میرنیوز

نگاهی به سند تحول صدا و سیما

 نگاهی به سند تحول صدا و سیما 2023-05-25T09:54:00+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، زندگی و خصوصیات شخصیتی عمار یاسر تعاریف متعددی در سندهای تاریخی وجود دارد که هرکدام مستحق توجهات و پردازش‌های ویژه است، اما در این برهه تاریخی دو گزینه بسیار مهم از ویژگی‌های عمار مدنظر قرار گرفته که با بهره‌وری بسیار بالا قابلیت الگوسازی یافته و جامعه امروز ما به خصوص افراد حقیقی و حقوقی مستقر در اردوگاه ارزش‌ها و انقلاب اسلامی از جمله رسانه ملی، محتاج و مشتاق الگوبرداری  از این دو خصوصیت‌اند.

یکی از این دو خصوصیت، صلابت و بصیرت و مداومت حضور مطلق عمار در جبهه حق زیر پرچم ولایت و همسنگری با امیرالمؤمنین علی(ع) و دیگری قدرت روشنگری و شجاعت دفاع از ولایت تا واپسین دمان حیات است.

در شرایط امروز به برخی از چهره‌ها به‌ واسطه ایستادگی و مقاومت جهادی و نیز اراده، شجاعت و قدرت روشنگری در دفاع از مواضع ولایت و نقش‌آفرینی بارز و برجسته در خنثی‌سازی سلسله تهاجمات اندیشه‌محور جبهه‌های نفاق و الحاد به ارزش‌ها و ارکان و اعتقادات دینی و سیاسی ولایت مطلقه فقیه و حوزه‌های فکری منتسب به این جایگاه در عرصه جنگ نرم، تا مرز گذر از جان و پذیرش انواع و اقسام بدنامی‌ها و انگ‌ها، همانند مرحومین آیات عظام مهدوی کنی و مصباح یزدی و نیز چهره‌هایی مانند سیدالشهدای اهل قلم آقاسیدمرتضی آوینی و سردار دلها سیدالشهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی عزیز و … لقب عمار ولایت اطلاق شد که البته هنوز هم عده‌ای در حال ایفای همین نقش غربت‌ساز بوده و هستند.

نگاهی به عملکرد مشحون از نور و وقار و افتخار این عزیزان به اندازه غرورانگیز و شعف آمیز است که احساس کنیم همیشه جامعه ما عمار دارد و ندای این عمار، بی‌لبیک نمی‌ماند. عمارگرایی نهضتی است که با مهارت‌ها و توانمندی‌های فکری و میدانی، از جبهه و خاکریز ولایت غربت‌زدایی کرده و علی‌رغم همه فشارهای تحمیلی، سربلندی ابدی را برای عمارهای زمان به ارمغان می‌آورد.

اما نکته‌ای که ذهنم را به شدت به خود مشغول کرده این است که ما باید پدیده‌های حقیقی عمارپیشگی را با الگوپذیری از تشکیلات و سازمان‌های حقوقی عمارساز مانند جشنواره فیلم فجر و برخی از برنامه‌های ارزشمند در شبکه‌های تلویزیونی سرایت داده تا گام‌های بلندی به سمت جریان‌سازی و جاری کردن فرهنگ روشنگرانه و مقاومت محور عمار در مجموعه بزرگ رسانه ملی که در دوران مدیریت جدید آغاز شده داشته باشیم.

رئوس گام‌هایی که مدیریت جدیدرسانه ملی برای عمارشدن رسانه ملی و اشاعه این فرهنگ در بستر جامعه ایجاد کرده می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1-شناخت دقیق موضوعات، حجم و جنس تهاجمات فکری دشمن در عرصه جنگ نرم

2-کشف ابزار، عوامل، مصادیق، مواضع و مهارت‌های عملیاتی تهاجم فرهنگی

3-شناسایی تعداد و مظاهر تجربه شده عملیات‌های روانی و جنگ‌های روانی دشمن که از گذشته‌های دور و نزدیک تا کنون جهت ریزش فکری و نفراتی در جبهه خودی به کار گرفته شده است.

4-آموزش فکری لازم به هسته رسانه‌ای برنامه ساز برای تعمیق بیشتر جهت کشف تهاجمات متنوع کلامی و یا نمادگرایانه

5-تولید برنامه‌ها و یا پیش تولیدهای قابل تزریق در برنامه‌های پرمخاطب جهت اجرای واکسیناسیون و تلقیح نگرش‌ها و یا بیمه‌سازی افکار عمومی در تقابل با انتشار گسترده ویروس‌های مسری در شبکه‌های ماهواره ای، اجتماعی و فضای مجازی

6-بکارگیری مستمر و گسترده پتانسیل‌های فکری و فنی مراکز فرهنگی و هنری و پرورشی بیرون از مجموعه رسانه ملی اعم از دستگاههای فرهنگی و آموزشی دولتی و یا خصوصی بویژه جبهه فرهنگی انقلاب در متن کار و پرهیز از حاشیه‌نشین کردن آنها در رسانه ملی و جایگزین شدن مدیریت خط سبزی.

7-راه اندازی مناظره‌های متنوع و قوی در شبکه های پرمخاطب بین افراد هم وزن و هم شأن در موضوعات مختلف فکری اعم از شبهات سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و اقتصادی با مدیریت هوشمند مجریان باسواد و عدم بکارگیری مجریان خنثی

8-ایجاد اتاق فکرهای قوی و مستمر برای تولید محصولات فاخر پس ازکالبد شکافی موضوعات و طرح‌ها

9-فراخوان گزارشگران، مجریان، نویسندگان و برنامه‌سازان مجرب و توانمند که بعضا بدلیل اعمال مدیریت خط قرمزی  از رسانه ملی جدا مانده‌اند.

10-انتقال محصولات تولیدی فاخر و عماراندیش رسانه ملی با شیب ملایم به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

یادمان باشد که هالیوود بستر جهانی شدن اندیشه های لیبرالیسم فرهنگی است و خروجی بارز محافل مربوط به استراتژیست‌های فکری و فرهنگی، فیلمهای تأثیرگذار ساخته شده در هالیوود است که حتی مخاطبان خاکستری و بی‌طرف را نیز پای کار آورده و به تسخیر افکار و همراه‌سازی فرهنگی ملل و اقوام مختلف جهان با مواضع فکری غرب می‌پردازد تلاش  رسانه ملی تاکنون براین بوده که حفره‌های موجود در نظام فیلم‌سازی و سریال‌سازی را پر کرده و مانع از فتح اندیشه‌ها توسط بیگانگان و معاندان وعوامل نفوذی شود.

باید پذیرفت که رسانه ملی دردوره تحول نمی تواند مننتظر بماند تاسایر دستگاه‌ها ی هنری، فرهنگی و آموزشی جامعه از لاک دفاعی و یا انفعالی و استیصالی خود بیرون آمده و بخواهند کاری کنند.

امروز اکثر محافل یادشده اعم از دستگاه‌های فرهنگی، آموزشی وغیره....به اندازه کافی درگیر واقعیت‌های تلخ درون سازمانی خود اعم از موضع‌گیری‌ها و شبهه‌آفرینی‌ها و مسئله‌سازی‌ها و ذهنیت‌دهی‌های اساتید و دانشجویان و معلمان و برخی از دانش‌آموزان و هنرمندان و ورزشکاران و … بوده و واقعاً در تدبیر امور خود با مشکل مواجه‌اند و گاهی نمی‌دانند با حجم تأثیرپذیری‌های غافلانه فرهیخته نماهای خود که بعضاً مدعیان علمی و سیاسی و … هستند، چه سیاستی پیشه کنند، اما رسانه ملی همانند نهادهای بصیر، نه تنها اسیر وادادگی‌های فوق الاشاره نشده، بلکه مصمم‌تر از همیشه در تکاپوی تأثیرگذاری هرچه بیشتر در تقویت جبهه حق و توسعه روشنگری‌هاست.

در فراز پایانی ذکر نکات مهمی را ضروری می‌دانم:

الف: رسانه ملی دردوران تحول نماد سیاستهای کلی نظام است و با رد هرگونه تندروی و کندروی، تأکید شده که ما نمی‌توانیم در درون نظام، شاهد مانور ضدفرهنگی دگراندیشانی باشیم که با زیرگرفتن مواضع و مصالح مصوب در سطوح بالادست مدیریتی نظام، از اصول عدول کرده و مبلغ و مروج آموزه‌های تهاجم فرهنگی غرب‌اند.

ب: بالای 290شبکه بیگانه در حال مخاطب جویی از بین ملت شریف‌اند فلذا عمار شدن رسانه ملی، یکی از کارآمدترین سیاست‌های راهبردی رسانه ملی برای بصیرت‌افزایی و روشنگری در افکار عمومی و کاهش گرایش به شبکه‌هایی است که ماهیت کلی آنها برای مردم ‌روشن شده قطعاً قصور رسانه ملی در فرایند تنویر و بیدارگری اذهان عمومی می‌تواند مصداق عینی بی‌عملی و رسالت‌گریزی باشد که سند تحول بخش مهمی از خسارت‌های گذشته را جبران کرده است.

ج: رسانه ملی برای عمار شدن و استمرار بخشیدن و بلکه افزودن به مخاطبان، درحال ذائقه‌سازی است هرچند این کار در عصر پسااغتشاش، کاملاً دشوار به نظر می‌رسد و نیازمند تلاشی هنرمندانه و جهادگرانه است و از این رو با محوریت رسانه ملی، شاهد هم‌اندیشی سایر ارگان‌های ذیربط هستیم تا سازهای ناساز، سازگاری افکار عمومی با نگرش‌های عماری را خدشه‌دار نکنند‌.

د: از جمله الزامات عمارپیشگی رسانه ملی، هماهنگی فراشبکه‌ای در سازمان است، طوری که ضمن حفظ تنوع گرایش‌های فنی برنامه‌سازی، شاهد تفاوت نگاه و اندیشه‌های مجریان، گزارشگران و تهیه‌کنندگان در فرایند پردازش مسائل مهم جامعه نباشیم.

در پایان تأکید می‌کنم که قطع یقین، عمارمنشی رسانه ملی، یکی از مهمترین خروجی‌های سند تحول است و این فراخوان، نه تنها منافات و یا جلوافتادن و با دور زدن سند تحول را تداعی نمی‌کند، بلکه پازل نهایی قطعات  کوچکتر در سند تحول رسانه ملی است.

نویسنده: هادی ابراهیمی کیاپی/ دانشیار علوم سیاسی

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

امروز پرچم انقلاب ایران در اقصی نقاط جهان برافراشته شده است

امروز پرچم انقلاب ایران در اقصی نقاط جهان برافراشته شده است
2023-06-02T15:27:25+03:30
چمران- امام جمعه شهر چمران گفت: امروز پرچم انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان به دست با کفایت ولی امر مسلمین برافراشته شده است.

امام راحل زندگی شرافتمندانه را برای ما رقم زد

امام راحل زندگی شرافتمندانه را برای ما رقم زد
2023-06-02T15:27:25+03:30
ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه امام راحل زندگی شرافتمندانه را برای ما رقم زد،گفت: مردم قدر امام راحل را می دانند.

مدارس غیردولتی هزینه اضافی بر مردم تحمیل نکنند

مدارس غیردولتی هزینه اضافی بر مردم تحمیل نکنند
2023-06-02T15:27:24+03:30
قزوین- امام جمعه بویین زهرا گفت: مدارس غیر دولتی موظف هستند مطابق دستور العمل ها و بخشنامه‌های الگوی تعیین شهریه هزینه دریافت کنند و نباید هزینه اضافی بر مرد...

موضوع گرانی دغدغه همه مردم است

موضوع گرانی دغدغه همه مردم است
2023-06-02T15:14:06+03:30
اردستان-امام جمعه موقت اردستان گفت: اکنون موضوع گرانی دغدغه همه مردم است و در اردستان که قطب تولید مرغ در استان بوده، نرخ مرغ از نرخ مصوب بالاتر است که از مس...

ارتباط مردم با امام(ره) باعث پیروزی انقلاب شد/ شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ

ارتباط مردم با امام(ره) باعث پیروزی انقلاب شد/ شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ
2023-06-02T15:14:06+03:30
کرمان- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: ارتباط مردم با امام خمینی(ره) باعث پیروزی انقلاب شد.

مسئولان برای پایداری آب شرب شاهرود راهکار عملی ارائه دهند

مسئولان برای پایداری آب شرب شاهرود راهکار عملی ارائه دهند
2023-06-02T15:14:06+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود از مسئولان خواست تا برای پایداری آب شرب شهرستان راهکار عملی ارائه کنند و گفت: با گرم شدن دمای هوا تنش آبی در خطه شاهوار شدت گرفته است.

انتقاد و تبیین با جامع‌نگری به روشنگری تبدیل می‌شود

انتقاد و تبیین با جامع‌نگری به روشنگری تبدیل می‌شود
2023-06-02T15:14:05+03:30
نائین - امام جمعه شهرستان نائین گفت: نقد، تحلیل و تبیین زمانی منجر به روشنگری می‌شود که مانند تحلیل رهبر انقلاب در موضوع مجلس یازدهم تحلیلی جامع نگرانه باشد.

فقدان سیستم تصفیه فاضلاب بزرگترین تهدید محیط زیستی دماوند است

فقدان سیستم تصفیه فاضلاب بزرگترین تهدید محیط زیستی دماوند است
2023-06-02T15:14:05+03:30
دماوند- امام جمعه دماوند گفت: فقدان سیستم تصفیه فاضلاب بزرگترین تهدید محیط زیستی دماوند است.

امام خمینی با اخلاص و شجاعت ایران را از سقوط نجات داد / گره گشایی از منطقه آزاد با درایت رئیس جمهور

امام خمینی با اخلاص و شجاعت ایران را از سقوط نجات داد / گره گشایی از منطقه آزاد با درایت رئیس جمهور
2023-06-02T15:00:45+03:30
اردبیل-نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: امام خمینی (ره) با درایت، اخلاص، شجاعت و جهان بینی خود توانست ایران را از سراشیبی سقوط نجات دهد.

امام (ره) لحظه‌ای از حمایت مستضعفان جهان دست برنداشتند

امام (ره) لحظه‌ای از حمایت مستضعفان جهان دست برنداشتند
2023-06-02T15:00:45+03:30
کرج- امام جمعه کرج گفت: امام خمینی (ره) حتی یک لحظه از حمایت از محرومان و مستضعفان جهان دست برنداشتند.

نمایندگان مجلس دقت بیشتری در لایحه عفاف و حجاب داشته باشند

نمایندگان مجلس دقت بیشتری در لایحه عفاف و حجاب داشته باشند
2023-06-02T15:00:45+03:30
قزوین- امام جمعه آوج با درخواست از نمایندگان مجلس مبنی بر نظارت و دقت بیشتر بر قانون عفاف و حجاب تاکید کرد: باید خروجی مجلس در حوزه عفاف و حجاب برآمده از یک ...

اجازه تحریف راه و خط امام(ره) را ندهیم

اجازه تحریف راه و خط امام(ره) را ندهیم
2023-06-02T14:47:25+03:30
ورامین- امام جمعه موقت ورامین گفت: اجازه ندهیم، راه و خط امام دچار تحریف شود، وصیت نامه امام یک سرمایه ارزشمند است، که نباید آن را از یاد ببریم.

هدایت‌های امام راحل منشأ بیداری ملت ایران بود

هدایت‌های امام راحل منشأ بیداری ملت ایران بود
2023-06-02T14:47:25+03:30
زنجان- امام جمعه زنجان گفت: آنچه که باعث بیداری ملت ایران در دوران حکومت ظالمانه شاهنشاهی شد، هدایت‌های امام راحل بود.

امام خمینی(ره) پرچم عدالت خواهی و عزت را در دنیا برافراشت

امام خمینی(ره) پرچم عدالت خواهی و عزت را در دنیا برافراشت
2023-06-02T14:47:25+03:30
اراک- نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: امام خمینی(ره) پرچم عدالت خواهی و عزت را در دنیا برافراشت.

۱۵ خرداد یکی از مهم ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی ایران است/ ضرورت تبعیت از ولایت فقیه

۱۵ خرداد یکی از مهم ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی ایران است/ ضرورت تبعیت از ولایت فقیه
2023-06-02T14:34:06+03:30
شیراز- امام جمعه شیراز گفت: ۱۵ خرداد ماه یکی از مهم ترین روزهای تاریخی در مسیر انقلاب اسلامی ایران و تعالی آن است.

کشورهای منطقه قابل اعتماد نبودن آمریکا را درک کرده اند

کشورهای منطقه قابل اعتماد نبودن آمریکا را درک کرده اند
2023-06-02T14:34:05+03:30
قزوین- امام جمعه ارداق گفت: امروز کشورهای همسایه و کشورهایی که تا دیروز به آمریکا اطمینان داشتند به خوبی فهمیده اند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست

نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست
2023-06-02T14:34:05+03:30
تبریز- امام جمعه تبریز گفت: برخی‌ها بهانه‌ای از جمله اقتصاد و نداشتن توانایی مالی را عدم ازدواج می‌آورند در حالیکه اینها بهانه‌ای نمی‌تواند باشد.

رکورد کاهش نرخ باروری در دنیا متعلق به ایران است

رکورد کاهش نرخ باروری در دنیا متعلق به ایران است
2023-06-02T14:34:05+03:30
زنجان-امام جمعه قیدار گفت: در حال حاضر ایران با توجه به کاهش بی‌سابقه زاد و ولد در سه دهه گذشته، رکورد کاهش نرخ باروری در جهان را از آن خود کرده است.

تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل بی نتیجه بود

تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل بی نتیجه بود
2023-06-02T14:34:05+03:30
خرمشهر- امام جمعه خرمشهر گفت: تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل زیاد بوده اما به واسطه رهبری معظم انقلاب اسلامی و بصیرت مردم تلاش‌ها بی نتیجه بود.

امام خمینی(ره) فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود

امام خمینی(ره) فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود
2023-06-02T14:20:45+03:30
یزد- امام جمعه بهاباد با اشاره به ویژگی‌ها و سیره زندگانی امام خمینی(ره) گفت: امام راحل در تمامی ابعاد شخصیتی فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود.

کشورهای اسلامی مرزبندی خود با آمریکا و اسرائیل را حفظ کنند/امام راحل درابعاد مختلف شخصیت ممتازی بود

کشورهای اسلامی مرزبندی خود با آمریکا و اسرائیل را حفظ کنند/امام راحل درابعاد مختلف شخصیت ممتازی بود
2023-06-02T14:20:45+03:30
قم- امام جمعه قم بر لزوم تقویت ارتباط ایران با کشورهای همسایه و ضرورت حفظ مرزبندی کشورهای اسلامی با آمریکا و اسرائیل تاکید کرد.

مصرف آب در همه حوزه‌ها مدیریت شود/ استان سمنان تشنه‌تر از همیشه

مصرف آب در همه حوزه‌ها مدیریت شود/ استان سمنان تشنه‌تر از همیشه
2023-06-02T14:20:44+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به تنش آبی موجود در استان، گفت: یکی از نکاتی که باید مد نظر قرار گیرد، مدیریت مصرف آب در همه حوزه‌ها همچون کش...

از بازگشت آرامش به سینما تا رفع مشکل «کلاه قرمزی»/ گفت‌وگو با مرضیه برومند

 از بازگشت آرامش به سینما تا رفع مشکل «کلاه قرمزی»/ گفت‌وگو با مرضیه برومند
2023-06-02T14:27:34+03:30
مدیرعامل خانه سینما در واکنش به این سؤال که باید چه کار کرد آرامش به سینمای ایران برگردد، می‌گوید: من فکر می‌کنم در هیچ زمانی نباید فرهنگ و هنر تعطیل شود؛ ا...

۱۵ خرداد نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران است

۱۵ خرداد نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران است
2023-06-02T14:07:26+03:30
دامغان- امام جمعه دامغان از قیام خونین ۱۵ خرداد به عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران یاد کرد و گفت: ملت ایران در این روز یک هزار شهید را تقدیم انقلاب کردند.

انقلاب اسلامی فراتر از مرزها در حال معرفی است/ صدور گفتمان امام

انقلاب اسلامی فراتر از مرزها در حال معرفی است/ صدور گفتمان امام
2023-06-02T14:07:25+03:30
یاسوج_ امام جمعه موقت یاسوج گفت: امروز، انقلاب اسلامی فراتر از مرزها در حال معرفی است.

عمل بر اساس تکلیف مهم‌ترین ویژگی امام خمینی(ره) بود

عمل بر اساس تکلیف مهم‌ترین ویژگی امام خمینی(ره) بود
2023-06-02T14:07:25+03:30
مهدی‌شهر- امام جمعه موقت مهدی‌شهر با بیان اینکه عمل بر اساس تکلیف یکی از ویژگی‌های مهم امام خمینی (ره) بود، گفت: ایشان به تکلیف خود در قبال خدا و ملت عمل و ن...

یک بیمارستان جدید در کنگان احداث شود

یک بیمارستان جدید در کنگان احداث شود
2023-06-02T14:07:25+03:30
بوشهر - امام جمعه کنگان گفت: در اولویت قرار دادن احداث بیمارستان خواسته و مطالبه مهم مردم شهرستان کنگان از وزارت بهداشت و درمان است.

مردم محوری و توجه به مستضعفین اندیشه امام خمینی(ره) بود

مردم محوری و توجه به مستضعفین اندیشه امام خمینی(ره) بود
2023-06-02T14:07:25+03:30
ساوه- امام جمعه ساوه گفت: در اندیشه امام خمینی(ره) محوری ترین پایه و اساس بودند و ایشان اعتقاد داشتند قدرت منهای ملت، یک قدرت پوسیده است.

شخصیت امام خمینی (ره) باید در جامعه تبیین شود

شخصیت امام خمینی (ره) باید در جامعه تبیین شود
2023-06-02T13:54:27+03:30
ارومیه - نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: شخصیت امام خمینی (ره) باید در جامعه تبیین شود.

تشریح ویژگی‌های شخصیتی امام/ توطئه دشمنان همیشه با شکست مواجه شده است

تشریح ویژگی‌های شخصیتی امام/ توطئه دشمنان همیشه با شکست مواجه شده است
2023-06-02T13:54:26+03:30
خرم‌آباد- امام جمعه موقت خرم‌آباد با تشریح ویژگی‌های شخصیتی امام راحل، گفت: با وجود رهبری آگاه و بصیر و همچنین حضور مردم در صحنه، توطئه دشمنان همیشه نقش بر آ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)