میرنیوز

نگاهی به سمفونی خرمشهر / این موسیقی مال مجید انتظامی نیست!

 نگاهی به سمفونی خرمشهر / این موسیقی مال مجید انتظامی نیست! 2023-05-24T17:00:48+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مجید انتظامی یکی از هنرمندانی است که نامش با آثاری ماندگار در موسیقی ایران می‌درخشد. یکی از این آثار، سمفونی خرمشهر است. انتظامی قصد داشت که سال گذشته و پس از 10 سال دوری از صحنه، مجموعه‌ای از آثار ماندگارش را با همراهی ارکستر ملی ایران در تالار وحدت اجرا کند. اجرایی که با چند بار تغییرِ زمان مواجه شد ولی بالاخره به دلیل اتفاقاتی که در کشور رخ داد، به سرانجام نرسید و روی صحنه نرفت.

شهریور سال گذشته و هنگامی که مجید انتظامی مشغول تمرین با ارکستر ملی ایران برای اجرا بود، گفت‌وگویی با او داشتیم که بخشی از آن به سمفونی خرمشهر اختصاص داشت. امروز سوم خرداد و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، گزیده‌ای از صحبت‌های مطرح شده از سوی مجید انتظامی در آن گفت‌وگو را بازنشر می‌کنیم:

مجید انتظامی: آثاری که من اجرا می‌کنم، بسترش کلاسیک است. حالا گاهی نی‌انبان، سنتور، تار، سه‌تار و کمانچه هم در این ارکستر قرار می‌گیرند. ولی حماسه‌ی خرمشهر قطعه‌ی سختی است. نوازندگان سازهای مسی وقتی قطعه‌ی «خرمشهر» را می‌نوازند، لب‌هایشان پاره می‌شود. چون مدام در حالِ پُرقدرت نواختن هستند.

وقتی شما قطعه‌ای آرام را با سازهای بادی می‌نوازید به لب‌تان زیاد فشار نمی‌آید چون زیاد فُرته(پرقدرت نواختن) نمی‌نوازید و همه «پیانو»(آرام نواختن) می‌نوازند. ولی وقتی صد نفر روی صحنه هستند و عده‌ای فریاد می‌نوازند، عده‌ای چوب می‌زنند، دف و دمام و تیمپانی هم می‌نوازند؛ آن وقت است که سازهای بادی مجبورند با تمام وجودشان بنوازند. این فشار زیاد باعث می‌شود که خون به لب‌ها نرسد و فشار زیاد باعث می‌شود که لبِ نوازنده تاول بزند یا حتی خونریزی کند.

من وقتی آهنگی می‌سازم و تمام می‌شود؛ اگر بخواهم آهنگ دیگری بسازم دیگر بلد نیستم. به خودم می‌گویم چطور باید بسازم، یا آهنگِ قبلی را چطور ساختم.

من با شخصیتِ فیلم‌ها زندگی می‌کنم. با سعید در فیلمِ «از کرخه تا راین» زندگی کردم. با آن شخصیت شیمیایی شدم، با او تیر می‌خورم، کور می‌شوم و... باید اعتقاد داشته باشید که این مرد رفته است و جانش را برای دفاع از مملکت و پَس گرفتنِ قطعه‌ای از این کشور به خطر انداخته است. این دیگر نه شوخی و نه تبلیغات است.

عده‌ای جانشان را دادند تا خرمشهر را پَس بگیرند. درست در همان زمانی که همه دنیا داشت به صدام کمک می‌کرد؛ این مردان رفتند و خرمشهر را پَس گرفتند. به این از خودگذشتگی و فدا کردنِ جانشان که ارزشمندترین داشته‌ی هر انسان است، باید اعتقاد داشت.

کسانی که شیمیایی شده‌اند، الان با لوله نفس می‌کشند. شما کمی نفس‌تان را حبس کنید، ببینید چه فشاری روی آدم می‌آید. ما راحت نفس می‌کشیم. این حق  هر انسانی است که راحت نفس بکشد. اما این جانبازان نمی‌توانند راحت نفس بکشند و باید با لوله اکسیژن را به بدنشان برسانند.

من همیشه فکر می‌کنم که به این افراد مدیون هستم. قدیمی‌ترین قطعه‌ای که نوشته‌ام «حماسه‌ی خرمشهر» است. این قطعه حدود 40 سال قدمت دارد. ملودی‌های این اثر هنوز در ذهن مردم هست. ملودی‌های این اثر هنوز تازه و زنده است. مردم دوست دارند «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف» یا «آژانس شیشه‌ای» بشنوند. چون مردم آن از خودگذشتگی را قبول کرده‌اند و در دل‌شان نشسته است. این تِم‌ها مالِ مجید انتظامی نیست؛ این تِم‌ها از وجود این‌ها بیرون می‌آید و من فقط آن‌ها را می‌شنوم.

وقتی در تخیلت موسیقی را شکل می‌دهی، با فضایی بزرگ با وسعتیِ بسیار زیاد مواجهی. حالا این عظمت را باید روی کاغذی کوچک بیاوری. آنچه در تصور من است آنقدر بزرگ و زیباست که نمی‌توان اصلا بیانش کرد. حالا این وسعت و عظمت را باید کوچک کنی و روی کاغذ بیاوری و دست یک نوازنده بدهی تا آن را اجرا کند. پس هیچ وقت آن وسعت و عظمت را نمی‌شود بیان کرد. در نتیجه باید عذرخواهی کنم که آنچه در مغزم هست را نمی‌توانم پیاده کنم و در همین حد از دستم برمی‌آید. هرچند در همین حدی که کار کرده‌ام هم برخی از این آثار بیش از سی‌سال عمر داند.

آنچه در ذهن من است خیلی بزرگ است. در وسعت لایتناهی چیزی در ذهنِ آدمی است، حالا باید آن را کوچک و کوچک کنی و دستِ دمام بدهی! دستِ سنج بدهی! ویلن کوچک است، کجا می‌تواند آن عظمت را ارائه کند.

حماسه‌ی خرمشهر است. همه در حال جنگیدن هستند؛ سازهای مسی در حال کوبیدن هستند، دف و دمام می‌کوبند، تیمپانی می‌کوبد، زهی‌ها با تمام وجود می‌نوازند و همه در حالِ تلاش و نواختن هستند... این جنگ است. خوانندگان گروه کُر هم در حال جنگیدن هستند با این چوبی که می‌زنند؛ اعتراض و خشم خودشان را نشان می‌دهند. وقتی برایشان می‌گویی که جنگ است و شما داری از وطنت دفاع می‌کنی؛ همه جدی می‌شوند و چوب زدن‌شان جور دیگری می‌شود و صدادهی هم جور دیگری می‌شود. فهمیدند که این یک مسئله ملی است و فقط برای قشنگی نیست. این خوانندگان هم با بقیه ارکستر از خاکشان دفاع می‌کنند.

برای همین است که امروز دیدم، چوب زدنِ خوانندگان گروه کُر درست شده است. در اجراهای قبلی نتوانستیم تفهیم کنیم که این چوب برای قشنگی نیست.

خوانندگان گروه کُر که روی صحنه چوب به دست می‌گیرند، با رزمنده‌ای که برای دفاع میهنش راهی جبهه شده، فرقی ندارد.

یکی از همین دوستانِ موزیسین به من گفت که چرا خودت آثارت را رهبری می‌کنی. بده به یک نفر دیگر تا ارکستر را رهبری کند. خودت هم بنشین و گوش کن. گفتم آخر حسی که من دارم را هیچ رهبری ندارد. من این نُت‌ها را با پوست و گوشت و خونم نوشته‌ام. می‌دانم چطور باید اجرا شود. ولی رهبر دیگری اگر جلوی ارکستر بایستد، می‌آید و قطعه را اجرا می‌کند و خیلی خوب هم اجرا می‌کند. ولی ممکن است این حس در اجرایش نباشد. این حس‌ها در وجود من هست و می‌توانم به اعضای ارکستر بگویم. تو که شیپور می‌زنی؛ این شیپور جنگ است. تو که نی‌انبان می‌زنی؛ این آرامش قبل از طوفان است؛ عده‌ای در خرمشهر آرام نشسته‌اند و غذا می‌خورند و با بچه‌هایشان بازی می‌کنند و به یکباره به آنها حمله می‌کنند. این توضیحات رنگ موسیقی را عوض می‌کند. یک بار موسیقی تهاجمی می‌شود، یک بار ایران شکست می‌خورد. باور اینکه ما این خاک را پَس می‌گیریم؛ قطعه‌ی ما ریتمیک و 8/6 است ولی در آن خشونت جاری است. همین چوب‌ها در دستِ خوانندگان گروه کُر خودش از خشونت روایت دارد. حالا ما حمله می‌کنیم. برمی‌گردیم با همین دست خالی وطن‌مان را پَس می‌گیریم.

زندگی من براین اساس ساخته‌شده و نمی‌توانم آن را پنهان کنم. موسیقی حماسی در وجودم هست. هر کاری کنم دست آخر حماسی می‌شود. موسیقی «از کرخه تا راین» کاملا حماسی است. همان سوتی که داشته از حماسه و از هنجره می‌آید.

همه این سازها جایشان مشخص است و داغ دلِ مردم را می‌گویند. موسیقی یک الفبا دارد که این الفبا را هر کسی بلد نیست. اگر شما از «بوی پیراهن یوسف» خوش‌تان می‌آید، موسیقی مهربانی نیست. «از کرخه تا راین» موسیقی ملودرامی ندارد؛ موسیقی خشنی است. خشنونتش در آن نکاتی است که اشاره کردم. درسته که مهربان می‌نوازد؛ اما در دل خودش خشنونت دارد. اما چرا مهربان می‌نوازد؟ چون بنده‌خدایی که شیمیایی شده چه گناهی کرده است. او می‌خواسته از وطنش دفاع کند؛ می‌خواسته یک روزی من در این سالن(اشاره به تالار وحدت) کنسرت بگذارم. هر کسی این شانس را ندارد که درباره آن فردِ شیمیایی بنویسد و روزی بیاید در این سالن کنسرتِ همان اثر را برگزار کند. بعضی‌ها این شانس را پیدا می‌کنند که بتوانند درباره تاریخ مملکت‌شان چیزهایی بنویسند و برای مردم اجرا کنند و مردم از آنها خوش‌شان بیاید.

در اثر بوی «پیراهن یوسف» و «از کرخه تا راین»، بخش‌هایی از این آهنگ‌ها به اجرای سوت اختصاص داشت. در ضبطِ این اجراها زنده‌یاد خورشید‌فر که نوازنده ارکستر سمفونیک بود، این سوت‌ها را با دهان اجرا می‌کرد. امروز در ترکیب ارکستر ملی جوانی حضور داشت با گیتارش که این سوت‌ها را اجرا می‌کرد. شما هم گویا از نواختنِ او بسیار راضی بودید.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اجرای محفل انس با قرآن امشب در آستان حضرت عبدالعظیم (س)

اجرای محفل انس با قرآن امشب در آستان حضرت عبدالعظیم (س)
2023-06-08T17:20:45+03:30
سه هزار و نود و نهمین محفل انس با قرآن کریم آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی سلام الله علیه امشب با تلاوت حسین رستمی برپا می‌شود.

متاورس و افق‌های تازه در حوزه موسیقی

 متاورس و افق‌های تازه در حوزه موسیقی
2023-06-08T13:27:41+03:30
همه‌گیری کرونا باعث شد تا برخی مشاغل بخصوص در صنعت سرگرمی، دستخوش تغییرات معناداری شوند و مهاجرت آنها از دنیای واقعی به فضای مجازی فرصتی برای تقویت فعالیت‌ه...

حدیث امامت|۸ ویژگی جایگاه "امامت" در بیان امام رضا (ع)

 حدیث امامت|۸ ویژگی جایگاه "امامت" در بیان امام رضا (ع)
2023-06-08T13:27:40+03:30
امامت عطیه‌ای الهی است که خداوند آن را در نسل طاهر ابراهیم نبی علیه‌السلام قرار داده است و اوج درجات آن در پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت وحی تجلی می‌...

رویکرد تاریخی نگری در بررسی آموزه‌های امامت نقد و بررسی می‌شود

رویکرد تاریخی نگری در بررسی آموزه‌های امامت نقد و بررسی می‌شود
2023-06-08T12:54:05+03:30
یازدهمین نشست نقد رویکرد تاریخی نگری در بررسی آموزه‌های امامت به همت پژوهشکده امامت با همکاری کمیته مرکزی کرسی‌های آزاد اندیشی حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود.

حاتمی: هرچه زودتر ساماندهی حریم تئاتر شهر را آغاز کنید!

 حاتمی: هرچه زودتر ساماندهی حریم تئاتر شهر را آغاز کنید!
2023-06-08T12:21:07+03:30
محمد حاتمی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ضمن تاکید بر ضرورت آغاز عملیات ساماندهی حریم تئاتر شهر از نابه‌سامانی‌های پیش آمده در محیط پیرامونی مجموعه گلایه ک...

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت حسین کاشیان

 پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت حسین کاشیان
2023-06-08T12:21:07+03:30
محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت حسین کاشیان، هنرمند عرصه نقاشی و خوشنویسی را تسلیت گفت.

سه ویژگی ممتاز مؤسسه قرآنی مردمی مشکات / فراخوان پنجمین دوره

 سه ویژگی ممتاز مؤسسه قرآنی مردمی مشکات / فراخوان پنجمین دوره
2023-06-08T12:21:07+03:30
موسسه قرآنی مشکات ۵ سال است که فعالیت می‌کند و بارزترین تمایز این موسسه مردمی بودن آن است که تاکنون توانسته علاوه بر دوره‌های آموزشی؛ مسابقات قرآنی را در بخ...

انتشار پوستری با محوریت قاتل سریع‌السیر سامانه‌های ضدموشکی +عکس

 انتشار پوستری با محوریت قاتل سریع‌السیر سامانه‌های ضدموشکی +عکس
2023-06-08T11:40:58+03:30
پوستر «اراده ما» با محوریت رونمایی از موشک فوق پیشرفته و واکنش سریع «فتاح»، تولید و منتشر شد.

شب خاطره بازی طلیسچی در سالن میلاد / منتظر کار جدید باشید

 شب خاطره بازی طلیسچی در سالن میلاد / منتظر کار جدید باشید
2023-06-08T11:14:19+03:30
کنسرت علیرضا طلیسچی هفدهم خرداماه سال جاری در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد و این خواننده نوید انتشار موزیک جدید خود را در روزهای آینده به ...

شروع طوفانی "شهرِ هِرت" و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی

 شروع طوفانی "شهرِ هِرت" و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی
2023-06-08T11:01:02+03:30
درحالی که فقط ۲۴ ساعت از آغاز اکران تابستانه سینماهای کشور گذشته، بررسی عملکرد فروش ۷ فیلم جدید اکران شده نشان می‌دهد؛ ممکن است این دور از اکران ۱۴۰۲ نیز شا...

شب خاطره بازی طلیسچی در سان میلاد / منتظر کار جدید باشید

 شب خاطره بازی طلیسچی در سان میلاد / منتظر کار جدید باشید
2023-06-08T10:47:48+03:30
کنسرت علیرضا طلیسچی هفدهم خرداماه سال جاری در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد و این خواننده نوید انتشار موزیک جدید خود را در روزهای آینده به ...

درخواست مادر دو شهید از نماینده ولی فقیه در مدینه منوره

درخواست مادر دو شهید از نماینده ولی فقیه در مدینه منوره
2023-06-08T09:20:45+03:30
مادر دو شهید که برای انجام اعمال و مناسک حج در مدینه حضور دارد، از سرپرست حجاج ایرانی درخواست داشت که سلام آنان را به رهبر معظم انقلاب اسلامی برساند.

شبکه خارجی تلویزیون و مواجهه با یک فرصت استثنایی

 شبکه خارجی تلویزیون و مواجهه با یک فرصت استثنایی
2023-06-08T09:14:41+03:30
شبکه هوسا تی وی به عنوان شبکه برون‌مرزی صدا و سیما که جامعه هدفِ آفریقایی را در دستور کار دارد، عملاً با فرصت استثنایی‌ای مواجه شده که بهره‌برداری از آن بای...

داستان سوژه‌هایی که رنگ بوی ضرب‌المثل قدیمی فارسی را دارند؛ "از تو حرکت، از خدا برکت!"

 داستان سوژه‌هایی که رنگ بوی ضرب‌المثل قدیمی فارسی را دارند؛ "از تو حرکت، از خدا برکت!"
2023-06-08T09:14:40+03:30
امیرحسین نوروزی، کارگردان مجموعه مستند "همت" می‌گوید سراغ سوژه‌هایی رفته که خودشان بودند و خودشان، اما با کار و تلاش به قدری پیشرفت کردند که تحسین...

تقریب حوزه‌ علمیه قم و نجف به نفع پیروان اهل بیت(ع) در جهان است

تقریب حوزه‌ علمیه قم و نجف به نفع پیروان اهل بیت(ع) در جهان است
2023-06-08T08:40:46+03:30
رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه قم که به عراق سفر کرده‌اند، گفت: تقریب بین حوزه‌های علمیه قم و نجف اشرف به نفع اسلام و پیروان اهل بی...

غضب عقلانی و شرعی از نعم الهی است / راه حل درمان غضب و عصبانیت در مواجهه با اعضای خانواده

غضب عقلانی و شرعی از نعم الهی است / راه حل درمان غضب و عصبانیت در مواجهه با اعضای خانواده
2023-06-08T08:40:45+03:30
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه خلق غضب در انسان از جانب خداوند برای صیانت و حفظ او در برابر دشمن است، گفت: اگر غضب طبق موازین عقل و شرع به کار گرفته شود،...

آثار رحمت و مهربانی در رفتار و گفتار مومنان واقعی ظاهر است/ ماجرای گریه های شدید حضرت یحیی(ع)

آثار رحمت و مهربانی در رفتار و گفتار مومنان واقعی ظاهر است/ ماجرای گریه های شدید حضرت یحیی(ع)
2023-06-08T08:40:45+03:30
در حالات حضرت یحیی آمده است که ایشان خیلی شدیدالبکاء بودند. وقتی حضرت زکریا موعظه می‌کردند، نگاه می‌کردند که حضرت یحیی علیهما السلام در جلسه نباشند.

شروع طوفانی شهرِهِرت و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی

 شروع طوفانی شهرِهِرت و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی
2023-06-08T07:41:04+03:30
درحالی که فقط ۲۴ ساعت از آغاز اکران تابستانه سینماهای کشور گذشته، بررسی عملکرد فروش ۷ فیلم جدید اکران شده نشان می‌دهد؛ ممکن است این دور از اکران ۱۴۰۲ نیز شا...

پشت صحنه سریال «فراری» چه می‌گذرد؟/ اینجا همه چیز واقعی است + عکس

 پشت صحنه سریال «فراری» چه می‌گذرد؟/ اینجا همه چیز واقعی است + عکس
2023-06-08T06:07:46+03:30
سریال «فراری» را پیش از این با نام «هادی» می‌شناسند؛ اما هادی کاراکتر اصلی این سریال است و قصه‌های واقعی از قهرمانان دفاع از حرم را روای...

پوشیدن لباس آستین‌کوتاه برای آقایان چه حکمی دارد؟

 پوشیدن لباس آستین‌کوتاه برای آقایان چه حکمی دارد؟
2023-06-08T05:41:00+03:30
مراجع تقلید درباره «پوشیدن لباس آستین‌کوتاه برای آقایان» نظرات قابل توجهی دارند.

زندگی سیاسی «شیخ محمد خیابانی» در قاب مستند

 زندگی سیاسی «شیخ محمد خیابانی» در قاب مستند
2023-06-08T05:14:22+03:30
مستند بلند «آزادیستان» که به زندگی سیاسی شهید «شیخ محمد خیابانی» می پردازد، در تهران و تبریز در حال تولید است.

در نشست «سبک زندگی؛ نرم‌افزار تمدن» تأکید شد: لزوم تببین کامل الگوی سوم زن مسلمان

 در نشست «سبک زندگی؛ نرم‌افزار تمدن» تأکید شد: لزوم تببین کامل الگوی سوم زن مسلمان
2023-06-08T05:14:21+03:30
محقق و پژوهشگر حوزه زنان و خانواده گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، آنجا که حضور اجتماعی عادی زن مطرح است به خانه‌داری تأکید دارند و آنجا که اصل اسلام در خطر ا...

تمجید و اعجاب امام خمینی (ره) در بازدید از یک کتابخانه + سند و امضا

 تمجید و اعجاب امام خمینی (ره) در بازدید از یک کتابخانه + سند و امضا
2023-06-08T05:14:21+03:30
هشتاد و پنج سال پیش حاج آقا روح الله جوان به همراه چند نفر از دوستانش از کتابخانه بازدید می‌کنند و طبق سندی که در این کتابخانه نگهداری می‌شود و امضای امام خ...

آخر هفته تلویزیون با «روانی» آلفرد هیچکاک

 آخر هفته تلویزیون با «روانی» آلفرد هیچکاک
2023-06-08T05:14:20+03:30
شبکه‌های تلویزیونی در کنار قرار دادن چند نوستالژی ایرانی و خارجی، فیلم‌های جدیدی همچون «تابوت اطبا»، «ماراکا: قهرمان دریا» و «بین د...

حسین کاشیان درگذشت

 حسین کاشیان درگذشت
2023-06-07T18:40:59+03:30
حسین کاشیان، هنرمند شناخته‌شده عرصه هنرهای تجسمی که مدتی در بیمارستان بستری بود، درگذشت.

نشست «همخوانی مثنوی بید و رود» برگزار می شود

نشست «همخوانی مثنوی بید و رود» برگزار می شود
2023-06-07T15:27:25+03:30
نشست «همخوانی مثنوی بید و رود»دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ از ساعت ۱۶ از سوی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

تکلیف سریال «سروش صحت» روشن شد

 تکلیف سریال «سروش صحت» روشن شد
2023-06-07T15:21:04+03:30
سروش صحت که مدت‌ها از او در سینما و تلویزیون خبری نیست حالا با یک سریال جدید به شبکه نمایش‌خانگی خواهد آمد.

کتاب «فلسفه و روش علوم اجتماعی» روانه بازار نشر شد

کتاب «فلسفه و روش علوم اجتماعی» روانه بازار نشر شد
2023-06-07T14:47:26+03:30
کتاب «فلسفه و روش علوم اجتماعی» اثر حجت الاسلام حمید پارسانیا در ۳۱۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب و با همکاری مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحق...

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب: معینه‌ها یک برنامه عملی برای زائران آماده کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب: معینه‌ها یک برنامه عملی برای زائران آماده کنند
2023-06-07T14:47:25+03:30
حجت الاسلام والمسلمین نواب در دیدار با معینه های اعزامی به حج به خطیر بودن ماموریت این گروه از خادمان حج اشاره و توصیه هایی را در این زمینه ارائه کرد. 

«جنگ و صلح در ادبیات نمایشی» بررسی می شود

«جنگ و صلح در ادبیات نمایشی» بررسی می شود
2023-06-07T14:47:25+03:30
نشست «جنگ و صلح در ادبیات نمایشی» پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ از  ساعت ۱۶ از سوی انجمن علمی مطالعات صلح ایران و با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)