میرنیوز

تعیین تکلیف یک میلیارد برگ از اسناد راکد دستگاه‌های دولتی/ چرا شیفت شب کتابخانه ملی باز نمی‌گردد؟

 تعیین تکلیف یک میلیارد برگ از اسناد راکد دستگاه‌های دولتی/ چرا شیفت شب کتابخانه ملی باز نمی‌گردد؟ 2023-08-29T17:03:40+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ،‌ نشست خبری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ظهر امروز سه‌شنبه 7 تیر ماه با حضور علیرضا مختارپور ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی‌، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی ایران‌، هوتن والی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع‌، فاطمه صدر سرپرست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال و محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزار شد.

علیرضا مختارپور در این نشست در سخنانی ضمن تبریک هفته دولت و تسلیت ایام اربعین حسینی گفت: در طول دو سالی که از عمر دولت گذاشته و مدیریت جدید در سازمان مستقر شده‌ چند هدف مدنظر ما بوده است.اول اینکه ما تلاش کردیم کاستی‌ها و کمبودهایی که در هر دوره وجود دارد و طبیعتاً توسط مدیران بعدی باید برطرف شود، را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: دومین اقدام ما حرکت به سمت تحول، آینده و بهبود شرایط برای استفاده بهتر و بیشتر از منابع سازمان بود که سازماندهی منابع، تحول دیجیتال، غایت‌های بین‌المللی، ساماندهی اسناد، کمک به دستگاه‌های مختلف برای جمع‌آوری اسناد از جمله محورهای انجام شده در این دو اقدام است.

معیارهای اهدای منابع ضابطه‌مند شد

عصمت مومنی معاون کتابخانه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست در سخنانی از بازنگری سند فراهم‌آوری منابع اطلاعاتی در سازمان خبر داد و گفت: در واحد فراهم‌آوری، ریل‌گذاری یا تبیین نحوه اهدا به مجموعه‌ها و مبادله اطلاعات مدنظر ما بود که در این دوره تعیین خط مشی شد. ما در اداره فرآهم‌آوری موظف به اهدای منابع به کتابخانه‌های عمومی هستیم که این معیارها هم به لحاظ سهمیه و هم به لحاظ محتوایی ضابطه‌مند شده‌اند. هم‌چنین اساسنامه مبادله اطلاعات کتابخانه‌ای نیز احیا شد.

فاطمه صدر معاون پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست خبری به ارائه گزارش آماری از روند فعالیت‌ها پرداخت و گفت: برای تکمیل پروژه‌های تحول دیجیتال با سه پروژه هوش مصنوعی به فعالیت خود ادامه دادیم که بخشی از آنها روی سامانه‌های سازمان آماده‌سازی می‌شوند.

9 هزار و 190 پرونده  بر اساس درخواست مراجعه‌کنندگان دیجیتالی شد

وی ادامه داد: در بخش اسکن و دیجیتال‌سازی منابع 9 هزار و 190 پرونده  بر اساس درخواست مراجعه‌کنندگان دیجیتالی شد،‌ هم‌چنین کرده بودند همچنین 15 هزار و 106 پرونده نیز بر اساس تعیین اولویت‌ها از سوی سارمان دیجیتالی شده است. در بخش تجهیزات برای حوزه دیجیتال سازی 7 دستگاه جدید به ما اختصاص داده شد که فرایند را سرعت بخشید، ما در سال گذشته منابع جدیدی شامل اعلامیه‌ها، کارت‌های تبریک و رزومه‌های موجود در سازمان را نیز که تاکنون دیجیتالی نشده بود، به منابع دیجیتالی اضافه کردیم.

صدر تصریح کرد: همچنین 487 لوح فشرده که بخش عمده آن مربوط به نسخ خطی گردآوری شده از منابع دیگری غیر از سازمان اسناد و کتابخانه ملی است بازبینی شد،  فایل‌ها سازماندهی می‌شود تا به چرخه منابع دیجیتال ما اضافه شود.

وی با اشاره به جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: سال گذشته دوره سیزدهم جشنواره را برگزار کردیم و امسال نیز دوره چهاردهم را اواخر آذر و اوایل دی ماه برگزار خواهیم کرد، کارهای مقدماتی آن انجام شده و شورای سیاستگذاری هفته آینده اولین جلسه خود را برگزار خواهد کرد.

محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران  نیز گفت: حوزه اسناد ملی از حوزه‌های مهم در نظام اداری کشور است، چون تجمع اسناد و تنوع اسنادی که در حوزه اداری نگهداری می‌شود، منبع غنی از تجربه زیستی در دو حوزه مدیریت کشور را فراهم می‌کند که قابل اعتناست.

بیش از یک میلیارد برگ از اسناد راکد دستگاه‌ها تعیین تکلیف شد

وی گفت: در سال گذشته وظایف دستگاه‌های اداری در حوزه اجرای قانون اسناد ملی یادآوری شد و شاهد یک انگیزه مجدد و رشد در فعالیت‌های حوزه اسنادی دستگاه‌های اداری کشور بودیم، مخازن معاونت اسناد ملی یک میلیون و 12 هزار و 459 پرونده است. در سال گذشته بیش از یک میلیارد برگ از اسناد راکد دستگاه‌ها تعیین تکلیف شد و 25 میلیون و 443 هزار و 17 برگ اسناد دارای ارزش به سازمان اسناد متصل شد.

ناصری ادامه داد: یکی از اتفاقات حوزه مدیریت اسناد این است که در صورت اجرای دقیق قانون فایده بزرگی به دستگاه‌ها برمی‌گردد و آن آزادسازی فضای اداری اشغال شده در این زمینه است در این راستا 51 هزار و 848 متر مربع فضای اداری حاصل از نگهداری اسناد برای دستگاه‌های اداری آزاد شده است.

به گفته ناصری 6 هزار و  136 ساعت باز آموزش و آموزش مستمر کارکنان بایگانی‌ها و مسئولان اسناد دستگاه‌ها نیز انجام شده است. همچنین 20 مجموعه سند به معاونت اهدا شده و 64 مجموعه شامل 729 ردیف هم خریداری شده است. بیش از یک میلیون برگ از اسناد ملی و 6600 سند دیداری و شنیداری تنظیم شده است.

رشد 87 درصدی بودچه کتابخانه ملی

هوتن والی‌نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع‌ نیز در سخنانی گفت: بودجه سازمان اسناد و کتابخانه ملی از رشد نسبتا خوبی برخوردار بوده و 87 درصد رشد داشته است. بر این اساس ما خریداری تجهیزات را در دستور کار قرار دادیم، در این راستا 185 دستگاه دوربین خریداری شد.

هزینه 5 میلیاردی برای امنیت بلوارهای منتهی به کتابخانه ملی

وی ادامه داد:‌ سال‌ها بود که دوربین‌های اطراف بلوار کتابخانه ملی آنالوگ بود که ما با صرف هزنیه 5 میلیاردی آنها را با دوربین‌های دیجیتال جایگزین کردیم. همچنین سیستم آی‌تی دستگاه‌ها نیز ارتقا پیدا کرد و 140 دستگاه کامپیوتر به مبلغ 4 میلیارد و 900 میلیارد تومان خریداری شد.

به گفته والی نژاد 2 میلیارد و 500 میلیون تومان نیز صرف هزینه  تکمیل ورودی غربی سازمان شده است و 10 دستگاه اسکنر نیز برای فضای دیجیتال سازی خریداری شده است. در مجموع هزینه 40 میلیاردی برای تجهیز منابع انجام شده است.

وی از به روز رسانی تجهیزاتی مبلمان، صندلی و میز خبر داد و گفت: در این زمینه 6 میلیارد تومان هزینه کردیم و 8000 متر مربع نیز موکت خریداری شد. این احتمال وجود دارد که برای نصب و راه‌اندازی این تجهیزات جدید چند روزی کتابخانه تعطیل شود.

شیفت شب کتابخانه ملی چرا بازنمی‌گردد؟

بخش دیگری از این نشست به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت که علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پاسخ به پرسش در پاسخ به پرسشی درباره راه‌اندازی مجدد شیفت شب و انتقاداتی که نسبت به حذف آن وجود دارد گفت: مجموعه اعضای کتابخانه ملی که شامل کارشناسی ارشد به بالا و برخی از استثنائات است،‌ قریب به 250 هزار نفر است،‌ از طرفی دیگر ظرفیت سالن‌های کتابخانه ملی نیز محدود است، سال‌های قبل شیفت شب فعالیت نداشته است،‌ بلکه در سال‌های 92 و 93 نوبت شیفت شب از ساعت 9:30 تا 6 صبح برپا شد. بررسی‌های ما از شیفت شب کتابخانه ملی به این  نتیجه رسید که اولاً تعداد اعضایی که از شیفت شب در هر شب استفاده می‌کنند؛ بیش از 50 نفر نبوده است و اکثر وقت استفاده شده نیز تا همان 12 شب است،‌ دوماً از میان کسانی که از 12 شب تا 6 صبح از شیفت شب استفاده می‌کنند، بین 40 تا 60 درصد یا در نمازخانه و یا در پشت میز تالار مشغول استراحت هستند، با این شرایط،‌ و با توجه به امکانات، بودجه و انرژی باید هزینه می‌کردیم که چیزی حدود 50 نفر که از آن میان تنها 20 نفر آنها استفاده فعال داشتند از شیفت شب بهره ببرند، کما اینکه در هیچ کجای اساسنامه و قانون کتابخانه ملی این خدمات وجود ندارد و جزو تکالیف سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیست. ما از ساعت 9:30 تا 12 شب خدمات را ارائه می‌دهیم.

گزارش مبسوط از ماجرای آب‌گرفتگی اسناد به نهادهای ناظر ارائه شده است

مختارپور در پاسخ به پرسش درباره سرنوشت اسناد آب گرفته در سازمان نیز گفت: طبق گزارش رئیس قبلی سازمان ساختمان اسناد ملی در جایی قرار گرفته است که آب‌های زیرزمینی در آن قرار دارند، به دلیل بارندگی‌های شدید و اتفاقاتی که در بستر مترو در چند سال پیش رخ داد، مقداری از اسناد در طبقه زیرین دچار آبگرفتگی شد، برخی از دستگاه‌های نظارتی معتقد بودند که اسناد مهم و دارای ارزش، آسیب دیده و برخی دیگر معتقد بودند که این اسناد آنچنان هم مهم نبوده است.

وی با بیان این مطلب که آنچه مبرهن است،‌ این است که تعداد قابل توجهی از اسناد آسیب دیده که همچنان بخش‌هایی از آن در کتابخانه نگهداری می‌شود‌، گفت: ما تمام مستندات موجود را جمع‌بندی کرده و در قالب گزارش مبسوط و مستند با تصاویر و آمار در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار داده‌ایم چون وظیفه قضاوت بر عهده ما نیست در این زمینه بیشتر نظر نمی‌دهم. اما در روزهای پایانی اسفند 1400 باران شدیدی بارید که ما با عبرت از حادثه گذشته اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام دادیم،‌ اولاً همه مدیران ما با وجود تعطیلات نوروز سر کار بودند و با انجام لایه‌روبی‌، و تعویق پمپ‌ها حتی یک قطره آب   به داخل ساختمان آرشیو نفوذ نکرد. امروز مطمئن هستیم هر بارش دیگری که صورت بگیرد آسیبی آرشیو ما را تهدید نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش درباره امنیت بلوار کتابخانه ملی و دزدی‌هایی که از اتومبیل‌ها انجام می‌شد گفت: این اتفاق اصلاً در حوزه کتابخانه ملی نبوده است، بلکه فضایی است که متعلق به اراضی اطراف است. در اینکه آیا اراضی عباس آباد باید امنیت این منطقه را برقرار کنند یا نیروهای انتظامی محل مناقشه است؛ گاهی اوقات دستگاه‌های انتظامی معتقد بودند که چون این بلوار در اختیار نهادهای دولتی است باید تامین هزینه برای امنیت آن انجام شود، اما مهمترین اقدامی که باید در این زمینه انجام شود و از 20 سال پیش قرار آن گذاشته شده راه‌اندازی پارکینگ طبقاتی برای اعضا در ضلع شمالی است؛‌ در آن سال‌ها قرار دادی با شهرداری تهران بسته شد که نه تنها پارگینگ ساخته نشد بلکه بر اساس گودبرداری دیوارهای مخازن ما نیز ترک برداشت.

پروژه ساخت پارکینگ طبقاتی مجدداً‌ آغاز شد

مختارپور گفت:‌ من پس از ورود به کتابخانه ملی این موضوع را شدیداً پیگیری کردم و خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم دوباره این کارگاه را راه‌اندازی کنیم، شهرداری و شورای شهر تقبل کردند و چند ماهی است که این کار شروع شده است، اما برای تامین امنیت این بلوار به جهت استفاده اعضای کتابخانه از محل بودجه سازمان دوربین‌هایی را نیز نصب کردیم تا وظیفه خود را انجام داده باشیم.

انتهای پیام/

 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

"پرداخت نفقه " نمونه‌ای از رعایت حقوق زن در اسلام است

 "پرداخت نفقه " نمونه‌ای از رعایت حقوق زن در اسلام است
2023-09-29T10:35:35+03:30
کارشناس مسائل دینی معتقد است: اسلام در موارد متعددی حقوق زنان را در نظر گرفته و بر آن تأکید کرده است که یک نمونه از آن، در پرداخت نفقه از طرف شوهر تعریف شده...

سخت ترین خاطره اسیر جنگ تحمیلی از اسارت چه بود؟

 سخت ترین خاطره اسیر جنگ تحمیلی از اسارت چه بود؟
2023-09-29T10:08:57+03:30
با آن همه فشاری که در قضیه قطعنامه و عزل منتظری بر قلب امام وارد شده بود، بیماری شان بعید نبود.

ماجرای یک عکس/نگاهی از شهید چمران که در تاریخ ثبت شد

 ماجرای یک عکس/نگاهی از شهید چمران که در تاریخ ثبت شد
2023-09-29T09:55:33+03:30
بهرام محمدی فر می گوید: شهید چمران به کار خبرنگاری خیلی اهمیت می‌داد و عکاسی و خبرنگاری برایش خیلی با اهمیت بود.

گفت‌وگو با مریم قربان‌زاده درباره «حوض شربت»/ روایت درست از زن ایرانی گمشده تاریخ معاصر است

 گفت‌وگو با مریم قربان‌زاده درباره «حوض شربت»/ روایت درست از زن ایرانی گمشده تاریخ معاصر است
2023-09-29T07:15:35+03:30
روایت زندگی زنان بخش گمشده‌ای از تاریخ معاصر ماست. یکی از مظلومیت‌های زن ایرانی این است که درست و کامل روایت نشده است. ربطی به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و م...

تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت‌بخش نوشت‌افزارهای وطنی

 تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت‌بخش نوشت‌افزارهای وطنی
2023-09-29T07:02:19+03:30
استفاده از کاراکتر‌های انیمیشن‌های ایرانی برای تولید نوشت ‌افزار فرصتی است برای فرهنگسازی در ذهن کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده‌سازان این مرز و بوم با...

نوجوان و بحران هویت - ۷| توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 نوجوان و بحران هویت - ۷| توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-29T06:48:54+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت بخش نوشت‌افزارهای وطنی

 تصویر انیمیشن‌های ایرانی زینت بخش نوشت‌افزارهای وطنی
2023-09-29T06:35:32+03:30
استفاده از کاراکتر‌های انیمیشن‌های ایرانی برای تولید نوشت ‌افزار فرصتی است برای فرهنگسازی در ذهن کودکان و نوجوانانی که قرار است آینده‌سازان این مرز و بوم با...

«قصۀ سنگو و شوبانه» رمانی براساس افسانه‌‎های ایرانی

 «قصۀ سنگو و شوبانه» رمانی براساس افسانه‌‎های ایرانی
2023-09-29T05:55:35+03:30
«ماجرای سنگو و شوبانه» که نویسندۀ نام آشنای کودکان، «سرور کُتُبی» آن را نوشته است؛ از افسانه‌های شیرین و قصه‌های ماندگار گذشته، الهام گر...

انتشار نخستین کتاب داستانی از عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص برای نوجوانان

 انتشار نخستین کتاب داستانی از عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص برای نوجوانان
2023-09-29T05:55:34+03:30
«بچه سرگذر»؛ اولین اثر متقن و داستانی از عملیات کربلای۴ و شهدای غواص با محوریت شهید علی چیت سازیان است که در قالب کتاب نوجوان توسط انتشارات شهیدکا...

رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند

 رهبر انقلاب اسلامی: شهیدان، الگوهای بی‌زوال برای همه نسل‌ها هستند
2023-09-28T19:51:25+03:30
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهدا و ایثارگران تاکید کردند: باید پیام شهیدان را بدرستی بشنویم و از آن برای آب...

اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان

 اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است / جهاد باید در برابر دشمن باشد نه برادر مسلمان
2023-09-28T15:37:01+03:30
معاون وزیر اوقاف کشور سوریه می‌گوید برادری و اخوت اسلامی مهم‌ترین عامل عزت مسلمانان است. اگر روزی آن را کنار بگذارند، هیبت و شکوه و عزت خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است

 پژوهشگر کویتی: امت اسلام باید دربارۀ آزادسازی قدس تلاش کند / دشمن دنبال آزادی بدون چارچوب است
2023-09-28T13:22:10+03:30
نایب رئیس انجمن دوستی ایران و کویت  ضمن اشاره به اینکه دشمن در راستای آزادی بدون چارچوب گام بر می‌دارد، گفت: همه ما باید دربارۀ مسئله آزادسازی قدس و فل...

انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس

 انتشار پوستری جدید با محور پرتاب «ماهواره نور ۳» به فضا+عکس
2023-09-28T12:55:33+03:30
پوستر «نور امید» با محور استقرار موفقیت‌آمیز ماهواره تصویربرداری «نور۳»  در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین، طراحی و منتشر شد.

"عکاس چریک" به حوزه هنری آمد

 "عکاس چریک" به حوزه هنری آمد
2023-09-28T12:55:32+03:30
نمایشگاه «عکاسِ چریک» دربرگیرنده گزیده عکس‌های جنگ تحمیلی جاویدالاثر کاظم اخوان، در حوزه هنری افتتاح شد.

توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

 توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی
2023-09-28T12:55:30+03:30
درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به ف...

سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است

 سردار ایزدی: دفاع مقدس از جلوه‌های انقلاب اسلامی است
2023-09-28T12:02:13+03:30
معاون امور راهبردی فرماندهی معظم کل قوا با بیان این که انقلاب اسلامی بسیار با عظمت است که یکی از جلوه های آن، دفاع مقدس بود، گفت: بعثت درونی در جبهه ها به ز...

مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد

 مروری بر شعر دفاع مقدس و دوره‌های مختلف / شعر، زبان مردم و رزمندگان شد
2023-09-28T12:02:13+03:30
شعر در دوران دفاع مقدس، نقش مهمی در تشویق رزمندگان به حضور در جبهه‌ها داشت و شاعران در این دوران به زبان گویای مردم زمانۀ خود تبدیل شدند.

انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری

 انتشار کتابی تحقیقی درباره مادر مومنان حضرت خدیجه کبری
2023-09-28T12:02:12+03:30
کتاب «ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری (س)» اثر آیت الله احمد عابدی در ۴۰۰ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم

 جامع‌ترین عملیات دفاع مقدس به روایت حاج قاسم
2023-09-28T11:22:11+03:30
الان بیش از ۳۰ سال از جنگ گذشته است، ۲۰۰ سال دیگر هم اگر بگذرد و همه طراحان دنیا جمع بشوند، نمی‌توانند طرحی جامع‌تر از این عملیات طراحی کنند.

چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران

 چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی آغاز به کار کرد/ ۳۵۰ عنوان کتاب از ایران
2023-09-28T09:22:15+03:30
چهل‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اندونزی چهارشنبه (پنجم مهر ماه ۱۴۰۲) افتتاح شد و جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حض...

کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی

 کلاته: جامعه نخبگانی ما اغلب مقلد و دنباله‌رو است / نگرانی سردار قاآنی از پرداختن غلو آمیز و ناقص پیرامون شخصیت حاج قاسم سلیمانی
2023-09-28T09:22:13+03:30
نویسنده ادبیات مقاومت: سردار قاآنی گفت: در مورد پرداختن به شخصیت سردار قاسم سلیمانی از دو چیز نگرانیم یکی غلو، یکی تعریف ناقص! که با اعمال محدودیت...

آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران

 آغاز تحویل کاغذ ایرانی دیبای شوشتر به ناشران
2023-09-28T08:42:13+03:30
باتوجه به پیش ثبت‌نام ناشران برای دریافت کاغذ دیبای شوشتر، فرآیند تحویل این کاغذ به ناشران از ششم مهرماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه

 تاریخ انقضای کاراکترهای ایرانی بلای جان صنعت نوشت‌افزار / مصرف‌کننده پای حمایت از تولید داخلی ایستاد؛ فروشنده نه
2023-09-28T08:28:50+03:30
نهمین نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی با استقبال قابل توجه مصرف‌کنندگان همراه بوده است،‌ مصرف‌کنندگانی که به باور کارشناسان بازار پای حمایت از تولید ایستاده‌اند،...

نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار

 نگاهی به رمان نوجوان «کتانی‌های کوکام»/قدم‌هایی استوار با کتانی‌های ایثار
2023-09-28T05:08:50+03:30
وجدان و اخلاق سکه‌های قیمتی این داستان هستند. همراه شدن قهرمانان «کتانی‌های کوکام» با آن دو نفر در دل جنگ، ایثار و همبستگی از جنس اخلاق را می‌آفری...

اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه

 اجتماع سفیران فرهنگی در نیمه مهر ماه
2023-09-28T04:28:50+03:30
نخستین اجلاس منطقه‌ای نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با حضور ۲۰ تن از رایزنان و کارداران فرهنگی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات ا...

بازیگر قدیمی سینما درگذشت

 بازیگر قدیمی سینما درگذشت
2023-09-28T04:28:49+03:30
امرالله صابری بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون از دنیا رفت.

استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟

 استفتاء از امام خامنه‌ای؛ چه کسی باید "هزینه نماز و روزه قضای میت" را بپردازد؟
2023-09-28T04:15:27+03:30
آیت‌الله خامنه‌ای به استفتاء درباره «هزینه نماز و روزه قضای میت» پاسخ گفتند.

جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس

 جلسه‌ نقد کتاب سرداران ایرانی از کوروش تا سلیمانی برگزار شد/ فقر منابع دانشگاهی در تاریخ دفاع مقدس
2023-09-27T19:22:16+03:30
این نوع کتاب‌ها حاصل دغدغه‌ها و احساس مسئولیت افراد هستند و باید به آن ارج نهاد. ما در حوزه نگارش تاریخ نزدیک خودمان دچار فقر دانشگاهی هستیم. جامعه دانشگاهی...

تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)

 تلاش در همگرایی جهانی از زمان پیامبر(ص) تا دوران پس از ظهور امام زمان (عج)
2023-09-27T19:22:16+03:30
مدیر دانشنامه زن مسلمان فرضیه «تناکح بین الملل ائمه(ع) و همگرایی جهانی در عصر ظهور» مبتنی بر بازخوانی ملیت مادران امامان(ع) را تبیین کرد.

«مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»

 «مشت در نمای درشت» آماده نمایش شد/ تقاضای حضور در «سینماحقیقت»
2023-09-27T19:08:51+03:30
فیلم مستند «مشت در نمای درشت» به کارگردانی محمدصالح حجت‌الاسلامی و محصول مرکز هنری رسانه‌ای سلوک، متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت&...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)