میرنیوز

اگر کسی فلسفه را مساوی با یونان بداند، آگاهی درستی از فلسفه ندارد/ اساس حکومت از آنِ حکیم الهی است

اگر کسی فلسفه را مساوی با یونان بداند، آگاهی درستی از فلسفه ندارد/ اساس حکومت از آنِ حکیم الهی است 2021-08-04T09:35:55+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست علمی «سیاست اشراق» با حضور قاسم پورحسن عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، به همت کانون اندیشه جوان در صفحه اینستاگرام کانون برگزار شد.

وی در ابتدا با اشاره به ویژگی‌های دوران حیات سهروردی، اظهار داشت: متأسفانه تاکنون اقدامی در خصوص پاسبانی از حیات سیاسی اجتماعی متفکران ایرانی صورت نگرفته است. برای همین اگر ندانیم زمینه و زمانه چه هست دچار دشواریهای مهمی به خصوص در زمینه موقف فیلسوفان می‌شویم.

پورحسن با بیان اینکه سهروردی عمر کوتاهی داشت و در نیمه دوم سده ششم می‌زیست، عنوان کرد: سهروردی در دوره‌ای زندگی می‌کرد که کشمکش‌های فکری به خصوص بین غزالی و ابن‌سینا شکل گرفته بود و حالا سهروردی جوان قبل از آنکه ابن رشد پیر بخواهد پاسخ غزالی را بدهد سهروردی آن پاسخ‌ها می‌دهد. یکی از بحث‌های مهمی که وجود دارد این است که آیا تنها ابن رشد به غزالی پاسخ داد یا خیر؟

این استاد دانشگاه گفت: بعد از دوره‌ی طلایی دنیای اسلام و در زمان متوکل تمام جریان‌های عقلی سرکوب می‌شود. این مهم است که بدانیم فارابی به همراه ابن‌سینا و سهروردی برای ترمیم اتفاقات و دشواری‌هایی که در زمینه مباحث عقلی به وجود آمده مطالبی نوشتند که همه این مطالب در درون خرد ایرانی قرار دارد.

وی سده ششم را از حیث سیاسی و اجتماعی بسیار مهم دانست و تصریح کرد:، مخصوصاً از پایان سده پنجم، که مناقشات جدی بین حوزه اسلام و صلیبیون آغاز می‌شود و این همان زمانی است که غزالی در اورشلیم است. لذا سهروردی در دورانی زیست می‌کرد که علاوه بر مناقشات قومی و مذهبی با مناقشات فکری و سرکوبی حکمت و فلسفه مواجه بود.

پورحسن افزود: سهروردی در دوران ۲۰ سالگی عازم مراغه شده و در خدمت مجدالدین عبدالرزاق جیلی در مدرسه معروف مجاهدیه مشغول یادگیری حکمت و اصول فقه می‌شود. سپس بعد از چهار سال به اصفهان سفر می‌کند؛ لازم به ذکر است در آن سال‌ها همه جریانات و حیات عقلی بغداد به اصفهان منتقل می‌شود. بنابراین سهروردی در این سال‌ها خود را ناچار می بیند که عازم سفر شود تا در آنجا نزد ظهیرالدین بیهقی، ابن‌سینا بخواند. در همین سال‌ها بود که سهروردی رساله الطیر ابن‌سینا را به فارسی ترجمه می‌کند. سهروردی پس از مدتی اصفهان را به قصد ماردین ترک می‌کند و در آنجا با فخر الدین ماردینی ملاقاتی دارد.

استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه بدون تردید فارابی و ابن‌سینا مهمترین فیلسوفانی هستند که بر سهروردی تأثیر گذاشتند، بیان کرد: بسیاری از بنیادهای حکمت اشراقی که در سهروردی مشاهده می‌شود ناشی و منبعث از مکتب یا حکمت مشرقیه ابن‌سینا بوده است.

وی درباره مبانی فلسفه سیاسی شیخ اشراق و نسبت اندیشه سیاسی سهروردی با مبانی فلسفی او، اظهار داشت: این مساله باید در دو بخش مجزا بیان شود که بخش نخست مربوط به بنیادهای فلسفه سیاسی سهروردی می‌شود. متأسفانه مشاهده می‌شود که در برخی آثار به لحاظ دلدادگی به سهروردی و یا براثر ناآگاهی دقیق از عبارت‌ها و متن شیخ اشراق است که به او نسبت ایرانشهری یا نظریه سلطنت ایرانی می‌دهند. در حالی که سهروردی به هیچ وجه درصدد احیای سلطنت به معنای آن چیزی که در خلافت صلاح‌الدین و ملک ظاهر ظهور کرد و به همین دلیل به قتل رسید نبود از این رو این نسبت‌ها چیزی جز گمان نیست؛ بنابراین سهروردی را باید جامع‌تر دید.

پور حسن با استناد به کلامی از سخنان سهروردی، عنوان کرد: سهروردی تاکید دارد اگر در زمینه فلسفه سیاسی، نظریه روشنم را ندانید و به صاحبان حکمت و نور، صاحبان نفوس کامل، صاحبان امر، اخوان بصیرت، روان پاکان و … آگاهی نداشته باشید چیزی از من نخواهید فهمید؛ خواندن سهروردی دشوار است. اینگونه نیست که انسان کتاب حکمت اشراق و پرتو نامه را در مقابل خود بگذارد و بخواند سپس بگوید تمام است. فارابی، ابن‌سینا و سهروردی در درون تفکری با عنوان خرد ایران معنا می‌شوند و این خرد ایرانی ایرانشهری نیست، خرد ایرانی نظریه سلطنت نیست بلکه خرد ایرانی هم سنخ با خرد ابن‌سینا و در درون خرد ایرانیان است. به دیدگاه ابن‌سینا این خرد نقص سنت یونانی را ندارد از این رو اگر کسی بخواهد این سه اندیشمند را در ذهن یونانی مشاهد کند قادر نخواهد بود بنیان‌های فلسفه اسلامی را در ایشان درک و فهم کند.

این محقق و پژوهشگر در خصوص حکمت و سیاست سهروردی گفت: بدون حکمت هر قدرتی فراهم شود نسبتی با اخلاق و عالم معنوی سهروردی نخواهد داشت به همین دلیل است زمانی که سهروردی سخن از حکومت به میان می‌آورد مقصودش حکومت الهی و نورانی است. بر همین اساس ایشان تاکید دارد کسی که حکیم است و مشاهده و سکینت است دارای هیبت و قدرت بوده و دیگران از او اطاعت می‌کنند؛ بنابراین قدرت در اندیشه سهروردی در ذیل حکمت است. بدون توجه به بنیان‌های نظری و اندیشه‌های حکیمان هیچ تفسیر درستی از قدرت به دست نمی‌آید.

وی درباره تاثیرپذیری اندیشه سیاسی سهروردی، اظهار داشت: به طور کلی سنت اسلامی را باید در گسست سنت یونانی دید. مقصود از گسست این است که اگر ارسطو سعادت را لذت، ثروت، تن زیبا و … بیان می‌کند اما فارابی همه آنها را غیر سعادت می‌داند، آیا این گسست نیست؟ فارابی، ابن‌سینا و سهروردی در مباحث خالص فلسفی در گسست اندیشه یونانی باب حکومت و جامعه می‌اندیشند. حکمةالاشراق سهروردی مطالب بخش اول همه در راستای نقد یونان است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اگر کسی فلسفه را مساوی با یونان بداند چنین شخصی آگاهی درستی از فلسفه ندارد، تصریح کرد: زمانی که سهروردی در فلسفه از حکمت و نور سخن می‌گوید به دنبال خرد ایرانی است زیرا مطالب مطرح شده همه برگرفته از آموزه‌های اسلامی است.

پورحسن با اشاره به اصلی ترین شاخص طرح سیاسی سهروردی که از آن با عنوان اندیشه شیعی ایرانی یاد می‌شود، گفت: اگر کسی بخواهد سهروردی را از ایران جدا کند دیگر نخواهد توانست او را بفهمد چرا که سهروردی ایرانی ترین حکیم است.

وی در ادامه با بیان اینکه به عقیده سهروردی حکمت، نور است، گفت: متأسفانه در باب تفکر شیعی مطالعه دقیقی صورت نگرفته که چه ثمرات و بنیان‌های مهم عقلی را سبب شده است، برای مثال این تفکر امامیه بود که بر معتزله تأثیر گذاشت. حکمت شیعی تصوف نیست بلکه حکمت شیعی یک جریان نیرومند عقلی است که بیش از همه علامه طباطبایی در این زمینه تلاش کرد. از این رو سهروردی بیرون از تفکر شیعی و ایرانی اصلاً قابل فهم نخواهد بود.

این نویسنده به مطالب بیان شده سهروردی در مباحث سیاسی اشاره و اظهار داشت: سهروردی می‌گوید اساس حکومت از آن حکیم الهی است که عادل باشد و حاکمان باید نشانه‌ای از الهی بودن حکومت خود داشته باشند. داشتن نور تامس و حکمت است که به حکیم قدرت می بخشد و از قدرت مقدس برخوردار می‌شود، اگر حکومت در دست حکیم حاکم باشد دورانش نورانی می‌شود. سهروردی را باید به دور از نگاه نژادی با نگاه خردی معرفی کرد.

وی گفت: اگر فیلسوفان ایرانی بنشیند تا اساس قدرت را طراحی کنند بدون تردید بر اساس حکمت و مبتنی بر اخلاق طراحی خواهد کرد. اما قدرت در تجربه مغرب زمین، تجربه‌ای مبتنی بر لیبرالیسم است که به قول فروید این قدرت سرکوبی مضاعف و به قول مارکس بیگانگی خویش تن به بار می‌آورد. سهروردی جهان را مشاهده کرده و به دنبال طرحی از حکومت بر اساس حکمت است تا جامعه به سمت نورانیت حرکت کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه فیلسوفان اسلامی هرگز در دیدگاه آرمانشهری قرار نمی‌گیرند بلکه همواره به دنبال رسیدن به جامعه معقول و مطلوب هستند، تصریح کرد: بنده با این مخالف هستم که فارابی و سهروردی را با دیدگاه آرامان شهری بخوانیم معلوم است که این نادرست است چرا که همه فضیلت‌های چهارگانه فارابی و تمام ویژگی‌های دوازده گانه او قابل تحقق است. جامعه مبتنی بر حکمت که سهروردی به دنبال آن بود جامعه ایرانشهری نیست بلکه جامعه مبتنی بر حکمت سراسر نور الهی است؛ بنابراین هرگز نباید فیلسوفان ایرانی در ذیل فیلسوفان و سنت‌های یونانی مطالعه شوند.

پور حسن با استناد به کلام ملاصدرا، عنوان کرد: او از سهروردی با عنوان شیخ العظیم یاد می‌کند و می‌گوید شیخ عظیمی که فلسفه نور را مطرح می‌کند؛ تفاوت فلسفه غرب این است که مبتنی بر تک تک فیلسوفان بوده و اگر کسی ارسطو را نخواند نمی‌تواند افلاطون را بفهمد در حالی که اگر در فلسفه اسلامی کسی ملاصدرا را بخواند بسیاری از مطالب سهروردی را هم خواهد فهمید زیرا غیر ممکن است ملاصدرا مبحثی را بیان کند و نگوید ابن‌سینا و سهروردی درباره این مطلب چه نظری داشتند و همواره از ایشان با عظمت یاد می‌کند.

وی در پایان با طرح این پرسش مبنی بر اینکه آیا می‌توان نظریه ولایت فقیه را از اندیشه سهروردی یا فارابی دریافت کرد، گفت: نخستین بار فارابی به این مطلب پرداخته و فقه را به عنوان یک دانش می‌شکافد؛ زمانی که از حکومت فقیهان سخن به میان می‌آید اگر مراد فقط فهم فقهی باشد در بیانات سهروردی و ملاصدرا چنین چیزی برداشت نمی‌شود اما اگر مقصود فهم حکمی باشد فقیهی که واجد حکمت است می‌توان حکومت فقیه که بر مبنای عقلانیت است را برداشت کرد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

سردار محمد کسائیان دار فانی را وداع گفت

 سردار محمد کسائیان دار فانی را وداع گفت
2024-02-22T17:14:26+03:30
سردار سید محمد کسائیان، فرمانده تیپ لشکر ۲۵ کربلا و فرمانده تیپ ۷۵ ظفر در دوران دفاع مقدس، دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان شهیدش پیوست.

قدردانی از شهدای دانش‌آموز در یادواره شهدای «لاله‌های روشن»

 قدردانی از شهدای دانش‌آموز در یادواره شهدای «لاله‌های روشن»
2024-02-22T13:41:17+03:30
همزمان با میلادحضرت علی‌اکبر(ع) یادواره شهدای منطقه چهار تهران با عنوان «لاله‌های روشن» به همت دبیرستان‌های دوره دوم فرهنگ آل یاسین، شاهد مطهری، س...

ورود یک مجری نوجوان با «نوجهان» به شبکه یک

 ورود یک مجری نوجوان با «نوجهان» به شبکه یک
2024-02-22T13:41:16+03:30
برنامه‌ تبینی «نوجهان» با موضوع معرفی موقعیت‌های پیشرفت، چالش‌ها و ظرفیت‌های کشور از دید یک نوجوان، از امروز در قاب شبکه یک سیما به نمایش در می آید.

خبری از مناظره‌های تلویزیونی در پشت صحنه «محفل»

 خبری از مناظره‌های تلویزیونی در پشت صحنه «محفل»
2024-02-22T13:41:15+03:30
رئیس صدا و سیما در پشت صحنه برنامه «محفل» از ۱۴۰۰ مناظره انتخاباتی گفت که یک هفته پخش می‌شود.

دعوا بر سر نظرسنجی تلویزیون؛ مشکل از کجاست؟

 دعوا بر سر نظرسنجی تلویزیون؛ مشکل از کجاست؟
2024-02-22T11:01:17+03:30
این روزها همه درباره نظرسنجی‌ صحبت می‌کنند که به انحاء مختلف از بینندگان تلویزیون حکایت دارد. عدد و ارقامی که ناامیدکننده‌اند و به نظر می‌رسد مدیران صد...

«اعجاز غزل» سروده‌های یک شاعر در بازار کتاب

 «اعجاز غزل» سروده‌های یک شاعر در بازار کتاب
2024-02-22T10:01:15+03:30
مجموعه شعر «اعجاز غزل» سروده محمد فردوسی‌مهر از سوی انتشارات بین ‌المللی حوزه مشق منتشر شد.

جشنواره معروف به کار خود پایان داد / وزیر دادگستری: امروز دفع مردم از نظام بالاترین منکر است

 جشنواره معروف به کار خود پایان داد / وزیر دادگستری: امروز دفع مردم از نظام بالاترین منکر است
2024-02-22T10:01:14+03:30
وزیر دادگستری در اختتامیۀ جشنواره معروف گفت: اگر تحت عنوان امر به معروف طوری عمل کنیم که مردم جذب شوند، به وظیفه مان عمل کردیم. اگر طوری عمل کنیم که دفع کنی...

انتخابات؛ زیباترین وجه مردم‌سالاری دینی در حکمرانی اسلامی

 انتخابات؛ زیباترین وجه مردم‌سالاری دینی در حکمرانی اسلامی
2024-02-22T05:34:29+03:30
مهاجرنیا گفت: امام علی(ع) می‌فرماید «والاجابة حین ادعوکم و الطاعه حین آمرکم» امروز مقام معظم رهبری می‌گویند مشارکت حد‌اکثری باعث تقویت نظام می‌شود...

حضور ۵ هزار نفر از دختران رأی اولی برای حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی

 حضور ۵ هزار نفر از دختران رأی اولی برای حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی
2024-02-22T04:28:01+03:30
دانش‌آموزان در اجتماع دختران رای اولی، با در دست داشتن تصاویر شهدا بر حفظ آرمان های انقلاب اسلامی و پاسداری از ارزش های آن تاکید کردند.

آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد / اسامی برگزیدگان

 آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد / اسامی برگزیدگان
2024-02-21T18:01:19+03:30
آیین اختتامیه چهارمین مسابقات بین المللی قرآن کریم و هشتمین مسابقات بین المللی دانش آموزان جهان اسلام با رونمایی از تمبر یادبود آن آغاز شد.

وزیر ارشاد در اختتامیه مسابقات قرآن: قرارگاه حفظ قرآن را پایه گذاری می‌کنیم

 وزیر ارشاد در اختتامیه مسابقات قرآن: قرارگاه حفظ قرآن را پایه گذاری می‌کنیم
2024-02-21T17:07:58+03:30
وزیر ارشاد در آیین اختتامیه چهارمین مسابقات بین المللی قرآن کریم از ایجاد قرارگاه حفظ قرآن خبر داد.

صحرایی: شناسایی استعدادهای قرآنی و انس با عترت هدف اصلی آموزش و پرورش است

 صحرایی: شناسایی استعدادهای قرآنی و انس با عترت هدف اصلی آموزش و پرورش است
2024-02-21T16:54:30+03:30
وزیر اموزش و پرورش می گوید مهم ترین هدف آموزش و پرورش، شناسایی استعدادهای قرآنی و معرفی آنها در قالب مسابقات و سرمایه گذاری نسبت به آنهاست.

«پایتخت» به نوروز می‌رسد؟

 «پایتخت» به نوروز می‌رسد؟
2024-02-21T16:27:43+03:30
حرف و حدیث درباره رسیدن یا نرسیدنِ «پایتخت» به عید نوروز وجود دارد، رئیس صداوسیما در این خصوص توضیح داد.

آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد

 آیین اختتامیه چهلمین مسابقات بین المللی قرآن با تلاوت برگزیده مسابقات آغاز شد
2024-02-21T16:27:43+03:30
آیین اختتامیه چهارمین مسابقات بین المللی قرآن کریم و هشتمین مسابقات بین المللی دانش آموزان جهان اسلام با رونمایی از تمبر یادبود آن آغاز شد.

چرا ورود فارسی به مدارس هند مهم است؟ تجربیات یک جوان مسلمان هندی از شگفتی‌های زبان فارسی

 چرا ورود فارسی به مدارس هند مهم است؟ تجربیات یک جوان مسلمان هندی از شگفتی‌های زبان فارسی
2024-02-21T15:07:50+03:30
زکی جوان مسلمان هندی درباره گذشته زبان فارسی در این کشور و علاقه مردم هند به آموختن فارسی می‌گوید: ما هندی‌ها و به خصوص هندی‌های مسلمان به شدت به زبان فارسی...

سایت انگلیسی بنیاد مهدی موعود رونمایی شد

 سایت انگلیسی بنیاد مهدی موعود رونمایی شد
2024-02-21T11:34:28+03:30
آیین رونمایی از سایت انگلیسی با عنوان The Promised Mahdi برگزار شد.

درباره یک شوخی با معلولان در تلویزیون؛ یک انتقاد و یک توصیه

 درباره یک شوخی با معلولان در تلویزیون؛ یک انتقاد و یک توصیه
2024-02-21T10:54:30+03:30
اگرچه اطلاعیه‌ای از طرفِ برنامه «بگو بخند» منتشر شده اما ضرورت دارد دست‌اندرکاران ساخت هر برنامه و سریالی حتماً به جزئیاتی توجه کنند باعث زیر سؤال...

«قلم‌های بی غلاف» رمانی درباره زندگانی امام باقر(ع)

 «قلم‌های بی غلاف» رمانی درباره زندگانی امام باقر(ع)
2024-02-21T10:41:12+03:30
«قلم‌های بی‌غلاف» نوشته مرمی ولی از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.

شاخصه های قرآنی علی اکبر (ع) برای جوان امروز

 شاخصه های قرآنی علی اکبر (ع) برای جوان امروز
2024-02-21T10:41:11+03:30
شاید بتوان گفت حضرت علی اکبر علیه السلام چهره‌ای ماندگار برای جوانی است که به دنبال الگوهای دینی می‌گردد.

«همیشه پشتیبان» خاطرات شفاهی حاج حسین سراجان از مبارزات انقلاب

 «همیشه پشتیبان» خاطرات شفاهی حاج حسین سراجان از مبارزات انقلاب
2024-02-21T09:21:23+03:30
کتاب «همیشه پشتیبان»؛ خاطرات شفاهی حاج حسین سراجان؛ از مبارزان مردمی انقلاب اسلامی در خوزستان به نویسندگی علی هاجری و توسط انتشارات «راه یار&...

برگزیدگان جشنواره طنز رادیو مشخص شدند

 برگزیدگان جشنواره طنز رادیو مشخص شدند
2024-02-21T09:21:23+03:30
آیین اختتامیه و اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره «زیر چتر لبخند» با حضور معاون صدا و جمعی از مدیران رادیو و مدیر شبکه رادیویی صبا در استودیوی شماره ی...

حسین علیزاده: شریف موسیقی را نقاشی می‌کرد / ایرج به یاد فرهنگ خواند

 حسین علیزاده: شریف موسیقی را نقاشی می‌کرد / ایرج به یاد فرهنگ خواند
2024-02-21T09:21:22+03:30
حسین علیزاده معتقد است که فرهنگ شریف در نوازندگی شیوه‌ای خاص خود را داشت که با آن موسیقی را برای مخاطب نقاشی می‌کرد.

هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ استراتژی تولید محتوا برای خارج کشور نداریم

 هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ استراتژی تولید محتوا برای خارج کشور نداریم
2024-02-21T09:21:21+03:30
ماجرای غزه، تمام اعتبار کشورهای عربی را نزد جوانان هندی از بین برده، یعنی عربستان دیگر هیچ اعتباری ندارد، امارات هیچ اعتباری ندارد، این‌ها به عنوان جاهایی ک...

هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ به یک آدم قدبلند عمیق اندیش در فضای فرهنگ بین الملل نیاز داریم

 هندی‌ها تشنه دانستن از انقلاب اسلامی و بزرگانش هستند/ به یک آدم قدبلند عمیق اندیش در فضای فرهنگ بین الملل نیاز داریم
2024-02-21T09:07:36+03:30
ماجرای غزه، تمام اعتبار کشورهای عربی را نزد جوانان هندی از بین برده، یعنی عربستان دیگر هیچ اعتباری ندارد، امارات هیچ اعتباری ندارد، این‌ها به عنوان جاهایی ک...

نگاهی به رمان مهدوی ادموند/ فردی فراتر از مسیح و نوری فراتر از خورشید

 نگاهی به رمان مهدوی ادموند/ فردی فراتر از مسیح و نوری فراتر از خورشید
2024-02-21T04:48:00+03:30
آمنه پازکی از بستر داستان ادموند به خوبی استفاده کرده و عقاید یک شیعه را خیلی آرام و کم کم در جاهای مختلف داستان مطرح کرده است تا مخاطب دچار دلزدگی نشود و د...

تلاش خستگی‌ناپذیر آیت‌الله حجتی در تربیت جوانان قرآنی و زمینه‌سازی برای انقلاب اسلامی

 تلاش خستگی‌ناپذیر آیت‌الله حجتی در تربیت جوانان قرآنی و زمینه‌سازی برای انقلاب اسلامی
2024-02-21T04:34:39+03:30
آیت‌الله حجتی از اساتید بسیار ارزشمند و از نخبگان و پیشکسوتان در کشور ما هستند. ایشان در حقیقت پدر رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران به حساب می‌آیند که...

فراهم شدن بستر تماشای آثار سینمایی برای مخاطبان در محروم‌ترین نقاط کشور

 فراهم شدن بستر تماشای آثار سینمایی برای مخاطبان در محروم‌ترین نقاط کشور
2024-02-20T20:21:04+03:30
تماشای آثار سینمایی برای مخاطبان در دورترین و محروم‌ترین نقاط کشور به واسطه راوی فیلم مهیا می‌‌شود.

آیین رونمایی از مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار شد

 آیین رونمایی از مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار شد
2024-02-20T20:07:44+03:30
موضوع منجی در همه ادیان و برای همه انسان‌ها یک امر مهم و قطعی بوده که دستخوش تحریف و انحراف شده است و اگر درست تبیین شود موجب امید و حرکت خواهد شد. آثاری که...

قاب غزه نشان می‌دهد مکتب حاج قاسم مقاوم‌پرور است و توانایی به استیصال کشیدن دشمن را دارد

 قاب غزه نشان می‌دهد مکتب حاج قاسم مقاوم‌پرور است و توانایی به استیصال کشیدن دشمن را دارد
2024-02-20T20:07:42+03:30
حمیدرضا مقدم‌فر در آیین رونمایی از مجموعه مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خام...

پیگیری تبلیغات سلبریتی‌ها و ماجرای کوروش کمپانی از وزارت ارشاد

 پیگیری تبلیغات سلبریتی‌ها و ماجرای کوروش کمپانی از وزارت ارشاد
2024-02-20T16:21:19+03:30
مدیرکل تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد از پیگیری و راه‌اندازی سامانه‌ای برای تبلیغات چهره‌ها و فعالان حوزه تبلیغات در فضای مجازی و حقیقی خبر داد و همچنین ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)