میرنیوز

چهارده روایت معتبر از کتاب «کرشمه ماه»؛ ماجرای عالم عاملی که کمپانی فقر بود

 چهارده روایت معتبر از کتاب «کرشمه ماه»؛ ماجرای عالم عاملی که کمپانی فقر بود 2023-05-16T11:20:51+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، «کرشمه ماه» عنوان کتابی با موضوع سیره و سبک زندگی آیت‌الله محمدتقی بهجت به قلم محمدعلی عباسی اقدم است که در آستانه سالگرد رحلت این عالم عالیقدر چاپ و منتشر شده است. به بهانه چهاردهمین سالگرد جانسوز آیت‌الله بهجت، 14 روایت از سیره و سلوک این مرد ماه را انتخاب کرده‌ایم، که در ادامه می‌خوانیم:

روایت اول/ معجزه‌اش نماز بود

شاه بیت دیوان زندگی‌اش «نماز» بود. انگار آفریده شده بود که «نماز» عاشقانه بخواند و تفسیری عارفانه از «نماز» ارائه کند. با «نماز» نفس می‌کشید. نماز نمی‌خواند، «نفس» می‌کشید. «نماز» شیرینی زندگی‌اش بود. پیامبری بود که با «نماز» معجزه می‌کرد. با «نماز» شفا می‌داد. با «نماز» دل‌ها را می‌ربود و راه و رسم بندگی را نشان می‌داد. با نمازش آرامش می‌بخشید و دل‌های دردمند را تسکین می‌داد.

روایت دوم/ سلام از ناحیه اوست

تعبیر و توصیف زیبایی از «نماز» داشت. می‌فرمود: «نماز به منزله کعبه و تکبیره الاحرام، پشت سر انداختن همه چیز غیر خدا و داخل شدن در حرم الهی است و قیام به منزله صحبت دو دوست و رکوع، خم شدن عبد در مقابل آقاست و سجده، نهایت خضوع و خاک شدن و عدم شدن در مقابل اوست. وقتی که عبد، در آخر نماز از پیشگاه مقدس الهی باز می‌گردد، اولین چیزی را که سوغات می‌آورد، سلام از ناحیه اوست.»

روایت سوم/ نماز خمری است خوشگوار 

موقع نماز، واقعاً «بی‌جان» می‌شد. خیلی نیرو از دست می‌داد. حتی در زمستان، هنگام خواندن نماز، لباس ایشان خیس عرق می‌شد. پنکه دستی گذاشته بودند که موقع اقامه نماز کمتر عرق کند. بعد از نماز چند دقیقه‌ای بی حال بود. کمی می‌نشست تا دو باره «جان» بگیرد. می‌فرمود: «نماز خمری است خوشگوار. لذیذترین لذت‌هاست. در عالم وجود، مانندی ندارد.»«اگر سلاطین عالم می‌دانستند که انسان در حال نماز چه لذت‌هایی می‌برد، هیچگاه دنبال این مسائل مادی نمی‌رفتند.»

روایت چهارم- تکرار شیرین

«نماز» همه زندگی‌اش بود و دلیل بودنش و لحظه‌های «عروجش»! هیچگاه از خواندن نماز «سیر» نمی‌شد. از «تکرار» نماز لذت می‌برد. می‌فرمود: «در نماز هر دفعه چیزی از آن می‌فهمید که قبل از آن نمی‌فهمیدید وگرنه وقتی انسان یک بار نماز خواند، بقیه نمازها تکرار نماز اول است... هر بار که نماز به جا می‌آوری توجه داشته باش که چیزی به دست آوری و مطالبی را بفهمی که قبلاً نمی‌فهمیدی!» به خاطر همین عشق و علاقه، نمازهای خودش را «دو باره» خوانده بود؛ حتی نمازهای پدر و مادرش را هم. با این حال آخرین فراز از وصیت نامه‌اش عجیب بود: «نماز و روزه‌های عمر تکلیفم را قضا کنید»

روایت پنجم/ می‌مرد اگر ذکر نمی‌گفت

با ذکر، نفس می‌کشید. زمان را با ذکر شکار می‌کرد. آنقدر که می‌گفتند: «آقای بهجت اگر ذکر نگوید، می‌میرد.» در خانه، بیشتر ذکر «یا الله» و «یا هادی» می‌گفت. گاهی با چشم‌های بسته، ذکر «یا ستار» بر لب می‌راند. در همه حال ذکر می‌گفت. بعد از رکوع و سجود نمازش، اغلب «یا ارحم الراحمین» را زمزمه می‌کرد.پیوسته مشغول استغفار بود. می‌فرمود: «استغفار از جواهرهای همه کوه‌های دنیا و از مروارید همه دریاها قیمتی‌تر است» بعد تاکید می‌کرد: «استغفار، استغفار، استغفار...اگر بدانید در این استغفار چه گنج‌هایی نهفته است. روح را صیقل می‌دهد. راه‌ها باز می‌شود»

روایت ششم/ کتابی در یک سطر

خیلی کم حرف بود. کوتاه و گزیده حرف می‌زد. موقع حرف زدن انگار کلماتش را می‌شمرد. یعنی به قدر نیاز حرف می‌زد. نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر. به خاطر همین کلامش به دل می‌نشست. طاقت سخن سرایی نداشت. می‌فرمود: «خدا این توان را به من داده است که کتابی را در یک سطر بگویم.» حرف نمی‌زد. عمل می‌کرد. عالم عامل بود. می‌فرمود: «فرض کنید تمام انسان‌های روی زمین مشغول شنیدن صحبت‌های شما هستند. اگر به حرفی که می‌زنید خود عامل باشید، حرف مؤثر است؛ در غیر این صورت تنها دلخوش باشید که عده‌ای صحبت‌های تو را گوش کرده‌اند و هیچ نتیجه‌ای از آن حاصل نمی‌شود.»

روایت هفتم/ کوه کتمان

هیچ کدام از مقاماتش را اقرار نکرد؛ حتی هرگز حاضر نشد کوچک‌ترین داشته‌هایش را اقرار کند. چون در اقرارش می‌خواست بگوید «من» و در زندگی او «من» جایی نداشت. در اظهار مقامات علمی و معنوی خود خیلی کتوم بود. آنقدر که آیت‌الله کشمیری به ایشان «کوه کتمان» لقب داد. بسیار نادر اتفاق می‌افتاد طوری رفتار کنند یا چیزی بگویند که شخص مطمئن شود ایشان یک امر خارق‌العاده‌ای را انجام داده و یا علم خارق‌العاده‌ای دارد. به قدری از بیان حالات، مقامات و حتی کرامات خود پرهیز می‌کرد و چیزی نمی‌گفت که به گواهی فرزندش «بیش از نود درصد زوایای زندگی ایشان آن هم به صورت خیلی طبیعی مجهول مانده است» آنقدر که حتی حاضر نمی‌شد درس‌هایشان ثبت و ضبط شود. بابت این کارها ریالی خرج نمی‌کرد. تا آخر عمر خود به این جور چیزها رضایت نداد. «کتمان» و «سکوت» پیشه همیشگی‌اش بود. 

روایت هشتم/ من گدا هستم

با اینکه اهل کشف و شهود بود و صاحب کرامت؛ اما این همه در نظرش بی اهمیت بود. توجه و اعتنایی به اینها نداشت. «تنها موضوعی که به شدت ایشان را عصبانی می‌کرد این بود که بگویید من فلان کرامت را از شما دیده‌ام. این حرف باعث ناراحتی و عصبانیت ایشان می‌شد. طوری که با ناراحتی می‌گفتند: «[مگر] من چه کاره‌ام؟ من کاره‌ای نیستم. من گدا هستم.» به راستی که: زود رسد به سلطنت هر که بود گدای تو!

روایت نهم/ چند پولکی و دیگر هیچ

مطالعه‌شان اغلب تا ساعت دوازه شب طول می‌کشید. وسط مطالعه اگر ضعف می‌کرد، چند تا پولکی می‌خورد بعد ادامه می‌داد. عادت نداشت حین مطالعه برود سر یخچال و چیزی بخورد. اهل میوه و سبزیجات نبود. تحت هر شرایطی از مطالعه و تحقیق دست نمی‌کشید. نتایج مطالعه و تحقیق خود را با هر چه دم دستش بود می‌نوشت. حتی برای اینکه دستش زخمی نشود یک نخی دور قلم می‌پیچید. مطالعاتش تعطیل بردار نبود. حداقل روزی یکی دو ساعت مطالعه علمی انجام می‌داد.

روایت دهم/ آیه‌ها و نشان‌ها

با قرآن خیلی مأنوس بود. اما قرآن خواندنش با بقیه فرق داشت. اغلب قرآن کریم را باز می‌کرد و سوره حمد را از روی مصحف (قرآن) می‌خواند. وقتی تمام می‌کرد، دو باره می‌خواند. گاهی بیست دقیقه به سوره حمد نگاه می‌کرد. انگاری از این سوره، معارف زیادی گیرش می‌آمد. کتاب «محبوب» را جوری دیگری می‌خواند، جور دیگری به تماشای «آیه» ها و «نشانه» ها می‌نشست. «کلمه» ها را جور دیگری معنا می‌کرد. می‌فرمود: «به گونه‌ای قرآن بخوان که چشم تو قرآن را ببیند. گوش تو قرآن را بشنود و قلب تو نسبت به معارف بلند او حضور داشته باشد. باید آن را از آفریننده قرآن تلقی کند که قرآن را خدا می‌گوید و تو شنونده آن هستی»

روای یازدهم /کمپانی فقر

دنیا را سه طلاقه کرده بود. چیزی از مال دنیا نداشت. به تعبیری کمپانی فقر بود. فقر الی الله... می‌فرمود: «وای بر ما اگر معنویت و روحانیت را مقدمه و وسیله رسیدن به مادیات و فانیات قرار دهیم.» تنها اندوخته و دارائی دنیوی‌اش یک خانه نُقلی و قدیمی بود که جزء بافت فرسوده شهری حساب می‌شد و قابل سکونت نبود. بارها خواستند برای ایشان خانه‌ای مناسب بخرند اما قبول نکرد.

روایت دوازدهم / اسیر نبود، امیر بود

هرگز تسلیم خواب نمی‌شد. اغلب به صورت نشسته می‌خوابید. توصیه می‌کرد و می‌گفت: «نشسته بخوابید تا خواب بر شما مسلط نشود.» اسیر خواب نبود. امیر بود. پادشاهی می‌کرد. «والله خوابش هم بوی خدا می‌داد. غذا خوردنش هم برای خدا بود. نگاهش هم برای خدا بود. آیت الله بهجت من الله، الی الله، فی الله، بالله بود.»

روایت سیزدهم / ماجزء همین مردمیم

هیچگاه نشد به مجلسی وارد شود و برود در صدر مجلس یا جایگاه علما بنشیند. همیشه می‌رفت بین مردم می‌نشست. می‌فرمود: «ما که اصلاً عالم نیستیم. ما جزء همین مردم هستیم.»هیچ تشخصی برای خودش قائل نبود. هرگاه فرزندش علی آقا را به نیابت از خود به مجلسی یا جایی می‌فرستاد، چند بار سفارش می‌کرد و می‌گفت: «داری از طرف یک طلبه می‌روی، نروی توی ردیف علما بنشینی‌ها»

روایت چهاردهم / به یاد پدر

همیشه به یاد پدر و مادرش بود. برای آنها سنگ تمام می‌گذاشت. برای پدر و مادرش بسیار نماز می‌خواند و دعا می‌کرد و اطعام می‌داد و می‌فرمود: «اگر [والدینتان] زنده هم هستند، برایشان این کارها را بکنیدکه هر چه برای آنها [احسان] بکنید به خودتان بر می‌گردد.» برای کسانی که والدین‌شان را از دست داده‌اند توصیه می‌کرد: «آن‌ها را فراموش نکنید و زیاد یادشان کنید که کارهای کوچک شما در آنجا برایشان خیلی بزرگ است.»

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

موضوعات تفاهمنامه سازمان تبلیغات با اتحادیه مؤسسات قرآنی بررسی شد

موضوعات تفاهمنامه سازمان تبلیغات با اتحادیه مؤسسات قرآنی بررسی شد
2023-05-28T10:20:44+03:30
نشست بررسی موضوعات قابل واگذاری در حوزه قرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامی به اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور، برگزار شد.

برگزاری نخستین جشنواره ملی سرود "آوای آدینه"

 برگزاری نخستین جشنواره ملی سرود "آوای آدینه"
2023-05-28T10:27:35+03:30
نخستین دوره جشنواره ملی سرود "آوای آدینه" با همکاری شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برگزار می‌شود.

۶۰۷ هزار بسته کتاب به دست خریداران نمایشگاه مجازی رسید

 ۶۰۷ هزار بسته کتاب به دست خریداران نمایشگاه مجازی رسید
2023-05-28T10:14:17+03:30
قائم‌مقام و سخنگوی سی وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از توزیع ۶۰۷ هزار بسته کتاب در بین خریداران این دوره از نمایشگاه خبر داد.

آواز محمد معتمدی برای حق‌آبه سیستان / به تهمتن بنویسید که هامون جان داد

 آواز محمد معتمدی برای حق‌آبه سیستان / به تهمتن بنویسید که هامون جان داد
2023-05-28T10:14:17+03:30
محمد معتمدی در واکنش به ماجراهای مربوط به حق‌آبه ایران از افغانستان، آهنگ «سیستان» را خوانده است.

بسترسازی نمایشگاه آینده صنعت چاپ برای افزایش سهم ۵ درصدی ایران از بازار خاورمیانه

 بسترسازی نمایشگاه آینده صنعت چاپ برای افزایش سهم ۵ درصدی ایران از بازار خاورمیانه
2023-05-28T10:14:17+03:30
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفت: سهم ۵ درصدی ایران از بازار محصولات چاپی خاورمیانه قابل افزایش است و نمایشگاه آینده صنعت چاپ ایران با این هدف به برند‌...

سهم ۵ درصدی چاپ ایران از بازار خاورمیانه قابل افزایش است

 سهم ۵ درصدی چاپ ایران از بازار خاورمیانه قابل افزایش است
2023-05-28T09:34:19+03:30
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفت: سهم ۵ درصدی ایران از بازار محصولات چاپی خاورمیانه قابل افزایش است و نمایشگاه آینده صنعت چاپ ایران با این هدف به برند‌...

توصیه‌هایی به زائران در محفل انس و معرفت/ برادری را تمرین کنیم

توصیه‌هایی به زائران در محفل انس و معرفت/ برادری را تمرین کنیم
2023-05-28T09:14:05+03:30
حجت الاسلام وزیری در سلسله مباحث معرفتی به موضوع کمک به زائران حج اشاره کرد و گفت: در این سفر برادری و کمک به هم نوع را تمرین کنیم.  

اینجا همه به دنبال امیدند؛ کسی در «ایران امروز» دنبال ژانگولربازی نیست

 اینجا همه به دنبال امیدند؛ کسی در «ایران امروز» دنبال ژانگولربازی نیست
2023-05-28T09:21:02+03:30
محمدجعفر خسروی در پشت صحنه برنامه تلویزیونی «ایران امروز» از حضور دانشمندانِ جوانی گفت که فرآیند پیشرفت‌شان می‌تواند برای نسل جدید انگیزه‌ساز باشد...

«حکایت رهایی»، راوی احترام ایرانیان به هنر و هنرمند

 «حکایت رهایی»، راوی احترام ایرانیان به هنر و هنرمند
2023-05-28T04:27:48+03:30
نمایشگاه آثار هنرمند و اسیر عراقی با عنوان «حکایت رهایی» در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد. جمعی از هنرمندان در این مراسم حضور داشتند.

ارمنیِ داروساز که جان هزاران ایرانی را از تیفوس نجات داد/ "مسیح گیلان" در تلویزیون

 ارمنیِ داروساز که جان هزاران ایرانی را از تیفوس نجات داد/ "مسیح گیلان" در تلویزیون
2023-05-28T04:27:48+03:30
مستند "موسیو آرسن" درباره فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ آرسن میناسیان است. کمک‌های او، جان بسیاری از ایرانیان را در گیرودار جنگ جهانی دوم نجات داد.

استقبال از کتاب شاعر هندی در ایران

 استقبال از کتاب شاعر هندی در ایران
2023-05-28T04:27:46+03:30
سومین چاپ از کتاب «زعفران و صندل»، سروده بلرام شکلا، از سوی مؤسسه شاعران پارسی‌زبان منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود/ زبان شعر در مقابل زبان سیاست و دروغ است

تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود/ زبان شعر در مقابل زبان سیاست و دروغ است
2023-05-27T20:14:10+03:30
فرزند استاد رضا داوری اردکانی گفت:معتقد است تا تفکر اصلاح نشود زبان نیز پرورده نمی‌شود. چرا که زبان و عقل جلوه‌های حقیقت واحد می‌داند. زبان وقتی اعتلا پیدا ...

تجلیل از حافظان قرآن کانون الزهرا (س) مهد قرآن تهران

تجلیل از حافظان قرآن کانون الزهرا (س) مهد قرآن تهران
2023-05-27T20:14:09+03:30
همزمان با دهه کرامت در منطقه ۱۸ شهرداری تهران جشن باشکوهی برای تجلیل از نخبگان قرآنی و حافظان نوجوان دختر و پسر عضو کانون مهد قرآن الزهرا (س) برگزار شد.

داوری تنها فیلسوف امروز نیست بلکه فیلسوف آینده نیز هست/ تفکر داوری شایسته تأمل برای همه رشته‌ها

داوری تنها فیلسوف امروز نیست بلکه فیلسوف آینده نیز هست/ تفکر داوری شایسته تأمل برای همه رشته‌ها
2023-05-27T20:14:09+03:30
این نویسنده و پژوهشگر گفت: فرهنگ سازی با اختیار و نه قصد تحقق می‌یابد و با اختیار است که امکان درک و فهم آینده فراهم می‌گردد و با این درک و فهم می‌توان آینده...

اندیشه‌های داوری متأثر از سیاست است

اندیشه‌های داوری متأثر از سیاست است
2023-05-27T20:14:09+03:30
داوری در دهه اول انقلاب کاملاً یک نگاه سیاسی داشت و این سیاست را اراده گرایی تعریف می‌کرد و در دوره متاخر بحث‌های وی بیشتر رویکرد هستی شناختی پیدا کرد.

حوزه به امثال سید محمد باقر صدر احتیاج دارد/ باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت

حوزه به امثال سید محمد باقر صدر احتیاج دارد/ باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت
2023-05-27T20:14:08+03:30
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حوزه‌های علمیه احتیاج به سیدمحمد باقر صدرها دارد که به لحاظ فکری مجتهد و نظریه‌پرداز باشند و ذهن تمدن‌ساز داشته باشند.

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای هایدگر فیلسوف آلمانی است

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای هایدگر فیلسوف آلمانی است
2023-05-27T20:14:08+03:30
سید مهدی ناظمی گفت: فکر شاعرانه در بیان دکتر داوری هر چند ملهم از آرای مارتین هایدگر فیلسوف آلمانی، است اما نظر به امکانات گسترده شعر در زبان فارسی وجوه متنو...

آئین بزرگداشت خادمان جلسه قرائت قرآن مسجد زینبیه (س) برگزار شد

آئین بزرگداشت  خادمان جلسه قرائت قرآن مسجد زینبیه (س) برگزار شد
2023-05-27T20:00:48+03:30
با حضور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان یادواره «میراث خوبان»؛ آیین بزرگداشت شهدا، اساتید و خادمان جلسه قرائت قرآن مس...

حوزه احتیاج به امثال سید محمد باقر صدر دارد / باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت

حوزه احتیاج به امثال سید محمد باقر صدر دارد / باید به ذوق و زیبایی‌شناسی زنانه احترام گذاشت
2023-05-27T20:00:47+03:30
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حوزه‌های علمیه احتیاج به سیدمحمد باقر صدرها دارد که به لحاظ فکری مجتهد و نظریه‌پرداز باشند و ذهن تمدن‌ساز داشته باشند.

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای فیلسوف آلمانی است

فکر شاعرانه استاد داوری برگرفته آرای فیلسوف آلمانی است
2023-05-27T20:00:47+03:30
سید مهدی ناظمی گفت: فکر شاعرانه در بیان دکتر داوری هر چند ملهم از آرای مارتین هیدگر فیلسوف آلمانی، است اما نظر به امکانات گسترده شعر در زبان فارسی وجوه متنوع...

درخواست حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور

درخواست حجت الاسلام قرائتی از رییس جمهور
2023-05-27T20:00:47+03:30
رئیس ستاد اقامه نماز کشور در نامه‌ای خواستار اضافه شدن بند «اهتمام برای ارتقا و بهبود شاخص ترویج اقامه نماز، تفسیر و تدبر در آیات قرآن، تقویت جایگاه مسجد »در...

ایجاد تحول در نظام با «خودسازی و تهذیب» میسر است

 ایجاد تحول در نظام با «خودسازی و تهذیب» میسر است
2023-05-27T19:01:00+03:30
اگر انسان‌ها درست نشوند شما اگر بزرگ‌ترین تحول و بیشترین درآمد سرانه ملی را در کشور تولید کنید، انسان‌های ناصالح سر کار بیایند همه را خراب می‌کنند.

خاموشی: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت واقفان شکل گرفته است

 خاموشی: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت واقفان شکل گرفته است
2023-05-27T19:01:00+03:30
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه می‌گوید: ظرفیت بی‌بدیلی در جریان اجرای نیت در سازمان اوقاف و امور خیریه شکل گرفته است.

دخترانی که «به عشق امام رضا(ع)» از بی‌حجابی منصرف می‌شوند

 دخترانی که «به عشق امام رضا(ع)» از بی‌حجابی منصرف می‌شوند
2023-05-27T19:01:00+03:30
بعد از اینکه آنها از عشق و علاقه خود به امام رضا (ع) گفتند با آنها درباره حجاب و ظاهری که مورد پسند امام رضا (ع) باشد صحبت کردیم، سپس روسری های متبرک به ضری...

صدا و سیما سیگنال‌رسانی را در کشور به صددرصد می‌رساند

 صدا و سیما سیگنال‌رسانی را در کشور به صددرصد می‌رساند
2023-05-27T16:20:57+03:30
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما گفت: پیام جمهوری اسلامی ایران باید تا دورترین نقاط پایتخت شنیده شود و بر همین اساس باید تمام هم و غم خود را برای سیگن...

معاون رئیس جمهور از ارائه آموزش محتوایی و تخصصی فضای مجازی به دختران خبر داد

 معاون رئیس جمهور از ارائه آموزش محتوایی و تخصصی فضای مجازی به دختران خبر داد
2023-05-27T16:20:57+03:30
انسیه خزعلی گفت: از لحاظ آموزشی، چه آموزش‌های محتوایی و چه فنی به طور کامل پشتیبانی از دخترانمان در فضای مجازی را خواهیم داشت.

بهترین عاشق های ایران معرفی می‌شوند

 بهترین عاشق های ایران معرفی می‌شوند
2023-05-27T16:20:57+03:30
نخستین دوره مسابقه عاشیق‌های جوان ایران با حضور ۲۵ گروه منتخب، با مشارکت خانه عاشیق‌های ایران در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن

 مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن
2023-05-27T16:20:57+03:30
کتاب «ارواح ملّیت ندارند» نوشته «یوکو تاوادا»، نویسنده ژاپنی مقیم آلمان، از سوی انتشارات اطراف منتشر و روانه بازار نشر شد.

شروع کارِ یک شبکه رادیویی جدید/ معاون صدا: جای رادیو «تبیین» خالی بود

 شروع کارِ یک شبکه رادیویی جدید/ معاون صدا: جای رادیو «تبیین» خالی بود
2023-05-27T16:20:57+03:30
علی بخشی‌زاده، معاون صدای رسانه ملی در مراسم آغاز به کار رادیو تبیین گفت: در رادیوهای فصلی جای رادیو «تبیین» خالی بود.

نصراله ناصح‌پور خواننده و همسرش بستری شدند

 نصراله ناصح‌پور خواننده و همسرش بستری شدند
2023-05-27T16:20:57+03:30
خواننده پیشکسوت موسیقی و عضو سابق هیات مدیره خانه موسیقی ایران به دلیل عارضه مغزی در بخش آی سی یو یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)