میرنیوز

توسعه برنامه‌های آموزشی متناسب با نیازها/ لزوم ایفای نقش در توسعه اکوسیستم کارآفرینی

توسعه برنامه‌های آموزشی متناسب با نیازها/ لزوم ایفای نقش در توسعه اکوسیستم کارآفرینی 2021-10-21T13:49:10+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، در آئین معارفه رئیس جدید و تکریم رئیس سابق دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که در دانشکده کارآفرینی برگزار شد، دکتر جهانگیر یداللهی، رئیس جدید دانشکده کارآفرینی با اشاره به مشکلات بسیاری که در تأسیس و راه‌اندازی دانشکده کارآفرینی از ابتدا وجود داشته، تلاش رؤسای سابق دانشکده برای دستیابی به دستاوردها و موفقیت‌های کنونی را قابل‌ستایش توصیف کرد و افزود: دنیا در حال حرکت است و متوقف شدنی نیست و نیازها و مشکلات نامحدود است، لذا باید مسیر موفقیت را ادامه داد.

وی با تأکید بر توجه سرپرست دانشگاه به کارآفرینی به‌عنوان یکی از اولویت‌های دانشگاه تهران گفت: وقتی از کارآفرینی سخن می‌گوئیم، یعنی دانشگاهی که دانش‌آموختگان کارآفرین تربیت و نتایج تحقیقات دانشگاه را تجاری می‌کند و بر مبنای دنیای واقعی آموزش می‌دهد.

رئیس دانشکده کارآفرینی مثال ملموس آموزش بر مبنای دنیای واقعی را آموزش پزشکی دانست و تأکید کرد که همه آموزش‌ها باید به آن سمت برود و ملموس، واقعی و منطبق با مسائل کشور و جهان باشد.

باید در توسعه اکوسیستم کارآفرینی کشور نقش ایفا کنیم

یداللهی با اشاره به اینکه اگر قرار است دانشگاهی کارآفرین شود، باید مأموریت‌هایی برای خود تعریف کند، افزود: مأموریت قبلی ما تربیت متخصصانی برای نیازهای جاری کشور بود، اما به‌عنوان دانشکده کارآفرینی باید در توسعه اکوسیستم کارآفرینی در کشور و دانشگاه نقش اساسی ایفا کنیم و پژوهش‌ها، پایان‌نامه، رساله‌ها و تحقیقات اعضای هیأت علمی بر تنگناها و چالش‌های توسعه کارآفرینی در کشور و دانشگاه استوار باشد. باید به‌عنوان موضوع تحقیق راه حل، پیشنهاد و راهبرد ارائه دهیم. و با گروه‌های آموزشی و دانشکده‌هایی شبکه‌سازی کنیم که در کشور کارآفرینی آموزش می‌دهند.

وی تصریح کرد: وقتی از حرکت ملی سخن می‌گوئیم نه‌تنها یک نفر، بلکه یک گروه و یا دانشگاه به تنهایی نمی‌تواند قهرمان باشد و موفق عمل کند، بلکه باید شبکه‌سازی و سازمان‌دهی را در کل کشور بین دانشجویان و با همه سازمان‌های فعال در حوزه کارآفرینی داشته باشیم تا بتوانیم هم به نیاز آن پاسخ دهیم و هم اینکه دانش و تجربیات را داخل دانشگاه بیاوریم و در خدمت اهداف توسعه کارآفرینی به کار گیریم.

رئیس دانشکده کارآفرین یکی از اهداف مهم را بهبود مستمر روش‌های یادگیری و یاددهی برای اعضای هیأت علمی عنوان کرد و افزود: عضو هیأت علمی که کاملاً به‌روز است و مطالعه دائمی دارد روز بعد دیگر به‌روز نیست و فرایند بهبود یک فرایند مستمر است و این تلاش زمانی اثربخش است که ما در تعامل با سایر دانشکده‌ها و فعالان توسعه کارآفرینی در کشور باشیم.

توسعه برنامه‌های آموزشی رسمی متناسب با نیازهای کشور

وی اولویت‌های دانشکده را توسعه برنامه‌های آموزشی رسمی و دوره‌های کوتاه‌مدت متناسب با نیازهای کشور، اجرای برنامه‌های مشترک با سایر دانشکده‌های دانشگاه و برگزاری رویدادهای مشترک با سازمان‌های فعال در حوزه کارآفرینی اعلام کرد و تحقق این اهداف را با ایجاد فضای همدلی، همکاری و یکپارچگی با همکاری تمامی اعضای هیأت علمی میسر دانست.

دکتر کمره‌ای معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کارآفرینی یکی از سیاست‌های اصلی دانشگاه تهران است که سرپرست جدید دانشگاه تأکید ویژه‌ای بر آن دارد، افزود: برای تأسیس دانشکده کارآفرینی زحمات زیادی کشیده شده است و در حال حاضر دانشکده کارآفرینی جایگاه خوب و شناخته‌شده‌ای در سطح کشور دارد و امیدواریم این رشد به قوت خود ادامه پیدا کند و دانشکده کارآفرینی نقش و وظیفه‌ای که به خاطر آن تأسیس شده است را به اجرا گذارد.

معاون آموزشی دانشگاه با تأکید بر اینکه نباید فراموش کرد که دانشگاه تهران، دانشگاهی جامع است که همه رشته‌ها در آن وجود دارد، خاطرنشان کرد: برخی فعالیت‌ها و رشته‌ها زودبازده هستند و آثار و نتایج آنها به لحاظ فعالیت‌های علمی و دستاوردهای پژوهشی قابل رؤیت است و برخی دیگر به‌رغم زمان‌بر بودن باز هم کارآفرین هستند، رشته‌هایی که به لحاظ کیفیت بنیادی بوده و سال‌ها طول می‌کشد تا به نتیجه برسد.

استاد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران تصریح کرد: لزوماً شاخص کارآفرینی تجاری‌سازی نیست. یکی از شاخص‌های کارآفرینی تجاری‌سازی است. فارغ‌التحصیلانی که بتوانند کارآفرینی و ایجاد اشتغال کنند نیز یکی از مصادیق کارآفرینی هستند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه دانشکده کارآفرینی نام بزرگی دارد و باید در راستای تحقق کارآفرینی در همه ابعاد به پیش برود، افزود: دانشگاه کارآفرین، بین‌المللی و با مسئولیت‌پذیری اجتماعی از اهداف دانشگاه است، اما در رأس همه اینها ارتقای کیفیت آموزش، پژوهش و کیفیت علمی دانشگاه است و اگر به کیفیت مطلوب دست پیدا نکنیم به هدف نرسیده‌ایم.

کمره‌ای اظهار امیدواری کرد که دانشکده کارآفرینی با وجود آئین‌نامه‌ها، ضوابط، کمیت و کیفیت مناسب اعضای هیأت علمی برای موفقیت و حرکت در جهت اهداف به کمک سایر دانشکدگان، پردیس‌های اقماری، مراکز و مؤسسات دانشگاه موفق عمل کند. دانشکده کارآفرینی با ۳۴ عضو هیأت علمی قطعاً می‌تواند دانشکده کارآمدی باشد، چرا که اسباب کار آماده است و باید همت کرد تا به هدف رسید و کار را پیش برد.

معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به آغاز سال تحصیلی و انتشار اخبار ضدونقیض درباره حضوری شدن کلاس‌های دانشگاه گفت: درباره نحوه برگزاری کلاس‌ها در حال مذاکره با وزارت علوم هستیم و برای رسیدن به این مهم برنامه‌ریزی جامعی در دانشگاه تهران باید اتفاق بیفتد تا بتوانیم دوره‌های حضوری را برگزار کنیم و در نهایت تابع مصوبات ستاد ملی کرونا و وزارت علوم هستیم.

وی یکی از موانع برای برگزاری کلاس‌های حضوری را واکسینه نشدن کامل دانشجویان تاکنون دانست و واکسینه شدن تعداد بیشتر از دانشجویان را دغدغه بزرگ معاونت آموزشی برای برگزاری کلاس‌های حضوری عنوان و تأکید کرد باید دانشجویان را ترغیب کرد تا واکسینه شوند.

اولویت ما برگزاری کلاس حضوری برای دروس عملی است

وی در ادامه تأکید کرد: در حال حاضر اولویت ما برگزاری کلاس حضوری برای دروس عملی است، چرا که دروس عملی در برخی رشته‌ها به‌صورت مجازی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

کمره‌ای خاطرنشان کرد در سه دوره‌ای که کلاس‌های دانشگاه به‌صورت غیرحضوری برگزار شده است از لحاظ کیفیت علمی به نتیجه مطلوبی رسیدیم و امیدواریم با تلاش دانشگاه و دانشجویان به وظایف خود به‌خوبی عمل کنیم.

باید به دنبال نقش آفرینی در بیرون از دانشگاه بود

غلامحسین حسینی‌نیا، رئیس سابق دانشکده کارآفرینی، دیگر سخنران این مراسم با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دوران مشکلات و بحران‌های مختلف جهانی و کمبودهای داخلی در حوزه‌های مالی، آموزشی و پژوهش، بین‌المللی در دوره سه‌ساله ریاست بر دانشکده ارائه کرد.

بازنگری در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و برگزاری دوره‌های آزاد

وی تسهیل‌گری برای ایجاد فضای مناسب برای فعالیت اعضای هیأت علمی و دانشجویان، خارج شدن دانشکده از حالت تک‌رشته‌ای، کمک به تأسیس چند رشته دردانشگاه‌های دیگر و ارائه سرویس کامل آموزشی به سایر دانشکدگان دانشگاه، جذب اعضای هیأت علمی به‌خصوص جذب استادان ایرانی خارج از کشور و برگزاری کارگاه‌های بین‌المللی با استادان ایرانی در سراسر جهان، بازنگری در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، برگزاری دوره‌های آزاد و پرداخت بدهی‌ها از جمله اقدامات خود عنوان کرد.

دانشیار دانشکده کارآفرینی که مسئولیت سازمان فنی و حرفه‌ای را برعهده گرفته است، گفت احساس من این است که مأموریتی از دانشگاه گرفته‌ام تا اهدافی که برای سازمان فنی حرفه‌ای در نظر گرفته شده محقق کنیم.

وی این اهداف را آموزش و تربیت نیروی متخصص و متناسب با نیازهای بازار و ارتقای توان کارآفرینی، کمک به تولید ثروت و کاهش فقر در جامعه از طریق توانمندسازی نیروی کار، افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق آموزش، مهارت خلاقیت و تجربه و … عنوان کرد.

حسینی‌نیا تاکید کرد برای تحقق این اهداف ناگزیریم که در خارج از دانشگاه نیز مدیریت بپذیریم و نقش‌آفرینی کنیم تا آنچه در دانشگاه آموزش داده می‌شود را در خارج از آن محقق کنیم.

وی با اظهار تأسف از اینکه ۴۵ درصد فراگیران و متقاضیان آموزش فنی حرفه‌ای فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند در حالی که این آموزش‌ها برای سطح کارگری و سطح ۴ تعریف شده این مساله را یک فاجعه ملی دانست که دانش‌آموختگان دانشگاه برای اشتغال باید آموزش کارگری ببینند.

وی گفت: تغییر این رویه بزرگ‌ترین مأموریت من به‌عنوان یک دانشگاهی در خارج از دانشگاه و در سازمان فنی حرفه‌ای خواهد بود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

ترکیبی امیدبخش برای کاهش حرکات غیر ارادی مبتلایان به پارکینسون

ترکیبی امیدبخش برای کاهش حرکات غیر ارادی مبتلایان به پارکینسون
2021-12-02T23:49:10+03:30
محققان موسسه زیست‌پزشکی تگزاس در مطالعه‌ای جدید دارویی امیدبخش برای کاهش حرکات غیر ارادی ماهیچه‌ها موسوم به "دیسکینزی" (dyskinesia) یافتند این عارض...

نمایندگان مردم به صف داوطلبان اهدای خون پیوستند

نمایندگان مردم به صف داوطلبان اهدای خون پیوستند
2021-12-02T19:19:14+03:30
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز مجلس و با حضور در ایستگاه سیار اهدای خون به جمع اهداکنندگان خون پیوستند.

پیاده‌روی فضایی ناسا آغاز شد

پیاده‌روی فضایی ناسا آغاز شد
2021-12-02T16:02:30+03:30
پیاده‌روی فضانوردان ناسا که به دلیل خطرات ناشی از زباله‌های فضایی روسیه به تعویق افتاده بود، آغاز شد.

سویه آفریقایی به ایران نزدیک شد/ خطر عادی انگاری ها جدی است

سویه آفریقایی به ایران نزدیک شد/ خطر عادی انگاری ها جدی است
2021-12-02T15:05:53+03:30
سویه جدید کرونا به نزدیکی ایران رسید و این موضوع می تواند زنگ خطری برای ما باشد که اگر مراقب نباشیم، شاید روزهای پیش رو با امیکرون مواجه شویم.

یک شرکت انگلیسی الماس به فضا می برد

یک شرکت انگلیسی الماس به فضا می برد
2021-12-02T14:52:32+03:30
یک شرکت انگلیسی تصمیم دارد تعدادی الماس را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد و برگرداند و سپس آنها را تا قیمت ۴۵ هزار دلار بفروشد.

پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در ریاضیات

پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در ریاضیات
2021-12-02T14:42:30+03:30
به گفته‌ دانشمند علوم رایانه، هوش مصنوعی توانایی جدیدی کسب کرده است که تا پیش از این دیده نشده بود؛ به نحوی که اکنون می‌تواند به ایجاد و اثبات قضیه‌های ریاضی...

ضرورت فعالیت هئیات دانشجویی در راستای تمدن سازی

ضرورت فعالیت هئیات دانشجویی در راستای تمدن سازی
2021-12-02T14:25:52+03:30
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: هئیات دانشجویی به عنوان یک تشکیلات مهم در دانشگاه باید در راستای تمدن سازی فعالیت خود را ...

ضرورت ایجاد تغییر اساسی در برنامه‌های آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

ضرورت ایجاد تغییر اساسی در برنامه‌های آموزشی دانشگاه علمی کاربردی
2021-12-02T14:15:50+03:30
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد: برنامه های درسی و آموزشی این دانشگاه نیاز به یک بازنگری و تغییر اساسی در راستای رفع نیاز بازار کار دارد. ...

بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است

بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است
2021-12-02T14:02:30+03:30
معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است. با همکاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت می توان ...

تشکل های دارویی به رئیس جمهور نامه نوشتند

تشکل های دارویی به رئیس جمهور نامه نوشتند
2021-12-02T13:45:57+03:30
جمعی از فعالان دارویی در نامه ای به رئیس جمهور، بر ضرورت تدوین سیاست های ارزی کارآمد با رویکرد حمایت از بیماران و توسعه صنعت داروسازی کشور تاکید کردند.

شناسایی ۳۸۳۹ بیمار جدید کرونایی/ ۱۰ استان بدون مرگ و میر

شناسایی ۳۸۳۹ بیمار جدید کرونایی/ ۱۰ استان بدون مرگ و میر
2021-12-02T13:45:56+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۱۰ استان کشور در شبانه روز گذشته هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کرونایی نداشته اند.

واکسن های تزریق شده از ۱۰۶ میلیون و ۶۲۱ هزار دوز عبور کرد

واکسن های تزریق شده از ۱۰۶ میلیون و ۶۲۱ هزار دوز عبور کرد
2021-12-02T13:45:56+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، آمار واکسن های تزریق شده در کشور از ۱۰۶ میلیون و ۶۲۱ هزار دوز عبور کرد.

افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی به هیچ وجه از دستور جلسه خارج نشده است

افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی به هیچ وجه از دستور جلسه خارج نشده است
2021-12-02T12:25:53+03:30
معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی به هیچ وجه از دستور جلسه خارج نشده و در جلسه بعدی صحن عل...

تقاضا برای آیفون ۱۳ کاهش یافت

تقاضا برای آیفون ۱۳ کاهش یافت
2021-12-02T12:12:33+03:30
طبق گزارشی جدید اپل به تهیه کنندگان قطعات خود اعلام کرده تقاضا برای سری آیفون ۱۳ کاهش یافته است.

مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی باید درست هدایت شود

مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی باید درست هدایت شود
2021-12-02T12:02:30+03:30
معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بحث افزایش ظرفیت پزشکی، برنامه‌ای بلند مدت با سابقه‌ای طولانی در دبیرخانه شورای عالی انقلا...

فعالان هیئت‌های دانشجویی باید از لحاظ درسی و آموزشی در رتبه بالایی باشند

فعالان هیئت‌های دانشجویی باید از لحاظ درسی و آموزشی در رتبه بالایی باشند
2021-12-02T11:35:50+03:30
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت: دانشجوی مؤمن تراز انقلابی باید در هیئت تربیت شود و هیئات باید برای این موضوع برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند، هیئت ب...

توضیح دانشگاه تهران درباره حمله سایبری به سامانه مرکز یادگیری/ هیچ نفوذی صورت نگرفت

توضیح دانشگاه تهران درباره حمله سایبری به سامانه مرکز یادگیری/ هیچ نفوذی صورت نگرفت
2021-12-02T11:32:32+03:30
رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران درباره آنچه که تحت عنوان حمله به سامانه مرکز یادگیری دانشگاه تهران یاد می‌شود توضیح داد و گفت: هیچ نفوذی به این سامانه...

آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه برای ایلان ماسک دردسرساز شد

آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه برای ایلان ماسک دردسرساز شد
2021-12-02T11:22:30+03:30
زباله‌های فضایی ایجاد شده در نتیجه آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه، ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را مجبور به تغییر مسیر کردند تا از برخورد احتمالی جلوگیری شود. ...

گونه جهش یافته اومیکرون در امارات مشاهده شد

گونه جهش یافته اومیکرون در امارات مشاهده شد
2021-12-02T11:19:12+03:30
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، نسبت به مشاهده شدن گونه جهش یافته اومیکرون در امارات هشدار داد.

پرنده رباتیک با توانایی بی‌نظیر در گرفتن شاخه‌ درختان

پرنده رباتیک با توانایی بی‌نظیر در گرفتن شاخه‌ درختان
2021-12-02T11:09:10+03:30
مهندسان با الهام از پرنده شکاری شاهین، رباتی ساخته‌اند که قادر به بلند شدن، نشستن و گرفتن شاخه‌هاست و درست مانند یک پرنده واقعی می‌تواند اشیاء را در هوا بگیر...

افشاگر فیس بوک درباره اصلاح قانون به کنگره مشاوره داد

افشاگر فیس بوک درباره اصلاح قانون به کنگره مشاوره داد
2021-12-02T10:52:33+03:30
فرانسیس هوگن افشاگر فیس بوک دیروز برای دومین بار در مقابل کنگره آمریکا شهادت داد اما به جای تشریح آسیب‌های فیس بوک، درباره برطرف کردن مشکلاتی که پلتفرم ایجا...

تولید تجهیزات دندانپزشکی و دندانسازی در یک شرکت دانش بنیان

تولید تجهیزات دندانپزشکی و دندانسازی در یک شرکت دانش بنیان
2021-12-02T10:42:30+03:30
یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به تولید تجهیزات و لوازم دندانپزشکی و دندانسازی در کشور شد.

اطلاعات زمین شناسی مریخ در دست مریخ‌نورد چینی‌ها

اطلاعات زمین شناسی مریخ در دست مریخ‌نورد چینی‌ها
2021-12-02T09:49:10+03:30
داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماموریت "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) و مریخ‌نورد "ژورونگ"(Zhurong) چین اطلاعات جدیدی در مورد یک ناحیه نیمکره شمالی م...

برنامه های درسی و آموزشی دانشگاه علمی کاربردی نیاز به بازنگری و تغییر اساسی دارد

برنامه های درسی و آموزشی دانشگاه علمی کاربردی نیاز به بازنگری و تغییر اساسی دارد
2021-12-02T09:22:30+03:30
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد: برنامه های درسی و آموزشی این دانشگاه نیاز به یک بازنگری و تغییر اساسی در راستای رفع نیاز بازار کار دارد. ...

حمله سایبری به سامانه یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران تایید شد

حمله سایبری به سامانه یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران تایید شد
2021-12-02T09:19:13+03:30
مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران از جمله سایبری به سامانه یادگیری الکترونیکی این دانشگاه خبر داد.

تقویم نجومی آذرماه/ وضعیت خوب رصد بارش شهابی «جوزایی»

تقویم نجومی آذرماه/ وضعیت خوب رصد بارش شهابی «جوزایی»
2021-12-02T09:05:53+03:30
کارشناس نجوم در خصوص رویدادهای نجومی آذرماه گفت: مقارنه ماه و مریخ، خورشید گرفتگی و بارش شهابی جوزایی از مهم ترین رویدادهای این ماه هستند که بارش شهابی وضعیت...

جزئیات راه اندازی نظام ملی پیشنهادات در دانشگاهها / چالشهای کشور موضوع پایان نامه می شوند

جزئیات راه اندازی نظام ملی پیشنهادات در دانشگاهها / چالشهای کشور موضوع پایان نامه می شوند
2021-12-02T08:52:32+03:30
معاون وزیر علوم جزئیات راه اندازی نظام ملی پیشنهادات در دانشگاه ها را تشریح کرد و گفت: یکی از اهداف جزیی نظام ملی پیشنهادات این است که به یافتن عناوین پایان ...

با این دیدگاه که کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم

با این دیدگاه که کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم
2021-12-02T08:02:30+03:30
رئیس دانشگاه تهران: برخی‌ معتقدند کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، با این دیدگاه مخالفم و معتقدم هر دوره‌ای می‌تواند در حوزه نویسندگی و ن...

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان کاهش می دهد

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان کاهش می دهد
2021-12-02T07:59:13+03:30
تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که واکسنی برای آن از سال ۲۰۰۶ در دسترس قرار گرفته است.

ارتباط آلودگی هوا با افزایش ابتلا به سرطان ریه

ارتباط آلودگی هوا با افزایش ابتلا به سرطان ریه
2021-12-02T07:59:12+03:30
محققان افزایش آلودگی هوا را با افزایش موارد آدنوکارسینوم ریه (شایع ترین نوع سرطان ریه) در سراسر جهان مرتبط دانسته اند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)