میرنیوز

میزان استقبال از برندگان جایزه ادبی جلال در نمایشگاه چقدر است؟

 میزان استقبال از برندگان جایزه ادبی جلال در نمایشگاه چقدر است؟ 2023-05-19T11:07:26+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، غرفه‌ای وجود دارد که در آن کتاب‌های برگزیده جایزه‌های ادبی که خانه کتاب و ادبیات ایران در طول سال آنها را برگزار کرده است، با حضور نویسندگان کتاب‌ها و منتقدان ادبی، به بحث و بررسی گذاشته می‌شود تا به این ترتیب برای این کتاب‌ها تبلیغات شود و نامشان دوباره برای علاقه‌مندان کتاب تکرار شود.

در روزهای اخیر، جلساتی در این غرفه درباره برخی کتاب‌های برگزیده جایزه جلال برگزار شد و نویسندگان این کتاب‌ها یا منتقدان درباره این کتاب‌ها صحبت کردند که برای نمونه می‌شود به نشست برگزیدگان زن جایزه جلال با حضور الهام امین و گلستان جعفریان اشاره کرد.

مروری بر جایزه جلال

پانزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد در نیمه دوم دی ماه سال گذشته با دبیری وجیهه سامانی برگزار شد و در نهایت تنها یک کتاب موفق شد عنوان برگزیده این جایزه را از آن خود کند: کتاب «سازمان سیاسی بهائیت» نوشته حمیدرضا اسماعیلی از نشر موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی در بخش مستند نگاری.

دیگر کتاب‌هایی که در این جایزه، موفق شدند به عنوان کتاب‌های شایسته تقدیر انتخاب شوند عبارت بودند: «صور» نوشته حسینعلی جعفری و «عزرائیل» اثر نیما اکبرخانی در بخش داستان بلند و رمان، «ویروس عاشق» اثر مجید رحمانی در بخش داستان کوتاه، «عقیله» اثر الهام امین در بخش مستندنگاری و در بخش نقد ادبی کتاب‌های «تماشای روایت؛ بررسی تحلیلی روش انتقال عناصر داستان از روایت به درام» اثر مجید آقایی و «خودانتقادی ادبی؛ رساله‌ای در نقد هنر خویشتن در عرصه ادبیات» اثر مهرداد نصرتی. ضمن اینکه هیات داوران  در بخش مستندنگاری از کتاب «نبرد تنگه‌ها» نوشته مصطفی رحیمی‌ از انتشارات شهید حسن باقری نیز تجلیل کردند.

« به نشر» برای تبلیغ کتابش، برنامه ریزی کرده است

برای اینکه ببینیم وضعیت فروش این کتاب‌ها در نمایشگاه چگونه است و آیا ناشران آنها در تبلیغات خود، برای این کتاب‌ها عنوانی را که آنها در معتبرترین جایزه ادبی داستان  و مستندنگاری کسب کرده اند، به مخاطبان یادآوری می‌کنند یا نه؟

کتاب «سازمان سیاسی بهائیت» نوشته حمیدرضا اسماعیلی از نشر موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به گفته مسؤولان این نشر سومین کتاب پرفروش این جایزه است. البته در تبلیغ و معرفی این کتاب در غرفه نشر یاد شده، اثری از تبلیغ درباره برگزیده شدن کتاب به عنوان برگزیده جایزه جلال دیده نمی‌شود. این کتاب که حجم و قیمت بالایی هم دارد (2 میلیون و 500 هزار ریال) بعد از کتاب‌های «ظهور و سقوط» که خلاصه‌ای از خاطرات حسین فردوست است و نیز کتاب «رضا خان تا رضاشاه» اثر جدید هدایت الله بهبودی، سومین کتابی است که در این غرفه با استقبال مخاطبان قرار گرفته است و تاکنون به چاپ سوم رسیده است.

بخش مستندنگاری جایزه جلال، علاوه بر کتاب یادشده، یک کتاب شایسته تقدیر هم داشت. این کتاب «عقیله» نوشته الهام امین است که به بازگویی زندگی و شخصیت حضرت زینب(س) پرداخته است. عطیه هراتی مطلق مسؤول روابط عمومی ‌انتشارات به نشر که ناشر این کتاب است، این کتاب را یکی از پرفروش ترین کتاب‌های این نشر می‌داند که هم در بخش حضوری و هم مجازی، استقبال زیادی از آن شده است و برخی مخاطبان فقط برای خرید این کتاب به غرفه به نشر می‌آیند.

وی با بیان اینکه انتشارات به نشر، برای تبیلغ و معرفی این کتاب، برنامه ریزی زیادی کرده است؛ گفت: ما برای این کتاب که هم کتاب خوبی است و هم جایزه مهمی ‌برده است، وقت گذاشتیم تا این کتاب ارزشمند، دیده شود برای مثال مدیرعامل نشر ما در نوروز امسال این کتاب را به همراه کارت پستال تبریک عید برای صد نفر از نخبگان کشوری ارسال کرد تا آنها سفیران معرفی این کتاب باشند. در ایام برگزاری نمایشگاه هم نویسنده اثر خانم الهام امین به نمایشگاه آمدند و ما برنامه رسانه ای مفصلی برای او تدارک دیدیم.

به گفته وی این کتاب تاکنون به چاپ هفتم رسیده است و برای مخاطبان به عنوان یک کتاب خوب شناخته شده است.

دیگر کتاب مطرح شده در بخش مستندنگاری، «نبرد تنگه‌ها» نوشته مصطفی رحیمی‌ از انتشارات شهید حسن باقری است که این ناشر در نمایشگاه حضور ندارد.

استقبال از «عزرائیل»

در بخش داستان، مسؤولان غرفه نشر صاد که ناشر کتاب ویروس عاشق است، از فروش این کتاب رضایت چندانی ندارند. آنها با اشاره به اینکه در تبلیغات و معرفی کتاب، بر جایزهای که نصیب آن شده است، تأکید می‌کنند: در فروش کتاب، تبلیغ سینه به سینه نقش بیشتری دارد و مخاطب به اینکه نام کتاب یا نویسنده را قبلاً شنیده باشد، اعتماد بیشتری دارد به همین خاطر در نشر صاد، کتاب‌های دیگری مانند رمان «سیاگالش» نوشته ابراهیم اکبری‌دیزگاه که در جایزه جلال، نامزد شد اما برنده نشد، بیشتر از «ویروس عاشق» فروخته است. از دیگر کتاب‌های پرفروش این نشر، می‌توان به «بیروط» از ابراهیم اکبری دیزگاه و «هیژده چرخ» نوشته یونس عزیزی اشاره کرد که این کتاب‌ها در بخش مجازی و حضوری مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

دیگر اثر داستانی که در جایزه جلال، مورد توجه قرار گرفت، «عزرائیل/ کهنه سرباز» نوشته نیما اکبرخانی است که در غرفه ناشر آن؛ یعنی انتشارات کتابستان معرفت، تبلیغ خوب و مفصلی هم برایش شده است. این کتاب مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است و تاکنون سه بار، موجودی ناشر در نمایشگاه تمام شده است. این کتاب که به چاپ پنجم رسیده است هنوز تا رسیدن به آمار سه کتاب پرفروش این نشر، راه درازی دارد.

در نشر کتابستان معرفت، کتاب «رؤیای نیمه شب» نوشته مظفر سالاری با صد و چهار چاپ در صدر قرار دارد و بعد از آن کتاب‌های «حیدر» نوشته آزاده اسکندری با چهل و پنج چاپ و «زایو» اثر مصطفی رضایی کلورزی با بیست و سه چاپ در مراتب بعدی قرار دارد.

رمان «صور» نوشته حسینعلی جعفری هم در نشر سروش با استقبال نسبی مخاطبان روبه‌رو شده است و تاکنون به سه چاپ رسیده است. در این نشر البته تبلیغ و نشان خاصی برای اطلاع رسانی درباره اینکه این کتاب، برگزیده جایزه جلال شده است، دیده نمی‌شود. پرفروش ترین رمان در نشر سروش، کتاب «دختران آفتاب» اثر امیرحسین بانکی، بهزاد دانشگر و محمدرضا رضایتمند است که به چاپ سی و نهم رسیده است.

بدشانسی کتاب‌های نقد ادبی

آثار شایسته تقدیر در بخش نقد ادبی، چندان شانسی نداشته اند. کتاب‌ «تماشای روایت؛ بررسی تحلیلی روش انتقال عناصر داستان از روایت به درام» اثر مجید آقایی در انتشارات علمی‌فرهنگی موجود نبود و وقتی دلیل نبودن این کتاب را از مسؤولان غرفه این نشر پرسیدیم، مشخص شد که چاپ اول این کتاب، تمام شده و برای نمایشگاه تجدید چاپ نشده است که به نظر می‌رسد تصمیم عجیبی از سوی مسؤولان این نشر است.

دیگر کتاب شایسته تقدیر، «خودانتقادی ادبی؛ رساله‌ای در نقد هنر خویشتن د عرصه ادبیات» اثر مهرداد نصرتی است که نشر فرهنگ عامه، ناشر آن نیز نه در بخش حضوری و نه در بخش مجازی نمایشگاه حضور ندارد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اجرای محفل انس با قرآن امشب در آستان حضرت عبدالعظیم (س)

اجرای محفل انس با قرآن امشب در آستان حضرت عبدالعظیم (س)
2023-06-08T17:20:45+03:30
سه هزار و نود و نهمین محفل انس با قرآن کریم آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی سلام الله علیه امشب با تلاوت حسین رستمی برپا می‌شود.

متاورس و افق‌های تازه در حوزه موسیقی

 متاورس و افق‌های تازه در حوزه موسیقی
2023-06-08T13:27:41+03:30
همه‌گیری کرونا باعث شد تا برخی مشاغل بخصوص در صنعت سرگرمی، دستخوش تغییرات معناداری شوند و مهاجرت آنها از دنیای واقعی به فضای مجازی فرصتی برای تقویت فعالیت‌ه...

حدیث امامت|۸ ویژگی جایگاه "امامت" در بیان امام رضا (ع)

 حدیث امامت|۸ ویژگی جایگاه "امامت" در بیان امام رضا (ع)
2023-06-08T13:27:40+03:30
امامت عطیه‌ای الهی است که خداوند آن را در نسل طاهر ابراهیم نبی علیه‌السلام قرار داده است و اوج درجات آن در پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت وحی تجلی می‌...

رویکرد تاریخی نگری در بررسی آموزه‌های امامت نقد و بررسی می‌شود

رویکرد تاریخی نگری در بررسی آموزه‌های امامت نقد و بررسی می‌شود
2023-06-08T12:54:05+03:30
یازدهمین نشست نقد رویکرد تاریخی نگری در بررسی آموزه‌های امامت به همت پژوهشکده امامت با همکاری کمیته مرکزی کرسی‌های آزاد اندیشی حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود.

حاتمی: هرچه زودتر ساماندهی حریم تئاتر شهر را آغاز کنید!

 حاتمی: هرچه زودتر ساماندهی حریم تئاتر شهر را آغاز کنید!
2023-06-08T12:21:07+03:30
محمد حاتمی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ضمن تاکید بر ضرورت آغاز عملیات ساماندهی حریم تئاتر شهر از نابه‌سامانی‌های پیش آمده در محیط پیرامونی مجموعه گلایه ک...

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت حسین کاشیان

 پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت حسین کاشیان
2023-06-08T12:21:07+03:30
محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت حسین کاشیان، هنرمند عرصه نقاشی و خوشنویسی را تسلیت گفت.

سه ویژگی ممتاز مؤسسه قرآنی مردمی مشکات / فراخوان پنجمین دوره

 سه ویژگی ممتاز مؤسسه قرآنی مردمی مشکات / فراخوان پنجمین دوره
2023-06-08T12:21:07+03:30
موسسه قرآنی مشکات ۵ سال است که فعالیت می‌کند و بارزترین تمایز این موسسه مردمی بودن آن است که تاکنون توانسته علاوه بر دوره‌های آموزشی؛ مسابقات قرآنی را در بخ...

انتشار پوستری با محوریت قاتل سریع‌السیر سامانه‌های ضدموشکی +عکس

 انتشار پوستری با محوریت قاتل سریع‌السیر سامانه‌های ضدموشکی +عکس
2023-06-08T11:40:58+03:30
پوستر «اراده ما» با محوریت رونمایی از موشک فوق پیشرفته و واکنش سریع «فتاح»، تولید و منتشر شد.

شب خاطره بازی طلیسچی در سالن میلاد / منتظر کار جدید باشید

 شب خاطره بازی طلیسچی در سالن میلاد / منتظر کار جدید باشید
2023-06-08T11:14:19+03:30
کنسرت علیرضا طلیسچی هفدهم خرداماه سال جاری در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد و این خواننده نوید انتشار موزیک جدید خود را در روزهای آینده به ...

شروع طوفانی "شهرِ هِرت" و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی

 شروع طوفانی "شهرِ هِرت" و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی
2023-06-08T11:01:02+03:30
درحالی که فقط ۲۴ ساعت از آغاز اکران تابستانه سینماهای کشور گذشته، بررسی عملکرد فروش ۷ فیلم جدید اکران شده نشان می‌دهد؛ ممکن است این دور از اکران ۱۴۰۲ نیز شا...

شب خاطره بازی طلیسچی در سان میلاد / منتظر کار جدید باشید

 شب خاطره بازی طلیسچی در سان میلاد / منتظر کار جدید باشید
2023-06-08T10:47:48+03:30
کنسرت علیرضا طلیسچی هفدهم خرداماه سال جاری در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد و این خواننده نوید انتشار موزیک جدید خود را در روزهای آینده به ...

درخواست مادر دو شهید از نماینده ولی فقیه در مدینه منوره

درخواست مادر دو شهید از نماینده ولی فقیه در مدینه منوره
2023-06-08T09:20:45+03:30
مادر دو شهید که برای انجام اعمال و مناسک حج در مدینه حضور دارد، از سرپرست حجاج ایرانی درخواست داشت که سلام آنان را به رهبر معظم انقلاب اسلامی برساند.

شبکه خارجی تلویزیون و مواجهه با یک فرصت استثنایی

 شبکه خارجی تلویزیون و مواجهه با یک فرصت استثنایی
2023-06-08T09:14:41+03:30
شبکه هوسا تی وی به عنوان شبکه برون‌مرزی صدا و سیما که جامعه هدفِ آفریقایی را در دستور کار دارد، عملاً با فرصت استثنایی‌ای مواجه شده که بهره‌برداری از آن بای...

داستان سوژه‌هایی که رنگ بوی ضرب‌المثل قدیمی فارسی را دارند؛ "از تو حرکت، از خدا برکت!"

 داستان سوژه‌هایی که رنگ بوی ضرب‌المثل قدیمی فارسی را دارند؛ "از تو حرکت، از خدا برکت!"
2023-06-08T09:14:40+03:30
امیرحسین نوروزی، کارگردان مجموعه مستند "همت" می‌گوید سراغ سوژه‌هایی رفته که خودشان بودند و خودشان، اما با کار و تلاش به قدری پیشرفت کردند که تحسین...

تقریب حوزه‌ علمیه قم و نجف به نفع پیروان اهل بیت(ع) در جهان است

تقریب حوزه‌ علمیه قم و نجف به نفع پیروان اهل بیت(ع) در جهان است
2023-06-08T08:40:46+03:30
رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه قم که به عراق سفر کرده‌اند، گفت: تقریب بین حوزه‌های علمیه قم و نجف اشرف به نفع اسلام و پیروان اهل بی...

غضب عقلانی و شرعی از نعم الهی است / راه حل درمان غضب و عصبانیت در مواجهه با اعضای خانواده

غضب عقلانی و شرعی از نعم الهی است / راه حل درمان غضب و عصبانیت در مواجهه با اعضای خانواده
2023-06-08T08:40:45+03:30
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه خلق غضب در انسان از جانب خداوند برای صیانت و حفظ او در برابر دشمن است، گفت: اگر غضب طبق موازین عقل و شرع به کار گرفته شود،...

آثار رحمت و مهربانی در رفتار و گفتار مومنان واقعی ظاهر است/ ماجرای گریه های شدید حضرت یحیی(ع)

آثار رحمت و مهربانی در رفتار و گفتار مومنان واقعی ظاهر است/ ماجرای گریه های شدید حضرت یحیی(ع)
2023-06-08T08:40:45+03:30
در حالات حضرت یحیی آمده است که ایشان خیلی شدیدالبکاء بودند. وقتی حضرت زکریا موعظه می‌کردند، نگاه می‌کردند که حضرت یحیی علیهما السلام در جلسه نباشند.

شروع طوفانی شهرِهِرت و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی

 شروع طوفانی شهرِهِرت و رقابت نزدیک عروسیِ مردم با کتِ چرمی
2023-06-08T07:41:04+03:30
درحالی که فقط ۲۴ ساعت از آغاز اکران تابستانه سینماهای کشور گذشته، بررسی عملکرد فروش ۷ فیلم جدید اکران شده نشان می‌دهد؛ ممکن است این دور از اکران ۱۴۰۲ نیز شا...

پشت صحنه سریال «فراری» چه می‌گذرد؟/ اینجا همه چیز واقعی است + عکس

 پشت صحنه سریال «فراری» چه می‌گذرد؟/ اینجا همه چیز واقعی است + عکس
2023-06-08T06:07:46+03:30
سریال «فراری» را پیش از این با نام «هادی» می‌شناسند؛ اما هادی کاراکتر اصلی این سریال است و قصه‌های واقعی از قهرمانان دفاع از حرم را روای...

پوشیدن لباس آستین‌کوتاه برای آقایان چه حکمی دارد؟

 پوشیدن لباس آستین‌کوتاه برای آقایان چه حکمی دارد؟
2023-06-08T05:41:00+03:30
مراجع تقلید درباره «پوشیدن لباس آستین‌کوتاه برای آقایان» نظرات قابل توجهی دارند.

زندگی سیاسی «شیخ محمد خیابانی» در قاب مستند

 زندگی سیاسی «شیخ محمد خیابانی» در قاب مستند
2023-06-08T05:14:22+03:30
مستند بلند «آزادیستان» که به زندگی سیاسی شهید «شیخ محمد خیابانی» می پردازد، در تهران و تبریز در حال تولید است.

در نشست «سبک زندگی؛ نرم‌افزار تمدن» تأکید شد: لزوم تببین کامل الگوی سوم زن مسلمان

 در نشست «سبک زندگی؛ نرم‌افزار تمدن» تأکید شد: لزوم تببین کامل الگوی سوم زن مسلمان
2023-06-08T05:14:21+03:30
محقق و پژوهشگر حوزه زنان و خانواده گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، آنجا که حضور اجتماعی عادی زن مطرح است به خانه‌داری تأکید دارند و آنجا که اصل اسلام در خطر ا...

تمجید و اعجاب امام خمینی (ره) در بازدید از یک کتابخانه + سند و امضا

 تمجید و اعجاب امام خمینی (ره) در بازدید از یک کتابخانه + سند و امضا
2023-06-08T05:14:21+03:30
هشتاد و پنج سال پیش حاج آقا روح الله جوان به همراه چند نفر از دوستانش از کتابخانه بازدید می‌کنند و طبق سندی که در این کتابخانه نگهداری می‌شود و امضای امام خ...

آخر هفته تلویزیون با «روانی» آلفرد هیچکاک

 آخر هفته تلویزیون با «روانی» آلفرد هیچکاک
2023-06-08T05:14:20+03:30
شبکه‌های تلویزیونی در کنار قرار دادن چند نوستالژی ایرانی و خارجی، فیلم‌های جدیدی همچون «تابوت اطبا»، «ماراکا: قهرمان دریا» و «بین د...

حسین کاشیان درگذشت

 حسین کاشیان درگذشت
2023-06-07T18:40:59+03:30
حسین کاشیان، هنرمند شناخته‌شده عرصه هنرهای تجسمی که مدتی در بیمارستان بستری بود، درگذشت.

نشست «همخوانی مثنوی بید و رود» برگزار می شود

نشست «همخوانی مثنوی بید و رود» برگزار می شود
2023-06-07T15:27:25+03:30
نشست «همخوانی مثنوی بید و رود»دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ از ساعت ۱۶ از سوی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

تکلیف سریال «سروش صحت» روشن شد

 تکلیف سریال «سروش صحت» روشن شد
2023-06-07T15:21:04+03:30
سروش صحت که مدت‌ها از او در سینما و تلویزیون خبری نیست حالا با یک سریال جدید به شبکه نمایش‌خانگی خواهد آمد.

کتاب «فلسفه و روش علوم اجتماعی» روانه بازار نشر شد

کتاب «فلسفه و روش علوم اجتماعی» روانه بازار نشر شد
2023-06-07T14:47:26+03:30
کتاب «فلسفه و روش علوم اجتماعی» اثر حجت الاسلام حمید پارسانیا در ۳۱۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب و با همکاری مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحق...

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب: معینه‌ها یک برنامه عملی برای زائران آماده کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب: معینه‌ها یک برنامه عملی برای زائران آماده کنند
2023-06-07T14:47:25+03:30
حجت الاسلام والمسلمین نواب در دیدار با معینه های اعزامی به حج به خطیر بودن ماموریت این گروه از خادمان حج اشاره و توصیه هایی را در این زمینه ارائه کرد. 

«جنگ و صلح در ادبیات نمایشی» بررسی می شود

«جنگ و صلح در ادبیات نمایشی» بررسی می شود
2023-06-07T14:47:25+03:30
نشست «جنگ و صلح در ادبیات نمایشی» پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ از  ساعت ۱۶ از سوی انجمن علمی مطالعات صلح ایران و با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)