میرنیوز

شکایت انجمن تالاسمی ایران به شورای حقوق بشر

شکایت انجمن تالاسمی ایران به شورای حقوق بشر 2021-09-15T15:35:07+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار تجارب و راهکارهای مقابله با تحریم‌های غیرقانونی؛ با موضوع بررسی «شکایت انجمن تالاسمی ایران به شورای حقوق بشر» به همت ستاد حقوق بشر و معاونت بین‌الملل قوه قضائیه عصر دوشنبه ۲۲ شهریور، با حضور اساتید و کارشناسان حقوقی و بین‌المللی و رئیس انجمن تالاسمی ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست «یونس عرب» رئیس انجمن تالاسمی ایران به بیان نکاتی پیرامون معرفی بیماری تالاسمی و ابعاد آن پرداخت و افزود: تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است و زمانی که زوجینی حامل ژن تالاسمی مینور با هم ازدواج می‌کنند در هر بار فرزندآوری تا ۵۰ درصد احتمال برخورداری فرزند تالاسمی ماژور یا نوع شدیدتر وجود دارد و ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزند دچار تالاسمی مینور شود و ۲۵ درصد نیز احتمال سلامتی فرزند وجود دارد.

عرب در ادامه تصریح کرد: مسئله مهم در خصوص این بیماران این است که در صورت ماژور بودن، فرد بیمار باید تا پایان عمر تحت درمان پزشکان متخصص قرار گیرد و داروهای خاصی را مصرف کند. البته هزینه‌های دارویی و درمانی این بیماران به موجب قوانین و مقررات موجود به عهده دولت ایران قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه بخشی از داروهای ضروری بیماران تالاسمی در ایران تولید می‌شود اما بخشی دیگر از طریق واردات تأمین می‌شود، بیان کرد: در سال ۹۴ نرخ ارز موجب افزایش قیمت این داروها شد. علاوه بر این تحریم‌ها آثار بسیار مخربی در فرایند تهیه دارو داشته است. این در حالیست است که ارز لازم به این امر از جانب دولت اختصاص داده شده؛ اما شرکت سوئیسی شش ماه است که از واردات این داروها خودداری کرده و این امر آثار جبران ناپذیری را بر بیماران نیازمند به این داروها گذاشته است. در حقیقت تحریم‌ها و محدود شدن تراکنش‌های مالی این مسئله را رقم زده است.

رئیس انجمن تالاسمی ایران در ادامه گفت: از سال ۱۳۹۷ تاکنون حدود پانصد و ده بیمار تالاسمی قربانی شده‌اند و حدود ۷ هزار بیمار تالاسمی آسیب دیده‌اند. این آمار رسمی انجمن تالاسمی است.

شکایت به شورای حقوق بشر و پیگیری جبران خسارت بیماران تالاسمی
در ادامه دکتر «بهزاد رضوی فرد» دانشیار حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، با بیان اینکه موضوع تحریم‌ها و تأثیرات آن بر بیماران تالاسمی در مؤسسه حقوقی عادلان حق‌طلب توسط یک تیم حقوقی دنبال شده، ادامه داد: خانم دکتر ناصری و دکتر فرجی و دکتر محبعلی از اعضای این کارگروه هستند و تلاش کرده‌اند در راستای کاهش دردها و آلام بیماران تالاسمی قدم بردارند.

وی تاکید کرد: این کارگروه به دنبال احقاق حقوق بیماران تالاسمی است و تلاش دارد در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی که در سال‌های اخیر صدای حقوق بشر از حلقوم آن‌ها خارج شده اقدامات تأثیرگذاری صورت دهد. در این حوزه دولت‌های زیادی تعهدات حقوق بشری خود را اجرا نمی‌کنند؛ از جمله این تعهدات احترام به حقوق سایر دولت‌ها، عدم دخالت در امور دولت‌ها و عدم اعمال رویه‌های تبعیض آمیز.

رضوی فرد یادآور شد: نظریه تفسیری شماره ۱۴ کمیته حقوق اجتماعی و فرهنگی تاکید می‌کند که دولت‌های عضو باید از نقض حق بر سلامت توسط سایر دولت‌ها ممانعت بعمل آورند. همچنین کنفرانس سازمان تجارت جهانی اعلامیه‌ای را در سال ۲۰۰۱ در دوحه صادر کرد که در آن تاکید شده توافق تریپس نباید مانع از آن بشود که دولت‌های عضو اقداماتی را به منظور رعایت سلامت عمومی اتخاذ کنند.

وی افزود: به هر ترتیب با وجود اینکه در اسناد حقوق بشری تاکید ویژه ای بر رعایت حق بر سلامت انجام گرفته دولت آمریکا این حق را از مردم ایران و بیماران تالاسمی منع کرده است؛ از این رو شکایتی در شورای حقوق بشر سازمان ملل با ارائه مستنادات تنظیم شد و در آن خواستار رعایت و به رسمیت شناخته شدن حقوق مردم ایران شدیم. در این خصوص صرفاً مشکلات انتقال پول مانع از واردات شرکت‌های دارویی است.

دانشیار حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در ادامه با اشاره به اینکه مسئله بعدی که در این کارگروه مورد توجه قرار گرفته مسئولیت بین المللی دولت‌ها در برابر فشارهای این‌چنینی است، گفت: در حقیقت دولت‌ها باید از این جنس فشارها نسبت به شرکت‌های خصوصی ممانعت کنند که اسناد بین‌المللی نیز این مسئله را مکرراً مورد تاکید قرار داده‌اند.

وی در پایان اظهاراتش گفت: مطالبات مطرح شده در این شکایت این است که مشکلاتی که به موجب تحریم‌های آمریکا برای بیماران تلاسمی به وجود آورده‌اند را رفع کنند. از طرف دیگر سلب خودسرانه حیات را که با توجه به اسناد قابل اثبات است در عداد نقض حقوق غیر قابل عدول شناسایی کرده و به دولت‌های ناقض گوشزد کنند. به هر ترتیب هدف نهایی جبران خسارت از بیمارانی است که این شرایط و وضعیت موجب شده که داروها و دستگاه‌های لازم به دست آن‌ها نرسد.

دیوان بین‌المللی کیفری نمونه بارزی از تلاش سازمان‌های مردم نهاد است


دکتر «فریدون جعفری» استادیار دانشگاه بوعلی سینا، در ادامه این نشست تحریم‌های دارویی را از مصادیق جنایت علیه بشریت دانست و گفت: اعمال تحریم‌ها علاوه بر اینکه با سو نیت و به منظور فشار بر مردم ایران انجام می‌شود به صورت سازمان یافته نیز صورت می‌گیرد. این مسئله که از جانب برخی کشورهای تحریم کننده مطرح می‌شود که تحریمی نسبت به اقلام دارویی صورت نگرفته مصداق بارز "اذن در شیء و عدم اذن در لوازم آن" است.


وی تاکید کرد: زمانی که این کشورها امکان تراکنش مالی را مسدود کرده‌اند طبیعی است که یک وارد کننده نمی‌تواند اقلام مورد نیاز را تهیه و مبالغ آن را پرداخت کند. حقوق بشر مرز بردار نیست و به صورت یک مجموعه یکپارچه است که هر رفتاری که سبب آسیب به بخشی از این پیکره شود به تمام مجموعه آسیب وارد کرده است.


جعفری در ادامه با بیان اینکه در این خصوص سازمان‌های مردم نهاد صدای بشریت هستند، افزود: غیر دولتی بودن، غیر انتفاعی بودن، غیر سیاسی بودن، بی طرف بودن، داشتن شفافیت مالی کامل و مهم‌تر از همه رعایت کلیه ضوابط مرتبط با حقوق بشر از ویژگی‌های سازمان‌های مردم نهاد است. مهمترین نقش سازمان‌های مردم نهاد اطلاع رسانی است و هنجار سازی و قاعده سازی نیز از دیگر نقش‌های این سازمان‌ها است؛ ازاین رو بسیاری از پیشرفت‌های رخ داده در حقوق بین الملل ناشی از اقدامات سازمان‌های مردم نهاداست.


وی با بیان مثالی در این زمینه گفت: ایجاد دیوان بین المللی کیفری نمونه‌ای از تلاش این سازمان‌ها در عرصه بین‌المللی است. همچنین این سازمان‌ها در تقویت نظام اجتماعی بسیار می‌توانند مؤثر باشند. گسترش نظارت عمومی که امروزه در مجلس شورای اسلامی مطرح است و طرح جامعی در این خصوص در حال بررسی است یکی دیگر از نقش‌های مرتبط به سازمان‌های مردم نهاد است در حقیقت این سازمان‌ها می‌توانند به عنوان شاخک‌های نهادهای نظارتی عمل کنند.


استادیار دانشگاه بوعلی سینا در خاتمه سخنانش اظهار داشت: اقدامات این سازمان‌ها در سطوح مختلف می‌تواند صورت پذیرد. مستند سازی در سطوح ملی مهمترین اقدامی است که سازمان‌های مردم نهاد باید انجام دهند. اقدام بعدی همکاری با سازمان ملل و کمیته‌های مرتبط با آن در سطح بین‌المللی و بالاخص همکاری با مراجع قضائی بین‌المللی است.


سازوکار شکایت در شورای حقوق بشر

در ادامه این نشست دکتر «امیرحسین محبعلی» دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، در خصوص سازوکار شکایت در شورای حقوق بشر، گفت: رویه شکایت در شورای حقوق بشر به الگوهای منسجم نقض فاحش و موثق تمامی حق‌های بشری و آزادی‌های اساسی بستگی دارد که در هر نقطه از جهان و تحت هر شرایطی رخ می‌دهد. (قطعنامه ۱/۵ شورای حقوق بشر در ۱۸ ژوئن ۲۰۰۷). این سازوکار را بر مبنای آئین ۱۵۰۳ کمیسیون حقوق بشر سابق ایجاد کرده که برای اطمینان از بی طرف بودن، عینی بودن، کارآمد بودن، قربانی‌گرا یا مبتنی بر حمایت از قربانیان و رسیدگی به موقع به شکایات اصلاح شده است.


وی افزود: دو گروه کاری متمایز- گروه کاری مکاتبات و گروه کاری وضعیت‌ها - به ترتیب مسئول بررسی و ارزیابی مکاتبات کتبی و الگوهای مستمر نقض فاحش و موثق حقوق بشر و آزادی‌های اساسی به منظور جلب توجه شورا است. این رویه شکایت، تنها رویه عمومی شکایت است که همه حق‌های بشر و کلیه آزادی‌های اساسی در همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد را پوشش می‌دهد. این رویه به منظور افزایش همکاری با دولت مربوطه محرمانه است.


دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، در ادامه در باب مزایا یا محاسن ارائه یک شکایت به آئین شکایت شورای حقوق بشر، بیان کرد: شکایت می‌تواند علیه هر کشوری ارائه شود، صرف نظر از اینکه این کشور معاهده خاصی را تصویب کرده یا تحت شرایط خاصی رزرو کرده است. همچنین این امکان وجود دارد که شکایت به بالاترین سطح نظام حقوق بشری سازمان ملل متحد، یعنی شورای حقوق بشر برسد و مورد بررسی آن مرجع قرار گیرد و این شرط که این رویه محرمانه است، همکاری دولت‌ها را افزایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند شد

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند شد
2021-09-16T18:41:46+04:30
مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در اطلاعیه ای از راه اندازی نوبت‌ دهی هوشمند دوز دوم واکسن خبر داد.

بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی

بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی
2021-09-16T17:08:28+04:30
وزیر بهداشت گفت: نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی برای مقابله با بیماری های نوپدید در آینده، بیش از پیش احساس می شود.

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند می شود

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند می شود
2021-09-16T16:55:07+04:30
مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در اطلاعیه ای از راه اندازی نوبت‌ دهی هوشمند دوز دوم واکسن خبر داد.

ورود به ورزشگاه ها از اواخر مهر/اثربخشی واکسن اسپوتنیک لایت

ورود به ورزشگاه ها از اواخر مهر/اثربخشی واکسن اسپوتنیک لایت
2021-09-16T16:41:48+04:30
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، حضور تماشاگران در ورزشگاه ها را از اواخر مهر ۱۴۰۰ امکان پذیر دانست.

حضور تماشاگران در ورزشگاه ها از اواخر مهر امکان پذیر است

حضور تماشاگران در ورزشگاه ها از اواخر مهر امکان پذیر است
2021-09-16T16:28:25+04:30
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، حضور تماشاگران در ورزشگاه ها را از اواخر مهر ۱۴۰۰ امکان پذیر دانست.

سن واکسیناسیون کرونا به ۳۷ ساله ها رسید/ متولدین ۱۳۶۳ ثبت نام کنند

سن واکسیناسیون کرونا به ۳۷ ساله ها رسید/ متولدین ۱۳۶۳ ثبت نام کنند
2021-09-16T15:21:45+04:30
مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: حداقل سن ثبت‌ نام و دریافت نوبت واکسن کرونا، ۳ سال دیگر کاهش یافت.

اسپیس ایکس ۴ شهروند را به مدار زمین برد

اسپیس ایکس ۴ شهروند را به مدار زمین برد
2021-09-16T15:21:45+04:30
بامداد امروز ۴ شهروند آمریکایی همراه کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس سفری ۳ روزه به مدار زمین را آغاز کردند.

عواقب تعارض منافع در حوزه سلامت/ رانت اطلاعاتی شرکت های دارویی

عواقب تعارض منافع در حوزه سلامت/ رانت اطلاعاتی شرکت های دارویی
2021-09-16T14:55:06+04:30
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تبعیض در حوزه سلامت را آزار دهنده خواند و گفت: مصادیق تعارض منافع در حوزه سلامت بیشتر از حوزه های دیگر است.

مطالبه گری در حوزه سلامت هزینه دارد/سلامت کالای عمومی است

مطالبه گری در حوزه سلامت هزینه دارد/سلامت کالای عمومی است
2021-09-16T14:28:28+04:30
وزیر بهداشت دولت نهم، به تشریح ابعاد و اهمیت مطالبه گری در حوزه سلامت کشور پرداخت.

ضرورت استفاده از ظرفیت ارتباطات روستایی برای توسعه اقتصاد دیجیتال

ضرورت استفاده از ظرفیت ارتباطات روستایی برای توسعه اقتصاد دیجیتال
2021-09-16T14:28:28+04:30
وزیر ارتباطات با تاکید بر سرعت بخشیدن به ایجاد دسترسی همه روستاها به شبکه ملی اطلاعات، بر ضرورت استفاده از این امکانات برای آبادانی و توسعه اقتصاد دیجیتال در...

۴۰ میلیون و ۳۲۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور مصرف شده است

۴۰ میلیون و ۳۲۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور مصرف شده است
2021-09-16T14:01:45+04:30
گزارش وزارت بهداشت از روند واکسیناسیون در کشور نشان می‌دهد که تا روز گذشته بیش از ۴۰ میلیون و ۳۲۰ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

شناسایی ۱۸۰۲۱ بیمار جدید کرونایی/فوتی های روزانه هنوز ۳ رقمی است

شناسایی ۱۸۰۲۱ بیمار جدید کرونایی/فوتی های روزانه هنوز ۳ رقمی است
2021-09-16T14:01:45+04:30
آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد در شبانه روز گذشته ۱۸ هزار و ۲۱ نفر دیگر به تعداد مبتلایان کووید ۱۹ در کشور افزوده شد.

مهلت انتخاب رشته در مقطع کارشناسی علوم پزشکی آزاد تمدید شد

مهلت انتخاب رشته در مقطع کارشناسی علوم پزشکی آزاد تمدید شد
2021-09-16T13:48:24+04:30
مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۲۶ شهریور ماه تمدید شد.

برخورد یک شی‌ء عجیب به سیاره مشتری

برخورد یک شی‌ء عجیب به سیاره مشتری
2021-09-16T13:38:22+04:30
اخیرا دو ستاره‌شناس آماتور موفق به ثبت تصویری از لحظه برخورد یک شی‌ء مرموز به سیاره مشتری شده‌اند.

تاکید بر زایمان ایمن مادران در بیمارستان

تاکید بر زایمان ایمن مادران در بیمارستان
2021-09-16T13:35:06+04:30
ارتقا ایمنی بیماران یکی از مهم ترین دغدغه های بدنه مدیریتی بیمارستان است.

تاکید بر زایمان ایمن در بیمارستان

تاکید بر زایمان ایمن در بیمارستان
2021-09-16T13:21:45+04:30
ارتقا ایمنی بیماران یکی از مهم ترین دغدغه های بدنه مدیریتی بیمارستان است.

تاکید مدیریت بیمارستان بر ارتقا ایمنی بیماران

تاکید مدیریت بیمارستان بر ارتقا ایمنی بیماران
2021-09-16T12:55:05+04:30
ارتقا ایمنی بیماران یکی از مهم ترین دغدغه های بدنه مدیریتی بیمارستان است.

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد
2021-09-16T12:41:53+04:30
آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد اسلامی فردا جمعه ۲۶ شهریورماه به پایان می رسد.

راه اندازی پویش عمود ۱۴۵۲ توسط ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان

راه اندازی پویش عمود ۱۴۵۲ توسط ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
2021-09-16T12:41:52+04:30
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به پویش عمود ۱۴۵۲ گفت: این پویش باهدف سمت و سو دادن به تولیدات پژوهشی، ادبی و هنری اربعین و هم افزایی با مخاطبان ب...

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد
2021-09-16T12:31:42+04:30
مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته ۱۴۰۰ رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تمدید شد.

توسعه پهپادی با اهداف نظامی

توسعه پهپادی با اهداف نظامی
2021-09-16T12:31:42+04:30
با توجه به اینکه در حال حاضر از پهپادهای کوچک برای حمل بسته‌های کوچک استفاده می‌شود، تصور کنید اگر بتوان از پهپادهای غول‌پیکر برای حمل بسته‌های عظیم استفاده ...

پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارفانی را وداع گفت

پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارفانی را وداع گفت
2021-09-16T12:05:06+04:30
دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سوگ پدر نشست.

فراخوان دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان

فراخوان دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان
2021-09-16T12:05:06+04:30
مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تهران، به منظور بهره‌مند شدن از توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در قالب کار دانشجویی دعوت به همک...

آخرین مهلت ارسال آثار به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت

آخرین مهلت ارسال آثار به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت
2021-09-16T12:05:05+04:30
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و امکان ارسال آثار در حوزه‌های رقابتی مختلف و طبق ضوابط دستورالعمل جشنواره در سامانه...

پویشی برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد مناطق کم‌برخوردار

پویشی برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد مناطق کم‌برخوردار
2021-09-16T11:51:42+04:30
پویش حمایت از دانش‌آموزان استعداد درخشان مناطق کم‌برخوردار از سوی دانشگاه تهران آغاز شد.

فراخوان همکاری باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان کم‌برخوردار

فراخوان همکاری باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان کم‌برخوردار
2021-09-16T11:11:46+04:30
باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران به منظور شناسایی و ارائه خدمات به دانش‌آموزان کم‌برخوردار در سراسر کشور فراخوان همکاری منتشر کرد. ...

تشریح ماموریت‌های شبکه بین‌المللی نانوفناوری ایمن و پایدار در روز ۳۱ شهریور

تشریح ماموریت‌های شبکه بین‌المللی نانوفناوری ایمن و پایدار در روز ۳۱ شهریور
2021-09-16T11:11:45+04:30
وبیناری برای معرفی شبکه بین‌المللی نانوفناوری ایمن و پایدار در روز ۳۱ شهریور ماه جاری برگزار می‌شود.

اطلاعیه دبیرخانه بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان

اطلاعیه دبیرخانه بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان
2021-09-16T11:11:44+04:30
مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تهران، به منظور بهره‌مند شدن از توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در قالب کار دانشجویی دعوت به همک...

نانو رنگ‌های ضدخوردگی راهکاری برای محافظت از سازه‌های فلزی

نانو رنگ‌های ضدخوردگی راهکاری برای محافظت از سازه‌های فلزی
2021-09-16T11:11:44+04:30
یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو ورقه‌های اکسید گرافن در رنگ‌ها، مقاومت خوردگی سطوح مختلف را افزایش داده و موفق به تولید رنگ آلکیدی ضدخوردگی شده است....

ناسا ۵ شرکت را برای پیشرفت پروژه آرتمیس انتخاب کرد

ناسا ۵ شرکت را برای پیشرفت پروژه آرتمیس انتخاب کرد
2021-09-16T11:11:44+04:30
ناسا پنج شرکت را در جهت توسعه پروژه آرتمیس انتخاب کرده است که دو شرکت اسپیس ایکس و بلو اوریجین نیز در میان آن شرکت‌ها هستند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)