میرنیوز

کتاب "شعر نوجوان" حداد عادل رونمایی شد/ شاعران انقلاب همه‌جانبه شعر بگویند

 کتاب "شعر نوجوان" حداد عادل رونمایی شد/ شاعران انقلاب همه‌جانبه شعر بگویند 2023-05-14T04:40:48+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  مراسم رونمایی از کتاب «هر جا تو باشی» سروده غلامعلی حداد عادل امروز در غرفۀ کانون پرورش فکری کودک و نوجوان با حضور نویسندۀ اثر و احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد، فاطمه طارمی مدیرکل انتشار کانون و علی محمد مؤدب مدیر مؤسسه «شهرستان ادب» برگزار شد.

حداد عادل در این نشست با اشاره به اینکه سخن گفتن از هویت ملی مبدأ عزیمت مناسبی در این مقام و مجال است، گفت: ما امروز نیاز به تقویت و تحکیم هویت ملی در جوانان و نوجوانان خودمان داریم. برخی از بحران‌های اجتماعی به ما یادآوری می‌کنند که از این حیث کوتاهی داشته‌ایم. مقام معظم رهبری به مناسبت روز معلم، معلمان را به تحکیم هویت ملی دعوت کردند. باید از راه‌های مختلف وارد شد.

وی افزود: تصور من این است که هویت ملی ما از زبان فارسی جدا نیست. زبان فارسی، ظرف فرهنگ ماست. برای حفظ مظروف باید ظرف را عزیز داشت. اگر ظرف بشکند، مظروفی نخواهد ماند. در میان جنبه‌های مختلف زبان فارسی، شعر در هویت ملی ما جایگاه مهمی دارد. شعر، در زبان فارسی نشانۀ فرهیختگی بود. در طول تاریخ، هر کسی قصد داشت اظهار فرهیختگی کند، شعر می‌گفته و شعر می‌خوانده و از شعر دیگران شاهد می‌آورد. اگر یک روزی چراغ شعر در ایران کم‌فروغ شود، باید احساس خطر کنیم. این حضور شعر در فرهنگ ایران پررنگ است؛ مثلاً مراجع تقلید شعر می‌گفتند. میرزای شیرازی شاعر بود. شعر را از نجف به ایران شعر می‌فرستاد و در محافل ادبی، شعر ایشان را می‌خواندند.

حداد عادل با تأکید بر ا ینکه شعر را باید در بین نوجوانان تقویت کرد،  گفت: کانون از بنده خواست تعدادی از شعرهای خودم را انتخاب کنم تا برای جوانان مناسب باشد. از بین چاپ شده‌ها و چاپ نشده‌ها اشعاری انتخاب کردم. شاید برخی از این اشعار را آگاهانه برای نوجوانان نسرودم. در هر صورت کارم در انتخاب این مجموعه برای نوجوانان سخت نبود.

وی با اشاره به دو جنبۀ زبان و محتوا در کتاب «هر جا تو باشی» گفت: در صورت کلی بلد نیستم مشکل حرف بزنم، مشکل بنویسم و مشکل درس دهم. اگر هنری باشد، اعتراف می‌کنم از این هنر بی‌بهره هستم. درسی که نزدیک به 40 سال در دانشگاه تهران تدریس کردم، مشکل‌ترین درس فلسفه یعنی فلسفۀ کانت بود. دانشجویان از دانشکده‌های مختلف مستمع آزاد سر کلاس می‌آمدند. تعجب می‌کردند از اینکه بلد نبودم پیچیده سخن بگویم. در شعر گفتن چنین سبکی دارم. در سرودن شعر، از پیچیدگی‌های لفظ کمک نمی‌گیرم. سعی می‌کنم حال شعری را در یک ظرفی بریزم که از بیرون به قدری پیدا باشد که خود ظرف حس نشود. سعی می کنم شعر و احساس باشد. شاید همین امر سبب شده کانون این اشعار را مناسب نوجوانان بداند.

شاعران انقلاب باید همه‌جانبه شعر بگویند

حداد عادل دربارۀ محتوای کتاب خود گفت: در این مجموعه، اشعاری با مضمون معرفت ائمه، اشعار انقلابی، آیینی، مذهبی، شهدایی، امام و رهبری می‌بینید. حتی برای سردار سلیمانی شعر سرودم. اما من این مجموعه را به اشعار آیینی و انقلابی محدود نکردم. تصور کردم تمام احوالات نوجوانان و جوانان این مسائل نیست بلکه آنان حالات عاطفی و احساسات دارند. اصلاً اعتقاد دارم شاعران انقلاب، همه جانبه شعر بگویند. برای طبیعت هم شعر بگویند. شعرهای دوستی را پررنگ کردم تا جوانان برای محبوب خود بخوانند. پنجاه درصد اشعار، احوالات دل و امید و انتظار و هیجان است. سعی کردم شعر نومیدکننده و رخوت انگیز نگویم.

کانون باید پیشران ادبیات کودکان و نوجوانان باشد

وی در بخش دیگری از سخنان خود دربارۀ اهمیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: کانون پنجاه و چند سال سابقه دارد. آن روزی که ما حرص و ولع خواندن داشتیم، چیزی به نام ادبیات کودک در کشور مطرح نبود. کانون پرورش فکری با هزار شعبه در سراسر کشور یک سرمایه و ابزار نیرومندی است که مقام معظم رهبری آن را مهندسی فرهنگی می‌نامند. اگر بخواهید نسلی تراز انقلاب تربیت کنیم، این مؤسسات دست و بازوی چنین کاری هستند. کانون باید کارهایش به اندازه‌ای فاخر باشد که برای سایر ناشران الگوسازی کند. کانون از سطح نظام و حاکمیت وارد ادبیات کودکان و نوجوانان می‌شود. باید مانند لوگوموتیوی ادبیات کودک و نوجوان را به دنبال خود بکشد.

کوشش دکتر حداد عادل زنده نگه داشتن قالب قطعه است

حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامۀ این نشست گفت: انتشارات کانون پرورش فکری یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های فرهنگی کشور است. امروز کتاب، در کانون سر سلسله تمام فعالیت‌های فرهنگی و هنری است. کنسرت کتاب، پدیده جدیدی است که امروز به دست کودکان و نوجوانان کانون در استان کرمان ایجاد شده ا ست. از سوی دیگر حضور شخصیت‌ها و نویسندگان برجسته کشور در کانون جایگاه آن را متمایز کرده است. سابقۀ کانون در انتشار کودک و نوجوان سبب شد والدین با خیال راحت کتاب مورد علاقۀ خود را از باغ کتاب‌های کانون برچیند. امروز در چین و آمریکای لاتین کتاب‌های کانون دیده می‌شود.

وی دربارۀ کتاب «هر جا تو باشی»  گفت: این کتاب، کتابی مناسب نوجوان است، اما بزرگسالان هم می‌توانند بهره ببرند. کتاب، شعر آیینی نیست بلکه یک مجموعه اشعار متنوع است؛ اغلب موضوعات آن با موضوع هستی‌شناسی و امید است که مضامین الهی در آن پررنگ جلوه می‌کند. این کتاب در قالب‌های قطعه، غزل و ربایی نگاشته شده است. کوشش ایشان، زنده نگه داشتن قالب قطعه است.

 

علامتی در انتها گفت: شعر ایشان یادآور نسلی از شاعران انقلاب است که ساده و زلال سرودند. یادآور سلمان هراتی‌ها و قیصر امین‌پورهاست. هرچند سر شار از بهار و جوان و بهانه و اندیشه است، اما دنیای بی دردی و آسایش و رفاه نیست. رد پاهای رنگین از معارف اسلامی و توحیدی، آیات قرآن و احادیث در این سروده‌ها دیده می‌شود.

مؤدب: نوجوانان باید شعر بزرگان ما را بخوانند

علی محمد مؤدب در ادامۀ این نشست با اشاره به اینکه شعر در طول تاریخ ایران، عصارۀ تمام جریانات فرهنگی ما بوده است، گفت: اهل فضل و فرهنگ، همه به نحوی با شعر سر و کار داشتند. شعرشناس و شاعر بودن، نشانۀ فرهیختگی بوده و هست. امروز اگر کانون می‌خواهد جوانان آیندۀ ما و کودکان امروز ما نسل بهتری داشته باشد، این را سرلوحه خود قرار دهد که شعر ترویج شود. بچه‌ها باید شعر بزرگان ما را بخوانند. سعدی مشق کودکان ما بوده، اما اکنون این پیوندها بریده شده است. در مدیریت سیاست فرهنگی باید این پیوندها را برقرار کنیم.

وی دربارۀ کتاب  «هرجا تو باشی» گفت: هنر دکتر حداد عادل در ساده‌گویی است. یکی از چالش‌های شاعران این است که تسلط‌شان بر فن شعر و تکنیک و دانش آنها، سبب می‌شود شعرشان دشوار شود. دکتر حداد تسلطشان با توجه بر تسلظشان بر فنون شعر و فلسفه، این زمینه را داشته که شعرشان به آن سمت برود، اما هر وقت شعرهای ایشان را می‌خوانیم، می‌توانیم خواندن آن را به نوجوانان توصیه کنیم. معلمی ایشان و نزدیکی ایشان به مردم سبب می‌شود به مخاطب نزدیک باشند. از شاعران انقلاب کمتر این ویژگی را دارند؛ قیصر اینگونه بود. شما برای هر مناسبتی بخواهید شعری انتخاب کنید، می‌توانید از شعر قیصر نمونه‌هایی پیدا کنید و بخوانید. معلمی او تأثیر داشت و سبب می شد به فهم مردم شعر بگوید. شعر دکتر حداد این ویژگی را دارد. حرکت به سمت ساده‌گویی به نظر ساده است، اما سخت‌ترین کار یک شاعر است.

در انتهای این مراسم از کتاب «هر جا تو باشی» رونمایی شد.

انتهای‌پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

سه‌گانه‌ کتابی درباره امام خمینی (ره)

 سه‌گانه‌ کتابی درباره امام خمینی (ره)
2023-06-04T19:47:42+03:30
انتشارات روایت فتح، ۳ عنوان کتاب درباره بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) به چاپ رسانده است که در این گزارش معرفی می‌شوند.

امام خمینی(ره) به روایت فعال ضدجنگ آمریکایی/ بزرگترین دستاورد نهضت امام (ره) چه بود؟

 امام خمینی(ره) به روایت فعال ضدجنگ آمریکایی/ بزرگترین دستاورد نهضت امام (ره) چه بود؟
2023-06-04T19:47:42+03:30
یک فعال برجسته ضدجنگ آمریکایی گفت: تأثیر امام خمینی (ره) به عنوان یک رهبر انقلابی، جاودانه و ماندگار است و بزرگ‌ترین دستاورد نهضت امام خمینی مقاومت در برابر...

داستان عجیب یک جانباز که ساعت‌ها شهید شده بود/ مردی که باید راه برود!

 داستان عجیب یک جانباز که ساعت‌ها شهید شده بود/ مردی که باید راه برود!
2023-06-04T19:47:42+03:30
مستند «فرزند» پرتره‌ای از زندگی یکی از رزمندگان دفاع مقدس است که با یک معجزه زنده شد، اما به دلیل آسیب وارده باید راه برود.

جایگاه خوشرویی و شوخ‌طبعی در سبک زندگی امام خمینی(ره)

 جایگاه خوشرویی و شوخ‌طبعی در سبک زندگی امام خمینی(ره)
2023-06-04T19:47:41+03:30
خوشرویی و مزاح کردن یکی از خصلت‌های مؤمن است که امام خمینی(ره) از چنین خصلتی نیز برخوردار بودند.

جزئیات شنیدنی از زندگی شخصی امام خمینی به روایت افرادی که ۲۴ ساعته کنار ایشان بودند + ویدئو

 جزئیات شنیدنی از زندگی شخصی امام خمینی به روایت افرادی که ۲۴ ساعته کنار ایشان بودند + ویدئو
2023-06-04T19:47:41+03:30
کارگردان مستند "رازهای جماران" سراغ گروهی رفته که ۲۴ ساعته و مستقیم با امام خمینی ارتباط داشتند. افرادی که هیچ ملاحظه سیاسی برای صحبت نداشتند و را...

برگزاری نشست بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در بغداد

برگزاری نشست بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در بغداد
2023-06-04T16:47:24+03:30
مجلس اعلای اسلامی عراق به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نشستی را با حضور جمعی از اندیشمندان در بغداد برگزار کرد.

امام افکار عرفانی ظریفی داشت که از ابن عربی گوی سبقت را ربوده است/ نظر امام درباره اخلاق انزوا آفرین

امام افکار عرفانی ظریفی داشت که از ابن عربی گوی سبقت را ربوده است/ نظر امام درباره اخلاق انزوا آفرین
2023-06-04T16:47:24+03:30
آیت الله سید احمد فهری درباره امام خمینی می گوید:حضرت امام از شنیدن یک جمله عارفانه یک بیت عرفانی و یک قطعه از صحیفه سجّادیه سخت تکان می خورد و به شهادت نزدی...

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی با حضور ۶۰۰ دانشجوی خارجی

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی با حضور ۶۰۰ دانشجوی خارجی
2023-06-04T14:07:45+03:30
مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در مجتمع فرهنگی ورزشی امام خمینی (ره) لواسانات تهران برگزار شد.

صیانت از اندیشه‌های امام در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی است

صیانت از اندیشه‌های امام در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی است
2023-06-04T13:54:04+03:30
سردبیر فصلنامه تخصصی ۱۵ خرداد تصریح کرد: صیانت از اندیشه‌های امام (ره) در برابر تحریف، یک ضرورت کلیدی به شمار می‌رود.

سوگ‌سروده‌هایی از عبدالرحیم سعیدی‌راد در وصف پیرجماران

 سوگ‌سروده‌هایی از عبدالرحیم سعیدی‌راد در وصف پیرجماران
2023-06-04T12:14:26+03:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد از شاعران انقلاب سوگ‌سروده‌های خود برای امام امت را همزمان با سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی منتشر کرد.

موضع تاریخی امام خمینی(ره) مانیفست سینمای انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد

 موضع تاریخی امام خمینی(ره) مانیفست سینمای انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد
2023-06-04T11:07:39+03:30
حمید بهمنی کارگردان سینمای ایران معتقد است که در طول ۴۵ سال اخیر، اتفاقات بسیار خوبی در سینما رخ داده اما مقیاس آن هنوز نسبت به کلام و انتظار امام خمینی (ره...

کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» روانه بازار نشر شد

کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» روانه بازار نشر شد
2023-06-04T10:47:25+03:30
کتاب «صداقت در تراث سیاسی اسلامی» اثر طیبه محمدی کیا در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۲۹۴ صفحه تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه ...

رحیم‌پور ازغدی: نقد امام به ملی‌گرایی، همان ملی‌پرستیِ منجر به نژادپرستی بود

 رحیم‌پور ازغدی: نقد امام به ملی‌گرایی، همان ملی‌پرستیِ منجر به نژادپرستی بود
2023-06-04T10:27:37+03:30
رحیم‌پور ازغدی گفت: انتهای ملی‌گرایی نژادپرستی است؛ منتها اگر ملیت به این معناست که از خاک و سرزمین خود در مقابل دشمن بایستی، خوب است. ملی‌گرایی که امام به ...

کسب وکارهای موفق دنیای امروز چگونه رشد می‌کنند؟

 کسب وکارهای موفق دنیای امروز چگونه رشد می‌کنند؟
2023-06-04T09:21:08+03:30
مترجم کتاب اصول راه‌اندازی کسب و کار موفق معتقد است که کسب و کار‌های امروزی به گونه‌ای است که بدون حضور مالکان و رهبران آن قابلیت رشد دارد و نیاز و الزامی ب...

عشقی که عاقبت، ثمرش انقلاب شد

 عشقی که عاقبت، ثمرش انقلاب شد
2023-06-04T05:47:40+03:30
شاعران آیینی و انقلابی در آستانه سالروز رحلت امام خمینی (ره)، در «محفل شعر عروج» سروده‌‌هایی در رثای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی خواندند.

اهمیت رسیدگی به خانواده و توجه در انتخاب دوستان در بیان امام خمینی(ره)

 اهمیت رسیدگی به خانواده و توجه در انتخاب دوستان در بیان امام خمینی(ره)
2023-06-04T04:54:14+03:30
یکی از توصیه‌های امام خمینی(ره) رسیدگی به خانواده است. البته در نگاه گسترده می‌توان این طور نتیجه گرفت که امام نسبت به رسیدگی به حال تمام محارم و آشنایان تو...

چشم روس‌ها «گیج­گاه» را گرفت!

 چشم روس‌ها «گیج­گاه» را گرفت!
2023-06-03T20:47:50+03:30
«گیج­گاه» برنده جایزه بهترین فیلم­نامه جشنواره «چبوکساری» شد.

بازخوانی ۳ اتفاق مهم درباره امام خمینی (ره) در شبکه مستند

 بازخوانی ۳ اتفاق مهم درباره امام خمینی (ره) در شبکه مستند
2023-06-03T20:47:50+03:30
شبکه مستند در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) با پخش مستندهای «بانو قدس ایران»،«تشییع بزرگ» و «امتحان» ضمن پرداختن به ابعاد شخصی...

پخش حقایقی کمتر شنیده‌ شده از زندگی رهبر معظم انقلاب

 پخش حقایقی کمتر شنیده‌ شده از زندگی رهبر معظم انقلاب
2023-06-03T20:47:49+03:30
مستند «ضیاءالدین» با موضوع ۱۴ خرداد و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری از تلویزیون پخش می‌شود.

"عبد صالح خدا"، توصیف شنیدنی شهید سلیمانی از زندگی در عصر امام خمینی (ره)

 "عبد صالح خدا"، توصیف شنیدنی شهید سلیمانی از زندگی در عصر امام خمینی (ره)
2023-06-03T20:47:49+03:30
شهید سلیمانی در بخشی از وصیت‌نامه خود درباره امام خمینی (ره) لب به سخن گشوده و توصیف شنیدنی از ایشان دارد.

تشریح برنامه‌های «ستاد راهبری عفاف و حجاب»

 تشریح برنامه‌های «ستاد راهبری عفاف و حجاب»
2023-06-03T17:14:32+03:30
مسئول اجرایی ستاد راهبری عفاف و حجاب می‌گوید: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این ستاد این است که بتوانیم ظرفیت رسانه‌ای خوبی را فراهم کنیم تا شبکه‌های مردمی در ...

سهم ۷۲ درصدی فسیل از کل فروش بهاره سینما / کاهش ۱۲ درصدی مخاطبان سینما در هفته گذشته

 سهم ۷۲ درصدی فسیل از کل فروش بهاره سینما / کاهش ۱۲ درصدی مخاطبان سینما در هفته گذشته
2023-06-03T17:01:05+03:30
درحالی که از ۱۷ خرداد با ورود فیلم‌های جدید به جدول اکران‌ها شاهد اکران زودهنگام تابستانی هستیم بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال تا کنون فسیل بیشترین سهم ...

علی زندوکیلی بر دستان مادرش بوسه زد / تکیه بر اصالت‌ها و تمرکز بر موسیقی نوین

 علی زندوکیلی بر دستان مادرش بوسه زد / تکیه بر اصالت‌ها و تمرکز بر موسیقی نوین
2023-06-03T16:47:47+03:30
علی زندوکیلی از معدود خوانندگانی است که موسیقی‌اش را با تکیه بر اصالت‌ها و تاکید بر به روز بودن ارائه می‌کند.

عزت زمانی:۸۵ درصد بانوان معتقدند کشف حجاب به نفع امنیت جامعه نیست/حریزاوی:انتظار حمایت از دولت داریم

عزت زمانی:۸۵ درصد بانوان معتقدند کشف حجاب به نفع امنیت جامعه نیست/حریزاوی:انتظار حمایت از دولت داریم
2023-06-03T16:14:07+03:30
براساس آمار قریب به ۸۵ درصد بانوان معتقد هستند که کشف حجاب به نفع امنیت جامعه، خانواده و زنان نیست و باید حدود رعایت شود. این نشان از ریشه دینی و اعتقادی جام...

عزت زمانی:۸۵ درصد بانوان معتقدند،کشف حجاب به نفع امنیت جامعه نیست/حریزاوی:انتظار حمایت از دولت داریم

عزت زمانی:۸۵ درصد بانوان معتقدند،کشف حجاب به نفع امنیت جامعه نیست/حریزاوی:انتظار حمایت از دولت داریم
2023-06-03T16:01:07+03:30
براساس آمار قریب به ۸۵ درصد بانوان معتقد هستند که کشف حجاب به نفع امنیت جامعه، خانواده و زنان نیست و باید حدود رعایت شود. این نشان از ریشه دینی و اعتقادی جام...

سریال «سوران» از ۱۷ خرداد جایگزین «گیل‌دخت» می‌شود

 سریال «سوران» از ۱۷ خرداد جایگزین «گیل‌دخت» می‌شود
2023-06-03T15:54:23+03:30
قسمت اول سریال «سوران» در روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه از شبکه یک سیما پخش می شود.

حریزاوی: دولت علاوه بر حوزه‌های زیرساختی باید در حوزه فرهنگ هزینه کند

 حریزاوی: دولت علاوه بر حوزه‌های زیرساختی باید در حوزه فرهنگ هزینه کند
2023-06-03T15:54:22+03:30
مسئولان دولت همان طور که در حوزۀ زیرساختی و آموزشی و پرورشی اقداماتی انجام می دهند، در حوزۀ فرهنگ هم برنامه‌ریزی داشته باشند.

بررسی رابطه حج با موضوع ولایت و امامت

 بررسی رابطه حج با موضوع ولایت و امامت
2023-06-03T15:54:22+03:30
اسرار حج| با مروری بر احادیث به ارتباط تنگاتنگ بین کعبه با امام معصوم پی می‌بریم، از جمله آنکه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به امیرالمؤمنین علیه‌السلام ...

یادداشت رضا اسماعیلی درباره بازگشت به «اصالت» و «رسالت» شعر رضوی

  یادداشت رضا اسماعیلی درباره بازگشت به «اصالت» و «رسالت» شعر رضوی
2023-06-03T15:54:22+03:30
«صورتگری» در شعر رضوی در بی موضعی شاعر آیینی ریشه دارد، یعنی این که شاعر در این مقام «حرفی برای گفتن» ندارد. پس به ناگزیر و برای نباختن ...

نویسنده کتاب «آن مرد بی‌نهایت»: شناخت و تعریف امروزین شخصیت امام خمینی (ره) حیاتی است

 نویسنده کتاب «آن مرد بی‌نهایت»: شناخت و تعریف امروزین شخصیت امام خمینی (ره) حیاتی است
2023-06-03T15:54:21+03:30
بعد از سی و چهار سال از رحلت این عالم مجاهد، بازشناخت و باز تعریف این شخصیت کم نظیر، بر اساس سلیقه‌ها و ذائقه‌های امروزین، بسیار حیاتی و ضروری به نظر می‌رسد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)