میرنیوز

مستغاثی: روایت فتح و آزادسازی خرمشهر در سینما سانسور شده است

 مستغاثی: روایت فتح و آزادسازی خرمشهر در سینما سانسور شده است 2023-05-22T09:00:56+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، تصویر مقاومت در سینمای ایران با موضوع خرمشهر و آزادسازی آن ارتباط تنگاتنگی دارد؛ گویا سینمای دفاع مقدس و مقاومت ما بدون سوم خرداد معنی ندارد.

سینمای ایران فیلم‌های متعددی در زمینه دفاع مقدس دارد که البته از آغاز جنگ در دهه 60 به بعد دهه به دهه از تعداد و بسامد تولیدات آن کم شد. در این میان تصویر خرمشهر و مقاومت مردم آن کمتر از دیگر موضوعات دفاع مقدس است. اما آیا سینمای مقاومت ما تبدیل به جریان شده است یا خیر؟ از سوی دیگر این سینما همواره در چالش و دعوای میان دو طیف منتقدین و تحلیل‌گران سینمایی قرار دارد که یکی مدعی است باید تصویر حماسی و آرمانی دفاع را نشان داد و دیگری قائل بر تصویر تلخ و دردناک از اتفاقات ناخوشایند جنگ است. هر دو تصویر در جنگ وجود دارد اما گویا نشان دادن هرکدام معطوف به عدم نمایش دیگری شده است.

در این باره با سعید مستغاثی منتقد و نویسنده سینما به گفت‌وگو پرداختیم تا به تحلیل بهتری از وضعیت سینمای مقاومت با نگاهی به آزادسازی خرمشهر داشته باشیم.

 آقای مستغاثی تعداد فیلم‌های ساخته شده درباره آزادسازی خرمشهر و مقاومت مردم آن، 7 فیلم مانند دوئل (احمدرضا درویش)، سرزمین خورشید (احمدرضا درویش)، کودک و فرشته (مسعود نقاش زاده)، روز سوم (محمدحسین لطیفی)، کیمیا (احمدرضا درویش)، بلمی به سوی ساحل (رسول ملاقلی‌پور) و دسته دختران (منیر قیدی) است. البته سریال‌هایی مانند خاک سرخ (ابراهیم حاتمی کیا)، در چشم باد (مسعود جعفری جوزانی)، کیمیا (جواد افشار) و گل‌های گرمسیری (محمدمهدی عسگرپور) نیز تولید شده است. با این حساب و با توجه به تولیدات مورد اشاره، آیا سینمای مقاومت و تصویر خرمشهر، توانسته به یک جریان تبدیل شود؟

سینمای مقاومت در قالب سینمای جنگ و سینمای دفاع مقدس در سال‌هایی یک جریان در سینمای ایران محسوب می‌شد و آثار قابل تأملی هم به این سینما آورد و در واقع، واقعی‌ترین و اصیل‌ترین ژانر سینمایی ایران یعنی دفاع مقدس را ایجاد کرد. اما متأسفانه در طی سالیان بعد به خصوص از اواسط دهه 70، این سینما آب رفت و لاغر و کوچک شد تا در اوایل دهه 80 به صفر رسید. بعد از آن هر از گاهی یک تنفس مصنوعی به آن داده شد اما دیگر نتوانست سر بلند کرده تا بتواند آنچه را که جا گذاشته یا از قلم انداخته بود را تصویر بکند و بعد از آن به سینمای مقاومت تبدیل شود. از همین روی به دلیل ضعیف شدن ریشه سینمای دفاع مقدس، جریان سینمای مقاومت نتوانست در سینمای ایران شکل بگیرد و در نطفه مانده است.

تصویر خرمشهر در همان سینمای دفاع مقدس هم با همین مثال‌هایی که گفتید تقریباً مشخص است. همواره تصویری غم‌انگیز از اشغال آن را شاهد بوده‌ایم و کمتر به فتح و آزادی آن پرداخته شده است. تقریباً تمام مثال‌هایی که در این مورد آوردید، تصاویری از اشغال خرمشهر و فرار مردم از آنجا دارد و تصویری از حماسه‌ها و مقاومت یک سال و نیمه و ایثارها و رشادت‌ها نیست. تصویری از آن همه طرح و برنامه برای آزادی آن به خصوص در عملیات بیت المقدس نیست. این‌ها بزرگترین نقص و کمبودی است که در این مورد وجود دارد. ما در سینمای جنگ جهان اگرچه درباره اشغال شهرها تصاویر غم انگیزی داریم اما درباره مقاومت و آزادی‌سازی آنها مثلاً درباره پاریس، استالینگراد، برلین و .... هم تصاویر و فیلم‌های ماندگاری ساخته شده که مقاومت و جنگ و حماسه‌ها را نشان می‌دهند. اما متأسفانه در مورد خرمشهر تقریباً چنین چیزی وجود ندارد.

خرمشهر , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره فیلم مقاومت ,

برخی از آثار تولیدی مانند سرزمین خورشید یا روز سوم به ارائه تصویر کاملی از وقایع خرمشهر پرداختند. فکر می کنید لازمه این بازنمایی کامل و به طوری که ضمن ارائه تصاویر مهم و دردناک جنگ روحیه مقاومت و حماسی را داشته باشد، چیست؟ به تعبیر دیگر این بازنمایی چگونه ممکن است؟

برای بازنمایی کامل حماسه خرمشهر بایستی به همه ابعاد آن پرداخته شود، هم تصاویر غم‌انگیز اشغال، عقب‌نشینی‌ها، ترک خانه و شهر و دیار و هم مقاومت و رزمی که طی یک سال و نیم اشغال انجام شد که تقریباً در مورد آن فیلمی ساخته نشده است. همینطور در مورد حماسه بزرگ آزادسازی خرمشهر که نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس محسوب شده ولی درباره‌اش فیلمی وجود ندارد. یعنی غیر از صحنه‌هایی که در سریال "در چشم باد" و صحنه‌ای در فیلم "حریم مهرورزی" که از شادی مردم در آزادی خرمشهر می‌گوید، فیلمی درباره این حماسه که فراوان درباره‌اش گفته شده وجود ندارد و نسل امروز حق دارد سوال کند این آزادی خرمشهر که اینقدر از آن دم می‌زنید، چه بوده و کجا بوده است؟!

خرمشهر , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره فیلم مقاومت ,

نمایی از کودک و فرشته

به نظر شما باورپذیری در مورد اتفاقات جنگ در سال‌های اخیر بهتر شده است؟ در حالی که در فیلم‌های خارجی و جنگ جهانی تصویر کاملاً واقعی و خشن وجود دارد. به طور کلی واقع‌گرایی تصویر جنگ ما به چه صورت است؟‌

متأسفانه آنچه در سال‌های بعد از جنگ به عنوان واقع‌گرایی به تدریج وارد سینمای دفاع مقدس شد، نوعی گرایشات ضد دفاع بود که مجموعه فیلم‌هایی را به این سینما تحمیل کرد که می‌توان آن را با عنوان عجیب و غریب ضد دفاع نامید! آنچه در هیچ کجای سینمای جهان وجود ندارد. اگر بخواهیم سینمای واقع‌گرای جنگ و دفاع مقدس را مثال بزنیم، بهترین نمونه‌های آن در همان سینمای آن سال‌ها یعنی در دهه 60 و در برخی آثار مرحوم ملاقلی پور مانند «سفر به چزابه» و «هیوا» و همچنین بعضی فیلم‌های حاتمی کیا مثل «از کرخه تا راین» و مانند آن دیده می‌شود.

خرمشهر , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره فیلم مقاومت ,

نمایی از دسته دختران

اما در طی این سال‌ها شاهد پیشرفت چندانی در این زمینه نبوده‌ایم. البته در سینما جنگ دنیا نیز نمی‌توان گفت که واقع‌گرایی بیشتر شده بلکه در آنجا بسته به چالش‌های موجودشان، به فیلم‌های جنگی رنگ و لعاب روز می‌دهند. مقایسه دو نسخه 1930 فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» و نسخه امسال آن، بازگوی این واقعیت است که مشاهده می‌کنیم که هیچ واقع‌گرایی در آن بیشتر نشده، بلکه همان نگاه روزآمد به جنگ اعمال گردیده است. اگر بخواهیم واقع‌گرایی در سینمای جنگ دنیا را مثال بزنیم شاید بهترین نمونه‌های آن فیلم‌هایی مانند «بهترین سال‌های زندگی ما» ویلیام وایلر در سال 1946 و سه گانه الیور استون درباره جنگ ویتنام یعنی «جوخه» 1986، «چهارم ژوئیه» 1989 و «بهشت و زمین» 1993 و «غلاف تمام فلزی» استنلی کوبریک باشد و نه مثلا فیلم «1917» سام مندس و فیلم «میدوی» رولند امریش که در سال 2018 ساخته شدند و یا «تاپ گان:ماوریک» که پارسال روی پرده رفت.

خرمشهر , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره فیلم مقاومت ,

نمایی از بهترین سال‌های زندگی ما ساخته ویلیام وایلر

برخی از منتقدین واقع گرایی را با نمایش تلخی‌های جنگ خرمشهر و برخی نمایش ظفر و پیروزی و حماسه صرف یکی می‌کنند. تحلیل شما چیست؟ واقع گرایی جنگ کدام یک از آنها است؟

واقع‌گرایی هر دو جنبه را شامل می‌شود و یکطرفه کردن واقع‌گرایی جنگ اشتباه است. نمی‌توان تلخی‌های جنگ را تصویر کرد و پیروزی‌های آن را ندید. این سانسور واقعیت است. در فیلم «بهترین سال‌های زندگی ما» هر دو جنبه آن را می‌بینیم. حتی در سه گانه بسیار خشن الیور استون هر دو جنبه آن دیده می‌شود. اما در فیلم‌هایی که درباره خرمشهر ساخته شدند، اغلب تنها یک جنبه آن به تصویر کشیده شده و بخش دیگرش در واقع سانسور شده است. آن مقاومت یک سال و نیمه در طول دوران اشغال، سانسور شده است. آن طرح عظیم برای آزادی خرمشهر که در عملیات بیت المقدس تبلور یافت، سانسور شده. آن حماسه‌ها و رشادت‌ها و ایثارها برای آزادی خرمشهر سانسور شده و تنها تلخی‌ها و تراژدی‌ها به تصویر کشیده شد. این را فقط می‌توان یک روایت نصفه و نیمه و سانسور شده از خرمشهر نامید.

خرمشهر , سینمای ایران , دفاع مقدس , جشنواره فیلم مقاومت ,

نمایی از جوخه

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

ورزی: امام خمینی (ره) بنیانگذار سینمای نوین ایران و مردی برای تمام فصول است

 ورزی: امام خمینی (ره) بنیانگذار سینمای نوین ایران و مردی برای تمام فصول است
2023-06-05T11:54:26+03:30
محمدرضا ورزی هنرمند شناخته‌شده عرصه سینما و تلویزیون می‌گوید که امام خمینی (ره) بنیانگذار سینمای نوین ایران و مردی برای تمام فصول است.

دو حکایت امام خمینی از سفر حج تمتع در سال ۱۳۱۲ شمسی

دو حکایت امام خمینی از سفر حج تمتع در سال ۱۳۱۲ شمسی
2023-06-05T11:21:08+03:30
من در مکه، که مشرف بودم یک روز می‌خواستم یک کتابی بخرم که برای آن کتابفروش هم فایده داشت، ایستاده بودم، اذان گفتند، یک دفعه رها کرد، گفت که: «سُنّه الحنفیه» ...

عملکرد سال ۱۴۰۱ سازمان دارالقرآن الکریم منتشر شد 

عملکرد سال ۱۴۰۱ سازمان دارالقرآن الکریم منتشر شد 
2023-06-05T11:07:28+03:30
سازمان دارالقرآن الکریم در سالی که گذشت دوره‌های مختلف تربیت مدرس، داور، ممتحن و معلم سبک زندگی قرآنی را برگزار کرد که آمار و ارقام آن منتشر شده است.

برگزاری دوره تربیت مربی آموزش نوین قرآن کریم«طرح بشری»

برگزاری دوره تربیت مربی آموزش نوین قرآن کریم«طرح بشری»
2023-06-05T11:07:28+03:30
دوره تربیت مربی آموزش نوین قرآن کریم «طرح بشری» با تدریس ابراهیم کرمانی‌نژاد، مدیر کل دفتر برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فره...

نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن بسیج،۲۰ تیرماه پایان می یابد

نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن بسیج،۲۰ تیرماه پایان می یابد
2023-06-05T11:07:27+03:30
سی‌امین دوره مسابقات سراسری قرآن بسیج امسال به همت دارالقرآن بسیج کشور برگزار می‌شود و ثبت‌نام این مسابقات تا ۲۰ تیرماه ادامه دارد.

سرود در تلویزیون رونق بیشتری می‌گیرد/ نظارت بر تیتراژها به روایت «قزوه»

 سرود در تلویزیون رونق بیشتری می‌گیرد/ نظارت بر تیتراژها به روایت «قزوه»
2023-06-05T10:34:28+03:30
رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود صدا و سیما می‌گوید «سرود» همچنان که برنامه‌هایی ویژه روی آنتن دارد رونق بیشتری خواهد گرفت و در عین حال ما در تلاشیم ا...

«صحنه‌گردان دنیا» در کتابفروشی‌ها

 «صحنه‌گردان دنیا» در کتابفروشی‌ها
2023-06-05T10:07:42+03:30
کتاب «صحنه‌گردان دنیا» تلاش دارد با نگاه و روایتی نو در حوزه طرح مسائل معرفتی و دینی، به مهمترین پرسش‌های نوجوانان و جوانان در این زمینه پاسخ دهد.

تقی‌پور: امام خمینی (ره) تصور پوشالیِ «نیل تا فرات» صهیونیزم را شکست

 تقی‌پور: امام خمینی (ره) تصور پوشالیِ «نیل تا فرات» صهیونیزم را شکست
2023-06-05T10:07:42+03:30
دبیرکل جمعیت حامیان آزادی قدس می‌گوید: امام خمینی دشمن را می‌شناخت که توانست با او به نبرد بپردازد. ایشان تفکر «نیل تا فرات» صهیونیست را می‌دانست ...

سه‌گانه‌ کتابی درباره امام خمینی (ره)

 سه‌گانه‌ کتابی درباره امام خمینی (ره)
2023-06-04T19:47:42+03:30
انتشارات روایت فتح، ۳ عنوان کتاب درباره بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) به چاپ رسانده است که در این گزارش معرفی می‌شوند.

امام خمینی(ره) به روایت فعال ضدجنگ آمریکایی/ بزرگترین دستاورد نهضت امام (ره) چه بود؟

 امام خمینی(ره) به روایت فعال ضدجنگ آمریکایی/ بزرگترین دستاورد نهضت امام (ره) چه بود؟
2023-06-04T19:47:42+03:30
یک فعال برجسته ضدجنگ آمریکایی گفت: تأثیر امام خمینی (ره) به عنوان یک رهبر انقلابی، جاودانه و ماندگار است و بزرگ‌ترین دستاورد نهضت امام خمینی مقاومت در برابر...

داستان عجیب یک جانباز که ساعت‌ها شهید شده بود/ مردی که باید راه برود!

 داستان عجیب یک جانباز که ساعت‌ها شهید شده بود/ مردی که باید راه برود!
2023-06-04T19:47:42+03:30
مستند «فرزند» پرتره‌ای از زندگی یکی از رزمندگان دفاع مقدس است که با یک معجزه زنده شد، اما به دلیل آسیب وارده باید راه برود.

جایگاه خوشرویی و شوخ‌طبعی در سبک زندگی امام خمینی(ره)

 جایگاه خوشرویی و شوخ‌طبعی در سبک زندگی امام خمینی(ره)
2023-06-04T19:47:41+03:30
خوشرویی و مزاح کردن یکی از خصلت‌های مؤمن است که امام خمینی(ره) از چنین خصلتی نیز برخوردار بودند.

جزئیات شنیدنی از زندگی شخصی امام خمینی به روایت افرادی که ۲۴ ساعته کنار ایشان بودند + ویدئو

 جزئیات شنیدنی از زندگی شخصی امام خمینی به روایت افرادی که ۲۴ ساعته کنار ایشان بودند + ویدئو
2023-06-04T19:47:41+03:30
کارگردان مستند "رازهای جماران" سراغ گروهی رفته که ۲۴ ساعته و مستقیم با امام خمینی ارتباط داشتند. افرادی که هیچ ملاحظه سیاسی برای صحبت نداشتند و را...

برگزاری نشست بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در بغداد

برگزاری نشست بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در بغداد
2023-06-04T16:47:24+03:30
مجلس اعلای اسلامی عراق به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نشستی را با حضور جمعی از اندیشمندان در بغداد برگزار کرد.

امام افکار عرفانی ظریفی داشت که از ابن عربی گوی سبقت را ربوده است/ نظر امام درباره اخلاق انزوا آفرین

امام افکار عرفانی ظریفی داشت که از ابن عربی گوی سبقت را ربوده است/ نظر امام درباره اخلاق انزوا آفرین
2023-06-04T16:47:24+03:30
آیت الله سید احمد فهری درباره امام خمینی می گوید:حضرت امام از شنیدن یک جمله عارفانه یک بیت عرفانی و یک قطعه از صحیفه سجّادیه سخت تکان می خورد و به شهادت نزدی...

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی با حضور ۶۰۰ دانشجوی خارجی

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی با حضور ۶۰۰ دانشجوی خارجی
2023-06-04T14:07:45+03:30
مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در مجتمع فرهنگی ورزشی امام خمینی (ره) لواسانات تهران برگزار شد.

صیانت از اندیشه‌های امام در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی است

صیانت از اندیشه‌های امام در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی است
2023-06-04T13:54:04+03:30
سردبیر فصلنامه تخصصی ۱۵ خرداد تصریح کرد: صیانت از اندیشه‌های امام (ره) در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی به شمار می‌رود.

سوگ‌سروده‌هایی از عبدالرحیم سعیدی‌راد در وصف پیرجماران

 سوگ‌سروده‌هایی از عبدالرحیم سعیدی‌راد در وصف پیرجماران
2023-06-04T12:14:26+03:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد از شاعران انقلاب سوگ‌سروده‌های خود برای امام امت را همزمان با سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی منتشر کرد.

موضع تاریخی امام خمینی(ره) مانیفست سینمای انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد

 موضع تاریخی امام خمینی(ره) مانیفست سینمای انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد
2023-06-04T11:07:39+03:30
حمید بهمنی کارگردان سینمای ایران معتقد است که در طول ۴۵ سال اخیر، اتفاقات بسیار خوبی در سینما رخ داده اما مقیاس آن هنوز نسبت به کلام و انتظار امام خمینی (ره...

کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» روانه بازار نشر شد

کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» روانه بازار نشر شد
2023-06-04T10:47:25+03:30
کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» اثر طیبه محمدی کیا در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۲۹۴ صفحه تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه ...

رحیم‌پور ازغدی: نقد امام به ملی‌گرایی، همان ملی‌پرستیِ منجر به نژادپرستی بود

 رحیم‌پور ازغدی: نقد امام به ملی‌گرایی، همان ملی‌پرستیِ منجر به نژادپرستی بود
2023-06-04T10:27:37+03:30
رحیم‌پور ازغدی گفت: انتهای ملی‌گرایی نژادپرستی است؛ منتها اگر ملیت به این معناست که از خاک و سرزمین خود در مقابل دشمن بایستی، خوب است. ملی‌گرایی که امام به ...

کسب وکارهای موفق دنیای امروز چگونه رشد می‌کنند؟

 کسب وکارهای موفق دنیای امروز چگونه رشد می‌کنند؟
2023-06-04T09:21:08+03:30
مترجم کتاب اصول راه‌اندازی کسب و کار موفق معتقد است که کسب و کار‌های امروزی به گونه‌ای است که بدون حضور مالکان و رهبران آن قابلیت رشد دارد و نیاز و الزامی ب...

عشقی که عاقبت، ثمرش انقلاب شد

 عشقی که عاقبت، ثمرش انقلاب شد
2023-06-04T05:47:40+03:30
شاعران آیینی و انقلابی در آستانه سالروز رحلت امام خمینی (ره)، در «محفل شعر عروج» سروده‌‌هایی در رثای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی خواندند.

اهمیت رسیدگی به خانواده و توجه در انتخاب دوستان در بیان امام خمینی(ره)

 اهمیت رسیدگی به خانواده و توجه در انتخاب دوستان در بیان امام خمینی(ره)
2023-06-04T04:54:14+03:30
یکی از توصیه‌های امام خمینی(ره) رسیدگی به خانواده است. البته در نگاه گسترده می‌توان این طور نتیجه گرفت که امام نسبت به رسیدگی به حال تمام محارم و آشنایان تو...

چشم روس‌ها «گیج­گاه» را گرفت!

 چشم روس‌ها «گیج­گاه» را گرفت!
2023-06-03T20:47:50+03:30
«گیج­گاه» برنده جایزه بهترین فیلم­نامه جشنواره «چبوکساری» شد.

بازخوانی ۳ اتفاق مهم درباره امام خمینی (ره) در شبکه مستند

 بازخوانی ۳ اتفاق مهم درباره امام خمینی (ره) در شبکه مستند
2023-06-03T20:47:50+03:30
شبکه مستند در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) با پخش مستندهای «بانو قدس ایران»،«تشییع بزرگ» و «امتحان» ضمن پرداختن به ابعاد شخصی...

پخش حقایقی کمتر شنیده‌ شده از زندگی رهبر معظم انقلاب

 پخش حقایقی کمتر شنیده‌ شده از زندگی رهبر معظم انقلاب
2023-06-03T20:47:49+03:30
مستند «ضیاءالدین» با موضوع ۱۴ خرداد و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری از تلویزیون پخش می‌شود.

"عبد صالح خدا"، توصیف شنیدنی شهید سلیمانی از زندگی در عصر امام خمینی (ره)

 "عبد صالح خدا"، توصیف شنیدنی شهید سلیمانی از زندگی در عصر امام خمینی (ره)
2023-06-03T20:47:49+03:30
شهید سلیمانی در بخشی از وصیت‌نامه خود درباره امام خمینی (ره) لب به سخن گشوده و توصیف شنیدنی از ایشان دارد.

تشریح برنامه‌های «ستاد راهبری عفاف و حجاب»

 تشریح برنامه‌های «ستاد راهبری عفاف و حجاب»
2023-06-03T17:14:32+03:30
مسئول اجرایی ستاد راهبری عفاف و حجاب می‌گوید: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این ستاد این است که بتوانیم ظرفیت رسانه‌ای خوبی را فراهم کنیم تا شبکه‌های مردمی در ...

سهم ۷۲ درصدی فسیل از کل فروش بهاره سینما / کاهش ۱۲ درصدی مخاطبان سینما در هفته گذشته

 سهم ۷۲ درصدی فسیل از کل فروش بهاره سینما / کاهش ۱۲ درصدی مخاطبان سینما در هفته گذشته
2023-06-03T17:01:05+03:30
درحالی که از ۱۷ خرداد با ورود فیلم‌های جدید به جدول اکران‌ها شاهد اکران زودهنگام تابستانی هستیم بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال تا کنون فسیل بیشترین سهم ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)