میرنیوز

دوست دارم سینمای دفاع مقدس را تجربه کنم/ برخی در سینما بدون اینکه بدانند چرا، ژست مخالف می‌گیرند!

 دوست دارم سینمای دفاع مقدس را تجربه کنم/ برخی در سینما بدون اینکه بدانند چرا، ژست مخالف می‌گیرند! 2023-09-16T10:50:23+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم، ساخت آثار اجتماعی در سینمای ایران طی یک دهه اخیر، روندی پرشتاب به خود گرفته است. این روند، عمدتاً با ساخت فیلم‌هایی همراه شده است که تصاویری اغراق‌آمیز و یأس‌آلود از جامعه ایران به نمایش گذا‌شته‌اند، فیلم‌هایی که بسیاری از آنها با سودای حضور در جشنواره‌های خارجی ساخته و پرداخته شده‌اند و سازندگانشان در این مسیر، ابایی از قلب واقعیت یا بزرگ‌نمایی آن نداشته‌اند. نکته دیگر، به شخصیت‌های حاضر در این‌ فیلم‌ها بازمی‌گردد که عمدتاً منفعل، تسلیم، فاقد اراده و عاجز از تغییر شرایطی هستند که در آن گرفتار شده‌اند.

فیلم سینمایی «کت‌چرمی»، نخستین اثر بلند سینمایی حسین میرزامحمدی در جایگاه کارگردان است، اثری اجتماعی که تلاش می‌کند رویکرد متفاوتی را نسبت به اسلاف خود به نمایش بگذارد. «کت‌چرمی» با حضور بازیگرانی چون جواد عزتی، رؤیا تیموریان، صابر ابر، گلاره عباسی، پانته‌آ پناهی‌ها، ستاره پسیانی، عباس جمشیدی‌فر و سارا حاتمی، این روزها روی پرده سینماهای سراسر کشور درحال اکران است، فیلمی که به‌نظر می‌رسد به‌واسطه جهت‌گیری متفاوت فیلم‌نامه در پرداختن به موضوعی اجتماعی و نیز ترکیب متناسب بازیگرانش، توانسته است فروش خوبی را در گیشه رقم بزند.

به‌بهانه اکران این فیلم، در مجال پیش‌ِرو با حسین میرزامحمدی، کارگردان «کت‌چرمی» هم‌کلام شدیم. مشروح بخش‌های پیشین این گفت‌وگوی مفصل، پیش از این درخبرگزاری تسنیممنتشر شد.

 

آنچه در ادامه می‌آید، مشروح آخرین بخش از گفت‌وگوی تفصیلی تسنیم با این کارگردان جوان سینما است:

تسنیم: شما در زمره فیلم‌سازانی هستید که کار خود را با ساخت فیلم کوتاه آغاز کردید. چه شد که تصمیم گرفتید از سینمای کوتاه به سینمای بلند بیایید؟ اساسا از نگاه شما چه تفاوت‌هایی میان این دو عرصه وجود دارد؟

میرزامحمدی: اگر بخواهم پاسخ دقیق‌تری به پرسش شما بدهم، باید بگویم که من از تئاتر به سینما وارد شدم. سال 1382 و هنگامی که دانش‌آموز مقطع اول دبیرستان بودم، نخستین کسی که فکر حضور در سینما و تئاتر را در ذهن من انداخت، امیررضا مافی بود. من و امیر با یکدیگر هم‌کلاس بودیم، او از همان زمان، نویسنده مستعدی بود و ما با هم تئاتر کار می‌کردیم. علاوه بر این، من به ادبیات هم علاقه بسیاری داشتم. پس از پایان دوران تحصیل در مدرسه، به دانشکده تئاتر وارد شدم و سپس سینما خواندم. اینکه چرا وارد سینمای بلند شدم، باید بگویم که بخشی از این تصمیم، ناشی از آن بود که من به قصه‌گویی علاقه‌مندم؛ چه از طریق فیلم کوتاه و چه از طریق فیلم بلند. مهم این است که بتوانم قصه بگویم. از نظر من، داستان باید به درستی تعریف شود. قصه‌گویی نیاز به پرداخت دارد، مستلزم پهن کردن یک سفره است. باید بتوانید شخصیت‌ها را به خوبی بسط و گسترش دهید.

سینما , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران , فیلم کوتاه ,

ادبیات بومی ما سرشار از سوژه‌هایی برای اقتباس‌ است

 

شما در سینمای کوتاه، باید یک موقعیت بحرانی را خلق کنید و سپس، حول آن موقعیت، فیلم‌تان را بسازید. گاهی درباره برخی فیلم‌ها می‌گویند که این فیلم، فرم است و داستان ندارد. من متوجه این حرف‌ها نمی‌شوم. زنده‌یاد کیارستمی در جایی گفت که سینما و ادبیات، دو چیز متفاوت هستند، در صورتی که به نظر من چنین نیست و این دو، مکمل مستحکم یکدیگر به شمار می‌آیند. اتفاقا ادبیات ما سرشار از ظرفیت و سوژه‌ برای اقتباس‌های سینمایی است اما متاسفانه ما در کشورمان چیزی به نام سینمای اقتباس نداریم و اگر هم داریم، بسیار اندک و حداقلی است. بسیاری از داستان‌های بومی‌ ما می‌توانند مورد اقتباس قرار گیرند. قصه‌های بومی بسیار جذابی داریم که مملو از کشمکش و پیچیدگی هستند و می‌توانند دستمایه ساخت فیلم‌ها و سریال‌های متعدد قرار گیرند.

ظرفیت‌های سینمای کوتاه شکوفا نشده است

به اعتقاد من، سینمای کوتاه از چنان ظرفیتی برخوردار است که یک سینماگر می‌تواند از ابتدا تا انتهای دوران کاری حرفه‌ای خود را در آن سپری کند. اما این ظرفیت در ایران شکوفا نشده است؛ زیرا علاوه بر کمبودهای فراوانی که در حوزه سینمای کوتاه وجود دارد، زیرساخت اقتصادی و بسترهای پخش لازم هم در آن شکل نگرفته است. سینمای کوتاه در کشور ما صرفا به پله‌ای برای ورود به سینمای بلند تبدیل شده است. سال 1400 که من در سی‌ و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران شرکت کردم، بالغ بر چهارهزار فیلم برای شرکت در جشنواره ارسال شده بود که در نهایت، چهل فیلم از سوی داوران انتخاب شد. من در آن مقطع با خودم فکر ‌کردم که تکلیف این چند هزار نفری که در زمینه فیلم کوتاه مشغول‌اند و فیلم‌شان موفق به حضور در جشنواره فیلم کوتاه نشده است، چه می‌شود؟ شاید کار اصلی هشتاد درصد از این افراد، سینما نباشد اما در حداقلی‌ترین حالت می‌توان گفت که کار اصلی بیست درصد از این‌ها سینماست.

سینما , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران , فیلم کوتاه ,

با این شرایط کسی در سینمای کوتاه سرمایه‌گذاری نمی‌کند

الان ساخت یک فیلم کوتاه، دست‌کم چهارصد میلیون تومان آب می‌خورد. تصور کنید جوانی که بخواهد به این عرصه وارد شود، برای تامین بودجه با چه دشواری‌هایی مواجه خواهد بود. آن هم در شرایطی که می‌داند سرمایه‌ای که صرف ساخت فیلمش می‌کند، بازگشتی ندارد. در چنین شرایطی کدام سرمایه‌گذار حاضر است در سینمای کوتاه سرمایه‌گذاری کند؟ مگر انجمن سینمای جوان به چند نفر می‌تواند کمک کند؟ پیش از این، باکس اکران فیلم کوتاه در سینمای هنر و تجربه وجود داشت که آن هم تعطیل شد. افزون بر این‌ موارد، کمیت جشنواره‌های تخصصی ما در حوزه فیلم کوتاه هم به اندازه‌ای نیست که بتواند پاسخگو باشد. به اعتقاد من اگر بستر و زیرساخت‌های اقتصادی، رسانه‌ای و پخش، برای فیلمسازی در سینمای کوتاه فراهم شود، می‌توان امیدوار بود که اتفاقات بهتری رقم بخورد.

باید چرخه اقتصادی سینمای کوتاه به گردش در‌آید

تسنیم: با توجه به تجربه‌ حضور شما در خارج از کشور، وضعیت سینمای کوتاه در کشورهای خارجی چگونه است؟ آیا آنها برای غلبه بر این چالش‌ها راهکارهای متناسبی یافته‌اند؟

میرزامحمدی: اولا که در آنجا چندین و چند پلتفرم تخصصی فیلم کوتاه وجود دارد. از سوی دیگر، کمپانی‌هایی دایر هستند که صرفاً در زمینه سینمای کوتاه فعالیت می‌کنند. این کمپانی‌ها به صورت تخصصی در زمینه توزیع و پخش فیلم‌های کوتاه در جشنواره‌های مختلف، بازاریابی و فروش فیلم‌ها به پلتفرم‌های گوناگون و... فعالیت می‌کنند و بدین ترتیب، چرخه اقتصادی سینمای کوتاه را به گردش درمی‌آورند. مثلا یک پخش‌کننده ایتالیایی یکی از فیلم‌های کوتاه مرا خرید و در ازای پرداخت هزار یورو، آن را به مدت دو هفته در پلتفرمی اکران کرد. به هرحال هزار یورو رقم بدی نیست. این یعنی نه‌تنها سرمایه‌ای که صرف ساخت فیلم کوتاه شده است، بازمی‌گردد، بلکه سود هم به همراه دارد.

سینما , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران , فیلم کوتاه ,

در سینمای مستند می‌توان راحت‌تر حرف زد، چون مخاطبی ندارد!

 

تسنیم: در حوزه سینمای مستند، شرایط چگونه است؟ با توجه به اینکه در کارنامه شما تجربه ساخت مستند هم دیده می‌شود، شرایط حاکم بر این حوزه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به اعتقاد من، سینمای مستند هم حوزه‌ای است که ما نتوانسته‌ایم آنگونه که باید در آن فعالیت و ظرفیت‌های موجود را شکوفا کنیم. به رغم آنکه حوزه‌ بسیار جذابی است. باوجود این، به اعتقاد من فیلم بلند سینمایی نسبت به سایر حوزه‌ها، اثرگذاری بیشتری دارد. یک بار از من پرسیدند که در فیلم بلند می‌توانی بهتر حرف بزنی یا در مستند؟ پاسخ دادم در مستند. پرسیدند چرا؟ گفتم چون مخاطبی ندارد!

تسنیم: فیلم شما این‌ روزها در سینماهای سراسر کشور در حال اکران است. از شرایط اکران فیلم، راضی هستید؟

میرزامحمدی: با توجه به شرایطی که اکنون در اکران وجود دارد، باید بگویم که بله، راضی هستم. البته در این میان، بعضی از دوستان سینماگر و حتی مخاطبان را نمی‌فهمم که گویی دچار نوعی ازهم‌گسیختگی و پارادوکس شده‌اند. از یک‌سو می‌گویند که ما به جشنواره فجر نمی‌آییم و در عین‌حال، با پلتفرم‌ها کار می‌کنند! یعنی مردم از حضورتان در جشنواره ناراحت می‌شوند و از کار کردنتان با پلتفرم‌ها خوشحال؟ وضعیت برخی مخاطبان هم این‌چنین است. در طول شبانه‌روز، تمامی آثار پلتفرم‌ها را تماشا می‌کنند و در عین‌حال، به عوامل فیلم‌هایی که در جشنواره شرکت می‌کنند، بد و بی‌راه می‌گویند! الان مشکل شما جشنواره است؟ مگر پلتفرم‌ها متعلق به جای دیگری هستند؟ بسیاری از این افراد، بدون اینکه بدانند چرا، فقط می‌خواهند اِن‌قلت بیاورند و ابراز مخالفت کنند. نمی‌خواهم بگویم که مخاطب مقصر است، به نظر من، همه به نوعی در شکل‌گیری شرایط کنونی تقصیر داریم.

سینما , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران , فیلم کوتاه ,

کسانی که در آن سوی آب‌ها‌ برای سینما نسخه می‌پیچند به دنبال منافع خودشان هستند

جشنواره فجر سال گذشته، دوره بسیار سختی بود. من تفکر و نگاه افرادی که در آن سوی مرزها هستند را به خوبی می‌شناسم، زیرا خود در آنجا زندگی کرده‌ام. بدون تعارف باید بگویم که حرف‌ها و ژست‌های افرادی که در آن سوی مرزها هستند و برای سینمای ایران نسخه می‌پیچند، ناشی از سود و منفعت است. من راحت می‌توانم این حرف‌ها را بزنم، چون قبل از اینکه به ایران بیایم،‌ آن فضا را تجربه کرده‌ام و به انتخاب خودم به اینجا آمده‌ام. شاید بسیاری از دوستانی که در خارج از کشور دارم، اینک از من دل خوشی نداشته باشند. اما آدم نباید چشمانش را روی همه چیز ببندد. خوب است کمی هم فارغ از منافع شخصی‌مان و در راستای نفع عموم به مسائل و اتفاقات پیرامون‌ نگاه کنیم. جوّی که اکنون در عرصه فرهنگ و هنر شاهد هستیم، جوّ مناسبی نیست. نه این جو که عده‌ای می‌گویند ما فیلم کار می‌کنیم اما در جشنواره شرکت نمی‌کنیم، جوّ مناسبی است و نه این فضا که به فیلمساز بگوییم باید در قرارداد بازیگرت فلان بند را قرار دهی. این فضا ناشی از لج‌بازی و دوقطبی‌سازی است و در نهایت، به نفع هیچ‌کس نیست. بالاخره باید یک‌جا باب گفت‌وگو و تفاهم باز شود. باید تا حد امکان همه کمک کنیم که فضا از حالت دوقطبی خارج شود.

این بد است که سینمای ایران از حضور در بازارهای خارجی عقب بیفتد اما بدتر از آن، این است که فیلم‌های غرض‌ورزانه‌ای ساخته شوند که ناگهان سر از جشنواره‌های خارجی دربیاورند. تداوم این وضعیت، هیچ کمکی به ما نمی‌کند و حاصلی جز درگیری و به جان هم افتادن ندارد. کسی جز خودمان دلش به حال سینما، فرهنگ و هنر ایران نمی‌سوزد، خودمان باید به فکر باشیم و بتوانیم در صلح و آرامش با یکدیگر کار کنیم.

سینما , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران , فیلم کوتاه ,

تسنیم: در پایان، نکته‌ای دارید که بخواهید با مسئولین و سیاستگذاران حوزه فرهنگ و هنر در میان بگذارید؟

نکته‌ای که می‌خواهم بار دیگر روی آن تاکید کنم، این است که مسئولین کمک کنند تا باب گفت‌وگو باز شود؛ گفت‌وگویی رو به جلو که هر دو طرف برای شکل‌گیری و تداوم آن انعطاف نشان دهند. این‌گونه نباشد که فقط یک نفر حرف بزند و طرف دیگر گوش کند.

از سوی دیگر، لازم است که مسئولین به فیلمسازان اعتماد کنند. من فیلمسازی هستم که می‌خواهم اینجا و برای ایران فیلم بسازم؛ برای مخاطب ایرانی، برای فرهنگ و سینمای ایران. من می‌خواهم به نفع فرهنگ، جامعه و مردم کشورم کار کنم. بنابراین باید بستری فراهم شود که بتوان در آن به گفت‌وگو پرداخت، فیلم ساخت و موضوعات مختلف را مطرح کرد.

قصه‌های جذابی در ژانر دفاع مقدس وجود دارد که به شخصه دوست دارم سراغشان بروم و آنها را روایت کنم. از نظر من، ژانر جنگ، ژانر جذابی است و اتفاقات بسیار گیرایی در آن وجود دارد. یک پروژه جذاب هم در این زمینه به من پیشنهاد شد که متاسفانه تاکنون به دلیل شرایط بودجه‌ای امکان تولید آن فراهم نشده است و امیدوارم در آینده اتفاق بیفتد. به اعتقاد من نهادها می‌توانند با مشارکت در فرهنگ و هنر به رشد این عرصه کمک کنند. برای مثال، اینکه چندی پیش، سازمان اوج از اجرای نمایش «هفت‌خان اسفندیار» حمایت کرد، اتفاق بسیار جذابی بود. این قسم حمایت‌ها اگر بیشتر شود، اتفاقات خیلی خوبی رخ خواهد داد. به شرط اینکه به هم اعتماد داشته باشیم و بستر لازم را برای فعالیت فراهم کنیم. ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند شکوفا شود و کمک کند تا اقتصاد سینما صرفا به ژانر کمدی وابسته نباشد.

به آدم‌های جدیدی که وارد سینما می‌شوند، هرچند اگر تعدادشان کم باشد، کمک کنیم، به آنها میدان دهیم تا خون تازه‌ای در رگ‌های سینما جریان یابد. من دست‌کم چندین نفر از این آدم‌ها را می‌شناسم و می‌دانم که نگاه خوبی به سینما دارند. اگر به آنها میدان داده شود، بدون شک شاهد اتفاقات خوبی در سینمای ایران خواهیم بود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

"پرداخت نفقه " نمونه‌ای از رعایت حقوق زن در اسلام است

 "پرداخت نفقه " نمونه‌ای از رعایت حقوق زن در اسلام است
2023-09-29T10:35:35+03:30
کارشناس مسائل دینی معتقد است: اسلام در موارد متعددی حقوق زنان را در نظر گرفته و بر آن تأکید کرده است که یک نمونه از آن، در پرداخت نفقه از طرف شوهر تعریف شده...

سخت ترین خاطره اسیر جنگ تحمیلی از اسارت چه بود؟

 سخت ترین خاطره اسیر جنگ تحمیلی از اسارت چه بود؟
2023-09-29T10:08:57+03:30
با آن همه فشاری که در قضیه قطعنامه و عزل منتظری بر قلب امام وارد شده بود، بیماری شان بعید نبود.

ماجرای یک عکس/نگاهی از شهید چمران که در تاریخ ثبت شد

 ماجرای یک عکس/نگاهی از شهید چمران که در تاریخ ثبت شد
2023-09-29T09:55:33+03:30
بهرام محمدی فر می گوید: شهید چمران به کار خبرنگاری خیلی اهمیت می‌داد و عکاسی و خبرنگاری برایش خیلی با اهمیت بود.

گفت‌وگو با مریم قربان‌زاده درباره «حوض شربت»/ روایت درست از زن ایرانی گمشده تاریخ معاصر است

 گفت‌وگو با مریم قربان‌زاده درباره «حوض شربت»/ روایت درست از زن ایرانی گمشده تاریخ معاصر است
2023-09-29T07:15:35+03:30
روایت زندگی زنان بخش گمشده‌ای از تاریخ معاصر ماست. یکی از مظلومیت‌های زن ایرانی این است که درست و کامل روایت نشده است. ربطی به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و م...

تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت‌بخش نوشت‌افزارهای وطنی

 تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت‌بخش نوشت‌افزارهای وطنی
2023-09-29T07:02:19+03:30
استفاده از کاراکتر‌های انیمیشن‌های ایرانی برای تولید نوشت ‌افزار فرصتی است برای فرهنگسازی در ذهن کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده‌سازان این مرز و بوم با...

نوجوان و بحران هویت - ۷| توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 نوجوان و بحران هویت - ۷| توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-29T06:48:54+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت بخش نوشت‌افزارهای وطنی

 تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت بخش نوشت‌افزارهای وطنی
2023-09-29T06:35:32+03:30
استفاده از کاراکتر‌های انیمیشن‌های ایرانی برای تولید نوشت ‌افزار فرصتی است برای فرهنگسازی در ذهن کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده‌سازان این مرز و بوم با...

«قصۀ سنگو و شوبانه» رمانی براساس افسانه‌‎های ایرانی

 «قصۀ سنگو و شوبانه» رمانی براساس افسانه‌‎های ایرانی
2023-09-29T05:55:35+03:30
«ماجرای سنگو و شوبانه» که نویسندۀ نام آشنای کودکان، «سرور کُتُبی» آن را نوشته است؛ از افسانه‌های شیرین و قصه‌های ماندگار گذشته، الهام گر...

انتشار نخستین کتاب داستانی از عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص برای نوجوانان

 انتشار نخستین کتاب داستانی از عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص برای نوجوانان
2023-09-29T05:55:34+03:30
«بچه سرگذر»؛ اولین اثر متقن و داستانی از عملیات کربلای۴ و شهدای غواص با محوریت شهید علی چیت سازیان است که در قالب کتاب نوجوان توسط انتشارات شهیدکا...

رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند

 رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند
2023-09-28T19:51:25+03:30
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهدا و ایثارگران تاکید کردند: باید پیام شهیدان را بدرستی بشنویم و از آن برای آب...

اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان

 اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان
2023-09-28T15:37:01+03:30
معاون وزیر اوقاف کشور سوریه می‌گوید برادری و اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است. اگر روزی آن را کنار بگذارند، هیبت و شکوه و عزت خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است

 پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است
2023-09-28T13:22:10+03:30
نایب رئیس انجمن دوستی ایران و کویت  ضمن اشاره به اینکه دشمن در راستای آزادی بدون چارچوب گام بر می‌دارد، گفت: همه ما باید دربارۀ مسئله آزادسازی قدس و فل...

انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس

 انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس
2023-09-28T12:55:33+03:30
پوستر «نور امید» با محور استقرار موفقیت‌آمیز ماهواره تصویربرداری «نور۳»  در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین، طراحی و منتشر شد.

"عکاس چریک" به حوزه هنری آمد

 "عکاس چریک" به حوزه هنری آمد
2023-09-28T12:55:32+03:30
نمایشگاه «عکاسِ چریک» دربرگیرنده گزیده عکس‌های جنگ تحمیلی جاویدالاثر کاظم اخوان، در حوزه هنری افتتاح شد.

توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-28T12:55:30+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است

 سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است
2023-09-28T12:02:13+03:30
معاون امور راهبردی فرماندهی معظم کل قوا با بیان این که انقلاب اسلامی بسیار با عظمت است که یکی از جلوه های آن، دفاع مقدس بود، گفت: بعثت درونی در جبهه ها به ز...

مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد

 مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد
2023-09-28T12:02:13+03:30
شعر در دوران دفاع مقدس، نقش مهمی در تشویق رزمندگان به حضور در جبهه‌ها داشت و شاعران در این دوران به زبان گویای مردم زمانۀ خود تبدیل شدند.

انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری

 انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری
2023-09-28T12:02:12+03:30
کتاب «ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری (س)» اثر آیت الله احمد عابدی در ۴۰۰ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم

 جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم
2023-09-28T11:22:11+03:30
الان بیش از ۳۰ سال از جنگ گذشته است، ۲۰۰ سال دیگر هم اگر بگذرد و همه طراحان دنیا جمع بشوند، نمی‌توانند طرحی جامع‌تر از این عملیات طراحی کنند.

چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران

 چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران
2023-09-28T09:22:15+03:30
چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی چهارشنبه (پنجم مهر ماه ۱۴۰۲) افتتاح شد و جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حض...

کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی

 کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی
2023-09-28T09:22:13+03:30
نویسنده ادبیات مقاومت: سردار قاآنی گفت: در مورد پرداختن به شخصیت سردار قاسم سلیمانی از دو چیز نگرانیم یکی غلو، یکی تعریف ناقص! که با اعمال محدودیت...

آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران

 آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران
2023-09-28T08:42:13+03:30
باتوجه به پیش ثبت‌نام ناشران برای دریافت کاغذ دیبای شوشتر، فرآیند تحویل این کاغذ به ناشران از ششم مهرماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه

 تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه
2023-09-28T08:28:50+03:30
نهمین نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی با استقبال قابل توجه مصرف‌کنندگان همراه بوده است،‌ مصرف‌کنندگانی که به باور کارشناسان بازار پای حمایت از تولید ایستاده‌اند،...

نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار

 نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار
2023-09-28T05:08:50+03:30
وجدان و اخلاق سکه‌های قیمتی این داستان هستند. همراه شدن قهرمانان «کتانی‌های کوکام» با آن دو نفر در دل جنگ، ایثار و همبستگی از جنس اخلاق را می‌آفری...

اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه

 اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه
2023-09-28T04:28:50+03:30
نخستین اجلاس منطقه‌ای نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با حضور ۲۰ تن از رایزنان و کارداران فرهنگی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات ا...

بازیگر قدیمی سینما درگذشت

 بازیگر قدیمی سینما درگذشت
2023-09-28T04:28:49+03:30
امرالله صابری بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون از دنیا رفت.

استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟

 استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟
2023-09-28T04:15:27+03:30
آیت‌الله خامنه‌ای به استفتاء درباره «هزینه نماز و روزه قضای میت» پاسخ گفتند.

جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس

 جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس
2023-09-27T19:22:16+03:30
این نوع کتاب‌ها حاصل دغدغه‌ها و احساس مسئولیت افراد هستند و باید به آن ارج نهاد. ما در حوزه نگارش تاریخ نزدیک خودمان دچار فقر دانشگاهی هستیم. جامعه دانشگاهی...

تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)

 تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)
2023-09-27T19:22:16+03:30
مدیر دانشنامه زن مسلمان فرضیه «تناکح بین الملل ائمه(ع) و همگرایی جهانی در عصر ظهور» مبتنی بر بازخوانی ملیت مادران امامان(ع) را تبیین کرد.

«مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»

 «مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»
2023-09-27T19:08:51+03:30
فیلم مستند «مشت در نمای درشت» به کارگردانی محمدصالح حجت‌الاسلامی و محصول مرکز هنری رسانه‌ای سلوک، متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت&...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)