میرنیوز

چند روایت معتبر از همسایگی با خانواده امام خمینی(ره) از نجف تا جماران

 چند روایت معتبر از همسایگی با خانواده امام خمینی(ره) از نجف تا جماران 2023-09-11T08:50:36+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، کتاب حوض شربت نوشته مریم قربان‌زاده روایت داستانی زندگی مشترک بتول باوقار و اسماعیل فردوسی پور است؛ خانواده‌ای که در دوران پیش از انقلاب اسلامی  به علت ممنوع المنبر شدن شیخ اسماعیل با وجود مشکلات متعدد به نجف اشرف هجرت می‌کنند و زندگی در همسایگی بیت امام خانه‌ای انتخاب می‌کنند. این کتاب روایت‌های دست اول و جالبی از ارتباط این خانواده با بیت امام و روزگار مبارزه پیش و پس از انقلاب دارد که در ادامه برش‌هایی از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

1- اولین دیدار با بیت روح الله خمینی

اولین باری بود که بتول بعد از یک سال زندگی در نجف می‌خواست خانم و آقا را ببیند از این خانه به آن خانه شدن توفیق دیدار را از او گرفته بود عصر جمعه سر و صورت بچه‌ها را شست و لباسشان را عوض کرد. خودش هم پیراهن بلندی را که تازه با خانم موسوی دوخته بودند پوشید. زنان عرب از این پیراهن‌ها می‌پوشیدند و به آن ماکسی می‌گفتند. تا خانه آقا راهی نبود. بتول سنگین بود و با آن که سختش بود اما مجتبی را بغل گرفت محمد هم دنبال آنها راه افتاد.

خانه آقا روح الله خمینی مثل دیگر خانه‌های نجف خشتی بود، نبش کوچه آنها بود و از هر دو طرف در داشت. یکی از درها به سمت کوچه‌ای باز می‌شد که به شارع الرسول می‌رسید. این در نزدیک به کتابخانه امیرالمؤمنین و مقبره علامه امینی بود و به حیاطی کوچک باز می‌شد. در داخل کوچه راه پله داشت. خانه دو طبقه بود با یک سرداب و یک حیاط کوچک ده متری بیرونی و اندرونی خانه با یک ایوان کوچک به هم وصل می‌شدند. در و پنجره‌های چوبی خانه با دیگر خانه‌های نجف فرقی نداشت. زن‌ها در اندرونی و مردها در بیرونی می‌نشستند به جز آقا روح الله و خانم دو نفر دیگر به عنوان کمک کار و خادم در آن خانه زندگی می‌کردند. خانم با روی باز به استقبال مهمان جدیدش رفت، مسافری خراسانی که بار سفر را به جبر زمانه و ظلم رژیم بسته بود.

2- تولد نوزاد دختر و عصبانیت پزشکان!

با صدای اذان صدای دخترک بتول هم توی بیمارستان نجف پیچید و سومین فرزندش متولد شد. دکتر با دیدن نوزاد دختر بیشتر عصبانی شد و بعد از اتمام کارش رفت. برای دیگر زنان عرب هم جالب بود بدانند این عجمی که دو شبانه روز گریه کرده و درد کشیده چه دارد. وقتی فهمیدند دختر به دنیا آورده، دو دست چاق و سیاهشان را روی بتول می‌تکاندند و می‌گفتند: «تَباله»، یعنی خدا مرگت بدهد، خاک بر سرت! خانم موسوی می‌خواست حالیشان کند که این زن دو پسر هم دارد و این سومین فرزند اوست ابن ابن دارد. ثانی ابن این بنت ثالث است...... بتول به این تلاش بی ثمر او در دل خندید و آرزو کرد کاش مرضیه خانم این جا بود تا این همه از دکتر کتک نمی‌خورد و نفرین نمی‌شنید با این همه از زنده بودن خودش و سلامت دخترش خوشحال بود.

صبح روز بعد شیخ اسماعیل با کاسه کاچی که مرضیه خانم درست کرده بود برای دیدن همسر و دخترش به بیمارستان رفت.

3- سفر حج پرمخاطره طلبه‌های هوادار آیت الله خمینی

روز نهم ذی الحجه کاروان باید روانه عرفات و صحرای منا می‌شد. چادرها برپا شده بودند و هر کاروانی فضای سرپوشیده خودش را داشت. کاروان آزاد طلبه‌های هوادار آیت الله خمینی که از نجف آمده بود سهمی در اسکان نداشت. هوا گرمتر از روزهای نجف بود و به اندازه یک وجب هم سایه پیدا نمی‌شد که حداقل بچه‌ها و زنها لحظه‌ای از تیغ داغ خورشید در امان بمانند. شیخ اسماعیل دعا می‌کرد کاروان‌های دیگر به خصوص کاروان فردوسی‌ها به زن و بچه‌ها در چادرهایشان جا بدهند. اما این خواسته عملی نشد برای آنها او شیخ ممنوع المنبری بود که از دست مأموران ساواک به عراق گریخته و راه دادن و حتی سلام و احوال پرسی با او از چشم خبرچینان پنهان نمی‌ماند و در برگشت باید جواب بازجویی مأمورین رژیم را می‌دادند و غرامت کارشان را می‌پرداختند. هنگام بیتوته اجازه پخت و پز نداشتند. هر شعله گرما آتش هوا را چند برابر می‌کرد و برای چادرهای حجاج هم خطر آتش سوزی داشت. مجبور بودند همان سبزی‌های سرخ شده را که در قوطی ریخته و از نجف با خودشان آورده بودند لای نان خشک‌ها بگذارند و با دهان خشکیده و لب‌های ترک خورده به زحمت قورت بدهند.

4- ماجرای عجیب فوت حاج آقا مصطفی

دیشب آقا از آلمان مهمان داشتند 12 نفر بودند. شیرینی و تنقلات هم به عنوان سوغات آورده بودند. آقا هم که از آن شیرینی‌ها خورده بودند. نصف شب حال حال آقا بد شد. آقای دعایی را خبر کردیم. ایشان را به مستشفی برده‌اند، اما نرسیده به بیمارستان تمام کرد.

پیرزن وفادار یزدی مثل مادری دلسون دور معصوم خانم و مریم می‌گشت. معصوم خانم یک لحظه هم ساکت نمی‌شد، مدام آقا مصطفی را صدا می‌زد باورش نمی‌شد همسر مهربان و خوش اخلاقش را از دست داده باشد. یادش نمی‌آمد مهمانهای دیشب چه کسانی بودند؟ می‌دانسته آقا مهمان دارند اما چون دیر کرده بودند و سردرد شدیدی هم داشته است رفته بود بخوابد. معصوم خانم گفت: «فهمیدم، آمدند صدای پایشان را شنیدم که رفتند طبقه بالا. اما این که کی بودند و چه طوری بودند را نفهمیدم. صبح که صغری خانم رفته بود برای آقامصطفی آب ببرد دیده بود سر جانماز نشسته اما تسبیح در دست‌هایش تکان نمی‌خورد مرا صدا کرد. رفتم بالا آقا مصطفی مشتش را گره کرده بود مشت را که باز کردم قرص داشت. انگار می‌خواسته قرص بخورد که دیگر حالش بد می‌شود ...... صغری خانم ادامه داد زیر انگشتان آقا بنفش شده بود.

5- نجف، 1357

از طرف احمد آقا پیغام آمد که شیخ اسماعیل هرچه زودتر دوستان را در منزل حاج احمد جمع کند تا پیام آقا را به ایشان برساند. از وقتی منزل آقا محاصره شده بود جلسات در منزل احمدآقا تشکیل می‌شد به فاصله نیم ساعت هفده نفر از یاران صدیق امام  در خانه احمد آقا جمع شدند. حاج احمد آقا گفت آقا خدمت شما سلام رسانده‌اند و فرموده‌اند که چون شما با من کار دارید و من با شماها کار کرده‌ام و تاکنون چیزی را از شما مخفی نکرده‌ام این موضوع را هم از شما پنهان نمی‌کنم من از نجف می‌روم به کویت خواهم رفت و از آنجا به یک کشور اسلامی. دیگر ترتیب حرکت و مسافرت را هم شما بدهید.

شیخ اسماعیل می‌توانست ترتیب مسافرت را بدهد من با کویت ارتباط دارم پیگیر دعوت نامه می‌شوم و چون اقامت کویت دارم با ایشان همراه خواهم شد اسماعیل با حاج سید احمد مُهری پسر آیت الله حاج سید عباس مُهری که نماینده آقا در کویت بود تماس گرفت و از او خواست به اداره جوازات برود و دو دعوت نامه به نام روح الله فرزند مصطفی مصطفوی و احمد فرزند روح الله مصطفوی بگیرد تاکید هم کرد هیچ کس حتی پدرش از این ماجرا مطلع نشود.

6- ماجرای آب قندی که امام فرستاد

دکتر برای شیخ اسماعیل خوردن آب را قدغن کرده بود قند خونش به 750 رسیده بود و اجازه عمل داده نمی‌شد. امکان داشت بعد از عمل به هوش نیاید اول باید قند خونش را پایین می‌آوردند. محمد تشنگی و التماس پدر برای آب را می‌دید و نمی‌توانست طاقت بیاورد. گریان از اتاق بیرون می‌آمد تا شرمنده او نشود. آن روز از بیمارستان به سمت جماران خارج شد اما به خانه خودشان نرفت جلوی بیت امام ایستاد و به حاج عیسی گفت به امام سلام مرا برسان و بگو حال پدرم خوب نیست برایش کاری بکنند. این را گفت و به خانه خودشان رفت. نیم ساعت بعد خادم امام با یک شیشه آب قند و یک دسته پول که 100 هزار تومان می‌شد آمد: «این را بدهید پدرتان بخورد این پول هم برای مخارج مداواست خبر سلامتی پدرتان را هم برای امام بیاورید.»

محمد با سرعت به بیمارستان شهدا برگشت تا شیشه آب قند را به پدر برساند. شیخ اسماعیل با دیدن محمد گفت: تو که به من آب نمی‌دهی چرا دوباره به دیدنم آمدی؟! محمد شیشه را به پدرش داد و گفت: «آب آورده‌ام این را از امام برایتان گرفته‌ام» شیخ اسماعیل شیشه را به دهان گرفت. هنوز جرعه‌ای نخورده بود که دکتر طباطبایی وارد اتاق شد. با دیدن شیخ که داشت آب می‌خورد عصبانی شد و گوش محمد را گرفت و دعوایش کرد اسماعیل آب را تمام کرد و گفت« این آب را امام فرستاده...» دکتر سری تکان داد که: «آخر آبی که امام فرستاده مگر چه می‌تواند بکند؟ قند شما بالاست و باز آب قند می‌خورید...»

تست خون را دکتر خواست در کمال ناباوری قند شیخ اسماعیل به 90 رسیده بود باور کردنش سخت بود اما در نوبت دوم تست خون باز هم قند روی 90 بود دکتر با تعجب گفت نمی‌توانم باور کنم. اما حالا که این طور شد فردا بعد از نماز صبح عملت می‌کنیم. محمد درباره عمل پدرش به اهل خانه چیزی نگفت. عمل هفت ساعت طول کشید هفت ساعت جراحی بدون بیهوشی عمل موفقیت آمیز بود بعد از عمل پرستارها مسکن‌های قویبه شیخ اسماعیل تزریق کردند اما دردش کم نمی‌شد. دستش را درون موهای محمد می‌کرد و وقتی بر می‌داشت چند تار مو به دست عرق کرده‌اش چسبیده بود....

کتاب «حوض شربت» نوشته مریم قربان زاده را نشر ستاره‌ها منتشر کرده است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

ماجرای عجیب فرزند شهیدی که ۱۸ روز میهمان بهشت پدرش بود

 ماجرای عجیب فرزند شهیدی که ۱۸ روز میهمان بهشت پدرش بود
2023-09-25T16:55:38+03:30
کتاب «با بابا » شرحی بر زندگی شهید حاج محمد طاهری و خاطرات فرزند این شهید، توسط نشر شهید هادی منتشر شده است.

پیشنهاد وزیرارشاد برای تشکیل دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ذیل دبیرخانه آیسسکو

 پیشنهاد وزیرارشاد برای تشکیل دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ذیل دبیرخانه آیسسکو
2023-09-25T16:55:37+03:30
وزیر ارشاد در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی گفت:‌ پیشنهاد می‌کنم دبیرخانۀ گفت‌وگوهای فرهنگی ذیل دبیرخانۀ اصلی آیسسکو تشکیل شود و گفت وگوهای نخبگان فرهنگی...

غلامعلی حداد عادل سرگذشت و زندگی برادر شهیدش را نوشت

 غلامعلی حداد عادل سرگذشت و زندگی برادر شهیدش را نوشت
2023-09-25T15:22:19+03:30
کتاب «شرح زندگی و شهادت؛ شهید مجید حدادعادل» نوشته غلامعلی حداد عادل توسط نشر شهید کاظمی به زودی منتشر و راهی بازار نشر می‌شود.

پاسخ رهبران ادیان به نامه رئیس شورای سیاستگذاری ادیان ایران در پی اهانت به قرآن

 پاسخ رهبران ادیان به نامه رئیس شورای سیاستگذاری ادیان ایران در پی اهانت به قرآن
2023-09-25T15:22:18+03:30
دبیر کل شورای جهانی کلیساها، اسقف واشنگتن دی سی و مشاور ارشد گفت‌وگوی بین ادیان کلیسای جامع ملی واشنگتن آمریکا، رهبر دینی ارامنه حوزه اچمیادزین و رهبر اعظم ...

رسانه‌های معاند با خشونت و تجاوز علیه همکاران خود داعیه‌دار حقوق زنان هستند!

 رسانه‌های معاند با خشونت و تجاوز علیه همکاران خود داعیه‌دار حقوق زنان هستند!
2023-09-25T15:22:17+03:30
مدیر عامل بنیاد عفاف و حجاب می‌گوید اگر کرامت و جایگاه زن برای این رسانه‌های معاند مهم بود، برای زنانی که در این عرصه فعالیت دارند، جایگاه و ارزش قائل بودند.

اعلام مصوبات جدید شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی

 اعلام مصوبات جدید شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی
2023-09-25T14:15:38+03:30
شورای صدور پروانه ساخت آثار غیر سینمایی با ساخت ۶ عنوان فیلم کوتاه داستانی و ۱ عنوان فیلم مستند غیرسینمایی موافقت کرد.

دف نوازی که از امریکا به هشمیز آمد

 دف نوازی که از امریکا به هشمیز آمد
2023-09-25T14:02:22+03:30
آیین دف‌نوازی در کردستان، هنرمندان بسیاری را از نقاط مختلف ایران و جهان به روستای هشمیز کشاند.

چالش‌های معرفتی و کارآفرینی در رشته‌های الهیات

 چالش‌های معرفتی و کارآفرینی در رشته‌های الهیات
2023-09-25T14:02:21+03:30
دانشجویانی که با نیاز فطری خود و عمدتاً در سن کم وارد رشته‌های دینی می‌شوند، امانت‌های گرانقیمتی هستند که باید با تدابیر لازم به فکر آینده شغلی‌های آنها نیز...

پای حق پخش مسابقات به مناظره تلویزیونی باز شد

 پای حق پخش مسابقات به مناظره تلویزیونی باز شد
2023-09-25T12:55:37+03:30
برنامه «جام‌جم» به شکل مناظره و با موضوع حق پخش مسابقات تلویزیونی امشب ـ سوم مهرماه ـ روی آنتن شبکه یک می‌رود.

ویژگی‌های منحصر به فرد «امام» در نگاه قرآن و روایات

 ویژگی‌های منحصر به فرد «امام» در نگاه قرآن و روایات
2023-09-25T12:55:36+03:30
طبق آموزه‌های ناب اسلام،‌ هیچ کجا خالی از امام نیست؛ چه در عوالم و چه در نشئات آینده امام حضور دارد و بلکه از جانب خداوند حاکم بر آنهاست.

آشنایی با نامداران ایران زمین در پویش کتابخوانی پویا

 آشنایی با نامداران ایران زمین در پویش کتابخوانی پویا
2023-09-25T12:28:53+03:30
مرکز رسانه‌ای شیرازه با همکاری انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیست و یکمین دوره از پویش کتابخوانی پویا را آغاز کرد.

انتصاب‌های جدید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

 انتصاب‌های جدید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
2023-09-25T12:28:53+03:30
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در احکامی جدید سرپرست معاونت اسناد ملّی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع، سرپرست اداره کل حوزه ریاست، روابط عمومی...

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیرکل آیسسکو دیدار کرد

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیرکل آیسسکو دیدار کرد
2023-09-25T12:28:52+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به منظور حضور در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی به دوحه پایتخت قطر سفر کرده، با سالم بن محمد المالک دبیرکل سازمان جهانی اسلام...

تهیه فوری ۶۲ قلم داروی جانبازان اعصاب و روان به دستور مخبر

 تهیه فوری ۶۲ قلم داروی جانبازان اعصاب و روان به دستور مخبر
2023-09-25T11:08:54+03:30
معاون اول رییس جمهور ضمن بازدید از آسایشگاه جانبازان اعصاب و روان نیایش دستور داد فوری به مشکلات این عزیزان اعم از تهیه داروهایشان رسیدگی شود.

صوت منتشر نشده شهید محمد ابراهیم همت: صحبت از صلح آمریکایی خیانت به اسلام است

 صوت منتشر نشده شهید محمد ابراهیم همت: صحبت از صلح آمریکایی خیانت به اسلام است
2023-09-25T11:08:54+03:30
شهید محمد ابراهیم همت خطاب به آنان که در اوج دفاع مقدس ازصلح آمریکایی حرف می زنند، می گوید: امروز شَرف، حیثیت و آبروی ما،بسته به جنگ و تداوم جنگ است.

۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت»

 ۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت»
2023-09-25T10:42:15+03:30
با پایان مهلت ارسال اثر برای حضور در هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، ۶۱۵ مستند ایرانی خواستار حضور در این دوره شدند.

سازندگان اسباب بازی کشور توانمند در تولید، فاقد سواد تجارت

 سازندگان اسباب بازی کشور توانمند در تولید، فاقد سواد تجارت
2023-09-25T10:28:50+03:30
کارشناسان معتقدند یکی از ثمرات تولید با نگاه صادرات تولید محصول با سطح کیفیت بازارهای جهانی است؛ اکثر واحدهای تولید اسباب بازی در کشور واجد توانمندی در تولی...

نگاهی به سریال «رحیل» از زاویه بازیگری/ از ورود متفاوت اندیشه فولادوند تا تیپ‌سازی هومن برق‌نورد!

 نگاهی به سریال «رحیل» از زاویه بازیگری/ از ورود متفاوت اندیشه فولادوند تا تیپ‌سازی هومن برق‌نورد!
2023-09-25T09:08:50+03:30
در سال‌های اخیر کم آثار تاریخی متأثر از سریال‌های ترک ندیدیم که همه‌چیز را به گریم‌های پراغراق و طراح لباس و صحنه شلوغ متکی کردند؛ رحیل با به خدمت‌گیری گروه...

نگاهی به کتاب رومی روم/ داستانی خواندنی از اربعین و دوستی دو ملت بعد از جنگی که صدام تحمیل کرد

 نگاهی به کتاب رومی روم/ داستانی خواندنی از اربعین و دوستی دو ملت بعد از جنگی که صدام تحمیل کرد
2023-09-25T06:42:14+03:30
خواندن رومی روم نگاه ما را به عراق در کنار تمامی اتفاقات شومی که در جنگ هشت ساله به کشور ما وارد شد به سمت و سویی مثبت سوق می‌دهد. آن هم در کنار تمامی اختلا...

اتابک نادری: نقش شهید ستاری را با قلبم بازی کردم/ سینما باید بیش از این به معرفی پدافند هوایی ایران بپردازد

 اتابک نادری: نقش شهید ستاری را با قلبم بازی کردم/ سینما باید بیش از این به معرفی پدافند هوایی ایران بپردازد
2023-09-25T06:42:14+03:30
بازیگر نقش شهید ستاری در فیلم «هایپاور» معتقد است که آثار سینمایی باید بیش از این به معرفی پدافند هوایی ایران و اهمیت استراتژیک آن بپردازند.

نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد؛ ماندنی نمی‌شود + فیلم

 نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد؛ ماندنی نمی‌شود + فیلم
2023-09-24T20:48:53+03:30
رییس سازمان هیات و تشکل‌های دینی گفت: نوحه معنوی‌ترین و فراگیرترین بخش هیأت است؛ نوحه ماناترین بخش هیأت شده است زیرا رنگ بقا یافته است؛ نوحه اگر وجه آسمانی ...

نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد؛ ماندنی نمی‌شود

 نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد؛ ماندنی نمی‌شود
2023-09-24T20:35:36+03:30
رییس سازمان هیات و تشکل‌های دینی گفت: نوحه معنوی‌ترین و فراگیرترین بخش هیأت است؛ نوحه ماناترین بخش هیأت شده است زیرا رنگ بقا یافته است؛ نوحه اگر وجه آسمانی ...

نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد، ماندنی نمی‌شود

 نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد، ماندنی نمی‌شود
2023-09-24T20:08:52+03:30
رییس سازمان هیات و تشکل‌های دینی گفت: نوحه معنوی‌ترین و فراگیرترین بخش هیأت است؛ نوحه ماناترین بخش هیأت شده است زیرا رنگ بقا یافته است؛ نوحه اگر وجه آسمانی ...

روی‌خوش مخاطبان به کمدی‌ها / رشد ۲۵ درصدی مخاطبان سینما نسبت به نیمه نخست سال قبل + نمودار

 روی‌خوش مخاطبان به کمدی‌ها / رشد ۲۵ درصدی مخاطبان سینما نسبت به نیمه نخست سال قبل + نمودار
2023-09-24T19:42:13+03:30
بررسی تعداد مخاطبان سینما در نیمه نخست سال جاری با دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد، امسال مخاطبان سینماهای کشور شاهد رشد ۲۴.۵۷ درصدی نسبت به سال گذشته است و ...

اعتماد آیت الله خامنه‌ ای به جوانان چگونه باعث تحول در نیروی هوایی ارتش شد؟/ از تعویض‌کاری تا ساخت موشک با یک فرمان مهم

 اعتماد آیت الله خامنه‌ ای به جوانان چگونه باعث تحول در نیروی هوایی ارتش شد؟/ از تعویض‌کاری تا ساخت موشک با یک فرمان مهم
2023-09-24T13:55:28+03:30
کارگردان مستند "تغییر مأموریت" می‌گوید: در نخستین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اتفاقی مهم رخ می‌دهد؛ اعتماد امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای سرنوشت ن...

روی‌خوش مخاطبان به کمدی‌ها / رشد ۲۵ درصدی مخاطبان سینما نسبت به نیمه نخست سال قبل

 روی‌خوش مخاطبان به کمدی‌ها / رشد ۲۵ درصدی مخاطبان سینما نسبت به نیمه نخست سال قبل
2023-09-24T13:55:28+03:30
بررسی تعداد مخاطبان سینما در نیمه نخست سال جاری با دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد، امسال مخاطبان سینماهای کشور شاهد رشد ۲۴.۵۷ درصدی نسبت به سال گذشته است و ...

فرهنگ، هنر، زبان و گردشگری

 فرهنگ، هنر، زبان و گردشگری
2023-09-24T13:02:08+03:30
«زبان» پُل ارتباطی میان فرهنگ‌هاست و زبان فارسی معرف فرهنگ و هویت ملی ایرانیان خواهد بود که گزاف نیست اگر گفته شود در دنیای کنونی، زبان فارسی چون ...

اسکندر‌نامه را با صدای ساعد باقری بشنوید

 اسکندر‌نامه را با صدای ساعد باقری بشنوید
2023-09-24T11:02:12+03:30
نسخه صوتی کتاب «خمسه نظامی؛ گنج پنجم، اسکندرنامه» با صدای ساعد باقری از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.

روش مواجهۀ امام حسن عسکری (ع) با مدعیان دروغین مهدویت

 روش مواجهۀ امام حسن عسکری (ع) با مدعیان دروغین مهدویت
2023-09-24T10:48:46+03:30
اگر بخواهیم از سیرۀ امام حسن عسکری علیه‌السلام درس بگیریم، باید همواره نسبت به معرفت امام معصوم اهتمام داشته باشیم و از باطل و مصادیق آن به صورت قلبی و عملی...

کلاته عربی: در حوزه ادبیات مقاومت نوجوانان را رها کردیم/ نادیده‌گرفتن تجربیات دفاع مقدس در موضوع مدافعان حرم

 کلاته عربی: در حوزه ادبیات مقاومت نوجوانان را رها کردیم/ نادیده‌گرفتن تجربیات دفاع مقدس در موضوع مدافعان حرم
2023-09-24T05:42:11+03:30
نویسنده حوزه ادبیات مقاومت: در حوزه ادبیات مقاومت و دفاع مقدس برای نوجوان کم کار کردیم و در واقع این نسل‌ را رها کردیم و هیچ حرف و تولید محتوایی ب...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)