میرنیوز

نقش راهپیمایی اربعین در تعلیم و تربیت خانواده/روایتگری زنانه از حماسه کربلا

نقش راهپیمایی اربعین در تعلیم و تربیت خانواده/روایتگری زنانه از حماسه کربلا 2023-09-02T14:10:10+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، در نشست اربعین و کنشگری زن مسلمان که به همت کمیته آموزشی و فرهنگی ستاد اربعین و با مشارکت شورای بانوان کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، جمعیت لواء الخدمه الحسینیه و حوزه علمیه الزهراء در کربلای معلی برگزار شد، مقاله‌هایی با موضوعات مسأله حجاب و حیا در جامعه، ظرفیت گفتگو در اربعین برای امت اسلامی، نقش زنان در خلق حماسه و روایتگری عاشورا، اصول تربی تی آئین پیاده روی اربعین، نقش حضرت زینب (س) در احیای جامعه بانوان و.. مورد ارائه و تحلیل قرار گرفت.

بی حیایی عامل بلاهای اجتماعی

مهری غروی در نشست اربعین و کنشگری زن مسلمان، اربعین را تجدید بیعت با حضرت زینب (س) توصیف کرد و گفت: حضرت زینب (س) در دو بعد شخصی و اجتماعی حائز توجه بوده اند که ابعاد شخصی ایشان را می‌توان در ایمان، عبادت، تحمل بالا، علم و عفت دانست و بعد اجتماعی شخصیت ایشان هم شامل امور آموزشی، پرستاری، پیروی از امام و در نهایت هدایت کاروان و سخنرانی روشنگرانه در کاخ یزید قابل تحلیل است.

این استاد دانشگاه با اشاره به جمله معروف ما رایت الی جمیلا از حضرت زینب (س) که در رابطه با حوادث کربلا بیان شد تصریح کرد: اگر رضایت و تقدیر الهی را در نظر بگیریم همه گرفتاری‌ها قابل تحمل خواهد بود.

غروی با اشاره به اهتمام حضرت زینب (س) به مقوله حجاب نیز اظهار کرد: حضرت زینب (س) نمونه بارز عفت و حجاب بود.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس احادیث و روایات کسی که حجاب و عفت ندارد دین ندارد تاکید کرد: اینکه حجاب دغدغه جوامع اسلامی است به این خاطر است که کنار رفتن حجاب بلاهای بعدی را در جامعه به بار می‌آورد.

اربعین، ظرفیت گفتگوی امت اسلامی

در ادامه پرفسور نورالدین نیز در این نشست گفت: اربعین هم فرصت است هم آزمون. اربعین فرصتی بزرگ‌تر از حج است که در آن میلیون‌ها نفر شرکت می‌کنند و با هم به گفتگو می‌پردازند.

وی ادامه داد: امام امت تلاش کرد حج را از عملیات نمایشی به یک کنگره بزرگ تبدیل کند. امروز ظرفیت اربعین در اختیار ما هست.

یکی از ظرفیت‌ها پیوند خوردن و شناخت و شناسایی اجتماع مؤمنین که از حالت احساسی تبدیل به یک فرصت برای جهان اسلام شود.

پرفسور نورالدین در ادامه افزود: واضح است ما یک قصوری در این کار داریم. می بی نم که تمام اشعار ما بعد عاطفی را پوشش می‌دهد در حالی که امام حسین (ع) ابعاد جامعی دارد و باید بیان شود.

وی در خاتمه گفت: شیطان بزرگ در آمریکا تلاش می‌کند بعد برائت را از عزاداری حذف کند در حالی که باید با شناسایی و ارتباط مؤثر با نخبگان افکار درست را که احیای دین را شامل می‌شود بیان کنیم.

اربعین حاصل مجاهدت و مقاومت زنانه است

در ادامه فروغ نیلچی زاده محقق و استاد دانشگاه دیگر سخنران این همایش بود. وی درباره اربعین، عظمت زنانه و عزت مجاهدانه به سخنرانی پرداخت.

نیلچی زاده با اشاره به دوره‌ای از تاریخ اسلام که برای جایگاه پیدا کردن زنان در جامعه مبارزه شد گفت: حضرت محمد (ص) در زمانی مبعوث شدند که زنان و دختران جایگاه درستی در جامعه نداشتند. از زنده به گور کردن دختران تا پایین بودن جایگاه زن در جامعه مرسوم بود و چه اقداماتی برای شأنیت بخشیدن به زنان در جامعه توسط پیامبر (ص) انجام گرفت.

این استاد دانشگاه افزود: این حقیقت را حضرت زینب (س) اثبات کرد که زن می‌تواند اگر جسمش در اسارت شیطان باشد؛ درونش در راه خدا باشد و در کاخ ظلم یزید فریاد حق خواهی داشته باشد. این حق خواهی نماد و الگویی در تمام تاریخ است همان طور که اسرای جنگ تحمیلی در برابر صدام ملعون این را نشان دادند و با اسارت هم مبارزه می‌کردند. این عزت خواهی و عظمت انسانی توسط حضرت زینت (س) حتی درسی است برای مردان مسلمان که حقیقت، شکست ناپذیر است.

اربعین ویترین نهضت حسینی است

یک استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اربعین ویترین و آئینه تمام‌نمای نهضت حسینی است گفت: مقاومت و تاب آوری و شکیبایی مهمترین موضوع در واقعه کربلا است.

در ادامه لاله افتخاری استاد حوزه و دانشگاه در نشست اربعین و کنشگری زن مسلمان تاکید کرد: تاب آوری یک مهارت و چه بسا یک ضرورت برای فعالیت درجامعه است و توان اجتماعی، همدلی، برنامه ریزی و تفکر خلاق و خود کارآمدی از ویژگی‌های تاب‌آوری به شمارمی‌رود.

وی ادامه داد: همیشه تاب‌آوری یک ضرورت برای بشریت است و در همین راستا در جریان نهضت حسینی نیز امام حسین (ع) اهل بیت و اصحاب خود را به تاب‌آوری توصیه می‌فرمودند.

افتخاری با بیان اینکه خودباوری، توکل، باور به وعده‌های الهی، امید به آینده و رهبری مقبول، احساس تکلیف، بصیرت و هدف دار بودن عوامل مهم در ایجاد تاب‌آوری است خاطرنشان کرد: نهضت حسینی سه نتیجه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشت که نتیجه کوتاه مدت آن واقعه اربعین سال ۶۱ و نتیجه میان مدت آن نهضت‌های بعدی مثل مختار و نتیجه بلند مدت آن انقلاب‌های آینده از جمله انقلاب خود ما بوده است.

افتخاری با بیان اینکه همه ویژگی‌های تاب‌آوری را در پیاده روی اربعین می‌توان مشاهده کرد گفت: هم میزبانان و هم زائران در درجه بالای تاب‌آوری در ایام اربعین قرار دارند و به عبارت دیگر در اربعین، گنجینه های‌پنهان حسینی آشکار می‌شود.

این استاد قرآن و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ ایثار و شهادت در اربعین بیش از همیشه رخ می‌نمایاند گفت: به همین دلیل معتقدیم که در اربعین فرهنگ شهادت کارآمدی خود را بیش از قبل‌آشکار می‌کند.

 نقش راهپیمایی اربعین در تعلیم و تربیت خانواده

اربعین فرصتی برای تربیت فرزندان و انسجام خانواده

در ادامه طاهره همیز محقق و استاد دانشگاه دیگر سخنران همایش بود که درباره اربعین حسینی، زن و تحکیم خانواده به بیان نقطه نظرات خود پرداخت. او با تاکید بر اینکه مهمترین و مؤثرترین روش تربیتی و سبک زندگی در قرآن است درباره نقش تربیتی اربعین برای کودکان توضیح داد: اینکه خانواده در مسیری حرکت می‌کند که همواره سختی‌ها و چالش‌ها وجود دارد و پدر و مادر به همراه کودکان باید برای این مسائل راه حل پیدا کنند و با همفکری مسیر را طی کنند اثر تربیتی مؤثری برای کودکان دارد و حس خوبی را در خانواده ایجاد می‌کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در اختیار گذاشتن همه آنچه کودکان لازم دارند کار بسیار نادرستی است و اربعین این فرصت را می‌دهد تا موضوع وابستگی برای کودکان برطرف شود افزود: در طول راهپیمایی همه باید مسائل خود را حل کنند و به یکدیگر کمک کنند. این همایش بزرگ، صحنه‌هایی مثل کمک به یکدیگر به دور از جنسیت و چارچوب بندی‌های درست در ارتباط بین افراد را به نمایش می‌گذارد.

او گفت: معنویت فضا و همچنین شکوه راهپیمایی آثار مثبتی در تفکر کودکان و تقویت نگرش خانواده دارد.

زنان جهان اسلام با حضرت زینب (س) جایگاه خود را احیا کنند

در ادامه مریم مقداد از کشور تونس نیز با اشاره به جایگاه زن در اسلام، حضرت زهرا (س) را نمونه اعلای ترتیب اسلامی دانست که فرزندی مثل امام حسین (ع) و زینب کبری (س) تربیت کرد.

وی ادامه داد: البته بنی‌امیه سعی کرد نهضت عاشورا را به خمودگی بکشاند ولی حضرت زینب (س) در اوج بحران و مشکلات، حرکت امام حسین (ع) را ماندگار و به آتشفشان حرکت اسلام تبدیل کرد.

وی همچنین گفت: حضرت زینب (س) در جایگاه یک زن مکتب ساز با قرار دادن فکر در کنار حزن و اندوه، کاری بزرگ و سترگ در جهان اسلام انجام داد.

او در خاتمه با اشاره به حرکت زنان در انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی در سال‌های گذشته جایگاه زن را در مسائل علمی و اجتماعی احیا کرد و هم اکنون نیز زنان کشورهای عربی باید با الگو گرفتن از حضرت زینب (س) جایگاه خود را بازیابی کنند.

اربعین تجلی ایثار و گذشت است

در ادامه حجت الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین در نشست اربعین و کنشگری زن مسلمان که در کربلای معلی برگزار شد با اشاره به اینکه اربعین تجلی ایثار و گذشت است گفت: اربعین یک گفتمان در برابر تفکر و فرهنگ منفعت طلبانه غرب است‌چون در جنبش اربعین افراد بدون اینکه از دیگران شناخت داشته باشند اقدام به بخشش و ایثار دسترنج خود به آنان می‌کنند در حالی که این اتفاق در غرب قابل مشاهده نیست.

 نقش راهپیمایی اربعین در تعلیم و تربیت خانواده

وی با تاکید بر اینکه نقش بانوان در روایتگری اربعین چه به عنوان یک واقعه تاریخی و چه به عنوان مسأله روز حائز اهمیت است تصریح کرد: برخی می‌گویند به تعداد راویان روایت وجود دارد که البته این را برخی قبول ندارند ولی در هر صورت در کمتر واقعه‌ای زنان و مردان در کنشگری نقشی هم اندازه در کنار هم دارند.

حجت الاسلام احمدی ادامه داد: زنان در همایش اربعین چه در پذیرایی و ارائه خدمات و حتی در موکب داری و اسکان زوار نقش فعال دارند و حتی در اصل مدیریت خانه و خانواده در شرایطی که زوار در خانه‌های عراقی‌ها اسکان می‌یابند با زنان خانواده است.

وی در عین حال به سنت‌های عراقی در رابطه با زنان اشاره کرد که نقش آفرینی زنان در عراق بر اساس همین سنت‌ها انجام می‌پذیرد.

این استاد دانشگاه به تشریح شرایط روایتگری اربعین پرداخت و گفت: با روش‌های جاری نمی‌توان اربعین را روایت کرد هرچند هم اکنون از روش‌های جاری و متداولی که در علوم انسانی غربی روایت می‌شود در حال روایتگری اربعین هستیم در حالی که ما معتقدیم اربعین یک‌گفتمان جدید است و از نظر ارتباطات انسانی هم شرایط متفاوتی دارد که انسان‌ها در یک محیط فراتر از قوم و سرزمین خود تجربه‌های مشترکی از روایت‌ها را ارائه می‌دهند.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین در بخش دیگری از سخنان خود به نقش نمادها و اسامی در اربعین پرداخت و گفت: همه نمادها معنادار هستند و در روایتگری باید به این نمادها و اسامی توجه داشت که علت انتخاب یک اسم و نماد برای یک موکب چه بوده و چرا برخی اسامی در عراق بیشتر تکرار می‌شود. حتی برخی اسامی در ایران مورد توجه نیستند اما در عراق مورد استفاده قرار می‌گیرند و اینها باید محل تأمل باشد.

حجت الاسلام احمدی در ادامه با بیان اینکه گاهی تصور می‌شود بصیرت علت اصلی سفر به کربلا است در حالی که در یک تحقیق ۲۳ انگیزه برای سفر به کربلا گردآوری شده است تصریح کرد: هر انگیزه‌ای برای سفر کربلا پاداش خودش را دارد.

وی در بخش دیگری حضرت زینب (س) را خالق اصلی حماسه اربعین توصیف کرد و گفت: بر همین اساس زنان نقش مهمی در روایتگری اربعین دارند اما در کنار آن نقش روحانیون، اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه در روایتگری اربعین حائز اهمیت است.

هر قدم ما در اربعین دشمن را عصبانی می‌کند

در ادامه عزت میرخانی استاد دانشگاه و حوزه علمیه درباره نقش خانواده در پرورش زنی به عنوان زینب (س) گفت: زنان تاریخ ساز، رسالت اساسی را احیا می‌کنند که استقامت و لطافت را توأمان در بر می‌گیرد. این برگ درخشان در وجود حضرت زینب (س) از کجا شکل می‌گیرد؟ این رویداد درونی مسلماً در ساختار خانواده شکل می‌گیرد. زینب (س) در خانواده‌ای پرورش یافت که امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) نقش دهنده و تربیت کننده شخصیت او بودند.

وی افزود: زینب (س) نجات تاریخ را برعهده دارد که تاکنون هیچ زنی نتوانسته این رسالت را به سرانجام برساند. تناسب عناصر سازنده برای زنی که می‌خواهد یک تحول رقم بزند احیای عقل، نورانیت درونی، برخاسته از تربیت امیرالمومنین و تربیت خانه علی (ع)، ثبات قدم و نگرش والای انسانی است.

این استاد دانشگاه و حوزه با بیان اینکه اربعین یک حرکت ولایت مدارانه است گفت: کلام رهبری بر نگاه شخصی اولویت دارد. در اربعین تمایلات شخصی مقدم نمی‌شود بر ولایت و وحدت جمعی. و این مسئله در تمام این حرکت مشاهده می‌شود. در این مسیر هر قدمی را بر می‌دارید دشمن را عصبانی می‌کنید.

حملات اخیر به زن برای زدن تفکر مقاومت است

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه دشمنان امروز متوجه اثرگذاری زن مقاومت شده‌اند گفت: علت حملات اخیر به حجاب هدف قرار دادن مقاومت است.

در ادامه زهره الهیان، پروژه زن زندگی آزادی را نمونه‌ای از تلاش دشمنان برای هدف قرار دادن زن مقاومت توصیف و تاکید کرد: موضوعاتی مثل آپارتاید جنسی که در غرب مطرح می‌شود در راستای تلاش برای معرفی اسلام به عنوان تفکر طالبانی است اما می‌بینیم زنان مسلمان پرورش یافته در مکتب اربعین در برابر این جنگ‌شناختی ایستاده‌اند.

این نماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: اگر امروز حجاب نقطه کانونی هجمه دشمنان است به این خاطر است که حجاب یک نماد برای یک تفکر است و هراس دشمنان از همان تفکر است.

الهیان با اشاره به اینکه حماسه عاشورا روز به روز رو به بالندگی و گسترش است گفت: گفتمان حسینی نه تنها در قلوب مسلمانان بلکه در قلوب همه مظلومان عالم رسوخ کرده است.

وی ادامه داد: مقاومت اسم رمز و زبان مشترک مظلومان جهان است و بر همین اساس زنان برگرفته از مقاومت حضرت زینب (س) در عاشورا و جنبش اربعین، پرچمدار تفکر مقاومت هستند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

"پرداخت نفقه " نمونه‌ای از رعایت حقوق زن در اسلام است

 "پرداخت نفقه " نمونه‌ای از رعایت حقوق زن در اسلام است
2023-09-29T10:35:35+03:30
کارشناس مسائل دینی معتقد است: اسلام در موارد متعددی حقوق زنان را در نظر گرفته و بر آن تأکید کرده است که یک نمونه از آن، در پرداخت نفقه از طرف شوهر تعریف شده...

سخت ترین خاطره اسیر جنگ تحمیلی از اسارت چه بود؟

 سخت ترین خاطره اسیر جنگ تحمیلی از اسارت چه بود؟
2023-09-29T10:08:57+03:30
با آن همه فشاری که در قضیه قطعنامه و عزل منتظری بر قلب امام وارد شده بود، بیماری شان بعید نبود.

ماجرای یک عکس/نگاهی از شهید چمران که در تاریخ ثبت شد

 ماجرای یک عکس/نگاهی از شهید چمران که در تاریخ ثبت شد
2023-09-29T09:55:33+03:30
بهرام محمدی فر می گوید: شهید چمران به کار خبرنگاری خیلی اهمیت می‌داد و عکاسی و خبرنگاری برایش خیلی با اهمیت بود.

گفت‌وگو با مریم قربان‌زاده درباره «حوض شربت»/ روایت درست از زن ایرانی گمشده تاریخ معاصر است

 گفت‌وگو با مریم قربان‌زاده درباره «حوض شربت»/ روایت درست از زن ایرانی گمشده تاریخ معاصر است
2023-09-29T07:15:35+03:30
روایت زندگی زنان بخش گمشده‌ای از تاریخ معاصر ماست. یکی از مظلومیت‌های زن ایرانی این است که درست و کامل روایت نشده است. ربطی به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و م...

تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت‌بخش نوشت‌افزارهای وطنی

 تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت‌بخش نوشت‌افزارهای وطنی
2023-09-29T07:02:19+03:30
استفاده از کاراکتر‌های انیمیشن‌های ایرانی برای تولید نوشت ‌افزار فرصتی است برای فرهنگسازی در ذهن کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده‌سازان این مرز و بوم با...

نوجوان و بحران هویت - ۷| توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 نوجوان و بحران هویت - ۷| توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-29T06:48:54+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت بخش نوشت‌افزارهای وطنی

 تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت بخش نوشت‌افزارهای وطنی
2023-09-29T06:35:32+03:30
استفاده از کاراکتر‌های انیمیشن‌های ایرانی برای تولید نوشت ‌افزار فرصتی است برای فرهنگسازی در ذهن کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده‌سازان این مرز و بوم با...

«قصۀ سنگو و شوبانه» رمانی براساس افسانه‌‎های ایرانی

 «قصۀ سنگو و شوبانه» رمانی براساس افسانه‌‎های ایرانی
2023-09-29T05:55:35+03:30
«ماجرای سنگو و شوبانه» که نویسندۀ نام آشنای کودکان، «سرور کُتُبی» آن را نوشته است؛ از افسانه‌های شیرین و قصه‌های ماندگار گذشته، الهام گر...

انتشار نخستین کتاب داستانی از عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص برای نوجوانان

 انتشار نخستین کتاب داستانی از عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص برای نوجوانان
2023-09-29T05:55:34+03:30
«بچه سرگذر»؛ اولین اثر متقن و داستانی از عملیات کربلای۴ و شهدای غواص با محوریت شهید علی چیت سازیان است که در قالب کتاب نوجوان توسط انتشارات شهیدکا...

رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند

 رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند
2023-09-28T19:51:25+03:30
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهدا و ایثارگران تاکید کردند: باید پیام شهیدان را بدرستی بشنویم و از آن برای آب...

اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان

 اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان
2023-09-28T15:37:01+03:30
معاون وزیر اوقاف کشور سوریه می‌گوید برادری و اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است. اگر روزی آن را کنار بگذارند، هیبت و شکوه و عزت خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است

 پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است
2023-09-28T13:22:10+03:30
نایب رئیس انجمن دوستی ایران و کویت  ضمن اشاره به اینکه دشمن در راستای آزادی بدون چارچوب گام بر می‌دارد، گفت: همه ما باید دربارۀ مسئله آزادسازی قدس و فل...

انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس

 انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس
2023-09-28T12:55:33+03:30
پوستر «نور امید» با محور استقرار موفقیت‌آمیز ماهواره تصویربرداری «نور۳»  در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین، طراحی و منتشر شد.

"عکاس چریک" به حوزه هنری آمد

 "عکاس چریک" به حوزه هنری آمد
2023-09-28T12:55:32+03:30
نمایشگاه «عکاسِ چریک» دربرگیرنده گزیده عکس‌های جنگ تحمیلی جاویدالاثر کاظم اخوان، در حوزه هنری افتتاح شد.

توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-28T12:55:30+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است

 سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است
2023-09-28T12:02:13+03:30
معاون امور راهبردی فرماندهی معظم کل قوا با بیان این که انقلاب اسلامی بسیار با عظمت است که یکی از جلوه های آن، دفاع مقدس بود، گفت: بعثت درونی در جبهه ها به ز...

مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد

 مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد
2023-09-28T12:02:13+03:30
شعر در دوران دفاع مقدس، نقش مهمی در تشویق رزمندگان به حضور در جبهه‌ها داشت و شاعران در این دوران به زبان گویای مردم زمانۀ خود تبدیل شدند.

انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری

 انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری
2023-09-28T12:02:12+03:30
کتاب «ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری (س)» اثر آیت الله احمد عابدی در ۴۰۰ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم

 جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم
2023-09-28T11:22:11+03:30
الان بیش از ۳۰ سال از جنگ گذشته است، ۲۰۰ سال دیگر هم اگر بگذرد و همه طراحان دنیا جمع بشوند، نمی‌توانند طرحی جامع‌تر از این عملیات طراحی کنند.

چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران

 چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران
2023-09-28T09:22:15+03:30
چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی چهارشنبه (پنجم مهر ماه ۱۴۰۲) افتتاح شد و جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حض...

کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی

 کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی
2023-09-28T09:22:13+03:30
نویسنده ادبیات مقاومت: سردار قاآنی گفت: در مورد پرداختن به شخصیت سردار قاسم سلیمانی از دو چیز نگرانیم یکی غلو، یکی تعریف ناقص! که با اعمال محدودیت...

آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران

 آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران
2023-09-28T08:42:13+03:30
باتوجه به پیش ثبت‌نام ناشران برای دریافت کاغذ دیبای شوشتر، فرآیند تحویل این کاغذ به ناشران از ششم مهرماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه

 تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه
2023-09-28T08:28:50+03:30
نهمین نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی با استقبال قابل توجه مصرف‌کنندگان همراه بوده است،‌ مصرف‌کنندگانی که به باور کارشناسان بازار پای حمایت از تولید ایستاده‌اند،...

نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار

 نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار
2023-09-28T05:08:50+03:30
وجدان و اخلاق سکه‌های قیمتی این داستان هستند. همراه شدن قهرمانان «کتانی‌های کوکام» با آن دو نفر در دل جنگ، ایثار و همبستگی از جنس اخلاق را می‌آفری...

اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه

 اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه
2023-09-28T04:28:50+03:30
نخستین اجلاس منطقه‌ای نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با حضور ۲۰ تن از رایزنان و کارداران فرهنگی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات ا...

بازیگر قدیمی سینما درگذشت

 بازیگر قدیمی سینما درگذشت
2023-09-28T04:28:49+03:30
امرالله صابری بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون از دنیا رفت.

استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟

 استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟
2023-09-28T04:15:27+03:30
آیت‌الله خامنه‌ای به استفتاء درباره «هزینه نماز و روزه قضای میت» پاسخ گفتند.

جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس

 جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس
2023-09-27T19:22:16+03:30
این نوع کتاب‌ها حاصل دغدغه‌ها و احساس مسئولیت افراد هستند و باید به آن ارج نهاد. ما در حوزه نگارش تاریخ نزدیک خودمان دچار فقر دانشگاهی هستیم. جامعه دانشگاهی...

تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)

 تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)
2023-09-27T19:22:16+03:30
مدیر دانشنامه زن مسلمان فرضیه «تناکح بین الملل ائمه(ع) و همگرایی جهانی در عصر ظهور» مبتنی بر بازخوانی ملیت مادران امامان(ع) را تبیین کرد.

«مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»

 «مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»
2023-09-27T19:08:51+03:30
فیلم مستند «مشت در نمای درشت» به کارگردانی محمدصالح حجت‌الاسلامی و محصول مرکز هنری رسانه‌ای سلوک، متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت&...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)