میرنیوز

ناشران کتاب دیجیتال و الکترونیک چه مطالبه‌ای از نمایشگاه کتاب دارند؟

 ناشران کتاب دیجیتال و الکترونیک چه مطالبه‌ای از نمایشگاه کتاب دارند؟ 2023-05-24T09:47:24+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران قدردانی کرد. در این نامه 3 نکته جهت رفع کاستی‌ها و افزایش رضایت‌مندی مردم و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مطرح شده است. 1- تلاش و برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت کاغذ و کتاب و با هدف افزایش توان خرید مردم 2- گسترش بیشتر نمایشگاه‌های کتاب استانی بر مبنای تحقق عدالت فرهنگی 3- اختصاص جایگاه ویژه در شأن به محصولات دیجیتال و سایبری و کتاب کودک.

درباره دو نکته نخست به نظر می‌رسد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ریزی مدونی برای اجرا داشته باشد،‌ تولید کاغذ داخلی به منظور کاهش قیمت کتاب در دستور کار قرار گرفته و برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی نیز در دسترسی به شعار عدالت فرهنگی در حوزه دسترسی به کتاب برگزار شده و در دوره‌های آتی نیز برگزار خواهد شد. اما درباره نکته سوم،‌ با وجود اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تغییر برخی مصوبات مبنی بر صدور مجوز نشر الکترونیک در اداره کتاب، گام‌هایی را برداشته،‌ اما در نمایشگاه کتاب تهران در دو دوره اخیر انتقاداتی از سوی فعالان کتاب الکترونیک و نشر دیجیتال نسبت به جانمایی این ناشران وجود داشته است،‌ انتقاداتی که موجب شد بخش عمده‌ای از این ناشران در دو دوره اخیر در نمایشگاه حاضر نشوند.

پیش از این علی رمضانی سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران،‌ در نشست خبری این رویداد درباره عدم حضور برخی از این ناشران و انتقاداتی که نسبت به جانمایی دیرهنگام فضا داشتند،‌ گفته بود:‌ «ثبت‌نام ناشران دیجیتال هفته قبل از شروع نمایشگاه آغاز و جانمایی مناسبی هم برایشان در نظر گرفته شد، در ادامه برای سکوها جانمایی‌های مختلفی پیشنهاد شد که مایل نبودند، در ادامه به واسطه جابجایی یکی از بخش‌های شبستان اصلی فضای مناسبی برایشان تدارک دیده شد. در این زمینه خواهش می‌کنم که از این استثناگرایی که برخی دوستان در این حوزه برای خود قائل‌اند و معتقدند باید در یک فضای آنچنانی حضور داشته باشند کناره‌گیری کنیم و دسترسی مردم را به کتاب دیجیتال فراهم کنیم.»

اما چرا با وجود اینکه وزارت ارشاد فضایی بالغ بر 130 متر در اختیار این ناشران آن هم در سالن شبستان قرار داد،‌ این ناشران نتوانستند دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند؟

«ناشران دیجیتال یک روز مانده به برگزاری نمایشگاه کتاب در بیانیه‌ای اعلام کردند،‌ در نمایشگاه امسال از آنجا که برنامه‌ریزی مناسب و به‌هنگام برای جانمایی فعالان این حوزه در کنار ناشران عمومی انجام نشد و یک روز مانده به نمایشگاه فضا اعلام شد، به علت فرصت کم آماده‌سازی و با وجود تمایل و تلاش فعالان این حوزه برای حضور در نمایشگاه، بخشی از بازیگران این حوزه حضور پیدا کرده و گروه بزرگی از فعالان امکان حضور پیدا نکردند. امید است در سال آینده با حضور رسمی انجمن فعالان کتاب دیجیتال در کنار مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و برنامه‌ریزی مناسب، شاهد حضور حداکثری و پررنگ شرکتهای فعال و نمایش دستاوردهای کتاب دیجیتال کشورمان به کتاب‌دوستان باشیم.»

اما علی محمدپور دبیر میز کتاب دیجیتال مرکز ملی فضای مجازی و دبیر انجمن ناشران کتاب دیجیتال درباره ضرورت حضور فعالان این عرصه در نمایشگاه کتاب تهران و در مکانی مناسب، به تسنیم می‌گوید:‌ ناشران الکترونیک در نمایشگاه کتاب به دنبال نشان دادن دستاوردهای کشورمان هستند، در پی فروش کتاب نیستند، این فعالان معمولاً هزینه سنگینی برای نشان دادن این دستاوردها می‌کنند، در نمایشگاه کتاب تهران نیز ما به دنبال نشان دادن دستاوردهای حوزه نشر الکترونیک کشورمان هستیم.

وی با اشاره به نقاط قوت نشر ایران می‌گوید:‌ نشر ایران در منطقه پیشرو است،‌ هم بیشترین تعداد ناشران را داریم و هم بیشترین تعداد عناوین،‌ در حوزه الکترونیک نیز ما پیشرو هستیم،‌ مخاطبان این حوزه با دستاوردهای نشر الکترونیک کشورمان در چه فضایی بهتر از نمایشگاه کتاب تهران می‌توانند آشنا شوند و استفاده کنند؟

به گفته محمدپور حوزه تخصصی برخی از ناشران کتاب الکترونیک متفاوت است،‌ گروهی تخصصی در حوزه نشر دانشگاهی کار می‌کنند،‌ که طبیعتاً باید در سالن ناشران دانشگاهی جانمایی شوند،‌ ولی بیشتر ناشران صوتی و سکوهای نشر الکترونیکی کتاب عمدتاً عمومی‌اند و مخاطبانشان در شبستان حضور دارند. طبیعتاً در فضای دیگری از نمایشگاه نمی‌توانند مخاطبشان را پیدا کنند.

وی با اشاره به جانمایی این دوره ناشران دیجیتال در نمایشگاه کتاب می‌گوید: ابتدا به ما گفته بودند که در بخش دیجیتال که به فروش سی دی مشغول هستند،‌ در مجاورت بخش کودک مستقر شوید،‌ اما این برای ما ممکن نبود،‌ بعد به ما 90 متر فضا در شبستان مصلی دادند،‌ ما همان 90 متر را راضی بودیم با اینکه 6 ناشر بیشتر امکان جانمایی در این فضا نداشتند، اما تصمیم گرفتیم،‌ پاویون نشر دیجیتالی کتاب را ایجاد می‌کنیم،‌ ولی متاسفانه دوباره به ما گفتند این فضا لغو شده چون سکوها و پلتفرم‌ها موزع هستند،‌ نه ناشر. در حالیکه نه در ایران و نه در دنیا کسی به نشر الکترونیک چنین نگاهی ندارد.

محمدپور تصریح می‌کند: یک روز مانده به نمایشگاه دوباره به ما گفتند همان 90 متر به 130 متر فضا تبدیل شده است،‌ این فضای خوبی بود،‌ اما برای ما فرصتی نمانده بود،‌ یک هفته زمان نیاز بود تا پلتفرم‌ها و سکوها بتوانند حضور داشته باشند،‌ غرفه‌آرایی کنند و حضور موثری نشان بدهند. یک روزه امکان هیچ غرفه آرایی نبود. دو تن از شرکت‌ها که آمادگی بیشتری داشتند حضور پیدا کردند تا فضا خالی نماند،‌ اما اکثریت بازیگران این حوزه نتوانستند شرکت کنند.

وی با بیان این مطلب که ناشران الکترونیک تنها خواسته‌شان از نمایشگاه کتاب حضور در فضای ناشران عمومی یعنی شبستان مصلی بود. می‌گوید:  اهمیت حضور سکوها به نشان دادن دستاوردهایشان بود. اما متاسفانه به نظر می‌رسد که ناشران کتاب الکترونیک و فعالیت‌های این حوزه را وزرات فرهنگ و ارشاد جزو دستاوردهای نشر نمی‌بیند. غلبه فکری در وزارت ارشاد شیوه‌های سنتی نشر با اولویت کاغذ است. اگر بنا به دستاورد باشد کتاب الکترونیک از 2 و نیم درصد در دو سال پیش به 7 درصد رسیده است، برخی ناشران این عرصه سرمایه‌گذاری میلیاردی برای تولید کتاب صوتی می‌کنند. این دستاوردها باید کجا نمایش داده شود؟ چرا هنوز وزارت ارشاد این حوزه را به رسمیت نمی‌شناسد؟

محمدپور ادامه می‌دهد: هنوز بعد از 10 سال نشر الکترونیکی کتاب در کشورمان به رسمیت شناخته نشده در حالی که در کشوری مثل آمریکا 35 درصد گردش مالی کتاب و بخش بزرگی از تاثیرگذاری نشر در این حوزه اتفاق می افتد. هنوز به کتاب الکترونیک و کتاب صوتی اعلام وصول داده نمی‌شود و هیچ حمایتی در قالب یارانه‌های نشر و یا حمایتها از سبد فرهنگی به این فعالان تعلق نمی‌گیرد و حتی کاربران این حوزه که بیش از سه میلیون کاربر جوان کتابخوان هستند تاکنون هیچ حمایت و توجهی را از سمت نهادهای فرهنگی کشورمان به خود ندیده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اخراج نیروهای بومی دشتی مصداق نادیده گرفتن حقوق کارکنان است

اخراج نیروهای بومی دشتی مصداق نادیده گرفتن حقوق کارکنان است
2023-06-02T16:07:25+03:30
بوشهر- امام جمعه دشتی گفت: اخراج جمعی از نیروهای منطقه از ایستگاه تقویت فشار گاز دشتی مصداق بارز نادیده گرفتن حق و حقوق نیروهای بومی است.

لزوم پرهیز از تفرقه اندازی در جامعه اسلامی/ دشمن از لباس روحانیت وحشت دارد

لزوم پرهیز از تفرقه اندازی در جامعه اسلامی/ دشمن از لباس روحانیت وحشت دارد
2023-06-02T16:07:25+03:30
فومن- امام جمعه فومن بر لزوم پرهیز از تفرقه اندازی در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: مدیران با همدلی و همراهی خدمات رسانی به مردم را سرلوحه کارها قرار داده و ...

فرهنگ عفاف و حجاب با برنامه ریزی صحیح نهادینه شود

فرهنگ عفاف و حجاب با برنامه ریزی صحیح نهادینه شود
2023-06-02T16:07:25+03:30
بوشهر- امام جمعه موقت اهرم گفت: نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب به عنوان یکی از ضرورت‌های باور دینی مستلزم برنامه ریزی صحیح است.

جوانان شهرستان گناوه حمایت شوند

جوانان شهرستان گناوه حمایت شوند
2023-06-02T16:07:24+03:30
گناوه- امام جمعه گناوه با تاکید بر حمایت جوانان شهرستان گناوه بیان کرد: جوانان شهرستان گناوه در تمام عرصه‌ها دارای ظرفیت و قابلیت هستند و انتظار می رود مورد ...

دولت در شیوه‌های مهار تورم تجدیدنظر کند

دولت در شیوه‌های مهار تورم تجدیدنظر کند
2023-06-02T15:54:05+03:30
بندرعباس - امام جمعه موقت بندرعباس با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به سال مهار تورم گفت: روند امور در همین مدت نشان دهنده لزوم تجدید نظر د...

ایران اسلامی امروز به قدرت منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده است

ایران اسلامی امروز به قدرت منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده است
2023-06-02T15:40:45+03:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه با بیان اینکه امام خمینی(ره) استقلال را برای کشور به ارمغان آورد، گفت: ایران اسلامی امروز به قدرت منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده است.

مکتب امام (ره) راهنمای نظری و عملی است/ در جنگ اقتصادی قرار داریم

مکتب امام (ره) راهنمای نظری و عملی است/ در جنگ اقتصادی قرار داریم
2023-06-02T15:40:45+03:30
اهواز- امام جمعه اهواز گفت: مکتب امام (ره) راهنمای نظری و عملی است که کشور ما را به عزت، پیشرفت و عدالت می‌رساند.

امروز پرچم انقلاب ایران در اقصی نقاط جهان برافراشته شده است

امروز پرچم انقلاب ایران در اقصی نقاط جهان برافراشته شده است
2023-06-02T15:27:25+03:30
چمران- امام جمعه شهر چمران گفت: امروز پرچم انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان به دست با کفایت ولی امر مسلمین برافراشته شده است.

امام راحل زندگی شرافتمندانه را برای ما رقم زد

امام راحل زندگی شرافتمندانه را برای ما رقم زد
2023-06-02T15:27:25+03:30
ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه امام راحل زندگی شرافتمندانه را برای ما رقم زد،گفت: مردم قدر امام راحل را می دانند.

مدارس غیردولتی هزینه اضافی بر مردم تحمیل نکنند

مدارس غیردولتی هزینه اضافی بر مردم تحمیل نکنند
2023-06-02T15:27:24+03:30
قزوین- امام جمعه بویین زهرا گفت: مدارس غیر دولتی موظف هستند مطابق دستور العمل ها و بخشنامه‌های الگوی تعیین شهریه هزینه دریافت کنند و نباید هزینه اضافی بر مرد...

موضوع گرانی دغدغه همه مردم است

موضوع گرانی دغدغه همه مردم است
2023-06-02T15:14:06+03:30
اردستان-امام جمعه موقت اردستان گفت: اکنون موضوع گرانی دغدغه همه مردم است و در اردستان که قطب تولید مرغ در استان بوده، نرخ مرغ از نرخ مصوب بالاتر است که از مس...

ارتباط مردم با امام(ره) باعث پیروزی انقلاب شد/ شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ

ارتباط مردم با امام(ره) باعث پیروزی انقلاب شد/ شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ
2023-06-02T15:14:06+03:30
کرمان- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: ارتباط مردم با امام خمینی(ره) باعث پیروزی انقلاب شد.

مسئولان برای پایداری آب شرب شاهرود راهکار عملی ارائه دهند

مسئولان برای پایداری آب شرب شاهرود راهکار عملی ارائه دهند
2023-06-02T15:14:06+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود از مسئولان خواست تا برای پایداری آب شرب شهرستان راهکار عملی ارائه کنند و گفت: با گرم شدن دمای هوا تنش آبی در خطه شاهوار شدت گرفته است.

انتقاد و تبیین با جامع‌نگری به روشنگری تبدیل می‌شود

انتقاد و تبیین با جامع‌نگری به روشنگری تبدیل می‌شود
2023-06-02T15:14:05+03:30
نائین - امام جمعه شهرستان نائین گفت: نقد، تحلیل و تبیین زمانی منجر به روشنگری می‌شود که مانند تحلیل رهبر انقلاب در موضوع مجلس یازدهم تحلیلی جامع نگرانه باشد.

فقدان سیستم تصفیه فاضلاب بزرگترین تهدید محیط زیستی دماوند است

فقدان سیستم تصفیه فاضلاب بزرگترین تهدید محیط زیستی دماوند است
2023-06-02T15:14:05+03:30
دماوند- امام جمعه دماوند گفت: فقدان سیستم تصفیه فاضلاب بزرگترین تهدید محیط زیستی دماوند است.

امام خمینی با اخلاص و شجاعت ایران را از سقوط نجات داد / گره گشایی از منطقه آزاد با درایت رئیس جمهور

امام خمینی با اخلاص و شجاعت ایران را از سقوط نجات داد / گره گشایی از منطقه آزاد با درایت رئیس جمهور
2023-06-02T15:00:45+03:30
اردبیل-نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: امام خمینی (ره) با درایت، اخلاص، شجاعت و جهان بینی خود توانست ایران را از سراشیبی سقوط نجات دهد.

امام (ره) لحظه‌ای از حمایت مستضعفان جهان دست برنداشتند

امام (ره) لحظه‌ای از حمایت مستضعفان جهان دست برنداشتند
2023-06-02T15:00:45+03:30
کرج- امام جمعه کرج گفت: امام خمینی (ره) حتی یک لحظه از حمایت از محرومان و مستضعفان جهان دست برنداشتند.

نمایندگان مجلس دقت بیشتری در لایحه عفاف و حجاب داشته باشند

نمایندگان مجلس دقت بیشتری در لایحه عفاف و حجاب داشته باشند
2023-06-02T15:00:45+03:30
قزوین- امام جمعه آوج با درخواست از نمایندگان مجلس مبنی بر نظارت و دقت بیشتر بر قانون عفاف و حجاب تاکید کرد: باید خروجی مجلس در حوزه عفاف و حجاب برآمده از یک ...

اجازه تحریف راه و خط امام(ره) را ندهیم

اجازه تحریف راه و خط امام(ره) را ندهیم
2023-06-02T14:47:25+03:30
ورامین- امام جمعه موقت ورامین گفت: اجازه ندهیم، راه و خط امام دچار تحریف شود، وصیت نامه امام یک سرمایه ارزشمند است، که نباید آن را از یاد ببریم.

هدایت‌های امام راحل منشأ بیداری ملت ایران بود

هدایت‌های امام راحل منشأ بیداری ملت ایران بود
2023-06-02T14:47:25+03:30
زنجان- امام جمعه زنجان گفت: آنچه که باعث بیداری ملت ایران در دوران حکومت ظالمانه شاهنشاهی شد، هدایت‌های امام راحل بود.

امام خمینی(ره) پرچم عدالت خواهی و عزت را در دنیا برافراشت

امام خمینی(ره) پرچم عدالت خواهی و عزت را در دنیا برافراشت
2023-06-02T14:47:25+03:30
اراک- نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: امام خمینی(ره) پرچم عدالت خواهی و عزت را در دنیا برافراشت.

۱۵ خرداد یکی از مهم ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی ایران است/ ضرورت تبعیت از ولایت فقیه

۱۵ خرداد یکی از مهم ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی ایران است/ ضرورت تبعیت از ولایت فقیه
2023-06-02T14:34:06+03:30
شیراز- امام جمعه شیراز گفت: ۱۵ خرداد ماه یکی از مهم ترین روزهای تاریخی در مسیر انقلاب اسلامی ایران و تعالی آن است.

کشورهای منطقه قابل اعتماد نبودن آمریکا را درک کرده اند

کشورهای منطقه قابل اعتماد نبودن آمریکا را درک کرده اند
2023-06-02T14:34:05+03:30
قزوین- امام جمعه ارداق گفت: امروز کشورهای همسایه و کشورهایی که تا دیروز به آمریکا اطمینان داشتند به خوبی فهمیده اند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست

نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست
2023-06-02T14:34:05+03:30
تبریز- امام جمعه تبریز گفت: برخی‌ها بهانه‌ای از جمله اقتصاد و نداشتن توانایی مالی را عدم ازدواج می‌آورند در حالیکه اینها بهانه‌ای نمی‌تواند باشد.

رکورد کاهش نرخ باروری در دنیا متعلق به ایران است

رکورد کاهش نرخ باروری در دنیا متعلق به ایران است
2023-06-02T14:34:05+03:30
زنجان-امام جمعه قیدار گفت: در حال حاضر ایران با توجه به کاهش بی‌سابقه زاد و ولد در سه دهه گذشته، رکورد کاهش نرخ باروری در جهان را از آن خود کرده است.

تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل بی نتیجه بود

تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل بی نتیجه بود
2023-06-02T14:34:05+03:30
خرمشهر- امام جمعه خرمشهر گفت: تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل زیاد بوده اما به واسطه رهبری معظم انقلاب اسلامی و بصیرت مردم تلاش‌ها بی نتیجه بود.

امام خمینی(ره) فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود

امام خمینی(ره) فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود
2023-06-02T14:20:45+03:30
یزد- امام جمعه بهاباد با اشاره به ویژگی‌ها و سیره زندگانی امام خمینی(ره) گفت: امام راحل در تمامی ابعاد شخصیتی فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود.

کشورهای اسلامی مرزبندی خود با آمریکا و اسرائیل را حفظ کنند/امام راحل درابعاد مختلف شخصیت ممتازی بود

کشورهای اسلامی مرزبندی خود با آمریکا و اسرائیل را حفظ کنند/امام راحل درابعاد مختلف شخصیت ممتازی بود
2023-06-02T14:20:45+03:30
قم- امام جمعه قم بر لزوم تقویت ارتباط ایران با کشورهای همسایه و ضرورت حفظ مرزبندی کشورهای اسلامی با آمریکا و اسرائیل تاکید کرد.

مصرف آب در همه حوزه‌ها مدیریت شود/ استان سمنان تشنه‌تر از همیشه

مصرف آب در همه حوزه‌ها مدیریت شود/ استان سمنان تشنه‌تر از همیشه
2023-06-02T14:20:44+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به تنش آبی موجود در استان، گفت: یکی از نکاتی که باید مد نظر قرار گیرد، مدیریت مصرف آب در همه حوزه‌ها همچون کش...

از بازگشت آرامش به سینما تا رفع مشکل «کلاه قرمزی»/ گفت‌وگو با مرضیه برومند

 از بازگشت آرامش به سینما تا رفع مشکل «کلاه قرمزی»/ گفت‌وگو با مرضیه برومند
2023-06-02T14:27:34+03:30
مدیرعامل خانه سینما در واکنش به این سؤال که باید چه کار کرد آرامش به سینمای ایران برگردد، می‌گوید: من فکر می‌کنم در هیچ زمانی نباید فرهنگ و هنر تعطیل شود؛ ا...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)