میرنیوز

دکتر گلشنی: شاخص تولید مقالات حاکی‌از پیشرفت کشورها نیست/ پاکستان از ما جلوتر است

دکتر گلشنی: شاخص تولید مقالات حاکی‌از پیشرفت کشورها نیست/ پاکستان از ما جلوتر است 2021-04-07T06:57:35+04:30

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) "روند تولید و انتشارات علمی ایران از نظر کمی، کیفی و نیز مشارکت بین‌المللی در دو دهه اخیر در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی کلاریویت آنالیتکیس (Clarivate Analytics) و محصولات آن نظیر (WoS، ESI و Incites)، اسکوپوس (Scopus) و نیز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نشان می‌دهد که در طول دو دهه اخیر میزان تولید علم توسط پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در سطوح ملی و بین‌المللی به طور مستمر در حال افزایش بوده و جنبش علمی ایجاد شده در کشور علی‌رغم محدودیت‌های بین‌المللی با رشد و شتاب منحصر بفرد در دنیا به ویژه در میان ۲۰ کشور برتر دنیا ادامه دارد."

 ایران با نرخ رشد ۱۰.۴ درصد در سال ۲۰۱۹ در میان ۲۵ کشور برتر دنیا در رتبه دوم و پس از کشور چین با ۱۲.۹ درصد رشد قرار می‌­گیرد. کشور پرتغال با ۷.۸ درصد رشد نیز در رتبه سوم در میان ۲۵ کشور برتر دنیا قرار دارد. در پایگاه استنادی اسکوپوس نیز بالاترین میزان رشد تولید علم در طول ۸ سال اخیر در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ اتفاق افتاده و برابر با ۸.۹ درصد بوده است.  

دکتر گلشنی: شاخص تولید مقالات حاکی‌از پیشرفت کشورها نیست/ پاکستان از ما جلوتر است

در پایگاه بین‌المللی اسکوپوس نیز ایران در سال ۲۰۱۲ در جایگاه ۱۸ قرار داشت که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ در سه سال متوالی در رتبه ۱۶ قرار گرفته بود و در سال ۲۰۱۹ جایگاه بین‌المللی ایران در این پایگاه بین‌المللی ۱۵ است ضمن آنکه از چند سال اخیر در هر دو پایگاه استنادی از جمله کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه خاورمیانه ایران رتبه اول را دارد.

دکتر گلشنی: شاخص تولید مقالات حاکی‌از پیشرفت کشورها نیست/ پاکستان از ما جلوتر است

این آمارها در حالی از سوی پایگاه ISC و برخی مسوولان تکرار می‌شود که به باور دکتر گلشنی عضو فرهنگستان علوم و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی رشد انتشار مقالات اصلاً حاکی از پیشرفت کشور نیست بلکه باید میزان اثرگذاری علم تولید شده در کشور مورد بررسی قرار گیرد که در این زمینه بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مجله نیچر کشور پاکستان از نظر اثرگذاری در علم، کشوری پیشرو است.

وی با اشاره به نقل قول‌هایی در زمینه افزایش ۵ برابری تولید علم ایران طی ۷ سال این سوال را مطرح می‌کند که آیا صادرات ما یک کمی به میزان قبلی اضافه شده و یا آیا واردات ما نسبت به گذشته کاهش داشته است؟

این عضو فرهنگستان علوم تاکید دارد: اتفاقاً بیشترین واردات ما در حوزه‌هایی بوده که بیشترین مقالات را منتشر کردیم.

روندی که با اشاره بیگانگان در کشور ریشه دواند

دکتر مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران در گفت و گو با ایسنا، در این رابطه گفت: ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته جریانی در تولید علم راه‌اندازی شد که قبلا وجود نداشت. بر اساس این جریان اگر فردی مقاله‌ای می‌نوشت چند نفر از متخصصان به دور از رفاقت بازی، نظرات خود را درباره آن مقاله ارایه می‌کردند. این روند ادامه یافت تا آنکه جریانی ایجاد و بر اساس آن "مقاله محوری" باب شد.

وی ادامه داد: در جریان مقاله محوری هر کس برای ارتقا شغلی و یا گرفتن شغلی اقدام به انتشار مقاله در مجلات خاص نمایه‌سازی شده در پایگاه ISI می‌کرد و این رویکرد باعث شد که همه به سراغ مقاله‌نویسی بروند و با ادامه آن هیچ‌کس نه به فکر رفع نیازهای کشور با استفاده از علم خود بود و نه نوآوران به سمت نوآوری در علم حرکت کردند.

گلشنی، با بیان اینکه این روند هر چه به پیش ‌رفت در سایه قوانینی که اتخاذ شد، شدید و شدیدتر شد، اظهار کرد: مقاله محوری از نظر من که بارها و بارها در شورای عالی انقلاب فرهنگی و در مقالات خود مطرح کردم، روندی است که عوامل بیگانه ایجاد کردند تا علم واقعی در کشور صورت نگیرد تا ما "مشق‌نویس" باشیم و علم خود را از جاهای دیگر بگیریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در این میان عده‌ای هم مشاهده کردند حالا که مقاله محوری باب است، با راه‌اندازی شرکت‌های مقاله‌فروشی، با اخذ پول‌های چند میلیونی، مقالاتی را برای فرد سفارش دهنده تهیه کردند و امروز شاهد هستیم که روبروی دانشگاه تهران اقدام به فروش مقاله می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که این جریان به راه افتاد، افراد تصمیم گرفتند که به هر طریقی حتی با روش‌های سرقت علمی، مقاله‌نویسی کنند و ما بارها تذکر دادیم ولی عوامل بیگانه نگذاشتند و به طور ناگهانی تعداد مقالات این افراد به چند صد هزار مقاله رسید.

اخلاقیاتی که در تولید علم رعایت نشد

گلشنی به وضعیت اضافه کردن اسامی محققان در مقالات علمی اشاره کرد و یادآور شد: من هرگز از یاد نخواهم برد که خانمی در امریکا تحصیل کرده و به ایران بازگشته بود و در خصوص اضافه کردن اسامی در مقاله خود گله می‌کرد. چنین رویکردی سبب شد که سرآمدان علم در کشور کسانی شوند که تعداد مقالات آنها بیشتر است و دُکان شارلاتان بازی در این زمینه باز شد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران با تاکید بر اینکه بارها در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه تذکر دادیم، اضافه کرد: من مقاله مفصلی در این زمینه با همکاری یکی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس تهیه و در یکی از روزنامه‌های کشور منتشر کردیم و در آن استدلال کردیم که سرقت علمی باطل است و موجب عقب نگهداشتن علم خواهد شد.

وی ادامه داد: ما اعتراضات شدید خود را در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کردیم و دائماً به ما گفته شد که این وضعیت درست می‌شود ولی نه تنها تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته بلکه عده‌ای هم که مخترعان خوبی هستند و دستاوردهای فناورانه خوبی را عرضه کرده‌اند ولی مقاله‌ای منتشر نکردند، ارتقا شغلی نیافتند.

گلشنی، به برخی از خاطرات خود از مخترعان ایرانی فاقد مقاله اشاره و خاطر نشان کرد: من در دانشگاه صنعتی شریف شاهد بودم که یکی از اساتید که واقعاً مخترع برجسته‌ای است. وی در مقطع لیسانس اختراعی در حوزه لیزر عرضه کرد و برای ثبت به کشور امریکا رفت و در این کشور تا مقطع دکتری ادامه تحصیل داد و به استخدام یکی از شرکت‌های امریکایی درآمد و همزمان با انقلاب اسلامی به کشور بازگشت.

وی با بیان اینکه اختراع این استاد توسط امریکایی‌ها دزدیده شد، گفت: این استاد با همکاری یکی از دانشجویان خود در مقطع کارشناسی ارشد موفق شد با استفاده از لیزر، دستگاه سنگ شکن کلیه بسازد ولی چون این استاد در آن سال مقاله نداشت، ارتقا سالیانه نیافت.

این استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: علاوه بر آن یکی دیگر از اساتید دانشکده برق این دانشگاه چند اختراع در حوزه مهندسی برق داشت و طی ارسال نامه‌ای به معاون رییس جمهور،‌ از وی درخواست کرد که این طرح در سطح ملی اجرایی شود. این طرح علاوه بر آنکه در سطح ملی اجرا نشد، این استاد علی رغم اختراعات ثبت شده‌ای که داشت، ارتقا نیافت.

گلشنی با بیان اینکه این جریان، روندی است که از سوی بیگانگان ایجاد شده است، گفت: زمانی که این روند در کشور راه انداخته شد، هر کسی باید اقدام به مقاله نویسی می‌کرد و در این مسیر یا باید مقاله می‌خرید و یا دست به سرقت علم می‌زد به این معنا که مطالب مقاله خود را از جاهای مختلف کپی می‌کرد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه این اولین بار نیست که مجله نیچر دست به چنین افشاگری‌هایی زده است، افزود: قبل از آن مجله ساینس که یک ژورنال معتبر علمی است چنین افشاگری‌هایی کرده بود ولی برخی موانع اجازه نداد که چنین روند و جریانی از کشور برچیده شود.

گزارش‌های متعدد ژورنال‌های علمی درباره علم ساختگی

وی با اشاره به ارائه گزارش‌های ژورنال‌های بین‌المللی از جمله نیچر در زمینه سرقت علمی در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی، یادآور شد: در مقاله این ژورنال‌ها تاکید شده بود که باید این بساط را کنار گذاشت و در عوض باید دید که علم محققان چه تاثیری در کشور دارد و چه تحولاتی را در جوامع ایجاد می‌کند؛ نه اینکه با افزایش یافتن تعداد مقالات، فرد ارتقا یابد.

دکتر گلشنی، به تصویب قانون مقابله با تخلفات علمی اشاره کرد و افزود: این قانون می‌تواند مانع بزرگی برای جلوگیری از تقلب‌هات علمی باشد به شرط آنکه اجرایی شود. ما قوانین زیادی در کشور داریم ولی وقتی موضوع رفاقت‌بازی و پارتی‌بازی در میان باشد، این قوانین برای افرادی که صلاحشان باشد، اجرایی می‌شود و برای کسانی که صلاحشان نیست اجرایی نمی‌شود!

وی با تاکید بر اینکه به سادگی می‌توان جلوی سرقت‌های علمی را گرفت، ادامه داد: به جای آنکه تولید علم و مقاله نویسی تبدیل به دُکان شود، باید تبدیل به وجهی برای رفع نیازهای کشور شود.

عضو فرهنگستان علوم با بیان اینکه رفع سرقت علمی و جلوگیری از تخلفات علمی علاج دارد به شرط آنکه تصمیم جدی در این زمینه گرفته شود، گفت: بارها در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی از طرف من و سایر افراد چون دکتر جاسبی و سایر اساتید در این زمینه اعتراض شده ولی ترتیب اثری درباره آن داده نشد. باید به استدلالاتی که در این زمینه ارائه می‌شود توجه شود.

گلشنی تاکید کرد: برای ارتقا نباید تنها به مقاله‌نویسی بسنده شود بلکه کسی که اختراع خوبی دارد و یا کسی که کتاب ارزشمندی در دنیا تالیف می‌کند نیز می‌تواند در ارتقا موثر باشد و مادامی که تنها روش ارتقا، مقاله باشد ما با این اوضاع مواجه خواهیم شد.

اعلام رتبه‌های پیشرفت با شاخص تعداد مقالات

این استاد سابق دانشگاه صنعتی شریف به برخی از آمارهای رتبه‌بندی بر اساس شاخص مقاله اشاره کرد و گفت: در آمارهایی که از سوی مسوولان کشور منتشر می‌شود اعلام می‌شود که ایران در شاخص مقالات رتبه‌های بالایی دارد و این در حالی است که تعداد مقاله اصلاً حاکی از پیشرفت کشور نیست.

وی به مقاله‌ای از نیچر اشاره کرد که در آن به بررسی میزان تاثیرات مقالات در کشورها پرداخته بود و گفت: در این مقاله منحی را نصب کرده که در آن نشان داده شد که کشور پاکستان رتبه اول از نظر تاثیر علم در محیط و کشور خود را دارد.

گلشنی، خاطر نشان کرد: بر اساس آمارها طی ۷ سال از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ مقالات ما ۵ برابر شده ولی آیا صادرات ما یک کمی به میزان قبلی اضافه شده و یا آیا واردات ما نسبت به گذشته کاهش داشته است؟ اتفاقاً بیشترین واردات ما در حوزه‌هایی بوده که بیشترین مقالات را منتشر کردیم.

این عضو فرهنگستان علوم با بیان اینکه موضوع مقالات جعلی بسیار روشن و شفاف است، گفت: از آنجایی که مقاله‌نویسی برای عده‌ای تبدیل به دُکان شده است، مانع از جلوگیری از این روند شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور پُز تعداد انتشار مقالات را می‌دهد، اظهار کرد: اگر تعداد مقالات علمی منتشر شده را در نظر بگیریم ایران از برخی از کشورها جلوتر است ولی آمارها نشان می‌دهد که کشورهایی مانند پاکستان از نظر تاثیرگذاری علم در کشور خودشان از ما جلوتر هستند.

دکتر مهدی گلشنی در پایان اضافه کرد: بسیاری از کشورها که می‌فهمند علم چیست، از تولید علمی خود در مسیر رفع نیازها و تولید نوآوری بهره می‌برند و این مطلبی است که مقام معظم رهبری بارها وبارها تذکر دادند ولی دولت‌ها معمولا به این تذکرات توجهی ندارند!

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

اسانس شوید راهکاری برای کاهش دردهای پس از زایمان

اسانس شوید راهکاری برای کاهش دردهای پس از زایمان
2021-04-21T09:12:21+04:30
بررسی‌های یک مطالعه نشان داد که اسانس شوید می‌تواند در کاهش دردهای پس از زایمان موثر باشد و عملکرد ضد درد آن سریع‌تر از داروی مفنامیک اسید است. ...

۸۸ هزار پایان‌نامه‌ و رساله، چهار میلیون بار دانلود شدند

۸۸ هزار پایان‌نامه‌ و رساله، چهار میلیون بار دانلود شدند
2021-04-21T09:12:20+04:30
۲۸۵ هزار کاربر پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، تمام‌متن ۳۸۸ هزار پایان‌نامه‌ و رساله را نزدیک به چهار میلیون بار در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ دانلود کردند. ...

راهکاری برای کمبود آب در شرایط کم بارشی کشور/تولید آب صادراتی از پساب صنعتی

راهکاری برای کمبود آب در شرایط کم بارشی کشور/تولید آب صادراتی از پساب صنعتی
2021-04-21T09:12:20+04:30
به اعتقاد محققان کمبود آب در کشور توجیه‌پذیر نیست؛ چرا که دانش فنی طراحی، ساخت و اجرای سیستم‌های آب شیرین‌کن و نمک‌زدایی در کشور موجود است و از این سیستم‌ها ...

عرضه نانوپوشش‌های گالوانیزه برای افزایش مقاومت فولاد در برابر خوردگی

عرضه نانوپوشش‌های گالوانیزه برای افزایش مقاومت فولاد در برابر خوردگی
2021-04-21T08:45:41+04:30
یکی از شرکت‌های فناور پوشش‌های گالوانیزه سرد حاوی نانومواد به منظور بهبود خواص مقاومت فولاد در برابر خوردگی به بازار عرضه کرده است. ...

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان مشخص شد/تعیین هزینه چاپ مقالات دانشجویان

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان مشخص شد/تعیین هزینه چاپ مقالات دانشجویان
2021-04-21T08:45:40+04:30
وزیر علوم از مجازی شدن امتحانات پایان ترم دانشجویان در دانشگاه ها خبر داد و گفت: آموزش های عملی دانشجویان نیز فعلا تا مشخص شدن وضعیت تعطیل خواهد بود. ...

سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور/احتمال تغییر نحوه ورود دانشجویان به رشته پزشکی

سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور/احتمال تغییر نحوه ورود دانشجویان به رشته پزشکی
2021-04-21T08:19:01+04:30
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از تشکیل کارگروه اصلاح کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: در حال حاضر تصمیم بر این شد که ۶۰ درصد وزن به و...

کشف گونه‌ای از قهوه که تصور می‌شد منقرض شده

کشف گونه‌ای از قهوه که تصور می‌شد منقرض شده
2021-04-21T08:19:00+04:30
بحران تغییرات جوی تاثیر مخربی بر روی دما و الگوهای بارشی در سراسر جهان گذاشته است. یکی از بی‌شمار محصولاتی که در معرض خطر است قهوه است که برای بشریت بسیار گر...

انتخاب رشته دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد آغاز شد

انتخاب رشته دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد آغاز شد
2021-04-21T08:02:26+04:30
انتخاب رشته دوره دکتری تخصصی سال ۱۴۰۰دانشگاه آزاد اسلامی از روز گذشته سه شنبه ۳۱ فروردین ماه آغاز شده و تا پایان روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

تشکیل کارگروه سه جانبه برای بررسی طرح ساماندهی کنکور

تشکیل کارگروه سه جانبه برای بررسی طرح ساماندهی کنکور
2021-04-21T08:02:25+04:30
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: از تشکیل کارگروه سه جانبه برای بررسی طرح سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش (کنکور) برای ارائه به شو...

امتحانات مانند ترم قبل مجازی برگزار می شود/ ابلاغ دستورالعمل هزینه چاپ مقالات در مجلات داخلی

امتحانات مانند ترم قبل مجازی برگزار می شود/ ابلاغ دستورالعمل هزینه چاپ مقالات در مجلات داخلی
2021-04-21T07:49:02+04:30
وزیر علوم با بیان اینکه واحدهای عملی نیز تعطیل‌شده است درباره امتحانات پایان ترم گفت: فعلا با این وضع پیش‌بینی می‌شود امتحانات مانند ترم قبل به‌صورت مجازی ب...

کلاه رنگی‌ها، کلاه سرتان نگذارند! /اهمیت توسعه آگاهی عمومی در زمینه قارچ‌های وحشی

کلاه رنگی‌ها، کلاه سرتان نگذارند! /اهمیت توسعه آگاهی عمومی در زمینه قارچ‌های وحشی
2021-04-21T07:25:44+04:30
عضو هیأت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: شکل ظاهری یا رنگ قارچ نمی‌تواند نشانه‌ای از سمّی بودن یا نبودن قارچ باشد. ممکن است گونه‌های مخت...

نقش فناوری نانو در تشخیص زودهنگام سرطان‌ها

نقش فناوری نانو در تشخیص زودهنگام سرطان‌ها
2021-04-21T07:25:44+04:30
استاد دانشکده شیمی دانشگاه تهران با اشاره به توانایی و قابلیت فناوری نانو در تشخیص زودهنگام سرطان‌ها گفت: روش‌های تصویربرداری فعلی می‌توانند سرطان‌ها را تنها...

اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه‌های غیر معتبر است!

اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه‌های غیر معتبر است!
2021-04-21T07:25:43+04:30
مدیر کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران با بیان این‌که اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه‌های با اعتبار پایین‌تر است، گفت: وقتی کاری به فردی سپرده می‌شود با...

ابزار جدید تصویربرداری که در مغز کاشته می‌شود

ابزار جدید تصویربرداری که در مغز کاشته می‌شود
2021-04-21T07:25:43+04:30
یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران، ابزار جدیدی برای تصویربرداری ابداع کرده‌اند که در مغز کاشته می‌شود.

بررسی عوارض واکسن های کرونا/واکنش به خطر لخته شدن خون

بررسی عوارض واکسن های کرونا/واکنش به خطر لخته شدن خون
2021-04-21T07:22:24+04:30
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با اخبار پیرامون عارضه برخی واکسن ها، توضیحاتی ارائه داد.

ردیابی مسیر واردات واکسن کرونا/ شرکت های خصوصی رصد می شوند

ردیابی مسیر واردات واکسن کرونا/ شرکت های خصوصی رصد می شوند
2021-04-21T07:09:04+04:30
رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: شرکت های خصوصی که مجاز به واردات واکسن هستند، رصد می شوند.

مواد غذایی تاثیرگذار بر میکروبیوم های روده را بشناسید

مواد غذایی تاثیرگذار بر میکروبیوم های روده را بشناسید
2021-04-21T06:29:04+04:30
افرادی که مقدار زیادی سبزیجات، ماهی و فیبر مصرف می کنند احتمالا در روده خود باکتری های ضدالتهابی بیشتری دارند اما دوستداران فست فود ممکن است از میکروب های ال...

مخمر موجود در نوشیدنی کفیر با باکتری های بیماری زا مقابله می کند

مخمر موجود در نوشیدنی کفیر با باکتری های بیماری زا مقابله می کند
2021-04-21T06:29:04+04:30
در تحقیقات جدید برای مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک از مولکولی استفاده شد که در کفیر وجود دارد.

چاقی در بازماندگان سرطان سینه موجب ابتلا مجدد به سرطان می شود

چاقی در بازماندگان سرطان سینه موجب ابتلا مجدد به سرطان می شود
2021-04-21T06:29:03+04:30
به گفته محققان، اکثر افراد می دانند که چاقی می تواند منجر به دیابت یا بیماری قلبی شود، اما اضافه وزن می تواند در سرطان هم نقش داشته باشد.

داروی دیابت در مقابله با سرطان پوست مفید است

داروی دیابت در مقابله با سرطان پوست مفید است
2021-04-21T06:29:03+04:30
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد داروی دیابت همراه با شیمی درمانی در مقابله با سرطان پوست مفید است.

استراتژی کشورها برای توسعه هوش مصنوعی/ نقشه راه بکارگیری هوش مصنوعی در ایران تدوین می شود

استراتژی کشورها برای توسعه هوش مصنوعی/ نقشه راه بکارگیری هوش مصنوعی در ایران تدوین می شود
2021-04-21T05:35:43+04:30
بررسی روند رو به رشد فناوری هوش مصنوعی در دنیا نشان می‌دهد که دولت‌های مختلف به تدوین برنامه‌های جامع هوش مصنوعی روی آوردند و در ایران نیز نقشه راه توسعه هوش...

تشریح وضعیت کرونا در تهران/آمار بستری ها و مراجعان سرپایی

تشریح وضعیت کرونا در تهران/آمار بستری ها و مراجعان سرپایی
2021-04-20T22:15:46+04:30
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در ارتباط با وضعیت بیماری کرونا در استان تهران، نکاتی را توضیح داد.

مراسم افطاری برگزار نکنید/تبعات حذف سحری و کرونا

مراسم افطاری برگزار نکنید/تبعات حذف سحری و کرونا
2021-04-20T20:29:02+04:30
سخنگوی وزارت بهداشت با توجه به همزمانی ماه مبارک رمضان و شیوع ویروس کرونا در موج چهارم، از هموطنان خواست از هرگونه برگزاری مراسم افطاری بپرهیزند.

کلینیک درمان سرپایی بیماران کووید ۱۹ آغاز به کار کرد

کلینیک درمان سرپایی بیماران کووید ۱۹ آغاز به کار کرد
2021-04-20T20:15:42+04:30
با حضور فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران و معاون درمان وزارت بهداشت، بخش های جدید بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان شهدای تجریش، مورد بهره برداری قر...

حتی یک ضربه مغزی خفیف هم خطر سکته را به همراه دارد

حتی یک ضربه مغزی خفیف هم خطر سکته را به همراه دارد
2021-04-20T18:59:00+04:30
یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که تجربه ضربه مغزی هر قدر هم خفیف باشد، می‌تواند خطر سکته را افزایش دهد.

خودکفایی در تولید برنج با کشت ارقام هسته‌ای برنج "روشن" و "شهریار"

خودکفایی در تولید برنج با کشت ارقام هسته‌ای برنج "روشن" و "شهریار"
2021-04-20T18:05:42+04:30
رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: با کشت ارقام برنج هسته‌ای روشن و شهریار در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشو...

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه مواد و انرژی و دانشگاه مالایا

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه مواد و انرژی و دانشگاه مالایا
2021-04-20T18:05:42+04:30
سرپرست امور بین‌الملل پژوهشگاه مواد و انرژی از امضای تفاهم‌نامه همکاری بین‌المللی پژوهشگاه مواد و انرژی با دانشگاه مالایا در کشور مالزی، با هدف گسترش دوسویه ...

فراخوان ارسال مقاله به نشریه "مدرّس حقوق کیفری و جرم شناسی"

فراخوان ارسال مقاله به نشریه "مدرّس حقوق کیفری و جرم شناسی"
2021-04-20T18:05:41+04:30
نشریه «مدرّس حقوق کیفری و جرم‌شناسی» از اساتید و صاحبان اندیشه برای ارسال آثار و مقالات علمی دعوت کرد.

خدمات درمانی بدون دفترچه بیمه سلامت چگونه ارائه می شود

خدمات درمانی بدون دفترچه بیمه سلامت چگونه ارائه می شود
2021-04-20T17:49:02+04:30
معاون بیمه سلامت گفت: توقف صدور دفترچه‌های جدید درمانی به معنی حذف کامل دفترچه نیست و دفترچه‌هایی که هنوز برگ بیمه‌های آن به پایان نرسیده تا استقرار کامل نسخ...

مراسم افطاری برگزار نکنید/ حذف وعده سحری احتمال ابتلا به کرونا را بالا می برد

مراسم افطاری برگزار نکنید/ حذف وعده سحری احتمال ابتلا به کرونا را بالا می برد
2021-04-20T17:35:45+04:30
سخنگوی وزارت بهداشت با توجه به همزمانی ماه مبارک رمضان و شیوع ویروس کرونا در موج چهارم، از هموطنان خواست از هرگونه برگزاری مراسم افطاری در این ایام بپرهیزند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)