میرنیوز

اهمیت ساخت آثار فاخر از زندگی اولیای دینی به‌خصوص پیامبر اکرم(ص)

 اهمیت ساخت آثار فاخر از زندگی اولیای دینی به‌خصوص پیامبر اکرم(ص) 2023-09-14T09:30:20+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بررسی آثار فاخر ساخته شده درباره زندگی اولیای دینی و تصویرسازی سیره این بزرگواران در تلویزیون، حکایت از توازن و تعادل منطقی آنها دارد و به‌گفته برخی کارشناسان بروز چنین موضوعی در بیش از چهاردهه  از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، پسندیده نیست و نیازمند بازنگری جدی در ابعاد مختلف است.

درحالی که بدون تردید همه براین نکته اتفاق نظر داریم که در جنگ روایت‌ها ساخت و تولید آثاری مبتنی بر واقعیت و دارای کیفیت مناسب عاملی است که می‌تواند ضمن ارائه اثری هنری به مخاطبان مانع از شیطنت معاندان و ایجاد شبهات مختلف در این زمینه باشد و به عنوان مثال اکنون که در ایام آخر ماه صفر و مناسبت‌های بسیار جدّی در تاریخ اسلام و به‌خصوص شیعه، مانند سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) قرار داریم؛ موضوع عدم توازن و تناسب در تولید آثار تصویری مرتبط با زندگی دو اسوه بی‌بدیل در دین مبین اسلام مشهود است.

به‌این ترتیب هرچند در زمینه تولید آثار فاخر از زندگی اولیای مواردی همچون سریال‌های "امام علی(ع)" و "مختارنامه" از داود میرباقری به عنوان شاخص‌ترین‌های سریال‌های مذهبی می‌توان یاد کرد که به دفعات داخل و خارج از مرزهای کشورمان پخش شده‌اند؛ اما همانطور که قبلا نیز اشاره شد در زمینه ایجاد شبه‌های مختلف از سوی دشمنان دین مبین اسلام بازهم می‌بینیم، عرصه فیلم و سریال نیازمند تولید آثار در این رده‌ها یا حتی بالاتر است.

از سوی دیگر جدا از دو اثر یاد شده ، 2 سریال دیگر نیز به مناسب دهه آخر ماه صفر ساخته شده که  "ولایت عشق" و "تنهاترین‌سردار"، یکی درباره امام رضا(ع) و دیگری درباره امام حسن مجتبی(ع) با کارگردانی مهدی فخیم‌زاده بوده که بعضاً اما و اگرهایی درباره ارزیابی آنها مطرح شد به این ترتیب که گروهی تاکید کردند چرا هنوز کیفیت سریال "ولایت عشق" ارزیابی نشده سریال "تنهاترین سردار" را هم برای تولید به فخیم‌زاده سپردند و حتی در برخی موارد در مقطع نبرد و جنگ یا صلح امام حسن‌(ع) در سریال "تنهاترین سردار" برخی کریم اهل بیت(ع) بودن را در این اثر کمرنگ دیدند.

تلویزیون , صدا و سیما , پیامبر(ص) , امام حسن (ع) , سریال , فیلم , سینمای ایران ,

 

فیلم «محمد رسول‌الله» مصطفی عقاد

از این رو هنگامی که چنین سریال‌های مهم و معدودی درباره سبک زندگی و سیره اولیاء الهی می‌سازیم، کاملاً طبیعی است که از اهداف ماهوی در ساخت این سریال‌ها، باید ارزیابی بهتری داشته باشیم و به این پرسش پاسخ جدی بدهیم که به‌صورت طبیعی با ساخت این سریال‌ها در پی چه بودیم؟

پرسشی که  نسبت به چهار سریال یاد شده نیز مطرح  است و اکنون می‌بینیم که در اعلی‌ترین نمونه، یعنی "مختارنامه"، چقدر انتخاب موضوع، نحوه ساخت و عرضه مجموعه به مخاطبان در کشورهای منطقه، اثرگذاری به موقع، برانگیزنده بودن را نسبت به هویت دینی و شیعی خود، شاهدیم، اما واقعیت امر اینجاست که با درنظر گرفتن نقش و اثرگذاری اولیای الهی در سبک زندگی مؤمنانشان دوباره به این نکته می‌رسیم که چرا درباره حضرت محمد(ص) که به عنوان مهترین، شاخص‌ترین و کلیدی‌ترین پیامبر الهی فقط یک اثر ایرانی آنهم ساخته  مجید مجیدی در مدیوم سینمایی، داریم؟

اهمیت پاسخ به این سئوال اینجاست که زندگی با برکت پیامبر اکرم(ص) و سیره ایشان پس از کتاب مشترک یعنی قرآن کریم در واقع نقطه وحدت میان مسلمانان است و تولید اثری سینمایی یا سریال‌ از ایشان فرصتی برای تحکیم وحدت میان اقوام شیعه و سنی بوده و البته مانعی قابل اتکاء در برخی تفرقه‌افکنی‌های دشمنان که نباید به آن بی‌توجه باشیم.

به‌هرحال فقدان سریال در حوزه شخصیت‌های دینی‌مان در دنیای تصویرسازی و ایده‌یابی غالب غربی و آکنده از نوعی لائیسم، فقط به موضوع توسعه اندیشه شیعی و فراتر از آن، یافتن نقاط صحیح مورد توافق همه فرق اسلامی از زندگی پیامبر(ص) در دنیای امروز آسیب می‌زند که به این نکته باید دقت بیشتر کرد.

تلویزیون , صدا و سیما , پیامبر(ص) , امام حسن (ع) , سریال , فیلم , سینمای ایران ,

فیلم محمد رسول‌الله مجید مجیدی

حسین سلطان‌محمدی منتقد سینما و تلویزیون در این باره با خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی انجام داد و به نکات مختلفی در این باره اشاره کرد و گفت: ما پیرو دینی هستیم که دو میراث گرانبهایش، سالیان سال، راهنما و الگوی ما بوده و هستند؛ کتاب خداوند که معجزه آخرین پیامبر اوست و عترت پیامبر(ص). فطرت الهی ما، در کشاکش گردش روزگار و انفاس لوامه و...، نیازمند آیات الهی و همچنین تفسیر آن از سوی معصومان(علیهم السلام) هستند تا چنانچه از تنظیم خارج شدند، بتوانند دوباره به مسیر آغازین بازگردند. همین مبنا، ضرورت پرداختن به این دو عنصر را در همه زمان‌ها نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در هر زمانه‌ای، پرداختن به آیات قرآن، مفاهیم، ناسخ و منسوخ و محکمات آیات و مانند آن و همچنین رجوع به سیره پیامبر(ص) و عترت او، ضرورتی است که اصطلاحاً، غفلت از آن موجب خسران دنیوی و اخروی می‌شود. در زمانه ما نیز، انسان امروزی آغشته به انواع نحله‌ها و افکار، نیاز دارد تا برای خارج نشدن از این محور الهی، با همه ابزارهای در دسترس، خود را پالوده کند و در مسیر فطری بماند.

تلویزیون , صدا و سیما , پیامبر(ص) , امام حسن (ع) , سریال , فیلم , سینمای ایران ,

سلطان‌محمدی با اشاره به اینکه شتاب تحولات و تکثر انواع افکار انحرافی، نیاز به شتاب هوشمندانه برای سلامت نگاه داشتن و مصون‌سازی آحاد جامعه اسلامی دارد، تأکید کرد: رسانه‌های امروز در منتهی‌الیه پیشرفت فناورانه‌اند و از میان آنان، ابزارهای تصویری، به ویژه تلویزیون، نقشی بی‌بدیل برای بازتاباندن اصول انسانی و همسان‌سازی آن با شرایط روز دارند. در اینکه ما در سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کوشیده‌ایم به روش‌ها و با برنامه‌های مختلف، روایی و گزارشی و گفتاری و ...، به درس‌ها و آموخته‌های دینی بپردازیم، شکی نیست؛ اما شتاب تحولات و تکثر انواع افکار انحرافی، نیاز به شتاب هوشمندانه برای سلامت نگاه داشتن و مصون‌سازی آحاد جامعه اسلامی در ابتدا و سپس سایر انسان‌های روی زمین، را پیش می آورد.

وی با گلایه از این نکته که واقعاً آزاردهنده است که ما هیچ اثر قابل تکراری - پخش مجدد از درگاه‌های مختلف - به جز فیلم سینمایی ساخته مجید مجیدی در حوزه پیامبر اسلام نداشته‌ایم، افزود: ما در هر مناسبت دینی و آیینی، به روش‌های گوناگون، به این نکات توجه می‌کنیم اما تغییر نسل‌ها، تنوع تولید و بیان آموزه‌های دینی به روش‌های مختلف را می‌طلبد. در حوزه پیامبر گرامی اسلام(ص)، به صراحت می‌توان گفت از نگاهی که ما به روایات و سیره ایشان داریم، به جز فیلم سینمایی ساخته مجید مجیدی ما هیچ اثر قابل تکراری نداشته‌ایم و این بسیار آزارنده است. حتی به صورت مستمر، مجموعه‌های تصویری برای امروزی کردن گفته‌ها و سیره ایشان، نداشته‌ایم.

این منتقد سینما و تلویزیون با مصداق قرار دادن سریال «مختارنامه»، تأکید کرد: انواع فیلم‌های تلویزیونی را می‌توانیم مثال بیاوریم که موردی ساخته شده‌اند و دیده‌ایم، و از یاد کردن آنها، قاصریم. اما این‌گونه نباید باشد. «مختارنامه» را به یاد داریم که هنوز که هنوز است، به عنوان اثری مطمئن برای پرداختن به آنچه در سال 61 هجری و بعد آن رخ داد و استفاده از آن برای زمانه فعلی به کار می‌آید، به گونه‌ای که تصویر شخصیت تلویزیونی مختار، در جوامع مسلمان و به ویژه شیعه به عنوان پرتره‌ای نیروبخش و محرک، می‌چرخد و مدت‌هاست از آن حتی در ارجاع به دفاع از مسلمانان و مظلومان در عرصه مبارزه با استکبار و صهیونیست‌ها استفاده می‌کنیم و بر مبنای آن، دیگر یادمان نیست که پیشتر از نماد صلاح‌الدین ایوبی در مبارزه با صلیبیون، یاد می‌شد.

تلویزیون , صدا و سیما , پیامبر(ص) , امام حسن (ع) , سریال , فیلم , سینمای ایران ,

سریال «تنهاترین سردار»

وی با تأکید بر این نکته باید از پراکنده‌سازی عبور کرد، خاطرنشان کرد: ما که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توانستیم این شعار را جا بیندازیم که «خیبر خیبر یا صهیون، جیش محمد قادمون»، چرا هنوز اثری نداریم درباره پیامبر(ص) و سیره او، که از نگاه خودمان، در جهان منتشر کنیم؟ باید از پراکنده‌سازی عبور کرد و به اثری ماندگار پرداخت. ما که با اثر سینمایی مجید مجیدی توانستیم در ایام منتسب به پیامبر اسلام(ص)، در کنار نمایش چندین باره نسخه غربی فیلم الرساله مرحوم مصطفی عقاد، این فیلم را به نمایش درآوریم؛ چرا این تجربه را به صورت مستدام، ادامه نمی‌دهیم؟

سلطان‌محمدی در خاتمه با اشاره به ادامه پیدا کردن ساخت مجموعه‌های دیگری در زمره «تنهاترین سردار» که درباره امام حسن مجتبی(ع) ساخته شد و باقی سال‌های زندگی این امام همام هم باید دستمایه ساخت سریال و فیلم قرار بگیرد، افزود: این روزها در سالگرد رحلت پیامبر(ص) و در آستانه رسیدن به ایام ولادت ایشان و هفته وحدت، این مهم باید جدّی گرفته شود. در حوزه دومین امام، امام حسن مجتبی(ع) نیز چنین نقصی دیده می‌شود. بعد از «تنهاترین سردار» چه تجربه مشابهی توانستیم تولید کنیم. تنهاترین سردار، به مقطعی از زندگی آن امام پرداخته بود، باقی سال‌های زندگی ایشان در چه ظرفی باید تبیین و ساخته شود؟ این‌ها به عنوان مطالباتی جدّی باید طرح و پیگیری شود. سرمایه‌گذاری بر روی چنین آثاری، جزو باقیات الصالحات خواهد بود. به این مهم، باید توجه جدّی داشت.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کلاته عربی: در حوزه ادبیات مقاومت نوجوانان را رها کردیم/ نادیده‌گرفتن تجربیات دفاع مقدس در موضوع مدافعان حرم

 کلاته عربی: در حوزه ادبیات مقاومت نوجوانان را رها کردیم/ نادیده‌گرفتن تجربیات دفاع مقدس در موضوع مدافعان حرم
2023-09-24T05:42:11+03:30
نویسنده حوزه ادبیات مقاومت: در حوزه ادبیات مقاومت و دفاع مقدس برای نوجوان کم کار کردیم و در واقع این نسل‌ را رها کردیم و هیچ حرف و تولید محتوایی ب...

پنج درس مهم از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)

 پنج درس مهم از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)
2023-09-24T05:15:31+03:30
آشنایی با سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)، درس‌های مهمی برای زندگی امروز ما در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی دارد.

بررسی فلسفه هنر ابن سینا در یک کتاب پژوهشی

 بررسی فلسفه هنر ابن سینا در یک کتاب پژوهشی
2023-09-24T04:48:51+03:30
کتاب «فلسفه هنر ابن سینا» اثر هادی ربیعی در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ دوم رسید.

استفتاء از امام خامنه‌ای؛ آیا نماز در محل تحصیل کامل است؟

 استفتاء از امام خامنه‌ای؛ آیا نماز در محل تحصیل کامل است؟
2023-09-24T04:35:35+03:30
آیت‌الله خامنه‌ای به استفتاء درباره «نماز در محل تحصیل» - افرادی که در خوابگاه اقامت دارند- پاسخ گفتند.

جنگ جهانی علیه نهاد خانواده

 جنگ جهانی علیه نهاد خانواده
2023-09-23T17:35:30+03:30
خانواده، اولین و اصیل‌ترین کانون تعلیم و تربیت است. اگر جامعه‌ای را از این موهبت محروم کنند، آن جامعه را از اصالت، هویت و معنویت تهی ساخته‌اند.

چند روایت خواندنی از دیدار متفاوت پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر انقلاب

 چند روایت خواندنی از دیدار متفاوت پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر انقلاب
2023-09-23T17:35:26+03:30
حضرت آقا این دیدار را، باشکوه، جامع و پرمعنا توصیف فرموده و یک جمله کلیدی برای فعالان عرصه دفاع مقدس و مسئولان گوشزد می‌کنند و آن اینکه هر آنچه تا به امروز ...

چه سریال‌هایی پاییز روی آنتن می‌روند؟

 چه سریال‌هایی پاییز روی آنتن می‌روند؟
2023-09-23T14:42:10+03:30
فصل جدید «مستوران» و «محرمانه» برای شبکه‌های یک و سه در راه‌اند و همچنین دو سریال فاخر هم برای پخش در شب‌های آخر هفته درنظر گرفته شده است.

افتتاح چهار پردیس سینمایی در تهران/ افزایش ۱۹ سالن به چرخه اکران

 افتتاح چهار پردیس سینمایی در تهران/ افزایش ۱۹ سالن به چرخه اکران
2023-09-23T14:42:09+03:30
چهار پردیس سینمایی مهرماه در تهران افتتاح می‌شود. این در حالی است که در دیگر شهرهای کشور نیز، ده‌ها سالن در شرف بهره‌برداری قرار دارند.

صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس تاریخ اسلام تجدید شد

 صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس تاریخ اسلام تجدید شد
2023-09-23T13:48:53+03:30
شهید حسن باقری: بعد از کربلا و عاشورا دیگر شهادت نداریم. سیدی، یک عالمی، یک مبارزی، گوشه‌کنار یک حرفی می‌زد، می‌گرفتند خفه‌اش می‌کردند تمام می‌شد می‌رفت.

اعلام یک فراخوان نمایشنامه‌خوانی و حضور کارگردان «سجاده آتش» در موزه سینما

 اعلام یک فراخوان نمایشنامه‌خوانی و حضور کارگردان «سجاده آتش» در موزه سینما
2023-09-23T13:35:38+03:30
عمارت نوفل‌لوشاتو برای برگزاری جلسات نمایشنامه‌خوانی در فصل پاییز فراخوان داد و احمد مرادپور برای برگزاری یک کارگاه همزمان با هفته دفاع‌مقدس به موزه سینما خ...

افزوده شدن ۱۵ هنرستان جدید به مجموعه هنرستان‌های هنرهای زیبا

 افزوده شدن ۱۵ هنرستان جدید به مجموعه هنرستان‌های هنرهای زیبا
2023-09-23T13:35:37+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با آغاز سال تحصیلی با حضور در هنرستان کمال‌الملک به صورت نمادین زنگ آغاز مدرسه را نواخت و گفت:‌ در دو سال اخیر شروع دولت مر...

برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری‌(ع)

 برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری‌(ع)
2023-09-23T13:35:35+03:30
برنامه هیئت‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) اعلام شد.

صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس اسلام تجدید شد

 صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس اسلام تجدید شد
2023-09-23T13:35:35+03:30
شهید حسن باقری: بعد از کربلا و عاشورا دیگر شهادت نداریم. سیدی، یک عالمی، یک مبارزی، گوشه‌کنار یک حرفی می‌زد، می‌گرفتند خفه‌اش می‌کردند تمام می‌شد می‌رفت.

برنامه‌های تلویزیون برای مسابقات آسیایی را بشناسید

 برنامه‌های تلویزیون برای مسابقات آسیایی را بشناسید
2023-09-23T13:22:15+03:30
همزمان با آغاز مسابقات آسیایی هانگژو، شبکه سه ویژه برنامه «آسیا ۲۰۲۲» را تدارک دیده و شبکه ورزش هم پوشش بازی‌ها را با «دهکده آسیایی» در ...

نواختن زنگ سینما در تلویزیون؛ شبکه نمایش به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت

 نواختن زنگ سینما در تلویزیون؛ شبکه نمایش به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت
2023-09-23T13:22:15+03:30
شبکه نمایش سیما همزمان با شروع ماه مهر و آغاز سال تحصیلی، فیلم هایی با محوریت دانشگاه و دانشجو پخش می‌کند.

برنامه‌ای برای شناخت ایران با اجرای مجید واشقانی/ «سلام بر ابراهیم» با اسناد منتشر نشده جنگ به تلویزیون رسید

 برنامه‌ای برای شناخت ایران با اجرای مجید واشقانی/ «سلام بر ابراهیم» با اسناد منتشر نشده جنگ به تلویزیون رسید
2023-09-23T13:22:14+03:30
برنامه «ایران بین» با اجرای مجید واشقانی به شبکه نسیم می‌آید؛ انیمیشن «سلام بر ابراهیم» از شبکه دو پخش خواهد شد و همچنین اسناد منتشر نشد...

برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع)

 برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع)
2023-09-23T13:22:13+03:30
برنامه هیئت‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) اعلام شد.

پخش زنده «همسایه با کتاب» در هفتۀ دفاع مقدس از شبکه کتاب

 پخش زنده «همسایه با کتاب» در هفتۀ دفاع مقدس از شبکه کتاب
2023-09-23T12:02:10+03:30
آثار حوزۀ دفاع مقدس و ادبیات پایداری در ویژه‌برنامۀ «همسایه با کتاب» شبکه کتاب معرفی، نقد و به صورت زنده پخش می‌شوند.

نهمین نمایشگاه ایران‌نوشت تمدید شد/ بازدید ۴۰ هزار خانواده در ۱۳ روز

 نهمین نمایشگاه ایران‌نوشت تمدید شد/ بازدید ۴۰ هزار خانواده در ۱۳ روز
2023-09-23T12:02:10+03:30
نهمین نمایشگاه ایران‌نوشت که از ۱۹ شهریورماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب آغاز شده بود، تا هفتم مهرماه تمدید شد.

کنگره ملی شعر دفاع مقدس تا ۲۰ مهرماه تمدیدشد

 کنگره ملی شعر دفاع مقدس تا ۲۰ مهرماه تمدیدشد
2023-09-23T12:02:10+03:30
انصاری‌نژاد با اشاره به استقبال شاعران پیشکسوت و جوان از بیست‌وپنجمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت گفت: شاعران تا ۲۰ مهر می‌توانند سروده‌های خود را ب...

اهدای جایزه ادبی و تاریخی استاد انوار به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

 اهدای جایزه ادبی و تاریخی استاد انوار به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
2023-09-23T12:02:09+03:30
لوح تقدیر و هدایای تعلق گرفته شده به استاد فقید سید عبدالله انوار، چهره فرهیخته و برجسته تاریخ و فرهنگ ایرانی، در بیست و نهمین جایزه ادبی و تاریخی بنیاد موق...

"بی تفاوتی" آهنگ جدید علی زندوکیلی را اینجا بشنوید

 "بی تفاوتی" آهنگ جدید علی زندوکیلی را اینجا بشنوید
2023-09-23T11:22:13+03:30
تازه‌ترین اثر علی زندوکیلی خواننده موسیقی کشورمان با عنوان «بی تفاوتی» منتشر شد.

حضور هزار دف نواز در روستای هشمیز به روایت عکس

 حضور هزار دف نواز در روستای هشمیز به روایت عکس
2023-09-23T10:55:35+03:30
هزار دف نواز از نقاط مختلف کشور در روستای هشمیز گِرد هم آمدند تا در ضبط تصویری پروژه «مصطفی گیان» حضور داشته باشند.

«عاشورا» سریال هر شبی تلویزیون شد

 «عاشورا» سریال هر شبی تلویزیون شد
2023-09-23T10:55:34+03:30
به مناسبت هفته دفاع مقدس، سریال «عاشورا» هرشب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

روایتی متفاوت از همنشینی نوجوانان با خانواده شهدا

 روایتی متفاوت از همنشینی نوجوانان با خانواده شهدا
2023-09-23T10:42:08+03:30
ویژه برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت هفته دفاع مقدس اعلام شد.

«باورمندی» نیاز امروز ادبیات دفاع مقدس است یا «هنرمندی»؟

 «باورمندی» نیاز امروز ادبیات دفاع مقدس است یا «هنرمندی»؟
2023-09-23T10:42:07+03:30
رضا اسماعیلی می‌گوید: هنگام نوشتن داستان یا‌ گفتن شعر برای دفاع مقدس، فقط به موضوع فکر نکنیم، بلکه «موضع» هم داشته باشیم. در غیر این صورت یقین داش...

امام حسن عسکری (ع) چگونه فرزندشان را به عنوان امام معرفی کردند؟

 امام حسن عسکری (ع) چگونه فرزندشان را به عنوان امام معرفی کردند؟
2023-09-23T10:42:07+03:30
ماجرای تعیین امامتِ امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه یکی از سرفصل‌های مهم احادیث عترت علیهم‌السلام است که برخی محدثان شیعی بخش مجزایی را به آن اختصاص داده‌اند.

اشاره رهبر انقلاب به داستان "مالک اشتر" در کدام منابع است؟

 اشاره رهبر انقلاب به داستان "مالک اشتر" در کدام منابع است؟
2023-09-23T09:35:36+03:30
رهبر معظم انقلاب در دیدار با پیشکسوتان و فعالان دفاع مقدس و مقاومت درباره ضرورت روحیه تواضع در بین فرماندهان نظام به ماجرایی از مالک اشتر اشاره کردند.

ضبط پروژه مصطفی گیان با حضور هزار دف‌نواز در هشمیز

 ضبط پروژه مصطفی گیان با حضور هزار دف‌نواز در هشمیز
2023-09-23T09:35:35+03:30
روستای هشمیز از توابع شهر سنندج در استان کردستان، همزمان با فرا رسیدن ماه ربیع الاول و سالروز تولد حضرت محمد(ص) میزبان ضبط پروژه «مصطفی گیان» بود.

جعفری: دروغ پردازی یکی از سلاح‌های دشمن در جنگ ترکیبی است/ وجود ۳۵۰ شبهه درباره دفاع مقدس

 جعفری: دروغ پردازی یکی از سلاح‌های دشمن در جنگ ترکیبی است/ وجود ۳۵۰ شبهه درباره دفاع مقدس
2023-09-23T09:35:35+03:30
معاون بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس می‌گوید: به دلیل اینکه پیروزی و عظمت دفاع مقدس مثل خورشید روشن بوده، ما را ترغیب نمی‌کرد بخواهیم به‌برخی ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)