میرنیوز

یک بام و دو هوای برخی ناشران سرشناس/ تذکر ارشاد به برگزارکنندگان نمایشگاه‌های آنلاین بی‌مجوز

 یک بام و دو هوای برخی ناشران سرشناس/ تذکر ارشاد به برگزارکنندگان نمایشگاه‌های آنلاین بی‌مجوز 2023-05-14T08:40:47+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ پلتفرم دیجی‌کالا امسال نیز،‌ همزمان با نمایشگاه کتاب تهران نهمین نمایشگاه مجازی خود را از 19 تا 31 اردیبهشت با تخفیف‌های 50 درصدی  برگزار کرده است،‌ نمایشگاهی که در سال‌های اخیر مورد انتقاد بسیاری از ناشران قرار داشت با این دلیل که دیجی‌کالا با ارائه تخفیف‌های نامتعارف به بستری برای عرضه کتاب‌های ناشران کتاب‌ساز تبدیل شده است و بیشترین بهره‌برداری را ناشرانی می‌کنند که عملا به کپی از کتاب‌های ناشران دیگر پرداخته‌اند.

برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در پلتفرم‌های مجازی این سال‌ها آفت جان اهالی نشر،‌ کتاب و کتابفروشان شده است،؛ شاید در وهله نخست برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به نفع ناشران‌، نویسندگان و اهالی نشر باشد، اما وقتی به عمق ماجرا ورود کنیم متوجه خواهیم شد که این نمایشگاه‌ها با تخفیف‌های بالایی که دارند، عملاً تنها به سود ناشرنماها و کتاب‌‌سازها است و منجر به فروش کتاب‌هایی می‌شود که یا از سوی ناشران حقیقی‌شان منتشر نشده‌اند و یا توسط ناشرنماها و به صورت کپی شده  همراه با اسم مترجمی فرضی روانه بازار شده است.

در حالی که ناشرنماهای کپی کار می‌توانند این کتاب‌ها را با تخفیف‌های عجیب و غریب 40 تا 80 درصد در چنین نمایشگاه هایی بفروش برساند، ناشر حقیقی که با کاغذ بندی یک میلیون و 300 هزار تومان مواجه است و با هزینه‌های روزافزون انتشار کتاب و ... آیا هرگز می‌تواند چنین تخفیف‌هایی را قائل شود؟

اما نمایشگاه کتاب دیجی‌کالا در دوره نهم یک تفاوت عمده دارد و آن حضور برخی از ناشرانی است که به دلایل اقتصادی در نمایشگاه کتاب تهران شرکت نکرده و از منتقدان نمایشگاه‌های دیجی‌کالا بودند. ناشرانی که خود بحث‌ تخفیف‌های متعارف در بازار کتاب را برسرزبان‌ها انداختند و حالا پای ثابت تخفیف‌های بالای 30 درصد در نمایشگاه کتاب دیجی‌کالا و یکی از مراکز توزیع کتاب شده‌اند.

ارائه کتاب با تخفیف 33 درصدی آن هم با امضای نویسنده در دیجی‌کالا در شرایطی با حمایت ناشران انجام شده است که کتابفروشان همین کتاب‌ها را با نهایت 25 تا 30 درصد قیمت پشت جلد می‌توانند از مراکز توزیع دریافت کنند،‌ آن هم نسخه بدون امضای نویسنده را.

اگر حضور کتابفروشان در نمایشگاه کتاب تهران را پس از 34 دوره،‌ با نگاهی حمایتی به نفع این صنف بدانیم،‌ این اقدام ناشران به عنوان بخشی از بدنه نشر چه توجیه منطقی و صنفی می‌تواند داشته باشد؟ بسیاری از این ناشران که کتاب‌هایشان در نمایشگاه کتاب دیجی‌کالا با حداقل 33 درصد تخفیف ارائه شده است،‌ خود در رسانه‌ها از لزوم حمایت از کتابفروشی‌ها داد سخن داده‌اند.

در این میان باید حضور ناشران کتاب‌ساز در چنین نمایشگاه‌هایی را نیز از یاد نبرد،‌  ناشرانی که کتاب‌های خود را با تخفیف‌های 50 تا 80  درصد ارائه کرده‌اند و طبیعی است که مخاطب ناآگاه که اقتصاد اهمیت اول را برایش دارد،‌ ترجیح می‌دهد نسخه‌ارزان‌تر ولو بی‌کیفیت به لحاظ چاپ و ترجمه و غیر اصل را تهیه کند.

در روزهای اخیر برخی از اهالی نشر در شبکه‌های احتماعی با انتقاد از همزمانی برگزاری نمایشگاه کتاب دیجیتال و نمایشگاه کتاب تهران از تاثیری که این اقدام بر بازار نمایشگاهی آنان می‌گذارد،‌ سخن گفته‌اند،‌ همراهی برخی ناشران سرشناس با این نمایشگاه نیز محل انتقاد ناشران بوده است.

اما برگزاری نمایشگاه‌های مجازی به موازات نمایشگاه کتاب تهران،‌ انتقاد مسئولان برگزارکننده نمایشگاه را نیز به همراه داشته است،‌ علی رمضانی سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران در این زمینه گفته است:‌ فکر نمی‌کنم قطار بزرگ در حال حرکت نمایشگاه کتاب با اتفاقات این چنینی آسیبی ببینید، اما حتما متقاضی این هستیم که دستگاه‌های مسئول نسبت به این موضوع ورود کنند و مطابق قوانین آن را کنترل کنند. این موضوعات می‌تواند باعث رونق حوزه کتابخوانی در کشور شود، اگر از مسیر صحیح و با کتاب مناسب باشد.

تذکر ارشاد به برگزار کنندگان نمایشگاه آنلاین/ برخورد قانونی صورت می‌گیرد

اما امین کمالوندی مشاور معاونت فرهنگی در این زمینه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: هرگونه نمایشگاه کتاب آنلاین و مجازی توسط هر شرکت دولتی و غیردولتی بدون مجوز خلاف مقرارات است‌، در این زمینه به آن‌ها تذکرات لازم داده شده و برخورد قانونی صورت می‌گیرد، چون مجوزی وجود ندارد.

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب توسط یک پلتفرم مجازی،‌ طبیعتاً‌ به نفع کتاب و کتابخوانی در کشور است،‌ اما همان‌طور که سخنگوی نمایشگاه به آن اذعان داشت،‌ باید از مسیر صحیح و کتاب مناسب برخوردار باشد.

سال‌هاست که مسئولان صنعت نشر در مذاکرات با دیجی‌کالا نکاتی را درباره فروش مجازی کتاب مطرح کرده‌اند،‌ نکاتی که برخی از آن‌ها توسط این پلتفرم انجام شده و برخی دیگر نه.

هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان در این زمینه می‌گوید:‌ انتقاد ما تنها متوجه پلتفرم‌ها به شکل خاص نیست،‌ بلکه ما به گستره فضای مجازی و گستره سطح شهر انتقاد داریم،‌ هر بازاری در این زمینه چه در فضای مجازی و چه سطح شهر فضایی اقتصادی دارد که افراد بسیاری از آن ارتزاق می‌کنند و ضربه‌های اقتصادی این اتزاق ناصحیح زمانی مشخص می‌شود که ما با روند رو به کاهش تولیدات جدید در عرصه نشر مواجه هستیم‌، تولیداتی که به معنا و مفهموم استاندارد خلق شده باشند و گرنه کتاب‌سازی‌ها که رو به رشدند.

حسن‌پور با اشاره به فروش کتاب با تخفیف‌های عجیب و غریب در سال‌های اخیر که دامنه آن نیز رو به رشد بوده است،‌ می‌افزاید: وقتی یک مشتری کتاب را با 50 درصد تخفیف می‌خرد، پیش خود می‌‌گوید،‌ عجب  پس کتابفروش می‌توانسته به من اینقدر تخفیف بدهد ‌و نداده است، البته مخاطب حرفه‌ای ما شاید این برداشت را نکند ولی مشکل ما این است که مخاطبان جدید که همه حرفه‌ای نیستند.کسی که کتاب ناشر دیگری را کپی می‌کند و بدون زحمت و هزینه با اسم دیگری منتشر می‌کند، چون هزینه نکرده است با تخفیف‌های بالا می‌فروشد، در حالیکه ناشر اصلی که هزینه‌هایی برای انتشار کتاب داده است،‌ کتابش نمی‌فروشد. در حوزه کتاب کارها باید تخصصی باشد، چرا داروخانه بصورت مجازی دارو نمی‌فروشد؟ چون فروش دارو یک کار تخصصی است. فروش کتاب هم برخلاف باور عموم یک کار تخصصی است.

انتقاد اتحادیه ناشران به فروش غیرکارشناسانه کتاب در فضای مجازی و فروش با تخفیف کتاب

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با بیان این مطلب که پلتفرم‌های مجازی و فروشندگان کتاب در سطح شهر اگر زیر نظر اتحادیه ناشران باشند‌ و جواز کسب داشته باشند،‌ ما کمتر شاهد این چنین تخلفاتی هستیم، یادآور می‌شود: اگر تخلفی هم باشد با ساز و کار قانونی موجود می‌توانیم آن را برطرف کنیم و نیازی به شکایت در قوه قضائیه نیست. پس روی سخن انتقاد ما به دو موضوع معطوف است‌: اول فروش غیرکارشناسانه کتاب در فضای مجازی و دوم فروش با تخفیف کتاب. کتاب خوب را نمی‌توان با تخفیف فروخت‌، چون ناشر برای آن هزینه کرده است. تخفیف دادن به یک کالا در قانون تجارت تعریفی دارد، چون وضعیت مالی ناشران خراب است امکان دارد ناشر بخواهد در مقطعی به کالای خود تخفیف بزند که این در فانون نظام صنفی دیده شده است. هر فرد صنفی چهار بار در سال می‌تواند از اتحادیه خود برای تخفیف مجوز بگیرد،‌ اما باید درصد  مشخص برای خود تحفیف بگذارد نه اینکه کل مبلغ کتاب را تخفیف بدهد. ما  واقعاً یک پلتفرم را مدنظر قرار نداریم. چون اتفاقاً خیلی‌ها در دایره این ماجرا قرار می‌گیرند؛ ما یک سایت یا پلتفرم برایمان مهم نیست؛ بلکه مجموعه‌ای که پشت عرضه این کتاب‌ها است،‌ مهم است. فروش غیر تخصصانه کتاب در فضای مجازی فاجعه به بار می‌آورد، همچنان که بسیاری از ما تجربه سفارش مجازی کتاب را داشته‌ایم،‌ کتابی را از ناشر اصلی سفارش داده‌ایم و کتاب از ناشر بدون اسم و رسم دار با مترجمی غیرواقعی به دستمان رسیده است،‌ چرا؟ چون ناشر واقعی که نمی‌توانسته این تخفیف را بدهد.

 وی ادامه می‌دهد: مشخصاً درباره کتاب اتفاق بدی در کشور رخ داده است،‌ طبق قانون نظام صنفی ناشرانی که پروانه نشر از ارشاد دریافت می‌کنند به طور اتوماتیک باید مجوز کسب نیز از اتحادیه ناشران دریافت کنند‌، این موضوع در سال‌های اخیر دچار تسامح شد. این تسامح موجب شده که در وضعیت مجازی که کمتر نظارت می‌شود،‌ یک ناشر با پنج اسم متفاوت یک کتاب را با پنج نوع درصد تخفیف به فروش برساند که برای هیچ کدام از این کتاب‌ها هزینه نیز نکرده است.

برگزاری همزمان نمایشگاه کتاب دیجی‌کالا و استفاده از تخفیف‌های نامتعارف به موازات بازار نمایشگاه کتاب تهران که حداقل تخفیف در آن 10 درصد است،‌ آسیب‌های بسیاری را به ناشران و کتابفروشان حاضر در نمایشگاه کتاب و پس از آن کتابفروشان در طول سال وارد خواهد کرد،‌ ای کاش ناشرانی که در این مسیر ورود کردند،‌ کمی به منافع صنفی سایر حلقه‌های نشر نیز می‌اندیشیدند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

۱۵ خرداد یکی از مهم ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی ایران است/ ضرورت تبعیت از ولایت فقیه

۱۵ خرداد یکی از مهم ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی ایران است/ ضرورت تبعیت از ولایت فقیه
2023-06-02T14:34:06+03:30
شیراز- امام جمعه شیراز گفت: ۱۵ خرداد ماه یکی از مهم ترین روزهای تاریخی در مسیر انقلاب اسلامی ایران و تعالی آن است.

کشورهای منطقه قابل اعتماد نبودن آمریکا را درک کرده اند

کشورهای منطقه قابل اعتماد نبودن آمریکا را درک کرده اند
2023-06-02T14:34:05+03:30
قزوین- امام جمعه ارداق گفت: امروز کشورهای همسایه و کشورهایی که تا دیروز به آمریکا اطمینان داشتند به خوبی فهمیده اند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست

نداشتن توانایی مالی بهانه‌ قابل قبولی برای ازدواج نکردن نیست
2023-06-02T14:34:05+03:30
تبریز- امام جمعه تبریز گفت: برخی‌ها بهانه‌ای از جمله اقتصاد و نداشتن توانایی مالی را عدم ازدواج می‌آورند در حالیکه اینها بهانه‌ای نمی‌تواند باشد.

رکورد کاهش نرخ باروری در دنیا متعلق به ایران است

رکورد کاهش نرخ باروری در دنیا متعلق به ایران است
2023-06-02T14:34:05+03:30
زنجان-امام جمعه قیدار گفت: در حال حاضر ایران با توجه به کاهش بی‌سابقه زاد و ولد در سه دهه گذشته، رکورد کاهش نرخ باروری در جهان را از آن خود کرده است.

تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل بی نتیجه بود

تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل بی نتیجه بود
2023-06-02T14:34:05+03:30
خرمشهر- امام جمعه خرمشهر گفت: تلاش‌ها برای انحراف از مسیر امام راحل زیاد بوده اما به واسطه رهبری معظم انقلاب اسلامی و بصیرت مردم تلاش‌ها بی نتیجه بود.

امام خمینی(ره) فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود

امام خمینی(ره) فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود
2023-06-02T14:20:45+03:30
یزد- امام جمعه بهاباد با اشاره به ویژگی‌ها و سیره زندگانی امام خمینی(ره) گفت: امام راحل در تمامی ابعاد شخصیتی فردی جامع برای امامت انقلاب اسلامی بود.

کشورهای اسلامی مرزبندی خود با آمریکا و اسرائیل را حفظ کنند/امام راحل درابعاد مختلف شخصیت ممتازی بود

کشورهای اسلامی مرزبندی خود با آمریکا و اسرائیل را حفظ کنند/امام راحل درابعاد مختلف شخصیت ممتازی بود
2023-06-02T14:20:45+03:30
قم- امام جمعه قم بر لزوم تقویت ارتباط ایران با کشورهای همسایه و ضرورت حفظ مرزبندی کشورهای اسلامی با آمریکا و اسرائیل تاکید کرد.

مصرف آب در همه حوزه‌ها مدیریت شود/ استان سمنان تشنه‌تر از همیشه

مصرف آب در همه حوزه‌ها مدیریت شود/ استان سمنان تشنه‌تر از همیشه
2023-06-02T14:20:44+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به تنش آبی موجود در استان، گفت: یکی از نکاتی که باید مد نظر قرار گیرد، مدیریت مصرف آب در همه حوزه‌ها همچون کش...

از بازگشت آرامش به سینما تا رفع مشکل «کلاه قرمزی»/ گفت‌وگو با مرضیه برومند

 از بازگشت آرامش به سینما تا رفع مشکل «کلاه قرمزی»/ گفت‌وگو با مرضیه برومند
2023-06-02T14:27:34+03:30
مدیرعامل خانه سینما در واکنش به این سؤال که باید چه کار کرد آرامش به سینمای ایران برگردد، می‌گوید: من فکر می‌کنم در هیچ زمانی نباید فرهنگ و هنر تعطیل شود؛ ا...

۱۵ خرداد نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران است

۱۵ خرداد نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران است
2023-06-02T14:07:26+03:30
دامغان- امام جمعه دامغان از قیام خونین ۱۵ خرداد به عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران یاد کرد و گفت: ملت ایران در این روز یک هزار شهید را تقدیم انقلاب کردند.

انقلاب اسلامی فراتر از مرزها در حال معرفی است/ صدور گفتمان امام

انقلاب اسلامی فراتر از مرزها در حال معرفی است/ صدور گفتمان امام
2023-06-02T14:07:25+03:30
یاسوج_ امام جمعه موقت یاسوج گفت: امروز، انقلاب اسلامی فراتر از مرزها در حال معرفی است.

عمل بر اساس تکلیف مهم‌ترین ویژگی امام خمینی(ره) بود

عمل بر اساس تکلیف مهم‌ترین ویژگی امام خمینی(ره) بود
2023-06-02T14:07:25+03:30
مهدی‌شهر- امام جمعه موقت مهدی‌شهر با بیان اینکه عمل بر اساس تکلیف یکی از ویژگی‌های مهم امام خمینی (ره) بود، گفت: ایشان به تکلیف خود در قبال خدا و ملت عمل و ن...

یک بیمارستان جدید در کنگان احداث شود

یک بیمارستان جدید در کنگان احداث شود
2023-06-02T14:07:25+03:30
بوشهر - امام جمعه کنگان گفت: در اولویت قرار دادن احداث بیمارستان خواسته و مطالبه مهم مردم شهرستان کنگان از وزارت بهداشت و درمان است.

مردم محوری و توجه به مستضعفین اندیشه امام خمینی(ره) بود

مردم محوری و توجه به مستضعفین اندیشه امام خمینی(ره) بود
2023-06-02T14:07:25+03:30
ساوه- امام جمعه ساوه گفت: در اندیشه امام خمینی(ره) محوری ترین پایه و اساس بودند و ایشان اعتقاد داشتند قدرت منهای ملت، یک قدرت پوسیده است.

شخصیت امام خمینی (ره) باید در جامعه تبیین شود

شخصیت امام خمینی (ره) باید در جامعه تبیین شود
2023-06-02T13:54:27+03:30
ارومیه - نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: شخصیت امام خمینی (ره) باید در جامعه تبیین شود.

تشریح ویژگی‌های شخصیتی امام/ توطئه دشمنان همیشه با شکست مواجه شده است

تشریح ویژگی‌های شخصیتی امام/ توطئه دشمنان همیشه با شکست مواجه شده است
2023-06-02T13:54:26+03:30
خرم‌آباد- امام جمعه موقت خرم‌آباد با تشریح ویژگی‌های شخصیتی امام راحل، گفت: با وجود رهبری آگاه و بصیر و همچنین حضور مردم در صحنه، توطئه دشمنان همیشه نقش بر آ...

امام خمینی(ره) توسط هنرمندان و فعالان رسانه‌ای به جامعه معرفی شود

امام خمینی(ره) توسط هنرمندان و فعالان رسانه‌ای به جامعه معرفی شود
2023-06-02T13:54:26+03:30
بوشهر- امام جمعه موقت بوشهر گفت: باید تلاش شود که امام خمینی(ره) توسط هنرمندان و فعالان رسانه‌ای برای جامعه شناسانده شود.

اثر جدید حسن روح‌الامین از وداع امام رضا(ع) با امام جواد(ع)

 اثر جدید حسن روح‌الامین از وداع امام رضا(ع) با امام جواد(ع)
2023-06-02T14:00:57+03:30
نقاشی جدید حسن روح‌الامین با عنوان «روح الرضا علیه السلام» در مشهد رونمایی شد.

تورم و گرانی موجب نگرانی مردم شده است

تورم و گرانی موجب نگرانی مردم شده است
2023-06-02T13:40:45+03:30
اصفهان- امام جمعه موقت اصفهان گفت: در کنار مسأله حجاب، تورم، گرانی‌ها و اشتغال موجب نگرانی مردم شده و نیازمند عزم جدی است.

«شناخت و مطالعه» منشا رأی مردم باشد/ شکست توطئه دشمنان

«شناخت و مطالعه» منشا رأی مردم باشد/ شکست توطئه دشمنان
2023-06-02T13:40:45+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان با اشاره به برگزاری انتخابات پیش روی مجلس خبرگان و همچنین مجلس شورای اسلامی، گفت: «شناخت و مطالعه» منشا آرا مردم باشد.

انقلاب اسلامی به دنبال استقرار عدالت اجتماعی در جامعه است

انقلاب اسلامی به دنبال استقرار عدالت اجتماعی در جامعه است
2023-06-02T13:40:45+03:30
قزوین- امام جمعه محمودآباد گفت: استقرار عدالت اجتماعی و قسط اسلامی بر مبنای قانون و تحقّق اسلام در زندگی مردم و درآمدن به صورت یک جامعه نمونه اسلامی از اهداف...

مکتب امام یک بسته کامل در ابعاد مختلف است

مکتب امام یک بسته کامل در ابعاد مختلف است
2023-06-02T13:40:44+03:30
بوشهر- امام جمعه وحدتیه گفت: مکتب امام خمینی(ره) یک بسته کامل در ابعاد مختلف است که باید به خوبی تبیین شود.

کنسرت سالار عقیلی در تهران / آهنگ چه می‌کشم را اینجا بشنوید

 کنسرت سالار عقیلی در تهران / آهنگ چه می‌کشم را اینجا بشنوید
2023-06-02T13:47:44+03:30
سالار عقیلی خواننده موسیقی ایرانی در روزهای نزدیک به برگزاری کنسرتش در تهران، آهنگ «چه می‌کشم» را منتشر کرد.

«شناخت و مطالعه» منشاء رأی مردم باشد/ شکست توطئه دشمنان

«شناخت و مطالعه» منشاء رأی مردم باشد/ شکست توطئه دشمنان
2023-06-02T13:27:25+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان با اشاره به برگزاری انتخابات پیش روی مجلس خبرگان و همچنین مجلس شورای اسلامی، گفت: «شناخت و مطالعه» منشاء آراء مردم باشد.

سیاست‌های اخیر خارجی کشور نشان از تحقق «ایران قوی» است

سیاست‌های اخیر خارجی کشور نشان از تحقق «ایران قوی» است
2023-06-02T13:27:25+03:30
اصلاندوز- امام جمعه شهرستان اصلاندوز گفت: روند اخیر سیاست خارجی در کشور نشانگر ایران مقتدر بوده و مبین تحقق «ایران قوی» است.

ترویج گفتمان امام خمینی (ره) راهگشای مشکلات جامعه است

ترویج گفتمان امام خمینی (ره) راهگشای مشکلات جامعه است
2023-06-02T13:27:25+03:30
قزوین- امام جمعه محمدیه گفت: ترویج گفتمان انقلاب اسلامی که همان گفتمان امام خمینی (ره) است راهگشای مشکلات امروز جامعه است و همه باید به این گفتمان مراجعه کنند.

علاوه بر حجاب، تورم و گرانی موجب نگرانی مردم شده است

علاوه بر حجاب، تورم و گرانی موجب نگرانی مردم شده است
2023-06-02T13:27:25+03:30
اصفهان_ امام جمعه موقت اصفهان گفت: در کنار مسأله حجاب، تورم، گرانی‌ها و اشتغال موجب نگرانی مردم و متدینان شده است و نیازمند عزم جدی است.

۷ مستند پرتره کمیاب از مشاهیر تاریخ سینما اکران می‌شود

 ۷ مستند پرتره کمیاب از مشاهیر تاریخ سینما اکران می‌شود
2023-06-02T13:34:25+03:30
مستند پرتره‌های کمیابِ هفت تن از مشاهیر تاریخ سینمای جهان با زیرنویس فارسی در پردیس سینمایی چارسو نمایش داده می‌شود.

توطئه‌های دشمنان با تدبیر رهبر انقلاب خنثی شده است/تحرک در حوزه دیپلماسی شایسته تحسین است

توطئه‌های دشمنان با تدبیر رهبر انقلاب خنثی شده است/تحرک در حوزه دیپلماسی شایسته تحسین است
2023-06-02T13:14:05+03:30
خطیب نماز جمعه تهران گفت: دشمنان رهبری هم ایشان را دوراندیش‌ترین‌ رهبر جهان نامیده‌اند و با تدبیر الهی‌اش در طول این ۴۴ سال‌ توطئه‌ها خنثی شده است و به فضل ا...

حضرت امام خمینی (ره) ملت ایران را کیمیا کرده است

حضرت امام خمینی (ره) ملت ایران را کیمیا کرده است
2023-06-02T13:14:05+03:30
ساری- نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: حضرت امام راحل کیمیا و اکسیری بود که با انقلاب اسلامی ملت ایران را کیمیا کرده است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)