میرنیوز

تولد «غزال‌های فناور» در اکوسیستم فناوری کشور/ رشد اقتصاد دانش بنیان در گذر از «غزال» به «یونیکورن»

تولد «غزال‌های فناور» در اکوسیستم فناوری کشور/ رشد اقتصاد دانش بنیان در گذر از «غزال» به «یونیکورن» 2024-07-08T06:09:36+03:30

میلاد مقدس‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در تعریف مقدماتی از غزال‌ها گفت: غزال‌ها شرکت‌های کوچک و متوسطی هستند که هنوز بالغ نشده‌اند؛ ولی دارای رشد بسیار سریعی هستند. ازآنجا که زیست‌بوم دانش‌بنیان نیز بر اساس شرکت‌های کوچک و متوسط توسعه‌یافته است، بین این دو مقوله همبستگی خوبی وجود دارد.

تولد «غزال‌های فناور» در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور


غزال ها در توسعه محصول جدید نوآور هستند

مقدس‌پور در رابطه با تاریخچه شرکت‌های غزال گفت: مفهوم غزال‌ها از سال ۱۹۸۱ ابداع شده است. محققی به نام دیوید برج مطالعه‌ای را در سیلیکون‌ولی بر روی شرکت‌هایی که دارای رشد سریع هستند، انجام داد که منجر به تعریف این شرکت‌ها شد. در ایران نیز تاکنون بر روی این موضوع کار خاصی انجام نشده است. در دنیا، شرکت‌هایی که بین ۵ تا ۱۰ سال فعالیت دارند، شرکت‌های جوان نامیده می‌شوند. این شرکت‌ها که رشد سریعی دارند، غزال نام دارند. غزال‌ها نوآور هستند و در توسعه محصول جدیدشان و رفع چالش‌های سازمانی خود از نوآوری و تکنولوژی جدید استفاده می‌کنند.

مقدس‌پور با بیان اینکه برای توسعه و رشد شرکت‌ها، ادبیات بومی‌شده دانش‌بنیان را به تعاریف بین‌المللی نزدیک کرده‌ایم تا در دسته‌بندی‌های جهانی جای بگیرد، افزود: ما دو تعریف در دنیا داریم که به ادبیات شرکت‌های دانش‌بنیان ما نزدیک است؛ نخست تعریف ناظر بر سایز شرکت‌ها (SME-شرکت‌های کوچک و متوسط) و تعریف دیگر ناظر بر محتوای فناورانه این شرکت‌ها (NTBF). شرکت‌های فناوری محور از نظر محتوایی شبیه شرکت‌های دانش‌بنیان ما هستند و تمرکزشان روی نوآوری و فناوری‌های جدید است.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های غزال یک دسته از شرکت‌های SME هستند و بین ۳ تا ۵ درصد شرکت‌های SME را تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: دولت‌ها برای رفاه اجتماعی، ایجاد مشاغل، بازدهی سرمایه‌گذاری بالا و توسعه منطقه‌ای، سیاست‌های تشویقی مختلفی را در دستور کار قرار داده‌اند و عملاً بر شرکت‌هایی با عنوان شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) تمرکز کرده‌اند. این شرکت‌ها پایه و اساس اقتصاد ملی و کلید رشد، پویایی و انعطاف‌پذیری در اقتصادهای مبتنی بر صنعت و بازارهای نوظهور هستند.

غزال‌ها به‌صورت شخصی‌سازی شده توسعه داده می‌شوند

دبیر برنامه ملی توسعه و رشد غزال‌های دانش‌بنیان معاونت علمی ادامه داد: شرکت‌های فناوربنیان عموماً در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT)، هوش مصنوعی، بلاک‌چین و اینترنت اشیا فعالیت دارند. همچنین شرکت‌های فعال در حوزه دارویی، امنیت غذایی، نانومواد، نانو حسگرها، نانوکاتالیست‌ها، انرژی‌های تجدیدپذیر و باتری‌های لیتیومی در این تقسیم‌بندی قرار دارند. این مدل شرکت‌ها از نظر محتوایی شبیه شرکت‌های دانش‌بنیان ما هستند، اما از نظر سایز و اندازه، شرکت‌های دانش‌بنیان ما به ادبیات SME نزدیک‌تر هستند و دامنه‌شان گسترده‌تر است.

مقدس‌پور اظهار داشت: ادبیات غزال در دنیا ناظر بر شاخص‌های اقتصادی هر کشور بوده و غزال‌ها به‌صورت شخصی‌سازی شده توسعه داده می‌شوند. ادبیات غزال به ادبیات شرکت‌های دانش‌بنیان ما نزدیک است و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری قصد دارد ناظر بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از این غزال‌ها حمایت کند.

دبیر برنامه ملی توسعه و رشد غزال‌های دانش‌بنیان معاونت علمی با بیان اینکه در دنیا عمدتاً غزال‌ها شرکت‌هایی هستند که ناظر بر اشتغال‌های تخصصی ایجاد می‌شوند، افزود: تعریف OECD از شرکت‌های غزال این است که میانگین رشد اشتغال در یک دوره ۳ ساله در این شرکت‌ها برابر ۲۰ درصد است و این شرکت‌ها باید حداقل ۱۰ کارمند تخصصی در سال پایه داشته باشند. در حال حاضر هر کشوری این تعریف را متناسب با اقتصاد خود تغییر داده است.

شرکت‌های غزال ۳ تا ۵ درصد از شرکت‌های کوچک و متوسط را تشکیل می‌دهند

وی با اعلام اینکه شرکت‌های غزال ۳ تا ۵ درصد از شرکت‌های SME را تشکیل می‌دهند اما ۶۰ تا ۷۰ درصد اشتغال‌ها در دنیا مربوط به این شرکت‌ها است، گفت: غزال‌ها از نظر نوآوری، سازماندهی مدیریت، انسجام در بازاریابی، کار گروهی و شبکه‌سازی فناوری در محصولات نسبت به بقیه شرکت‌ها متمایز هستند.

مقدس‌پور به تعریف کشور آلمان از غزال‌ها اشاره کرد و گفت: آلمان حدود ۴ هزار شرکت غزال را شناسایی کرده و این شرکت‌ها توانسته‌اند ۲.۳ میلیون شغل ایجاد کنند و ۱۲.۵ درصد از تولید ناخالص آلمان را به خود اختصاص دهند که عمدتاً این شرکت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی فعالیت می‌کنند.

دبیر برنامه ملی توسعه و رشد غزال‌های دانش‌بنیان معاونت علمی بیان کرد: ما در کشور شاخص‌هایی نظیر درآمد، اشتغال و صادرات در اقتصاد دانش‌بنیان داریم و به دنبال شناسایی و توسعه غزال‌ها هستیم. در این فرایند، رشد این شرکت‌ها در بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته می‌شود و آن‌ها را در دسته‌بندی غزال‌ها قرار می‌دهیم و سیاست‌های حمایتی خود را اجرایی می‌کنیم.

غزال ها بیشترین فروش محصولات دانش بنیان را دارند

وی ضمن اشاره به اینکه شرکت‌های غزال عمدتاً به‌صورت ارگانیک رشد کرده‌اند، افزود: تعریف ما از غزال‌ها، استارتاپ‌هایی هستند که سطوح پایین فناوری را پشت سر گذاشته‌اند و رشد کرده‌اند. این شرکت‌ها نه استارتاپ هستند و نه شرکت‌های بزرگ، اما بیشترین تأثیر را در فروش محصولات دانش‌بنیان دارند. معاونت علمی به دنبال این است که با حمایت از غزال‌ها، شاخص‌های اقتصاد دانش‌بنیان را در اقتصاد ملی اثربخش‌تر کند.

برای هر غزال بسته حمایتی ویژه‌ای تعریف می‌شود

مقدس‌پور با اعلام اینکه در حال حاضر در مرحله ارزیابی و شناسایی شرکت‌های غزال فناوری قرار داریم، گفت: بعد از ارزیابی، بحث فرایندهای حمایتی است. برنامه حمایتی غزال‌ها به این صورت نیست که یک سری حمایت تعریف شود و همه شرکت‌های غزال از آن برخوردار شوند. بلکه حمایت‌ها را متناسب با حوزه فعالیت و میزان رشد شرکت‌ها تعریف می‌کنیم. برای مثال، بسته حمایتی شرکت‌های فعال در حوزه ماشین‌آلات و مواد شیمیایی با بسته حمایتی شرکت‌های فعال در حوزه بیوتکنولوژی متفاوت است و برای هر شرکت غزال، یک نسخه حمایتی منحصر به‌فرد خواهیم داشت.

وی افزود: در مرحله اول، این شرکت‌ها نوپا بوده‌اند و توانسته‌اند فروش بالای ۵ میلیارد داشته باشند و به شرکت‌های فناور تبدیل شوند و سهم دانش‌بنیانی خود را افزایش دهند. این شرکت‌ها عملاً یک شرکت دانش‌بنیان بزرگ شده‌اند؛ ولی سهم آن‌ها از GDP پایین است. ما می‌خواهیم از این شرکت‌های دانش‌بنیان فناور که حدود ۸۰ درصد فروش دانش‌بنیان‌ها را دارند، در جهت رشد اقتصاد دانش‌بنیان حمایت کنیم.

معرفی و حمایت از ۱۰ شرکت غزال تا پایان سال

به گفته مقدس‌پور غزال‌ها از دل شرکت‌های فناور متولد می‌شوند و در واقع این مدل از شرکت‌های فناور می‌توانند شاخص‌های تبدیل‌شدن به غزال‌ها را پاس کنند. اگر بتوانیم در راستای رشد فروش شرکت‌های فناور که حدود ۸۰۰ شرکت هستند، حمایت هایی را در دستور کار قرار دهیم و چالش‌هایشان را برطرف کنیم، عملاً توانسته‌ایم رشد اقتصاد دانش بنیان را رقم بزنیم. ما در معاونت علمی برنامه گذار از استارتاپ ها تا غزال و از غزال ها تا ابر شرکت ها (یونیکورن) را دنبال می کنیم و امیدواریم در مسیر اجرای این برنامه، رشد اقتصاد دانش بنیان محقق شود. هدفگذاری کرده ایم که تا پایان امسال ۱۰ شرکت دانش بنیان به عنوان ۱۰ شرکت غزال معرفی شوند.

برنامه حمایت از غزال ها؛ از تسهیلات سرمایه در گردش تا انتشار اوراق صکوک

سردبیر برنامه ملی توسعه و رشد غزال‌های دانش‌بنیان معاونت علمی در پایان گفت: بسته حمایتی معاونت علمی هنوز جمع بندی نهایی نشده اما تسهیلات سرمایه در گردش، سرمایه ثابت و انتشار اوراق صکوک صندوق نوآوری و شکوفایی بخشی از حمایت ها به شمار می رود. شرکت‌های دانش‌بنیان حائز صلاحیت و بلوغ‌یافته به لحاظ مالی می‌توانند با انتشار اوراق صکوک جهت تامین مالی، با نرخ سود مشخص و سررسید معین از طریق بازار سرمایه اقدام کنند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

احتمال افزایش پشه آئدس در پاییز/ باران ببارد کار ما سخت می شود

احتمال افزایش پشه آئدس در پاییز/ باران ببارد کار ما سخت می شود
2024-07-20T23:09:40+03:30
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بارش باران باعث می شود تخم های پشه آئدس کار دست ما بدهند.

باران ببارد کار ما با پشه‌ آئدس سخت می شود/ صید پشه در ۷۰ نقطه کشور

باران ببارد کار ما با پشه‌ آئدس سخت می شود/ صید پشه در ۷۰ نقطه کشور
2024-07-20T22:56:18+03:30
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بارش باران باعث می شود تخم های پشه آئدس کار دست ما بدهند.

عرضه بیش از ۱۳۵ هزار خدمت آزمایشگاهی به فعالان پژوهش و فناوری

عرضه بیش از ۱۳۵ هزار خدمت آزمایشگاهی به فعالان پژوهش و فناوری
2024-07-20T16:36:20+03:30
مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی از عضویت بیش از ۱۷۰ هزار نفر تا پایان فصل بهار امسال در باشگاه مشتریان این شبکه آزمایشگاهی و ارائه بیش از ۱۳۵ هزار خد...

آیین‌نامه آزمون شفاهی حوزه علمیه اصفهان اصلاح شد

آیین‌نامه آزمون شفاهی حوزه علمیه اصفهان اصلاح شد
2024-07-20T16:09:39+03:30
معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان اصفهان با اشاره به اصلاح و تکمیل آیین‌نامه آزمون‌های شفاهی، از ممتحنین خواست که از نمره‌دهی سلیقه‌ای پرهیز کنند.

اشتها از طریق مغناطیس مغز کنترل می شود

اشتها از طریق مغناطیس مغز کنترل می شود
2024-07-20T15:43:00+03:30
محققان یک روش غیر تهاجمی و از راه دور  برای کنترل گزینش اعصاب مغز  با استفاده از یک میدان مغناطیسی ابداع کرده اند.

نتایج حافظان قرآن مجید در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ اعلام شد

نتایج حافظان قرآن مجید در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ اعلام شد
2024-07-20T15:16:19+03:30
نتایج حافظان قرآن مجید در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ اعلام شد.

نخبگان و مستعدان هنری شناسایی می‌شوند

نخبگان و مستعدان هنری شناسایی می‌شوند
2024-07-20T15:02:59+03:30
عضو شورای هنری بنیاد ملی نخبگان رویکرد جدید بنیاد در شناسایی جامعه نخبگان هنری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اقدامات می تواند مسیر تازه ای برای هنرمندان و ه...

افزایش تقاضا برای جراحی زیبایی صورت

افزایش تقاضا برای جراحی زیبایی صورت
2024-07-20T14:36:20+03:30
فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی گفت: تقاضا برای جراحی صورت رو به افزایش است، اشخاصی که دچار بدشکلی‌ ذاتی بوده و یا کمبود اعتماد به نفس داشته از جمله افرادی هس...

جرم انگاری های مداخله گران غیرمجاز در حوزه سلامت گسترش یابد

جرم انگاری های مداخله گران غیرمجاز در حوزه سلامت گسترش یابد
2024-07-20T14:22:59+03:30
رییس شورای عالی نظام پزشکی گفت: لازم است جرم انگاری‌های مداخلات غیرقانونی مداخله گران غیرمجاز در حوزه سلامت گسترش یابد.

ماجرای پشه آئدس و بیمار تب دنگی در تهران

ماجرای پشه آئدس و بیمار تب دنگی در تهران
2024-07-20T13:56:20+03:30
معاون بهداشت وزارت بهداشت، در واکنش به شناسایی یک مورد بیمار مبتلا به تب دنگی در تهران، توضیحاتی داد.

کشف یک سیاه چاله معمولی در وسط کهکشان راه شیری

کشف یک سیاه چاله معمولی در وسط کهکشان راه شیری
2024-07-20T13:56:19+03:30
محققان یک سیاه چاله با اندازه متوسط در کهکشان راه شیری کشف کرده اند که تصور می شود پس از انفجار بزرگ ایجاد شده و رابط گمشده بین انواع مختلف سیاه چاله به حساب...

تفسیر قرآن در حوزه‌های علمیه رونق پیدا کند

تفسیر قرآن در حوزه‌های علمیه رونق پیدا کند
2024-07-20T13:43:00+03:30
عضو مجلس خبرگان رهبری بر لزوم برنامه‌ریزی برای تقویت پایه‌های علمی طلاب در فصل تابستان و رونق تفسیر قرآن کریم در حوزه‌های علمیه تأکید کرد.

رقابت ۴۳۵ داوطلب برای ورود به حوزه علمیه خواهران لرستان

رقابت ۴۳۵ داوطلب برای ورود به حوزه علمیه خواهران لرستان
2024-07-20T13:43:00+03:30
معاون آموزش حوزه علمیه خواهران استان لرستان از رقابت بیش از ۴۳۵ داوطلب برای ورود به حوزه علمیه خواهران این استان خبر داد.

امسال ۵ هزار طلبه پذیرش می‌شوند

امسال ۵ هزار طلبه پذیرش می‌شوند
2024-07-20T13:42:59+03:30
معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور گفت: حدود ۵ هزار طلبه برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ در مدارس علمیه سراسر کشور پذیرش می‌شوند.

شناسایی ۱۵۱ بیمار تب دنگی در کشور/ عارضه های گزش پشه آئدس

شناسایی ۱۵۱ بیمار تب دنگی در کشور/ عارضه های گزش پشه آئدس
2024-07-20T13:29:42+03:30
معاون بهداشت وزارت بهداشت، از شناسایی ۱۵۱ بیمار قطعی تب دنگی در کشور تاکنون خبر داد و گفت: در استان تهران فقط یک بیمار شناسایی شده است.

شرکت ایرانی کیف انرژی ابداع کرد

شرکت ایرانی کیف انرژی ابداع کرد
2024-07-20T13:29:41+03:30
یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به بومی سازی کیف انرژی شده که در واقع یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت میکرو و قابل حمل است و به افراد امکان می‌دهد تا از انرژی پاک...

تولید بنزین با کیفیت با نانو کاتالیست بومی

تولید بنزین با کیفیت با نانو کاتالیست بومی
2024-07-20T13:02:59+03:30
دانش آموخته دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در تحقیقات رساله اش موفق به تولید نانوکاتالیست‌های پلی‌اگزومتالات بر پایه چارچوب‌های آلی-فلزی برای افزایش کیفیت بنزی...

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته در آزمون ارشد علوم پزشکی از فردا

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته در آزمون ارشد علوم پزشکی از فردا
2024-07-20T12:23:01+03:30
مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته‌های گروه پزشکی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی از فردا آغاز می شود.

شناسایی نخستین بیمار تب دنگی در تهران/ ۹ استان درگیر شده اند

شناسایی نخستین بیمار تب دنگی در تهران/ ۹ استان درگیر شده اند
2024-07-20T12:09:41+03:30
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از شناسایی نخستین مورد تب دنگی در تهران خبر داد که مسافر بوده است.

چرا ایران دیروز دچار اختلال سایبری نشد/ شبکه ملی اطلاعات و خدمات ابری داخلی

چرا ایران دیروز دچار اختلال سایبری نشد/ شبکه ملی اطلاعات و خدمات ابری داخلی
2024-07-20T12:09:40+03:30
رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات دلیل عدم اختلال سایبری در ایران را شبکه ملی اطلاعات و استفاده از خدمات ابری داخلی عنوان کرد.

تقویم آموزشی دانشگاه پیام نور اعلام شد

تقویم آموزشی دانشگاه پیام نور اعلام شد
2024-07-20T11:56:19+03:30
تقویم آموزشی دانشگاه پیام نور برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ اعلام شد. انتخاب واحد از ۲۱ مرداد آغاز می شود.

ضرورت توجه به سردردهای ناگهانی/ ثبت روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ سکته مغزی در کشور

ضرورت توجه به سردردهای ناگهانی/ ثبت روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ سکته مغزی در کشور
2024-07-20T11:42:59+03:30
رییس و اعضای هیات مدیره انجمن علمی مغز و اعصاب، بر اهمیت اطلاع رسانی از بیماری‌های مغز و اعصاب تاکید کردند.

بنگلادش اینترنت را قطع کرد

بنگلادش اینترنت را قطع کرد
2024-07-20T11:29:41+03:30
در حالیکه دولت بنگلادش سعی دارد اعتراضات گسترده دانشجویی که به مرگ ۳۲ تن منجر شده را کنترل کند، اینترنت این کشور به طور کامل قطع شده است.

مرحله نهایی لیگ برنامه‌نویسی دانشجویی ایران برگزار می‌شود

مرحله نهایی لیگ برنامه‌نویسی دانشجویی ایران برگزار می‌شود
2024-07-20T11:29:40+03:30
بزرگترین لیگ برنامه‌نویسی دانشجویی کشور «کدکاپ ۸» با رقابت نفرات برتر همه استان‌های کشور، دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

بازی همستر کامبت لانه‌ای برای هکرها شد

بازی همستر کامبت لانه‌ای برای هکرها شد
2024-07-20T11:16:20+03:30
کاربرانی که بازی «همستر کمبت»(Hamster Kombat) تلگرام را انجام می دهند هدف کلاهبرداران آنلاین و هکرهایی قرار گرفته اند که سعی دارند از محبوبیت این بازی رایانش...

بازی همستر کمبت لانه‌ای برای هکرها شد

بازی همستر کمبت لانه‌ای برای هکرها شد
2024-07-20T10:49:42+03:30
کاربرانی که بازی «همستر کمبت»(Hamster Kombat) تلگرام را انجام می دهند هدف کلاهبرداران آنلاین و هکرهایی قرار گرفته اند که سعی دارند از محبوبیت این بازی رایانش...

افزایش سقف وام‌های دانشجویی برای سال تحصیلی جدید

افزایش سقف وام‌های دانشجویی برای سال تحصیلی جدید
2024-07-20T10:09:39+03:30
رییس سازمان امور دانشجویان گفت: مطمئنا همه وام های تحصیلی عددی اضافه  خواهد شد ولی باید هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان مصوب کند تا بگوییم که آیا افزایشی اتف...

بحث تاریخ دانشگاهی در ایران مورد بازبینی قرار گیرد

بحث تاریخ دانشگاهی در ایران مورد بازبینی قرار گیرد
2024-07-20T09:56:23+03:30
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی برگزاری بزرگداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی در ایران، طی نامه‌ای به رییس دانشگاه تهران بر استمرار تبیین سنت دیرینه آموزش عالی ...

تامین ۷۰ نوع داروی استنشاقی در کشور/ میزان مصرف ماهانه دارو

تامین ۷۰ نوع داروی استنشاقی در کشور/ میزان مصرف ماهانه دارو
2024-07-20T09:43:04+03:30
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: بالغ بر ۷۰ نوع فرآورده استنشاقی دارویی در کشور تامین می‌شود.

مهم‌ترین دلایل بروز مقاومت به آنتی بیوتیک ها

مهم‌ترین دلایل بروز مقاومت به آنتی بیوتیک ها
2024-07-20T09:43:03+03:30
سرپرست گروه ارزیابی فناوری سلامت و مطالعات مدیریتی و اقتصادی سازمان غذا و دارو، نسبت به تبعات مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک ها هشدار داد
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)