میرنیوز

۳ راهکار برای جلوگیری از مرگ آبزیان و مرجان‌ها بر اثر کم اکسیژنی و اسیدی شدن آب محیط‌های دریایی

۳ راهکار برای جلوگیری از مرگ آبزیان و مرجان‌ها بر اثر کم اکسیژنی و اسیدی شدن آب محیط‌های دریایی 2021-04-21T15:39:00+04:30

به گزارش ایسنا، دکتر ابوالفضل صالح، عضو شبکه بین المللی پایش اسیدی شدن اقیانوس‌ها در وبینار کم اکسیژنی و اسیدی شدن در محیط‌های دریایی ایران که از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد، "کم اکسیژنی" و "اسیدی شدن" را دو معضل مهم محیط‌های دریایی نام برد و افزود: هر دوی این پدیده‌ها منشا یکسان یعنی فعالیت انسانی، مصرف سوخت‌های فسیلی و ورود فاضلاب‌های شهری و کشاورزی به مناطق دریایی دارند.

وی با اشاره به ایجاد پدیده کم اکسیژنی در محیط‌های دریایی، اظهار کرد: اکسیژن برای حیات اقیانوس‌ها از نواحی ساحلی تا اعماق آن ضروری است، ولی در مطالعات انجام شده از ۱۹۷۰ تاکنون حدود ۴.۵ میلیون کیلومتر مربع از محیط‌های اقیانوسی و دریایی به مناطق کم عمق آبی اضافه شده است.

صالح، خاطر نشان کرد: افزایش فعالیت انسانی و استفاده از سوخت‌های فسیلی و ورود فاضلاب شهری و کشاورزی به محیط‌های آبی منجر به گرمایش جهانی و ورود مقادیر زیادی فسفات و نیترات به دریاها شده که اینها از عوامل اصلی و اولیه کاهش اکسیژن در محیط‌های آبی به شمار می‌رود.

به گفته وی، کم اکسیژنی محیط‌های آبی زمانی رخ می‌دهد که میزان اکسیژن به کمتر از ۳ میلی‌گرم در لیتر برسد و در این شرایط اصطلاحا پدیده هیپوکسی رخ خواهد داد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی علوم جوی و اقیانوس شناسی با تاکید بر اینکه کم اکسیژنی در دریاها زمانی رخ می‌دهد که زمان سرعت مصرف اکسیژن بیشتر از میزان تولید اکسیژن باشد، ادامه داد: از سوی دیگر گرم شدن هوا کاهش اکسیژن در محیط‌های دریایی را منجر خواهد شد و با کاهش این عنصر در آب شاهد مرگ و میر آبزیان خواهیم بود.

وی با اشاره به نمونه‌های رخداد کم اکسیژنی در دریاها، نمونه آن را در سواحل کویت دانست که منجر به مرگ و میر وسیع گربه ماهیان در این منطقه شد و ادامه داد: بررسی بر روی این گربه ماهیان حکایت از کاهش اکسیژن در این منطقه را داشت، ضمن آنکه این پدیده بر کاهش آبزی پروری در قفس اثرگذار است؛ چرا که از آنجایی که ماهیان در قفس امکان فرار از منطقه را ندارند، کم اکسیژنی آب خسارات زیادی را به پرورش دهندگان ماهی در قفس وارد می‌کند؛ اتفاقی که در سال ۲۰۰۲ در فیلیپین رخ داد.

صالح، نمونه دیگر از رخداد پدیده کم اکسیژنی را در نامیبیا دانست که به دلیل کم شدن اکسیژن و مملو شدن آب از گاز سمی H۲S خرچنگ‌ها به ساحل آمدند.

این عضو شبکه بین المللی پایش اقیانوس‌ها اضافه کرد: در مقابل، برخی از گونه‌های آبزی توانستند با استفاده از برخی اندام‌های خود اکسیژن را دریافت کنند و در شرایط کم اکسیژنی محیط‌های دریایی، بقای خود را حفظ کنند. نمونه آن شانه دارها هستند که توانستند در  این شرایط به حیات خود ادامه دهند.

صالح، اسیدی شدن اقیانوس‌ها را از دیگر چالش‌های محیط‌های آبی نام برد که انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین از دلایل اصلی این پدیده است و یادآور شد: انتشار گاز دی اکسید کربن از عوامل موثر در اسیدی شدن آب‌های دریایی است. بر اساس گزارش‌های ارائه شده از سال ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۸ میزان انتشار این گاز سمی روند تصاعدی داشته است و مصرف اکسیژن(بدون جایگزین شدن) همراه با تولید دی اکسید کربن در ستون آب باعث افزایش قابل توجه اسیدیته آب خواهد شد، به طوری که در اعماق حدود ۱۰۰۰ متر در دریای عمان، pH آب حدود ۰.۷ اسیدی‌تر از آب‌های سطحی به ثبت رسید.

وی تاکید کرد: در صورت انتشار گاز دی اکسید کربن، این گاز جذب اقیانوس‌ها می‌شود و زمانی که این گاز وارد محیط‌های دریایی شود، یون هیدروژن مثبت تولید می‌کند که این امر اسیدی شدن آب‌ها را به دنبال دارد.

صالح با اشاره به روند اسیدیته آب‌های دریایی از ۱۷۷۰ تا سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۱۰۰، خاطر نشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان دی اکسید کربن جذب شده محیط‌های دریایی تا سال ۲۱۰۰ به ۵ برابر افزایش خواهد یافت.

به گفته این محقق، اسیدی شدن محیط‌های دریایی عوارضی چون کاهش نرخ رشد را به همراه دارد، ضمن آنکه برای موجودات آبزی که دارای ساختار کلسیومی هستند، مانند مرجان‌ها اثرات سویی دارد و منجر به مرگ آنها خواهد شد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تاکید کرد: در شرایط اسیدی شدن آب، محیط‌های آبی بسیار خورنده می‌شوند، به گونه‌ای که جانورانی مانند صدف و حلزون که دارای پوسته کلسیمی هستند، در آب حل خواهند شد و رشد اسکلت مرجان‌ها نیز کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده بر روی مرجان‌های جزیره "هنگام" ایران و دیوار بزرگ مرجانی در استرالیا، اظهار کرد: این مطالعات نشان داد که نرخ مرگ و میر مرجان‌ها در "هنگام" ۲.۹ تا ۴.۱ است و این نرخ در دیوار بزرگ مرجانی استرالیا ۳.۳ بوده است، این عدد هرچند که در ایران وضعیت بهتری دارد ولی گرمایش زیاد حاکم در ایران، تخریب فیزیکی زیستگاه‌ها و وجود آلودگی‌ها مانع از ایجاد محیط مساعد برای رشد مرجان‌ها در خلیج فارس شده است.

صالح با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ به ازای هر واحد کاهش حالت اشباع "آراگونیت" حدود ۱۵ درصد از رشد مرجان‌ها کاسته می‌شود، افزود: بر این اساس انتظار می‌رود تا سال ۲۱۰۰ میزان کلسیفیکاسیون در مرجان‌های خلیج فارس رخ دهد.

وی با بیان اینکه هر ۳ محیط آبی ایران درگیر پدیده هیپوکسی فصلی و دائمی هستند، اظهار کرد: علاوه بر آن اسیدی شدن نیز در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر تا پایان قرن ادامه خواهد داشت و شرایط خورنده‌ای برای موجودات دارای‌ ساختارهای کلسیمی ایجاد خواهد شد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، "اقداماتی در جهت بازسازی و حفاظت از محیط زیست" مانند کاهش ورود مواد مغذی به آب‌های ساحلی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را از جمله راهکارهای اساسی برای جلوگیری از اسیدی شدن و کاهش اکسیژن در محیط‌های آبی دانست و یادآور شد: "سازگاری برای احیا و محافظت از موجودات دریایی" و "ایجاد برنامه‌های پایشی مستمر آبها برای تعیین وضعیت آب" از دیگر راهکارهای علاج بخشی این پدیده به شمار می‌رود.

دکتر بهروز ابطحی، رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی  و علوم جوی نیز در این وبینار با اشاره به نامگذاری روز ۲۲ آوریل به نام "روز زمین پاک"، افزود: با این نامگذاری کشورهای مختلف برنامه‌هایی را برای بزرگداشت این روز و افزایش بهره وری و توسعه پایدار اجرایی می‌کنند.

وی ادامه داد: در این روز جهانی موضوعاتی چون "آموزش برای حفاظت از محیط زیست"، "حفاظت از خاک"، "تغییرات اقلیمی"، "پیشگیری از اتلاف منابع غذایی"، "تغییر فرهنگ برای توجه به تغییر اقلیم"، "پلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها"، "امنیت غذایی" و "افزایش دانش مرتبط با تغییر اقلیم" مورد توجه جهانی قرار خواهد گرفت.

ابطحی، با اشاره به شیوع کرونا در ایران و در جهان، خاطر نشان کرد: بر این اساس یکی از رویکردهای این روز جهانی تاثیرات زیست محیطی شیوع کرونا بر زمین است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

مریخ‌نورد چین ساعاتی دیگر روی مریخ فرود می‌آید

مریخ‌نورد چین ساعاتی دیگر روی مریخ فرود می‌آید
2021-05-14T18:56:36+04:30
مریخ نورد چین موسوم به "ژورونگ"(Zhurong) بامداد فردا، شنبه، 25 اردیبهشت روی سطح مریخ فرود می‌آید و به مانند مریخ‌نورد "استقامت" باید &quo...

مریخ نورد چینی آماده فرود می‌شود

مریخ نورد چینی آماده فرود می‌شود
2021-05-14T16:53:17+04:30
به گفته سازمان ملی فضایی چین قرار است امشب مریخ نورد ژورونگ روی سیاره سرخ فرود بیاید.

چرا برخی کرونایی‌ها از بیمارستان رفتن طفره می‌روند؟

چرا برخی کرونایی‌ها از بیمارستان رفتن طفره می‌روند؟
2021-05-14T15:49:56+04:30
بر اساس مطالعه‌ای که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده است،در شرایط همه گیری بیماری کووید-۱۹، ترس از آلودگی و احساس بهبودی از مهمترین دلایل ا...

مریخ نورد چینی آماده فرود می شود

مریخ نورد چینی آماده فرود می شود
2021-05-14T15:19:56+04:30
به گفته سازمان ملی فضایی چین قرار است امشب مریخ نورد ژورونگ روی سیاره سرخ فرود بیاید.

شناسایی ۱۰۱۴۵ بیمار جدید کرونایی/ ۲۰۲ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۰۱۴۵ بیمار جدید کرونایی/ ۲۰۲ نفر دیگر فوت شدند
2021-05-14T14:00:00+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

آمریکا در قبال احیای شبکه انتقال سوخت ۵ میلیون دلار به هکرها باج داد

آمریکا در قبال احیای شبکه انتقال سوخت ۵ میلیون دلار به هکرها باج داد
2021-05-14T13:59:59+04:30
طبق گزارشی جدید شرکت آمریکایی کلونیال پایپ لاین چند ساعت پس از حمله سایبری، باجی به شکل رمز ارز و به ارزش ۵ میلیون دلار به هکرها پرداخته تا بتواند شبکه انتقا...

پرداخت معوقه‌های اساتید دانشگاه علم و صنعت / حل مشکل احکام حقوقی استادیاران جوان

پرداخت معوقه‌های اساتید دانشگاه علم و صنعت / حل مشکل احکام حقوقی استادیاران جوان
2021-05-14T13:59:59+04:30
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: امیدواریم معوقه‌های ۱۱ ماهه همکاران غیر هیات علمی، دانشگاه علم و صنعت را بتوانیم در سال ۱۴۰۰ پرداخت کنیم.

کلاسهای عملی در دانشگاه سوره حضوری شد/ حضور الزامی ۳۰درصد کارکنان در دانشگاه

کلاسهای عملی در دانشگاه سوره حضوری شد/ حضور الزامی ۳۰درصد کارکنان در دانشگاه
2021-05-14T13:59:58+04:30
دانشگاه سوره اعلام کرد در هفته آتی کلاس های عملی دانشجویان با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری برگزار می شود.

جزئیات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی

جزئیات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی
2021-05-14T13:59:58+04:30
رئیس دانشگاه تربیت مدرس جزییات افزایش حقوق اعضای هیات علمی دانشگاهها را اعلام کرد.

دستگیری راننده تسلایی که روی صندلی عقب نشسته بود

دستگیری راننده تسلایی که روی صندلی عقب نشسته بود
2021-05-14T13:53:45+04:30
حوادثی که این چند روز اخیر برای خودروهای خودران برقی "تسلا" پیش آمده بسیاری را نگران کرده و موجب شده است تا حساسیت بیشتری روی خودروهای "تسلا&q...

پیشگویی عجیب "آلبرت اینشتین" در یک نامه گمشده

پیشگویی عجیب "آلبرت اینشتین" در یک نامه گمشده
2021-05-14T13:53:45+04:30
نامه‌ای گمشده از "آلبرت اینیشتین" کشف شده است که وی در آن به پیوند بین زیست‌شناسی و فیزیک، هفت دهه قبل از هرگونه شواهد ملموس در این رابطه اشاره کرد...

نقش توانبخشی ریوی در بهبود بیماران کرونایی/ اهمیت حضور فیزیوتراپیست ها در ICU

نقش توانبخشی ریوی در بهبود بیماران کرونایی/ اهمیت حضور فیزیوتراپیست ها در ICU
2021-05-14T13:13:17+04:30
یک فیزیوتراپیست، بر نقش توانبخشی ریوی و فیزیوتراپی تنفسی در بهبود بیماران کرونایی تاکید کرد و گفت: فیزیوتراپی تنفسی و قلبی عروقی، بیشترین اثر را در بهبود کام...

ایجاد "مرکز نوآوری صنعت ساختمان"

ایجاد "مرکز نوآوری صنعت ساختمان"
2021-05-14T13:03:16+04:30
رئیس پارک علم و فناوری البرز در نخستین نشست مشترک با رئیس و مدیران شورای فناوری مرکز نوآوری صنعت ساختمان گفت: هدف ما از همکاری و ایجاد مرکز نوآوری صنعت ساختم...

تاسیس ۸ مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی در بخش غیردولتی

تاسیس ۸ مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی در بخش غیردولتی
2021-05-14T12:59:58+04:30
هجدهمین نشست کمیسیون مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی برگزار و در این جلسه تاسیس ۸ مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی در بخش غیر دولتی مصوب شد.

جذب نیروی امریه و همکار در سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

جذب نیروی امریه و همکار در سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
2021-05-14T12:36:35+04:30
گروه پژوهشی مهندسی صنایع سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، نیروی امریه جذب می‌کند.

نامه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات به دستگاههای دولتی

نامه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات به دستگاههای دولتی
2021-05-14T12:06:38+04:30
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با ارسال نامه ای به دستگاههای اجرایی در خصوص ۲۳ سرویس پایه دولتی که الکترونیکی شده اند، از آنها خواست تا برای ارائه این خدما...

۹۳ هزار مدرس دانشگاه علمی کاربردی ارزیابی شدند

۹۳ هزار مدرس دانشگاه علمی کاربردی ارزیابی شدند
2021-05-14T12:06:37+04:30
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: تمام مدرسین دانشگاه ارزیابی شدند و از ۹۳ هزار کد مدرسی که دانشگاه در سال ۹۵ داشت، ۲۵ هزار نفر آنها شرایط تداوم کار با دان...

واکسن ایرانی از ابتدای تابستان برای مردم تزریق خواهد شد

واکسن ایرانی از ابتدای تابستان برای مردم تزریق خواهد شد
2021-05-14T11:26:38+04:30
معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در بازدید از بزرگ‌ترین سایت خودرویی واکسیناسیون کرونا در کشور، گفت: واکسن ایرانی از ابتدای تابستان برای م...

همایش مجازی "خیام و توسعه شهری" برگزار می‌شود

همایش مجازی "خیام و توسعه شهری" برگزار می‌شود
2021-05-14T10:50:02+04:30
همایش مجازی «خیام و توسعه شهری» به میزبانی دانشگاه نیشابور برگزار می‌شود.

شرکت های فناوری خارجی ملزم به تاسیس دفتر در روسیه می شوند

شرکت های فناوری خارجی ملزم به تاسیس دفتر در روسیه می شوند
2021-05-14T10:46:38+04:30
روسیه پیش نویس قانونی تهیه کرده که طبق آن شرکت‌های فناوری بزرگ خارجی باید دفاتری در این کشور افتتاح کنند و در غیر این صورت نمی‌توانند سرویس‌های خود را تبلیغ ...

ابررایانه سیمرغ یکشنبه رونمایی می شود

ابررایانه سیمرغ یکشنبه رونمایی می شود
2021-05-14T10:46:37+04:30
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با رونمایی از ابررایانه سیمرغ در یکشنبه هفته آینده، ایران به کلوپ دارندگان ابررایانه می‌پیوندد.

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام وام‌های دانشجویی نیم‌سال دوم

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام وام‌های دانشجویی نیم‌سال دوم
2021-05-14T10:46:37+04:30
مهلت ثبت‌نام وام‌های دانشجویی در نیم‌سال دوم فردا شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به پایان می رسد.

"موتورولا" گوشی‌های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می‌کند

"موتورولا" گوشی‌های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می‌کند
2021-05-14T10:23:15+04:30
شرکت "موتورولا" احتمالا فناوری شارژ هوایی را برای تلفن‌های هوشمند نسل جدید خود به ارمغان بیاورد.

زلزله‌ای که 32 سال طول کشید

زلزله‌ای که 32 سال طول کشید
2021-05-14T09:56:35+04:30
محققان می‌گویند یک زمین‌لرزه در قرن نوزدهم، 32 سال طول کشیده است و کندترین زمین‌لرزه‌ای است که تاکنون ثبت شده و می‌تواند درباره زمین‌لرزه‌های آینده به ما بیا...

پایان ناباروری دوباره به تلویزیون بازگشت

پایان ناباروری دوباره به تلویزیون بازگشت
2021-05-14T09:40:01+04:30
پخش برنامه تلویزیونی پایان ناباروری از شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مجدداً آغاز می‌شود.

ارائه خدمات رایگان در کمپین حمایت از زوج‌های نابارور

ارائه خدمات رایگان در کمپین حمایت از زوج‌های نابارور
2021-05-14T09:16:45+04:30
مرکز درمان ناباروری ابن‌سینای جهادانشگاهی به مناسبت روز ملی جمعیت، از ۲۵ تا ۳۰ اردیبهشت کمپین «جمعیت، خانواده و فرزندآوری؛ حمایت از زوج‌های نابارور» را برگزا...

اجرای آیین نامه حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ICT متوقف شد/تذکر سازمان بازرسی به وزارت ارتباطات

اجرای آیین نامه حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات ICT متوقف شد/تذکر سازمان بازرسی به وزارت ارتباطات
2021-05-14T09:13:23+04:30
دبیر کمیسیون بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات با انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات در حمایت از بومی سازی تجهیزات ICT گفت: اجرای آئین نامه حمایت از صاحبان صنا...

اسامی معرفی‌ شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آینده اعلام می شود/ تکمیل صلاحیت عمومی از ۱ خرداد

اسامی معرفی‌ شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آینده اعلام می شود/ تکمیل صلاحیت عمومی از ۱ خرداد
2021-05-14T09:13:21+04:30
اسامی معرفی‌شدگان آزمون دکتری«Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۱۴۰۰ که حدنصاب لازم را به منظور شرکت در مرحله دوم آزمون کسب کرده اند در هفته پیش رو اعلام می شود.

نقش توانبخشی ریوی در بهبود بیماران کرونایی/اهمیت حضور فیزیوتراپیست ها در ICU

نقش توانبخشی ریوی در بهبود بیماران کرونایی/اهمیت حضور فیزیوتراپیست ها در ICU
2021-05-14T08:33:18+04:30
یک فیزیوتراپیست، بر نقش توانبخشی ریوی و فیزیوتراپی تنفسی در بهبود بیماران کرونایی تاکید کرد و گفت: فیزیوتراپی تنفسی و قلبی عروقی، بیشترین اثر را در بهبود کام...

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک
2021-05-14T08:23:16+04:30
مطالعه اخیر محققان "انستیتو پاستور" نشان داده است که واکسیناسیون دوگانه موش‌ها در برابر یک جفت مولکول سیگنالینگ ایمنی، آنها را حداقل ۱۱ هفته در برا...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)