میرنیوز

نگاهی به تاریخ جشنواره تئاتر کودک ایران به بهانه سردرگمی دوباره برای میزبانی

 نگاهی به تاریخ جشنواره تئاتر کودک ایران به بهانه سردرگمی دوباره برای میزبانی 2023-08-29T08:23:34+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان که چند نسل از کودکان و نوجوانان استان همدان را با نمایش‌های مفهومی در دامان خود پرورش داده است حالا بی‌سرپرستی دامانش را گرفته و هر چند سال یک بار خانه به دوش می‌شود، راهش را کج می‌کند و از همدان بار سفر می‌بندد تا ببیند کجای این جهان هستی می‌تواند مدتی را اتراق کند تا باز مسئولی تحت فشار هنرمندان، رسانه و جامعه محلی دلش هوای هندوستان کند و پیگیر بازگرداندنش به همدان شود.

جشنواره تئاتر امید یا همان کودک و نوجوان که حالا یدک‌کش عنوان بین‌المللی هم هست، نخستین بار آبان ماه سال 1370 در شهر همدان برگزار شد. این جشنواره با هدف هویت بخشیدن به تئاتر کودک و نوجوان و رشد و بالندگی آن کار خود را آغاز کرد و پیش از این در سال 1368 پس از فروکش کردن جنگ تحمیلی گروهی از کودکان و نوجوان در شهر همدان چند نمایش را با موضوعات مختلف از جمله جنگ، پیامدهای بمباران مناطق مسکونی روی صحنه بردند که این آثار توجه همگان و افکار عمومی را به خود جلب کرد و همین حرکت بنیان و شالوده برگزاری جشنواره های تئاتر کودک و نوجوان در سال1370 شد.

نخستین چهره‌نمایی کشوری جشنواره تئاتر کودک همدان از کجا و چگونه آغاز شد؟ 

نخستین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان از 29 شهریور تا 4 مهرماه سال 1370 و با حضور 6 گروه نمایشی از سراسر کشور در همدان برگزار شد که در زمان خود به عنوان حرکتی فرهنگی و هنری در سراسر کشور انعکاس بسیار خوبی داشت و تا نهمین دوره برگزاری خود تا سال 78 در همدان ماند.

برگزاری این جشنواره در همدان در دهه هفتاد پیامدهای مثبت بسیاری داشت که از جلسات نقد و بررسی تئاترهای اجرا شده، کارگاه‌های جانبی برگزاری جشنواره، حضور هنرمندان تئاتر کودک کشور به عنوان مهمان تأثیر پذیرفته بود که مشهودترین این اثر پذیری تربیت و پرورش استعداهای هنری و بازیگران مطرح تئاتر در این دهه از حیات هنر نمایش کشور بود.

وقتی بی‌مهری‌ها دامنگیر دهمین دوره برگزاری جشنواره شد 

جشنواره تئاتر کودک در همدان در آستانه 10 سالگی به دلیل جابه‌جایی مدیران در اداره کل فرهنگ و ارشاد همدان و بی‌اعتنایی مدیران جدید به تئاتر، از این شهر به شهر دیگری رفت و دهمین دوره آن در شهر ارگ جدید بم سال 1379 برگزار شد.

آنطور که هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر همدان نقل می‌کنند جشنواره دهم، یکی از دوره‌های پُربار جشنواره تئاتر کودک بوده که در این دوره، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، نشست‌های تخصصی، با موضوع جایگاه قصه در تئاتر کودک و نوجوان برگزار کرده است.

بعد از این دوره بار دیگر جشنواره به شهر دیگری رفت و دوره یازدهم در زاهدان و دوازدهم در گچساران برگزار شد.

این اتفاق باعث پایین آمدن کیفیت برگزاری جشنواره شد تا جایی که دوره سیزدهم که قرار بود سال 82 برگزار شود کنسل و جشنواره تا سه سال پس از این به دنبال حامی مالی بود تا بتواند حیات پیدا کند که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و جشنواره تئاتر کودک از سال 82 دیگر برگزار نشد.

دفتر تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهای نمایشی، ناجی جشنواره بی سرپرست تئاتر کودک شد 

هیئت مدیره دفتر تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهای نمایشی که در آن نام چهره‌های شناخته‌شده تئاتر کودک دیده می‌شد از جمله رضا بابک، سیدحسین فدایی‌حسین، سیدعلی کاشفی‌خوانساری، سیدصادق موسوی و عباس جهانگیریان، کار خود را رسماً از اسفند ماه سال 1384 آغاز کرد و نخستین دستاوردهای تشکیل‌این دفتر، احیای جشنواره تئاتر کودک، پس از یک وقفه پنج‌ساله بود.

در این دوره از جشنواره به استان همدان به عنوان زادگاه حیات این جشنواره پیشنهاد برگزاری داده شد که متأسفانه همدان به دلیل مشکلات مالی نتوانست این کار را انجام دهد و جشنواره به استان اصفهان رفت.

برگشت جشنواره تئاتر کودک به همدان پس از 10 سال دوری 

جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان برای هفدهمین دوره برگزاری مجدد به همدان و زادگاهش برگشت.

در این دوره 112 اثر نمایشی از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که هنرمندان شهرهای همدان و تهران بیشترین متقاضیان شرکت در این جشنواره بودند. از این تعداد 12 گروه نمایشی برای شرکت در هفدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان انتخاب شدند ‌و این جشنواره در 4 بخش مسابقه بین‌المللی، مسابقه ایران، مسابقه نمایشنامه‌نویسی و بخش ویژه برگزار شد.

بعد از این دوره تا مدت‌ها میزبانی پنج ساله برای استان همدان در برپایی این جشنواره تمدید می‌شد و جشنواره تئاتر کودک در زادگاهش تا سالها زندگی کرد.

کرونا و آنچه بر سر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان آورد 

پس  از شیوع کرونا 2 سال جشنواره تعطیل شد و سال 1400 با وقفه، بیست و هفتمین دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان برگزار شد و برگزاری آن به مدت پنج سال دیگر یعنی تا سال 1405 در همدان تمدید شد.

حالا با گذر سالها درست وقتی هنوز 3س ال دیگر از تفاهنامه تمدید برگزاری جشنواره به میزبانی همدان باقی مانده خبرها حاکی از آن است که جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از همدان به یزد می‌رود.

البته این گمانه‌زنی‌ها در حالی است که هنوز بسیاری از هنرمندان امیدوارند جشنواره در زادگاهش باقی بماند.

تئاتر کودک بستر تخصص‌گرایی و رشد هنر نمایش است؛ با رفتن آن به شدت مخالفم! 

نوشین بیگلریان یک کارگردان و نویسنده تئاتر کودک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، گفت: از سال 70 کلید این جشنواره زده‌شده و باعث شده جشنواره تئاتر کودک و‌ نوجوان بستری برای پرورش و رشد هنر نمایش و تخصص‌گرایی باشد.

وی که از سال‌های کودکی تاکنون در عرصه تئاتر فعالیت دارد، اظهار داشت: با رفتن جشنواره به شدت مخالف هستم؛ چرا مسئولان ما به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می‌کنند؟

این هنرمند تئاتر با بیان اینکه جشنواره باعث شده کیفیت آثار تولیدی نمایش در همدان بالا برود، گفت: اگر جشنواره نبود شاید اجرای تئاتر کودک و نوجوان در همدان و شهرهای دیگر به این اندازه پررنگ نمی‌شد.

بیگلریان با بیان اینکه اکثر هنرمندان همدان در این حوزه تحصیل‌کرده تئاتر هستند، یادآور شد: خوشبختانه در حوزه تولید محتوای نمایش‌ها در استان مشکل چندانی نداریم و گروه‌ها با نگاهی تخصصی به تئاتر کودک و نوجوان کار می‌کنند که اتفاق خوشایندی است که یک ظرفیت ویژه برای استان همدان محسوب می شود. از مسئولان استان درخواست دارم سرگردانی را از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دور کنند. این جشنواره یادآور خاطرات کودکی افراد زیادی در همدان است که نباید مورد بی‌مهری واقع شود.

بیگلریان افزود: مردم همدان نسبت به برگزاری جشنواره وابستگی عاطفی پیدا کرده‌اند و اگر این جشنواره از همدان برود قطعاً باید مسئولان پاسخگوی افکار عمومی و شهروندان، هنرمندان و دوستداران تئاتر کودک باشند. هنرمندان همدانی تمام تلاش خود را برای حفظ جشنواره خواهند کرد اما مسئولان استانی نیز باید با ما به میدان مطالبه‌گری بیایند و همه یک دست خواستار میزبانی با کیفیت همدان از جشنواره تئاتر کودک باشیم.

سیدمهرداد کاووسی دیگر هنرمند تئاتر استان همدان نیز گفت: اگر جشنواره تئاتر کودک از زادگاهش که استان همدان است برود هنرمندان تئاتر کودک در همدان دیگر انگیزه‌ای برای کار ندارند ولو اینکه خود من به عنوان یک فعال حوزه تئاتر دل چرکین هستم از اینکه بخواهم برای جشنواره تئاتر کودک در شهر دیگری فعالیت کنم.

برگزاری جشنواره تئاتر کودک در یک قرارداد دائمی به همدان واگذار شود  

وی ادامه داد: جشنواره تئاتر کودک زمینه رشد را برای هنرمندان تئاتر فراهم می‌کند و نمونه بارز آن هم دبیر این دوره از جشنواره است به طوریکه وی در دوره‌های قبل از افرادی بود که اثر به جشنواره تئاتر کودک می‌آورد و جشنواره بستری شد برای معرفی بهتر استعداد و توانایی وی تا جایی که در دو‌ دوره اخیر دبیر برگزاری جشنواره است.

کاووسی افزود: تئاتر یک جسم نیمه جان شده در همدان است که تمام رنگ و بو، جنبش و حیاتش به برگزاری جشنواره تئاتر کودک در همدان گره خورده حالا اگر این جشنواره بخواهد از همدان برود دیگر چه چیزی از تئاتر همدان باقی خواهد ماند؟!این  هنرمند در پایان تاکید کرد: امیدوارم جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در یک قرار داد دائمی به استان همدان واگذار شود و از رفتن این جشنواره به یزد جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در همین راستا بیش از 60 هنرمند حوزه تئاتر کودک در همدان نیز با امضای بیانیه‌ای خواستار اقدام مسئولان برای تداوم برگزاری این جشنواره در همدان شده‌اند.

این شرایط در حالی است که پیش‌تر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد دلیل جابه‌جایی جشنواره از همدان را بی‌رغبتی استانداری در میزبانی اعلام‌کرده است.

آخرین موضع استاندار همدان درباره جشنواره: پول اضافی نداریم! 

اما استاندار همدان در آخرین نشست خبری خود درباره میزبانی همدان در جشنواره تئاتر کودک و در پاسخ به سؤالی مبنی بر عدم همکاری استانداری همدان برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک گفت: مخالف جشنواره تئاتر کودک نیستم، تامین اسکان و خوراک می کنیم اما پولی به هیچ حسابی واریز نخواهیم کرد.

قاسمی فرزاد بیان کرد: استانداری هتل و خوراک را تأمین می‌کند اما استان پول اضافی ندارد که به حسابی واریز شود. در حضور رسانه ها اعلام می‌کنم متعهد اسکان و خوراک میزبانان خواهم شد اما اینکه به استانداری گفته شده پول به حساب واریز کند، خیر این کار را نخواهم کرد چون استان پولی ندارد و این موضوع را از طریق وزیر ارشاد پیگیر خواهم شد.

جشنواره تئاتر کودک در همدان ماندگار است

در همین راستا حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان ماندگار است اعلام کرده که این جشنواره از برنامه‌های مهم فرهنگی استان به شمار می‌رود که از سالیان دور در همدان برگزار شده است.

وی همچنین ادعا کرده است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت‌هایی مبنی بر تأکید بر برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان شده است و همچنین استاندار همدان نیز تأکید بر برگزاری جشنواره دارد از همین رو هماهنگی خوبی بین استان و وزارتخانه در رابطه با اجرای این پروژه بزرگ به وجود آمده است.

این شرایط در حالی است که اکنون حدود نیم‌قرن از شکل‌گیری تئاتر کودک و نوجوان در ایران می‌گذرد، اما این جریان نمایشی جز در مقاطعی کوتاه، هرگز مورد توجه متصدیان و مسئولان امر قرار نگرفته است. 

از طرفی از آنجا که زادگاه جشنواره تئاتر کودک در همدان است و این روزها همدان سودای جهانی شدن به واسطه تاریخ خود را دارد به نظر می‌رسد مسئولان باید بیشتر بر کارکرد فرهنگی، گردشگری و اقتصادی جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به میزبانی همدان توجه داشته باشند. چرا که اگر معتقدیم محور دوم توسعه استان همدان گردشگری تعریف شده است باید به این مهم توجه شود که یکی از مهم‌ترین تأثیرات جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برای همدان تقویت گردشگری فرهنگی است که با تأکید بر رویدادهای فرهنگی و بهره‌برداری از عناصر فولکلوریک بوده و همه ساله توانسته‌ خیل عظیمی از گردشگران مشتاق را در قالب هنرمندان فعال در جشنواره تئاتر کودک به همدان دعوت کند.

به گزارش تسنیم، به طور قطع بر مسئولان استان همدان و در رأس آن مدیریت ارشد استان مزیت‌های گسترش گردشگری فرهنگی پوشیده نیست. جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که حالا جشنواره بین‌المللی و شناخته‌شده‌ای است می‌تواند فرهنگ جامعه و مردم همدان را به دیگر جوامع و علاقمندان معرفی کند و در راستای این معرفی باعث تقویت غرور و همبستگی جامعه میزبان و افزایش آستانه تحمل آنها در برابر فرهنگ‌های دیگر شود.

بر همین اساس این سؤال مطرح است که مگر نه اینکه با توسعه گردشگری و اقداماتی چون ثبت جهانی آثار تاریخی مثل هگمتانه به دنبال جذب گردشگران داخلی و خارجی هستیم، چرا از دیگر مؤلفه این اتفاق که میزبانی از رویداد بین‌المللی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان است غافل شده ایم؟

گزارش از: شکوفه رنجبر

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

دفاع مقدس منشأ هدایت و راهنمایی ملت است

دفاع مقدس منشأ هدایت و راهنمایی ملت است
2023-09-25T21:28:49+03:30
ساوه-امام جمعه ساوه گفت: دفاع مقدس منشأ هدایت و راهنمایی انقلابیون و توده‌های ملت خواهد بود.

نیروهای مسلح جزو نوامیس حتمی هر جامعه‌ای است

نیروهای مسلح جزو نوامیس حتمی هر جامعه‌ای است
2023-09-25T21:28:48+03:30
کرمانشاه- امام جمعه سرپل‌ذهاب با اشاره به اینکه دشمن به دنبال وارد کردن خدشه در کرامت نیروهای مسلح است، گفت: نیروهای مسلح جزو نوامیس حتمی هر جامعه‌ای است.

دستاوردها و رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس برای نسل‌های آینده تبیین شود

دستاوردها و رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس برای نسل‌های آینده تبیین شود
2023-09-25T21:28:48+03:30
یزد- امام جمعه بهاباد با اشاره به رشادتهای رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس گفت: حماسه و رشادتهای دفاع مقدس برای نسلهای آینده به بهترین شکل تبیین شود.

دستاوردهای دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود

دستاوردهای دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود
2023-09-25T21:28:47+03:30
قزوین- امام جمعه اسفرورین با بیان اینکه دستاوردهای دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود، گفت: صدام فقط نمادی از نظام سلطه بود و پشت سر او تمام نظام سلطه ایستاده ب...

رئیسی سیاست های آمریکا را به چالش کشید

رئیسی سیاست های آمریکا را به چالش کشید
2023-09-25T21:28:47+03:30
شاهرود- امام جمعه بسطام گفت: سخنرانی رئیسی در سازمان ملل صریح، قاطع و شجاعانه بود و با صراحت و شجاعت سیاست‌های غرب و آمریکا را به چالش کشید.

باید نگاه معرفتی نسبت به امام زمان (عج) را پررنگ کنیم/ویژه برنامه‌های نهم ربیع الاول اعلام شد

باید نگاه معرفتی نسبت به امام زمان (عج) را پررنگ کنیم/ویژه برنامه‌های نهم ربیع الاول اعلام شد
2023-09-25T21:28:47+03:30
حجت الاسلام نصوری گفت:باید بتوانیم نگاه معرفتی نسبت به امام زمان (عج) را پررنگ کنیم و تلاش‌های امام حسن عسکری (ع) برای ورود شیعه به دوران غیبت را تبیین کنیم.

«سلامت پناه» سرپرست دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی شد

«سلامت پناه» سرپرست دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی شد
2023-09-25T21:28:46+03:30
طی حکمی از سوی حجت الاسلام قمی رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی «رضا سلامت‌پناه» به عنوان سرپرست دبیری شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی منصوب شد.

کتاب «اندیشه سیاسی آیت الله شاه آبادی» منتشر شد/تأثیر اندیشه شاه آبادی بر اندیشه و عمل امام خمینی

کتاب «اندیشه سیاسی آیت الله شاه آبادی» منتشر شد/تأثیر اندیشه شاه آبادی بر اندیشه و عمل امام خمینی
2023-09-25T21:28:46+03:30
کتاب «اندیشه سیاسی آیت الله محمدعلی شاه آبادی» اثر سیدجواد میرخلیلی در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۲۲۲ صفحه تهیه و به همت مؤ...

واکنش رئیس سازمان تبلیغات به تحریم جانشین وزیر ارشاد توسط آمریکا

واکنش رئیس سازمان تبلیغات به تحریم جانشین وزیر ارشاد توسط آمریکا
2023-09-25T21:28:45+03:30
حجت‌الاسلام قمی به تحریم جدید ایالات متحده علیه سید محمد هاشمی جانشین فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان داد.

ایجاد آموزش‌های قرآنی به صورت رایگان در دارالقرآن خانه کارگر

ایجاد آموزش‌های قرآنی به صورت رایگان در دارالقرآن خانه کارگر
2023-09-25T21:28:45+03:30
معاون اجرایی دارالقرآن خانه کارگر گفت: آموزش های قرآنی متنوعی در دارالقرآن خانه کارگر به شکل رایگان در دسترس کارگران و بازنشستگان قرار گرفته است.

آیت الله مرتضوی لنگرودی مایه‌ اعتبار حوزه پایتخت بود

آیت الله مرتضوی لنگرودی مایه‌ اعتبار حوزه پایتخت بود
2023-09-25T21:28:44+03:30
وجود ذی‌جود آیت الله مرتضوی لنگرودی، مایه‌ی اعتبار حوزه پایتخت بود و شاگردان تربیت یافته در محضر معرفتی او، ذخیره ماندگار آن راحل رستگار است.

شماره یازدهم مجله رصد منتشر شد

شماره یازدهم مجله رصد منتشر شد
2023-09-25T21:28:44+03:30
در آستانه فرارسیدن نهم ربیع الاول، آغاز امامت حضرت امام عصر علیه آلاف التحیة و الثناء، شماره یازدهم مجله رصد (بررسی تحرکات غرب در حوزه مهدویت و آخرالزمان گرا...

نخستین جایزه کتاب «مداحان مؤلف» برگزار می‌شود

نخستین جایزه کتاب «مداحان مؤلف» برگزار می‌شود
2023-09-25T21:28:43+03:30
باغ کتاب تهران با همکاری خانه مداحان اهل بیت (ع) نخستین جایزه کتاب «مداحان مؤلف» را برگزار می‌کند.

کتاب «چیستی رویکرد تمدنی؛ از عرصه نظر تا صحنه عمل» منتشر شد

کتاب «چیستی رویکرد تمدنی؛ از عرصه نظر تا صحنه عمل» منتشر شد
2023-09-25T21:28:43+03:30
کتاب «چیستی رویکرد تمدنی (از عرصه نظر تا صحنه عمل)» به کوشش محمدرضا بهمنی خدنگ و مهدی مولایی آرانی روانه بازار نشر شد.

روضه هفتگی زائران ایرانی، امشب در کربلا برگزار می شود

روضه هفتگی زائران ایرانی، امشب در کربلا برگزار می شود
2023-09-25T21:28:43+03:30
مراسم روضه هفتگی موکب محبان علی بن ابیطالب(ع) در بین‌الحرمین کربلای معلی امشب ۳۰ شهریورماه به مناسبت سالروز وفات حضرت سکینه(س) برگزار می‌شود.

نخستین مسجد زیر آب جهان ساخته می‌شود

نخستین مسجد زیر آب جهان ساخته می‌شود
2023-09-25T21:28:42+03:30
اداره امور اسلامی و فعالیت‌های خیریه دبی اعلام کرد قصد دارد مسجدی را در زیر آب بسازد که تا ۷۵ نمازگزار ظرفیت خواهد داشت.

گام بلند دو سازمان جهت رفع موانع تاسیس و ثبت تشکل‌های قرآنی کشور

گام بلند دو سازمان جهت رفع موانع تاسیس و ثبت تشکل‌های قرآنی کشور
2023-09-25T21:28:42+03:30
آیین امضای تفاهم نامه همکاری سازمان دارالقرآن الکریم و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با هدف تسهیل و تسریع در فرایند تاسیس و ثبت تشکل‌های قرآنی برگزار شد.

بزرگداشت دو پیشکسوت قرآن در پانزدهمین جلسه تلاوت و استماع قرآن

بزرگداشت دو پیشکسوت قرآن در پانزدهمین جلسه تلاوت و استماع قرآن
2023-09-25T21:28:42+03:30
پانزدهمین جلسه تلاوت و استماع، در طلیعه ماه ربیع الاول، باحضور جمع کثیری از پیشکسوتان، قاریان، حافظان و فعالان قرآنی در مجتمع امام خمینی (ره)، حسینیه الزهراء...

اعلام برنامه هیئات مذهبی همزمان با روز شهادت امام حسن عسکری(ع)

اعلام برنامه هیئات مذهبی همزمان با روز شهادت امام حسن عسکری(ع)
2023-09-25T21:28:42+03:30
همزمان با فرا رسیدن شهادت امام حسن عسکری (ع) هیأت‌های مذهبی، مساجد و بقاع متبرک سراسر کشور برنامه عزاداری خود را اعلام کردند.

خواستار تعطیلی سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) هستیم/باید بتوانیم فضای شادی را در جامعه ایجاد کنیم

خواستار تعطیلی سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) هستیم/باید بتوانیم فضای شادی را در جامعه ایجاد کنیم
2023-09-25T21:28:41+03:30
حجت الاسلام نصوری گفت: لازم است روز نهم ربیع الاول به عنوان روز بیعت با امام زمان و جشن بیعت با حضرت را پررنگ‌تر در جامعه بگیریم و این روز تعطیل شود.

مراسم عزاداری شهادت امام عسکری(ع) در حسینیه آیت الله حق شناس برگزار می شود

مراسم عزاداری شهادت امام عسکری(ع) در حسینیه آیت الله حق شناس برگزار می شود
2023-09-25T21:28:41+03:30
همزمان با فرا رسیدن شهادت امام حسن عسکری (ع) مراسم عزاداری این امام همام در حسینیه آیت‌الله حق‌شناس برگزار می‌شود.

تصور جامعه بدون تضارب آرا و اندیشه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود

تصور جامعه بدون تضارب آرا و اندیشه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود
2023-09-25T21:28:41+03:30
نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری گفت: وحدت اسلامی در گرو وحدت ملی و امنیت ملی است.

کتاب «فلسفه هنر ابن سینا» به چاپ دوم رسید

کتاب «فلسفه هنر ابن سینا» به چاپ دوم رسید
2023-09-25T21:28:41+03:30
کتاب «فلسفه هنر ابن سینا» اثر هادی ربیعی است که در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۲۴۷ صفحه تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه به چا...

جشن بیعت در سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) برگزار می‌شود

جشن بیعت در سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) برگزار می‌شود
2023-09-25T21:28:40+03:30
جشن بیعت در سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) در میدان آئینی امام حسین(ع) همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.

زمانبندی چهارمین فراخوان جذب مدرس درس انس با قرآن کریم اعلام شد

زمانبندی چهارمین فراخوان جذب مدرس درس انس با قرآن کریم اعلام شد
2023-09-25T21:28:40+03:30
زمانبندی چهارمین فراخوان جذب مدرس درس انس با قرآن کریم در دانشگاه آزاد اسلامی از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه اعلام شد.

نخستین کنگره ملی نوحه‌های عاشورایی برگزیدگان خود را شناخت

نخستین کنگره ملی نوحه‌های عاشورایی برگزیدگان خود را شناخت
2023-09-25T21:28:40+03:30
آیین اختتامیه نخستین کنگره ملی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی با حضور حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی در سالن همایش‌های برج میلاد با معرفی برگزی...

طرح آموزش صحیح‌خوانی قرآن در سامرا اجرا شد

طرح آموزش صحیح‌خوانی قرآن در سامرا اجرا شد
2023-09-25T21:28:40+03:30
عتبه مقدس عسکری و عتبه عباسی طرح آموزش صحیح خوانی قرآن کریم را برای زائران مراسم بزرگداشت شهادت امام حسن عسکری (ع) اجرا کرد.

کتاب «منتخب الرسائل» روانه بازار نشر شد

کتاب «منتخب الرسائل» روانه بازار نشر شد
2023-09-25T21:28:39+03:30
کتاب منتخب الرسائل حاوی نظرات فقهی مرحوم آیت الله کلباسی برای همایش بزرگداشت این فقیه اصولی با ویرایش جدید منتشر شد.

دومین کتاب صوتی طلایه داران عشق درخمینی شهر رونمایی شد

دومین کتاب صوتی طلایه داران عشق درخمینی شهر رونمایی شد
2023-09-25T21:28:39+03:30
دومین کتاب صوتی شهدا با عنوان شامل خاطرات ۲۰ شهید محله اسفریز شهرستان خمینی شهر، همزمان با هفته دفاع مقدس رونمایی شد.

پاسخ رهبران ادیان به نامه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

پاسخ رهبران ادیان به نامه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
2023-09-25T21:28:39+03:30
مقامات روحانی و رهبران ادیان در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام ایمانی‌پور در پی اهانت‌های مکرر به ساحت مقدس قرآن کریم، سوزاندن قرآن کریم و اهانت به مقدسات دینی را...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)