میرنیوز

ارائه راهکارهایی برای پیشبرد اهداف علمی،تحقیقاتی کشور در" کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران"

ارائه راهکارهایی برای پیشبرد اهداف علمی،تحقیقاتی کشور در" کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران" 2021-10-21T12:59:06+03:30

به گزارش ایسنا، در ابتدای برگزاری چهارمین کنگره بین‌المللی و بیست و پنجمین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران متن پیام دکتر حسین قناعتی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران قرائت شد، در این پیام آمده است:" با شیوع پاندمی کرونا، دانشگاه‌ها در ایران و بسیاری از کشورها به‌سرعت تعطیل شده و پویایی علمی تحت تأثیر این فضا قرار گرفت. بازگشایی دانشگاه‌ها و تردد اساتید و دانشجویان در دانشگاه، گردهمایی‌ها و نشست‌ها و فعالیت‌های آزمایشگاهی و ... با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند زمینه آفرینش‌های علمی متناسب با نیازهای جامعه را فراهم کند، رشته‌های فیزیولوژی و فارماکولوژی و شاخه‌های وابسته به آنها از جمله رشته‌های علمی است که می‌تواند در یافتن «پاتوفیزیولوژی بیماری، پیشنهاد دارو و واکسن‌های مؤثر نقش تعیین‌کننده‌ای» داشته باشند. 

در ادامه پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران آمده است؛ این کنگره با حضور شما اساتید و محققین گرامی و همراهی اساتید برجسته جهانی، بستر مناسبی جهت تبادل اطلاعات علمی، تجارب و ارائه آخرین دستاوردهای علمی و راهکارهای بومی‌سازی آنها است که می‌تواند در جهت پیشبرد اهداف علمی و تحقیقاتی کشور بسیار کمک‌کننده باشد. امید است «بیست و پنجمین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران» با مشارکت حداکثری متخصصان و ارائه دستاوردهای پژوهشی در قالب چکیده مقالات و نیز برگزاری نشست‌ها و میزگردهای تخصصی بتواند گام‌های مفیدی در راستای مدیریت هر چه‌بهتر دانشگاه‌ها در دوران کرونا و پسا کرونا بردارد.    

اهمیت ویژه به حوزه سلولی و فیزیولوژی در کشور 

در ادامه دکتر سید مهدی رضایت رئیس کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران گفت: چهارمین کنگره بین‌المللی و بیست و پنجمین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است، خواستگاه انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران در این دانشگاه است و قریب به بیست سال پیش نخستین کنگره را در این دانشگاه برگزار کردیم و هم اکنون نیز بعد از مدت‌ها در این شرایط اپیدمی کرونا با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه همکاران این کنگره را برگزار کردیم. 

وی با بیان اینکه صورت آنلاین قریب به ۱۵۰ نفر در مراسم افتتاحیه با کنگره ارتباط برقرار کرده بودند؛ تصریح کرد: در اهمیت فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران همین بس که در سال جاری برندگان جوایز نوبل در حوزه سلولی و مولکولی و فیزیولوژی بودند که این نشان از اهمیت یک زیرساخت اصلی در حوزه پزشکی و غیرپزشکی است. خدا را شاکریم که افتخار این را داشتیم برای فرهیختگان و دانشجویان گرامی این کنگره را برگزار کنیم. 

بستری مناسب برای غنی‌تر شدن کنگره 

سپس دکتر محمود قاضی خوانساری دبیر کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران با اشاره به اینکه از حدود دو سال پیش برگزاری کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران به دانشگاه علوم پزشکی تهران سپرده شد؛ گفت: در جلسات متعددی که در گروه فارماکولوژی و فیزیولوژی تشکیل شد تصمیم گرفتیم که در دوران کرونا کنگره به‌صورت وبینار برگزار شود این کار یک تجربه جدیدی برای ما بود، خوشبختانه با کمک همکاران توانستیم بسترهای مناسب را برای برگزاری هر چه غنی‌تر وبینار انجام دهیم.

وی افزود: این کنگره در چهار سالن مجزا برگزار می‌شود، بعد از افتتاحیه و سخنرانی کلیدی به‌وسیله یکی از اساتید برجسته کشور استرالیا، سه سالن مجزا مختص برگزاری سمپوزیوم و یک سالن هم برای برگزاری پوسترها در نظر گرفته شده است. پوسترها به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود و توسط داوران بررسی می‌شود و به دو پوستر برتر که به الگوهایی که مدنظر ما بوده است اشاره کرده باشد (گرنت آزمایشگاهی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان) اهدا می‌شود، شرکت‌کنندگان پوستر شفاهی نیز به مدت پنج دقیقه پوستر خود را ارائه می‌کنند.

دبیر کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران، یادآور شد: باتوجه‌به شرایط اپیدمی کرونا موضوع سمپوزیوم‌ها هم در این راستا است که می‌توان به مواردی از جمله؛ فارماکولوژی و کووید ۱۹، قلبی و عروقی، سالمندی، سیستم‌های عصبی، ترمیم و بافت، افزایش فشارخون ریوی و ارتباط آن با کووید ۱۹، مهندسی بافت، نانو داروها، اختلالات رفتاری، هوش مصنوعی در فیزیولوژی و فارماکولوژی، توان‌بخشی در فیزیولوژی و فارماکولوژی، کلینیکال فارماکولوژی و ... اشاره کرد. 

برگزاری کنگره فااپس (FAOPS) در سال ۲۰۲۷ در ایران 

پس از آن دکتر معصومه جرجانی رئیس انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران، خاطرنشان کرد: خوشبختانه انجمن در طی ۵۴ سابقه‌ای که داشته، تلاش کرده که هر دو سال یکبار کنگره‌های علمی مدنظر را به‌صورت منظم و با توالی زمانی معین، مشخص کند و فرصتی را برای اعضای انجمن و جامعه علمی و پژوهشگران فراهم کند که بتوانند آخرین یافته‌های علمی خودشان را مطرح کنند و بحث و تبادل نظر داشته باشند. خدا را شکر همیشه این توفیق را داشتیم که علاوه بر شرکت‌کنندگان داخلی شرکت‌کنندگانی هم از مراکز علمی و دانشگاهی خارج از کشور داشته باشیم. 

وی ادامه داد: این کنگره به‌نوعی کنگره اقماری انجمن فیزیولوژی آسیا و اقیانوسیه فااپس به‌حساب می‌آید و مدیرعامل انجمن از این کنگره حمایت می‌کند، با این رویکرد و جهت‌گیری توفیق پیدا کردیم کنگره فااپس که کنگره بین‌المللی و منطقه‌ای است را در سال ۲۰۲۷ که در واقع با کشورهایی از جمله؛ کره و ژاپن رقابت دارد را برای ایران بگیریم. انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران سعی کرده است که دو و سه کنگره قبل را هم با شرایطی برگزار و زمینه‌سازی کند تا در سال ۲۰۲۷ یک کنگره بین‌المللی و بسیار باشکوه را با همکاری اساتید و جامعه علمی کشور برگزار کنیم.

رئیس انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران، خاطرنشان کرد: این انجمن سعی کرده است که متخصصان فیزیولوژی و فارماکولوژی را در کنار هم نگه داریم و این همگرایی و تجمیع پتانسیل متخصصین دو رشته، در کنار حضور متخصصین سایر رشته‌های وابسته باعث شده که کنگره‌های انجمن از غنای علمی قابل‌توجهی برخوردار باشد. نگران بودیم محدودیت‌ها در دوران کرونا مشکلاتی را به وجود بیاورد اما خوشبختانه احساس مسئولیت جامعه علمی کشور این که باید پاسخگوی نیاز کشور باشند، با وجود تمام تنگناها یافته‌های خوبی را فراهم کرد و در اختیار مجریان نظام سلامت قرارداد. در این کنگره هم دانسته‌های علمی را به مشورت می‌گذاریم و در سطح ملی و بین‌المللی این مطالب مطرح می‌شود. امید دارم دستاوردهای ارزشمند این کنگره بتواند بخش کوچکی از زحمات دست‌اندرکاران این کنگره را جبران کند.  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تعداد کل مقالات رسیده به کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران ۵۱۹، تعداد سخنرانی‌ها ۴۷، تعداد پوسترهای شفاهی ۱۶۶، تعداد پوستر آنلاین ۲۹۹، تعداد کارگاه‌ها ۱۰، تعداد سخنرانی‌هایی که فایل ارسال کرده‌اند ۴۴، تعداد پوسترهای شفاهی که فایل ارسال کرده‌اند ۱۱۲، تعداد پوسترهایی که فایل ارسال کرده‌اند ۲۲۵، تعداد سمپوزیوم‌ها ۱۵، تعداد کل سخنرانی‌ها در سمپوزیوم ۶۹ و تعداد سخنرانان کلیدی ۸ است و کشورهای شرکت‌کننده در کنگره از ایران، آمریکا و استرالیا هستند. در ضمن چهارمین کنگره بین‌المللی و بیست و پنجمین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران از امروز ۲۸ تا ۳۰ مهر ۱۴۰۰ به‌صورت مجازی در گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود. 


انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

ترکیبی امیدبخش برای کاهش حرکات غیر ارادی مبتلایان به پارکینسون

ترکیبی امیدبخش برای کاهش حرکات غیر ارادی مبتلایان به پارکینسون
2021-12-02T23:49:10+03:30
محققان موسسه زیست‌پزشکی تگزاس در مطالعه‌ای جدید دارویی امیدبخش برای کاهش حرکات غیر ارادی ماهیچه‌ها موسوم به "دیسکینزی" (dyskinesia) یافتند این عارض...

نمایندگان مردم به صف داوطلبان اهدای خون پیوستند

نمایندگان مردم به صف داوطلبان اهدای خون پیوستند
2021-12-02T19:19:14+03:30
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز مجلس و با حضور در ایستگاه سیار اهدای خون به جمع اهداکنندگان خون پیوستند.

پیاده‌روی فضایی ناسا آغاز شد

پیاده‌روی فضایی ناسا آغاز شد
2021-12-02T16:02:30+03:30
پیاده‌روی فضانوردان ناسا که به دلیل خطرات ناشی از زباله‌های فضایی روسیه به تعویق افتاده بود، آغاز شد.

سویه آفریقایی به ایران نزدیک شد/ خطر عادی انگاری ها جدی است

سویه آفریقایی به ایران نزدیک شد/ خطر عادی انگاری ها جدی است
2021-12-02T15:05:53+03:30
سویه جدید کرونا به نزدیکی ایران رسید و این موضوع می تواند زنگ خطری برای ما باشد که اگر مراقب نباشیم، شاید روزهای پیش رو با امیکرون مواجه شویم.

یک شرکت انگلیسی الماس به فضا می برد

یک شرکت انگلیسی الماس به فضا می برد
2021-12-02T14:52:32+03:30
یک شرکت انگلیسی تصمیم دارد تعدادی الماس را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد و برگرداند و سپس آنها را تا قیمت ۴۵ هزار دلار بفروشد.

پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در ریاضیات

پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در ریاضیات
2021-12-02T14:42:30+03:30
به گفته‌ دانشمند علوم رایانه، هوش مصنوعی توانایی جدیدی کسب کرده است که تا پیش از این دیده نشده بود؛ به نحوی که اکنون می‌تواند به ایجاد و اثبات قضیه‌های ریاضی...

ضرورت فعالیت هئیات دانشجویی در راستای تمدن سازی

ضرورت فعالیت هئیات دانشجویی در راستای تمدن سازی
2021-12-02T14:25:52+03:30
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: هئیات دانشجویی به عنوان یک تشکیلات مهم در دانشگاه باید در راستای تمدن سازی فعالیت خود را ...

ضرورت ایجاد تغییر اساسی در برنامه‌های آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

ضرورت ایجاد تغییر اساسی در برنامه‌های آموزشی دانشگاه علمی کاربردی
2021-12-02T14:15:50+03:30
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد: برنامه های درسی و آموزشی این دانشگاه نیاز به یک بازنگری و تغییر اساسی در راستای رفع نیاز بازار کار دارد. ...

بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است

بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است
2021-12-02T14:02:30+03:30
معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: بیمه دستیاری، عامل امنیت کار و زمینه ساز پیشرفت علمی دانشجویان است. با همکاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت می توان ...

تشکل های دارویی به رئیس جمهور نامه نوشتند

تشکل های دارویی به رئیس جمهور نامه نوشتند
2021-12-02T13:45:57+03:30
جمعی از فعالان دارویی در نامه ای به رئیس جمهور، بر ضرورت تدوین سیاست های ارزی کارآمد با رویکرد حمایت از بیماران و توسعه صنعت داروسازی کشور تاکید کردند.

شناسایی ۳۸۳۹ بیمار جدید کرونایی/ ۱۰ استان بدون مرگ و میر

شناسایی ۳۸۳۹ بیمار جدید کرونایی/ ۱۰ استان بدون مرگ و میر
2021-12-02T13:45:56+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۱۰ استان کشور در شبانه روز گذشته هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کرونایی نداشته اند.

واکسن های تزریق شده از ۱۰۶ میلیون و ۶۲۱ هزار دوز عبور کرد

واکسن های تزریق شده از ۱۰۶ میلیون و ۶۲۱ هزار دوز عبور کرد
2021-12-02T13:45:56+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، آمار واکسن های تزریق شده در کشور از ۱۰۶ میلیون و ۶۲۱ هزار دوز عبور کرد.

افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی به هیچ وجه از دستور جلسه خارج نشده است

افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی به هیچ وجه از دستور جلسه خارج نشده است
2021-12-02T12:25:53+03:30
معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی به هیچ وجه از دستور جلسه خارج نشده و در جلسه بعدی صحن عل...

تقاضا برای آیفون ۱۳ کاهش یافت

تقاضا برای آیفون ۱۳ کاهش یافت
2021-12-02T12:12:33+03:30
طبق گزارشی جدید اپل به تهیه کنندگان قطعات خود اعلام کرده تقاضا برای سری آیفون ۱۳ کاهش یافته است.

مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی باید درست هدایت شود

مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی به عنوان یک تصمیم ملی باید درست هدایت شود
2021-12-02T12:02:30+03:30
معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بحث افزایش ظرفیت پزشکی، برنامه‌ای بلند مدت با سابقه‌ای طولانی در دبیرخانه شورای عالی انقلا...

فعالان هیئت‌های دانشجویی باید از لحاظ درسی و آموزشی در رتبه بالایی باشند

فعالان هیئت‌های دانشجویی باید از لحاظ درسی و آموزشی در رتبه بالایی باشند
2021-12-02T11:35:50+03:30
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها گفت: دانشجوی مؤمن تراز انقلابی باید در هیئت تربیت شود و هیئات باید برای این موضوع برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند، هیئت ب...

توضیح دانشگاه تهران درباره حمله سایبری به سامانه مرکز یادگیری/ هیچ نفوذی صورت نگرفت

توضیح دانشگاه تهران درباره حمله سایبری به سامانه مرکز یادگیری/ هیچ نفوذی صورت نگرفت
2021-12-02T11:32:32+03:30
رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران درباره آنچه که تحت عنوان حمله به سامانه مرکز یادگیری دانشگاه تهران یاد می‌شود توضیح داد و گفت: هیچ نفوذی به این سامانه...

آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه برای ایلان ماسک دردسرساز شد

آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه برای ایلان ماسک دردسرساز شد
2021-12-02T11:22:30+03:30
زباله‌های فضایی ایجاد شده در نتیجه آزمایش ضدماهواره‌ای روسیه، ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را مجبور به تغییر مسیر کردند تا از برخورد احتمالی جلوگیری شود. ...

گونه جهش یافته اومیکرون در امارات مشاهده شد

گونه جهش یافته اومیکرون در امارات مشاهده شد
2021-12-02T11:19:12+03:30
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، نسبت به مشاهده شدن گونه جهش یافته اومیکرون در امارات هشدار داد.

پرنده رباتیک با توانایی بی‌نظیر در گرفتن شاخه‌ درختان

پرنده رباتیک با توانایی بی‌نظیر در گرفتن شاخه‌ درختان
2021-12-02T11:09:10+03:30
مهندسان با الهام از پرنده شکاری شاهین، رباتی ساخته‌اند که قادر به بلند شدن، نشستن و گرفتن شاخه‌هاست و درست مانند یک پرنده واقعی می‌تواند اشیاء را در هوا بگیر...

افشاگر فیس بوک درباره اصلاح قانون به کنگره مشاوره داد

افشاگر فیس بوک درباره اصلاح قانون به کنگره مشاوره داد
2021-12-02T10:52:33+03:30
فرانسیس هوگن افشاگر فیس بوک دیروز برای دومین بار در مقابل کنگره آمریکا شهادت داد اما به جای تشریح آسیب‌های فیس بوک، درباره برطرف کردن مشکلاتی که پلتفرم ایجا...

تولید تجهیزات دندانپزشکی و دندانسازی در یک شرکت دانش بنیان

تولید تجهیزات دندانپزشکی و دندانسازی در یک شرکت دانش بنیان
2021-12-02T10:42:30+03:30
یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به تولید تجهیزات و لوازم دندانپزشکی و دندانسازی در کشور شد.

اطلاعات زمین شناسی مریخ در دست مریخ‌نورد چینی‌ها

اطلاعات زمین شناسی مریخ در دست مریخ‌نورد چینی‌ها
2021-12-02T09:49:10+03:30
داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماموریت "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) و مریخ‌نورد "ژورونگ"(Zhurong) چین اطلاعات جدیدی در مورد یک ناحیه نیمکره شمالی م...

برنامه های درسی و آموزشی دانشگاه علمی کاربردی نیاز به بازنگری و تغییر اساسی دارد

برنامه های درسی و آموزشی دانشگاه علمی کاربردی نیاز به بازنگری و تغییر اساسی دارد
2021-12-02T09:22:30+03:30
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد: برنامه های درسی و آموزشی این دانشگاه نیاز به یک بازنگری و تغییر اساسی در راستای رفع نیاز بازار کار دارد. ...

حمله سایبری به سامانه یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران تایید شد

حمله سایبری به سامانه یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران تایید شد
2021-12-02T09:19:13+03:30
مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران از جمله سایبری به سامانه یادگیری الکترونیکی این دانشگاه خبر داد.

تقویم نجومی آذرماه/ وضعیت خوب رصد بارش شهابی «جوزایی»

تقویم نجومی آذرماه/ وضعیت خوب رصد بارش شهابی «جوزایی»
2021-12-02T09:05:53+03:30
کارشناس نجوم در خصوص رویدادهای نجومی آذرماه گفت: مقارنه ماه و مریخ، خورشید گرفتگی و بارش شهابی جوزایی از مهم ترین رویدادهای این ماه هستند که بارش شهابی وضعیت...

جزئیات راه اندازی نظام ملی پیشنهادات در دانشگاهها / چالشهای کشور موضوع پایان نامه می شوند

جزئیات راه اندازی نظام ملی پیشنهادات در دانشگاهها / چالشهای کشور موضوع پایان نامه می شوند
2021-12-02T08:52:32+03:30
معاون وزیر علوم جزئیات راه اندازی نظام ملی پیشنهادات در دانشگاه ها را تشریح کرد و گفت: یکی از اهداف جزیی نظام ملی پیشنهادات این است که به یافتن عناوین پایان ...

با این دیدگاه که کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم

با این دیدگاه که کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، مخالفم
2021-12-02T08:02:30+03:30
رئیس دانشگاه تهران: برخی‌ معتقدند کتب‌ دوران دانشجویی از عمق و علم کافی برخوردار نیست، با این دیدگاه مخالفم و معتقدم هر دوره‌ای می‌تواند در حوزه نویسندگی و ن...

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان کاهش می دهد

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان کاهش می دهد
2021-12-02T07:59:13+03:30
تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که واکسنی برای آن از سال ۲۰۰۶ در دسترس قرار گرفته است.

ارتباط آلودگی هوا با افزایش ابتلا به سرطان ریه

ارتباط آلودگی هوا با افزایش ابتلا به سرطان ریه
2021-12-02T07:59:12+03:30
محققان افزایش آلودگی هوا را با افزایش موارد آدنوکارسینوم ریه (شایع ترین نوع سرطان ریه) در سراسر جهان مرتبط دانسته اند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)