میرنیوز

واگذاری امور شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی

واگذاری امور شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی 2023-09-04T15:10:11+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه زنده افق رادیو قرآن، با موضوع «روند برنامه‌ها و فعالیت‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی» با دعوت از سیدمحمدجواد آل‌احمد، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی به صورت زنده به روی آنتن رفت.

سیدمحمدجواد آل‌احمد گفت: مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی، حکم قانون را دارد و می‌تواند خودش آن را ابلاغ کند و برای همه دستگاه‌ها لازم‌الاجرا است. سند جامع راهبری امور قرآنی کشور است و باید از این فضا حسن استفاده را ببریم. در سال ۱۳۸۸ دبیرخانه آن مصوب شده است و از آن تاریخ تا به امروز برای اینکه بتوانیم چراغ راه آینده خود را خوب ببینیم، باید یک حسابرسی فرهنگی را در این زمینه داشته باشیم و در این مدت بررسی کنیم چه اقداماتی انجام شده است؟ چراکه هم حمایت شده است و هم قوانینی که دیده شده، مشخص است.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: در کنار این دبیرخانه، معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی خیلی قوی و محکم فعالیت داشته‌اند و مسئولیت مدیریت کمیسیون‌های تخصصی شورا را داشته‌اند. در کنار آن، سازمان اوقاف و امور خیریه محکم وارد شد و بحث حفظ را بر عهده گرفت و یا دفتر بین‌الملل مقام معظم رهبری نیز مسئولیتی در این حوزه پذیرفته است و کسانی به این عرصه ورود کردند که صاحب‌نظر امور قرآنی بودند لذا باید یک حسابرسی دقیق از فعالیت‌های قرآنی در این مسیر داشته باشیم تا نقاط ضعف و قوت به خوبی دیده شود. به این معنی که جایی که خوب عمل کرده‌ایم، تقویت و جایی که ضعیف بوده‌ایم، ریشه‌یابی شود.

اگر جایی کار به درستی انجام نشده به ما باز می‌گردد

آل‌احمد در خصوص تشکیل شورای استانی، در ذیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی و اقدامات در این حوزه گفت: در منشور توسعه فرهنگ قرآنی و خود شورای توسعه، نمی‌توانیم بگوییم مشکل وجود داشته است و نتوانستیم کار کنیم و هرکجا کم‌کاری بوده، قطعاً عیب از ما بوده است؛ چراکه هم قانون‌گذار خوب قانون را دیده است و هم اعتبارات خوبی در این حوزه تخصیص داده شده و هم اینکه بستر خوبی فراهم شده است؛ لذا اگر کم‌کاری صورت گرفته، به مجریان قانون باز می‌گردد. در رأس نظام ما شخص مقام معظم رهبری نسبت به قرآن اهتمام ویژه‌ای دارند و روز اول ماه مبارک رمضان را به موضوع قرآن اختصاص می‌دهند و عنایت ویژه‌ای به این موضوع دارند، دولت‌ها هم کم و زیاد پای کار بوده‌اند، خصوصاً دولت فعلی لذا اگر جایی کار به درستی انجام نشده، به ما باز می‌گردد.

وی بیان کرد: در استان‌ها به دلیل اینکه شورای موازی کنار هم نباشند امورات شورای توسعه فرهنگ قرآنی را به شورای فرهنگ عمومی سپرده‌اند و تا امروز نزدیک به ۱۱ استان را با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از نزدیک بازدید کرده‌ایم لذا در استان‌هایی که مسئولان به امور قرآنی اهتمام داشته‌اند، امورات قرآنی جلو رفته است؛ لذا جایی که مطالبه‌گری شده است، موفق بوده‌ایم، مانند فارس، خوزستان، مرکزی و… که اقدامات بسیار خوبی در این عرصه داشته‌اند. استان‌هایی هم داریم که کار در آنجا عقب است، اما در حال پیگیری و مطالبه و بررسی نقاط ضعف هستیم.

نسبت به اهدافی که تعیین شده فاصله بسیاری داریم

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: از منشور توسعه فرهنگ قرآنی، مهم‌تر فرمایشات مقام معظم رهبری است که چراغ راه ما است و نیازی به مکاتبه و پیگیری ندارد و برای کل کشور برنامه قرآنی تبیین شده است. شورای توسعه هم به استان‌ها ابلاغ شده است و همه استان‌ها موظف هستند در ساختار شورای فرهنگ عمومی، شورای توسعه قرآنی را فعال کنند و مؤسسات را پای کار بیاورند تا امورات قرآنی فعال شود؛ البته نمی‌توانیم بگوییم کدام استان بهتر بوده، اما به نسبت عملکردها خوب بوده است. هر چند از هدف اصلی عقب هستیم و نسبت به اهدافی که تعیین شده، فاصله بسیاری داریم.

آل‌احمد اظهار کرد: یکی از عیب‌های ما این است که مسائل را صفر و صد می‌بینیم، در حالی که اینگونه نباید باشیم. یکی از مطالبات جدی راه‌اندازی مکتبخانه‌ها، تلاوت‌گری، تدبر، کرسی‌های تلاوت و جلسات خانگی قرآن بوده است. حتماً لازم نیست در امورات قرآنی در استان‌ها یک بستر سنگین ببینیم که شدنی نباشد؛ لذا می‌توان کارهای کوچک را تقویت کرد و بعد پر و بال داد. چراغ راه امور فرهنگی ما قرآن است و امیدواریم بتوانیم این مسیر را در استان‌ها پیگیری کنیم.

وی در ادامه این برنامه در خصوص اثرگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی در امور فعالیت‌های قرآنی کشور گفت: باید اینگونه سوال کنیم که آیا توانسته‌ایم در کوتاه‌مدت، میان‌مدت یا بلندمدت به اهدافی که در منشور تعیین کرده‌ایم برسیم یا خیر؟ یا در ریلی که قانون‌گذار تعیین کرده است در مسیر حرکت کرده‌ایم یا خیر؟ اگر اینگونه بررسی کنیم دستگاه‌های مختلف هرکدام در جایگاه خودشان عملکرد قابل قبولی داشته‌اند، اما اینکه در مسیر منشور قرار گرفته باشند، نمره خوبی به خودمان نمی‌دهم. ما از مبدأ حرکت کرده‌ایم، اما بعد از ۱۴ سال هنوز به مقصد نرسیده‌ایم و فاصله زیادی با مقصد داریم و حتی نزدیک آن هم نشده‌ایم و امیدواریم به مقصد برسیم. البته چراغ‌های روشنی برای تبیین مقصد وجود دارد و در فضاهای جدید در دوره تحولی دوستان پای کار هستند و ستاد حفظ، سازمان دارالقرآن و کمیسیون‌های دیگر به نسبت در این مسیر خوب جلو رفته‌اند.

تخصیص بودجه را برای اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی آفت می‌دانیم

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار کرد: ارزیابی کمیسیون‌ها براساس عملکردشان است و ما در این دوره تلاش کرده‌ایم بودجه‌محور نباشیم. پول را برای اجرای سند منشور توسعه فرهنگ قرآنی آفت می‌دانیم، سعی کردیم به بعد نظارتی خودمان توجه کنیم تا کمیسیون‌ها در جایگاه خودشان به شکل تخصصی ورود کنند. امروز جلسات تخصصی خوبی در حوزه قرآنی با حضور رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی و شخصیت‌ها و چهره‌های فرهنگی کشور داریم.

آل‌احمد در خصوص سند تحول هم گفت: تحولی که امروز مطرح است از خود شورای عالی شروع شده است تا به دبیرخانه برسد. امروز در شورای عالی یک مرکز رصد تشکیل شده است که این مرکز رصد امورات فرهنگی را رصد کند و براساس آسیب‌شناسی میدانی ما طرح تحول را تهیه کنیم.

وی در خصوص واگذاری یا انحلال شورای توسعه فرهنگ قرآنی و خبرهایی که به تازگی در این خصوص مطرح شده است، گفت: مقام معظم رهبری تکلیفی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص چابک‌سازی داشتند؛ به این معنا که تحولی در شوراهای اقماری ایجاد شود و خود شورای عالی هم چابک شود تا بتواند نقش قرارگاه فرهنگی را داشته باشد. یکی از شوراهای اقماری که در دستور کار قرار گرفته، شورای توسعه فرهنگ قرآنی بود. نظرات مختلفی در این خصوص مطرح شد که اگر بخواهیم این مجموعه را واگذار کنیم، کدام مجموعه اولاً هست.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، ادامه داد: در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه رسیدند که اگر بخواهیم هم در شورای عالی به دلیل چابک‌سازی و هم در شورای توسعه فرهنگ قرآنی تحول ایجاد شود که به مرحله عملیات برسد، باید به مجموعه‌ای واگذار شود که در آن کار قرآنی انجام می‌شود؛ لذا آن مجموعه هم باید استعدادش را داشته باشد و هم از لحاظ عِده و عُده کارش قرآن باشد و امکانات فراوانی داشته باشد. امروز مجموعه‌های موفقی همچون معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی را در این عرصه داریم که کار قرآنی انجام می‌دهند و لذا این دو گزینه مطرح است. البته قرار نیست چیزی هم از اعتبار این شورا کاسته شود، بلکه قرار است محکم در این میدان قرار گیرد. اما در جمع‌بندی که صورت گرفت به این نتیجه رسیدیم سازمان تبلیغات اسلامی به جهت اینکه سازمان دارالقرآن را دارد می‌تواند مؤثرتر باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کلاته عربی: در حوزه ادبیات مقاومت نوجوانان را رها کردیم/ نادیده‌گرفتن تجربیات دفاع مقدس در موضوع مدافعان حرم

 کلاته عربی: در حوزه ادبیات مقاومت نوجوانان را رها کردیم/ نادیده‌گرفتن تجربیات دفاع مقدس در موضوع مدافعان حرم
2023-09-24T05:42:11+03:30
نویسنده حوزه ادبیات مقاومت: در حوزه ادبیات مقاومت و دفاع مقدس برای نوجوان کم کار کردیم و در واقع این نسل‌ را رها کردیم و هیچ حرف و تولید محتوایی ب...

پنج درس مهم از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)

 پنج درس مهم از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)
2023-09-24T05:15:31+03:30
آشنایی با سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)، درس‌های مهمی برای زندگی امروز ما در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی دارد.

بررسی فلسفه هنر ابن سینا در یک کتاب پژوهشی

 بررسی فلسفه هنر ابن سینا در یک کتاب پژوهشی
2023-09-24T04:48:51+03:30
کتاب «فلسفه هنر ابن سینا» اثر هادی ربیعی در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ دوم رسید.

استفتاء از امام خامنه‌ای؛ آیا نماز در محل تحصیل کامل است؟

 استفتاء از امام خامنه‌ای؛ آیا نماز در محل تحصیل کامل است؟
2023-09-24T04:35:35+03:30
آیت‌الله خامنه‌ای به استفتاء درباره «نماز در محل تحصیل» - افرادی که در خوابگاه اقامت دارند- پاسخ گفتند.

جنگ جهانی علیه نهاد خانواده

 جنگ جهانی علیه نهاد خانواده
2023-09-23T17:35:30+03:30
خانواده، اولین و اصیل‌ترین کانون تعلیم و تربیت است. اگر جامعه‌ای را از این موهبت محروم کنند، آن جامعه را از اصالت، هویت و معنویت تهی ساخته‌اند.

چند روایت خواندنی از دیدار متفاوت پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر انقلاب

 چند روایت خواندنی از دیدار متفاوت پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر انقلاب
2023-09-23T17:35:26+03:30
حضرت آقا این دیدار را، باشکوه، جامع و پرمعنا توصیف فرموده و یک جمله کلیدی برای فعالان عرصه دفاع مقدس و مسئولان گوشزد می‌کنند و آن اینکه هر آنچه تا به امروز ...

چه سریال‌هایی پاییز روی آنتن می‌روند؟

 چه سریال‌هایی پاییز روی آنتن می‌روند؟
2023-09-23T14:42:10+03:30
فصل جدید «مستوران» و «محرمانه» برای شبکه‌های یک و سه در راه‌اند و همچنین دو سریال فاخر هم برای پخش در شب‌های آخر هفته درنظر گرفته شده است.

افتتاح چهار پردیس سینمایی در تهران/ افزایش ۱۹ سالن به چرخه اکران

 افتتاح چهار پردیس سینمایی در تهران/ افزایش ۱۹ سالن به چرخه اکران
2023-09-23T14:42:09+03:30
چهار پردیس سینمایی مهرماه در تهران افتتاح می‌شود. این در حالی است که در دیگر شهرهای کشور نیز، ده‌ها سالن در شرف بهره‌برداری قرار دارند.

صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس تاریخ اسلام تجدید شد

 صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس تاریخ اسلام تجدید شد
2023-09-23T13:48:53+03:30
شهید حسن باقری: بعد از کربلا و عاشورا دیگر شهادت نداریم. سیدی، یک عالمی، یک مبارزی، گوشه‌کنار یک حرفی می‌زد، می‌گرفتند خفه‌اش می‌کردند تمام می‌شد می‌رفت.

اعلام یک فراخوان نمایشنامه‌خوانی و حضور کارگردان «سجاده آتش» در موزه سینما

 اعلام یک فراخوان نمایشنامه‌خوانی و حضور کارگردان «سجاده آتش» در موزه سینما
2023-09-23T13:35:38+03:30
عمارت نوفل‌لوشاتو برای برگزاری جلسات نمایشنامه‌خوانی در فصل پاییز فراخوان داد و احمد مرادپور برای برگزاری یک کارگاه همزمان با هفته دفاع‌مقدس به موزه سینما خ...

افزوده شدن ۱۵ هنرستان جدید به مجموعه هنرستان‌های هنرهای زیبا

 افزوده شدن ۱۵ هنرستان جدید به مجموعه هنرستان‌های هنرهای زیبا
2023-09-23T13:35:37+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با آغاز سال تحصیلی با حضور در هنرستان کمال‌الملک به صورت نمادین زنگ آغاز مدرسه را نواخت و گفت:‌ در دو سال اخیر شروع دولت مر...

برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری‌(ع)

 برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری‌(ع)
2023-09-23T13:35:35+03:30
برنامه هیئت‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) اعلام شد.

صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس اسلام تجدید شد

 صوت منتشر نشده از شهید حسن باقری: در دفاع مقدس اسلام تجدید شد
2023-09-23T13:35:35+03:30
شهید حسن باقری: بعد از کربلا و عاشورا دیگر شهادت نداریم. سیدی، یک عالمی، یک مبارزی، گوشه‌کنار یک حرفی می‌زد، می‌گرفتند خفه‌اش می‌کردند تمام می‌شد می‌رفت.

برنامه‌های تلویزیون برای مسابقات آسیایی را بشناسید

 برنامه‌های تلویزیون برای مسابقات آسیایی را بشناسید
2023-09-23T13:22:15+03:30
همزمان با آغاز مسابقات آسیایی هانگژو، شبکه سه ویژه برنامه «آسیا ۲۰۲۲» را تدارک دیده و شبکه ورزش هم پوشش بازی‌ها را با «دهکده آسیایی» در ...

نواختن زنگ سینما در تلویزیون؛ شبکه نمایش به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت

 نواختن زنگ سینما در تلویزیون؛ شبکه نمایش به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت
2023-09-23T13:22:15+03:30
شبکه نمایش سیما همزمان با شروع ماه مهر و آغاز سال تحصیلی، فیلم هایی با محوریت دانشگاه و دانشجو پخش می‌کند.

برنامه‌ای برای شناخت ایران با اجرای مجید واشقانی/ «سلام بر ابراهیم» با اسناد منتشر نشده جنگ به تلویزیون رسید

 برنامه‌ای برای شناخت ایران با اجرای مجید واشقانی/ «سلام بر ابراهیم» با اسناد منتشر نشده جنگ به تلویزیون رسید
2023-09-23T13:22:14+03:30
برنامه «ایران بین» با اجرای مجید واشقانی به شبکه نسیم می‌آید؛ انیمیشن «سلام بر ابراهیم» از شبکه دو پخش خواهد شد و همچنین اسناد منتشر نشد...

برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع)

 برنامه هیئت‌ها و حسینیه‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع)
2023-09-23T13:22:13+03:30
برنامه هیئت‌ها به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) اعلام شد.

پخش زنده «همسایه با کتاب» در هفتۀ دفاع مقدس از شبکه کتاب

 پخش زنده «همسایه با کتاب» در هفتۀ دفاع مقدس از شبکه کتاب
2023-09-23T12:02:10+03:30
آثار حوزۀ دفاع مقدس و ادبیات پایداری در ویژه‌برنامۀ «همسایه با کتاب» شبکه کتاب معرفی، نقد و به صورت زنده پخش می‌شوند.

نهمین نمایشگاه ایران‌نوشت تمدید شد/ بازدید ۴۰ هزار خانواده در ۱۳ روز

 نهمین نمایشگاه ایران‌نوشت تمدید شد/ بازدید ۴۰ هزار خانواده در ۱۳ روز
2023-09-23T12:02:10+03:30
نهمین نمایشگاه ایران‌نوشت که از ۱۹ شهریورماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب آغاز شده بود، تا هفتم مهرماه تمدید شد.

کنگره ملی شعر دفاع مقدس تا ۲۰ مهرماه تمدیدشد

 کنگره ملی شعر دفاع مقدس تا ۲۰ مهرماه تمدیدشد
2023-09-23T12:02:10+03:30
انصاری‌نژاد با اشاره به استقبال شاعران پیشکسوت و جوان از بیست‌وپنجمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت گفت: شاعران تا ۲۰ مهر می‌توانند سروده‌های خود را ب...

اهدای جایزه ادبی و تاریخی استاد انوار به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

 اهدای جایزه ادبی و تاریخی استاد انوار به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
2023-09-23T12:02:09+03:30
لوح تقدیر و هدایای تعلق گرفته شده به استاد فقید سید عبدالله انوار، چهره فرهیخته و برجسته تاریخ و فرهنگ ایرانی، در بیست و نهمین جایزه ادبی و تاریخی بنیاد موق...

"بی تفاوتی" آهنگ جدید علی زندوکیلی را اینجا بشنوید

 "بی تفاوتی" آهنگ جدید علی زندوکیلی را اینجا بشنوید
2023-09-23T11:22:13+03:30
تازه‌ترین اثر علی زندوکیلی خواننده موسیقی کشورمان با عنوان «بی تفاوتی» منتشر شد.

حضور هزار دف نواز در روستای هشمیز به روایت عکس

 حضور هزار دف نواز در روستای هشمیز به روایت عکس
2023-09-23T10:55:35+03:30
هزار دف نواز از نقاط مختلف کشور در روستای هشمیز گِرد هم آمدند تا در ضبط تصویری پروژه «مصطفی گیان» حضور داشته باشند.

«عاشورا» سریال هر شبی تلویزیون شد

 «عاشورا» سریال هر شبی تلویزیون شد
2023-09-23T10:55:34+03:30
به مناسبت هفته دفاع مقدس، سریال «عاشورا» هرشب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

روایتی متفاوت از همنشینی نوجوانان با خانواده شهدا

 روایتی متفاوت از همنشینی نوجوانان با خانواده شهدا
2023-09-23T10:42:08+03:30
ویژه برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت هفته دفاع مقدس اعلام شد.

«باورمندی» نیاز امروز ادبیات دفاع مقدس است یا «هنرمندی»؟

 «باورمندی» نیاز امروز ادبیات دفاع مقدس است یا «هنرمندی»؟
2023-09-23T10:42:07+03:30
رضا اسماعیلی می‌گوید: هنگام نوشتن داستان یا‌ گفتن شعر برای دفاع مقدس، فقط به موضوع فکر نکنیم، بلکه «موضع» هم داشته باشیم. در غیر این صورت یقین داش...

امام حسن عسکری (ع) چگونه فرزندشان را به عنوان امام معرفی کردند؟

 امام حسن عسکری (ع) چگونه فرزندشان را به عنوان امام معرفی کردند؟
2023-09-23T10:42:07+03:30
ماجرای تعیین امامتِ امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه یکی از سرفصل‌های مهم احادیث عترت علیهم‌السلام است که برخی محدثان شیعی بخش مجزایی را به آن اختصاص داده‌اند.

اشاره رهبر انقلاب به داستان "مالک اشتر" در کدام منابع است؟

 اشاره رهبر انقلاب به داستان "مالک اشتر" در کدام منابع است؟
2023-09-23T09:35:36+03:30
رهبر معظم انقلاب در دیدار با پیشکسوتان و فعالان دفاع مقدس و مقاومت درباره ضرورت روحیه تواضع در بین فرماندهان نظام به ماجرایی از مالک اشتر اشاره کردند.

ضبط پروژه مصطفی گیان با حضور هزار دف‌نواز در هشمیز

 ضبط پروژه مصطفی گیان با حضور هزار دف‌نواز در هشمیز
2023-09-23T09:35:35+03:30
روستای هشمیز از توابع شهر سنندج در استان کردستان، همزمان با فرا رسیدن ماه ربیع الاول و سالروز تولد حضرت محمد(ص) میزبان ضبط پروژه «مصطفی گیان» بود.

جعفری: دروغ پردازی یکی از سلاح‌های دشمن در جنگ ترکیبی است/ وجود ۳۵۰ شبهه درباره دفاع مقدس

 جعفری: دروغ پردازی یکی از سلاح‌های دشمن در جنگ ترکیبی است/ وجود ۳۵۰ شبهه درباره دفاع مقدس
2023-09-23T09:35:35+03:30
معاون بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس می‌گوید: به دلیل اینکه پیروزی و عظمت دفاع مقدس مثل خورشید روشن بوده، ما را ترغیب نمی‌کرد بخواهیم به‌برخی ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)