میرنیوز

ارائه گرنت به دانش بنیان‌ها برای تامین فناوری از دانشگاه‌ها

ارائه گرنت به دانش بنیان‌ها برای تامین فناوری از دانشگاه‌ها 2023-09-25T21:29:30+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه امیرکبیر، نشست شهریورماه مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی با حضور جمع کثیری از دانشگاهیان دانشگاههای، تهران، امیرکبیر ، علم وصنعت ، الزهرا ، شهید بهشتی، شهید رجایی، آزاد اسلامی، سمنان، هرمزگان، سیستان وبلوچستان، رازی و پژوهشگاه مواد و انرژی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

دکتر علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مسئول نشست با اشاره به بیانیه گام دوم و نقشه جامع علمی کشور، ضرورتهای انکارناپذیر ارتباط دانشگاه با صنعت را مورد تاکید قرار داد.

وی با ذکر برخی موانع موجود در اساسنامه شرکت های دانش بنیان ، نحوه مواجه صندوق توسعه در حمایت از شرکتها، جایگاه محصولات دانش بنیان در نظام عرضه و تقاضا و همچنین کیفیت بالای برخی از شرکتها و محصولات آنها به عنوان نقاط قوت حضور در عرصه های علمی داخلی و خارجی را مورد بررسی قرار داد.

دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در این جلسه بیان کرد: در دهه گذشته دانشگاه‌های دنیا به سوی کارآفرینی و اقتصاد مبتنی بر فناوری حرکت‌ کرده‌اند. یک مثال مهم در این زمینه دانشگاه MIT است که حدود ۵۲ استارت‌آپ یونیکورنی (یک میلیارد دلاری) دارد. برای مثال فارغ‌التحصیلان این دانشگاه کسب و کارهایی تاسیس کرده‌اند که تنها ۵۲ شرکت از آنها به بیش از یک میلیارد دلار درآمد دست یافته‌اند. برای نمونه شبکه اجتماعی لینکدین یک نمونه از همین کسب‌وکارهایی است که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تشکیل داده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که هر ۱۰۰ فارغ‌التحصیل دانشگاه MIT عامل تاسیس ۱۸ استارت‌آپ هستند.

دانشگاه در دنیا به منشا و مبدا فناوری و کسب‌وکارهای نوآورانه تبدیل شده است

وی افزود: این مسئله نشان‌دهنده یک بلوغ است که دانشگاه در دنیا به منشا و مبدا فناوری و کسب‌وکارهای نوآورانه تبدیل شده است. ما نیز باید در کشور به این سمت حرکت کنیم. امروز وقتی موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان را بررسی می‌کنیم، مشخص می‌شود که خاستگاه اغلب آنها، دانشگاه بوده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان اظهار کرد: امروز شرکت‌های دانش‌بنیانی را می‌شناسیم که در قالب یک هسته دانشجویی با یک میلیارد تومان وامی که از صندوق دریافت کرده‌اند، اکنون به فروش بیشتر از هزار میلیارد تومان محصولات خود رسیده‌اند. این نشان می‌دهد که زیست‌بوم نوآوری در دانشگاه‌های ما می‌تواند منشا رشد و بالندگی باشد و ضرورت و نیاز امروز فناوری و اقتصاد کشور است.

خیاطیان در ادامه این جلسه با بررسی روند توسعه نوآوری در کشور گفت: اگر بخواهیم روند توسعه نوآوری در دانشگاه‌های کشور را دسته‌بندی و دوران گذار کشور به سوی اقتصاد دانش‌بنیان را ترسیم کنیم، باید گفت در دهه اول پس از انقلاب دانشگاه‌های ما آموزش محور بودند و ماموریت اصلی که برای دانشگاه تعریف شد، به تربیت نیروی انسانی ختم می‌شد. البته این مسئله در آن برهه نیاز کشور بود. پس از انقلاب نیازمندی در حوزه تربیت نیروی انسانی و آموزش محسوس بود و با سیاستگذاری خوب و جهت‌گیری به موقع و توسعه دانشگاه و دیگر زیرساخت‌ها، کشور در تربیت نیروی انسانی، موفق عمل کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های کشور در دهه اول انقلاب با مشکل جذب هیئت علمی مواجه بودند و ظرفیت آموزش عالی کشور در تحصیلات تکمیلی بسیار کم بود. امروزه نیاز ما در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص بسیار کم شده و این نکته به خاطر سیاستگذاری‌های درست، جذب استادان متخصص در دانشگاه‌ها و در نهایت توسعه زیرساخت‌های آموزش بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان ساخت: در مرحله دوم و سال‌های پس از جنگ تحمیلی حوزه پژوهش در اولویت دانشگاه‌ها قرار گرفت و ماموریت‌های مبتنی بر پژوهش‌های دانشگاهی تقویت شد. در این دوره زیرساخت‌های پژوهشی بنیان گرفت و سیاست‌های کلی علمی بر توانمندکردن استاد و دانشجو در حوزه پژوهش متمرکز شد، روندی که هنوز هم امتداد دارد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه از اوایل دهه هشتاد، کشور حرکت خود را به سوی توسعه فناوری آغاز کرد و در این میان دانشگاه‌ها موضوع توسعه فناوری را در دستور کار قرار دادند، تصریح کرد: در این میان زیرساخت‌های خوبی ایجاد شد و مراکز رشدی متنوعی نیز در دانشگاه‌های کشور شکل گرفت؛ روندی که نخستین بار از دانشگاه صنعتی اصفهان و با تاسیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان آغاز شد.

خیاطیان افزود: پس از آن اغلب دانشگاه‌های مادر کشور به سمت توسعه فناوری پیش رفتند، مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری دانشگاهی و ... شکل گرفتند و نهادسازی مناسبی در زمینه توسعه فناوری اتفاق افتاد.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل واحدهای فناور از دل دانشگاه‌ها طی یک دهه اخیر، گفت: این تیم‌های فناور اگرچه مورد حمایت بودند اما نقطه عطف زمانی رقم خورد که مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان را در سال ۸۹ به تصویب رساند. از این تاریخ کشور عملا وارد فاز اقتصاد دانش‌بنیان شد و مبنا بر این قرار گرفت که شرکت‌های دانش‌بنیان نقشی در اقتصاد کشور ایفا کنند.

هنوز سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی ناچیز و در حدود یک درصد است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه هنوز زیست‌بوم دانش‌بنیان آنچنان که باید و شاید نتیجه مطلوب را برای نیل کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان رقم نزده است، تاکید کرد: هنوز سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی ناچیز و در حدود یک درصد است. با این حال این فرهنگ‌سازی که در کشور به نفع اقتصاد مبتنی بر فناوری اتفاق افتاد که منشا و شروع آن‌ هم از دانشگاه بود، ظرفیت بسیار بالایی را ایجاد کرده است که باید از آن بهترین استفاده را در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور به حدود ۹ هزار شرکت رسیده که منجر به بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان فروش و اشتغال ۲۶۰ هزار نفر شده‌اند، یادآور شد: خیلی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به کار شده و اعضای هیئت علمی‌ دانشگاه‌ها نیز تیم‌های اصلی بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان را شکل داده‌اند. از سوی دیگر توانمندی صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور آن‌ها در بازارهای بین‌المللی نکته‌ای نیست که پوشیده مانده باشد. خاستگاه این اتفاقات در دانشگاه‌های کشور بوده است.

خیاطیان گفت: امروز این فرهنگ‌سازی در کشور شکل گرفته و شاهد روند اتفاقات و گذارها در حوزه فناوری هستیم. در همین فضای دانشگاهی در حدود ۲ دهه پیش به خیلی از اعضای هیئت علمی که حتی کار پژوهشی برون دانشگاهی می‌کردند برچسب‌های نامناسبی زده می‌شد، اما خوشبختانه امروز نظام آموزش عالی پشتیبان کارآفرینی فناورانه است و استادان تشویق به تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شوند که کار فناورانه در راستای تخصص و تحقیقات خود ترتیب داده و آن را تجاری‌سازی کنند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پیشتر صندوق نوآوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس قانون حمایت از کسب و کارهای دانش‌بنیان، از شرکت‌های ۵ و ۴ TRL (سطح بلوغ فناوری) حمایت می‌کردند، گفت: این شرکت‌ها شرکت‌های دانش‌بنیانی هستند که از مراحل ابتدایی بیرون آمده‌اند. در این زمینه خلائی در زمینه حمایت از شرکت‌هایی که هنوز به این مرحله نرسیده‌اند وجود داشت. ما در صندوق نوآوری سعی کردیم به نوبه خودمان به این مسئله ورود کنیم. برای مثال با شتابدهنده‌ها وارد همکاری شدیم و گفتیم اگر استاد دانشگاهی روی محصول دانش‌بنیانی کار می‌کند، صندوق از طریق شتابدهنده‌های همکار خود منابع در اختیار صاحب‌ ایده قرار می‌دهد. با این حال باور ما این است که ظرفیت خیلی بیشتر از این‌هاست و می‌توانیم با حمایت‌های دقیق‌تر از این حوزه نگرانی‌ از زایش شرکت‌های دانش‌بنیان را رفع کنیم.

خیاطیان همچنین با اشاره به خدماتی که صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ارائه می‌دهد بیان کرد: خدمات ما در چهار حوزه تسهیلات، ضمانت‌نامه، توانمندسازی و همچنین سرمایه‌گذاری دسته‌بندی می‌شوند. در حوزه تسهیلات و ضمانت‌نامه توانسته‌ایم شبکه همکاری خوبی اعم از بانک‌ها، بازار سرمایه و صندوق‌های پژوهش و فناوری ایجاد کنیم. تاکنون صندوق با سه هزار میلیارد تومان منابع خود، بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه داده است.

تمرکز اصلی صندوق نوآوری بر حوزه سرمایه‌گذاری و به طور خاص سرمایه‌گذاری خطرپذیر است

وی تاکید کرد: تمرکز اصلی ما بر حوزه سرمایه‌گذاری و به طور خاص سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. تجربه دنیا نشان می‌دهد که در هر کشوری که حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر قدرتمندتر بوده توسعه فناوری با سرعت بیشتری اتفاق افتاده است. در این حوزه نیز کشور ضعف دارد اما برنامه جدی داریم که آن را توسعه دهیم.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه خدمات توانمندسازی این صندوق به صورت بلاعوض به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود، گفت: گرنت یکی از حوزه‌هایی است که ما برای شرکت‌های دانش‌بنیانی تعریف کرده‌ایم که بتوانند با همکاری استادان دانشگاه و هسته‌های پژوهشی، فناوری را از طرف دانشگاه تامین کنند. در این زمینه دانشگاه‌ها با محدودیت مواجه بوده‌اند. به همین سبب ما در صندوق نوآوری تلاش کرده‌ایم برنامه کمک‌هزینه تحقیق و توسعه را تقویت کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین گفت: دانشگاه‌ها با توسعه زیست‌بوم نوآوری خود و نقش‌آفرینی در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند منابع مالی پایداری نیز برای خود ایجاد کنند. توسعه کارآفرینی تنها نیازمند پول و منابع مالی یا ساختار نیست. فرهنگ هم مهم است. ما باید فرهنگ حاکم بر دانشگاه‌ها را به سمت توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ببریم. باید نمونه‌های موفق را به اعضای هیات علمی و دانشجویان نشان بدهیم. باید راه و چاه ایجاد کسب‌وکار و همچنین حمایت‌های دولتی را به آن‌ها نشان بدهیم.

در ادامه جلسه آقای دکتر شاکری نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با تسلیت ایام اربعین حسینی گزارشی از روند بررسی برنامه هفتم در کمیسیون مجلس ارائه کرد و بر ضرورت بررسی همه جانبه مشکلات شرکتهای دانش بنیان در کمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی و اقدامات موثر دولت در حمایت از این شرکتها تاکید نمود.

همچنین مهندس سیدی تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به مهمترین رخدادهای صورت یافته در عرصه داخلی و خارجی، به نقاط عطف نشریات و جراید کشور در حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوع شعار سال پرداخت.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

اعطای فرصت مطالعاتی به پژوهشگران زیر ۴۰ سال دانشگاه شریف

اعطای فرصت مطالعاتی به پژوهشگران زیر ۴۰ سال دانشگاه شریف
2024-07-13T15:49:39+03:30
بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) فراخوان جدید شرکت در برنامه فرصت تحقیقاتی دانشمندان جوان را منتشر کرد.

مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی ۱۴۰۳ تمدید شد/ شهریورماه؛ زمان اعلام نتایج نهایی

مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی ۱۴۰۳ تمدید شد/ شهریورماه؛ زمان اعلام نتایج نهایی
2024-07-13T15:09:39+03:30
مهلت انتخاب رشته محل برای داوطلبان مجاز (عادی و استعداد درخشان) در کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۱۴۰۳ تمدید شد.

بخش زیادی از اعضای هیات‌علمی همکاری موثری با صنایع ندارند/ نقش ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها در حل مسائل

بخش زیادی از اعضای هیات‌علمی همکاری موثری با صنایع ندارند/ نقش ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها در حل مسائل
2024-07-13T15:09:39+03:30
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با انتقاد از تعداد کم قراردادهای ارتباط صنعت اعضای هیئت علمی گفت: بخش زیادی از اعضای هیات علمی هنوز همکاری موثر...

جذام قابل درمان است/ آمار ابتلا در جهان و ایران

جذام قابل درمان است/ آمار ابتلا در جهان و ایران
2024-07-13T14:43:00+03:30
معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: برخلاف باور عمومی، ۹۰ تا ۹۵ درصد آحاد بشر هرگز جذام نمی‌گیرند، به عبارت دیگر اغلب انسان‌ها نسبت به جذام ایمنی ذاتی دارند.

مهلت ثبت نام متقاضیان رشته‌های دارای آزمون عملی کنکور ۱۴۰۳ فردا پایان می‌یابد

مهلت ثبت نام متقاضیان رشته‌های دارای آزمون عملی کنکور ۱۴۰۳ فردا پایان می‌یابد
2024-07-13T14:42:59+03:30
مدیرکل روابط عمومی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور از پایان مهلت ثبت‌نام متقاضیان رشته‌ علوم ورزشی و رشته‌های دارای آزمون عملی هنر تا پایان روز یک...

فعالیت‌های اداری دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه تعطیل است

فعالیت‌های اداری دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه تعطیل است
2024-07-13T14:03:00+03:30
کلیه فعالیت‌های اداری دانشگاه شهید بهشتی در روز چهارشنبه مورخ ۲۷ تیرماه سال ۱۴۰۳ تعطیل است.

چالش‌ها و الزامات توسعه «هوش مصنوعی مولد» بررسی شد

چالش‌ها و الزامات توسعه «هوش مصنوعی مولد» بررسی شد
2024-07-13T13:09:40+03:30
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی چالش‌ها و الزامات توسعه و پیاده‌سازی هوش مصنوعی مولد پرداخته است.

کانون‌های پرورش استعداد در شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر فعال می‌شود

کانون‌های پرورش استعداد در شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر فعال می‌شود
2024-07-13T13:09:39+03:30
معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: کانون‌های مردمی پرورش مستعدان در شهرهای با بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت فعال می شود.

تحقیق و توسعه روی ساخت کفش‌های مناسب برای مناطق سردسیری

تحقیق و توسعه روی ساخت کفش‌های مناسب برای مناطق سردسیری
2024-07-13T12:56:21+03:30
چند شرکت خصوصی قرار است به صورت مشترک کار تحقیق و توسعه‌ای را آغاز کنند که در آن از گرافن و آئروژل برای ساخت کفش‌های سبک و بادوام استفاده می شود.

حفظ آب‌های زیرزمینی با پلتفرم ایرانی بانک آب/ دانش بومی در خدمت کشاورزی هوشمند

حفظ آب‌های زیرزمینی با پلتفرم ایرانی بانک آب/ دانش بومی در خدمت کشاورزی هوشمند
2024-07-13T12:56:21+03:30
یک شرکت دانش بنیان با طراحی پلتفرم بانک آب در زمینه مدیریت منابع آب زیرزمینی در دشت‌های کشور فعالیت می‌کند.

محدودیت‌های ترامپ در اینستاگرام و فیس بوک لغو شد

محدودیت‌های ترامپ در اینستاگرام و فیس بوک لغو شد
2024-07-13T12:42:59+03:30
متا اعلام کرد محدودیت های وضع شده بر حساب های کاربری اینستاگرام و فیس بوک دونالد ترامپ را حذف می کند.

برنامه ۲ وزارتخانه برای واگذاری املاک پیام نور

برنامه ۲ وزارتخانه برای واگذاری املاک پیام نور
2024-07-13T12:29:40+03:30
دبیرکل انجمن صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور از برنامه وزارتین علوم و آموزش و پرورش برای واگذاری املاک و اموال دانشگاه در چند روز آینده خبر داد.

اتحادیه اروپا ایکس را به فریبکاری درباره تیک آبی متهم کرد

اتحادیه اروپا ایکس را به فریبکاری درباره تیک آبی متهم کرد
2024-07-13T12:16:19+03:30
تحقیق رگولاتورهای فناوری اتحادیه اروپا نشان می دهد شبکه اجتماعی ایکس قوانین محتوای آنلاین اتحادیه اروپا را نقض کرده و تیک آبی آن کاربران را فریب می دهد.

اتحادیه اروپا به تیک آبی ایکس اعتماد ندارد

اتحادیه اروپا به تیک آبی ایکس اعتماد ندارد
2024-07-13T12:03:02+03:30
تحقیق رگولاتورهای فناوری اتحادیه اروپا نشان می دهد شبکه اجتماعی ایکس قوانین محتوای آنلاین اتحادیه اروپا را نقض کرده و تیک آبی آن کاربران را فریب می دهد.

نظام جامع آموزش حوزه علمیه خراسان اجرایی می‌شود

نظام جامع آموزش حوزه علمیه خراسان اجرایی می‌شود
2024-07-13T12:03:01+03:30
مدیر حوزه علمیه خراسان از آغاز اجرای نظام جامع آموزش این حوزه به‌صورت آزمایشی در برخی از مدارس علمیه در سال تحصیلی جدید خبر داد.

مجوز چاپ ۱۰ نشریه علمی حوزوی برای نخستین بار صادر شد

مجوز چاپ ۱۰ نشریه علمی حوزوی برای نخستین بار صادر شد
2024-07-13T12:03:01+03:30
مدیرکل پژوهش‌های عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: برای نخستین بار مجوز چاپ ۱۰ نشریه علمی حوزوی صادر شده است.

تغییر اقلیم مهم ترین عامل شیوع پشه آئدس و تب دنگی

تغییر اقلیم مهم ترین عامل شیوع پشه آئدس و تب دنگی
2024-07-13T11:43:01+03:30
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، تغییر اقلیم را مهم ترین عامل شیوع پشه آئدس و بیماری های مربوط به آن در کشور دانست.

اطلاعات ۱۰۹ میلیون کاربر شرکت مخابراتی آمریکایی هک شد

اطلاعات ۱۰۹ میلیون کاربر شرکت مخابراتی آمریکایی هک شد
2024-07-13T11:43:00+03:30
AT&T  اعلام کرد با یک عملیات هک وسیع داده روبرو شده که طی آن داده های حدود ۱۰۹ میلیون حساب کاربری شامل سوابق تماس و پیامک به طور غیرقانی دانلود شده است.

استقرار نظام نوآوری و هوشمندسازی در صنعت ذوب آهن/ عارضه یابی و رفع نیاز توسط شرکت‌های داخلی

استقرار نظام نوآوری و هوشمندسازی در صنعت ذوب آهن/ عارضه یابی و رفع نیاز توسط شرکت‌های داخلی
2024-07-13T11:29:41+03:30
براساس یک توافق نامه مشترک، تشخیص صحیح نیازهای فناورانه صنعت ذوب آهن و اهتمام برای رفع این نیازها توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی فراهم می‌شود.

شهید رئیسی حلقه وصل گروه های مختلف فکری در جامعه بود

شهید رئیسی حلقه وصل گروه های مختلف فکری در جامعه بود
2024-07-13T11:16:18+03:30
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین اختتامیه کنگره شعر شهید جمهور با اشاره به ویژگی های شخصیتی شهید رئیسی گفت: آیت الله رئیسی اهل وصل بود و نگاه فصل ن...

ثبت ۳۲۶۸ تماس مزاحم با اورژانس تهران

ثبت ۳۲۶۸ تماس مزاحم با اورژانس تهران
2024-07-13T11:03:01+03:30
رییس سازمان اورژانس استان تهران، از ثبت سه هزار و ۲۶۸ تماس مزاحم با اورژانس استان در هفته گذشته خبر داد.

لباس فضانوردی ادرار را بازیافت می‌کند

لباس فضانوردی ادرار را بازیافت می‌کند
2024-07-13T11:03:00+03:30
با روش نوینی که محققان برای مدیریت بازیافت ابداع کرده اند، فضانوردان ماموریت های آینده ناسا احتمالا قادر خواهند بود ادار خود را از طریق لباس فضانوردی بازیافت...

رشد ۶ درصدی اهدای خون در بهار ۱۴۰۳

رشد ۶ درصدی اهدای خون در بهار ۱۴۰۳
2024-07-13T10:49:39+03:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، از رشد ۶ درصدی اهدای خون در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

ارزشیابی توزیع شیر در مدارس/ ۱۰ درصد از طعم شیر راضی نبودند

ارزشیابی توزیع شیر در مدارس/ ۱۰ درصد از طعم شیر راضی نبودند
2024-07-13T10:49:38+03:30
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، نتایج حاصل از ارزشیابی برنامه شیر مدارس در کشور را تشریح کرد.

تسریع در ایجاد کنسرسیوم تخصصی رفع آلایندگی نیروگاه برق حرارتی شازند

تسریع در ایجاد کنسرسیوم تخصصی رفع آلایندگی نیروگاه برق حرارتی شازند
2024-07-13T10:36:18+03:30
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی و تیم کارشناسی در راستای پیگیری فراخوان کاهش آلایندگی نیروگاه برق حرارتی شازند اراک از ای...

هواپیمای برقی هیدروژنی ۵۳۲ مایل پرواز کرد

هواپیمای برقی هیدروژنی ۵۳۲ مایل پرواز کرد
2024-07-13T10:22:58+03:30
شرکت «جابی آویشین» اعلام کرد یک نسخه هیدروژنی از هواپیمای برقی عمود پرواز به طور آزمایشی ۵۳۲ مایل طی کرده است.

تاکید بر همکاری پژوهشگاه‌ها با سازمان‌های اجرایی

تاکید بر همکاری پژوهشگاه‌ها با سازمان‌های اجرایی
2024-07-13T10:09:39+03:30
دبیر مجمع پژوهشگاه‌های کشور بر لزوم همکاری پژوهشگاه‌ها با سازمان‌های اجرایی تأکید کرد و همکاری با پژوهشگاه جنگ و سازمان هواشناسی را فرصتی مناسب برای همکاری د...

تعدادی از مؤسسات آموزش عالی آزاد منحل می‌شوند

تعدادی از مؤسسات آموزش عالی آزاد منحل می‌شوند
2024-07-13T10:09:38+03:30
شورای گسترش آموزش عالی با انحلال و لغو موافقت قطعی تعدادی از مؤسسات آموزش عالی آزاد موافقت کرد.

استفاده از نمک‌های یُددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات

استفاده از نمک‌های یُددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات
2024-07-13T09:56:17+03:30
رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت، از افزایش احتمال بیماری های منتقله از آب و غذا در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی خبر داد.

استفاده از نمک‌های یددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات

استفاده از نمک‌های یددار و روغن های ترانس پایین در تهیه نذورات
2024-07-13T09:43:01+03:30
رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت، از افزایش احتمال بیماری های منتقله از آب و غذا در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)