میرنیوز

راه امتحان اینکه ببینیم چه کسی مومن واقعی است / چگونه زبان مان را از همه آفات زبانی حفظ کنیم؟

راه امتحان اینکه ببینیم چه کسی مومن واقعی است / چگونه زبان مان را از همه آفات زبانی حفظ کنیم؟ 2023-05-19T08:47:06+03:30

خبرگزاری مهر-گروه دین و اندیشه: زندگی انسان ساحت‌های مختلفی دارد که انسان مؤمن همانطور که از اسمش پیداست باید در هر کدام از آن‌ها ایمان خود را ظهور و بروز دهد. در ساحت‌های فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری، اعتقادی، اخلاقی، علمی، اقتصادی و جسمی. بروز ایمان نیز در این ساحت‌ها چیزی نیست جز تقوا. یعنی فرد در همه این ابعاد زندگی نظر خدا و رضایت او را محور قرار دهد. امام صادق (ع) درباره وظیفه شیعیان فرموده است: کونوا لنازینا ولا تکونوا لناشیناً زینت و سبب افتخار ما باشید نه این که باعث شرمندگی ما باشید. در این راستا حضرت علی (ع) می‌فرماید: اعیونی بورع واجتهاد وسداد سعی کنید تقوا و ورع داشته باشید. در این راه تلاش کنید و استقامت داشته باشید.آن چه پیش رو دارید گزیده‌ای از سخنان آیت الله مصباح یزدی؛ در دفتر مقام معظم رهبری است که در سال ۸۷ ایراد کرده اند. بخش دوم آن را باهم می‌خوانیم:

ادعای باطل

اساس همه ارزش‌ها از دیدگاه دین، ایمان به خداست و حتی شرط تأثیر سایر ارزش‌ها وجود ایمان به خداست و در مقابل، اساس همه ضد ارزش‌ها کفر به خدا و تکذیب آیات الهی است. وقتی ما این‌گونه مطالب را می‌شنویم، زمینه‌ای فراهم می‌شود برای این‌که به نوعی مبتلا به غرور شویم؛ یعنی شیطان فوراً وسوسه می‌کند که الحمدلله ما ایمان داریم و مشکلی نداریم. ما کافر نیستیم؛ پس اهل نجات هستیم! این مسأله‌ای است که قرآن برآن تاکید کرده است. عده‌ای هستند که ادعای ارزش یا کمال می‌کنند، ولی این ادعایشان واقعیت ندارد. گاهی عده‌ای به خاطر منافع دنیوی، به دروغ ادعایی می‌کنند. إِذا جاءَکَ الْمُنافِقُونَ قالُوا نَشْهَدُ إِنَّکَ لَرَسُولُ اللّهِ ۱؛ اینها می‌آیند و می‌گویند: شهادت می‌دهیم تو پیغمبر خدا هستی. البته خدا می‌داند تو پیغمبر هستی؛ اما وَ اللّهُ یَشْهَدُ إِنَّ الْمُنافِقِینَ لَکاذِبُونَ؛ اینها به دروغ چنین ادعایی می‌کنند.

ما شیعیان امیرالمومنین که ادعا می‌کنیم شیعه هستیم، واقعاً علی (ع) را دوست داریم؛ ولی آیا واقعاً ما شیعه علی هستیم؟ این از مواردی است که شیطان انسان را فریب می‌دهد و می‌گوید: خداوند گناهان شیعیان را راحت می‌آمرزد؛ پس خیالمان راحت است! نظیر این مسأله درباره محبت سیدالشهدا (ع)، عزاداری و گریه کردن بر آن حضرت است. در این موارد به جا است انسان به روایات و تعالیم خود اهل بیت (ع) مراجعه کند. آیا صرف این که ما امیرالمؤمنین (ع) را قبول داشته باشیم، شیعه می‌شویم؟ آیا همه فضایلی که درباره شیعه هست، درباره ما هم صادق خواهد بود؟ وقتی انسان به روایات مراجعه می‌کند، می‌بیند مسأله این گونه نیست. بسیاری از ما فریب شیطان را می‌خوریم. ولی ادعاهایی را که می‌کنیم نمی‌توانیم اثبات کنیم. می‌گویند اگر راست می‌گوئید، باید امتحان شوید و آثارش در شما ظاهر بشود. حال با ملاحظه بعضی از روایات می‌خواهیم ببینیم ائمه معصومین (ع) از شیعیان چه انتظاری دارند.

بزرگان ما این روایات را در مجموعه‌هایی گردآوری کرده‌اند که یکی از آن‌ها باب نوزدهم از جلد شصت و پنجم بحار با عنوان «باب صفات الشیعة و أصنافهم و ذم الإغترار»؛ است؛ باب صفات شیعه و اصناف آن‌ها و نکوهش مغرور شدن به تشیّع است.

نماز اول وقت و رازداری

عَنْ هَارُونَ عَنِ ابْنِ صَدَقَةَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ امْتَحِنُوا شِیعَتَنَا عِنْدَ مَوَاقِیتِ الصَّلَوَاتِ کَیْفَ مُحَافَظَتُهُمْ عَلَیْهَا ۲؛ اگر می‌خواهید ببینید کسی شیعه است یا نه، امتحانش کنید. یکی از مواد امتحانی این است که آیا وقت نماز را خوب رعایت می‌کند یا به دنبال کسب و کار است. ماده دوم این که إِلَی أَسْرَارِنَا کَیْفَ حِفْظُهُمْ لَهَا عِنْدَ عَدُوِّنَا. این مسأله، به‌خصوص در زمان صادقین -علیهماالسلام- خیلی اهمیت داشت. بنی‌عباس برای این که از موقعیت سیاسی و اجتماعی بیشتری بهره‌مند شوند، به‌عنوان این که ما طرفدار اهل بیت هستیم علیه بنی‌امیه قیام کردند، و بخصوص از شیعیانی که در خراسان بودند و رهبرشان ابومسلم خراسانی بود، استفاده کردند؛ به‌عنوان این که ما خودمان از اهل بیت هستیم و مقصود ما حمایت از اهل بیت است بسیاری از مردم را از همین راه فریب دادند.

ولی وقتی مسلط شدند و حکومت را کاملاً در دست گرفتند، کارهایی کردند که حتی بنی‌امیه هم نکرده بود. در این شرایط موقعیتی پیش آمد که وجود تشیّع به خطر افتاد و امام باقر و امام صادق -صلوات‌الله‌علیهما- با تدبیری الهی سعی کردند اساس و کیان تشیّع را حفظ کنند. یکی از آموزه‌هایی که باعث حفظ تشیّع شد تقیه بود؛ یعنی در مواجهه با دشمنان، اعتقادشان را ظاهر نمی‌کردند، یا اگر هم شناخته می‌شدند اختلافشان را با آنها اظهار نمی‌کردند. این رفتاری بود که خود اهل بیت (ع) داشتند و به شیعیانشان هم تعلیم می‌دادند. هر چند شاگردهای خاصی داشتند، که محرمانه آنها را تربیت می‌کردند و حقایق را به آن‌ها می‌گفتند؛ ولی تأکید می‌کردند که اینها را بازگو نکنید. مسأله تقیه و کتمان اسرار اهل‌بیت (ع) یک مسأله حیاتی بود؛ و اگر این نبود، من و شما امروز از تشیّع و اهل بیت (ع) چیزی نمی‌دانستیم.

من این مسأله را از روی تحقیق عرض می‌کنم؛ شعار نیست. به برکت تقیه و دستوراتی که اهل بیت در این زمینه دادند، تشیّع در عالم باقی ماند. می‌گویند: یکی از راه‌های شناخت شیعیان ما این است که ببینید آیا اسرار ما را حفظ می‌کنند؛ یا نه، افشاگری می‌کنند و چون طاقت ندارند، اسرار را لو می‌دهند و باعث می‌شوند خون شیعیان ما ریخته شود و باعث می‌شوند تشیّع را از بین ببرند.

مواسات

مسأله سوم این که رفتارشان با دوستانشان که نیازمند هستند چگونه است؟ آیا سایر برادرانشان را در اموالشان شریک می‌کنند؟ آیا اموال خودشان را در اختیار آنها قرار می‌دهند و نیاز آنها را برطرف می‌کنند؟ تعبیر خاصی در عربی هست که معادل فارسی آن را نداریم و آن «مواسات»؛ است. «مواسات»؛ غیر از «مساوات»؛ است. یعنی این‌که انسان دست و دلش باز باشد و کسانی را که حاجتی دارند مثل خودش حساب کند؛ فکر کند که اموال و دارایی‌هایش برای آنها هم هست. انگار اموال خودش را برای دیگران هم می‌داند و حاضر است در اختیارشان قرار دهد، تا نیازشان رارفع کنند. در حدی که دیگران به اموال او نیاز دارند مضایقه نداشته باشد. حتی در بعضی از روایات خطاب به شیعیان می‌گویند: آیا بیشتر دوست دارید که مالتان را برای خودتان صرف کنید یا برای دوستانتان؟ شیعه باید نسبت به برادرانش «مواسات»؛ داشته باشد، آنها را شریک مال خود بداند و در نعمتهایی که خدا به او داده دیگران را هم شریک کند. این از علائم شیعه است. در این روایت سه علامت برای شیعه ذکر شد که علامت دوم بیشتر در آن زمان خیلی مهم بوده است و در این زمان و به خصوص در کشور، مانند آن دوره احتیاجی به این نوع تقیه نداریم.

لَوْ عَلِمَ ابُوذَر…!

البته کتمان سر به معنای دیگری، همیشه مورد حاجت است. مراتبی از ایمان و معرفت اهل بیت وجود دارد که کم کسی طاقت قبولش را دارد. چنین مراتبی را نباید برای هر کسی گفت؛ چون مردم برداشت غلط می‌کنند و موجب انحرافشان می‌شود. روزی در حالی که نگاه پیامبر اکرم (ع) به امیرالمومنین بود، فرمودند: اگر نبود ترس از اینکه مردم درباره علی چیزی را بگویند که نصاری درباره عیسی گفتند، من فضائل علی را آشکارا بیان می‌کردم. به زبان خودمان یعنی ممکن است علی‌اللهی شوند. فضائل و مقاماتی هست که حتی مثل ابوذری هم نمی‌توانست آن‌ها را درک کند. لَوْ عَلِمَ أَبُوذَرٍّ مَا فِی قَلْبِ سَلْمَانَ لَقَتَلَه ۳. حتی اصل مسأله ولایت و امامت را هم که قوام تشیّع به آن است، در آن زمان نمی‌بایست علنی گفت و الا شیعیان را درو می‌کردند. غیر از این مسأله که بیشتر اختصاص به آن زمان دارد، دو؛ علامت دیگر برای ما خیلی مهم است: یکی مسأله نماز و دیگری مسأله «مواسات»؛ در مال است. ما باید بدانیم اولیا دین، ائمه اهل بیت، آنهایی که ما ادعای محبت و پیروی از آنها را داریم، از ما چه توقعاتی دارند، و خود را با آن‌ها تطبیق دهیم.

شاحبند و ناحلند و ذابلند

روایت دیگریست از عمرو بن‌ابی‌المقدام که چند روایت در این زمینه نقل کرده است. این مختصری از مطالبی است که از ایشان نقل شده: عَنْ عَمْرِو بْنِ أَبِی الْمِقْدَامِ عَنْ أَبِیهِ قَالَ قَالَ لِی أَبُو جَعْفَرٍ (ع) یَا أَبَا الْمِقْدَامِ إِنَّمَا شِیعَةُ عَلِیٍّ (ع) الشَّاحِبُونَ النَّاحِلُونَ الذَّابِلُونَ ۴؛ امام باقر (ع) می‌فرمایند: شیعیان ما علاماتی دارند: علامت اول این که هر کسی با آنها مواجه می‌شود اینها را رنگ پریده می‌یابد. «شاحب»؛ یعنی رنگ پریده.

بعد می‌فرماید: لاغر هستند؛ النَّاحِلُون. الذَّابِلُون؛ لب‌هایشان خشک است. ذَابِلَةٌ شِفَاهُهُمْ، خَمِیصَةٌ بُطُونُهُمْ؛ شکم‌هایشان گرسنه، لب‌هایشان خشکیده و به‌هم چسبیده است. مُتَغَیِّرَةٌ أَلْوَانُهُمْ مُصْفَرَّةٌ وُجُوهُهُمْ؛ رنگ پریده هستند و صورتشان زرد رنگ است. چطور شده که این گونه شده‌اند؟

ممکن است بعضی از نوجوان‌ها که دل پاکی دارند، این گونه روایات را که می‌شنوند سعی کنند گرسنگی و بی‌خوابی بکشند، تا رنگشان زرد و بدنشان لاغر شود، تا بشوند شیعه! توجه داشته باشید که اینها اوصافی است که جنبه غالبیت دارد؛ یعنی مقصود از ذکر این اوصاف ملزومات آن‌ها است. خود رنگ‌پریدگی هنر نیست؛ اما شیعیان از بس اهتمام به سحرخیزی و عبادت شب دارند، رنگ پریده هستند.

مقصود اشاره به این است که شیعیان سحرخیز هستند، و آدم‌های پرخورِ شکم‌باره‌ای نیستند که دائم به فکر خوردن باشند. منظور این است که این‌ها اهل شکم‌بارگی نیستند و فقط به اندازه لازم، از نعمت‌های خدا استفاده می‌کنند. این مطالب به قدری از ذهن ما دور است که وقتی می‌شنویم شاید تعجب کنیم. علت این که بنده تصمیم گرفتم مقداری از این روایات را بخوانم، اگر چه معلوم نیست به کدامش عمل کنیم، ولی دست کم بدانیم چیست.

بدانیم اهل بیت (ع) چه چیزی را می‌پسندیدند و در چه فضایی می‌اندیشیدند. إِذَا جَنَّهُمُ اللَّیْلُ اتَّخَذُوا الْأَرْضَ فِرَاشاً. وقتی هوا تاریک می‌شود ما چه کار می‌کنیم؟ بسیاری از همان اول شب می‌روند تفریح و شب گردی؛ تفریح شب برای جوان‌های امروز یکی از کارهای عادی است. کسانی که در خانه هستند و حوصله ندارند بیرون بروند، می‌نشینند پای تلویزیون. این فیلم تمام شد، یکی دیگر؛ از این کانال به آن کانال تا آخر شب. یا بازار است، یا گردش یا تماشای تلویزیون و فیلم و امثال اینها. چند درصد این گونه نیستند!؟ برنامه عمومی ما همین‌هاست. اما امام (ع) می‌فرماید: شیعیان ما، وقتی تاریکی فضا را گرفت، دنبال بستری می‌روند که استراحتی کنند تا بتوانند بعد به برنامه‌هایشان ادامه بدهند. به فکر این نیستند که روی تشک پر قو بخوابند.

وَ اسْتَقْبَلُوا الْأَرْضَ بِجِبَاهِهِمْ؛ وقتی رفع خستگی شد، پیشانی‌هایشان را به زمین می‌گذارند و به سجده می‌روند. خدا به پیغمبرش هم چنین دستوری می‌دهد؛ نمی‌گوید سجده طولانی کن؛ می‌گوید شب درازی را به سجده بگذران؛ وَ مِنَ اللَّیْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَ سَبِّحْهُ لَیْلاً طَوِیلاً. شیعیان واقعی منتظرند شب و وقت خلوتی فراهم بشود تا از مردم جدا شوند و بروند سراغ محبوبشان. کَثِیرٌ سُجُودُهُمْ، کَثِیرَةٌ دُمُوعُهُمْ؛ هم زیاد سجده می‌کنند، هم بسیار اشک می‌ریزند. کَثِیرٌ دُعَاوُهُمْ، کَثِیرٌ بُکَاوُهُمْ؛ راز و نیازشان با خدا طولانی است، گریه و اشک‌ریختنشان زیاد است.

یَفْرَحُ النَّاسُ وَ هُمْ مَحْزُونُونَ؛ مردم به شادی می‌پردازند؛ اما آنها دل‌هایشان غمگین است و به فکر آخرت است. فکر این که چرا در کارمان کوتاهی کردیم. چرا مردم از دین روی گرداندند؟ چرا ارزش‌های اسلامی ضعیف شد؟ چرا دستاوردهای انقلاب کم‌رنگ شده!؟

سیمای شما به شیعیان نمی‌ماند!

رُوِیَ أَنَّ أَمِیرَ الْمُومِنِینَ (ع) خَرَجَ ذَاتَ لَیْلَةٍ مِنَ الْمَسْجِدِ وَ کَانَتْ لَیْلَةً قَمْرَاءَ ۵. برنامه مسلمان‌ها این بود: اول مغرب می‌آمدند نماز مغربشان را در مسجد می‌خواندند، بعد به خانه می‌رفتند شام می‌خوردند؛ سپس برمی‌گشتند و نماز عشایشان را به جماعت می‌خواندند. باز، به خانه برمی‌گشتند، و می‌خوابیدند. آن وقت‌ها که چراغ برق و این حرف‌ها نبود. به‌طور طبیعی اقتضا می‌کرد که زود بخوابند.

البته اهتمام هم داشتند به اینکه اول شب بخوابند تا سحر بتوانند به عبادت بپردازند. شبی حضرت امیر (ع) بعد از نماز عشا از مسجد بیرون آمدند، و قاعدتاً باید به منزل می‌رفتند؛ ولی در آن شب مهتابی حضرت به خانه نرفتند. فَأَمَّ الْجَبَّانَةَ؛ به طرف یکی از محلات حرکت کردند. لَحِقَهُ جَمَاعَةٌ یَقْفُونَ أَثَرَهُ؛ یک عده از شیعیان و دوستان، دنبال ایشان راه افتادند. فَوَقَفَ عَلَیْهِمْ؛ حضرت ایستاد و رو به اینها کرد؛ ثُمَّ قَالَ مَنْ أَنْتُمْ؟ و فرمود: شما که هستید؟ قَالُوا شِیعَتُکَ یَا أَمِیرَ الْمُومِنِینَ؛ گفتند ما شیعیان شما هستیم. فَتَفَرَّسَ فِی وُجُوهِهِمْ. حضرت به قیافه‌هایشان خیره شد. ثُمَّ قَالَ فَمَا لِی لَا أَرَی عَلَیْکُمْ سِیَماءَ الشِّیعَةِ؛ چطور شما می‌گوئید ما شیعه هستیم؟ من علامت شیعه در شما نمی‌بینم، سیمای شما به شیعیان نمی‌ماند.

قَالُوا وَ مَا سِیَماءُ الشِّیعَةِ یَا أَمِیرَ الْمُؤمِنِینَ؛ گفتند مگر شیعه چه قیافه‌ایی دارد که ما نداریم، علامتش چیست؟ فَقَالَ صُفْرُ الْوُجُوهِ مِنَ السَّهَرِ؛ حضرت فرمود: رنگ‌هایشان از بیداری شب زرد شده. عُمْشُ الْعُیُونِ مِنَ الْبُکَاءِ؛ از بس از خوف خدا و شوق لقاء الهی گریه کرده‌اند چشم‌هایشان گود رفته است. حَدْبُ الظُّهُورِ مِنَ الْقِیَامِ؛ از بس برای نماز و عبادت ایستاده‌اند، پشتهایشان خمیده شده. خُمُصُ الْبُطُونِ مِنَ الصِّیَامِ؛ از روزه‌ی بسیار شکم‌هایشان تهی و به پشت چسبیده است.

ذُبُلُ الشِّفَاهِ مِنَ الدُّعَاءِ؛ از فرط دعا و ذکر خدا، لب‌هایشان خشکیده. عَلَیْهِمْ غَبَرَةُ الْخَاشِعِینَ؛ قیافه‌شان از خضوع و خشوعی که دارند حالت غبارآلودگی و ژولیدگی دارد. فکر خودآرایی نیستند؛ اینها علامت شیعه است؛ شما که این گونه نیستید چطور ادعا می‌کنید که ما شیعه هستیم!؟

مشابه این روایت از اصبغ بن نباته نقل شده و معلوم می‌شود در میان گروهی که به دنبال حضرت راه افتادند یکی هم اصبغ بوده که فردی شناخته شده است؛ آن کسی که در روز آخر عمر امیرالمؤمنین (ع) هم اصرار می‌کرد که کلماتی از ایشان بشنود و در آخرین لحظات هم از دوستان خاص امیرالمومنین بود. اصبغ می‌گوید: خَرَجَ عَلِیٌّ ذَاتَ یَوْمٍ وَ نَحْنُ مُجْتَمِعُونَ؛ حضرت بیرون آمدند در حالی که ما هم جمعی بودیم.

فَقَالَ مَنْ أَنْتُمْ وَ مَا اجْتَِماعُکُمْ؛ حضرت فرمود: شما که هستید و برای چه جمع شده‌اید؟ فَقُلْنَا قَوْمٌ مِنْ شِیعَتِکَ یَا أَمِیرَ الْمُومِنِینَ ۶؛ ما گروهی از شیعیانتان هستیم فَقَالَ مَا لِی لَا أَرَی سِیَماءَ الشِّیعَةِ عَلَیْکُمْ؟ پس چرا من قیافه شیعه در شما نمی‌بینم؟ فَقُلْنَا وَ مَا سِیَماءُ الشِّیعَةِ؟ فَقَالَ صُفْرُ الْوُجُوهِ مِنْ صَلَاةِ اللَّیْلِ.

در آن روایت؛ صُفْرُ الْوُجُوهِ مِنَ السَّهَرِ.؛ بود «سَهَر»؛ یعنی بیداری؛ در این روایت می‌فرماید مِنْ صَلَاةِ اللَّیْلِ؛ به خاطر این که نماز شب را طولانی می‌خوانند، رنگشان زرد می‌شود. عُمْشُ الْعُیُونِ مِنْ مَخَافَةِ اللَّهِ. آنجا داشت عُمْشُ الْعُیُونِ مِنَ الْبُکَاءِ، اینجا می‌فرماید: از ترس خدا گریسته‌اند و گریه موجب این شده که چشمهایشان به‌هم‌خوردگی پیدا کند.

کونوا لنا زیناً

عَنْ سُلَیَْمانَ بْنِ مِهْرَانَ قَالَ دَخَلْتُ عَلَی الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ عِنْدَهُ نَفَرٌ مِنَ الشِّیعَةِ وَ هُوَ یَقُولُ؛ سلیمان می‌گوید رفتم خدمت امام صادق (ع) رفتم در حالی که عده‌ای از شیعیان در خدمتشان بودند و حضرت آنها را چنین نصیحت می‌فرمود: مَعَاشِرَ الشِّیعَةِ کُونُوا لَنَا زَیْناً وَ لَا تَکُونُوا عَلَیْنَا شَیْناً؛ مایه زیور و زینت ما باشید، نه مایه ننگ و بدنامی ما. قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً؛ با مردم خوشگو باشید. سخن‌گفتنتان با مردم دلنشین باشد.

خوب حرف بزنید و به صورت خوب ادا کنید؛ با احترام و با ادب. وَ احْفَظُوا أَلْسِنَتَکُمْ. شاید همان‌طور که مرحوم مجلسی هم این احتمال را تقویت کرده‌اند، منظورشان همان حفظ لسان از اسرار باشد؛ ممکن هم هست از همه چیزهایی که نباید گفت، یعنی زبانتان را از همه آفات زبانی حفظ کنید؛ وَ کُفُّوهَا عَنِ الْفُضُولِ وَ قُبْحِ الْقَوْلِ؛ (یا قَبیحِ الْقَوْلِ)؛ حرفهای زیادی نزنید و در چیزی که گفتن و نگفتنش ضرورتی ندارد، زیاده‌گویی نکنید. از علائم شیعیان این است که کم حرف می‌زنند. وقتی حرفی می‌زنند اثر خوبی بر آن مترتب می‌شود. موجب هدایت کسی می‌شود. موعظه‌ای است یا اثر خوبی دارد؛ یا دست کم برای خدمت به دیگران و برای رضایت خداست.
امیدواریم خدای متعال به ما توفیق دهد که معارف اهل بیت (ع) را بهتر یاد بگیریم و خوب‌تر عمل کنیم.

۱. منافقون / ۱.

۲. بحارالانوار، ج ۶۵، ص ۱۴۹، باب ۱۹.

۳. بحارالانوار، ج ۲، ص ۱۹۰، باب ۲۶، «أن حدیثهم (ع) صعب مستصعب».

۴. بحارالانوار، ج ۶۵، ص ۱۴۹، باب ۱۹.

۵. بحارالانوار، ج ۶۵، ص ۱۵۰، باب ۱۹.

۶. بحارالانوار، ج ۶۵، ص ۱۵۱، باب ۱۹.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

سهم ۵ درصدی چاپ ایران از بازار خاورمیانه قابل افزایش است

 سهم ۵ درصدی چاپ ایران از بازار خاورمیانه قابل افزایش است
2023-05-28T09:34:19+03:30
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفت: سهم ۵ درصدی ایران از بازار محصولات چاپی خاورمیانه قابل افزایش است و نمایشگاه آینده صنعت چاپ ایران با این هدف به برند‌...

توصیه‌هایی به زائران در محفل انس و معرفت/ برادری را تمرین کنیم

توصیه‌هایی به زائران در محفل انس و معرفت/ برادری را تمرین کنیم
2023-05-28T09:14:05+03:30
حجت الاسلام وزیری در سلسله مباحث معرفتی به موضوع کمک به زائران حج اشاره کرد و گفت: در این سفر برادری و کمک به هم نوع را تمرین کنیم.  

اینجا همه به دنبال امیدند؛ کسی در «ایران امروز» دنبال ژانگولربازی نیست

 اینجا همه به دنبال امیدند؛ کسی در «ایران امروز» دنبال ژانگولربازی نیست
2023-05-28T09:21:02+03:30
محمدجعفر خسروی در پشت صحنه برنامه تلویزیونی «ایران امروز» از حضور دانشمندانِ جوانی گفت که فرآیند پیشرفت‌شان می‌تواند برای نسل جدید انگیزه‌ساز باشد...

«حکایت رهایی»، راوی احترام ایرانیان به هنر و هنرمند

 «حکایت رهایی»، راوی احترام ایرانیان به هنر و هنرمند
2023-05-28T04:27:48+03:30
نمایشگاه آثار هنرمند و اسیر عراقی با عنوان «حکایت رهایی» در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد. جمعی از هنرمندان در این مراسم حضور داشتند.

ارمنیِ داروساز که جان هزاران ایرانی را از تیفوس نجات داد/ "مسیح گیلان" در تلویزیون

 ارمنیِ داروساز که جان هزاران ایرانی را از تیفوس نجات داد/ "مسیح گیلان" در تلویزیون
2023-05-28T04:27:48+03:30
مستند "موسیو آرسن" درباره فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ آرسن میناسیان است. کمک‌های او، جان بسیاری از ایرانیان را در گیرودار جنگ جهانی دوم نجات داد.

استقبال از کتاب شاعر هندی در ایران

 استقبال از کتاب شاعر هندی در ایران
2023-05-28T04:27:46+03:30
سومین چاپ از کتاب «زعفران و صندل»، سروده بلرام شکلا، از سوی مؤسسه شاعران پارسی‌زبان منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود/ زبان شعر در مقابل زبان سیاست و دروغ است

تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود/ زبان شعر در مقابل زبان سیاست و دروغ است
2023-05-27T20:14:10+03:30
فرزند استاد رضا داوری اردکانی گفت:معتقد است تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود. چرا که زبان و عقل جلوه‌های حقیقت واحد می‌داند. زبان وقتی اعتلا پیدا ...

تجلیل از حافظان قرآن کانون الزهرا (س) مهد قرآن تهران

تجلیل از حافظان قرآن کانون الزهرا (س) مهد قرآن تهران
2023-05-27T20:14:09+03:30
همزمان با دهه کرامت در منطقه ۱۸ شهرداری تهران جشن باشکوهی برای تجلیل از نخبگان قرآنی و حافظان نوجوان دختر و پسر عضو کانون مهد قرآن الزهرا (س) برگزار شد.

داوری تنها فیلسوف امروز نیست بلکه فیلسوف آینده نیز هست/ تفکر داوری شایسته تأمل برای همه رشته‌ها

داوری تنها فیلسوف امروز نیست بلکه فیلسوف آینده نیز هست/ تفکر داوری شایسته تأمل برای همه رشته‌ها
2023-05-27T20:14:09+03:30
این نویسنده و پژوهشگر گفت: فرهنگ سازی با اختیار و نه قصد تحقق می‌یابد و با اختیار است که امکان درک و فهم آینده فراهم می‌گردد و با این درک و فهم می‌توان آینده...

اندیشه‌های داوری متأثر از سیاست است

اندیشه‌های داوری متأثر از سیاست است
2023-05-27T20:14:09+03:30
داوری در دهه اول انقلاب کاملاً یک نگاه سیاسی داشت و این سیاست را اراده گرایی تعریف می‌کرد و در دوره متاخر بحث‌های وی بیشتر رویکرد هستی شناختی پیدا کرد.

حوزه به امثال سید محمد باقر صدر احتیاج دارد/ باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت

حوزه به امثال سید محمد باقر صدر احتیاج دارد/ باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت
2023-05-27T20:14:08+03:30
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حوزه‌های علمیه احتیاج به سیدمحمد باقر صدرها دارد که به لحاظ فکری مجتهد و نظریه‌پرداز باشند و ذهن تمدن‌ساز داشته باشند.

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای هایدگر فیلسوف آلمانی است

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای هایدگر فیلسوف آلمانی است
2023-05-27T20:14:08+03:30
سید مهدی ناظمی گفت: فکر شاعرانه در بیان دکتر داوری هر چند ملهم از آرای مارتین هایدگر فیلسوف آلمانی، است اما نظر به امکانات گسترده شعر در زبان فارسی وجوه متنو...

آئین بزرگداشت خادمان جلسه قرائت قرآن مسجد زینبیه (س) برگزار شد

آئین بزرگداشت  خادمان جلسه قرائت قرآن مسجد زینبیه (س) برگزار شد
2023-05-27T20:00:48+03:30
با حضور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان یادواره «میراث خوبان»؛ آیین بزرگداشت شهدا، اساتید و خادمان جلسه قرائت قرآن مس...

حوزه احتیاج به امثال سید محمد باقر صدر دارد / باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت

حوزه احتیاج به امثال سید محمد باقر صدر دارد / باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت
2023-05-27T20:00:47+03:30
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حوزه‌های علمیه احتیاج به سیدمحمد باقر صدرها دارد که به لحاظ فکری مجتهد و نظریه‌پرداز باشند و ذهن تمدن‌ساز داشته باشند.

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای فیلسوف آلمانی است

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای فیلسوف آلمانی است
2023-05-27T20:00:47+03:30
سید مهدی ناظمی گفت: فکر شاعرانه در بیان دکتر داوری هر چند ملهم از آرای مارتین هیدگر فیلسوف آلمانی، است اما نظر به امکانات گسترده شعر در زبان فارسی وجوه متنوع...

درخواست حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور

درخواست حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور
2023-05-27T20:00:47+03:30
رئیس ستاد اقامه نماز کشور در نامه‌ای خواستار اضافه شدن بند «اهتمام برای ارتقا و بهبود شاخص ترویج اقامه نماز، تفسیر و تدبر در آیات قرآن، تقویت جایگاه مسجد »در...

ایجاد تحول در نظام با «خودسازی و تهذیب» میسر است

 ایجاد تحول در نظام با «خودسازی و تهذیب» میسر است
2023-05-27T19:01:00+03:30
اگر انسان‌ها درست نشوند شما اگر بزرگ‌ترین تحول و بیشترین درآمد سرانه ملی را در کشور تولید کنید، انسان‌های ناصالح سر کار بیایند همه را خراب می‌کنند.

خاموشی: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت واقفان شکل گرفته است

 خاموشی: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت واقفان شکل گرفته است
2023-05-27T19:01:00+03:30
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه می‌گوید: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت در سازمان اوقاف و امور خیریه شکل گرفته است.

دخترانی که «به عشق امام رضا(ع)» از بی‌حجابی منصرف می‌شوند

 دخترانی که «به عشق امام رضا(ع)» از بی‌حجابی منصرف می‌شوند
2023-05-27T19:01:00+03:30
بعد از اینکه آنها از عشق و علاقه خود به امام رضا (ع) گفتند با آنها درباره حجاب و ظاهری که مورد پسند امام رضا (ع) باشد صحبت کردیم، سپس روسری های متبرک به ضری...

صدا و سیما سیگنال‌رسانی را در کشور به صددرصد می‌رساند

 صدا و سیما سیگنال‌رسانی را در کشور به صددرصد می‌رساند
2023-05-27T16:20:57+03:30
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما گفت: پیام جمهوری اسلامی ایران باید تا دورترین نقاط پایتخت شنیده شود و بر همین اساس باید تمام هم و غم خود را برای سیگن...

معاون رئیس جمهور از ارائه آموزش محتوایی و تخصصی فضای مجازی به دختران خبر داد

 معاون رئیس جمهور از ارائه آموزش محتوایی و تخصصی فضای مجازی به دختران خبر داد
2023-05-27T16:20:57+03:30
انسیه خزعلی گفت: از لحاظ آموزشی، چه آموزش‌های محتوایی و چه فنی به طور کامل پشتیبانی از دخترانمان در فضای مجازی را خواهیم داشت.

بهترین عاشق های ایران معرفی می‌شوند

 بهترین عاشق های ایران معرفی می‌شوند
2023-05-27T16:20:57+03:30
نخستین دوره مسابقه عاشیق‌های جوان ایران با حضور ۲۵ گروه منتخب، با مشارکت خانه عاشیق‌های ایران در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن

 مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن
2023-05-27T16:20:57+03:30
کتاب «ارواح ملّیت ندارند» نوشته «یوکو تاوادا»، نویسنده ژاپنی مقیم آلمان، از سوی انتشارات اطراف منتشر و روانه بازار نشر شد.

شروع کارِ یک شبکه رادیویی جدید/ معاون صدا: جای رادیو «تبیین» خالی بود

 شروع کارِ یک شبکه رادیویی جدید/ معاون صدا: جای رادیو «تبیین» خالی بود
2023-05-27T16:20:57+03:30
علی بخشی‌زاده، معاون صدای رسانه ملی در مراسم آغاز به کار رادیو تبیین گفت: در رادیوهای فصلی جای رادیو «تبیین» خالی بود.

نصراله ناصح‌پور خواننده و همسرش بستری شدند

 نصراله ناصح‌پور خواننده و همسرش بستری شدند
2023-05-27T16:20:57+03:30
خواننده پیشکسوت موسیقی و عضو سابق هیات مدیره خانه موسیقی ایران به دلیل عارضه مغزی در بخش آی سی یو یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد.

سرود برکت ایران با صدای محمدمهدی خشک‌دامن منتشر شد

 سرود برکت ایران با صدای محمدمهدی خشک‌دامن منتشر شد
2023-05-27T16:20:57+03:30
سرود برکت ایران با صدای محمدمهدی خشک‌دامن و به مناسبت دهه کرامت منتشر شد.

فلسفه اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرا می‌گیرد

فلسفه اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرا می‌گیرد
2023-05-27T15:47:27+03:30
رضا داوری اردکانی گفت: فلسفه به معنای تفکر باید باشد تا کارها را تذکر دهد. البته اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرامی‌گیرد.

سنخ اندیشه ورزی از دیدگاه دکتر داوری اردکانی «عبور» است

سنخ اندیشه ورزی از دیدگاه دکتر داوری اردکانی «عبور» است
2023-05-27T15:34:07+03:30
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت:از دکتر داوری یاد گرفتیم سنخ اندیشه ورزی « عبور» است.  ممکن است از دید فلسفه ایشان با داوری از داوری هم بتوان ...

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت محمد مهدی هراتی

 پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت محمد مهدی هراتی
2023-05-27T15:14:19+03:30
محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت محمد مهدی هراتی عضو فرهنگستان هنر را تسلیت گفت.

"هوسا تی وی" و استخراج ۳ پیام از نمایشگاه کتاب تهران

 "هوسا تی وی" و استخراج ۳ پیام از نمایشگاه کتاب تهران
2023-05-27T15:14:18+03:30
برگزاری رویدادِ نمایشگاه کتاب تهران به عنوان یک رویداد مهمی فرهنگی بین‌المللی، می‌تواند زمینه‌های مساعدی را برای حضور پررنگ‌تر ناشران و اهالی قلم ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)