شد.

در جنگ ایران و روس نیز ایران در جنگ کلاسیک قدرت برابری نظامی با روسیه را نداشت. اما ایران در جنگ نامتقارن توانست پیروز میدان شود؛ ولی عوامل نفوذی پادشاه قاجار را به سمت مذاکره با فرانسه و انگلستان سوق دادند تا با آنها قرارداد ببندند؛ در حالی که آنها هیچ وقت نیامده‌اند که منافع ملی ایران را تامین کنند. چون در گفتمان آنها منافع ملی ایران جایی ندارد. بنابراین به جای اینکه از ظرفیت داخلی خودمان استفاده کنیم. انرژی خودمان را هدر دادیم و پای آنها را در مسائلی باز کردیم که نباید ورود می‌کردند.

شما ببینید در دوره دوم جنگ ایران و روسیه، ایران توانست مناطقی که در جنگ اول ایران و روسیه از دست داده بود، دوباره فتح کند. اما عوامل جریان نفوذی با جنگ نرمی که راه‌ انداختند، اراده‌ها را سست کردند و محاسبات پادشاهان قاجار را به اشتباه انداختند. 

یکی از عوامل نفوذی انگلستان به نام مهدی علیخان خراسانی با صراحت در مکاتباتی که با عوامل انگلستان دارد، نوشت: من رعبی در دل ایرانیان نسبت به قدرت انگلستان انداختم که اگر شما با کمترین نیرو وارد جنگ با ایران شوید ایرانیان تسلیم می‌شوند. عوامل نفوذی با جنگ روانی و شناختی قدرت تصمیم‌گیرندگان ما را به اشتباه انداختند.

این رعب و ترس در دوره پهلوی هم ادامه داشت. رضاخان اولین کسی بود که ترک منازعه را امضا و فرار کرد. انتظار داشت امرای لشکر چند روز مقاومت کنند تا او فرصت فرار پیدا کند. امرای لشکر او نیز زودتر از خودش فرار کردند. یکی از امرای ارتش رضاخان در تلگرافی اعلام می‌کند: ‌ای ناقابل لشکر! شما همیشه ۲ هزار کیلومتر از خط مقدم دور هستید. اما امروز مشاهده می‌کنید سردار سلیمانی در بغداد به شهادت می‌رسد. امیر ایرانی بیشتر وقت خود را در بیرون از کشور و در مرزها حضور دارد.

انقلاب اسلامی تغییر اساسی در کشور ایجاد کرد و موازنه وحشت را که به نفع دشمن بود، به هم زد. حضرت آقا در اطلاعیه‌ای که برای سردار شهید صادر کردند، فرمودند سردار سلیمانی ثمره مکتب تربیتی امام خمینی(ره) است.

انقلاب اسلامی و امام با توجه به آموزه‌های دینی، عزتی به ما دادند که رعب را در دل دشمنان انداخته است. به واسطه ایستادگی ایران معادله برعکس شده است و نه تنها در ایران بلکه در منطقه نیز همین طور است. اینها ثمرات ایستادگی ما در برابر دشمن است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری فارس


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

سردار محمد کسائیان دار فانی را وداع گفت

 سردار محمد کسائیان دار فانی را وداع گفت
2024-02-22T17:14:26+03:30
سردار سید محمد کسائیان، فرمانده تیپ لشکر ۲۵ کربلا و فرمانده تیپ ۷۵ ظفر در دوران دفاع مقدس، دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان شهیدش پیوست.

قدردانی از شهدای دانش‌آموز در یادواره شهدای «لاله‌های روشن»

 قدردانی از شهدای دانش‌آموز در یادواره شهدای «لاله‌های روشن»
2024-02-22T13:41:17+03:30
همزمان با میلادحضرت علی‌اکبر(ع) یادواره شهدای منطقه چهار تهران با عنوان «لاله‌های روشن» به همت دبیرستان‌های دوره دوم فرهنگ آل یاسین، شاهد مطهری، س...

ورود یک مجری نوجوان با «نوجهان» به شبکه یک

 ورود یک مجری نوجوان با «نوجهان» به شبکه یک
2024-02-22T13:41:16+03:30
برنامه‌ تبینی «نوجهان» با موضوع معرفی موقعیت‌های پیشرفت، چالش‌ها و ظرفیت‌های کشور از دید یک نوجوان، از امروز در قاب شبکه یک سیما به نمایش در می آید.

خبری از مناظره‌های تلویزیونی در پشت صحنه «محفل»

 خبری از مناظره‌های تلویزیونی در پشت صحنه «محفل»
2024-02-22T13:41:15+03:30
رئیس صدا و سیما در پشت صحنه برنامه «محفل» از ۱۴۰۰ مناظره انتخاباتی گفت که یک هفته پخش می‌شود.

دعوا بر سر نظرسنجی تلویزیون؛ مشکل از کجاست؟

 دعوا بر سر نظرسنجی تلویزیون؛ مشکل از کجاست؟
2024-02-22T11:01:17+03:30
این روزها همه درباره نظرسنجی‌ صحبت می‌کنند که به انحاء مختلف از بینندگان تلویزیون حکایت دارد. عدد و ارقامی که ناامیدکننده‌اند و به نظر می‌رسد مدیران صد...

«اعجاز غزل» سروده‌های یک شاعر در بازار کتاب

 «اعجاز غزل» سروده‌های یک شاعر در بازار کتاب
2024-02-22T10:01:15+03:30
مجموعه شعر «اعجاز غزل» سروده محمد فردوسی‌مهر از سوی انتشارات بین ‌المللی حوزه مشق منتشر شد.

جشنواره معروف به کار خود پایان داد / وزیر دادگستری: امروز دفع مردم از نظام بالاترین منکر است

 جشنواره معروف به کار خود پایان داد / وزیر دادگستری: امروز دفع مردم از نظام بالاترین منکر است
2024-02-22T10:01:14+03:30
وزیر دادگستری در اختتامیۀ جشنواره معروف گفت: اگر تحت عنوان امر به معروف طوری عمل کنیم که مردم جذب شوند، به وظیفه مان عمل کردیم. اگر طوری عمل کنیم که دفع کنی...

انتخابات؛ زیباترین وجه مردم‌سالاری دینی در حکمرانی اسلامی

 انتخابات؛ زیباترین وجه مردم‌سالاری دینی در حکمرانی اسلامی
2024-02-22T05:34:29+03:30
مهاجرنیا گفت: امام علی(ع) می‌فرماید «والاجابة حین ادعوکم و الطاعه حین آمرکم» امروز مقام معظم رهبری می‌گویند مشارکت حد‌اکثری باعث تقویت نظام می‌شود...

حضور ۵ هزار نفر از دختران رأی اولی برای حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی

 حضور ۵ هزار نفر از دختران رأی اولی برای حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی
2024-02-22T04:28:01+03:30
دانش‌آموزان در اجتماع دختران رای اولی، با در دست داشتن تصاویر شهدا بر حفظ آرمان های انقلاب اسلامی و پاسداری از ارزش های آن تاکید کردند.

آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد / اسامی برگزیدگان

 آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد / اسامی برگزیدگان
2024-02-21T18:01:19+03:30
آیین اختتامیه چهارمین مسابقات بین المللی قرآن کریم و هشتمین مسابقات بین المللی دانش آموزان جهان اسلام با رونمایی از تمبر یادبود آن آغاز شد.

وزیر ارشاد در اختتامیه مسابقات قرآن: قرارگاه حفظ قرآن را پایه گذاری می‌کنیم

 وزیر ارشاد در اختتامیه مسابقات قرآن: قرارگاه حفظ قرآن را پایه گذاری می‌کنیم
2024-02-21T17:07:58+03:30
وزیر ارشاد در آیین اختتامیه چهارمین مسابقات بین المللی قرآن کریم از ایجاد قرارگاه حفظ قرآن خبر داد.

صحرایی: شناسایی استعدادهای قرآنی و انس با عترت هدف اصلی آموزش و پرورش است

 صحرایی: شناسایی استعدادهای قرآنی و انس با عترت هدف اصلی آموزش و پرورش است
2024-02-21T16:54:30+03:30
وزیر اموزش و پرورش می گوید مهم ترین هدف آموزش و پرورش، شناسایی استعدادهای قرآنی و معرفی آنها در قالب مسابقات و سرمایه گذاری نسبت به آنهاست.

«پایتخت» به نوروز می‌رسد؟

 «پایتخت» به نوروز می‌رسد؟
2024-02-21T16:27:43+03:30
حرف و حدیث درباره رسیدن یا نرسیدنِ «پایتخت» به عید نوروز وجود دارد، رئیس صداوسیما در این خصوص توضیح داد.

آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد

 آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد
2024-02-21T16:27:43+03:30
آیین اختتامیه چهارمین مسابقات بین المللی قرآن کریم و هشتمین مسابقات بین المللی دانش آموزان جهان اسلام با رونمایی از تمبر یادبود آن آغاز شد.

چرا ورود فارسی به مدارس هند مهم است؟ تجربیات یک جوان مسلمان هندی از شگفتی‌های زبان فارسی

 چرا ورود فارسی به مدارس هند مهم است؟ تجربیات یک جوان مسلمان هندی از شگفتی‌های زبان فارسی
2024-02-21T15:07:50+03:30
زکی جوان مسلمان هندی درباره گذشته زبان فارسی در این کشور و علاقه مردم هند به آموختن فارسی می‌گوید: ما هندی‌ها و به خصوص هندی‌های مسلمان به شدت به زبان فارسی...

سایت انگلیسی بنیاد مهدی موعود رونمایی شد

 سایت انگلیسی بنیاد مهدی موعود رونمایی شد
2024-02-21T11:34:28+03:30
آیین رونمایی از سایت انگلیسی با عنوان The Promised Mahdi برگزار شد.

درباره یک شوخی با معلولان در تلویزیون؛ یک انتقاد و یک توصیه

 درباره یک شوخی با معلولان در تلویزیون؛ یک انتقاد و یک توصیه
2024-02-21T10:54:30+03:30
اگرچه اطلاعیه‌ای از طرفِ برنامه «بگو بخند» منتشر شده اما ضرورت دارد دست‌اندرکاران ساخت هر برنامه و سریالی حتماً به جزئیاتی توجه کنند باعث زیر سؤال...

«قلم‌های بی غلاف» رمانی درباره زندگانی امام باقر(ع)

 «قلم‌های بی غلاف» رمانی درباره زندگانی امام باقر(ع)
2024-02-21T10:41:12+03:30
«قلم‌های بی‌غلاف» نوشته مرمی ولی از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.

شاخصه های قرآنی علی اکبر (ع) برای جوان امروز

 شاخصه های قرآنی علی اکبر (ع) برای جوان امروز
2024-02-21T10:41:11+03:30
شاید بتوان گفت حضرت علی اکبر علیه السلام چهره‌ای ماندگار برای جوانی است که به دنبال الگوهای دینی می‌گردد.

«همیشه پشتیبان» خاطرات شفاهی حاج حسین سراجان از مبارزات انقلاب

 «همیشه پشتیبان» خاطرات شفاهی حاج حسین سراجان از مبارزات انقلاب
2024-02-21T09:21:23+03:30
کتاب «همیشه پشتیبان»؛ خاطرات شفاهی حاج حسین سراجان؛ از مبارزان مردمی انقلاب اسلامی در خوزستان به نویسندگی علی هاجری و توسط انتشارات «راه یار&...

برگزیدگان جشنواره طنز رادیو مشخص شدند

 برگزیدگان جشنواره طنز رادیو مشخص شدند
2024-02-21T09:21:23+03:30
آیین اختتامیه و اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره «زیر چتر لبخند» با حضور معاون صدا و جمعی از مدیران رادیو و مدیر شبکه رادیویی صبا در استودیوی شماره ی...

حسین علیزاده: شریف موسیقی را نقاشی می‌کرد / ایرج به یاد فرهنگ خواند

 حسین علیزاده: شریف موسیقی را نقاشی می‌کرد / ایرج به یاد فرهنگ خواند
2024-02-21T09:21:22+03:30
حسین علیزاده معتقد است که فرهنگ شریف در نوازندگی شیوه‌ای خاص خود را داشت که با آن موسیقی را برای مخاطب نقاشی می‌کرد.

هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ استراتژی تولید محتوا برای خارج کشور نداریم

 هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ استراتژی تولید محتوا برای خارج کشور نداریم
2024-02-21T09:21:21+03:30
ماجرای غزه، تمام اعتبار کشورهای عربی را نزد جوانان هندی از بین برده، یعنی عربستان دیگر هیچ اعتباری ندارد، امارات هیچ اعتباری ندارد، این‌ها به عنوان جاهایی ک...

هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ به یک آدم قدبلند عمیق اندیش در فضای فرهنگ بین الملل نیاز داریم

 هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ به یک آدم قدبلند عمیق اندیش در فضای فرهنگ بین الملل نیاز داریم
2024-02-21T09:07:36+03:30
ماجرای غزه، تمام اعتبار کشورهای عربی را نزد جوانان هندی از بین برده، یعنی عربستان دیگر هیچ اعتباری ندارد، امارات هیچ اعتباری ندارد، این‌ها به عنوان جاهایی ک...

نگاهی به رمان مهدوی ادموند/ فردی فراتر از مسیح و نوری فراتر از خورشید

 نگاهی به رمان مهدوی ادموند/ فردی فراتر از مسیح و نوری فراتر از خورشید
2024-02-21T04:48:00+03:30
آمنه پازکی از بستر داستان ادموند به خوبی استفاده کرده و عقاید یک شیعه را خیلی آرام و کم کم در جاهای مختلف داستان مطرح کرده است تا مخاطب دچار دلزدگی نشود و د...

تلاش خستگی‌ناپذیر آیت‌الله حجتی در تربیت جوانان قرآنی و زمینه‌سازی برای انقلاب اسلامی

 تلاش خستگی‌ناپذیر آیت‌الله حجتی در تربیت جوانان قرآنی و زمینه‌سازی برای انقلاب اسلامی
2024-02-21T04:34:39+03:30
آیت‌الله حجتی از اساتید بسیار ارزشمند و از نخبگان و پیشکسوتان در کشور ما هستند. ایشان در حقیقت پدر رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران به حساب می‌آیند که...

فراهم شدن بستر تماشای آثار سینمایی برای مخاطبان در محروم‌ترین نقاط کشور

 فراهم شدن بستر تماشای آثار سینمایی برای مخاطبان در محروم‌ترین نقاط کشور
2024-02-20T20:21:04+03:30
تماشای آثار سینمایی برای مخاطبان در دورترین و محروم‌ترین نقاط کشور به واسطه راوی فیلم مهیا می‌‌شود.

آیین رونمایی از مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار شد

 آیین رونمایی از مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار شد
2024-02-20T20:07:44+03:30
موضوع منجی در همه ادیان و برای همه انسان‌ها یک امر مهم و قطعی بوده که دستخوش تحریف و انحراف شده است و اگر درست تبیین شود موجب امید و حرکت خواهد شد. آثاری که...

قاب غزه نشان می‌دهد مکتب حاج قاسم مقاوم‌پرور است و توانایی به استیصال کشیدن دشمن را دارد

 قاب غزه نشان می‌دهد مکتب حاج قاسم مقاوم‌پرور است و توانایی به استیصال کشیدن دشمن را دارد
2024-02-20T20:07:42+03:30
حمیدرضا مقدم‌فر در آیین رونمایی از مجموعه مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خام...

پیگیری تبلیغات سلبریتی‌ها و ماجرای کوروش کمپانی از وزارت ارشاد

 پیگیری تبلیغات سلبریتی‌ها و ماجرای کوروش کمپانی از وزارت ارشاد
2024-02-20T16:21:19+03:30
مدیرکل تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد از پیگیری و راه‌اندازی سامانه‌ای برای تبلیغات چهره‌ها و فعالان حوزه تبلیغات در فضای مجازی و حقیقی خبر داد و همچنین ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)