میرنیوز

شعر رضوی باید مکتبی برای انسان‌سازی و جامعه‌سازی باشد

 شعر رضوی باید مکتبی برای انسان‌سازی و جامعه‌سازی باشد 2023-09-17T11:37:09+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ نشست ادبی «سه آیینه آه» ویژه برنامه سالروز رحلت رسول مکرم اسلام حضرت محمد(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا (ع)  با مدیریت علیرضا قزوه و اجرای سید مسعود علوی تبار در گروه بین المللی هندیران به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای برنامه رضا اسماعیلی شاعر و پژوهشگر ادبی کشورمان تحت سخنانی با عنوان "طرحی نو در «شعر رضوی»" بیان داشت: باید فروتنانه بپذیریم که شعر رضوی تنها صحن و حرم و گنبد و گلدسته نیست و امام رضا نیز فقط در داستان «ضامن آهو» خلاصه نمی‌شود. حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) اسوه حسنه، عالم آل محمد(ص) و اقیانوس کرانه ناپدید حکمت و معرفت است. آیا تاکنون امام را از این ضلع و زاویه به تماشا نشسته‌ایم؟ تا کی می‌خواهیم به امام، تنها و تنها به چشم گنج «توسل» و واسطه «شفاعت» نگاه کنیم و صرفا معجزات و کرامات ماورایی او را در قاب شعر رضوی به تماشا بگذاریم؟ واگویه کرامات قدسی و ملکوتی امام نیز در جای خود لازم است، ولی به شرط آن‌که ما را از نگاه به قامت انسانی و این‌جهانی آن امام همام به عنوان «اسوه» و الگو باز ندارد. برای نسل امروز تبیین و تحلیل شاعرانه این که امام «که بود؟»، «چه گفت؟» و «چه کرد؟»ا ز دانستن و به تصویر کشیدن جزء به جزء خصوصیات حرم و بارگاه رضوی  ضروری‌تر است.‌

اسماعیلی افزود: می‌ترسم حکایت امروز ما و امام رضا، مثل حکایت دیروز امام علی(ع) و مردمی باشد که به جای پرسش از هستی و چیستی عالم آفرینش، در مقابل قرآن ناطق و گنجینه اسرار عالم هستی از مو‌های سر و ریش خود آمارگیری می‌کنند؟! آن‌جا که امام خطاب به مردم با سخاوت تمام می‌گوید «سَلُونِی قَبْلَ اَنْ تَفْقِدُونِی فَوَاللهِ لا تَسْئَلُونِی عَنْ فِئَةٍ تُضِلُّ مِاَةً و تَهْدِی مِاَةً اِلاّ اَنْبَأْتُکُمْ بِناعِقِها وَ سائِقِها»؛ از من بپرسید پیش از آن‌که مرا بجویید و نیابید، چرا که من راه‌های آسمان را بهتر از راه‌های زمین می‌دانم.

وی ادامه داد:‌ به خدا سوگند درباره هر گروهی که جمعی را گمراه و جمعی را هدایت می‌کند از من نمی‌پرسید؛ مگر این‌که من به شما خبر می‌دهم از ناعق و سائق آن (زمامدار و دنباله‌رو) آن را معرّفی می‌کنم و از تمام جزئیّات آن شما را آگاه می‌سازم. می‌گویند در این هنگام مردی از جا برخاست و گفت: «اَخْبِرنِی کَمْ فِی رَأسِی وَ لِحْیَتِی مِنْ طاقَةِ شَعْرٍ: بگو در سر و ریش من چند عدد تار مو هست؟!»

اسماعیلی تصریح کرد:‌ از آن‌جا که پیدا بود این سؤال از روی بغض نسبت به امام (ع) است، امام (ع) در پاسخ فرمود «وَ اللهِ لَقَدْ حَدَّثَنِی خَلِیلِی اَنَّ عَلَیکُلِّ طاقَةِ شَعْرٍ مِنْ رَأسِکَ مَلَکاً یَلْعَنُکَ وَ اَنَّ عَلیکُلِّ طاقَةِ شَعْرٍ مِنْ لِحْیَتِکَ شَیْطاناً یُغْوِیکَ وَ اَنَّ فِی بَیْتِکَ سَخْلاً یَقْتُلُ ابْنَ رَسُولِ اللهِ»؛ به خدا قسم، خلیلم - رسول خدا - به من خبر داده که در پای هر مویی از مو‌های سرت مَلِکی است که تو را لعنت می‌کند و در پای هر موی ریشت، شیطانی است که تو را اغوا می‌کند و در خانه‌ات بزغاله یا گوساله‌ای داری که قاتل پسر پیغمبر خواهد شد!».

وی در رابطه با رسالت امروز شاعران آیینی ادامه داد: امروز رسالت ما به عنوان شاعران آئینی این است که همچون دعبل، کمیت و فرزدق به افق‌های جامع‌تری از حوزه دین و معرفت بنگریم و به تبیین سیره عملی خاندان رسالت بپردازیم. شعر آیینی باید آیینه تمام نمای معارف حقه قرآنی و حقایق انسان ساز توحیدی باشد. امروز رسالتی بالاتر از این برای ما شاعران آیینی متصور نیست که با تعمق و تدبر در سیرت و باطن دین، به تبیین سیره عملی خاندان رسالت (علیهم السلام) و آموزه‌های انسان‌ساز قرآنی و وحیانی بپردازیم و ساحت مقدس دین و آیین را از گزند بدعت و تحریف و آلوده شدن به آفات خرافه و گزافه حفظ کنیم.

اسماعیلی افزود:  زمان آن رسیده است که با بهره گیری از میراث ماندگار پیامبر خاتم (ص) ـ قرآن و عترت ـ از مدح و منقبت صرف، فاصله بگیریم و همچون شاعران صدر اسلام بر مسند پیام رسانی تکیه بزنیم و در این ساحت مقدس به دنبال ترویج حکمت‌های دینی و احیای مکارم اخلاقی باشیم. به عبارت دیگر باید با به تصویر کشیدن سیره عملی بزرگان دین، از زبان شعر برای سوق دادن اقشار مختلف جامعه به «سبک زندگی اسلامی» استفاده کنیم.

این پژوهشگر ادبی در پایان گفت: شعر آئینی و رضوی ما باید پلی برای عبور از منزل گاه خاک به عالم افلاک باشد؛ مکتبی برای انسان‌سازی و جامعه سازی. چرا که از منظر اسلام، شعر فاخر پرتویی از شعور نبوت است و تنها به زبان آوری، صنعت‌گری، خیال پردازی و ارزش‌های هنری و احساسی محدود نمی‌شود، بلکه راهنمای مخاطبان خود به صراط مستقیم راستی و درستی، بیداری و رستگاری، و توحید و اخلاق اسلامی ست.با کنکاش در زندگی اهل بیت (علیهم السلام) می‌توان سبک زندگی آن بزرگواران را در همه ابعاد زندگی از جمله سلوک فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تربیتی به عنوان اسوه و الگو در اختیار جامعه قرار داد و این امر، رسالت اصلی شاعران آئینی روز و روزگار ماست، اینچنین باد.

عبدالرحیم سعیدی‌راد شاعر در ادامه این مراسم‌،  سوگنامه ذیل را در قالب نثر با عنوان «سه خوشه اشک» به پیشگاه پیامبر اعظم (ص) ،امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) تقدیم کرد:

1- آسمان تمام خویش را نم‌نم می‌بارد. دریا سکوت کرده است و هیچ پرنده‌ای جز برای سوگ نمی‌خواند. نه! چگونه می‌شود از بین ما رفته باشی در حالی که روزی چند مرتبه در صدای اذان عاشقی جریان داری و عطر بهشتی‌ات از تشهد گل‌های معصوم به مشام می‌رسد؟

ای آفتابی‌ترین رسول!

دشت‌ها هنوز تلاوت نام نیکوی تو را بر زبان دارند. تو سبزترین پیام‌آوری بودی که با لهجه آب با مردم بادیه‌نشین سخن می‌گفتی و حرف به حرف معجزه عشق را به آنها می‌آموختی. حالا ولی چشم‌های مهربانت را مبند که «فاطمه» تاب دوری‌ات را ندارد.

2 - ای چهارمین حلقه آسمانی کسا، ای امام حسن مجتبی(ع)!

از تو نوشتن سخت است و از غربت تو نوشتن سخت‌تر؛ وقتی قلم روضه تیرباران تابوتت را می‌خواند و واژه‌ها اشک می‌ریزند، بی‌شک رد این خوشه‌های اشک، دل‌های مشتاق زیارتت را به سکوت بی‌سرانجام بقیع می‌رساند.

تو غریب‌ترین خورشید مدینه‌ای که در اوج شکوه‌ و عزت، عبای تنهایی‌اش را به سر کشید که تو فرزند آن امیری که در غربت کوفه، تنهایی‌اش را با چاه قسمت می‌کرد.

چقدر مرور تلخی است: مهری که بر پای صلحنامه زدی، نوشیدن شوکران صبر و سکوت و دیدن طشتی که خون جگرت را حمل می‌کرد.

3 - ای هشتمین پنجره رو به بهشت!

در روز شهادتت، همچون آهویی رمیده و درمانده از همه جا، به تو دخیل بسته‌ام و در ازدحام جمعیت فرشتگانی که در سوگ تو بر سینه و سر می‌زنند گم شده‌ام.

دل شکسته‌ام در انعکاس آیینه‌های رواق چشمانت رها شده است.

دست‌های زائرانت را می‌بینم که به سمت پنجره فولاد که درگاه اجابت است، دراز شده‌اند و تو آنقدر باکرامتی که هیچ دستی را رد نمی‌کنی.

امروز من هم آمده‌ام تا در سایه امن دستان آفتابی‌ات آرامش بیابم. دستم را بگیر!

در این برنامه شاعران جدیدترین آثار ادبی خود در رابطه با سوگ مناسبت‌های آخر ماه صفر را ارائه دادند که در ادامه برخی از آن ها را با هم مرور می‌کنیم.

علیرضا قزوه:

اشکت به زمین ریخت ولی ماء معین شد
آن گرد که از پای تو افتاد، زمین شد
شفّافی آیینه و آب از نفس توست
چشمی که تماشای تو کرد آینه بین شد
هر گام که رفتی همه در خطّ خدا بود
رفتار تو ایمان شد و گفتار تو دین شد
عرش از نفست در شب معراج بنا گشت
جبریل تو را دید اگر روحِ امین شد
ای عطر تو مستی گمان ها و بیان‌ها
هر کس که گمانش به تو افتاد یقین شد
داس مه نو سر زد و تو چشم گشودی
هر خار که در مزرع دین بود وجین شد
نام تو که نور همه شب‌های ازل بود
بر خاتم پیغامبران نقش نگین شد
ای کعبه ی دلها همه خاک کف پایت
خود مکّه به پابوس  قدوم تو مکین شد
هر شب به تماشای جمال تو نشستم
در خلوت ماه تو ملک چلّه نشین شد
صدق سخنت باغ درخشان ستاره‌ست
خورشید بُراق نفست بود که زین شد
شیرین نشود آب مگر از نفس تو
درّ از گهر چشم تو افتاد و ثمین شد
حال خوش و بوی خوش از آن لحظه بنا گشت
آن دم که اویس قرنی با تو قرین شد
شیطان و ابوجهل گر از نجد و یسارند
خاک یمن از مهر ولای تو یمین شد
دنیای دنی پر شده از خوف و خیانت
باید که امین بود و امان داد و امین شد

.....

سید مهدی طباطبایی:

جهانی حرف در چشم ترم بود
"خداحافظ" کلام آخرم بود
عجب حالِ غریبی داشتم آه ...
که برمی‌گشتم و دل در حرم بود!

........

سیدمسعود علوی تبار:

آن دادگر امین رسول مدنی است
بر حلقه دین نگین رسول مدنی است
آن کس که یصلون ملائک با اوست
او رحمت عالمِین رسول مدنی است

.....

زهرا محدثی خراسانی:

قرن
قرن جهل
روزگار
روزگار دشمنی
در دل سیاه شهر
بی نشانه بود
معنی فروتنی
دختران
شور زندگی نصیبشان نبود
هیچ‌گاه
هیچ‌کس به فکر ظلمت غریبشان نبود
زیسنن میان خاک
بخت دختران
در عمیق خاک
جان سپردن و رها شدن
باور تمام ظالمان
حال و روز ما بدون تو
می گذشت این چنین
خوب شد که آمدی محمد امین

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کتاب «حقوق و منزلت سالمندان در متون و فرهنگ اسلامی» منتشر شد

 کتاب «حقوق و منزلت سالمندان در متون و فرهنگ اسلامی» منتشر شد
2023-10-03T13:22:13+03:30
کتاب «حقوق و منزلت سالمندان در متون فرهنگ اسلامی» اثر علی رضایی بیرجندی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

سریال‌هایی که «وحدت» می‌آورند/ ضرورت ساخت آثاری درباره پیامبر اسلام

 سریال‌هایی که «وحدت» می‌آورند/ ضرورت ساخت آثاری درباره پیامبر اسلام
2023-10-03T13:22:12+03:30
برخی از آثار تلویزیونی هستند که وحدت را با خودشان به تلویزیون آورده‌اند؛ اما در کنار توجه به ساخت آثاری درباره قومیت‌ها، سریال‌ها و فیلم‌هایی درباره پیامبر ...

روزی که تلویزیون به ایران آمد!/ چند نکته از رئیس مرکز تحقیقات صداوسیما

 روزی که تلویزیون به ایران آمد!/ چند نکته از رئیس مرکز تحقیقات صداوسیما
2023-10-03T13:22:12+03:30
محسن شاکری‌نژاد اعتقاد دارد اگر زمانی تلویزیون در بدو ورودش در اختیار طبقه خاصی بود، امروز تا دورافتاده‌ترین روستاهای این کشور مبتنی بر نیازهایشان، سیگنال‌ر...

پخش پشت صحنه سریال «عاشورا»

 پخش پشت صحنه سریال «عاشورا»
2023-10-03T11:48:54+03:30
پیگیری‌ها نشان می‌دهد که قرار است پشت صحنه‌ای از مراحل سخت فیلمبرداری سریال «عاشورا» در معرض نگاه مخاطبان قرار بگیرد.

خداحافظی بازیگران با یکی از آخرین بازماندگان طنز فاخر ایران/ فردوس کاویانی بدرقه شد+عکس

 خداحافظی بازیگران با یکی از آخرین بازماندگان طنز فاخر ایران/ فردوس کاویانی بدرقه شد+عکس
2023-10-03T11:48:53+03:30
اصغر همت و پژمان بازغی از بازماندگان «آژانس دوستی» در محوطه خانه هنرمندان نقش اصلی این سریال ماندگار و «همسران» و خیلی از سریال‌های خاطر...

۶ نکته کاربردی برای جلب محبت همسر در بیان امام صادق (ع)

 ۶ نکته کاربردی برای جلب محبت همسر در بیان امام صادق (ع)
2023-10-03T10:28:58+03:30
اهل بیت وحی علیهم‌السلام به عنوان معلمان الهی به برخی قلق‌های رفتاری و به ویژه در برخورد با همسر اشاره کرده‌اند.

بی‌اثر کردن سانسور رسانه‌ای فعالیت اجتماعی زنان ایرانی در غرب

 بی‌اثر کردن سانسور رسانه‌ای فعالیت اجتماعی زنان ایرانی در غرب
2023-10-03T10:28:58+03:30
فعال رسانه‌ای از آمریکای جنوبی گفت: پیش از سفر به ایران اطلاع داشتم که هجمه‌های فرهنگی علیه این کشور حقیقت ندارد، اما دیدن همین حقایق از نزدیک به ما کمک کرد...

«روان‌شناسی موسیقی» در بازار نشر

 «روان‌شناسی موسیقی» در بازار نشر
2023-10-03T09:35:31+03:30
«روان‌شناسی موسیقی» نوشته سوزان هلم با ترجمه سهند سلطاندوست از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

راهکار پیامبر (ص) برای دور شدن شیطان از صفوف مسلمانان

 راهکار پیامبر (ص) برای دور شدن شیطان از صفوف مسلمانان
2023-10-03T09:35:30+03:30
پیامبر اکرم(ص) تمام متعلقات خود اعم از لباس مرکب و شمشیر را نام گذاری کرده بود این مسئله نیز از نظم ایشان حکایت می‌کند. هرگاه زمان برپایی نماز و تشکیل صف‌ها...

عرض ارادت شاعران به ساحت پیامبر اکرم(ص)؛خوشا دلی که بنوشد می از سبوی محمّد

 عرض ارادت شاعران به ساحت پیامبر اکرم(ص)؛خوشا دلی که بنوشد می از سبوی محمّد
2023-10-03T09:35:29+03:30
نعت رسول‌الله(ص) سنتی قدیمی در ادب فارسی بود که بعد از ثنای پروردگار در دواوین شاعران جای داشت. این سنت همچنان در میان شاعران ادامه دارد.

محمود اکرامی‌فر: محتاج به نیاز سنجی، نظرسنجی و اثرسنجی در حوزه هنر و ادبیات دفاع مقدس هستیم

 محمود اکرامی‌فر: محتاج به نیاز سنجی، نظرسنجی و اثرسنجی در حوزه هنر و ادبیات دفاع مقدس هستیم
2023-10-03T09:35:29+03:30
ما نمی‌دانیم عموم مردم چه نوع سینما، تئاتر و رمان و شعری را دوست دارند؟  چقدر مردم شعر دفاع مقدس دوست دارند؟ چقدر شعر عاشقانه دوست دارند؟ هیچ کاری در ح...

رویدادهای عجیب ولادت پبامبر (ص) در بیان امام ششم

 رویدادهای عجیب ولادت پبامبر (ص) در بیان امام ششم
2023-10-03T08:42:16+03:30
روایات گویای آن است که ولادت رسول خدا صلی الله علیه و آله با اتفاقات جالب توجهی همراه بود.

عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع)

 عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع)
2023-10-03T06:02:13+03:30
تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) فیلم‌هایی را تدارک دیده که مخاطبان علاقه‌مند می‌توانند از شبکه‌های مختلف این آثار نمایشی ایرانی و خار...

روایت سردار سلیمانی از شهدای اهل‌سنت و شهید وحدت

 روایت سردار سلیمانی از شهدای اهل‌سنت و شهید وحدت
2023-10-03T05:35:34+03:30
رئیس سازمان بسیج مستضعفین، گفت: اهل سنت هم شهدای زیادی برای وحدت جهان اسلام تقدیم کردند، شهید هاشمی نمونه مجسم و عینی وحدت و همدلی بین ملت بزرگ ایران و وحدت...

عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام صادق(ع)

 عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام صادق(ع)
2023-10-03T05:35:34+03:30
تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) فیلم‌هایی را تدارک دیده که مخاطبان علاقه‌مند می‌توانند از شبکه‌های مختلف این آثار نمایشی ایرانی و خار...

جشن بزرگ میلاد پیامبر اسلام فردا در تهران برگزار می‌شود

 جشن بزرگ میلاد پیامبر اسلام فردا در تهران برگزار می‌شود
2023-10-02T20:02:18+03:30
مدیر کل فرهنگی شهرداری تهران از برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام و امام صادق در میدان ولیعصر تهران خبر داد.

جشن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق (ع) هیئت کجا برویم؟

 جشن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق (ع) هیئت کجا برویم؟
2023-10-02T16:01:51+03:30
همزمان با سالگرد ولادت پیامبر(ص) و امام صادق (ع) بسیاری از هیئت‌ها و حسینیه‌ها آذین بسته شده و جشن میلاد را برگزار می‌کنند.

بازنشر| اعمال شب و روز هفدهم ربیع‌الاول

 بازنشر| اعمال شب و روز هفدهم ربیع‌الاول
2023-10-02T15:35:12+03:30
در آستانۀ فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت پیامبر(ص)، آداب و اعمال مربوط به شب و روز هفدهم ربیع‌الاول را بر اساس کتاب مفاتیح الجنان بخوانید.

تحولات پدیده همجنسگرایی در جهان

 تحولات پدیده همجنسگرایی در جهان
2023-10-02T15:08:35+03:30
در سال‌های اخیر و هم‌زمان با موج جهانی حمایت از «منحرفین جنسی» با عنوان دروغین «اقلیت‌های جنسی»، شاهد حرکت‌هایی در راستای ترویج و عادی‌س...

ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به‌وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!

 ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به‌وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!
2023-10-02T14:28:34+03:30
کارگردان و مجریان «ساعت به‌وقت قدس» از ویژگی‌های برنامه مختص فلسطین صداوسیما سخن گفتند و در بخش‌هایی که با شوخی و خنده همراه بود، حرف از سختی‌های ...

«در خلوت عشق علیه‌السلام» مجموعه داستان‌های کوتاه منتشر شد

 «در خلوت عشق علیه‌السلام» مجموعه داستان‌های کوتاه منتشر شد
2023-10-02T14:01:51+03:30
«در خلوت عشق علیه‌السلام» به قلم بابک اسماعیلی یکی از عناوین تازه چاپ شده در انتشارات سوره‌مهر است.

برخی روش‌های تربیتی پیامبر (ص) و امام صادق (ع) در خانواده

 برخی روش‌های تربیتی پیامبر (ص) و امام صادق (ع) در خانواده
2023-10-02T14:01:51+03:30
هیچ خیری بالاتر از ولایت اهل بیت وحی علیهم‌السلام و دعوت به ولایت ایشان نیست. منزلی که بابی از ابواب عترت باشد، شرارت در آن راهی ندارد و اهل آن به سرعت رشد ...

در نشست نویسندگان ادبیات پایداری مطرح شد؛ دفاع مقدس موضوع ملی است

 در نشست نویسندگان ادبیات پایداری مطرح شد؛ دفاع مقدس موضوع ملی است
2023-10-02T13:08:50+03:30
در ایام جنگ، برخی رزمندگان کتاب‌هایی می‌نوشتند اما چون نسبت‌شان با ادبیات کامل نبود، در حد خاطره‌نگاری باقی می‌ماند اما کم‌کم، ادبیات در این حوزه،‌ شتاب خوب...

ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!

 ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!
2023-10-02T13:08:49+03:30
کارگردان و مجریان «ساعت به وقت قدس» از ویژگی‌های برنامه مختص فلسطین صدا و سیما سخن گفتند و در بخش‌هایی که با شوخی و خنده همراه بود، حرف از سختی‌ها...

انتشار سه آهنگ جدید از همایون شجریان در یک شب

 انتشار سه آهنگ جدید از همایون شجریان در یک شب
2023-10-02T12:42:14+03:30
همایون شجریان در اقدامی غیرمرسوم، سه قطعه جدید را در یک شب منتشر کرد.

"کلنل" به تالار وحدت می‌آید

 "کلنل" به تالار وحدت می‌آید
2023-10-02T12:28:54+03:30
کنسرت نمایش «کلنل» به کارگردانی امیر بشیری پاییز سال جاری در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

«نوجوانان رستایی» ۲ همرزم دفاع مقدس را بهم رساندند/ تجلیل از مادر شهید نوایی لواسانی با اجرای نوجوانان

 «نوجوانان رستایی» ۲ همرزم دفاع مقدس را بهم رساندند/ تجلیل از مادر شهید نوایی لواسانی با اجرای نوجوانان
2023-10-02T12:28:54+03:30
جدیدترین جلسه از ویژه برنامه «بچه‌های رستا» با موضوع دفاع مقدس و با حضور یکی از یادگاران جنگ تحمیلی در فرهنگسرای اخلاق برگزار شد.

کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر؛ بازار داخلی را تعدیل کرد

 کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر؛ بازار داخلی را تعدیل کرد
2023-10-02T11:48:49+03:30
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا می‌گوید:‌ در هفته‌های گذشته کاهش قیمت جهانی کاغذ تحریر موجب تعدیل قیمت‌ها در بازار ظهیرالاسلام شده است.

کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر، بازار داخلی را تعدیل کرد

 کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر، بازار داخلی را تعدیل کرد
2023-10-02T11:35:34+03:30
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا می‌گوید:‌ در هفته‌های گذشته کاهش قیمت جهانی کاغذ تحریر موجب تعدیل قیمت‌ها در بازار ظهیرالاسلام شده است.

رسالت مهم رسانه در روشنگری و ترویج عدالت اجتماعی

 رسالت مهم رسانه در روشنگری و ترویج عدالت اجتماعی
2023-10-02T11:22:05+03:30
دبیر کمیته علمی جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خورشید، ترویج عدالت اجتماعی و روشنگری را رسالت مهم رسانه‌ها دانست و گفت: در این دوره از جشنواره سعی کردیم مسئولی...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)