میرنیوز

روایتی جدید از زندگی شهید اکبری؛ خلبان ایرانی که ژنرال‌های آمریکایی را متعجب کرد

 روایتی جدید از زندگی شهید اکبری؛ خلبان ایرانی که ژنرال‌های آمریکایی را متعجب کرد 2023-05-15T05:54:09+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «سر به هوا»؛ روایتی داستانی از زندگی شهید سرلشکر خلبان عباس اکبری است که به قلم اکرم الف‌خانی نوشته و از سوی نشر جمکران به چاپ رسیده است.

شهید اکبری اول مهر سال 1332 در روستای «ابرجس» قم به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در زادگاهش گذراند و در سال 1351 به استخدام نیروی هوایی در آمد. شهید اکبری به خاطر لیاقت و استعداد فراوانش، برای یادگیری دوره‌های عالی خلبانی به کشور آمریکا اعزام شد و بعد به انگلستان رفت. می‌گفتند از دانشجویان ممتاز در آن زمان بوده است. آمریکایی‌ها بیشترین ارتفاع پروازشان با اف‌چهار، 35 هزار پا بود اما وقتی از شهید اکبری امتحان گرفته بودند، او تا ارتفاع 50 هزار پا پرواز کرده بود. همان موقع ژنرال حیرت‌زده آمریکایی گفته بود: «به ایرانی علم بده، ببین چطور عمل می‌کنه...».

با آغاز جنگ تحمیلی ضمن انجام سورتی‌های مختلف پرواز شامل بمباران نیرو‌های زمینی دشمن و پوشش هوایی مناطق غرب و جنوب غرب از جمله خلبانانی محسوب می‌شد که همواره آماده انجام خطرناک‌ترین مأموریت‌ها بودند. او سرانجام در 28 تیر سال 1367 پیش از عملیات «مرصاد»، هنگام بازگشت از مأموریت بمباران بخشی از تأسیسات کرکوک، مورد اصابت گلوله‌های پدافند هوایی عراق قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر این شهید والامقام، پس از 13 سال مفقودی در مرداد سال 1381 در قم تشییع و در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) به خاک سپرده شد.

الف‌خانی از نویسندگان جوانی است که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. او که از هشت سالگی نوشتن را آغاز کرده، از همان ابتدای راه وارد دوره‌های داستان‌نویسی شد و در نهایت در 19 سالگی به عنوان مدرس، در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به فعالیت شد و حالا به عنوان کارشناس ادبیات این نهاد فرهنگی در حال فعالیت است. کتاب «سر به هوا» اولین تجربه او در حوزه رمان است که با موضوع دفاع مقدس برای گروه سنی بزرگسال نوشته شده. نثر کتاب، نثری شیرین و جذاب دارد که می‌تواند مخاطب امروز را با خود همراه کند. 

او درباره چگونگی نگارش این کتاب گفت: سوژه نگارش کتاب «سر به هوا» را آقای سیدامیر طباطبایی، کارگردان‌ و فیلم‌نامه نویس به من پیشنهاد داد. ابتدا قرار بود او خود در این رابطه فیلم مستندی بسازد و من نیز در کنار این کار، کتاب را تدوین کنم. برای نگارش این کتاب، شروع به تحقیق کردم و از منابع مختلف از جمله خاطراتی که پیش از این، توسط نویسندگانی چون زهره شریعتی منتشر شده بود، استفاده کردم. 

کتاب , ادبیات دفاع مقدس , خاطرات دفاع مقدس ,

الف‌خانی ادامه داد: آثاری که پیش از این نوشته شده بود، در قالب خاطره بود، اما قالب کار من به گونه‌ای نبود که بتوان با صرف خاطرات، شخصیت رمانم را خلق کنم؛ بنابراین تصمیم گرفتم خودم برای تحقیق بیشتر در این زمینه دست به کار شوم که در نتیجه آن، با 40 نفر دیگر نیز مصاحبه کردم. 

وی با بیان اینکه برای انجام مصاحبه‌ها یا از طریق تلفن کار را پیش می‌بردم و یا با سفر به روستا و محل شهید، با همسایگان و دوستان شهید مصاحبه کردم، افزود: در این میان با وجود سختی‌هایی که وجود داشت، با چندتن از کادر نیروی هوایی و فرماندهان از جمله امیر فرج‌الله برات‌پور، امیر مسعود ونک، سرهنگ محمد جوانمردی و سرهنگ محمد شهری نیز مصاحبه کردم که خوشبختانه همکاری خوبی در این زمینه داشتند.  

نویسنده کتاب «سر به هوا» یادآور شد: اولین مصاحبه با همسر شهید بود. از دیگر اعضای خانواده با دختر و پسر ایشان نیز مصاحبه کردم. آقای آرمان اکبری، پسر شهید که او نیز خلبان است، بیش از 10 ساعت برای تدوین این اثر مصاحبه کرد.  در کنار این موضوع، از گفت‌وگو با دوستان و دیگر اعضای خانواده شهید اکبری نیز غفلت نکردم و برای تکمیل کار تحقیق، چند جلسه گفت‌وگو نیز با این بخش از مصاحبه‌شوندگان انجام دادم.

الف‌خانی با اشاره به شخصیت شهید اکبری، خوش‌خلق بودن را یکی از ویژگی‌های بارز اخلاقی او توصیف و اضافه کرد: اگر به جلد کتاب دقت کنید، صدای خنده شهید را از جلد کتاب هم می‌شود حس کرد. اولین چیزی که من از شهید دریافتم، روحیه پر از امید و با نشاط او بود؛ دو ویژگی بسیار مهمی که جامعه برای آبادانی به آن نیازمند است. 

وی ادامه داد: جسارت و خلاقیت دو ویژگی دیگر شهید اکبری بود که در گفت‌وگو با همکاران و همراهان او بارها به آن اشاره شده بود. همین ویژگی‌های اخلاقی سبب شده بود تا اتفاقات مهمی در زندگی شخصی و حرفه‌ای ایشان رقم بخورد.  

نویسنده کتاب «سر به هوا» با بیان اینکه عدم تعلق به دنیا از دیگر ویژگی‌های اخلاقی خلبان اکبری بود، به نقل خاطره‌ای در این زمینه پرداخت و گفت: شهید اکبری ماشین شورلتی داشته است. این ماشین 14 بار برای عروسی استفاده شده بود که خود شهید، چهاردهمین داماد بود. یکی از 13 بار قبلی این طور بوده که شهید ماشینش را پارک کرده بود، اما بعد از مدتی می‌بیند که ماشین سر جایش نیست. خانواده از او می‌خواهند که سرقت ماشین را به کلانتری گزارش دهد، اما شهید می‌گوید ماشین برمی‌گردد و به کلانتری خبر نمی‌دهد. بعد از مدتی آن فردی که ماشین را برده بود، ماشین را به سر جایش برمی‌گرداند، در حالی که نامه‌ای نیز درون داشبورد قرار داده بود. در واقع، دزد ماشین دامادی بود که برای عروسی ماشین نداشته و با خانواده‌اش دچار مشکل شده بود، او برای شب عروسی خود این ماشین را می‌برد و در نامه از شهید اکبری عذرخواهی می‌کند.

کتاب , ادبیات دفاع مقدس , خاطرات دفاع مقدس ,  

الف‌خانی نوشتن برای شهدا را یک قسمت و موهبت توصیف کرد. او در این‌باره گفت: ارادت خاصی به حضرت عباس(ع) دارم. بلافاصله پس از اولین سفرم به بین‌الحرمیین، سوژه نگارش چند کتاب به من پیشنهاد شد. آنجا اسم چند شهید را گفتند و من بدون هیچ شناختی از این شهید به‌دلیل اینکه اسم کوچک ایشان «عباس» بود، این سوژه را انتخاب کردم. 

وی ادامه داد: کتاب روز تولد امام زمان(عج) از طرف انتشارات کتاب جمکران برای من پست شد که برایم اتفاق مبارکی بود. احساس کردم این تقارن، به دلیل خلوص نیت شهید است. در فاصله نگارش کتاب دوبار دیگر سفر کربلا برایم رقم خورد که اخیراً در اسفند ماه این کتاب را به کتابخانه بین‌الحرمیین اهدا کردم. از وقتی کتاب به دستم رسید و سفر کربلا برایم رقم خورد نیت کردم یک جلد به کتابخانه حرم حضرت عباس اهدا کنم ناخودآگاه دو کتاب برداشتم در کاروانمان وقتی کتاب را درآوردم دیدم یکی از آقایان به کتاب نگاه می‌کند و گفت کتاب عباس اینجا چه کار می‌کند؟ پرسیدم ایشان را می‌شناسید؟ گفتند بله از دوستانم بود و شروع کردند به بیان خاطراتشان.

الف‌خانی بازخوردها از کتاب را خوب توصیف کرد و یکی از دلایل آن را عنوان کتاب دانست. او درباره این عنوان نیز توضیح داد و گفت: این سر به هوا بودن ماجرایی دارد. شاید این عنوان باعث تعجب مخاطب بشود و ممکن است بگویند این عنوان، در شأن شهید نیست اما اگر کتاب را بخوانند متوجه می‌شوند چه ایهامی در این اسم هست.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

ورزی: امام خمینی (ره) بنیانگذار سینمای نوین ایران و مردی برای تمام فصول است

 ورزی: امام خمینی (ره) بنیانگذار سینمای نوین ایران و مردی برای تمام فصول است
2023-06-05T11:54:26+03:30
محمدرضا ورزی هنرمند شناخته‌شده عرصه سینما و تلویزیون می‌گوید که امام خمینی (ره) بنیانگذار سینمای نوین ایران و مردی برای تمام فصول است.

دو حکایت امام خمینی از سفر حج تمتع در سال ۱۳۱۲ شمسی

دو حکایت امام خمینی از سفر حج تمتع در سال ۱۳۱۲ شمسی
2023-06-05T11:21:08+03:30
من در مکه، که مشرف بودم یک روز می‌خواستم یک کتابی بخرم که برای آن کتابفروش هم فایده داشت، ایستاده بودم، اذان گفتند، یک دفعه رها کرد، گفت که: «سُنّه الحنفیه» ...

عملکرد سال ۱۴۰۱ سازمان دارالقرآن الکریم منتشر شد 

عملکرد سال ۱۴۰۱ سازمان دارالقرآن الکریم منتشر شد 
2023-06-05T11:07:28+03:30
سازمان دارالقرآن الکریم در سالی که گذشت دوره‌های مختلف تربیت مدرس، داور، ممتحن و معلم سبک زندگی قرآنی را برگزار کرد که آمار و ارقام آن منتشر شده است.

برگزاری دوره تربیت مربی آموزش نوین قرآن کریم«طرح بشری»

برگزاری دوره تربیت مربی آموزش نوین قرآن کریم«طرح بشری»
2023-06-05T11:07:28+03:30
دوره تربیت مربی آموزش نوین قرآن کریم «طرح بشری» با تدریس ابراهیم کرمانی‌نژاد، مدیر کل دفتر برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فره...

نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن بسیج،۲۰ تیرماه پایان می یابد

نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن بسیج،۲۰ تیرماه پایان می یابد
2023-06-05T11:07:27+03:30
سی‌امین دوره مسابقات سراسری قرآن بسیج امسال به همت دارالقرآن بسیج کشور برگزار می‌شود و ثبت‌نام این مسابقات تا ۲۰ تیرماه ادامه دارد.

سرود در تلویزیون رونق بیشتری می‌گیرد/ نظارت بر تیتراژها به روایت «قزوه»

 سرود در تلویزیون رونق بیشتری می‌گیرد/ نظارت بر تیتراژها به روایت «قزوه»
2023-06-05T10:34:28+03:30
رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود صدا و سیما می‌گوید «سرود» همچنان که برنامه‌هایی ویژه روی آنتن دارد رونق بیشتری خواهد گرفت و در عین حال ما در تلاشیم ا...

«صحنه‌گردان دنیا» در کتابفروشی‌ها

 «صحنه‌گردان دنیا» در کتابفروشی‌ها
2023-06-05T10:07:42+03:30
کتاب «صحنه‌گردان دنیا» تلاش دارد با نگاه و روایتی نو در حوزه طرح مسائل معرفتی و دینی، به مهمترین پرسش‌های نوجوانان و جوانان در این زمینه پاسخ دهد.

تقی‌پور: امام خمینی (ره) تصور پوشالیِ «نیل تا فرات» صهیونیزم را شکست

 تقی‌پور: امام خمینی (ره) تصور پوشالیِ «نیل تا فرات» صهیونیزم را شکست
2023-06-05T10:07:42+03:30
دبیرکل جمعیت حامیان آزادی قدس می‌گوید: امام خمینی دشمن را می‌شناخت که توانست با او به نبرد بپردازد. ایشان تفکر «نیل تا فرات» صهیونیست را می‌دانست ...

سه‌گانه‌ کتابی درباره امام خمینی (ره)

 سه‌گانه‌ کتابی درباره امام خمینی (ره)
2023-06-04T19:47:42+03:30
انتشارات روایت فتح، ۳ عنوان کتاب درباره بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) به چاپ رسانده است که در این گزارش معرفی می‌شوند.

امام خمینی(ره) به روایت فعال ضدجنگ آمریکایی/ بزرگترین دستاورد نهضت امام (ره) چه بود؟

 امام خمینی(ره) به روایت فعال ضدجنگ آمریکایی/ بزرگترین دستاورد نهضت امام (ره) چه بود؟
2023-06-04T19:47:42+03:30
یک فعال برجسته ضدجنگ آمریکایی گفت: تأثیر امام خمینی (ره) به عنوان یک رهبر انقلابی، جاودانه و ماندگار است و بزرگ‌ترین دستاورد نهضت امام خمینی مقاومت در برابر...

داستان عجیب یک جانباز که ساعت‌ها شهید شده بود/ مردی که باید راه برود!

 داستان عجیب یک جانباز که ساعت‌ها شهید شده بود/ مردی که باید راه برود!
2023-06-04T19:47:42+03:30
مستند «فرزند» پرتره‌ای از زندگی یکی از رزمندگان دفاع مقدس است که با یک معجزه زنده شد، اما به دلیل آسیب وارده باید راه برود.

جایگاه خوشرویی و شوخ‌طبعی در سبک زندگی امام خمینی(ره)

 جایگاه خوشرویی و شوخ‌طبعی در سبک زندگی امام خمینی(ره)
2023-06-04T19:47:41+03:30
خوشرویی و مزاح کردن یکی از خصلت‌های مؤمن است که امام خمینی(ره) از چنین خصلتی نیز برخوردار بودند.

جزئیات شنیدنی از زندگی شخصی امام خمینی به روایت افرادی که ۲۴ ساعته کنار ایشان بودند + ویدئو

 جزئیات شنیدنی از زندگی شخصی امام خمینی به روایت افرادی که ۲۴ ساعته کنار ایشان بودند + ویدئو
2023-06-04T19:47:41+03:30
کارگردان مستند "رازهای جماران" سراغ گروهی رفته که ۲۴ ساعته و مستقیم با امام خمینی ارتباط داشتند. افرادی که هیچ ملاحظه سیاسی برای صحبت نداشتند و را...

برگزاری نشست بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در بغداد

برگزاری نشست بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در بغداد
2023-06-04T16:47:24+03:30
مجلس اعلای اسلامی عراق به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نشستی را با حضور جمعی از اندیشمندان در بغداد برگزار کرد.

امام افکار عرفانی ظریفی داشت که از ابن عربی گوی سبقت را ربوده است/ نظر امام درباره اخلاق انزوا آفرین

امام افکار عرفانی ظریفی داشت که از ابن عربی گوی سبقت را ربوده است/ نظر امام درباره اخلاق انزوا آفرین
2023-06-04T16:47:24+03:30
آیت الله سید احمد فهری درباره امام خمینی می گوید:حضرت امام از شنیدن یک جمله عارفانه یک بیت عرفانی و یک قطعه از صحیفه سجّادیه سخت تکان می خورد و به شهادت نزدی...

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی با حضور ۶۰۰ دانشجوی خارجی

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی با حضور ۶۰۰ دانشجوی خارجی
2023-06-04T14:07:45+03:30
مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در مجتمع فرهنگی ورزشی امام خمینی (ره) لواسانات تهران برگزار شد.

صیانت از اندیشه‌های امام در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی است

صیانت از اندیشه‌های امام در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی است
2023-06-04T13:54:04+03:30
سردبیر فصلنامه تخصصی ۱۵ خرداد تصریح کرد: صیانت از اندیشه‌های امام (ره) در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی به شمار می‌رود.

سوگ‌سروده‌هایی از عبدالرحیم سعیدی‌راد در وصف پیرجماران

 سوگ‌سروده‌هایی از عبدالرحیم سعیدی‌راد در وصف پیرجماران
2023-06-04T12:14:26+03:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد از شاعران انقلاب سوگ‌سروده‌های خود برای امام امت را همزمان با سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی منتشر کرد.

موضع تاریخی امام خمینی(ره) مانیفست سینمای انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد

 موضع تاریخی امام خمینی(ره) مانیفست سینمای انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد
2023-06-04T11:07:39+03:30
حمید بهمنی کارگردان سینمای ایران معتقد است که در طول ۴۵ سال اخیر، اتفاقات بسیار خوبی در سینما رخ داده اما مقیاس آن هنوز نسبت به کلام و انتظار امام خمینی (ره...

کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» روانه بازار نشر شد

کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» روانه بازار نشر شد
2023-06-04T10:47:25+03:30
کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» اثر طیبه محمدی کیا در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۲۹۴ صفحه تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه ...

رحیم‌پور ازغدی: نقد امام به ملی‌گرایی، همان ملی‌پرستیِ منجر به نژادپرستی بود

 رحیم‌پور ازغدی: نقد امام به ملی‌گرایی، همان ملی‌پرستیِ منجر به نژادپرستی بود
2023-06-04T10:27:37+03:30
رحیم‌پور ازغدی گفت: انتهای ملی‌گرایی نژادپرستی است؛ منتها اگر ملیت به این معناست که از خاک و سرزمین خود در مقابل دشمن بایستی، خوب است. ملی‌گرایی که امام به ...

کسب وکارهای موفق دنیای امروز چگونه رشد می‌کنند؟

 کسب وکارهای موفق دنیای امروز چگونه رشد می‌کنند؟
2023-06-04T09:21:08+03:30
مترجم کتاب اصول راه‌اندازی کسب و کار موفق معتقد است که کسب و کار‌های امروزی به گونه‌ای است که بدون حضور مالکان و رهبران آن قابلیت رشد دارد و نیاز و الزامی ب...

عشقی که عاقبت، ثمرش انقلاب شد

 عشقی که عاقبت، ثمرش انقلاب شد
2023-06-04T05:47:40+03:30
شاعران آیینی و انقلابی در آستانه سالروز رحلت امام خمینی (ره)، در «محفل شعر عروج» سروده‌‌هایی در رثای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی خواندند.

اهمیت رسیدگی به خانواده و توجه در انتخاب دوستان در بیان امام خمینی(ره)

 اهمیت رسیدگی به خانواده و توجه در انتخاب دوستان در بیان امام خمینی(ره)
2023-06-04T04:54:14+03:30
یکی از توصیه‌های امام خمینی(ره) رسیدگی به خانواده است. البته در نگاه گسترده می‌توان این طور نتیجه گرفت که امام نسبت به رسیدگی به حال تمام محارم و آشنایان تو...

چشم روس‌ها «گیج­گاه» را گرفت!

 چشم روس‌ها «گیج­گاه» را گرفت!
2023-06-03T20:47:50+03:30
«گیج­گاه» برنده جایزه بهترین فیلم­نامه جشنواره «چبوکساری» شد.

بازخوانی ۳ اتفاق مهم درباره امام خمینی (ره) در شبکه مستند

 بازخوانی ۳ اتفاق مهم درباره امام خمینی (ره) در شبکه مستند
2023-06-03T20:47:50+03:30
شبکه مستند در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) با پخش مستندهای «بانو قدس ایران»،«تشییع بزرگ» و «امتحان» ضمن پرداختن به ابعاد شخصی...

پخش حقایقی کمتر شنیده‌ شده از زندگی رهبر معظم انقلاب

 پخش حقایقی کمتر شنیده‌ شده از زندگی رهبر معظم انقلاب
2023-06-03T20:47:49+03:30
مستند «ضیاءالدین» با موضوع ۱۴ خرداد و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری از تلویزیون پخش می‌شود.

"عبد صالح خدا"، توصیف شنیدنی شهید سلیمانی از زندگی در عصر امام خمینی (ره)

 "عبد صالح خدا"، توصیف شنیدنی شهید سلیمانی از زندگی در عصر امام خمینی (ره)
2023-06-03T20:47:49+03:30
شهید سلیمانی در بخشی از وصیت‌نامه خود درباره امام خمینی (ره) لب به سخن گشوده و توصیف شنیدنی از ایشان دارد.

تشریح برنامه‌های «ستاد راهبری عفاف و حجاب»

 تشریح برنامه‌های «ستاد راهبری عفاف و حجاب»
2023-06-03T17:14:32+03:30
مسئول اجرایی ستاد راهبری عفاف و حجاب می‌گوید: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این ستاد این است که بتوانیم ظرفیت رسانه‌ای خوبی را فراهم کنیم تا شبکه‌های مردمی در ...

سهم ۷۲ درصدی فسیل از کل فروش بهاره سینما / کاهش ۱۲ درصدی مخاطبان سینما در هفته گذشته

 سهم ۷۲ درصدی فسیل از کل فروش بهاره سینما / کاهش ۱۲ درصدی مخاطبان سینما در هفته گذشته
2023-06-03T17:01:05+03:30
درحالی که از ۱۷ خرداد با ورود فیلم‌های جدید به جدول اکران‌ها شاهد اکران زودهنگام تابستانی هستیم بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال تا کنون فسیل بیشترین سهم ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)