میرنیوز

چرا ترکیه در تولید علم از ایران جلو زد/ عربستان چقدر روی دانش بنیادی هزینه کرد

چرا ترکیه در تولید علم از ایران جلو زد/ عربستان چقدر روی دانش بنیادی هزینه کرد 2024-06-30T13:17:20+03:30

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر پیمان صالحی در آیین تجلیل از سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی نمایه شده در پایگاهای معتبر بین‌المللی، گفت: پیام این جلسه و برگزاری در روز بعد انتخابات نشان دهنده این است که هر اتفاقی در جریان باشد، جریان علم کشور باید ادامه پیدا کند و اولویت داشته باشد.

وی با اشاره به اولویت‌گذاری مرجعیت علمی در وزارت علوم گفت: در طول ۲۵ سال ۱۰۱ مجله در پایگاه اسکوپوس نمایه شده بودند که از دولت سیزدهم ۷۲ مقاله نمایه اسکوپوس اخذ کردند.
صالحی در مورد رتبه‌بندی مجلات در کمیسیون نشریات گفت: از بین ۱۶۰۰ مجله‌ای که در کمیسیون نشریات رتبه‌بندی می‌شوند، ۹۰۰ مجله علوم انسانی هستند و ۱۷۳ مجله رتبه بین‌المللی گرفته‌اند.

وی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه بسیاری از نشریات ما در گروه علوم انسانی هستند؛ ولی کمتر مقاله بین‌المللی علوم انسانی منتشر کرده‌ایم که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد نمایه «دوآج» (DOAJ) گفت: دوآج که نمایه نشریات دسترسی باز است، برای ما به یک پیش‌نیاز تبدیل شده است تا بعداً نشریاتی که نمایه دوآج گرفته‌اند، نمایه اسکوپوس و وب آو ساینس نیز دریافت کنند.

رتبه زبان فارسی در نشریات علمی بین المللی

وی ادامه داد: در نمایه دواج رشد قابل توجهی داشتیم و در حال حاضر ایران رتبه ششم مجلات دسترسی باز را دارد. مهم‌تر این است که توانستیم سهم زبان فارسی را افزایش دهیم. چرا که این جزو تاکیدات رهبری بوده است. از بین ۸۲ زبان نمایه شده در دواج، زبان فارسی زبان نهم است.

حمایت‌های مالی از نشریات نمایه‌شده

صالحی در مورد حمایت از نشریات نمایه شده گفت: امسال هر نشریه فارسی زبان که نمایه دریافت کرده ۵۰۰ میلیون تومان و نشریات انگلیسی زبان نمایه شده ۳۰۰ میلیون تومان کمک هزینه دریافت کردند. نشریاتی که از قبل نمایه بین‌المللی داشتند نیز ۲۰۰ میلیون تومان حمایت شدند که ۱۰۰ میلیون آن پرداخت شده و ۱۰۰ میلیون دیگر نیز به زودی پرداخت می‌شود. در مجموع ۵۰ میلیارد تومان برای حمایت از نشریات هزینه شده است. همچنین در آیین‌نامه‌ پایه تشویقی نیز برای مدیران مسئول و سردبیران پایه تشویقی در نظر گرفتیم.

معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد اهمیت تولیدات علمی توضیح داد: تولیدات علمی ستون‌های آمادگی فناوری یک تا سه هستند. ما تولید علم می کنیم تا ستون‌های فناوری را محکم‌تر کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در ۳۰-۴۰ سال گذشته ما کمتر پارامتری داشتیم که همواره روبه رشد باشد. پارامترهای در حال رشد آن‌هایی بودند که با مسائل و پیشرفت‌های علمی در ارتباط بوده است.

صالحی با بیان اینکه رشد علمی ما با وجود اینکه در حال حاضر ثابت شده، ولی پس‌رفت آنچنانی نداشتیم. پیام ما به مسئولین کشور این است که بگذارید حمایت‌های ما ادامه یابد و بیشتر شود تا بتوانیم تولیدات علمی که همواره روبه رشد بوده را حفظ کنیم و ضرباهنگ رشد علمی کشور را گسترش بدهیم.

اگر مقالات کنفرانسی بیشتری داشتیم، از ترکیه عقب نمی افتادیم

معاون پژوهش وزیر علوم با تاکید بر اینکه تنها مقالات در رتبه علمی تاثیر ندارند، گفت: مقالات کنفرانسی و شرکت‌ در همایش‌های بین‌المللی نیز اهمیت زیادی دارد. اگر مقالات کنفرانسی داشتیم، ترکیه از ما جلو نمی‌افتاد. کتاب‌ها و مقالات مروری و کتابهای بین‌المللی از جمله بروندادهای دیگری هستند که در رتبه علمی تاثیر دارند.

وی با اشاره به لزوم هدف‌گذاری برای رسیدن به رتبه چهاردهم در انتهای برنامه هفتم توسعه، گفت: کشورهای برزیل، ترکیه، هلند، عربستان سعودی کشورهایی هستند که ما با آن‌ها رقابت داریم.

بر اساس برنامه ششم توسعه قرار بود که ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی صرف تحقیق و توسعه شود ولی این میزان هیچگاه بیشتر از ۷ دهم یا ۸ دهم نشده است.

به گفته صالحی، مقایسه روند رشد تولیدات وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد نشان می‌دهد که در هر سه شرایط تقریبا به یک شکل است.

وی افزود: مقایسه وضعیت ایران با برخی کشورها نظیر روسیه نشان می‌دهد که ایران علی‌رغم تحریم‌های وحشتناک همواره روند تولیدات علمی روبه‌رشدی داشته است. این در حالی است که روسیه از زمان تحریم با افت شدید مواجه شده است.

چرا ترکیه در تولید علم از ایران جلو زد

چرا تولیدات علمی کاهش داشت؟

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد دلایل کاهش تولیدات علمی کشور گفت: کاهش تعاملات بین‌المللی و حضور نیافتن پژوهشگران و اساتید ما در کنفرانس‌های بین‌المللی و فرصت‌های مطالعاتی یکی از دلایل کاهش تولیدات علمی کشور بوده است.

وی ادامه داد: زیرساخت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی نیز اندکی دچار فرسودگی شده است؛ همچنین برخی افراد در مورد چاپ مقالات تبلیغات منفی انجام می‌دهند از دیگر موارد موثر در کاهش تولیدات علمی بوده است.

به گفته صالحی تحریم‌هایی که در مورد تجهیزات و آزمایشگاه‌های پیشرفته اعمال می‌شود، همچنین عدم دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی و تعیین سقف حقوق و مالیات پلکانی نیز که ممکن برانگیزه اعضای هیات علمی موثر باشد، از دیگر عواملی هستند که سبب کاهش رتبه علمی شده‌اند.

وی افزود: کاهش ۹۰ هزار نفری دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کاهش منابع مالی و عدم تحقق سهم بودجه در برنامه ششم و اجبار پرداخت هزینه چاپ مقاله در بسیاری از مجلات بین‌المللی دسترسی باز و تمایل به بازنشستگی و مهاجرت اساتید و دانشجویان در کاهش تولیدات علمی نقش داشته است.

کشورهای مختلف چقدر در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه کشورها در حال سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه هستند، گفت: بسیاری از کشورها متوجه شدند که هزینه در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری است.

به گفته صالحی، ایالات متحده ۸۸۰ میلیارد دلار در یک سال در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است. در چین نیز ۴۳۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و با فاصله زیادی از نظر تولیدات علمی از چین جلو افتاده است.

وی در مورد سرمایه‌گذاری عربستان گفت: در سال ۲۰۲۳ برای اولین‌بار تولید ناخالص داخلی عربستان از یک تریلیون دلار عبور کرد. وزیر علوم عربستان در جلسه‌ای به من گفت که ۶۰ درصد بودجه تحقیق و توسعه را برای تحقیقات بنیادی گذاشته است.

وی خاطر نشان کرد: در ایران ۷ دهم از تولید ناخالص داخلی صرف تحقیق و توسعه می‌شود که معادل ۲.۷ میلیارد دلار است و بیشتر این مبلغ صرف حقوق و دستمزد نیروی انسانی می‌شود.

تاثیر نمایه‌سازی نشریات بر افزایش تولیدات علمی

عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه رابطه مستقیمی بین تعداد مقالات نمایه شده و خروجی‌های علمی وجود دارد، گفت: هلند که در حال حاضر از نظر تولیدات علمی یک پله از ما پایین تر است، سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه نمایه‌سازی انجام داده است.

وی ادامه داد: در ۱۷۳ مجله دارای نمایه بین‌المللی ما، ۱۳ هزار و ۹۰۰ مقاله منتشر شده که از این تعداد نزدیک به ۸ هزار و ۵۰۰ مقاله با وابستگی سازمانی ایران بوده است. همچنین به این مقالات ۱۸ هزار بار استناد شده است.

وی افزود: ۳۱ درصد از تعداد ۸ هزار و ۵۰۰ مقاله فارسی هستند؛ بنابراین از طریق نمایه‌سازی سهم مقالات فارسی ما نیز افزایش یافته است که این باعث اقتدار کشور می‌شود. همچنین با نمایه‌سازی از کل جهان به نشریات ما مقاله می‌فرستند و این دیپلماسی علمی را گسترش می‌دهد.

اقدامات وزارت عتف برای حفظ شتاب علمی

معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد اقدامات وزارت علوم برای حفظ شتاب علمی گفت: تصویب آیین‌نامه جامع پژوهانه که در برنامه هفتم نیز مورد توجه قرار گرفته، یکی از این اقدامات است. در این آیین‌نامه گرنت اعضای هیات علمی حداقل ۲ و ۳ برابر می‌شود.

وی افزود: همچنین اقداماتی همچون اختصاص گرنت ویژه به دانشمندان برتر و اساتید جوان، تدوین و تصویب آیین نامه پایه‌های تشویقی، تصویب و اجرای آیین‌نامه پژوهشگران پسا دکتری و اخذ مجوز امریه سربازی پسا دکتری، تصویب آیین‌نامه پژوهشگران مستقل، بورس رتبه‌های برتر کنکور و مقام آوران المپیادهای علمی، مصوبه جهش علمی، تدوین آیین‌نامه تعاملات بین‌المللی، اخذ مجوز جذب هیات علمی از جمله اقدامات در این راستا بوده است.

صالحی خاطر نشان کرد: آیین نامه اجرایی امریه سربازی پسا دکتری به زودی توسط ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ می‌شود.

وی در مورد سایر اقدامات وزارت علوم برای حفظ شتاب علمی گفت: ۱۰۰ میلیون یورو معادل ۳ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تجهیز و نوسازی زیرساخت‌های پژوهشی و همچنین دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی در نظر گرفته شد. همچنین سامانه نظام ایده‌ها و نیازها مصوب شورای عتف است و برای کل کشور و تنها مربوط به وزارت علوم نیست و این سامانه تبدیل به پنجره واحد نظام علم و فناوری کشور شده‌است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

اعطای فرصت مطالعاتی به پژوهشگران زیر ۴۰ سال دانشگاه شریف

اعطای فرصت مطالعاتی به پژوهشگران زیر ۴۰ سال دانشگاه شریف
2024-07-13T15:49:39+03:30
بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) فراخوان جدید شرکت در برنامه فرصت تحقیقاتی دانشمندان جوان را منتشر کرد.

مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی ۱۴۰۳ تمدید شد/ شهریورماه؛ زمان اعلام نتایج نهایی

مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی ۱۴۰۳ تمدید شد/ شهریورماه؛ زمان اعلام نتایج نهایی
2024-07-13T15:09:39+03:30
مهلت انتخاب رشته محل برای داوطلبان مجاز (عادی و استعداد درخشان) در کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۱۴۰۳ تمدید شد.

بخش زیادی از اعضای هیات‌علمی همکاری موثری با صنایع ندارند/ نقش ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها در حل مسائل

بخش زیادی از اعضای هیات‌علمی همکاری موثری با صنایع ندارند/ نقش ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها در حل مسائل
2024-07-13T15:09:39+03:30
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با انتقاد از تعداد کم قراردادهای ارتباط صنعت اعضای هیئت علمی گفت: بخش زیادی از اعضای هیات علمی هنوز همکاری موثر...

جذام قابل درمان است/ آمار ابتلا در جهان و ایران

جذام قابل درمان است/ آمار ابتلا در جهان و ایران
2024-07-13T14:43:00+03:30
معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: برخلاف باور عمومی، ۹۰ تا ۹۵ درصد آحاد بشر هرگز جذام نمی‌گیرند، به عبارت دیگر اغلب انسان‌ها نسبت به جذام ایمنی ذاتی دارند.

مهلت ثبت نام متقاضیان رشته‌های دارای آزمون عملی کنکور ۱۴۰۳ فردا پایان می‌یابد

مهلت ثبت نام متقاضیان رشته‌های دارای آزمون عملی کنکور ۱۴۰۳ فردا پایان می‌یابد
2024-07-13T14:42:59+03:30
مدیرکل روابط عمومی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور از پایان مهلت ثبت‌نام متقاضیان رشته‌ علوم ورزشی و رشته‌های دارای آزمون عملی هنر تا پایان روز یک...

فعالیت‌های اداری دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه تعطیل است

فعالیت‌های اداری دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه تعطیل است
2024-07-13T14:03:00+03:30
کلیه فعالیت‌های اداری دانشگاه شهید بهشتی در روز چهارشنبه مورخ ۲۷ تیرماه سال ۱۴۰۳ تعطیل است.

چالش‌ها و الزامات توسعه «هوش مصنوعی مولد» بررسی شد

چالش‌ها و الزامات توسعه «هوش مصنوعی مولد» بررسی شد
2024-07-13T13:09:40+03:30
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی چالش‌ها و الزامات توسعه و پیاده‌سازی هوش مصنوعی مولد پرداخته است.

کانون‌های پرورش استعداد در شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر فعال می‌شود

کانون‌های پرورش استعداد در شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر فعال می‌شود
2024-07-13T13:09:39+03:30
معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: کانون‌های مردمی پرورش مستعدان در شهرهای با بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت فعال می شود.

تحقیق و توسعه روی ساخت کفش‌های مناسب برای مناطق سردسیری

تحقیق و توسعه روی ساخت کفش‌های مناسب برای مناطق سردسیری
2024-07-13T12:56:21+03:30
چند شرکت خصوصی قرار است به صورت مشترک کار تحقیق و توسعه‌ای را آغاز کنند که در آن از گرافن و آئروژل برای ساخت کفش‌های سبک و بادوام استفاده می شود.

حفظ آب‌های زیرزمینی با پلتفرم ایرانی بانک آب/ دانش بومی در خدمت کشاورزی هوشمند

حفظ آب‌های زیرزمینی با پلتفرم ایرانی بانک آب/ دانش بومی در خدمت کشاورزی هوشمند
2024-07-13T12:56:21+03:30
یک شرکت دانش بنیان با طراحی پلتفرم بانک آب در زمینه مدیریت منابع آب زیرزمینی در دشت‌های کشور فعالیت می‌کند.

محدودیت‌های ترامپ در اینستاگرام و فیس بوک لغو شد

محدودیت‌های ترامپ در اینستاگرام و فیس بوک لغو شد
2024-07-13T12:42:59+03:30
متا اعلام کرد محدودیت های وضع شده بر حساب های کاربری اینستاگرام و فیس بوک دونالد ترامپ را حذف می کند.

برنامه ۲ وزارتخانه برای واگذاری املاک پیام نور

برنامه ۲ وزارتخانه برای واگذاری املاک پیام نور
2024-07-13T12:29:40+03:30
دبیرکل انجمن صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور از برنامه وزارتین علوم و آموزش و پرورش برای واگذاری املاک و اموال دانشگاه در چند روز آینده خبر داد.

اتحادیه اروپا ایکس را به فریبکاری درباره تیک آبی متهم کرد

اتحادیه اروپا ایکس را به فریبکاری درباره تیک آبی متهم کرد
2024-07-13T12:16:19+03:30
تحقیق رگولاتورهای فناوری اتحادیه اروپا نشان می دهد شبکه اجتماعی ایکس قوانین محتوای آنلاین اتحادیه اروپا را نقض کرده و تیک آبی آن کاربران را فریب می دهد.

اتحادیه اروپا به تیک آبی ایکس اعتماد ندارد

اتحادیه اروپا به تیک آبی ایکس اعتماد ندارد
2024-07-13T12:03:02+03:30
تحقیق رگولاتورهای فناوری اتحادیه اروپا نشان می دهد شبکه اجتماعی ایکس قوانین محتوای آنلاین اتحادیه اروپا را نقض کرده و تیک آبی آن کاربران را فریب می دهد.

نظام جامع آموزش حوزه علمیه خراسان اجرایی می‌شود

نظام جامع آموزش حوزه علمیه خراسان اجرایی می‌شود
2024-07-13T12:03:01+03:30
مدیر حوزه علمیه خراسان از آغاز اجرای نظام جامع آموزش این حوزه به‌صورت آزمایشی در برخی از مدارس علمیه در سال تحصیلی جدید خبر داد.

مجوز چاپ ۱۰ نشریه علمی حوزوی برای نخستین بار صادر شد

مجوز چاپ ۱۰ نشریه علمی حوزوی برای نخستین بار صادر شد
2024-07-13T12:03:01+03:30
مدیرکل پژوهش‌های عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: برای نخستین بار مجوز چاپ ۱۰ نشریه علمی حوزوی صادر شده است.

تغییر اقلیم مهم ترین عامل شیوع پشه آئدس و تب دنگی

تغییر اقلیم مهم ترین عامل شیوع پشه آئدس و تب دنگی
2024-07-13T11:43:01+03:30
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، تغییر اقلیم را مهم ترین عامل شیوع پشه آئدس و بیماری های مربوط به آن در کشور دانست.

اطلاعات ۱۰۹ میلیون کاربر شرکت مخابراتی آمریکایی هک شد

اطلاعات ۱۰۹ میلیون کاربر شرکت مخابراتی آمریکایی هک شد
2024-07-13T11:43:00+03:30
AT&T  اعلام کرد با یک عملیات هک وسیع داده روبرو شده که طی آن داده های حدود ۱۰۹ میلیون حساب کاربری شامل سوابق تماس و پیامک به طور غیرقانی دانلود شده است.

استقرار نظام نوآوری و هوشمندسازی در صنعت ذوب آهن/ عارضه یابی و رفع نیاز توسط شرکت‌های داخلی

استقرار نظام نوآوری و هوشمندسازی در صنعت ذوب آهن/ عارضه یابی و رفع نیاز توسط شرکت‌های داخلی
2024-07-13T11:29:41+03:30
براساس یک توافق نامه مشترک، تشخیص صحیح نیازهای فناورانه صنعت ذوب آهن و اهتمام برای رفع این نیازها توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی فراهم می‌شود.

شهید رئیسی حلقه وصل گروه های مختلف فکری در جامعه بود

شهید رئیسی حلقه وصل گروه های مختلف فکری در جامعه بود
2024-07-13T11:16:18+03:30
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین اختتامیه کنگره شعر شهید جمهور با اشاره به ویژگی های شخصیتی شهید رئیسی گفت: آیت الله رئیسی اهل وصل بود و نگاه فصل ن...

ثبت ۳۲۶۸ تماس مزاحم با اورژانس تهران

ثبت ۳۲۶۸ تماس مزاحم با اورژانس تهران
2024-07-13T11:03:01+03:30
رییس سازمان اورژانس استان تهران، از ثبت سه هزار و ۲۶۸ تماس مزاحم با اورژانس استان در هفته گذشته خبر داد.

لباس فضانوردی ادرار را بازیافت می‌کند

لباس فضانوردی ادرار را بازیافت می‌کند
2024-07-13T11:03:00+03:30
با روش نوینی که محققان برای مدیریت بازیافت ابداع کرده اند، فضانوردان ماموریت های آینده ناسا احتمالا قادر خواهند بود ادار خود را از طریق لباس فضانوردی بازیافت...

رشد ۶ درصدی اهدای خون در بهار ۱۴۰۳

رشد ۶ درصدی اهدای خون در بهار ۱۴۰۳
2024-07-13T10:49:39+03:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، از رشد ۶ درصدی اهدای خون در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

ارزشیابی توزیع شیر در مدارس/ ۱۰ درصد از طعم شیر راضی نبودند

ارزشیابی توزیع شیر در مدارس/ ۱۰ درصد از طعم شیر راضی نبودند
2024-07-13T10:49:38+03:30
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، نتایج حاصل از ارزشیابی برنامه شیر مدارس در کشور را تشریح کرد.

تسریع در ایجاد کنسرسیوم تخصصی رفع آلایندگی نیروگاه برق حرارتی شازند

تسریع در ایجاد کنسرسیوم تخصصی رفع آلایندگی نیروگاه برق حرارتی شازند
2024-07-13T10:36:18+03:30
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی و تیم کارشناسی در راستای پیگیری فراخوان کاهش آلایندگی نیروگاه برق حرارتی شازند اراک از ای...

هواپیمای برقی هیدروژنی ۵۳۲ مایل پرواز کرد

هواپیمای برقی هیدروژنی ۵۳۲ مایل پرواز کرد
2024-07-13T10:22:58+03:30
شرکت «جابی آویشین» اعلام کرد یک نسخه هیدروژنی از هواپیمای برقی عمود پرواز به طور آزمایشی ۵۳۲ مایل طی کرده است.

تاکید بر همکاری پژوهشگاه‌ها با سازمان‌های اجرایی

تاکید بر همکاری پژوهشگاه‌ها با سازمان‌های اجرایی
2024-07-13T10:09:39+03:30
دبیر مجمع پژوهشگاه‌های کشور بر لزوم همکاری پژوهشگاه‌ها با سازمان‌های اجرایی تأکید کرد و همکاری با پژوهشگاه جنگ و سازمان هواشناسی را فرصتی مناسب برای همکاری د...

تعدادی از مؤسسات آموزش عالی آزاد منحل می‌شوند

تعدادی از مؤسسات آموزش عالی آزاد منحل می‌شوند
2024-07-13T10:09:38+03:30
شورای گسترش آموزش عالی با انحلال و لغو موافقت قطعی تعدادی از مؤسسات آموزش عالی آزاد موافقت کرد.

استفاده از نمک‌های یُددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات

استفاده از نمک‌های یُددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات
2024-07-13T09:56:17+03:30
رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت، از افزایش احتمال بیماری های منتقله از آب و غذا در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی خبر داد.

استفاده از نمک‌های یددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات

استفاده از نمک‌های یددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات
2024-07-13T09:43:01+03:30
رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت، از افزایش احتمال بیماری های منتقله از آب و غذا در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)