میرنیوز

چرا واکسن کووید-۱۹ از رقابت نوبل جا ماند؟

چرا واکسن کووید-۱۹ از رقابت نوبل جا ماند؟ 2021-10-13T09:08:51+03:30

به گزارش ایسنا،  برخی کارشناسان داخل کمیته نوبل و ناظران بر این باورند عواملی مانند زمان‌بندی و برخی سیاست‌گذاری‌ها به گونه‌ای بوده که احتمال برنده شدن دانشمندانی که در زمینه فناوری توسعه واکسن کار می‌کردند را پایین آورده است اما این به معنای دست نیافتنی بودن معتبرترین جایزه علمی برای دانشمندانی که در این زمینه تلاش می‌کنند، نیست.

تصور می‌شد کمیته نوبل، امسال یکی از جوایز علمی را به پاس تحقیقات مربوط به توسعه واکسن‌هایی که جان میلیاردها نفر را نجات داده به دانشمندان توسعه دهنده واکسن اهدا کند اما به رغم امیدهای بسیار این گونه نشد و این جایزه به پیشرفت‌های مهم دیگر دانشمندان در زمینه‌های متفاوت رسید.

برخی از دانشمندان از اینکه توسعه واکسن‌های کووید- ۱۹ به خصوص آنهایی که با استفاده از فناوری آران‌ای پیام‌رسان ساخته شده بودند، در لیست موضوعات برنده جوایز نوبل نبود، شوکه و ناامید شدند.

"الکسی مرز"(Alexey Merz) زیست‌شناس سلولی دانشگاه واشنگتن در سیاتل پنج اکتبر و پس از آنکه جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۱ به "دیوید جولیوس"(David Julius) و "آردم پاتاپوتیان"(Ardem Patapoutian) برای پژوهش در مورد کشف دسته جدیدی از گیرنده‌های دما و لامسه با استفاده از سلول‌های حساس اهدا شد در حساب کاربری خود در تویتتر نوشت: کمیته اهدای جوایز نوبل می‌توانستند امسال کاری مهم انجام دهند و جایزه نوبل امسال را به تلاش‌های بهداشت جهانی در طول یک همه‌گیری ۱۰۰ ساله اهدا کنند اما تصمیم گرفتند این کار را نکنند. این یک کوتاهی تمام عیار است.

اما برخی کارشناسان و ناظران می‌گویند، زمان‌بندی، جزئیات فنی و سیاست‌گذاری‌ها به نوعی بود که این موضوع شانس زیادی برای دریافت جایزه نوبل امسال را نداشت. با این حال تاثیر واکسن‌های کووید-۱۹ و برخی پیشرفت‌های اساسی در این زمینه نشان می‌دهد که احتمالا طولی نمی‌کشد تا تمامی توسعه‌دهندگان این واکسن‌ها نیز روزی تماسی از استکهلم دریافت کنند.

"گوران هانسون"(Göran Hansson) دبیر کل آکادمی علوم نوبل در استکهلم که برندگان را انتخاب می‌کند گفت: توسعه واکسن‌های مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان یک موفقیت بی‌نظیر است که پیامدهای مثبت زیادی برای جامعه بشری به همراه داشته است و ما همه قدردان تلاش دانشمندان هستیم. این یک نوع کشف مهم است که کاندید دریافت جایزه خواهد شد اما ممکن است کمی زمان ببرد. گرفتن بهترین تصمیم زمان‌بر است. ما می‌خواهیم جوایز را به افرادی که برای یک کشف مهم واقعا لایق آن هستند اهدا کنیم.

 سال "آران‌ای پیام‌رسان" نبود!

چرا واکسن کووید-۱۹ از رقابت نوبل جا ماند؟

هانسون افزود: حتی زمان‌بندی هم امسال به نفع جایزه نوبل عمل نکرد. نامزدها و کارهای آنها باید تا اول فوریه ثبت شوند که این زمان بیش از دو ماه پس از زمان ارائه اولین واکسن‌های آران‌ای پیام‌رسان بود و گرچه برخی واکسن‌ها در آزمایش‌های بالینی، تاثیر خود را ثابت کردند اما این موضوع پیش از آن بود که تاثیر آنها به طور واضح بر این بیماری همه‌گیر نشان داده شود. اما ما همچنان پیگیر این موضوع هستیم.

تاریخ نیز علیه واکسن‌های کووید-۱۹ قیام کرد. "سانتو فورتوناتو"(Santo Fortunato)، فیزیکدان و مدیر موسسه علوم شبکه دانشگاه "ایندیانا" در بلومینگتون گفت: زمان میان کشف یک موضوع و سپس به رسمیت شناختن آن کشف برای دریافت جایزه نوبل نیز در طول این سالها افزایش پیدا کرده است. اولین واکسن‌های آران‌ای پیام‌رسان آزمایشی در اواسط دهه ۱۹۹۰ مورد آزمایش قرار گرفتند، اما شرکت‌هایی مانند مدرنا و فایزر تا پیش از دهه ۲۰۰۰ در زمینه توسعه واکسن موفق به برداشتن گام‌های مهمی نشدند که با توجه به این موضوع می‌توان استدلال کرد که تاثیر این فناوری تا سال جاری نشان داده نشده بود. مسئله موازی با موضوع واکسن‌های آران‌ای پیام‌رسان، موضوع تشخیص امواج گرانشی است. وجود امواج گرانشی در سال ۱۹۱۵ توسط آلبرت اینشتین پیش‌بینی شده بود، اما یک قرن به طول انجامید تا محققان ابزارهایی را برای تشخیص آنها به طور مستقیم توسعه دهند. سرانجام محققان در فوریه سال ۲۰۱۶ توانستند این موضوع مهم را کشف کنند. دانشمندان مسئول این کشف موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷ شدند. برای واکسن‌های کووید-۱۹ من تعجب نمی‌کنم که امسال این اتفاق رخ نداد چرا که بی‌شک و به زودی دانشمندان این حوزه این جایزه را دریافت خواهند کرد.

"برایان اوزی"(Brian Uzzi) دانشمند محاسباتی دانشگاه "نورث‌وسترن" که به بررسی جوایز علمی نیز می‌پردازد گفت: هنگامی که بحث به موضوع کووید-۱۹ کشیده می‌شود انتظار می‌رود کمیته نوبل بیشتر به موضوع توسعه واکسن‌ها اهمیت دهد. جایزه نوبل بیشتر به دانشمندانی اهدا می‌شود که به جای دادن ماهی به مردم، ماهی‌گیری را به آنها آموزش می‌دهند. آنها دوست دارند جوایز را به افرادی که تحقیقات بنیادین انجام می‌دهند، اهدا کنند. آنها دوست دارند جوایز را به دانشمندانی که بتوانند مشکلات زیادی را حل کنند، اهدا کنند نه فقط افرادی که موفق به حل یک مشکل شده‌اند. ممکن است کمیته نوبل صبر کند تا تاثیرات فناوری واکسن آران‌ای پیام‌رسان بر روی عفونت‌های دیگر مانند آن‌هایی که توسط سایر کروناویروس‌ها ایجاد می‌شود را نیز مشاهده و ارزیابی کند.

واکسن کووید-۱۹ در حال حاضر هم جوایز بزرگ علمی را درو کرده است. کاریکو و وایسمن دانشمندانی هستند که موفق به دریافت جایزه مهمی شدند."کاتالین کاریکو"(Katalin Kariko) متولد مجارستان و "درو وایسمن"(Drew Weissman) آمریکایی، دانشمندانی هستند که دیگر محققان احتمال می‌دادند آنها امسال موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی شوند. این دو دانشمند به خاطر کار روی واکسن‌های آران‌ای پیام‌رسان(mRNA) معروف هستند. کاریکو برای توسعه واکسن کووید-۱۹ آزمایشات بسیاری انجام است. وی در این مدت بر توسعه درمانی مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان متمرکز بوده است. با این حال گرچه ایده وی مبنی بر اینکه آران‌ای پیام‌رسان می‌تواند برای مقابله با بیماری استفاده شود، بسیار صحیح بود اما وی بودجه‌ای برای انجام تحقیقات در این باره دریافت نکرد. او پس از اینکه چندین بار برای اعطای کمک هزینه درخواست کرد و درخواستش رد شد، تنزل رتبه یافت. با این وجود، او همچنان پافشاری کرد. سرانجام کاریکو و همکار سابقش "درو ویسمن"(Drew Weissman) با استفاده از آران‌ای پیام‌رسان مصنوعی، روشی را برای مبارزه با بیماری ایجاد کردند. کشف آنها اکنون اساس و پایه کنونی واکسن کووید-۱۹ است.

امسال وایسمن و کاریکو جوایز مهمی از جمله جایزه تحقیقات پزشکی"لسکر" را دریافت کردند. جایزه لسکر از جایزه‌های مهم رشته‌های علوم پزشکی در جهان است. این جایزه توسط بنیاد لسکر که توسط آلبرت لسکر و همسرش مری لسکر تأسیس شد، اعطا می‌شود. برخی از جایزه لسکر با عنوان "نوبل آمریکا" نام برده‌اند. به گفته اوزی کمیته نوبل بیشتر تمایل دارند جوایز را به تحقیقاتی که چندین سال است موفقیت آنها اثبات شده، اهدا کند. اوزی افزود: فکر می‌کنم قبل از آنکه از استکهلم با دانشمندان تماس بگیرند آنها به دلیل توسعه واکسن‌های کووید موفق به دریافت جوایز بیشتری خواهند شد.

"دیوید نیلور"(David Naylor) دانشمند حوزه پزشکی از دانشگاه تورنتو کانادا گفت: در صورتی که موضوع واکسن‌ها موفق به دریافت جایزه نوبل شود، اعضای کمیته نوبل باید تصمیمات دشواری را در مورد اینکه چه شخصی و به چه دلیل این جایزه را دریافت می‌کند، اتخاذ کنند. بنابراین آنها تا زمان تصمیم‌گیری نهایی این کار را نخواهند کرد. به نظرم کمیته نوبل به جای آنکه تمام تمرکز خود را بر روی سوابق علمی و کارهای شرکت‌های بزرگ توسعه دهنده واکسن بگذارد باید بر روی مسئله بنیادی‌تر مانند اساس واکسن‌های آران‌ای پیام‌رسان بگذارد. اما حتی در آن صورت هم کاملا مشخص نخواهد بود چه کسانی موفق به دریافت جایزه خواهند بود.

"آرتورو کاسادوال"(Arturo Casadevall) میکروبیولوژیست دانشکده بهداشت بلومبرگ جان هاپکینز گفت: من فکر می‌کنم واکسن‌های آران‌ای پیام‌رسان نامزدهای واضح دریافت جایزه هستند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

ابداع یک بالگرد کوچک تمام برقی ۸ ملخه!

ابداع یک بالگرد کوچک تمام برقی ۸ ملخه!
2021-10-19T16:12:26+03:30
یک بالگرد کوچک تمام الکتریکی با ۷ ملخ در قسمت انتهایی و یک ملخ اصلی در بالای خود، هدایتی کامل را ممکن می‌کند و می‌تواند تا ۲۷ دقیقه پرواز کند. ...

به صدای مریخ گوش دهید

به صدای مریخ گوش دهید
2021-10-19T16:12:26+03:30
دو میکروفن تعبیه شده بر روی مریخ‌نورد شش چرخ استقامت ناسا به دانشمندان و مهندسان کمک شایانی در کشف سیاره سرخ می‌کنند.

ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن‌ربایی

ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن‌ربایی
2021-10-19T16:09:09+03:30
پروفسور زاهد حسن، برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) پروژه خود را تشریح کرد.

جشنواره نشریات «قلم» آغاز شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است

جشنواره نشریات «قلم» آغاز شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است
2021-10-19T16:09:08+03:30
رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه جشنواره نشریات «قلم» شروع حرکتی برای شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است، گفت: فعالیت دانشجویان در نشریات باید به تربیت اجتماع...

مصوبه جدید هیات عالی جذب درباره تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی

مصوبه جدید هیات عالی جذب درباره تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی
2021-10-19T16:09:08+03:30
مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم اعلام کرد: شرایط علمی اعضای هیأت علمی متقاضی تبدیل وضعیت پیمانی به رسمی آزمایشی و نیز رسمی آزمایشی به رسمی قطعی تا تاریخ ۳۰ مهر...

تشخیص اصالت برنج با انگشت‌نگاری ژنتیکی

تشخیص اصالت برنج با انگشت‌نگاری ژنتیکی
2021-10-19T15:55:48+03:30
محققان پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی موفق به تشخیص برنج تقلبی با انگشت‌نگاری ژنتیکی شدند.

ایران رتبه چهارم در انتشار مقالات طب مکمل

ایران رتبه چهارم در انتشار مقالات طب مکمل
2021-10-19T15:45:45+03:30
بر اساس گزارش تحلیل علم‌سنجی وضعیت انتشار مقالات حوزه طب مکمل و جایگزین در پایگاه اینترنتی معتبر سایمگو (Scimago)، ایران رتبه چهارم جهان را در تولید دانش این...

هکرهای ترکیه وب سایت ترامپ را مخدوش کردند

هکرهای ترکیه وب سایت ترامپ را مخدوش کردند
2021-10-19T15:42:29+03:30
صبح روز گذشته وب سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ (رئیس جمهور پیشین آمریکا) مخدوش شده بود.

دانش بنیان‌ها نقش موثری در افزایش بهره‌وری کشور دارند

دانش بنیان‌ها نقش موثری در افزایش بهره‌وری کشور دارند
2021-10-19T15:42:29+03:30
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت‌های دانش بنیان به واسطه خدمت و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، در افزایش بهره‌وری بسیار موثر هستند.

اطلاعیه دانشگاه علامه درباره ضرورت واکسیناسیون کارمندان

اطلاعیه دانشگاه علامه درباره ضرورت واکسیناسیون کارمندان
2021-10-19T15:42:28+03:30
دانشگاه علامه طباطبایی در اطلاعیه ای بر واکسیناسیون کارمندان به عنوان وظیفه سازمانی و یک تکلیف اجتماعی تاکید کرد.

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید
2021-10-19T15:29:09+03:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا همچنان در کشورها وجود خواهد داشت، گفت: باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

همکاری وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی برای توسعه دولت الکترونیکی

همکاری وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی برای توسعه دولت الکترونیکی
2021-10-19T15:29:09+03:30
رئیس بازرسی کل کشور با حضور در جلسه شورای معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارائه گزارشی از مسائل پیش روی این حوزه، برای ارائه راهکارهای رفع مسائل اع...

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی منصوب شد

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی منصوب شد
2021-10-19T15:29:08+03:30
رئیس سازمان امور دانشجویان با صدور حکمی سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی این سازمان را منصوب کرد.

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی ریاست جمهوری منصوب شد

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی ریاست جمهوری منصوب شد
2021-10-19T15:05:46+03:30
سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان منصوب شد.

کرونا با واکسن نابود نمی‌شود/ باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم

کرونا با واکسن نابود نمی‌شود/ باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم
2021-10-19T15:02:31+03:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا همچنان در کشورها وجود خواهد داشت، گفت: باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

فضاپیمای لوسی در فضا دچار مشکل شد

فضاپیمای لوسی در فضا دچار مشکل شد
2021-10-19T15:02:30+03:30
فضاپیمای رباتیکی که ناسا برای اکتشافات درباره خوشه‌ای از سیارک‌های اطراف مشتری به فضا فرستاده بود، اکنون با چالشی در سفر خود روبرو و یکی از پنل‌های خورشیدی ا...

۲ عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند

۲ عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند
2021-10-19T15:02:30+03:30
رئیس جمهور، دو عضو حقیقی هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی را منصوب کرد.

زمان صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد به ۵ روز کاهش یافت

زمان صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد به ۵ روز کاهش یافت
2021-10-19T15:02:29+03:30
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فرآیند صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از ۳ ماه به ۵ روز کاهش یافته که از اهمیت بسزایی برخوردا...

مهلت ارسال پایان نامه‌های برتر دینی و قرآنی تا آخر مهر تمدید شد

مهلت ارسال پایان نامه‌های برتر دینی و قرآنی تا آخر مهر تمدید شد
2021-10-19T15:02:28+03:30
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام کرد: با توجه به شرایط شیوع بیماری و مجازی بودن دانشگاه‌ها مهلت ارسال پایان نامه‌های برتر دینی و قرآنی تا پایان مهرماه...

سرپرست جدید بنیاد ملی نخبگان منصوب شد

سرپرست جدید بنیاد ملی نخبگان منصوب شد
2021-10-19T14:52:26+03:30
سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان منصوب شد.

نشان «سرو سپید» در بیمارستان لبافی نژاد رونمایی شد

نشان «سرو سپید» در بیمارستان لبافی نژاد رونمایی شد
2021-10-19T14:49:08+03:30
نشان «سرو سپید» به پاس فداکاری‌های دکتر محمد زارع جوشقانی شهید مدافع سلامت رونمایی شد.

حوزه «توانبخشی» بازار مناسبی برای شرکتهای دانش بنیان دارد

حوزه «توانبخشی» بازار مناسبی برای شرکتهای دانش بنیان دارد
2021-10-19T14:49:08+03:30
معاون علمی و فناوری با بیان اینکه حوزه توانبخشی یکی از بخش‌های مغفول مانده در کشور  است، گفت: این حوزه بازار مناسبی برای شرکتهای دانش بنیان محسوب می شود.

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم
2021-10-19T14:35:49+03:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا همچنان در کشورها وجود خواهد داشت، گفت: باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

تولید ربات‌های مورچه‌ای متصل شونده برای عبور از موانع

تولید ربات‌های مورچه‌ای متصل شونده برای عبور از موانع
2021-10-19T14:22:29+03:30
مورچه‌ها برای عبور از دره‌های عریض پلی از بدن‌های متصل به هم می‌سازند و همین امر الهام بخش محققان برای تولید ربات‌های مورچه‌ای متصل شونده بوده است.

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شد

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شد
2021-10-19T14:22:28+03:30
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حکمی پرویز کرمی را به عنوان سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان منصوب کرد.

انتصاب مشاوران جدید در حوزه‌ علمیه خواهران

انتصاب مشاوران جدید در حوزه‌ علمیه خواهران
2021-10-19T14:22:28+03:30
مشاوران جدید مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در جلسه شورای علمی تربیتی این نهاد حوزوی معرفی شدند.

وارد مرحله حذف و اصلاح مفاد طرح حمایت از کاربران نشده‌ایم/ امروز کلیات طرح تصویب می‌شود

وارد مرحله حذف و اصلاح مفاد طرح حمایت از کاربران نشده‌ایم/ امروز کلیات طرح تصویب می‌شود
2021-10-19T14:09:09+03:30
سخنگوی کمیسیون طرح حمایت از کاربران فضای مجازی گفت: هنوز کلیات طرح «حمایت از کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی» تصویب نشده و وارد بررسی و حذف و اصلاح م...

آزمون زبان انگلیسی «جی آر ای» اول آبان برگزار می شود

آزمون زبان انگلیسی «جی آر ای» اول آبان برگزار می شود
2021-10-19T14:09:08+03:30
آزمون زبان انگلیسی GRE (SUBJECT) در موعد مقرر در اول آبان ۱۴۰۰ مقارن ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار می شود.

مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران از ۷۵ میلیون دوز گذشت

مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران از ۷۵ میلیون دوز گذشت
2021-10-19T13:55:51+03:30
وزارت بهداشت اعلام کرد با تزریق یک میلیون و ۲۶۶ هزار دوز واکسن جدید در شبانه روز گذشته، مجموع واکسن‌های کرونا تزریق شده در ایران از ۷۵ میلیون دوز گذشت.

پیشنهاد سامانه هوشمندسازی محدودیت‌ها به کمیته علمی کرونا

پیشنهاد سامانه هوشمندسازی محدودیت‌ها به کمیته علمی کرونا
2021-10-19T13:55:50+03:30
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: هوشمندسازی محدودیت‌ها با تلاش معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و در قالب یک سامانه برای ارزیابی به کمیته علمی پیشنهاد شد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)