میرنیوز

بازنمایی ۸ تیر در سینمایی ایران؛ دراماتیزه کردن ترور برای نسل «زِد»

 بازنمایی ۸ تیر در سینمایی ایران؛ دراماتیزه کردن ترور برای نسل «زِد» 2023-08-30T11:23:41+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ در تقویم ایرانی، روز هشتم تیر ماه، روز مبارزه با تروریسم به بهانه ترور شهید محمدعلی رجایی و شهید محمدجواد باهنر نامگذاری شده است. در این گزارش، به فیلم‌هایی که مسئله ترور سیاسی را به تصویر کشیده‌اند، پرداخته شده است.

صبح روز هفتم تیر ماه 1360، هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که تا پایان شب، ترور وحشتناکی در تهران صورت بگیرد؛ اما ماجرا به گونه‌ای رقم خورد که فردای آن روز تیتر تمامی روزنامه‌ها خبر از شهید شدن محمد بهشتی (رئیس قوه قضاییه) و 72 تن دیگر را در دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران می‌داد. البته این نخستین ترور صاحب منصبان نبود؛ بلکه پس از انقلاب اسلامی ایران، سازمان‌ و گروهک‌های تروریستی همچون فرقان و مجاهدین خلق، بارها و بارها دست به ترورهایی زدند که در آن موفق و ناموفق بودند. در واقع، بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی یکی از دهشناک‌ترین ترورها بود. داستان فقط به تیر ماه ختم نشد.

پس از برکناری و عزل ابوالحسن بنی‌صدر از مقام ریاست جمهوری در 31 خرداد سال 1360، دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و محمدعلی رجایی پس از عبور از مقام نخست‌وزیری، توانست با اکثریت آرا، ریاست جمهوری را در 11 مرداد همان سال (1360) از آن خود کند و محمدجواد باهنر را به عنوان نخست وزیری خود برگزید. این گونه شد که محمدجواد باهنر پیش از آن مقام وزارت آموزش و پرورش را داشت، به سمت نخست‌وزیری رسید. کمتر از یک ماه بعد، روز هشتم شهریور ماه 1360، محمدعلی رجایی در دفتر نخست‌وزیری واقع در خیابان پاستور جلسه‌ فوق‌العاده‌ای داشت و ساعت 14:30 اتاق کار خود را ترک کرد. درست نیم ساعت پس از آن؛ یعنی ساعت 15:00 صدایی شنیده شد و طولی نکشید که تمام رسانه‌ها از خبر بمب‌گذاری دیگری پر شدند. این ترور منجر به شهادت محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و محمدجواد باهنر (نخست‌وزیر) شد. با وجود این، پس از گذشت چندین سال، هنوز پرونده این ترور باز است و عاملان اصلی آن دستگیر نشده‌اند. البته موضوع ترور 8 شهریور بسیار مفصل که در مقال نمی‌گنجد.  

سرتاسر تاریخ و زندگی روزمره، لبریز از قصه و درام است و یکی از رسالت‌های سینما، به تصویر کشیدن نقطه عطف‌های تاریخ در قالب قصه است. به تصویر کشیدن تاریخ اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا از یک سو، روایت تصویری از رویداد مهم سیاسی یا اجتماعی به جا می‌ماند و از سوی دیگر، اهمیت آموزشی و خبری برای نسل جدید دارد. از این رو، هر ساله فیلم‌های متعددی درباره پادشاهان امپراتوری‌های مختلف، جنگ‌ جهانی اول و دوم، رویدادهای داخلی و خارجی، و... در جهان ساخته می‌شوند. در ایران هم فیلمسازان نسل‌های مختلفی بوده‌اند که به سراغ روایت‌هایی از تاریخ کشور رفته‌اند. ترور مسئله‌ای سیاسی-امنیتی است که جدا از وجهه سیاسی، اجتماعی و تاریخی آن، قابلیت دراماتیزه کردن را هم دارد. میتوان اذعان کرد که پرداختن به مسئله ترور و به تصویر کشیدن آن، هم سخت است و هم پرچالش. به همین دلیل، فیلمسازان کمی تمایل داشته‌اند که در کارنامه‌ کاری‌شان اثری مرتبط با ترور کاراکترهای سیاسی داشته باشد. فیلم‌هایی مانند «به رنگ ارغوان»، «روز صفر»، «بادیگارد»، «مصلحت»، «شبی که ماه کامل شد»، «سیانور»، «لباس شخصی»، «هناس» و... از جمله آثاری هستند که در آن به مسئله ترورهای سیاسی می‌پردازند. همچنین «ماجرای نیمروز» و «ضد» دو فیلم سینمایی محصول سازمان سینمایی سوره وابسته به حوزه هنری هستند که به صورت مستقیم به ترورهای دهه 60 به ویژه بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی (7 تیر1360) و دفتر نخست‌وزیری (8 شهریور 1360) پرداخته‌اند. در ادامه، توضیح مختصری درباره فیلم‌های سیاسی که به مسئله ترور سیاسی پرداخته‌اند، اشاره شده است.

«به رنگ ارغوان»
«به رنگ ارغوان» یکی از متفاوت‌ترین آثار ابراهیم حاتمی‌کیا تولید شده در سال 1383 است. این فیلم، پس از 5 سال توقیف، توانست رنگ پرده سینما را ببیند و بازیگرانی همچون حمید فرخ‌نژاد، خزر معصومی، کوروش تهامی و بهناز توکلی در آن حضور داشته‌اند. «به رنگ ارغوان» ماجرای عاشقانه‌ای را در دل روابط سیاسی-امنیتی تعریف می‌کند. «شفق» یکی از عوامل گروهک‌های سیاسی که اوایل انقلاب با به پا کردن آشوب از کشور گریخته‌اند، پس از سال‌ها تصمیم می‌گیرد برای دیدن دخترش «ارغوان» که دانشجوی دانشکده جنگلداری است مخفیانه به ایران بازگردد. یکی از مأمورین امنیتی به نام «بهزاد» به عنوان دانشجو وارد دانشکده شده و از تمامی امکانات مدرن امنیتی استفاده می‌کند تا با کنترل ارغوان، شفق را به دام اندازد. در این میان بین او و ارغوان رابطه ای عاطفی بوجود می‌آید. از طرف دیگر همکاران سیاسی شفق نیز تصمیم دارند او را ترور کنند تا به دست مأمورین امنیتی نیفتد. پس از گذشت چندین سال از ساخت «به رنگ ارغوان»، هنوز این فیلم را یکی از مهم‌ترین آثار سیاسی سینمایی می‌دانند.

اخبار اکران , حملات تروریستی , فیلم‌های سینمایی ایران ,

«بادیگارد»

ابراهیم حاتمی‌کیا در سال 1394، به سراغ ساخت فیلم سیاسی-امنیتی دیگری رفت. این کارگردان، دوربین خود را درون زندگی بادیگاردی به نام حیدر برد که وظیفه حفاظت از مسئولان رده بالای کشور را دارد. حیدر براساس حوادثی متوجه می‌شود که بیش از آن که به فکر نظام باشد، به فکر منافع شخصی است. این محافظ شخصی دچار تشکیک می‌شود و همین امر باعث می‌شود که محافظت از آن فرد مسئول را کنار بگذارد و از جایی به بعد، محافظ یکی از فعالان هسته‌ای کشور می‌شود. پرویز پرستویی (حیدر)، مریلا زارعی (همسر حیدر) و بابک حمیدیان از جمله بازیگران «بادیگارد» هستند. «بادیگارد» از جمله معدود فیلم‌هایی است که صحنه ترور را به تصویر می‌کشد.

اخبار اکران , حملات تروریستی , فیلم‌های سینمایی ایران ,

«ماجرای نیمروز»

نام محمدحسین مهدویان با فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» سر زبان‌ها افتاد. او در سال 1395، دومین فیلم سینمایی بلند خودش را تحت عنوان «ماجرای نیمروز» با همکاری سازمان سینمایی سوره، بنیاد فارابی و تصویرشهر ساخت. این فیلم به طور ویژه به ترورهای اعضای مجاهدین خلق در سال 1360 می‌پردازد. در این فیلم، کاراکترهای حقیقی همچون عباس زری‌باف (با بازی حسین مهری) و مسعود کشمیری (با بازی مهدی پاکدل) به تصویر کشیده شده‌ و به نوعی جزو آثار سینمایی-مستند ایران است. در بخش‌هایی از فیلم «ماجرای نیمروز»، به 8 شهریور همان سال و بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری در خیابان پاستور اشاره می‌شود. جواد عزتی، احمد مهرانفر، هادی حجازی‌فر، مهدی پاکدل، مهرداد صدیقیان، لیندا کیانی و حسین مهری بازیگران این اثر تاریخی هستند. بسیاری از منتقدان «ماجرای نیمروز» را می‌توان یکی از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخی-سیاسی سینمای ایران دانست.

اخبار اکران , حملات تروریستی , فیلم‌های سینمایی ایران ,

«هناس»
حسین دارابی پس از فیلم پرحاشیه «مصلحت» که مرتبط با تاریخ معاصر ایران در دهه 60 بود، به سراغ پرونده دیگری درباره ترور شهید هسته‌ای رفت. او در سال 1400، فیلم سینمایی «هناس» را به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه ساخت. «هناس» زندگینامه‌ای درباره داریوش رضایی‌نژاد دانشمند هسته‌ای ایران است که به دست اسرائیل مقابل چشمان همسر و فرزندش ترور شد. کارگردان برای راویت زندگی این شهید، صحنه کامل ترور را بازسازی کرده است. در فیلم سینمایی «هناس»، بهروز شعیبی به جای داریوش رضایی‌نژاد و مریلا زارعی در نقش همسر او، شهره پیرانی، ایفای نقش کرده است.

اخبار اکران , حملات تروریستی , فیلم‌های سینمایی ایران ,

«ضد»

شهید محمد بهشتی یکی از چهره‌های انقلاب اسلامی ایران و حتی پس از آن است. با این حال، کارگردانی به سراغ نشان دادن نحوه شهادت این دولتمرد نرفته بود تا این که امیرعباس ربیعی در سال 1400، به سراغ به تصویر کشیدن لحظه بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی و نحوه شهادت شهید بهشتی رفت. فیلم سینمایی «ضد» روایت‌گر منافقی است به دستگاه امنیتی کشور نفوذ کرده است. «ضد» تنها یک فیلم تاریخی-سیاسی نیست بلکه داستان عاشقانه‌ای هم در خود جای داده است. در واقع کارگردان داستان را از زاویه دید زندگی یکی از اعضای مجاهدین خلق روایت می‌کند. این فیلم، دومین اثر امیرعباس ربیعی در مقام کارگردان است که تهیه‌کنندگی آن را محمدرضا شفیعی برعهده دارد و از تولیدات سازمان سینمایی سوره است. این فیلم در چهلمین دوره از جشنواره فیلم فجر حضور داشت و طبق گفته صاحبان فیلم قرار است پاییز امسال به اکران عمومی درآید.

 

تابستان سال 1360 در کتابِ تاریخ ایران ارزشمند است؛ چرا که حاکمیت ایران بسیاری از مسئولان دلسوز خود را با توطئه دشمنان و عوامل نفوذی از دست داد. همچنین، به دلیل اهمیتی که ترور شهید محمدعلی رجایی و شهید محمدجواد باهنر دارند، روز 8 شهریور را روز مبارزه با تروریسم نامگذاری کرده‌اند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، فیلمسازان نسل جوان و جدید همچون محمدحسین مهدویان، امیرعباس ربیعی و حسین دارابی از جمله کارگردانانی هستند که با زوایای دید متفاوت به روایت‌گری سال 60 پرداخته‌اند. روزهای ملتهبِ اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 شمسی و همچنین ترور کاراکترهای سیاسی همواره برای دغدغه‌مندان ایران اهمیت دارد؛ بااین حال، جای پرداختن وسیع به جزییات این دوره تاریخی هنوز در سینمای ایران خالی است.

انتهای پیام/  

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کتاب «حقوق و منزلت سالمندان در متون و فرهنگ اسلامی» منتشر شد

 کتاب «حقوق و منزلت سالمندان در متون و فرهنگ اسلامی» منتشر شد
2023-10-03T13:22:13+03:30
کتاب «حقوق و منزلت سالمندان در متون فرهنگ اسلامی» اثر علی رضایی بیرجندی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

سریال‌هایی که «وحدت» می‌آورند/ ضرورت ساخت آثاری درباره پیامبر اسلام

 سریال‌هایی که «وحدت» می‌آورند/ ضرورت ساخت آثاری درباره پیامبر اسلام
2023-10-03T13:22:12+03:30
برخی از آثار تلویزیونی هستند که وحدت را با خودشان به تلویزیون آورده‌اند؛ اما در کنار توجه به ساخت آثاری درباره قومیت‌ها، سریال‌ها و فیلم‌هایی درباره پیامبر ...

روزی که تلویزیون به ایران آمد!/ چند نکته از رئیس مرکز تحقیقات صداوسیما

 روزی که تلویزیون به ایران آمد!/ چند نکته از رئیس مرکز تحقیقات صداوسیما
2023-10-03T13:22:12+03:30
محسن شاکری‌نژاد اعتقاد دارد اگر زمانی تلویزیون در بدو ورودش در اختیار طبقه خاصی بود، امروز تا دورافتاده‌ترین روستاهای این کشور مبتنی بر نیازهایشان، سیگنال‌ر...

پخش پشت صحنه سریال «عاشورا»

 پخش پشت صحنه سریال «عاشورا»
2023-10-03T11:48:54+03:30
پیگیری‌ها نشان می‌دهد که قرار است پشت صحنه‌ای از مراحل سخت فیلمبرداری سریال «عاشورا» در معرض نگاه مخاطبان قرار بگیرد.

خداحافظی بازیگران با یکی از آخرین بازماندگان طنز فاخر ایران/ فردوس کاویانی بدرقه شد+عکس

 خداحافظی بازیگران با یکی از آخرین بازماندگان طنز فاخر ایران/ فردوس کاویانی بدرقه شد+عکس
2023-10-03T11:48:53+03:30
اصغر همت و پژمان بازغی از بازماندگان «آژانس دوستی» در محوطه خانه هنرمندان نقش اصلی این سریال ماندگار و «همسران» و خیلی از سریال‌های خاطر...

۶ نکته کاربردی برای جلب محبت همسر در بیان امام صادق (ع)

 ۶ نکته کاربردی برای جلب محبت همسر در بیان امام صادق (ع)
2023-10-03T10:28:58+03:30
اهل بیت وحی علیهم‌السلام به عنوان معلمان الهی به برخی قلق‌های رفتاری و به ویژه در برخورد با همسر اشاره کرده‌اند.

بی‌اثر کردن سانسور رسانه‌ای فعالیت اجتماعی زنان ایرانی در غرب

 بی‌اثر کردن سانسور رسانه‌ای فعالیت اجتماعی زنان ایرانی در غرب
2023-10-03T10:28:58+03:30
فعال رسانه‌ای از آمریکای جنوبی گفت: پیش از سفر به ایران اطلاع داشتم که هجمه‌های فرهنگی علیه این کشور حقیقت ندارد، اما دیدن همین حقایق از نزدیک به ما کمک کرد...

«روان‌شناسی موسیقی» در بازار نشر

 «روان‌شناسی موسیقی» در بازار نشر
2023-10-03T09:35:31+03:30
«روان‌شناسی موسیقی» نوشته سوزان هلم با ترجمه سهند سلطاندوست از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

راهکار پیامبر (ص) برای دور شدن شیطان از صفوف مسلمانان

 راهکار پیامبر (ص) برای دور شدن شیطان از صفوف مسلمانان
2023-10-03T09:35:30+03:30
پیامبر اکرم(ص) تمام متعلقات خود اعم از لباس مرکب و شمشیر را نام گذاری کرده بود این مسئله نیز از نظم ایشان حکایت می‌کند. هرگاه زمان برپایی نماز و تشکیل صف‌ها...

عرض ارادت شاعران به ساحت پیامبر اکرم(ص)؛خوشا دلی که بنوشد می از سبوی محمّد

 عرض ارادت شاعران به ساحت پیامبر اکرم(ص)؛خوشا دلی که بنوشد می از سبوی محمّد
2023-10-03T09:35:29+03:30
نعت رسول‌الله(ص) سنتی قدیمی در ادب فارسی بود که بعد از ثنای پروردگار در دواوین شاعران جای داشت. این سنت همچنان در میان شاعران ادامه دارد.

محمود اکرامی‌فر: محتاج به نیاز سنجی، نظرسنجی و اثرسنجی در حوزه هنر و ادبیات دفاع مقدس هستیم

 محمود اکرامی‌فر: محتاج به نیاز سنجی، نظرسنجی و اثرسنجی در حوزه هنر و ادبیات دفاع مقدس هستیم
2023-10-03T09:35:29+03:30
ما نمی‌دانیم عموم مردم چه نوع سینما، تئاتر و رمان و شعری را دوست دارند؟  چقدر مردم شعر دفاع مقدس دوست دارند؟ چقدر شعر عاشقانه دوست دارند؟ هیچ کاری در ح...

رویدادهای عجیب ولادت پبامبر (ص) در بیان امام ششم

 رویدادهای عجیب ولادت پبامبر (ص) در بیان امام ششم
2023-10-03T08:42:16+03:30
روایات گویای آن است که ولادت رسول خدا صلی الله علیه و آله با اتفاقات جالب توجهی همراه بود.

عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع)

 عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع)
2023-10-03T06:02:13+03:30
تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) فیلم‌هایی را تدارک دیده که مخاطبان علاقه‌مند می‌توانند از شبکه‌های مختلف این آثار نمایشی ایرانی و خار...

روایت سردار سلیمانی از شهدای اهل‌سنت و شهید وحدت

 روایت سردار سلیمانی از شهدای اهل‌سنت و شهید وحدت
2023-10-03T05:35:34+03:30
رئیس سازمان بسیج مستضعفین، گفت: اهل سنت هم شهدای زیادی برای وحدت جهان اسلام تقدیم کردند، شهید هاشمی نمونه مجسم و عینی وحدت و همدلی بین ملت بزرگ ایران و وحدت...

عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام صادق(ع)

 عیدانه تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام صادق(ع)
2023-10-03T05:35:34+03:30
تلویزیون در روز ولادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) فیلم‌هایی را تدارک دیده که مخاطبان علاقه‌مند می‌توانند از شبکه‌های مختلف این آثار نمایشی ایرانی و خار...

جشن بزرگ میلاد پیامبر اسلام فردا در تهران برگزار می‌شود

 جشن بزرگ میلاد پیامبر اسلام فردا در تهران برگزار می‌شود
2023-10-02T20:02:18+03:30
مدیر کل فرهنگی شهرداری تهران از برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام و امام صادق در میدان ولیعصر تهران خبر داد.

جشن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق (ع) هیئت کجا برویم؟

 جشن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق (ع) هیئت کجا برویم؟
2023-10-02T16:01:51+03:30
همزمان با سالگرد ولادت پیامبر(ص) و امام صادق (ع) بسیاری از هیئت‌ها و حسینیه‌ها آذین بسته شده و جشن میلاد را برگزار می‌کنند.

بازنشر| اعمال شب و روز هفدهم ربیع‌الاول

 بازنشر| اعمال شب و روز هفدهم ربیع‌الاول
2023-10-02T15:35:12+03:30
در آستانۀ فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت پیامبر(ص)، آداب و اعمال مربوط به شب و روز هفدهم ربیع‌الاول را بر اساس کتاب مفاتیح الجنان بخوانید.

تحولات پدیده همجنسگرایی در جهان

 تحولات پدیده همجنسگرایی در جهان
2023-10-02T15:08:35+03:30
در سال‌های اخیر و هم‌زمان با موج جهانی حمایت از «منحرفین جنسی» با عنوان دروغین «اقلیت‌های جنسی»، شاهد حرکت‌هایی در راستای ترویج و عادی‌س...

ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به‌وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!

 ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به‌وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!
2023-10-02T14:28:34+03:30
کارگردان و مجریان «ساعت به‌وقت قدس» از ویژگی‌های برنامه مختص فلسطین صداوسیما سخن گفتند و در بخش‌هایی که با شوخی و خنده همراه بود، حرف از سختی‌های ...

«در خلوت عشق علیه‌السلام» مجموعه داستان‌های کوتاه منتشر شد

 «در خلوت عشق علیه‌السلام» مجموعه داستان‌های کوتاه منتشر شد
2023-10-02T14:01:51+03:30
«در خلوت عشق علیه‌السلام» به قلم بابک اسماعیلی یکی از عناوین تازه چاپ شده در انتشارات سوره‌مهر است.

برخی روش‌های تربیتی پیامبر (ص) و امام صادق (ع) در خانواده

 برخی روش‌های تربیتی پیامبر (ص) و امام صادق (ع) در خانواده
2023-10-02T14:01:51+03:30
هیچ خیری بالاتر از ولایت اهل بیت وحی علیهم‌السلام و دعوت به ولایت ایشان نیست. منزلی که بابی از ابواب عترت باشد، شرارت در آن راهی ندارد و اهل آن به سرعت رشد ...

در نشست نویسندگان ادبیات پایداری مطرح شد؛ دفاع مقدس موضوع ملی است

 در نشست نویسندگان ادبیات پایداری مطرح شد؛ دفاع مقدس موضوع ملی است
2023-10-02T13:08:50+03:30
در ایام جنگ، برخی رزمندگان کتاب‌هایی می‌نوشتند اما چون نسبت‌شان با ادبیات کامل نبود، در حد خاطره‌نگاری باقی می‌ماند اما کم‌کم، ادبیات در این حوزه،‌ شتاب خوب...

ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!

 ماجرای چالش مجریان عرب «ساعت به وقت قدس» با «کسره» در زبان فارسی!
2023-10-02T13:08:49+03:30
کارگردان و مجریان «ساعت به وقت قدس» از ویژگی‌های برنامه مختص فلسطین صدا و سیما سخن گفتند و در بخش‌هایی که با شوخی و خنده همراه بود، حرف از سختی‌ها...

انتشار سه آهنگ جدید از همایون شجریان در یک شب

 انتشار سه آهنگ جدید از همایون شجریان در یک شب
2023-10-02T12:42:14+03:30
همایون شجریان در اقدامی غیرمرسوم، سه قطعه جدید را در یک شب منتشر کرد.

"کلنل" به تالار وحدت می‌آید

 "کلنل" به تالار وحدت می‌آید
2023-10-02T12:28:54+03:30
کنسرت نمایش «کلنل» به کارگردانی امیر بشیری پاییز سال جاری در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

«نوجوانان رستایی» ۲ همرزم دفاع مقدس را بهم رساندند/ تجلیل از مادر شهید نوایی لواسانی با اجرای نوجوانان

 «نوجوانان رستایی» ۲ همرزم دفاع مقدس را بهم رساندند/ تجلیل از مادر شهید نوایی لواسانی با اجرای نوجوانان
2023-10-02T12:28:54+03:30
جدیدترین جلسه از ویژه برنامه «بچه‌های رستا» با موضوع دفاع مقدس و با حضور یکی از یادگاران جنگ تحمیلی در فرهنگسرای اخلاق برگزار شد.

کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر؛ بازار داخلی را تعدیل کرد

 کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر؛ بازار داخلی را تعدیل کرد
2023-10-02T11:48:49+03:30
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا می‌گوید:‌ در هفته‌های گذشته کاهش قیمت جهانی کاغذ تحریر موجب تعدیل قیمت‌ها در بازار ظهیرالاسلام شده است.

کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر، بازار داخلی را تعدیل کرد

 کاهش قیمت جهانی کاغذ‌ تحریر، بازار داخلی را تعدیل کرد
2023-10-02T11:35:34+03:30
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا می‌گوید:‌ در هفته‌های گذشته کاهش قیمت جهانی کاغذ تحریر موجب تعدیل قیمت‌ها در بازار ظهیرالاسلام شده است.

رسالت مهم رسانه در روشنگری و ترویج عدالت اجتماعی

 رسالت مهم رسانه در روشنگری و ترویج عدالت اجتماعی
2023-10-02T11:22:05+03:30
دبیر کمیته علمی جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خورشید، ترویج عدالت اجتماعی و روشنگری را رسالت مهم رسانه‌ها دانست و گفت: در این دوره از جشنواره سعی کردیم مسئولی...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)