میرنیوز

گزارش ویدئویی تسنیم از پشت صحنه "هفت خان اسفندیار"/ تخیلات فردوسی در تالار وحدت به نمایش درآمد+ ویدئو

 گزارش ویدئویی تسنیم از پشت صحنه "هفت خان اسفندیار"/ تخیلات فردوسی در تالار وحدت به نمایش درآمد+ ویدئو 2023-05-22T11:40:40+03:30

خبرگزاری تسنیم- گروه فرهنگی

نمایش «هفت خان اسفندیار» چند هفته‌ای است که روی صحنه تالار وحدت می‌رود و با بازیگران نام‌آشنایی که حسین پارسایی دعوت به ایفای نقش کرده توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است.

آنطور که پارسایی می‌گوید داستان این نمایش، برداشتی آزاد از شاهنامه فردوسی و قصه‌ای از شاهزاده پارسی است که تفاوت آشکاری با خوانش مستقیم آن از شاهنامه فردوسی دارد. اسفندیار برای مأموریتی سخت، مجبور به گذران هفت خان می‌شود تا بتواند دو خواهرش را از بندگی و اسارت تورانیان بیرون بکشد. او در این مسیر دشوار، درگیر اتفاقات متعددی می‌شود که درون مایه نمایش «هفت خان اسفندیار» را تشکیل می‌دهد.

 

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

در ادبیات فارسی، داستان هفت خان رستم آشناست و تاکنون آثار نمایشی و داستانی زیادی از آن ساخته شده است، اما ماجرای هفت خان اسفندیار به عنوان یکی از شخصیت‌های مشهور در شاهنامه فردوسی کمتر روایت شده و همین موضوع می‌تواند دلیل خوبی برای ساخت یک اثر نمایشی باشد. کاری که حسین پارسایی آن را انجام داده و با بازیگرانی همچون بانیپال شومون، امین زندگانی، امیررضا دلاوری، فریبا کوثری و ... به صحنه تالار وحدت آمده است.

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

نمایش هفت خان اسفندیار را باید ترکیبی از ملودرام داستانی برگرفته از یک متن کهن ادبی، پرداکشن سنگینِ دکور، گریم و صحنه، گروه ارکستر هماهنگ با صحنه و ترکیب بازیگران صحنه دیده بدانیم و شاید همین موضوع باعث موفقیت او در تالار وحدت شده است. اگرچه شاید این نقد به او وارد باشد که هزینه گزافی برای ساخت یک نمایش انجام داده است. با این حال آن چیزی که پارسایی مقابل دیدگان مخاطبش قرار می‌دهد به قدری اقناع‌کننده است که یک ساعت و 50 دقیقه را بدون اینکه خسته شود، ببیند.

تک‌تک عناصری که از آنها نام برده شد، نقش مهمی در پیشبرد این نمایش دارند؛ بازی بانیپال شومون در هفت خان اسفندیار در نقش «گرگسار»، چشم‌نواز و دیدنی است و با گریم سنگین و نسبتاً ترسناکی که به صورت او نشسته، یکی از متفاوت‌ترین نقش‌هایش را در برابر چشمان مخاطب قرار می‌دهد.

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

حرکات گرگسار در هفت خان اسفندیار، موزون و متناسب است، در یکجا انعطاف بدنی شخصیتی می‌گسار را به زیبایی بازی می‌کند و در جایی دیگر تکاپوی کسی که می‌خواهد اسفندیار را به وسوسه بیندازد، هنرمندانه به نمایش می‌گذارد. در این بین نباید از مونولوگ‌گویی‌های او غافل شد، صدای باریتون بانیپال به کمک او آمده تا در هیچ‌جایی از نمایش، محتاج مونولوگ‌گویی گروه ارکستر نباشد.

هر چه قدر جذابیت بازی در یک نقش منفی بالاست، بازیگر مقابل او نیز به قوام بازی گرگسار کمک کرده است و امین زندگانی به خوبی از عهده نقش سنگینی که با بازی اسفندیار به دوش او سپرده شده، برآمده است.

البته شاید این نقد به کارگردان هفت خان اسفندیار وارد باشد که چرا از بازیگری با جثه بزرگتر کمک نگرفته است؟ یا چرا امین زندگانی دیالوگ‌گویی را به صدای ارکستر واگذار کرده و خودش هم‌خوانی می‌کند؟‌ با این حال، تجربه امین زندگانی در بازی در نقش‌های تاریخی (نقش حضرت مسلم بن عقیل در سریال مختارنامه و حضرت سلیمان در فیلم سینمایی ملک سلیمان) به کمک او آمده تا هنرمندی خود را این بار در یک اثر تاریخی دیگر در صحنه تئاتر به نمایش بگذارد.

زندگانی در گفت‌وگویی با دوربین تسنیم به نکته قابل توجهی اشاره می‌کند؛ او بازی در صحنه تئاتر را کاملا متفاوت با سینما و تلویزیون می‌داند و می‌گوید: بازی در چنین نقشی با سبک فرمال که برآمده از شاهنامه‌خوانی و نقالی است، باعث شد تا تمام تجربه گذشته خود را کنار بگذارم و اصلا به آنها رجوع نکنم. وقتی در قاب تلویزیون و سینما هستید، نوع بازی چیز دیگری است، اما وقتی وارد صحنه‌ای به بزرگی تالار وحدت می‌شوید، باید کاراکتر را در فضا و حجم گسترش بدهید، چرا که تماشاگر کلوزآپ شما را ندارد. در حقیقت، باید یک شناسنامه بدنی، روحی، روانی و آوایی از خود نشان بدهید که مورد قبول تماشاگر باشد.

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

زندگانی اشاره می‌کند که بازی در هفت خان اسفندیار یک دوره تکاوری بازیگری برایش بوده است؛ از این نظر که باید مدت زمان زیادی در یک نمایش با ریتم و تمپو خاص، قرار بگیرد و در تمام طول نمایش این ریتم را حفظ بکند.

امیررضا دلاوری نیز در نقش «پشتون» به عنوان یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های شاهنامه پا به صحنه تالار وحدت گذاشته است؛ او که سال‌ها تجربه در صحنه تئاتر را دارد، از سختی بازی در نقشی می‌گوید که هیچ ما به ازای بیرونی ندارد.

دلاوری معتقد است: قهرمان و ضدقهرمان فردوسی شخصیت‌هایی‌اند که زاده فکر خود او هستند اما قهرمان و ضد قهرمان داستان‌های امروزی که در فیلم‌ها و سریال‌ها می‌بینیم، ما به ازای بیرونی دارند و می‌توانیم آنها را در جامعه پیرامونی خود پیدا کنیم. یک هنرمند می‌تواند مولفه‌های یک کاراکتر امروزی را در خلوت خود تمرین کند، اما چنین چیزی درباره شخصیت‌های شاهنامه امکان‌پذیر نیست، چرا که کاملا برآمده از تخیل خالق آن است.

ریتم نمایش از همان دقایق ابتدایی به وضوح نشان می‌دهد که گروه ارکستر به رهبری بردیا کیارس، نقش مهمی در پیشبرد داستان دارد و در تک‌تک لحظات داستان باید به یاری شخصیت‌پردازی نمایشنامه‌نویس و نقاط ناگفته داستانِ شاهنامه بیاید. هماهنگی گروه ارکستر با حرکات بازیگران باعث شده تا مخاطبان با ترکیبی موسیقی‌آلود روبه‌رو باشند؛ به طوری که در اکثر دقایق نمایش نتوان موسیقی و اجرای صحنه‌ای را از هم تفکیک کرد.

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

بدون شک یکی از نقاط تمایز «هفت خان اسفندیار» با دیگر نمایش‌ها را باید پرداکشن قوی آن از نظر گریم، دکور و صحنه‌آرایی بدانیم که البته به نظر می‌رسد برای چنین داستانی اجتناب‌ناپذیر باشد. نمایش در چندین پرده متعدد دنبال می‌شود که هرکدام داستانی متفاوت از نبرد اسفندیار با موجودات تخیلی برآمده از ذهن فردوسی را به تصویر می‌کشد؛ بنابراین لازم است که صحنه با المان‌های متعددی در هر خان آراسته شده و از آکسسوار متنوعی بهره گرفته شود. اینها ابزاری برای کارگردان است تا ذهن بیننده خود را به آن چیزی که فردوسی در بین سطور شاهنامه تصویر کرده است، تا حدودی نزدیک کند.

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

نمایشنامه هفت خان اسفندیار اگرچه به گفته پارسایی تفاوت‌های آشکاری با خوانش مستقیم از شاهنامه دارد، اما تلاش کرده تا حد زیادی از چارچوب داستان واقعی فاصله نگیرد و به پیرنگ اصلی وفادار بماند. جابه‌جایی چند خان، حذف برخی کاراکترها و عبور از صحنه‌هایی که امکان نمایش آن در قاب حرکتی صحنه‌ ای وجود نداشته تفاوت‌ها با داستان اصلی را رقم زده است. البته شاید بد نباشد که از پارسایی بپرسم، چه خلاقیت و تکنیکی برای صحنه‌های صرف تخیلی شاهنامه داشته و چرا از نمایش برخی از آنها دوری جسته است؟

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

آن چیزی که ساخت چنین اثری را مهم‌ می‌کند، پرداختن به یک قهرمان است؛ بدون شک، اسفندیار در شاهنامه یک اسطوره است، اما در نمایش هفت خان اسفندیار، حسین پارسایی تلاش کرده تا اسفندیار را از اسطوره دست‌نیافتی که شباهتی به امروز ما ندارد، جدا کرده و به قهرمانی امروزی با همه مختصاتی که باید داشته باشد نزدیک بکند. اسفندیار هم با اژدها و گرگ می‌جنگد، هم با نفس وسوسه‌گرش. برای برداشتن خان‌ها از پیش پای خود هم به قدرت ماورایی اساطیری چنگ می‌زند و هم راهی به دعای مادر باز می‌کند. به نظر می‌رسد که قهرمان این شکلی را هم باید دید!

فرهنگ و هنر , نمایش , تئاتر ,

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

«حکایت رهایی»، راوی احترام ایرانیان به هنر و هنرمند

 «حکایت رهایی»، راوی احترام ایرانیان به هنر و هنرمند
2023-05-28T04:27:48+03:30
نمایشگاه آثار هنرمند و اسیر عراقی با عنوان «حکایت رهایی» در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد. جمعی از هنرمندان در این مراسم حضور داشتند.

ارمنیِ داروساز که جان هزاران ایرانی را از تیفوس نجات داد/ "مسیح گیلان" در تلویزیون

 ارمنیِ داروساز که جان هزاران ایرانی را از تیفوس نجات داد/ "مسیح گیلان" در تلویزیون
2023-05-28T04:27:48+03:30
مستند "موسیو آرسن" درباره فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ آرسن میناسیان است. کمک‌های او، جان بسیاری از ایرانیان را در گیرودار جنگ جهانی دوم نجات داد.

استقبال از کتاب شاعر هندی در ایران

 استقبال از کتاب شاعر هندی در ایران
2023-05-28T04:27:46+03:30
سومین چاپ از کتاب «زعفران و صندل»، سروده بلرام شکلا، از سوی مؤسسه شاعران پارسی‌زبان منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود/ زبان شعر در مقابل زبان سیاست و دروغ است

تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود/ زبان شعر در مقابل زبان سیاست و دروغ است
2023-05-27T20:14:10+03:30
فرزند استاد رضا داوری اردکانی گفت:معتقد است تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود. چرا که زبان و عقل جلوه‌های حقیقت واحد می‌داند. زبان وقتی اعتلا پیدا ...

تجلیل از حافظان قرآن کانون الزهرا (س) مهد قرآن تهران

تجلیل از حافظان قرآن کانون الزهرا (س) مهد قرآن تهران
2023-05-27T20:14:09+03:30
همزمان با دهه کرامت در منطقه ۱۸ شهرداری تهران جشن باشکوهی برای تجلیل از نخبگان قرآنی و حافظان نوجوان دختر و پسر عضو کانون مهد قرآن الزهرا (س) برگزار شد.

داوری تنها فیلسوف امروز نیست بلکه فیلسوف آینده نیز هست/ تفکر داوری شایسته تأمل برای همه رشته‌ها

داوری تنها فیلسوف امروز نیست بلکه فیلسوف آینده نیز هست/ تفکر داوری شایسته تأمل برای همه رشته‌ها
2023-05-27T20:14:09+03:30
این نویسنده و پژوهشگر گفت: فرهنگ سازی با اختیار و نه قصد تحقق می‌یابد و با اختیار است که امکان درک و فهم آینده فراهم می‌گردد و با این درک و فهم می‌توان آینده...

اندیشه‌های داوری متأثر از سیاست است

اندیشه‌های داوری متأثر از سیاست است
2023-05-27T20:14:09+03:30
داوری در دهه اول انقلاب کاملاً یک نگاه سیاسی داشت و این سیاست را اراده گرایی تعریف می‌کرد و در دوره متاخر بحث‌های وی بیشتر رویکرد هستی شناختی پیدا کرد.

حوزه به امثال سید محمد باقر صدر احتیاج دارد/ باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت

حوزه به امثال سید محمد باقر صدر احتیاج دارد/ باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت
2023-05-27T20:14:08+03:30
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حوزه‌های علمیه احتیاج به سیدمحمد باقر صدرها دارد که به لحاظ فکری مجتهد و نظریه‌پرداز باشند و ذهن تمدن‌ساز داشته باشند.

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای هایدگر فیلسوف آلمانی است

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای هایدگر فیلسوف آلمانی است
2023-05-27T20:14:08+03:30
سید مهدی ناظمی گفت: فکر شاعرانه در بیان دکتر داوری هر چند ملهم از آرای مارتین هایدگر فیلسوف آلمانی، است اما نظر به امکانات گسترده شعر در زبان فارسی وجوه متنو...

آئین بزرگداشت خادمان جلسه قرائت قرآن مسجد زینبیه (س) برگزار شد

آئین بزرگداشت  خادمان جلسه قرائت قرآن مسجد زینبیه (س) برگزار شد
2023-05-27T20:00:48+03:30
با حضور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان یادواره «میراث خوبان»؛ آیین بزرگداشت شهدا، اساتید و خادمان جلسه قرائت قرآن مس...

حوزه احتیاج به امثال سید محمد باقر صدر دارد / باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت

حوزه احتیاج به امثال سید محمد باقر صدر دارد / باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت
2023-05-27T20:00:47+03:30
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حوزه‌های علمیه احتیاج به سیدمحمد باقر صدرها دارد که به لحاظ فکری مجتهد و نظریه‌پرداز باشند و ذهن تمدن‌ساز داشته باشند.

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای فیلسوف آلمانی است

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای فیلسوف آلمانی است
2023-05-27T20:00:47+03:30
سید مهدی ناظمی گفت: فکر شاعرانه در بیان دکتر داوری هر چند ملهم از آرای مارتین هیدگر فیلسوف آلمانی، است اما نظر به امکانات گسترده شعر در زبان فارسی وجوه متنوع...

درخواست حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور

درخواست حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور
2023-05-27T20:00:47+03:30
رئیس ستاد اقامه نماز کشور در نامه‌ای خواستار اضافه شدن بند «اهتمام برای ارتقا و بهبود شاخص ترویج اقامه نماز، تفسیر و تدبر در آیات قرآن، تقویت جایگاه مسجد »در...

ایجاد تحول در نظام با «خودسازی و تهذیب» میسر است

 ایجاد تحول در نظام با «خودسازی و تهذیب» میسر است
2023-05-27T19:01:00+03:30
اگر انسان‌ها درست نشوند شما اگر بزرگ‌ترین تحول و بیشترین درآمد سرانه ملی را در کشور تولید کنید، انسان‌های ناصالح سر کار بیایند همه را خراب می‌کنند.

خاموشی: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت واقفان شکل گرفته است

 خاموشی: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت واقفان شکل گرفته است
2023-05-27T19:01:00+03:30
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه می‌گوید: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت در سازمان اوقاف و امور خیریه شکل گرفته است.

دخترانی که «به عشق امام رضا(ع)» از بی‌حجابی منصرف می‌شوند

 دخترانی که «به عشق امام رضا(ع)» از بی‌حجابی منصرف می‌شوند
2023-05-27T19:01:00+03:30
بعد از اینکه آنها از عشق و علاقه خود به امام رضا (ع) گفتند با آنها درباره حجاب و ظاهری که مورد پسند امام رضا (ع) باشد صحبت کردیم، سپس روسری های متبرک به ضری...

صدا و سیما سیگنال‌رسانی را در کشور به صددرصد می‌رساند

 صدا و سیما سیگنال‌رسانی را در کشور به صددرصد می‌رساند
2023-05-27T16:20:57+03:30
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما گفت: پیام جمهوری اسلامی ایران باید تا دورترین نقاط پایتخت شنیده شود و بر همین اساس باید تمام هم و غم خود را برای سیگن...

معاون رئیس جمهور از ارائه آموزش محتوایی و تخصصی فضای مجازی به دختران خبر داد

 معاون رئیس جمهور از ارائه آموزش محتوایی و تخصصی فضای مجازی به دختران خبر داد
2023-05-27T16:20:57+03:30
انسیه خزعلی گفت: از لحاظ آموزشی، چه آموزش‌های محتوایی و چه فنی به طور کامل پشتیبانی از دخترانمان در فضای مجازی را خواهیم داشت.

بهترین عاشق های ایران معرفی می‌شوند

 بهترین عاشق های ایران معرفی می‌شوند
2023-05-27T16:20:57+03:30
نخستین دوره مسابقه عاشیق‌های جوان ایران با حضور ۲۵ گروه منتخب، با مشارکت خانه عاشیق‌های ایران در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن

 مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن
2023-05-27T16:20:57+03:30
کتاب «ارواح ملّیت ندارند» نوشته «یوکو تاوادا»، نویسنده ژاپنی مقیم آلمان، از سوی انتشارات اطراف منتشر و روانه بازار نشر شد.

شروع کارِ یک شبکه رادیویی جدید/ معاون صدا: جای رادیو «تبیین» خالی بود

 شروع کارِ یک شبکه رادیویی جدید/ معاون صدا: جای رادیو «تبیین» خالی بود
2023-05-27T16:20:57+03:30
علی بخشی‌زاده، معاون صدای رسانه ملی در مراسم آغاز به کار رادیو تبیین گفت: در رادیوهای فصلی جای رادیو «تبیین» خالی بود.

نصراله ناصح‌پور خواننده و همسرش بستری شدند

 نصراله ناصح‌پور خواننده و همسرش بستری شدند
2023-05-27T16:20:57+03:30
خواننده پیشکسوت موسیقی و عضو سابق هیات مدیره خانه موسیقی ایران به دلیل عارضه مغزی در بخش آی سی یو یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد.

سرود برکت ایران با صدای محمدمهدی خشک‌دامن منتشر شد

 سرود برکت ایران با صدای محمدمهدی خشک‌دامن منتشر شد
2023-05-27T16:20:57+03:30
سرود برکت ایران با صدای محمدمهدی خشک‌دامن و به مناسبت دهه کرامت منتشر شد.

فلسفه اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرا می‌گیرد

فلسفه اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرا می‌گیرد
2023-05-27T15:47:27+03:30
رضا داوری اردکانی گفت: فلسفه به معنای تفکر باید باشد تا کارها را تذکر دهد. البته اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرامی‌گیرد.

سنخ اندیشه ورزی از دیدگاه دکتر داوری اردکانی «عبور» است

سنخ اندیشه ورزی از دیدگاه دکتر داوری اردکانی «عبور» است
2023-05-27T15:34:07+03:30
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت:از دکتر داوری یاد گرفتیم سنخ اندیشه ورزی « عبور» است.  ممکن است از دید فلسفه ایشان با داوری از داوری هم بتوان ...

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت محمد مهدی هراتی

 پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت محمد مهدی هراتی
2023-05-27T15:14:19+03:30
محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت محمد مهدی هراتی عضو فرهنگستان هنر را تسلیت گفت.

"هوسا تی وی" و استخراج ۳ پیام از نمایشگاه کتاب تهران

 "هوسا تی وی" و استخراج ۳ پیام از نمایشگاه کتاب تهران
2023-05-27T15:14:18+03:30
برگزاری رویدادِ نمایشگاه کتاب تهران به عنوان یک رویداد مهمی فرهنگی بین‌المللی، می‌تواند زمینه‌های مساعدی را برای حضور پررنگ‌تر ناشران و اهالی قلم ...

ساختار سری جدید «نشان ارادت» تغییر می‌کند

 ساختار سری جدید «نشان ارادت» تغییر می‌کند
2023-05-27T15:14:18+03:30
پویان هدایتی، تهیه کننده «نشان ارادت» از ساخت فصل ششم این برنامه تلویزیونی با ساختاری متفاوت برای پخش در محرم و صفر ۱۴۰۲ خبر داد.

حدیث امامت| دو ویژگی «امام» برای عبور دادن انسان‌ها از مهلکه‌های دنیا

 حدیث امامت| دو ویژگی «امام» برای عبور دادن انسان‌ها از مهلکه‌های دنیا
2023-05-27T15:14:18+03:30
اساساً خداوند شرایط دنیا را به گونه‌ای قرار داده تا بندگان در آن در بوته آزمون قرار گیرند. در این بین، عده‌ای مسیر کفر و انکار و عده‌ای دیگر مسیر عبودیت را ...

کتاب «امام علی(ع) و نشانه های ظهور» رونمایی شد

 کتاب «امام علی(ع) و نشانه های ظهور» رونمایی شد
2023-05-27T15:14:18+03:30
در حاشیه نشست ۱۴۴ فرهنگ مهدوی از کتاب «امام علی (ع) و نشانه‌های ظهور رونمایی شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)