میرنیوز

امسال ۵۲ درصد دانشجویان به آموزش حافظه محور مدرک گرا «نه» گفتند

امسال ۵۲ درصد دانشجویان به آموزش حافظه محور مدرک گرا «نه» گفتند 2021-09-21T14:55:02+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، معاونان، روسای مراکز و مدیران کل سازمان مرکزی و با حضور مجازی رؤسای واحدهای استان تهران، روسا و اعضای هیات رئیسه مراکز استان‌ها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سالن همایش کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

تحول در آموزش حافظه‌محور به آموزش بسترساز اشتغال دانش بنیان شعار سال تحصیلی جدید است

طهرانچی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به دانشجویان و دانش‌آموزان، گفت: آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس امسال با اربعین حسینی مقارن است. همچنین با توجه به شیوع کرونا و برگزاری سال تحصیلی گذشته به صورت مجازی، امسال انشاالله شاهد بازگشت به فضای حقیقی دانشگاه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه امسال دانشجویان و دانش‌آموزان با تجربه‌ای کاملاً متفاوت به محیط دانشگاه و مدرسه باز خواهند گشت، تصریح کرد: در فضای کنونی با کاهش آمار مبتلایان به کرونا روبرو هستیم. بازگشت به فضای حقیقی الزاماتی دارد که باید رعایت شود. بازگشت به فضای حقیقی آموزش، تنها محدود به آماده‌سازی خوابگاه‌ها و سلف‌های دانشگاهی نیست، بلکه درک تحولات به‌وجودآمده و آماده‌سازی تمهیدات لازم، ضروری است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: گذر از آموزش حافظه‌محور یکی از تمهیدات است که باید مورد توجه دانشگاه قرار گیرد. اینکه امسال ۵۲ درصد دانشجویان به آموزش حافظه‌محور مدرک‌گرا «نه» گفتند، نشان‌دهنده بلوغ جوانان و بیان‌کننده این نکته است که مطالبات دانشجویان تغییر کرده و دیگر به هر قیمتی حاضر نیستند وارد دانشگاه شوند و با دانشگاه حافظه‌محور مدرک‌گرا خداحافظی کرده‌اند. دانشگاه نیز با درک این تغییرات، باید عملکرد متفاوت و متناسبی در شأن دانشجویان و در راستای مطالبات آنها داشته باشد. حفظ کردن و حافظه‌محوری روش اشتباهی است و باید از آن گذر کرد.
تمرکز دانشگاه آزاد اسلامی بر یادگیری تعالی‌بخش و عمیق است

دکتر طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی «تحول در آموزش حافظه‌محور به آموزش بسترساز اشتغال دانش بنیان» را شعار سال تحصیلی جدید قرار داده است، گفت: واقعیت این است که دیگر یاددهی صرف کارآمد نیست و باید به دنبال یاددهی تعالی‌بخش در آموزش باشیم و تحول در یاددهی باید در اساتید نمایان شود، چرا که با تحولاتی که در آموزش مجازی اتفاق افتاد، دانشگاه و مدرسه دیگر تنها ارائه‌دهنده دروس و مطالب نیستند، بلکه آموزش‌های بهتری در فضای مجازی در اختیار دانشجویان و دانش‌آموزان قرار دارد. بنابراین آموزش مسئله ما نیست، بلکه تمرکز دانشگاه بر یادگیری تعالی‌بخش و عمیق است.

وی افزود: امروزه انفجار اطلاعات، باعث شده افراد سطح دانش وسیع، اما کم‌عمق داشته باشند، چرا که تنها با یک جست‌وجوی کوتاه و سریع در اینترنت، با حجم بالایی از اطلاعات روبرو می‌شوند. اکنون نیازمند یادگیری عمیق هستیم و باید ابزار شناخت را در اختیار دانشجویان قرار دهیم تا بتوانند اطلاعات لازم را از دنیای اطلاعات فضای مجازی کسب کنند. برگزاری امتحانات نیز باید به گونه‌ای باشد که میزان یادگیری دانشجویان را بسنجیم و جلسه امتحان محیطی برای درک یادگیری عمیق آنها باشد.

ارائه آموزش‌ها باید فایده‌محور و بسترساز اشتغال دانش بنیان باشد

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه آموزش؛ محور پیشرفت، توسعه و شکل‌دهنده شاکله و قوام هر ملت است، تصریح کرد: اگر یادگیری کاربردی نباشد، جوان در فضای مجازی متوقف می‌شود. باید بین فضای فیزیکی و فضای سایبری ارتباط برقرار کنیم و ارائه آموزش‌ها باید فایده‌محور و بسترساز اشتغال دانش بنیان باشد. امروز نمی‌توان آموزشی ارائه داد که افزاینده اقبال اجتماعی به دانشگاه نباشد.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: دانشگاه باید شاخص‌های کار آمادگی و مهارت‌های موردنیاز در جهان فیزیکی و سایبری را به دانشجو ارائه کند. مهارت در شاد بودن و شاد ماندن، مهارت زندگی اجتماعی، کار گروهی، تعاملات گسترده و. . . از آموزش نشأت می‌گیرد. آموزش امروز نیازمند تغییر ماهیت است و اگر آماده نباشیم و چرخش تحول‌آفرین انجام ندهیم، سال دیگر شاهد قهر تعداد بیشتری از جوانان برای ورود به دانشگاه‌های کشور خواهیم بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر در مقطع تاریخی حساسی قرار داریم، گفت: کرونا منجر به انتقال مردم دنیا به فضای مکمل فیزیکی سایبری شد و این فضا ابزاری در نظام سلطه است که اگر هوشیار نباشیم، ملیت، فرهنگ، آداب و سنن، قومیت و بودن ما را نشانه رفته است. نباید فناوری‌ستیز و فناوری‌شیفته بود، بلکه باید هوشمندانه جایگاه خود را در این جهان جدید پیدا کرد و این جایگاه پیدا نخواهد شد مگر اینکه برای آن مدل داشته باشیم.

وی ادامه داد: مدلی که قرآن کریم برای ما در نظر گرفته و پیامبر مکرم اسلام (ص) به میراث گذاشته است، مودت فی القربی است. پیامبران بزرگ در مزد رسالت خود گفته‌اند که ما اجر نمی‌‎خواهیم و اجر ما با خداست، اما حضرت محمد (ص) در دو جا فرموده‌اند که اجر نمی‌خواهم مگر هدایت شما بر سبیل حق و مودت فی‌القربی.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اربعین حسینی یک مدل جهانی‌سازی و تعاملات گسترده بین انسانی در این ظلمت‌کده جهانی برای رسیدن به مفاهیم جهانی‌سازی است. در راهپیمایی اربعین، مردم تفاوت زبان، ملیت، مذهب و حتی دین نمی‌شناسند و حتی شاهد حضور کشیشان مسیحی، اهل سنت و ملیت‌های مختلف هستیم که تحت عنوان «حب الحسین یجمعنا» در اجتماع عظیم اربعین حضور دارند و فقط محبت است که بین افراد تبادل می‌شود.

طهرانچی اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس نیز شاهد مشابهت‌هایی با این مدل بودیم که دفاع از اسلام، انقلاب و وطن در دوران جنگ تحمیلی و دفاع از حرم در سال‌های گذشته، نقطه اشتراک جوانان ایرانی بود و دیدیم که مودت فی القربی چگونه نجات‌بخش بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز تنها مدلی که می‌توان با اتکا به آن، به فضای مجازی رفت و شبکه اجتماعی داشت، اما فناورستیز نبود و هضم نشد و فرهنگ را از دست نداد و دچار عبور از دین و ملیت نشد، «مودت فی‌القربی» است که می‌توان یک مدل یکپارچگی اجتماعی از آن خلق کرد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

ثبت ۱۴۰ هزار طرح و پایان‌نامه در پورتال کمیته ملی اخلاق در پژوهش

ثبت ۱۴۰ هزار طرح و پایان‌نامه در پورتال کمیته ملی اخلاق در پژوهش
2021-10-25T16:42:28+03:30
دبیر کارگروه وزارت بهداشت اخلاق در پژوهش گفت: از ابتدای مهرماه سال ۹۷ تاکنون نتایج مصوبات بالغ بر ۱۴۰ هزار طرح و پایان‌نامه در پورتال کمیته ملی اخلاق در پژوه...

انتشار مقاله‌ای درباره کاربرد ساختارهای جبری در نشریه بین‌المللی

انتشار مقاله‌ای درباره کاربرد ساختارهای جبری در نشریه بین‌المللی
2021-10-25T16:32:25+03:30
مقاله علمی دکتر علی مجیدی‌نیا، عضو هیئت‌علمی رشته ریاضی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در مجله بین‌المللی Linear and Multi Linear Algebra منتشر شد. ...

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی
2021-10-25T16:32:25+03:30
تفاهم‌نامه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به امضا رسید. ...

فرصت‌های همکاری فناوری میان چین و ایران بیشتر می‌شود

فرصت‌های همکاری فناوری میان چین و ایران بیشتر می‌شود
2021-10-25T15:49:06+03:30
فراخوان فرصت‌های همکاری تجاری و فناوری ایران و چین در حوزه هوش مصنوعی منتشر شد. این همکاری‌ها منجر به توسعه این فناوری و تعریف طرح‌های مشترک میان دو کشور می ...

پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه کرونا/حذف کامل نسخه کاغذی از دی

پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه کرونا/حذف کامل نسخه کاغذی از دی
2021-10-25T15:35:46+03:30
سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران از پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه بستری در بیمارستان‌ها به دلیل شیوع کرونا خبرداد.

کمک لیزر "آرگون فلورید" به توسعه رآکتورهای همجوشی

کمک لیزر "آرگون فلورید" به توسعه رآکتورهای همجوشی
2021-10-25T15:25:45+03:30
آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده(AFL) در حال توسعه یک لیزر "آرگون فلورید"(ArF) است که ممکن است روزی نیروی همجوشی هسته‌ای را به یک فناوری...

صدای لرزش و بادهای مریخ را بشنوید

صدای لرزش و بادهای مریخ را بشنوید
2021-10-25T15:25:45+03:30
میکروفن‌های موجود در سطح‌نشین "اینسایت"(InSight) ناسا امکان شنیدن صدای مریخ‌لرزه‌ها و بادهای سرگردان در سیاره سرخ را فراهم کرده‌اند. ...

واکسن پاستوکووک مجاز برای تزریق در سنین ۳ تا ۱۸ سال

واکسن پاستوکووک مجاز برای تزریق در سنین ۳ تا ۱۸ سال
2021-10-25T15:22:28+03:30
رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: اگر سیاست‌های کشوری به طرفی پیش برود که قرار باشد افراد زیر ۱۲ سال هم واکسینه شوند، واکسن پاستوکووک می‌تواند مورد استفاده قرار...

با احداث پردیس کیش، بخش‌های آموزشی دانشگاه هنر گسترش می‌یابد

با احداث پردیس کیش، بخش‌های آموزشی دانشگاه هنر گسترش می‌یابد
2021-10-25T15:12:25+03:30
رئیس دانشگاه هنر گفت: ارتباطات و تعاملاتی میان دانشگاه هنر و سایر نهادها و سازمان‌ها ایجاد شده است. همچنین طی تفاهم نامه‌ای با سازمان منطقه آزاد کیش ساختمان...

۸۰۰ محقق در حوزه فناوری نانو حمایت شدند

۸۰۰ محقق در حوزه فناوری نانو حمایت شدند
2021-10-25T15:09:07+03:30
معاونت علمی اعلام کرد، ستاد توسعه فناوری نانو طی یک سال گذشته بیش از ۲۷ میلیارد ریال حمایت تشویقی از ۸۰۰ محقق داشته است.

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف درگذشت

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف درگذشت
2021-10-25T15:09:06+03:30
دکتر احمد ارفعی استاد دانشگاه صنعتی شریف و از بنیانگذران دانشکده شیمی این دانشگاه درگذشت.

هیچ منعی برای توسعه ارتباطات بین‌الملل وجود ندارد/ عدم کاهش پهنای باند اینترنت در کشور

هیچ منعی برای توسعه ارتباطات بین‌الملل وجود ندارد/ عدم کاهش پهنای باند اینترنت در کشور
2021-10-25T14:55:47+03:30
مرکز ملی فضای مجازی در واکنش به اخباری مبنی بر افت کیفیت اینترنت به دلیل مخالفت این مرکز با توسعه پهنای باند اینترنت زیرساخت، اعلام کرد که هیچ منعی برای توسع...

آغاز کلاس‌های نودانشجویان ارشد از ۸ آبان/ اعلام بازه زمانی امتحانات در نیمسال اول

آغاز کلاس‌های نودانشجویان ارشد از ۸ آبان/ اعلام بازه زمانی امتحانات در نیمسال اول
2021-10-25T14:55:47+03:30
دانشگاه صنعتی شریف در اطلاعیه ای زمان‌بندی انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

اسکان دانشجویان در نیمی از ظرفیت خوابگاه‌ها

اسکان دانشجویان در نیمی از ظرفیت خوابگاه‌ها
2021-10-25T14:45:46+03:30
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه ظرفیت ایده آل برای اسکان دانشجویان این دانشگاه باید ۳۳۰۰ نفر باشد،‌گفت: باتوجه به شرایط فع...

فراز و نشیب‌های اجرای قانون بیمه همگانی سلامت

فراز و نشیب‌های اجرای قانون بیمه همگانی سلامت
2021-10-25T14:42:28+03:30
مدیر کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران، فراز و نشیب‌های اجرای قانون بیمه همگانی سلامت را تشریح کرد.

چین خودروی پرنده می سازد

چین خودروی پرنده می سازد
2021-10-25T14:42:27+03:30
یک شرکت خودروساز چینی قصد توسعه وسیله نقلیه پرنده ای دارد که پروانه آن تا می شود و مجهز به چتر نجات است.

تزریق ۹۵۳ هزار دوز واکسن در شبانه روز گذشته

تزریق ۹۵۳ هزار دوز واکسن در شبانه روز گذشته
2021-10-25T14:29:07+03:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد ۹۵۳ هزار و ۹۸۴ دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته در کشور تزریق شده است.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه‌ها برگزار می‌شود

مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه‌ها برگزار می‌شود
2021-10-25T14:29:07+03:30
مدرسه پاییزه مالکیت فکری به همت مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ویژه محققان دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت برگزار می شود.

فراخوان ششمین کنگره بین‌المللی و هشتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت

فراخوان ششمین کنگره بین‌المللی و هشتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت
2021-10-25T14:19:05+03:30
تاریخ و جزئیات ششمین کنگره بین‌المللی و هشتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت اعلام شد.

تزریق ۹۵۳ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

تزریق ۹۵۳ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته
2021-10-25T14:15:53+03:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد ۹۵۳ هزار و ۹۸۴ دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته در کشور تزریق شده است.

شناسایی ۷۵۱۶ بیمار جدید کرونایی/ ۱۴۰ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۷۵۱۶  بیمار جدید کرونایی/ ۱۴۰ نفر دیگر فوت شدند
2021-10-25T14:15:52+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۷ هزار و ۵۱۶ نفر دیگر به تعداد بیماران کرونایی کشور افزوده شد.

تولید تابلوهای برق عایق‌شده با گاز توسط محققان یک شرکت دانش بنیان

تولید تابلوهای برق عایق‌شده با گاز توسط محققان یک شرکت دانش بنیان
2021-10-25T14:15:52+03:30
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت و تولید تابلوهای برق عایق شده با گاز شدند.

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در دانشگاه آزاد اعلام شد
2021-10-25T14:15:51+03:30
نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ (ویژه استعدادهای درخشان) دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.

جدال ۲ کهکشان در فضا

جدال ۲ کهکشان در فضا
2021-10-25T14:05:45+03:30
به گفته‌ی آژانس فضایی اروپا، تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویری از جدال دو کهکشان شده است.

شناسایی ۷۵۱۶ بیمار جدید کرونایی / ۱۴۰ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۷۵۱۶  بیمار جدید کرونایی / ۱۴۰ نفر دیگر فوت شدند
2021-10-25T14:02:27+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۷ هزار و ۵۱۶ نفر دیگر به تعداد بیماران کرونایی کشور افزوده شد.

بهره برداری از ظرفیت نخبگان در حل مسائل و معضلات شهری

بهره برداری از ظرفیت نخبگان در حل مسائل و معضلات شهری
2021-10-25T14:02:27+03:30
رئیس سازمان بسیج اساتید و معاونان این سازمان با شهردار تهران دیدار و گفتگو کردند در این دیدار به بهره برداری از ظرفیت نخبگان، استادان و دانشجویان در حل و فص...

تعداد مجلات برای چاپ مقالات دانشجویان افزایش می یابد

تعداد مجلات برای چاپ مقالات دانشجویان افزایش می یابد
2021-10-25T14:02:26+03:30
مشاور رئیس دانشگاه آزاد در امور پژوهشی گفت: در حال تلاش هستیم تا مجلات SJR علوم انسانی دانشگاه را هم وارد فهرست نشریه‌های معتبر برای چاپ مقالات کنیم.

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
2021-10-25T13:39:05+03:30
نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ (ویژه استعدادهای درخشان) دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.

برپایی ۷ وبینار در مدرسه پاییزه مالکیت فکری

برپایی ۷ وبینار در مدرسه پاییزه مالکیت فکری
2021-10-25T13:39:05+03:30
مدرسه پاییزه مالکیت فکری به همت دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت و با همکاری آکادمی کانون پتنت ایران ویژه محققان دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداش...

اطلاعیه دانشگاه امیرکبیر درباره تزریق دوز دوم واکسن

اطلاعیه دانشگاه امیرکبیر درباره تزریق دوز دوم واکسن
2021-10-25T13:35:48+03:30
براساس اعلام دانشگاه امیرکبیر تزریق دوز دوم واکسن کرونا از امروز آغاز شده و تا چهارشنبه ۵ آبان ماه ادامه دارد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)