میرنیوز

تلاش خستگی‌ناپذیر آیت‌الله حجتی در تربیت جوانان قرآنی و زمینه‌سازی برای انقلاب اسلامی

 تلاش خستگی‌ناپذیر آیت‌الله حجتی در تربیت جوانان قرآنی و زمینه‌سازی برای انقلاب اسلامی 2024-02-21T04:34:39+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، برای شناخت چهره‌های شاخص علمی و قرآنی علاوه بر مرور آثار و تلاش‌های آنان، خوب است به حدیث دیگران و روایتگری دوستان و شاگردان از محضر چنین علمایی استفاده کنیم تا درک بهتری از سیره علمی و سبک زندگی آنان داشته باشیم. آیت‌الله سید محمدباقر حجتی نیز از جمله علمای بزرگ، متعهد و انقلابی است که برای شناخت بیشتر از ایشان مراجعه به شاگردان و هم‌دوره‌ای‌ها اثر زیادی در درک سبک زندگی ایشان دارد.

خبرگزاری تسنیم، در همین راستا گفت‌وگویی با دکتر لاله افتخاری، استاد دانشگاه و محقق دینی که سال‌ها از محضر علمی و کلاس درس آیت‌الله حجتی بهره برده، انجام داده است تا زمینه‌ای برای آشنایی بیشتر و بهتر از سبک زندگی این اندیشمند قرآنی و استاد خوش‌سابقه علوم قرآنی باشد.

تلاشی خستگی‌ناپذیر برای تربیت شاگردان قرآنی

به عنوان شخصی که سال‌ها از محضر علمی آیت‌الله سید محمدباقر حجتی استفاده کرده‌اید، شخصیت علمی و دینی ایشان را چگونه شناخته‌اید؟

آیت‌الله حجتی از اساتید بسیار ارزشمند و از نخبگان و پیشکسوتان در کشور ما هستند. ایشان در حقیقت پدر رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران به حساب می‌آیند که زحمات بسیاری در جهت تربیت و هدایتگری این رشته و دانشجویان کشیده‌اند.

به خاطر دارم که در دوران تحصیل ما رشته علوم و قرآن تنها در دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس تدریس می‌شد که این رشته در دانشگاه تهران توسط آیت‌الله حجتی مدیریت می‌شد. ایشان زحمت‌های زیادی برای تربیت دانشجویان و ترویج علوم قرآن و حدیث متحمل می‌شدند.

در عین حال ایشان کتاب‌هایی بسیار ارزشمندی در حوزه قرآن و حدیث تألیف کرده‌اند، به طوری که می‌توان گفت ایشان کتاب‌های درسی و منبعی برای آزمون‌های علمی دانشجویان تألیف کرده‌اند که هنوز هم مورد استفاده بسیاری از علاقمندان و دانشجویان این رشته قرار می‌گیرد.

الگوی شاگردپروری انقلابی و قرآنی

شما چه مدتی در محضر آیت‌الله حجتی تلمذ و شاگردی کرده‌اید؟

من هم توفیق داشتم که سال‌ها به عنوان شاگرد ایشان از علم و دانش وسیع قرآنی بهره ببرم. البته قبل از دوران دانشجویی هم از کتاب‌های علمی ایشان استفاده می‌کردم. اما دورانی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه تهران وارد شدم در خدمت آیت‌الله حجتی بودم که ایشان استاد دانشمندی برای ما بودند.

درواقع می‌توانم بگویم آیت‌الله دکتر حجتی استادی دانشمند، با اخلاق، وارسته، با تقوا و بسیار دلسوز برای ما بودند. به طوری که آنچه از دانش علمی داشتند با بیان رسا و بسیار دلسوزانه برای ما ارائه می‌کردند و حتی در شرایطی که برای ایشان دشوار بود به سؤالات ما پاسخ می‌دادند. در عین حال رابطه بسیار خوبی با دانشجویان داشتند، به نحوی که الگوی بسیار خوبی برای شاگردپروری به حساب می‌آیند.

نمونه این شاگردپروری را در حضور چهره‌های قرآنی می‌توان مشاهده کرد؛ به طوری که امروز بسیاری از فعالان دینی و دانشگاهی از شاگردان آیت‌الله حجتی بوده‌اند و از علم قرآنی ایشان استفاده کرده‌اند.

درست است. شاگردان ایشان شخصیت‌های بسیار خوبی در جامعه شده‌اند. حتی نمونه‌هایی از اساتید بزرگ دانشگاهی که امروزه فعالیت می‌کنند سال‌ها در محضر آیت‌الله حجتی شاگردی کردند. همچنین برخی از مسئولان کشوری و نخبگان در رشته علوم قرآن و حدیث که در مناطق گوناگون کشور فعالیت می‌کنند، از محضر علمی این استاد بزرگ بهره برده‌اند.

همچنین افرادی که امروز در دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مدیر گروه قرآنی شناخته می‌شوند، از دانشجویان آیت‌الله حجتی هستند و در محضر ایشان تربیت قرآنی را فرا گرفته‌اند.

ولایت‌مداری و دلسوزی برای نظام و انقلاب اسلامی

چه شاخصه‌های دیگری را در شخصیت و سبک زندگی آیت‌الله حجتی شاخص و قابل تأمل می‌دانید؟

نکته دیگر در خصوصیات اخلاقی آیت‌الله دکتر حجتی، ولایت‌مداری و علاقه بسیار ایشان نسبت به مقام معظم رهبری است. ایشان دلسوزی بسیاری نسبت به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی دارند.

این نوع نگرش ایشان به همراه بینش سیاسی، حقیقتاً جای تقدیر و تشکر دارد که همه این مسائل به همراه هدایتگری در زمینه‌های علمی و حتی پایان‌نامه‌های دانشجویی بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

پایان نامه دکترای من هم با هدایت ایشان صورت گرفت، به طوری که ایشان استاد راهنمای من بودند و توفیق این را داشتم که از راهنمایی‌شان هدایت بگیرم و استفاده کنم. البته با تأکید خودم بود و اصرار داشتم که آقای دکتر حجتی استاد راهنمای من باشند و حتماً از محضر ایشان استفاده کنم. ایشان هم پذیرفتند و آن پایان‌نامه کتاب ارزشمندی شد.

در حال حاضر هم با وجود اینکه آقای دکتر حجتی بازنشسته هستند و فاصله سنی قابل توجهی با دانشجویان دارند، اما ارتباط بسیار خوبی با قشر جوان و علاقمند به مباحث علمی و قرآنی دارند و درب منزل ایشان همیشه به روی دانشجویان باز است. ما هم هر وقت خواستیم ایشان با خوش‌رویی همه دوستان را در منزل خود پذیرفتند. همه این‌ها الگویی از یک استاد موفق، اندیشمند، دلسوز و شاگردپرور انقلابی و در خط ولایت را از ایشان به تصویر کشیده است.

پدر علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران

اشاره کردید که آیت‌الله حجتی به عنوان پدر علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران شناخته می‌شوند. دلیل این نوع نامگذاری را بیشتر توضیح دهید.

آن طور که من اطلاع دارم آیت‌الله حجتی رشته علوم قرآن و حدیث را به دانشگاه تهران وارد کردند. به همین دلیل ایشان دغدغه بسیار زیادی نسبت به ترویج علوم قرآنی در میان قشر جوان و دانشجویان داشتند و بر همین اساس به عنوان پدر علوم قرآن و حدیث به خصوص در دانشگاه تهران شناخته می‌شوند.

زمینه‌سازی انقلابی بر مبنای اسلام و قرآن در میان دانشجویان

با توجه به اینکه ورود رشته علوم قرآنی به دانشگاه تهران در دوران رژیم پهلوی صورت گرفته و با توجه به فضای ضد دینی که در آن زمان وجود داشت، فکر می‌کنید این اقدام تا چه اندازه در ترویج آموزه‌های دینی و زمینه‌سازی انقلاب اسلامی در کشور ما مؤثر بوده است؟

حضور آیت‌الله حجتی و دغدغه بسیار ایشان برای فراگیری و ترویج آموزه‌های قرآنی در میان جوانان و دانشجویان یکی از زمینه‌های مهمی بوده که جوانان ما را با روحیات اسلامی آشنا کرده است.

طبیعی است که در اثر همین درس‌های علمی و مبنایی بر اساس قرآن و اسلام بود که زمینه انقلاب اسلامی فراهم شد و جوانان ما با آن درجه بالا از آشنایی با قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام انقلاب اسلامی را به رهبری امام خمینی(ره) رقم زدند. در این میان تلاش اساتید و علمایی مانند آیت‌الله حجتی قابل تقدیر است که در زمینه‌سازی این حرکت بزرگ تلاش کرده‌اند.

حضور اساتیدی که سبقه حوزوی دارند و صاحب نظر در علوم دینی و قرآنی هستند در دانشگاه، در جهت پیوند حوزه و دانشگاه تأثیرگذاری بسیاری دارد. این نکته را در حضور و فعالیت قرآنی این عالم و استاد قرآنی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به خاطر دارم وقتی دانشجو بودم تمایل بسیار زیادی داشتم که در حوزه علمیه هم فعالیت داشته باشم. اما در آن زمان علوم قرآن و حدیث به صورت قابل توجهی در حوزه علمیه مطرح نمی‌شد. همینطور نامه‌ای که آیت‌الله قرائتی نوشته بودند حکایت از این داشت که در حوزه آنطور که باید نسبت به علوم قرآن و تفسیر توجه نمی‌شود و بیشتر فقه و اصول و مباحثی در این زمینه مطرح است.

حضور آیت‌الله حجتی در دانشگاه به این دلیل بود که زمینه‌ای فراهم کنند برای کارهای میان رشته‌ای قرآنی و بسیاری از علوم دیگر در دانشگاه زمینه‌سازی شود. به نظر من اگر این روند به درستی زمینه‌سازی شود، علوم میان رشته‌ای می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد تا از آموزه‌های قرآنی بتوانیم در علوم دیگر نیز استفاده کنیم.

خانواده انقلابی، دلسوز نظام و مجاهد

آنطور که در صحبت‌هایتان اشاره کردید غیر از آیتالله حجتی، با خانواده محترم ایشان هم آشنایی دارید. سبک زندگی و سیره زندگی ایشان را چگونه دیده‌اید؟

من با خانواده حجتی کمابیش ارتباط داشتم و در مراسمی که داشتند، گاهی من را هم دعوت می‌کردند و من خدمت ایشان می‌رسیدم. من سال‌ها از محضر علمی ایشان استفاده کردم و استاد من بودند و سال‌ها بعد هم نوه ایشان در دانشگاه شاگرد من شدند. این نکته نشان می‌دهد که خانواده از علم ایشان تأثیر پذیرفته است، در راستای تلاش قرآنی ایشان بوده‌اند و این شخصیت به عنوان پدر خانواده موفق بوده‌اند که باور قرآنی را در زندگی خود ایجاد کنند.

همینطور در زندگی خانوادگی ایشان که نسبتاً با خانواده محترم حجتی آشنایی دارم، زندگی بسیار ساده‌ای دارند. فرزندانشان هم به همین نحو زندگی می‌کنند و فرزندانی انقلابی، دلسوز نظام و مجاهد هستند. همسر ایشان هم که مدتی پیش رحلت کردند بانویی مؤمن، خیّر، فعال اجتماعی و بسیار خوش برخورد بودند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

پیام تبریک برخی نهادهای فرهنگی درباره موشک‌باران اسرائیل

 پیام تبریک برخی نهادهای فرهنگی درباره موشک‌باران اسرائیل
2024-04-14T13:45:31+03:30
سازمان اوقاف و امور خیریه و بنیاد ایران‌شناسی به مناسبت حمله به اهداف رژیم غاصب صهیونیستی پیام‌های تبریک صادر کردند.

برای «بی‌بدن» و مفهومی به نام تعارضات اجتماعی

 برای «بی‌بدن» و مفهومی به نام تعارضات اجتماعی
2024-04-14T12:52:09+03:30
قصاص نفس و ماجرای بخشش، سالهاست دستمایه تولیدات سینمایی بسیاری شده‌است اما در کنار به تصویر کشیدن این مفهوم گاهی گریزی به مسائل اجتماعی دیگری هم زده می‌شد.

اگر مقابل دشمن شل بگیریم مشکل حل می شود؟ + صوت

 اگر مقابل دشمن شل بگیریم مشکل حل می شود؟ + صوت
2024-04-14T12:25:18+03:30
شب گذشته ایران طی حملاتی پهپادی و موشکی بخش هایی از سرزمین های اشغالی را مورد هدف قرار داد. حمله ای که در پاسخ به زدن کنسولگری ایران در سوریه بود.

«بعد از رفتن» و «روایت ناتمام سیما» مسافر مسکو شدند

 «بعد از رفتن» و «روایت ناتمام سیما» مسافر مسکو شدند
2024-04-14T11:45:55+03:30
دو فیلم سینمایی «بعد از رفتن» و «روایت ناتمام سیما» از تولیدات بنیاد سینمایی فارابی در هشتمین جشنواره فیلم بریکس مسکو روی پرده می‌روند.

بیانیه انجمن سینمای جوانان درباره پاسخ پهپادی و موشکی ایران

 بیانیه انجمن سینمای جوانان درباره پاسخ پهپادی و موشکی ایران
2024-04-14T11:45:54+03:30
انجمن سینمای جوانان ایران در خصوص پاسخ پهپادی و موشکی نیروهیا مسلح جمهوری اسلامی ایران به اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در...

آخرین وضعیت گوینده رادیو در بیمارستان

 آخرین وضعیت گوینده رادیو در بیمارستان
2024-04-14T11:45:54+03:30
قائم‌مقام رادیو از وضعیت رو به بهبود مسعود اسکویی گوینده، کارشناس و مجری پیشکسوت خبر داد.

هنرمندان درباره «وعده صادق» چه نوشتند؟

 هنرمندان درباره «وعده صادق» چه نوشتند؟
2024-04-14T11:45:53+03:30
همزمان با حملات تنبیهی و عملیات گسترده پهپادی سپاه پاسداران علیه رژیم صهیونیستی، تعدادی از هنرمندان در فضای‌مجازی به این عملیات واکنش نشان دادند.

نمایش‌های کودک و ایرانی رونق‌بخش سالن‌های دولتی

 نمایش‌های کودک و ایرانی رونق‌بخش سالن‌های دولتی
2024-04-14T11:05:21+03:30
آمار فروش نمایش‌های‌ تالار هنر و تماشاخانه سنگلج تا پایان روز جمعه ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ اعلام شد.

تکلیف سریال رضا شفیعی‌جم روشن شد

 تکلیف سریال رضا شفیعی‌جم روشن شد
2024-04-14T11:05:21+03:30
سریال «خط رو خط» قرار است سه روز در هفته با بازی رضا شفیعی‌جم و موضوعات مختلف روی آنتن شبکه نسیم باشد.

تولید فصل دوم «سرزمین شعر» با ایده‌هایی جدید و پخته‌تر

 تولید فصل دوم «سرزمین شعر» با ایده‌هایی جدید و پخته‌تر
2024-04-14T11:05:20+03:30
دستیار وزیر در امور شعر از تولید فصل دوم برنامه «سرزمین شعر» با ایذده‌هایی جدید و پخته‌تر خبر داد و گفت: بارخوردها نشان می‌دهد نخبگان فارسی زبان د...

دیپلماسی میان ایران و تاجیکستان مبتنی بر عشق است

 دیپلماسی میان ایران و تاجیکستان مبتنی بر عشق است
2024-04-14T11:05:20+03:30
گلرخسار صفی‌اوا گفت: من در بسیاری از نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا از جمله مسکو، فرانکفورت و... شرکت کرده‌ام، اما به نظرم هیچ نمایشگاهی مانند نمایشگاه کتاب ت...

افزایش حقوق ایثارگران در سال ۱۴۰۳ چقدر خواهد بود؟

 افزایش حقوق ایثارگران در سال ۱۴۰۳ چقدر خواهد بود؟
2024-04-14T11:05:19+03:30
معاون مددکاری و مشارکت‌های مردمی بنیاد شهید گفت: هنوز مقدار افزایش حقوق ایثارگران مشخص نشده اما تا آخر فروردین اعلام خواهد شد.

دیدگاه قرآن درباره توان یهودیان اسرائیل در برابر رقیب

 دیدگاه قرآن درباره توان یهودیان اسرائیل در برابر رقیب
2024-04-14T11:05:19+03:30
امروز بنی‌اسرائیل در غزه آن خباثت نهفته در خود را که سبقه در گذشته سیاه‌شان دارد، آشکار کردند و آتشی که در گذشته برای سایر پیامبران و ملت‌ها روشن کرده بودند...

یاسینی رکورددار کنسرت در سال ۱۴۰۲ / در مسیر همایون یا یگانه

 یاسینی رکورددار کنسرت در سال ۱۴۰۲ / در مسیر همایون یا یگانه
2024-04-14T11:05:18+03:30
روزگاری در موسیقی پاپ ایران اعلام شد که حامد همایون در پنج ماه ۲۳۹ کنسرت برگزار کرده است؛ آماری که از رکوردی عجیب روایت داشت؛ اما در نهایت سرنوشت حامد همایو...

صادرات نوشت‌افزار ایرانی کلید خورد

 صادرات نوشت‌افزار ایرانی کلید خورد
2024-04-14T11:05:18+03:30
مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت صادرات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به برخی از کشورها را جزو مهمترین برنامه‌های این مجمع در سال جدید خواند.

قانون عفاف و حجاب برای همه مردم لازم‌الاجرا شد

 قانون عفاف و حجاب برای همه مردم لازم‌الاجرا شد
2024-04-14T11:05:17+03:30
مدیرعامل بنیاد عفاف و حجاب با اشاره به لازم‌الاجرا بودن قانون حجاب در کشور و لزوم مکانیزه بودن مواجهه با هنجارشکنان گفت: کسانی که به موضوع عفاف و حجاب در کش...

تلاطم در بازار ظهیرالاسلام/ قیمت کاغذ تحریر افزایش یافت

 تلاطم در بازار ظهیرالاسلام/ قیمت کاغذ تحریر افزایش یافت
2024-04-14T11:05:17+03:30
افزایش نرخ ارز پس از دو هفته دامن بازار کاغذ را نیز گرفت،‌بر این اساس قیمت کاغذ تحریر در بازار افزایش ۱۰۰ هزار تومانی را تجربه کرده است.

سهم ۴۹درصدی تمساح خونی از گیشه‌ تعطیلات/ پرویزخان درجا زد

 سهم ۴۹درصدی تمساح خونی از گیشه‌ تعطیلات/ پرویزخان درجا زد
2024-04-14T11:05:16+03:30
براساس آمارهای ثبت‌شده از میزان استقبال از فیلم‌های درحال اکران در تعطیلات پایان هفته قبل ۳۵۳۰۰۰ هزار نفر برای دیدن فیلم مورد علاقه خود در هفته سوم فروردین ...

شاعرانی که خود را "عطار" جا زدند

 شاعرانی که خود را "عطار" جا زدند
2024-04-14T11:05:16+03:30
پس از سده نهم هجری شاعران متعددی با تخلص عطار ظهور کردند که اتفاقاً بسیاری از آثار منسوب به عطار نیشابوری، از برکات حضور آنهاست.

«محفل» بدون سلبریتی با خلاقیت و یک شبِ صدمیلیونی!

 «محفل» بدون سلبریتی با خلاقیت و یک شبِ صدمیلیونی!
2024-04-14T11:05:15+03:30
«محفل» دوباره توانست برنامه پربیننده ایام ماه مبارک رمضان باشد؛ برنامه‌ای که سلبریتی ندارد اما یک برنامه‌اش تنها به ۱۰۰میلیون بازدیدکننده رسید.

مهرداد صدقی با "آبنبات لیمویی" به نمایشگاه می‌آید

 مهرداد صدقی با "آبنبات لیمویی" به نمایشگاه می‌آید
2024-04-14T11:05:15+03:30
مهرداد صدقی از انتشار کتاب "آبنبات لیمویی" در ادامه مجموعه طنز خود خبر داد و گفت: این کتاب آخرین اثر از مجموعه "آبنبات‌ها" خواهد بود.

عملیات اجرایی آماده‌سازی نمایشگاه کتاب تهران آغاز شد

 عملیات اجرایی آماده‌سازی نمایشگاه کتاب تهران آغاز شد
2024-04-14T11:05:14+03:30
مدیر کمیته اجرایی و پشتیبانی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از آغاز عملیات اجرایی آماده‌سازی این نمایشگاه خبر داد.

دژهای پوشالی یهود به دادشان نرسید

 دژهای پوشالی یهود به دادشان نرسید
2024-04-14T11:05:14+03:30
یهودیانِ بنی‌نضیر چنان مغرور و از خود راضی بودند که تکیه‌گاهشان دژهای نیرومند و قدرت ظاهری‌شان بود، اما از آنجا که خدا می‌خواست بر همه روشن کرد که چیزی در ب...

حمایت شاعران از "وعده صادق" ایران

 حمایت شاعران از "وعده صادق" ایران
2024-04-14T11:05:14+03:30
جمعی از شاعران کشور در حمایت از عملیات "وعده صادق"، تازه‌ترین سروده‌های خود را به این موضوع اختصاص دادند.

گنبد آهنین چه می‌داند از صریر قیامت سجیل

 گنبد آهنین چه می‌داند از صریر قیامت سجیل
2024-04-14T11:05:13+03:30
نغمه مستشار نظامی در تازه‌ترین سروده خود از عملیات «وعده صادق» پاسخی به حمله جنگنده‌های ارتش اسرائیل به ساختمان کنسولگری کشورمان در دمشق حمایت کرد.

جشن نیمه شعبان هیئت کجا برویم؟

 جشن نیمه شعبان هیئت کجا برویم؟
2024-02-26T06:01:07+03:30
هیئت‌ها و حسینیه‌های سراسر کشور همزمان با میلاد سراسر خیر و برکت امام زمان (عج) مراسم شادی و سرور برگزار می‌کنند.

شاعران به استقبال نیمه شعبان رفتند/ کاش، سَحر، خاک رهِ « مهدی موعود » شوم

 شاعران به استقبال نیمه شعبان رفتند/ کاش، سَحر، خاک رهِ « مهدی موعود » شوم
2024-02-26T06:01:06+03:30
شاعران فارسی زبان در آستانه نیمه شعبان در نشست ادبی «منتظران وصل» با تازه‌ترین سروده‌های خود به ساحت مقدس امام مزان عرض ارادت کردند.

بهترین دعا‌ها در شب نیمه شعبان به روایت امام صادق (ع)

 بهترین دعا‌ها در شب نیمه شعبان به روایت امام صادق (ع)
2024-02-26T06:01:06+03:30
امام صادق علیه‌السلام دربارۀ آداب شب نیمۀ شعبان، به یکی از بهترین دعاها اشاره می فرماید.

"پایان جنگ"، "عزل منتظری و بنی‌صدر" و "فوت احمد خمینی" موضوع گفت‌وگو با کارگردان "احمد"/ احمد آقا حتی یک «واو» به صحبت‌های امام دست نزد!

 "پایان جنگ"، "عزل منتظری و بنی‌صدر" و "فوت احمد خمینی" موضوع گفت‌وگو با کارگردان "احمد"/ احمد آقا حتی یک «واو» به صحبت‌های امام دست نزد!
2024-02-26T06:01:05+03:30
مصطفی رزاق کریمی کارگردان فیلم "احمد" درباره احمد خمینی صحبت کرد؛ از ۴۲ روز سالک شدن او تا ماجرای عزل منتظری و پایان جنگ. او گفت: کارگردان دیکته‌پ...

ویکی موعود با ۴۰ هزار مقالۀ تخصصی راه اندازی شد

 ویکی موعود با ۴۰ هزار مقالۀ تخصصی راه اندازی شد
2024-02-26T06:01:04+03:30
همزمان با میلاد سراسر سعادت حضرت مهدی موعود(عج) از ویکی موسسه فرهنگی هنری موعود عصر(عج) رونمایی شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)