میرنیوز

پرهیز از جدال و نزاع و شوخی‌ در حدیث امام حسن عسکری(ع)

 پرهیز از جدال و نزاع و شوخی‌ در حدیث امام حسن عسکری(ع) 2023-09-19T07:56:54+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امام حسن عسکری (ع) در حدیثی می‌فرماید: «لا تُمارِ فَیَذْهَبُ بَهاؤُکَ، وَ لا تُمازِحْ فَیُجْتَرَأُ عَلَیْکَ».(امین عاملی، سیدمحسن، أعیان الشّیعه، 1421ق، ج2، ص 41) با کسی جدال و نزاع نکن که بهاء و ارزش خود را از دست می‌دهی، با کسی شوخی و مزاح ناشایسته و بی مورد نکن وگرنه افراد بر تو جریء خواهند شد.

این حدیث امام حسن عسکری (ع) به اهمیت پیشگیری از جدال و نزاع بی‌مورد و شوخی‌های نادرست در میان افراد اشاره دارد. در ادامه، به شرح این حدیث می‌پردازیم:

«لا تُمارِ فَیَذْهَبُ بَهاؤُکَ»: این بخش از حدیث تاکید می‌کند که جدال و نزاع با دیگران، ارزش و شأن شخصی افراد پایین می‌آید. افراد باید حتی المقدور از جدال و نزاع‌های بی‌مورد پرهیز کنند یا موقعیت‌ها و زمان‌های مناسب برای جدال انتخاب کنند.

«وَ لا تُمازِحْ فَیُجْتَرَأُ عَلَیْکَ»: این قسمت از حدیث از شوخی‌های بی‌مورد و نامناسب نهی می‌کند و تأثیرات منفی شوخی‌های نادرست از جمله جری شدن دیگران بر فرد را گوشزد می‌کند.

در کل، این حدیث به مسئولیت اخلاقی افراد در ارتباطات اجتماعی اشاره دارد و توصیه می‌کند تا از جدال‌های بی‌معنی و شوخی‌های نادرست پرهیز شود تا صلح و همدلی در جامعه تقویت شود.

البته لازم به ذکر است که اهل بیت(ع) مخالف کلی جدال یا شوخی نیستند بلکه هرکدام از این‌ها را در شرایط خاص جایز دانسته و به آن توصیه می‌دانند که این مسئله در جای خود قابل بحث است اما این حدیث به تاثرات منفی جدالهای بی‌مورد و شوخی‌های نامناسب می پردازد. که در ادامه به ویژگیها و تاثیر منفی این دو(جدال و شوخی) به صورت عمیق‌تر و دقیق‌تر پرداخته می‌شود.

ویژگی‌های جدال و نزاع‌ بی‌مورد 

عدم وجود موضوع مهم: در جدال و نزاع‌های بی‌مورد، موضوع مورد بحث اغلب، ارزش مهمی ندارد. ممکن است فردی به دنبال تعبیرهای پیچیده از مسائل ساده باشد یا به طور کلی بدون دلیل منطقی به اختلاف بپردازد که باید از این افراد دوری کرد.

نداشتن هدف مشخص: در جدال و نزاع بی‌مورد، افراد معمولاً هدف مشخصی ندارند. آنها تنها به دنبال بیان نقطه نظر خود هستند و به دنبال رسیدن به توافق یا حل اختلاف نیستند.

عدم انعطاف‌پذیری: افراد در جدال و نزاع‌های بی‌مورد، انعطاف‌ناپذیرند و هرگز دیدگاه‌ها و نظرات دیگران را نمی‌پذیرند. آنها به تعصب و سخت‌گیری و یا عدم توانایی در قبول نظرات متفاوت مشهورند به عبارت دیگر آن ها نمی‌توانند و نمی‌خواهند نظرات متفاوت را بپذیرند.

عدم امکان رسیدن به توافق: معمولاً این افراد به علت عدم وجود هدف مشخص و عدم اهمیت موضوع در جدال و نزاع‌های بی‌مورد، به توافق نمی‌رسانند. این افراد به اختلافات به طور پیچیده و بی‌نهایت ادامه می‌دهند.

پس از مشخص شدن ویژگی‌های جدال، در ادامه به پیامدهای منفی جدال و نزاع‌های بی‌مورد می پردازیم:

تخریب روابط انسانی: یکی از اصلی‌ترین پیامدهای منفی جدال و نزاع‌های بی‌مورد، تخریب روابط انسانی است. این نوع اختلافات معمولا به دوری افراد از یکدیگر و تضعیف ارتباطات و بی‌اعتمادی و نفرت منجر می‌شود.

تنش و تعارضات: جدال و نزاع‌های بی‌مورد می‌تواند تنش‌ها و تعارضات مختلفی در محیط‌های مختلف(کار، تحصیل، خانواده) ایجاد کند. این تعارضات معمولا به تنش‌های روانی و اجتماعی و دشمنی منجر می‌شوند.

سوءتفاهمات: جدال‌ها و نزاع‌های بی‌مورد به سوءتفاهمات و عدم درک متقابل منجر می‌شوند. افراد ممکن است ادعاهای نادرستی در مورد نظرات و انگیزه‌های دیگران داشته باشند.

از دست دادن وقت و انرژی: جدال‌های بی‌مورد معمولا به تلف کردن وقت و انرژی افراد منجر می‌شود.درحالیکه این وقت و انرژی می‌توانست در کارهای مفیدتر و نتیجه بخش‌تر صرف شود.

تضعیف تعهد و همکاری: جدال و نزاع‌های بی‌مورد در محیط کاری، تعهد به کار و همکاری در تیم‌های کاری را تضعیف کنند و به کاهش بهره‌وری و عملکرد نامطلوب در کار منجر شود.

آسیب به سلامت روانی: جدال‌های بی‌مورد به تنش‌های روانی منجر می‌شوند و تأثیرات منفی بر سلامت روانی افراد داشته دارند. برای مثال ممکن است به افسردگی، اضطراب و استرس منجر شود.

مشکلات حقوقی: در برخی موارد، جدال و نزاع‌های بی‌مورد به مشکلات حقوقی منجر شوند و افراد را درگیر دادگاه و مسائل حقوقی می‌کند.

ویژگی‌های شوخی‌های نامناسب

بی‌احترامی و توهین: شوخی‌های نامناسب معمولاً به صورت بی‌احترامی و توهین به دیگران انجام می‌شود. این نوع شوخی‌ها معمولا افراد را هدف قرار داده و با آنها و شخصیت آن‌ها، شوخی می‌کنند.

تمسخر: شوخی‌های نامناسب معمولاً به شکل تمسخر انجام می‌شوند.این افراد ممکن است به دیگران بخندند یا انتقادات ناپسند را به صورت شوخی بیان کنند.

ناراحت‌کننده: این نوع شوخی‌ها معمولاً به روحیه افراد آسیب می‌زنند و ناراحتی و استرس ایجاد می‌کنند و سبب احساس تنهایی، عصبانیت، و ناراحتی می‌شوند.

مخالفت با اصول اخلاقی: این نوع شوخی‌های نامناسب با اصول اخلاقی و اجتماعی در تضاد است. شوخی‌های نامناسب معمولاً به عنوان بی‌احترامی به دیگران و از بین برنده اصول اخلاقی شناخته می‌شوند.

پیامدهای منفی شوخی نامناسب

آسیب به احترام و شأن دیگران: شوخی نامناسب به تخریب احترام و شأن و شخصیت دیگران منجر می‌شود.و معمولا منتج به توهین و تمسخر و در مواردی نقض حقوق و حریم شخصی دیگران می‌شوند.  

تعارض و اختلاف شدید: در برخی موارد، شوخی‌های نادرست به سمت توهین رفته و از حدود معقول خارج می‌شوند. این مسئله می‌تواند به تعارضات و اختلافات دامن بزند.

ایجاد تنش‌های ناشی از شوخی با عقاید و فرهنگ اشخاص: شوخی نامناسب با عقاید و اعتقادات مذهبی، سیاسی یا فرهنگی می‌تواند به تحریک و تنش‌های بین فرهنگی و مذهبی منجر شود.

آسیب به وحدت و همدلی جامعه: برخی از شوخی‌ها به ترویج تبعیض‌های اجتماعی و تعصب‌های فرهنگی یا نژادی منجر شده و وحدت و همدلی در جامعه را تضعیف می‌کند.

آسیب به روابط شخصی و اجتماعی: شوخی نامناسب می‌تواند به تخریب روابط شخصی و اجتماعی منجر شود. افراد ممکن است از کسانی که به این نوع شوخی‌ها می‌پردازند، دوری کنند.

تأثیرات روانی منفی: ممکن است برخی افراد از شوخی‌های نادرست، اضطراب، افسردگی، و استرس تجربه کنندکه می‌تواند بر سلامت روانی افراد ضربه بزند.

آسیب به محیط کاری: در محیط کاری، شوخی نامناسب ممکن است به بحران‌های سازمانی و مشکلات کاری منجر شود و کاهش بهره‌وری و رضایت شغلی کارکنان را در پی داشته باشد.

در پایان باید گفت که حدیث امام حسن عسکری (ع) به ما این مسئله را می‌آموزد که از جدال و نزاع بی‌مورد، و همچنین از شوخی‌های نامناسب پرهیز نموده،چراکه پرهیز از این دو، برای حفظ ارتباطات انسانی سالم و صحیح در جامعه ضروری است. این سخن امام (ع) بر اخلاق و احترام به دیگران تأکید می‌کند و ما را به فراگیری و به کارگیری آن دعوت می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

دفاع مقدس مدیون مادران فداکار است

 دفاع مقدس مدیون مادران فداکار است
2023-09-22T19:02:13+03:30
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به اثرگذاری زنان در دفاع مقدس اشاره کرد.

"امواج شبهه" پاسخگویی پدافندی برا‌ی کمک به طراحی‌های آفندی در حوزه رسانه است

 "امواج شبهه" پاسخگویی پدافندی برا‌ی کمک به طراحی‌های آفندی در حوزه رسانه است
2023-09-22T18:08:50+03:30
سردبیر برنامه «امواج شبهه» رادیو گفت‌و‌گو می‌گوید که این برنامه به دنبال پاسخگویی پدافندی برای کمک به طراحی آفندی در حوزه تلاش رسانه‌های معاند است.

پیوند موسیقی و شعر برای دفاع از وطن

 پیوند موسیقی و شعر برای دفاع از وطن
2023-09-22T13:28:52+03:30
هنرمندان رشته‌های شعر و موسیقی از نخستین روزهای آغاز دفاع مقدس، با همکاری هم توانستند تعدادی از آثار ماندگار و مؤثر در تهییج و تشویق جوانان به حضور در خطوط ...

دوران پرشور نسل امید و حماسه/ دفاع‌مقدس در آینه سینمای کودک و نوجوان

 دوران پرشور نسل امید و حماسه/ دفاع‌مقدس در آینه سینمای کودک و نوجوان
2023-09-22T10:08:55+03:30
دفاع‌مقدس؛ دوران حماسه‌سازی کودک و نوجوان دیروز و دوران حماسه‌پردازی و افتخار نسل امروز، سبب‌ساز ثبت روایت‌های متفاوتی بر پرده نقره‌ای شده است.

هنر برای همه؛ طرحی که هنر را تا دورافتاده‌ترین نقاط ایران برد

 هنر برای همه؛ طرحی که هنر را تا دورافتاده‌ترین نقاط ایران برد
2023-09-22T08:48:58+03:30
محمدحسین اسماعیلی معتقد است که طرح «هنر برای همه» توانسته است که آموزش‌های هنری را تا دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین نقاط کشورمان ببرد.

نگاهی به کتاب قصه‌های قلک/ آموزش سواد مالی به کودکان با زبانی طناز و جذاب

 نگاهی به کتاب قصه‌های قلک/ آموزش سواد مالی به کودکان با زبانی طناز و جذاب
2023-09-22T08:22:15+03:30
کتاب «قصه‌های قلک» به موضوعاتی همچون قرض‌گرفتن پول، پس‌اندازکردن آن، جورکردن پول برای خرید چیزی، شیوه‌های به‌دست‌آوردن پول و موضوعاتی از این دست ب...

عاشورای هادی حجازی‌فر ناجی کنداکتور دفاع‌مقدسی تلویزیون/ پشت جبهه‌ها را فراموش نکنید

 عاشورای هادی حجازی‌فر ناجی کنداکتور دفاع‌مقدسی تلویزیون/ پشت جبهه‌ها را فراموش نکنید
2023-09-22T07:28:58+03:30
مطالبه‌ای که درباره ساخت آثار دفاع‌مقدسی فاخر و ماندگار وجود دارد هنوز پابرجاست؛ با اینکه سریال «عاشورا» این روزها روی آنتن تلویزیون درخشیده است. ...

ماجرای یک عکس| ۱۰ پاکت سیگار کشیدم تا این عکس را چاپ کردم

 ماجرای یک عکس| ۱۰ پاکت سیگار کشیدم تا این عکس را چاپ کردم
2023-09-22T05:28:58+03:30
امیر لطفیان می‌گوید: به محافظ آقای خامنه‌ای گفتم از پشت کمر بند مرا بگیر، اگر بخواهم کاری کنم سریع من را می‌کشی دیگه. تأکید هم کردم حرکتم بدی باید دوباره بگ...

ماجرای یک عکس| دردناک ترین تصویری که «ساسان مویدی» در جنگ ثبت کرد

 ماجرای یک عکس| دردناک ترین تصویری که «ساسان مویدی» در جنگ ثبت کرد
2023-09-22T05:28:55+03:30
ساسان مویدی می گوید: عکس دردناک در دفاع مقدس زیاد ثبت کردم، مثلاً در عملیات کربلای ۵ که خیلی شهید دادیم.

عرضه ویژه کتاب‌های علوم دینی استاد صفایی حائری همزمان با شروع سال تحصیلی

 عرضه ویژه کتاب‌های علوم دینی استاد صفایی حائری همزمان با شروع سال تحصیلی
2023-09-22T05:15:36+03:30
انتشارات لیلة القدر  به مناسبت شروع سال تحصیلی در دانشگاه‌ها وحوزه‌های علمیه در سراسر کشور اقدام به انتشار و فروش بسته‌های ویژه تحصیل علوم دی...

بازچاپ «آسمانی‌ترین مهربانی» سیدمهدی شجاعی

 بازچاپ «آسمانی‌ترین مهربانی» سیدمهدی شجاعی
2023-09-22T05:15:36+03:30
دهمین بازنشر« آسمانی‌ترین مهربانی» چاپ دهم «آسمانی‌ترین مهربانی» نوشته سیدمهدی شجاعی در ۱۶۸ صفحه رقعی از سوی نشر نیستان وارد بازار کتاب ...

«پنجره باز»؛ هفت روایت از سلامت و دفاع مقدس

 «پنجره باز»؛ هفت روایت از سلامت و دفاع مقدس
2023-09-21T19:02:20+03:30
ویژه برنامه « پنجره باز » با رویکرد ویدیوکست‌ در موزه دفاع مقدس تهیه و تنظیم و به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه سلامت سیما روانه آنتن پخش خواهد شد.

انتشار پشت صحنه «پوست شیر» در ۲ قسمت

 انتشار پشت صحنه «پوست شیر» در ۲ قسمت
2023-09-21T19:02:20+03:30
پشت‌صحنه سریال «پوست شیر» به کارگردانی و تهیه کنندگی برادران محمودی در دو قسمت پخش می‌شود.

ملت ایران بر اساس تجارب جنگ تحمیلی وحدت را ضامن شکست راهبرد دشمن می‌داند

 ملت ایران بر اساس تجارب جنگ تحمیلی وحدت را ضامن شکست راهبرد دشمن می‌داند
2023-09-21T19:02:19+03:30
در بیانیه بنیاد حفظ آثار آمده است: ملت ایران بر اساس تجارب و عبرت‌های تاریخی جنگ تحمیلی ۸ ساله استکبار جهانی با بصیرت و هوشمندی راهبرد وحدت را ضامن شکست راه...

آرش میراحمدی با حضور طنازان تلویزیون و سینما بدرقه شد + عکس

 آرش میراحمدی با حضور طنازان تلویزیون و سینما بدرقه شد + عکس
2023-09-21T19:02:17+03:30
آرش میراحمدی با حضور جمعی از بازیگران سینما و تلویزیون کشورمان و اندوه دوستانش در «محله گل و بلبل» و «خنده بازار» به خاک سپرده شد.

نگاهی به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون در هفته‌ دفاع‌مقدس

 نگاهی به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون در هفته‌ دفاع‌مقدس
2023-09-21T12:28:57+03:30
شبکه‌های تلویزیونی به مناسبت چهل و سومین سالگرد دفاع‌مقدس پخش فیلم سینمایی، ویژه برنامه‌، مستند، روایت تاریخ جنگ و برنامه‌های گفتگو محور را با هدف تبیین تار...

آثار مهم انقلاب اسلامی در ایجاد تحولات مهم داخلی و بین‌المللی

 آثار مهم انقلاب اسلامی در ایجاد تحولات مهم داخلی و بین‌المللی
2023-09-21T11:22:20+03:30
نشست "راهبرد تحول؛ ضرورت گام دوم انقلاب اسلامی" به همت مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری و اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر برگزار شد.

بررسی اندیشه‌های سیاسی استاد امام خمینی(ره) در یک کتاب جدید

 بررسی اندیشه‌های سیاسی استاد امام خمینی(ره) در یک کتاب جدید
2023-09-21T10:55:35+03:30
کتاب «اندیشه سیاسی آیت الله محمدعلی شاه آبادی» اثر سیدجواد میرخلیلی توسط موسسه بوستان کتاب منتشر شد.

کتاب «چیستی رویکرد تمدنی» منتشر شد

 کتاب «چیستی رویکرد تمدنی» منتشر شد
2023-09-21T10:42:20+03:30
کتاب «چیستی رویکرد تمدنی (از عرصه نظر تا صحنه عمل)» به کوشش محمدرضا بهمنی خدنگ و مهدی مولایی آرانی روانه بازار نشر شد.

مادر شهید علی وردی: شهادت آرمان مسیر زندگی خیلی از جوانان را تغییر داد

 مادر شهید علی وردی: شهادت آرمان مسیر زندگی خیلی از جوانان را تغییر داد
2023-09-21T10:42:19+03:30
مادر شهید آرمان علی وردی در گفتگو با تسنیم می گوید: در همین یک سال خیلی ها تحت تأثیر آرمان مسیرشان تغییر کرد. مردم به ما می گفتند میخواهیم فرزندانمان مثل آر...

ماجرای یک عکس| امام خمینی(ره) فرمودند: احمد بیا این مرا کشت!

 ماجرای یک عکس| امام خمینی(ره) فرمودند: احمد بیا این مرا کشت!
2023-09-21T10:15:35+03:30
سعید صادقی می‌گوید: نزد امام خمینی(ره) حال عجیبی داشتم. در یک لحظه هم شاتر می زدم، هم نگاتیو عوض می کردم، هم عرقم را خشک می کردم، هم ایشان را می بوسیدم.

ماجرای یک عکس جنگی| ۱۰ پاکت سیگار کشیدم تا این عکس را چاپ کردم

 ماجرای یک عکس جنگی| ۱۰ پاکت سیگار کشیدم تا این عکس را چاپ کردم
2023-09-21T10:15:34+03:30
امیر لطفیان می‌گوید: به محافظ آقای خامنه‌ای گفتم از پشت کمر بند مرا بگیر، اگر بخواهم کاری کنم سریع من را می‌کشی دیگه. تأکید هم کردم حرکتم بدی باید دوباره بگ...

ماجرای یک عکس/ امام خمینی فرمودند: احمد بیا این مرا کشت!

 ماجرای یک عکس/ امام خمینی فرمودند: احمد بیا این مرا کشت!
2023-09-21T09:35:34+03:30
سعید صادقی می گوید: نزد امام خمینی حال عجیبی داشتم. در یک لحظه هم شاتر می زدم، هم نگاتیو عوض می کردم، هم عرقم را خشک می کردم، هم ایشان را می بوسیدم.

"شهید شیرودی" به‌جشنواره فجر امسال می‌رسد؟

 "شهید شیرودی" به‌جشنواره فجر امسال می‌رسد؟
2023-09-21T09:35:34+03:30
محمد عسگری، کارگردان فیلم سینمایی «آسمان غرب» از آغاز فیلم‌برداری این پروژه سینمایی که با محور شهید شیرودی ساخته می‌شود، خبر داد.

آشنایی با یکی از حقوق مسلم زنان در خانواده از منظر اسلام

 آشنایی با یکی از حقوق مسلم زنان در خانواده از منظر اسلام
2023-09-21T09:35:34+03:30
زن به ازای مسئولیت‌ها و کارهایی که در خانه شوهر انجام می‌دهد مستحق دریافت پوشاک و خانه می‌شود. همه این‌ها در قانون اسلام تحت عنوان «نفقه» تعریف می...

اسقف اعظم روسیه: رویکرد هتاکان به ادیان را قاطعانه محکوم می‌کنیم

 اسقف اعظم روسیه: رویکرد هتاکان به ادیان را قاطعانه محکوم می‌کنیم
2023-09-21T04:29:01+03:30
عالیجناب پاتریارک کریل در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در پی اهانت‌های مکرر به ساحت مقدس قرآن کریم گفت: کلیسای ارتدکس روسیه هرگونه بی‌احترا...

شروع مدرسه تلویزیونی و جزئیات آن/ مدرسه کنکور جدید هم در راه است

 شروع مدرسه تلویزیونی و جزئیات آن/ مدرسه کنکور جدید هم در راه است
2023-09-21T04:15:38+03:30
مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش سیما از بازگشایی سری جدید مدرسه تلویزیونی خبر داد که در قالب برنامه‌ای زنده با فضایی جدید از سوم مهرماه روی آنتن خواهد آ...

وزیر اطلاعات: پرونده‌هایی‌که نشانگر پیروزی ماست را در اختیار نویسندگان و هنرمندان قرار می‌دهیم

 وزیر اطلاعات: پرونده‌هایی‌که نشانگر پیروزی ماست را در اختیار نویسندگان و هنرمندان قرار می‌دهیم
2023-09-20T16:55:46+03:30
وزیر اطلاعات گفت: از سمت وزارت اطلاعات اعلام آمادگی می‌کنم، پرونده‌هایی که تاریخ‌نگار انقلاب ما و نشانگر پیروزی‌های ملت ما است و نیز بیانگر ایران قوی و قدرت...

چرا «نگهبان شب» گزینه مناسبی برای حضور در اسکار ۲۰۲۴ است؟

 چرا «نگهبان شب» گزینه مناسبی برای حضور در اسکار ۲۰۲۴ است؟
2023-09-20T16:55:46+03:30
«نگهبان شب» به کارگردانی سید رضا میرکریمی، روز گذشته به عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار ۲۰۲۴ انتخاب شد. انتخابی که مناسب به نظر می‌رسد.

مواجهه زیبا و شاعرانه هنرمندان با مقوله خشن جنگ در دوران دفاع مقدس

 مواجهه زیبا و شاعرانه هنرمندان با مقوله خشن جنگ در دوران دفاع مقدس
2023-09-20T15:22:16+03:30
گودرزی دیباج گفت: هم در ادبیات و هم در هنر دفاع مقدس برخورد هنرمندان و ادبا با مسأله خشن جنگ خیلی زیبا و شاعرانه است. به سان همان روایت حضرت زینب از واقعه ع...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)